Liepos 10d. Penktadienis

Ar plaukimo turėtų mokyti mokyklose?

Peržiūrų skaičius: 21352
Ar plaukimo turėtų mokyti mokyklose?

Vien per praėjusį savaitgalį Lietuvoje gelbėtojai ištraukė 17 skenduolių. Nuo metų pradžios šis skaičius siekia 140 - kone dvigubai daugiau nei pernai.

Priežastis - neatsargumas

Specialistai dėl tokių tragiškų skaičių kaltina žmonių neatsargumą.

"Vertinant, kodėl taip atsitinka, pirmiausia reikėtų pakalbėti apie maudymosi kultūrą. Per didelė drąsa, kaip ir per didelė baimė, gali pražudyti tiek mokančius, tiek nemokančius plaukti.

Jei žmonės bet kur šokinės ant galvos, eis maudytis neblaivūs, blogai jausdamiesi dėl esamų sveikatos sutrikimų, perkaitę, pervargę, dėl to padidėja mėšlungio tikimybė, mokėjimas plaukti gali nepadėti išvengti nelaimės", - perspėjo Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos direktorius Zenonas Javtokas.

Kartais atsitinka netgi atvirkščiai: nemokantis plaukti žmogus elgiasi atsargiau, nerizikuoja ir taip išvengia nelaimės. "Vis dėlto nemokant plaukti sunku vandenyje gerai jaustis. Dabar, kai vanduo toks šiltas, visi nemokantys galėtų pasinaudoti proga ir pasimokyti", - patarė sveikatos edukologas.

Jo nuomone, padėti nemokantiems plaukti galėtų gelbėtojai, tėvai, mokytojai, įvairios organizacijos, pradedant Raudonuoju kryžiumi, baigiant skautais.

"Užsienyje esu matęs, kaip paplūdimyje instruktoriai moko vaikus plaukiojimo abėcėlės. Nežinau, kodėl pas mus to nėra, gal būtų galima ir už pinigus tokią paslaugą siūlyti. Arba gelbėtojai galėtų tuo užsiimti.

Jei tuo metu niekam nereikia pagalbos, nieko neveikia, nestumtų laiko, o užsiimtų prevencine veikla. Gelbėjimo stotys galbūt galėtų taip ir išsilaikyti, jei paslauga būtų mokama", - svarstė Z. Javtokas.

Sveikatos edukologo nuomone, kaip turėtų vykti plaukimo pamokos, turėtų būti apsvarstyta savivaldybėje. Pernai bendradarbiaudama su verslininkais Vilniaus savivaldybė pradėjo akciją, per kurią tūkstantis sostinės pradinių klasių moksleivių dalyvavo nemokamose plaukimo pamokose sporto centrų baseinuose.

Kadangi moksleiviai dar neišnaudojo visų jiems skirtų valandų, nuo rudens užsiėmimai tęsis, o paskui bus svarstoma galimybė projektą pratęsti.

Treniruotės be vandens

Nors Vilniuje dažnai kalbama apie baseinų trūkumą, Sveikatos mokyklos direktorius nemano, kad tam reiktų suversti visą kaltę. Pasirodo, plaukimo pagrindų galima išmokti ir paprastoje sporto salėje.

"Sakoma, kad tuščiame baseine plaukti neišmoksi, bet yra pavyzdžių, kai žinodamas, ką daryti, žmogus prisimena tai esant kritinei situacijai ir šios žinios jį išgelbsti. Todėl, net jei nėra galimybės per mokslo metus plaukioti baseine, fizinio lavinimo mokytojai galėtų pamokyti plaukiojimo judesių ir abėcėlės gulint ir ant grindų. Juk, pavyzdžiui, prieš iššokant parašiutu, kelių valandų mokymai vyksta ant žemės, žmonės ne iš karto keliami į dangų", - aiškino Z. Javtokas.

Ne mažiau svarbu ir psichologiškai nusiteikti. "Moksliškai apskaičiuota, kad jei žmogus įsivaizduoja, jog kelia štangą ar kokius kitus sunkumus, jam priplūsta kraujo. Yra net tokia treniruočių rūšis mintyse. Reikia pabandyti plaukti mintyse, jei per metus nėra sąlygų naudotis baseinais", - siūlė visuomenės sveikatos specialistas.

Žmones pražudo baimė

Svarbiausias dalykas, pradėjus skęsti - nepasiduoti panikai.

"Žmonės, dirbantys laivuose, sako, kad skęstančiuosius pražudo ne šaltas vanduo, jei įkrinta žiemą, ne nemokėjimas plaukti, o baimė. Žmogus, nieko nedarydamas, vandenyje neskęs, reikia tik mokėti laikyti galvą, ją pakreipti.

Bet jei žmogus supanikuoja, pamiršta net, kad moka plaukti. Pradedant mokytis plaukti pirmiausia reikia nugalėti vandens baimę ir tai reiktų padaryti dar krante, kad žmogus nusiteiktų", - sakė Z. Javtokas.

Kartais tėvai vaikus moko tiesiog įmesdami juos į vandenį ir liepdami jiems bandyti plaukti. Z. Javtokas šypsojosi, kad toks būdas, nors didžiąja dalimi ir pasiteisina, tikrai neturėtų būti visiems taikomas. "Yra įvairių mokymo technikų, metodų. Jei įmesi į vandenį dešimt nemokančių plaukti, aštuoni iš jų išsikapstys, bet bus gaila tų dviejų", - juokėsi jis.

Vis dėlto svarbiausia, dar kartą atkreipė dėmesį Sveikatos mokyklos direktorius, - žmonių kultūra. "Jei žmonės maudosi neblaivūs, gal tai ir nėra nusikaltimas, bet taip jie gali ir lengviau užspringti, ir praranda orientaciją, nebesusigaudo, rizika išauga dvigubai ar trigubai ir tai, deja, gali būti pirmas žingsnis nelaimės link", - perspėjo vyras.

Kaip padėti?

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai pataria pastebėjus skęstantįjį nesutrikti ir patiems pradėti gelbėti bei gaivinti, kol į pagalbą atvyks kvalifikuoti specialistai.

Pamačius skęstantįjį pirmiausia reikia atkreipti aplinkinių dėmesį. Šaukite: "Žmogus skęsta!" Paskui apsidairykite, gal netoliese rasite kokią nors gelbėjimo priemonę. Tai galėtų būti bet koks vandenyje neskęstantis daiktas, kurį galėtumėte nusviesti skęstančiajam: gelbėjimo ratas, pripučiamas čiužinys ir kt. Paprašykite aplinkinių žmonių iškviesti greitąją medicinos pagalbą bendruoju pagalbos numeriu 112 ("Omnitel" - 103, "Bitė" ir "Tele2" - 033, "Teo" - 03) ir gelbėtojus.

Jei įmanoma, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, ištiesti jam lazdą, storesnę medžio šaką arba nusviesti jam virvę. Jeigu neradote jokių gelbėjimo priemonių, galima priplaukti prie skęstančiojo, sugriebti jį už plaukų ir ištempti į nepavojingą vietą. Taip elgtis galima tik kraštutiniu atveju ir tik tada, jeigu esate tikrai geras plaukikas. Jei leidžia vandens gylis, saugiausia prie skęstančiojo eiti, o ne plaukti. Esant galimybei, darykite tai ne vienas, pasitelkite į pagalbą daugiau žmonių.

Ištraukę nukentėjusįjį iš vandens, apverskite jį veidu žemyn ir išvalykite jam burną. Paklupdykite nukentėjusįjį ant kelių, kad iš plaučių pasišalintų vanduo ir, jeigu žmogus nekvėpuoja ar kvėpuoja nereguliariai, pradėkite gaivinti.

Prieš pradedant gaivinti, būtina nukentėjusįjį skubiai paguldyti ant nugaros, ant kieto pagrindo, apnuoginti krūtinės ląstą, atlaisvinti juosmenį, užtikrinti kvėpavimo takų praeinamumą. Dviem pirštais reikia užspausti apatinį žandikaulį, kad užsičiauptų burna.

Reikia per nosį du kartus įpūsti oro. Gaivinimo schema tokia: du įpūtimai, tada patikrinamas pulsas, ir jei jo nėra - reikia dar du kartus įpūsti oro ir penkiolika kartų ritmingai ir tvirtai spausti krūtinkaulį. Spausti reikia apatinę krūtinkaulio dalį (dviejų pirštų atstumu į viršų nuo krūtinkaulio apačios), abiejų rankų delnus sudėjus vieną ant kito (pirštai turi būti pakelti), ištiestomis per alkūnę rankomis, statmenai krūtinkaulio.

Diena.lt


Pavojus, kurį kelia drabužių virvelė

Pavojus, kurį kelia drabužių virvelė

Ilgos įveriamos virvelės gali sukelti rimtą pavojų vaikams pasismaugti. Europos rinkos priežiūros institucijos nuolat gauna pranešimų apie nelaimes, kai virvelės vaikų drabužiuose įsipainioja į dviračius, duris, mašinų dureles ar žaidimų aikštelių...


Kasdien dėl nėštumo ar gimdymo komplikacijų miršta 1 tūkst. 500 moterų

Kasdien dėl nėštumo ar gimdymo komplikacijų miršta 1 tūkst. 500 moterų

Kiekvieną dieną dėl išvengiamų nėštumo ar gimdymo komplikacijų pasaulyje miršta 1 tūkst. 500 moterų. Nuo 1990-ųjų šis skaičius pasiekė 10 milijonų. Dažniausiai gimdyvių mirtys registruojamos Pietų Azijoje ir Afrikoje į pietus nuo Sacharos,...


Daug saldainių vaikystėje – polinkis smurtauti užaugus

Daug saldainių vaikystėje – polinkis smurtauti užaugus

Saldainius ar šokoladą kasdien valgantys vaikai užaugę greičiausiai bus labiau linkę smurtauti, rodo naujas tyrimas. Mokslininkai nustatė, jog būdami vaikais reguliariai saldumynus valgę žmonės įkopę į ketvirtą dešimtį daug dažniau būna nuteisti...


V. Podolskaitė: teatras vaikams – tarsi psichoterapijos seansai

V. Podolskaitė: teatras vaikams – tarsi psichoterapijos seansai

Festivalis vaikams ir jaunimui "Asitežas" šiemet – jubiliejinis. Jau 10 metų jis su spektakliais keliauja po Lietuvą. Šįkart festivalis vyksta Panevėžyje. Per jį vaikams bus suvaidinta 17 spektaklių. Tarptautinė teatrų vaikams ir...


Mažieji knarkliai

Mažieji knarkliai

"Sūnus pradėjo naktimis knarkti. Knarkimas nestiprus, bet panašus į suaugusiojo. Ar tai nėra koks nors sveikatos sutrikimas?" – klausia keturmečio Igno mama. Knarkimas – tai minkštojo gomurio audinio vibravimas, kai dėl...


Socialiniai tinklai griauna įprastą įvaikinimo sistemą

Socialiniai tinklai griauna įprastą įvaikinimo sistemą

Socialinių tinklų didėjantis populiarumas kelia tikrą revoliuciją įvaikinimo sistemoje – vieno mygtuko paspaudimu biologiniai tėvai gali susisiekti su vaikais, gyvenančiais įtėvių šeimoje. Įvaikinimo sistema išsivysčiusiose šalyse, atrodė,...


12-metis sukūrė aplikaciją, padedančią vyrams „bendrauti“ su moterimis

12-metis sukūrė aplikaciją, padedančią vyrams „bendrauti“ su moterimis

Turbūt ne vienam vyrui gerai pažįstama situacija, kai jo moteris įbėga į kambarį ir pradeda plepėti visokiausius niekus, tuo tarpu vyrui tenka įterpti vieną – kitą žodelį, kad būtų sudarytas dalyvavimo efektas ir nekiltų bereikalingas...


Paauglystė – ištrinta riba tarp gyvenimo ir realybės

Paauglystė – ištrinta riba tarp gyvenimo ir realybės

Jie žaidžia mirtimi, išranda vis naujų svaiginimosi būdų ir jaučiasi nemirtingi. Jie – mūsų vaikai, tampantys spuoguotais paaugliais. Tačiau "supermenų" šarvai nukrinta vaikų ir paauglių psichiatrės kabinete. Paaugliai žudosi tam,...


Kai mažylis viską neigia

Kai mažylis viską neigia

Atšventęs antrąjį gimtadienį vaikas pradeda būti pats savimi: rodyti savo valdžią, reikšti nuomonę ir tikrinti galimybių ribas. Todėl prasideda visko neigimo laikotarpis. Tačiau dėl to labai nerimauti nereikėtų: tai normali ir svarbi vaiko raidos...


Su grybais juokai menki

Su grybais juokai menki

Sunkiai virškinamų grybų vaikams rekomenduojama duoti paragauti tik nuo trejų metų. Kodėl? Grybai yra gana maistingi ir pagal savo sudėtį užima tarpinę vietą tarp gyvulinio ir augalinio maisto. Jų sudėtyje yra glikogeno, t.y. vadinamojo gyvūnų...


Neperšlampamos paklodės - ir mažam, ir dideliam!

Neperšlampamos paklodės - ir mažam, ir dideliam!

Visi žino, kad puikiausias būdas apsaugoti mažylio čiužinį - tai neperšlampama apsauginė paklodė. Kol šio puikaus išradimo nebuvo, mamytės naudodavo audinio gabalą vadinamą “palute” arba “klijonke”. Tuo metu tai buvo...


Kaip įveikti egzaminų stresą

Kaip įveikti egzaminų stresą

Pats brandos egzaminų įkarštis - didžiulė įtampa ir mokiniams, ir tėvams. Vieni jaudinasi, kad neišlaikys ar gaus prastą įvertinimą, kiti jaudinasi, nes mato, jog nervinasi vaikai. Kaip nugalėti tą jaudulį? Nesistenkite būti tobuli. Visada siekti...


Napatogūs klausimėliai remia prie sienos…

Napatogūs klausimėliai remia prie sienos…

Kad ir kiek žadame sau nenusukti akių, kai vaikas užduos keblų klausimėlį, o atsakyti tiesiai šviesiai, vis dėlto dažnai suglumstame. Į klausimą, kodėl televizoriuje jis bučiuoja jai užpakalį, juk baisiai nesmagu atsakyt: "Todėl, kad jai...


Kuo tėveliams gali padėti kineziterapeutas?

Kuo tėveliams gali padėti kineziterapeutas?

Vaikas - tai asmenybė, visuma, turinti nuo pat kūdikystės individualius poreikius ne tik maitintis, miegoti, bet ir bendrauti, pažinti save ir aplinką, judėti. Mes gi esame įpratę tik daryti kažką su juo.. To nepakanka. Mažylis aktyvus nuo pat...


Nepilnamečių mamų – jau mažiau

Nepilnamečių mamų – jau mažiau

Nepilnamečių motinų skaičius Lietuvoje pastebimai sumažėjo, teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovas Marius Petrauskas. Nepaisant to, jau šių metų liepą turėtų būti atidarytas nepilnametėms motinoms skirtas centras, kuriame...


Kokie žaislai lavina trimetį?

Kokie žaislai lavina trimetį?

Prekybos centrų lentynos lūžte lūžta nuo žaislų, ant kurių etikečių puikuojasi užrašas, kad tai ne šiaip koks žaislas, o lavinamasis. Kaip išrinkti tinkamiausią trimečiui ir kuris jų ką lavina? Pasak JAV vaiko raidos specialistų, renkantis...


Darželinukas kūno labirintuose

Darželinukas kūno labirintuose

Vaikas myli savo kūną. Visą visą. Ir nekapsto giliau, nei jo amžiui priklauso. Tik tėvai to domėjimosi kartais bijo. Nepraleiskime kasdienybės momentų pasikalbėti apie savo sielos rūbą – kūną.


Kinijos "vieno vaiko" politika – be ateities?

Kinijos "vieno vaiko" politika – be ateities?

Pastaruosius 30 metų Kinijoje galiojanti "vieno vaiko" politika ateityje greičiausiai tokia griežta nebus. Vyriausybė jau dabar priversta ją persvarstyti, mat šalies visuomenė ne tik sparčiai sensta, bet ir susiduria su kitomis...


Rinkdami vardus tėvai nestokojo ir išradingumo

Rinkdami vardus tėvai nestokojo ir išradingumo

Gimus mažyliui poras užgriūna daugybė rūpesčių, tačiau, ko gero, sunkiausia užduotis tėveliams - išrinkti savo atžalai vardą. Specialistai sako, kad 2010-aisiais tėveliai nestokojo išradingumo ir be tradicinių rinko itin retus vardus, praneša LTV...


Naminės daržovių sultys

Naminės daržovių sultys

Apie tai, kad sultys mažyliams naudingos, kalbėta ir patvirtinta šimtus kartų. Bet tėveliams neretai kyla klausimas, nuo kada galima duoti namie spaustų sulčių ir jų kokteilių mažiesiems. Daugelis tėvelių norėtų, kad jų mažyliai valgytų daugiau...


Pusryčių svarba vaikams

Pusryčių svarba vaikams

Daug vaikų keliauja į mokyklą nepavalgę pusryčių ir iškenčia tikrai sunkią dieną be energijos, kurios jiems taip reikia. Jūsų vaikai suvalgė patiekalą prieš eidami miegoti, vakare. Šis patiekalas galbūt buvo, o gal nebuvo tinkamai subalansuotas....


Mamos meilė

Mamos meilė

Mamai Ritai iš Vilniaus kūdikis buvo tikras atradimas. Kuo labiau ji laukė susitikimo su savo sūneliu ir kuo labiau ji norėjo būti mama, tuo labiau ji jautėsi nepasiruošusi didžiajai akimirkai. Žmonės ją įspėjo, kad ji įsimylės taip, kaip niekada...


Vaikų masažui - vibracinės liemenės

Vaikų masažui - vibracinės liemenės

Naujoji priemonė - vibracinė liemenė – tai galimybė vaikams masažą atlikti be lydinčio diskomfortojausmo. Įprastai rankomis atliekami masažo judesiai mažiesiems pacientams ir jų mamoms neretai būna nelabai malonūs, ypač plekšnojimas,...


Mažų nosyčių priežiūros ypatumai

Mažų nosyčių priežiūros ypatumai

Naujagimio nosytė išsivalo savaime, ir tam nereikia jokios specialios priežiūros. Tiesiog švelniai nuvalykite nosytę, jei išsiskiria sekretas. Nepasiduokite pagundai kasdien nosies angeles valyti vatos pagaliuku ar pirštu, nes galite sužeisti...


Žuvų taukai berniukams gali pakelti nuotaiką

Žuvų taukai berniukams gali pakelti nuotaiką

Berniukai, kurie dažnai valgo riebią žuvį – skumbrę, lašišą ar sardines – daugiau šypsosi ir būna geros nuotaikos, teigia japonų mokslininkai. Kaip praneša Reuters, tai nebūdinga mergaitėms. Tokijo universiteto mokslininkai ištyrė...


Išmokti pralaimėti – neįkainojama patirtis

Išmokti pralaimėti – neįkainojama patirtis

Beveik kiekvienas tėvas, žaisdamas stalo ar sportinius žaidimus, jei ne visada, tai bent jau retkarčiais tikrai sąmoningai pasiduoda. Kas būtų, jei niekada nepasiduotume? Nežinau, kaip jus, bet mane persekiotų kaltės jausmas. Kažkur giliai man vis...


Nėštumo riziką galima įvertinti pirmąjį trimestrą

Nėštumo riziką galima įvertinti pirmąjį trimestrą

Jau galima atlikti pirmojo nėštumo trimestro atrankinį tyrimą, kurio tikslas - nustatyti kūdikio apsigimimo rizikos veiksnius. Šį neinvazyvų tyrimą sudaro motinos kraujo tyrimas ir ultragarsinis vaisiaus vertinimas. Tyrimas leidžia nustatyti...


Mokyklose – mažiau patyčių

Mokyklose – mažiau patyčių

Per pirmuosius prevencinės programos "Olweus" įgyvendinimo metus patyčių mokyklose sumažėjo vidutiniškai 15 procentų. Maždaug 20-čia procentų sumažėjo ilgalaikių (trunkančių metus ir ilgiau) patyčių, kurių psichologinės pasekmės tiek...


Rimtas teatras mažiesiems. Pokalbis su režisiere Agne Dilyte

Rimtas teatras mažiesiems. Pokalbis su režisiere Agne Dilyte

Neseniai Menų spaustuvėje įvyko festivalis "Kitoks teatras vaikams". Greta nepaprasto grožio šokio ir lėlių spektaklių, vaikams pasiūlytas ir rimtas, probleminis kūrinys "Neklausinėk, Julyte!". Šiame pagal Danielio Callo pjesę...


Kodėl vaikai mus varo iš proto?

Kodėl vaikai mus varo iš proto?

Kartais tėvus apima jausmas, kad vaikai tik ir laukia, kada galės įžeisti, suerzinti ar išvesti iš kantrybės… Negi jie tai daro tyčia? Panašių klausimų išgirstu vis dažniau: juos užduoda tėvai, atėję į konsultacijas dėl išdykusių ir beveik...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9