Biorythm

Dideli rūpesčiai dėl mažų drabužėlių

Šių laikų baubas – alergija, pasireiškianti odos uždegimu, neretai užklumpa net pačius mažiausiuosius. Norėdami jos išvengti, tėveliai turi žinoti ne tik kokiais drabužėliais mažylį rengti, bet ir kaip juos prižiūrėti.

Pirmenybė natūraliems

Anksčiau pagrindinis naujagimio drabužėlis būdavo medvilniniai vystyklai. Tačiau pasikeitus požiūriui į vystymą, medikai rekomenduoja mažylius rengti vadinamaisiais smėlinukais, šliaužtinukais ar marškinėliais ir kelnytėmis. Jie turi būti pritaikyti pagal vaikučio amžių. Ne bėda, jeigu bus truputį didoki: sumažės užlenkus rankovių kraštelius ar ant šliaužtinukų užmovus kojinaites. Tačiau jokiu būdu negali būti per maži – jie mažyliui spaus ir trikdys normalų augimą.

Renkantis drabužėlius reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie būtų iš minkštos medžiagos, švelniomis siūlėmis ir, žinoma, natūralaus pluošto. Geriausia – medvilniniai. Natūralus pluoštas nesielektrina, gerai sugeria drėgmę, yra laidus orui ir atsparus karščiui, todėl galima lyginti karštu lygintuvu. Nereikėtų žavėtis nėriniuotais, pernelyg išpuoštais ir su raišteliais ar sagutėmis – tai nėra labai saugu, juk raištelis gali apsivyti ir užspausti kakliuką. Kūdikių drabužėliai visų pirma turi būti patogūs, todėl net galite rengti siūlėmis į išorę.

Viršutinius drabužėlius medikai rekomenduoja keisti ne rečiau kaip kartą per dieną. Jeigu atpylė, pratekėjo šlapimo ar išmatų – kaskart susitepus. Apatiniai drabužėliai turėtų būti keičiami taip pat vieną du kartus per dieną, o susitepę – dažniau.

Tinkamų skalbimo priemonių paieška

Dermatologų tyrimai rodo, kad daugelio alerginių reakcijų priežastis – buityje naudojamų chemikalų pasekmė. Visi skalbiamieji milteliai gaminami iš sintetinių aktyviųjų medžiagų ir kitų sudedamųjų dalių, tokių kaip fermentai, dezinfekuojamosios, kvapiosios medžiagos, optiniai balikliai. Jie padeda geriau išskalbti audinius ir pašalinti dėmes, suteikia malonų kvapą, tačiau gali sukelti alergiją. Pasitaiko ir tokių sudedamųjų medžiagų, kurios žmogaus organizmui yra tikri nuodai. Skalbiklių sudėtinės dalys privalo būti nurodytos ženklinimo etiketėje, todėl svarbu išmokti pasirinkti saugų produktą. Pavyzdžiui, užrašas R43 rodo, kad priemonė gali sukelti alergiją susilietusi su oda, o R42 – įkvėpus. Mažiausiai kenksmingi tie skalbiamieji milteliai, kurie skirti vaikų drabužėliams skalbti.

Skalbiant kūdikių drabužėlius taip pat reikėtų atsisakyti minkštiklių, baliklių, juos geriausia pavirinti. Jeigu vis dėlto prireikė baliklio, rinkitės ekologiškesnį ir mažiau pavojingą sveikatai – pagamintą ne chloro, o peroksido pagrindu. Prieš skalbdami būtinai pasitikslinkite dėl skalbiklio dozavimo. Daugiau priemonės dar nereiškia, kad geriau išsiskalbs. Drabužėliuose likę ir neišskalauti skalbimo milteliai gali dirginti odą, gleivinę, jų gali pakliūti į kvėpavimo takus ir sukelti kosulį, čiaudulį ar net bronchų spazmus.

● Jeigu skalbsite rankomis. Nedaugelis šiuolaikinių tėvelių linkę aukoti savo brangų laiką ir skalbti rankomis. Jeigu vis tik tam ryšitės, geriausia rinktis vaikišką, o smarkiau susitepusiems drabužėliams – ūkišką muilą. Tik nepilkite muilo drožlių į automatinę skalbyklę – jos gali sugadinti kaitinimo elementą. Pakanka muilo drožles užpilti karštu vandeniu, į ištirpusį šarmą sumerkti drabužėlius, pamirkyti ir išskalbti automatinėje skalbyklėje.

● Kiek ilgai atskirai. Visos šeimos drabužius kartu skalbti patogiau bei ekonomiškiau, tačiau tikrai ne geriau mažyliui, nebent ir patys naudotumėte tik pačias geriausias ir saugiausias skalbiamąsias priemones. Rekomenduotina vaikų drabužėlius atskirai nuo suaugusiųjų ir tik specialiais skalbikliais skalbti iki mažylio pirmojo gimtadienio, o jeigu jis alergiškas arba odelė labai jautri – ilgiau.

Ar reikia lyginti?

Pirmąjį mėnesį, ypač kol nėra visiškai užgijusi naujagimio bambutė, drabužėlius patariama lyginti. Užgijus bambutei reikėtų žiūrėti, iš kokios medžiagos pasiūtas drabužėlis ir ką rekomenduoja jo gamintojai. Kita vertus, reikėtų atsižvelgti, kiek laiko turi paskendę rūpesčiuose tėveliai. Juk svarbu patenkinti ir kitus mažylio poreikius. Todėl, pasak medikų, svarbiausia išlyginti apatinius, prie kūnelio besiglaudžiančius drabužėlius, ypač juose esančias siūles, kad jos mažiau spaustų. Skalbinių, džiovinamų saulėje, lyginti nereikia: saulė juos dezinfekuoja, o vėjas „išlygina”. Tačiau nepamirškite – turinčių polinkį į alergiją vaikų drabužėlių džiovinti lauke tuo metu, kai skraido žiedadulkės, nerekomenduojama.

Renata Maslauskienė, konsultavo Neonatologė docentė Nijolė Drazdienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE