Rugsėjo 15d. Sekmadienis

Ar plaukimo turėtų mokyti mokyklose?

Peržiūrų skaičius: 21352
Ar plaukimo turėtų mokyti mokyklose?

Vien per praėjusį savaitgalį Lietuvoje gelbėtojai ištraukė 17 skenduolių. Nuo metų pradžios šis skaičius siekia 140 - kone dvigubai daugiau nei pernai.

Priežastis - neatsargumas

Specialistai dėl tokių tragiškų skaičių kaltina žmonių neatsargumą.

"Vertinant, kodėl taip atsitinka, pirmiausia reikėtų pakalbėti apie maudymosi kultūrą. Per didelė drąsa, kaip ir per didelė baimė, gali pražudyti tiek mokančius, tiek nemokančius plaukti.

Jei žmonės bet kur šokinės ant galvos, eis maudytis neblaivūs, blogai jausdamiesi dėl esamų sveikatos sutrikimų, perkaitę, pervargę, dėl to padidėja mėšlungio tikimybė, mokėjimas plaukti gali nepadėti išvengti nelaimės", - perspėjo Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos direktorius Zenonas Javtokas.

Kartais atsitinka netgi atvirkščiai: nemokantis plaukti žmogus elgiasi atsargiau, nerizikuoja ir taip išvengia nelaimės. "Vis dėlto nemokant plaukti sunku vandenyje gerai jaustis. Dabar, kai vanduo toks šiltas, visi nemokantys galėtų pasinaudoti proga ir pasimokyti", - patarė sveikatos edukologas.

Jo nuomone, padėti nemokantiems plaukti galėtų gelbėtojai, tėvai, mokytojai, įvairios organizacijos, pradedant Raudonuoju kryžiumi, baigiant skautais.

"Užsienyje esu matęs, kaip paplūdimyje instruktoriai moko vaikus plaukiojimo abėcėlės. Nežinau, kodėl pas mus to nėra, gal būtų galima ir už pinigus tokią paslaugą siūlyti. Arba gelbėtojai galėtų tuo užsiimti.

Jei tuo metu niekam nereikia pagalbos, nieko neveikia, nestumtų laiko, o užsiimtų prevencine veikla. Gelbėjimo stotys galbūt galėtų taip ir išsilaikyti, jei paslauga būtų mokama", - svarstė Z. Javtokas.

Sveikatos edukologo nuomone, kaip turėtų vykti plaukimo pamokos, turėtų būti apsvarstyta savivaldybėje. Pernai bendradarbiaudama su verslininkais Vilniaus savivaldybė pradėjo akciją, per kurią tūkstantis sostinės pradinių klasių moksleivių dalyvavo nemokamose plaukimo pamokose sporto centrų baseinuose.

Kadangi moksleiviai dar neišnaudojo visų jiems skirtų valandų, nuo rudens užsiėmimai tęsis, o paskui bus svarstoma galimybė projektą pratęsti.

Treniruotės be vandens

Nors Vilniuje dažnai kalbama apie baseinų trūkumą, Sveikatos mokyklos direktorius nemano, kad tam reiktų suversti visą kaltę. Pasirodo, plaukimo pagrindų galima išmokti ir paprastoje sporto salėje.

"Sakoma, kad tuščiame baseine plaukti neišmoksi, bet yra pavyzdžių, kai žinodamas, ką daryti, žmogus prisimena tai esant kritinei situacijai ir šios žinios jį išgelbsti. Todėl, net jei nėra galimybės per mokslo metus plaukioti baseine, fizinio lavinimo mokytojai galėtų pamokyti plaukiojimo judesių ir abėcėlės gulint ir ant grindų. Juk, pavyzdžiui, prieš iššokant parašiutu, kelių valandų mokymai vyksta ant žemės, žmonės ne iš karto keliami į dangų", - aiškino Z. Javtokas.

Ne mažiau svarbu ir psichologiškai nusiteikti. "Moksliškai apskaičiuota, kad jei žmogus įsivaizduoja, jog kelia štangą ar kokius kitus sunkumus, jam priplūsta kraujo. Yra net tokia treniruočių rūšis mintyse. Reikia pabandyti plaukti mintyse, jei per metus nėra sąlygų naudotis baseinais", - siūlė visuomenės sveikatos specialistas.

Žmones pražudo baimė

Svarbiausias dalykas, pradėjus skęsti - nepasiduoti panikai.

"Žmonės, dirbantys laivuose, sako, kad skęstančiuosius pražudo ne šaltas vanduo, jei įkrinta žiemą, ne nemokėjimas plaukti, o baimė. Žmogus, nieko nedarydamas, vandenyje neskęs, reikia tik mokėti laikyti galvą, ją pakreipti.

Bet jei žmogus supanikuoja, pamiršta net, kad moka plaukti. Pradedant mokytis plaukti pirmiausia reikia nugalėti vandens baimę ir tai reiktų padaryti dar krante, kad žmogus nusiteiktų", - sakė Z. Javtokas.

Kartais tėvai vaikus moko tiesiog įmesdami juos į vandenį ir liepdami jiems bandyti plaukti. Z. Javtokas šypsojosi, kad toks būdas, nors didžiąja dalimi ir pasiteisina, tikrai neturėtų būti visiems taikomas. "Yra įvairių mokymo technikų, metodų. Jei įmesi į vandenį dešimt nemokančių plaukti, aštuoni iš jų išsikapstys, bet bus gaila tų dviejų", - juokėsi jis.

Vis dėlto svarbiausia, dar kartą atkreipė dėmesį Sveikatos mokyklos direktorius, - žmonių kultūra. "Jei žmonės maudosi neblaivūs, gal tai ir nėra nusikaltimas, bet taip jie gali ir lengviau užspringti, ir praranda orientaciją, nebesusigaudo, rizika išauga dvigubai ar trigubai ir tai, deja, gali būti pirmas žingsnis nelaimės link", - perspėjo vyras.

Kaip padėti?

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai pataria pastebėjus skęstantįjį nesutrikti ir patiems pradėti gelbėti bei gaivinti, kol į pagalbą atvyks kvalifikuoti specialistai.

Pamačius skęstantįjį pirmiausia reikia atkreipti aplinkinių dėmesį. Šaukite: "Žmogus skęsta!" Paskui apsidairykite, gal netoliese rasite kokią nors gelbėjimo priemonę. Tai galėtų būti bet koks vandenyje neskęstantis daiktas, kurį galėtumėte nusviesti skęstančiajam: gelbėjimo ratas, pripučiamas čiužinys ir kt. Paprašykite aplinkinių žmonių iškviesti greitąją medicinos pagalbą bendruoju pagalbos numeriu 112 ("Omnitel" - 103, "Bitė" ir "Tele2" - 033, "Teo" - 03) ir gelbėtojus.

Jei įmanoma, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, ištiesti jam lazdą, storesnę medžio šaką arba nusviesti jam virvę. Jeigu neradote jokių gelbėjimo priemonių, galima priplaukti prie skęstančiojo, sugriebti jį už plaukų ir ištempti į nepavojingą vietą. Taip elgtis galima tik kraštutiniu atveju ir tik tada, jeigu esate tikrai geras plaukikas. Jei leidžia vandens gylis, saugiausia prie skęstančiojo eiti, o ne plaukti. Esant galimybei, darykite tai ne vienas, pasitelkite į pagalbą daugiau žmonių.

Ištraukę nukentėjusįjį iš vandens, apverskite jį veidu žemyn ir išvalykite jam burną. Paklupdykite nukentėjusįjį ant kelių, kad iš plaučių pasišalintų vanduo ir, jeigu žmogus nekvėpuoja ar kvėpuoja nereguliariai, pradėkite gaivinti.

Prieš pradedant gaivinti, būtina nukentėjusįjį skubiai paguldyti ant nugaros, ant kieto pagrindo, apnuoginti krūtinės ląstą, atlaisvinti juosmenį, užtikrinti kvėpavimo takų praeinamumą. Dviem pirštais reikia užspausti apatinį žandikaulį, kad užsičiauptų burna.

Reikia per nosį du kartus įpūsti oro. Gaivinimo schema tokia: du įpūtimai, tada patikrinamas pulsas, ir jei jo nėra - reikia dar du kartus įpūsti oro ir penkiolika kartų ritmingai ir tvirtai spausti krūtinkaulį. Spausti reikia apatinę krūtinkaulio dalį (dviejų pirštų atstumu į viršų nuo krūtinkaulio apačios), abiejų rankų delnus sudėjus vieną ant kito (pirštai turi būti pakelti), ištiestomis per alkūnę rankomis, statmenai krūtinkaulio.

Diena.lt

Magic Nuudles ® skatina vaikų kūrybiškumą

Magic Nuudles ® skatina vaikų kūrybiškumą

Vaikų kūrybingumas pasireiškia jau nuo pat mažumės: vaikai ieško, tyrinėja, eksperimentuoja. Ikimokyklinio amžiaus vaikai daug laiko praleidžia žaisdami, ir per žaidimą jie atranda naujus dalykus, kviesdami pasiekimais pasidžiaugti ir...


Asorti studija – prasmingas laisvalaikis Jūsų vaikui

Asorti studija – prasmingas laisvalaikis Jūsų vaikui

Vaikų užimtumas – vienas iš svarbiausių dalykų auginant ir auklėjant vaikus. Šiuolaikinėje visuomenėje tai padaryti tėvams padeda darželiai, mokyklos, kitaip privalomas formalus ugdymas. Šios įstaigos suteikia vaikams žinias, kurių jiems...


Narkotikai: moksleiviai svaiginasi naujomis psichotropinėmis medžiagomis

Narkotikai: moksleiviai svaiginasi naujomis psichotropinėmis medžiagomis

Vilnietė pedagogė Dalia prieš dvejus metus palaidojo sūnų, kuris pralaimėjo asmeninę kovą su narkotikais. Jam nebuvo trisdešimties. Dalios sūnus pirmą kartą narkotikų pabandė paauglystėje. Vėliau, jau po daugelio metų, kovodamas su priklausomybe,...


Tautiškumas nemadingas? Juo geriau!

Tautiškumas nemadingas? Juo geriau!

"Virvytės" folkloro ansamblio narių Inetos ir Valdo Zajančkauskų namuose kasdien skamba lietuvių liaudies dainos, o vakarais vaikai – septynerių Adelė ir dvejų Pijus neužmiega be lopšinės, net jei prieš tai būna klausęsi pasakos....


JEI NERAMU AR PASIVYSIT BENDRAAMŽIUS

JEI NERAMU AR PASIVYSIT BENDRAAMŽIUS

Šiais metais Abromiškių reabilitacijos ligoninės vaikų skyriuje pradėtos teikti Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos (toliau – ankstyvoji reabilitacija) ambulatorinės paslaugos. Iki šiol Elektrėnų savivaldybėje tokios asmens...


Kodėl vaikai mus varo iš proto?

Kodėl vaikai mus varo iš proto?

Kartais tėvus apima jausmas, kad vaikai tik ir laukia, kada galės įžeisti, suerzinti ar išvesti iš kantrybės… Negi jie tai daro tyčia? Panašių klausimų išgirstu vis dažniau: juos užduoda tėvai, atėję į konsultacijas dėl išdykusių ir beveik...


Galvytėje sukasi planetos

Galvytėje sukasi planetos

Prisimenate, kaip vaikystėje sukdavotės ratu, kol pasaulis pradėdavo skrieti aplinkui? Gal net nugriūdavote ant žolės, besisukantiems debesims susiliejus į vientisą juostą? Taip atsitikdavo todėl, kad greitas sukimasis ratu sutrikdydavo jūsų...


Ką žinote apie ekologiškus termometrus?

Ką žinote apie ekologiškus termometrus?

Ekologija ar ekologiška gyvensena šiandienos visuomenėje yra gana "madingi" žodžiai, bet tai turėtų būti ne tik madingi žodžiai. Ekologiška gyvensena turėtų būti suprantama kur kas plačiau nei tik tai, kokį maistą mes valgome ar kokią...


6 išgerti kavos puodeliai – mažesnis kūdikis

6 išgerti kavos puodeliai – mažesnis kūdikis

Nėščios moterys, kurios kasdien išgeria šešis kavos puodelius, gali pagimdyti mažesnius kūdikius. Tyrimo metu buvo ištirtos 7300 Olandijoje gyvenančios nėščios moterys. Maždaug 2 – 3 procentai moterų kasdien suvartodavo tiek kofeino, kiek jo...


Stebuklinga juoko galia

Stebuklinga juoko galia

Suaugęs žmogus per dieną nusišypso vidutiniškai 15 kartų, tuo tarpu vaikai – net 400 kartų. Vadinasi, augdami prarandame šį nuostabų gebėjimą. Seniai žinoma apie stebuklingą juoko galią: tas, kuris dažniau juokiasi, ilgiau gyvena. Viešųjų...


Traukuliai vaikui – panika mamai

Traukuliai vaikui – panika mamai

Motinos širdžiai nėra liūdnesnio vaizdo už blizgančias karščiuojančio vaiko akutes. Bet liūdesys, atvirai sakant, dar pusė bėdos, palyginti su siaubu, kai pakilus temperatūrai mažiuką ima tampyti traukuliai. Ramiau, mamos širdie! Pasirodo, šie...


Austėja Landsbergienė. Kiek mama turėtų būti su vaiku?

Austėja Landsbergienė. Kiek mama turėtų būti su vaiku?

Sunkiausia atsakyti į klausimus, į kuriuos vienareikšmiško atsakymo nėra. Per šiuos metus tinklaraščio skaitytojos tikrai nemažai kartų klausė, kiek, mano nuomone, reikėtų būti mamai su vaiku. Rudenį susiginčijau su kolege čia, Belgijoje. Jos...


Pirma klasė – išbandymas tėvams ir vaikams

Pirma klasė – išbandymas tėvams ir vaikams

"Pripažinsiu, jog ruošdama savo sūnų pirmai klasei, jaudulį ir stresą išgyvenau tikrai ne mažesnį nei mano būsimas pirmokas. Pastangų ir išteklių reikalauja ne tik apsirūpinimas visomis mokyklinėmis priemonėmis: apranga, kuprine, pieštukais...


Vaikas maišo raideles

Vaikas maišo raideles

"Sūnui puikiai sekasi skaičiuoti, jis neblogai piešia, noriai lanko sporto būrelį, tačiau raginimas skaityti jam – tarsi bausmė. O jeigu noras taip ir neatsiras?" – nerimauja būsimo pirmoko Roko mama Agnė. Gali nutikti ir...


Vaikai ir saldumynai: kaip išsaugoti dantis ir išvengti nutukimo

Vaikai ir saldumynai: kaip išsaugoti dantis ir išvengti nutukimo

Kas vyksta vaiko organizme, kai jis suvalgo gabalėlį torto, sausainį ar uogienės? Kaip dantis veikia obuolys ir ledai? Kuo medus ir nerafinuotas cukrus skiriasi nuo įprasto? Kuo pavojingi pusgaminiai? Šiuos klausimus, matyt, ne vieną kartą sau...


Atostogauti reikia sveikai

Atostogauti reikia sveikai

Moksleivių paklausus, kaip jie žada leisti atostogas, ne vienas atsakytų – labai ilgai miegosiu ir darysiu, ką norėsiu. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia atostogauti sveikai. Vaikui miegoti yra sveika. Miego metu atsistato...


Tu turėsi naują tėtį...

Tu turėsi naują tėtį... (1)

Tėvų skyrybos - staigus ir dažniausiai labai skausmingas posūkis vaiko gyvenime. Palengvėjimą jos gali suteikti tik tiems vaikams, kurių vienas iš tėvų nuolat girtavo, vartojo narkotikus, buvo labai agresyvus. Paprastai vaikai dideles gyvenimo...


Vaikų klausos sutrikimus medikai tirs moderniausia aparatūra

Vaikų klausos sutrikimus medikai tirs moderniausia aparatūra

Vilniaus universiteto vaikų ligoninės specialistai vaikų klausą jau gali ištirti ir gydyti moderniausiais metodais. Čia įsikūrė labai reikalingas Vaikų otorinolaringologijos skyriaus Vaikų klausos tyrimų ir gydymo poskyris - įrengtos specialios...


Klusnus vaikas

Klusnus vaikas

Svarbiausias auklėjimo principas labai paprastas. Jeigu vaikai jūsų klauso ir daro išvadas, vadinasi, jums sekasi juos auklėti. Visa kita vyks savaime. Klausantis informacija pasiekia intelektą, o būtent jis atsakingas už žmogaus valią ir...


Vaikų sveikatą tikrins ir odontologai

Vaikų sveikatą tikrins ir odontologai

Profilaktiškai kasmet sveikatą besitikrinantys moksleiviai privalės apsilankyti ir pas odontologą. Jau baiminamasi, kad naujoji tvarka dar labiau pailgins eiles poliklinikose. Pasiūlė odontologai Iki rugsėjo 15 dienos moksleiviai privalo...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9