Gudručio vaistinė

Kada pradedame atskirti prisilietimą nuo skausmo?

Ar kūdikis gali jausti skausmą? Mokslininkai tvirtina, kad taip. Jie išsiaiškino, kada subręsta žmogaus smegenys, kad suvoktų kančią.

Anksčiau, neišnešioti kūdikiai būdavo operuojami net be anestezijos, nes buvo manoma, kad jiems neskauda. Pagaliau mokslininkai skelbia priešingą versiją – net įsčiose esantys kūdikiai jaučia skausmą.

Tiesa, tam kad jie atskirtų skausmą nuo prisilietimo, smegenys turi subręsti. Britų tyrimas nustatė, kad tai įvyksta tik tarp 35 ir 37 embriono vystymosi savaičių, t.y. kelios savaitės prieš numatomą gimdymo datą.

Britų mokslininkai išanalizavo 46 kūdikių jaučiamus potyrius. 28 – 45 savaičių kūdikiams skausmas nebuvo tyčia sukeliamas: buvo stebimi smegenyse vykstantys pokyčiai, kuomet jiems buvo atliekami kraujo tyrimai. Iki 35 savaitės visi kūdikiai negalėjo atskirti prisilietimo nuo skausmo: jie nesuprato, kada jiems ėmė kraują, o kada tik stuktelėjo neurologiniu plaktuku. Tik po 35 savaitės smegenys pradėdavo abu stimulus apdotoroti skirtingais būdais.

Anot mokslininkų, skausmo receptoriai atsiranda nuo 20 savaitės. Tad per anksti pasaulį išvydę vaikai į skausmą reaguoja mimikomis ir jiems pakinta širdies ritmas ir kraujo spaudimas.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE