Biorythm

Hipertonikų gretos didėja ir tarp vaikų

Lietuvoje kas ketvirtas suaugęs žmogus turi padidėjusį arterinį kraujospūdį. Tačiau klaidingai manoma, kad vaikus šios sveikatos problemos aplenkia.

Padidėjęs kraujospūdis paveldimas

Hipertonija, arba padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, nustatoma apie 30 proc. vaikų. Ilgametę darbo patirtį turinti Klaipėdos vaikų ligoninės Kardiologijos skyriaus vedėja Nadiežda Rožnova pastebi, kad tokių pacientų vis daugėja.

„Hipertonija – labai ankstyva liga. Ji gali būti diagnozuojama bet kurio amžiaus vaikui. Nuo 12 metų hipertonikų tik daugėja”, – sakė kardiologė.

Tačiau jei suaugusieji gana greitai pajaučia padidėjusio kraujospūdžio požymius, tai vaikai gali niekuo nesiskųsti.

Kardiologijos skyriuje gydytas vienuolikmetis, kurio kraujospūdis siekia 190/80. Tačiau berniukas jaučiasi gerai. Nustatyta, kad pacientui padidėjusį kraujospūdį sukėlė inkstų liga.

Padidėjusiam kraujospūdžiui įtakos turi ir paveldėjimas.

„Dažniausiai ligas paveldi trečioji karta. Tad jei senelis serga hipertonija, tai beveik 90 proc. ji bus diagnozuota ir anūkui. Tokiais atvejais iš anksto prognozuojame galimą ligą ir atliekame tokius pat tyrimus kaip suaugusiesiems. Tada nusprendžiame, ar reikia gydymo”, – aiškino kardiologė.

Kultūrizmas paaugliams netinka

N.Rožnova taip pat pastebi, kad hipertonikų gretas tarp berniukų didina XXI amžiaus problema – sunkioji atletika, kultūrizmas. Šios sporto rūšys ypač gadina augančią širdį.

Kardiologė pritarė – turintiems aukštą kraujospūdį žmonėms būtina sportuoti, tačiau jiems reikėtų rinktis labiau dinaminį sportą.

Pasak N.Rožnovos, padidėjęs kraujospūdis vaikams neretai aptinkamas per profilaktines sveikatos patikras. Būtent dėl šios priežasties ankstyvosios hipertonijos atvejų nustatoma vis daugiau.

„Kuo anksčiau diagnozuojame ligą, tuo greičiau galime padėti. Laiku užkirtus kelią hipertonijos suvešėjimui, ateityje nebūtų tiek daug infarktų ir insultų”, – aiškino gydytoja.

Diagnostiką pagerins dovana

Ankstyvąją hipertoniją padeda išsiaiškinti 24 valandų arterinio kraujospūdžio monitoringas. Vienkartinis kraujospūdžio matavimas vaikui sukelia stresą, tad duomenys būna netikslūs.

Klaipėdos vaikų ligoninė džiaugiasi, kad nuo šiol hipertonijos diagnostika dar labiau pagerės – Klaipėdos jūrų krovinių kompanija „Bega” padovanojo naują 24 valandų arterinio kraujospūdžio monitoringo aparatą.

Mažas monitorius pakabinamas pacientui ant krūtinės, o ant rankos uždėta manžetė kraujospūdį matuoja visą parą. Aparatas vaikui nesutrukdo įprasto gyvenimo ritmo, o paslėpto po drabužiais aplinkiniai jo gali ir nepastebėti.

Po paros aparatas išsijungia pats. Duomenys vėliau perkeliami į kompiuterį, kur vertinami pagal įvestą atitinkamą programą.

Šis aparatas tinka bet kokio amžius pacientams. Jauniausias ligonis, kuriam visą parą matuotas kraujospūdis, buvo vos metų.

Išlaisvino nuo rūpesčių

Klaipėdos vaikų ligoninės vyriausioji gydytoja Klaudija Bobianskienė minėjo, kad anksčiau turėtas ir nuo 1999 metų kasdien naudotas panašus aparatas jau susidėvėjo. Tad vietoj jo nupirktas naujas, tačiau tinkanti senoji kompiuterinė įranga leido perpus sutaupyti.

Naujas 24 valandų arterinio kraujospūdžio monitoringo aparatas kainuoja 14 tūkst. litų.

K.Bobianskienė džiaugėsi, kad „Begos” dovana išlaisvino ir nuo papildomų problemų – panorus įsigyti šį aparatą ligoninei būtų prireikę skelbti konkursą, o tai atimtų daug laiko.

„Esu laimingas, kad galiu padėti ligoninei, o ši – jauniesiems ligoniams”, – sakė „Begos” generalinis direktorius Aloyzas Kuzmarskis.

Kompanija „Bega” Vaikų ligoninę remia beveik dešimt metų.

Diena.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE