Gruodžio 6d. Pirmadienis

ŽIV infekuotieji: atstumia tie, kurių pareiga padėti

Peržiūrų skaičius: 29124
ŽIV infekuotieji: atstumia tie, kurių pareiga padėti

Anot infekuotų ŽIV arba sergančių AIDS lrt.lt pašnekovų, nuo 50 iki 90 procentų jų Lietuvoje dirbančių ar bandančių įsidarbinti sergančiųjų vis dar priversti slėpti ligą, kuria serga.

Kaip rodo jų patirtis, darbdaviai vis dar tos nuomonės, kad ŽIV ir AIDS serga tik "žmonės, kuriais negalima pasitikėti – narkomanai ir degraduojantys asmenys".

Pasak pašnekovų, į infekuotus ŽIV ar AIDS nešiotojus sveikų visuomenės narių požiūris vis dar labai negatyvus. Sergantieji stebisi, kad dažniausiai labiausiai priešiškai nusiteikę jų atžvilgiu žmonės, kurių pareiga yra kaip tik jiems ištiesti pagalbos ranką.

Gydymo įstaigų darbuotojai sergančių ŽIV medicininių kortelių viršuje ligos pavadinimą išvedžioja raudonais pieštukais, nors tai daryti griežtai draudžia įstatymai, be to neretai sulaukiama ir nemandagių, pašaipių pastabų. Sergantiems minėta liga vis dar atsisakoma taisyti dantis, ne visi gydytojai sutinka ir operuoti.

Mokymo įstaigose, pasisakę kuo serga, šie žmonės tampa atstumtaisiais, todėl neretas savo statusą slepia. Sergantys ŽIV psichologiškai gerai nesijaučia ir sporto klubuose – o jeigu juos lanko, tai tiems, su kuriais bendrauja, apie savo ligą neprisipažįsta.

Anot pašnekovų, daugumai sveikųjų vis dar atrodo, kad ŽIV galima apsikrėsti "net palietus durų rankeną, kurią lietė sergantysis", todėl reikia visuomenę šviesti. Taip pat pažymima, kad Lietuvoje būtina steigti šia liga sergančių dienos centrus, kur vieno likimo žmonės galėtų susitikti, pasidalinti patirtimi, gauti psichologinę ir kitokią pagalbą.

Pabrėžiama, kad būtina telkti ir "savo specialistus" – socialinius darbuotojus ir gydytojus, kurie būtų pažįstami su sergančiais ŽIV arba būtų iš pačių sergančiųjų tarpo.

Gydymo ir socialinėse įstaigose – "nurašyti"

Socialiniu darbuotoju dirbantis klaipėdietis Edmundas dažnai lydi ŽIV infekuotus narkotikų vartotojus į socialinės rūpybos įstaigas. Anot jo, tose įstaigose su infekuotais ŽIV asmenimis niekas nesielgia, kaip su žmonėmis – darbuotojų tonas pasikeičia tik sužinojus, kas tas sergantįjį lydintis asmuo.

"Tie žmonės gydymo įstaigose yra nurašyti. Žinau ne vieną atvejį, kada žmogus kaip nuėjo į polikliniką, taip ir išėjo iš jos. Paprasčiausiai toks žmogus ateina pas gydytoją, o šis: "ŽIV infekuotas, tai tau, kaip tam anekdote, purvo vonias reikia skirti, kad prie žemės pratintumeis".

Infekuotus ŽIV laiko mirusiais – medicinos priežiūra jiems kaip ir nebereikalinga, kadangi jie jau kaip ir nebe žmonės. Pastoviai reikia, kad kažkas būtų už infekuoto žmogaus nugaros, kad kažkas jam padėtų, kad kažkas užtartų, nes su infekuotu ŽIV nesielgia, kaip su žmogumi", – teigia vienas lrt.lt kalbintų ŽIV nešiotojų, socialinis darbuotojas Edmundas.

Anot pašnekovo, "viskas atsiremia į pinigus ir specialistų trūkumą".

"Mes norėtume užsiauginti savo specialistus, kurie jau būtų su mumis pažįstami, žinotų mūsų problemas – socialinius darbuotojus, gydytojus slaugytojus. Taip pat, kad sergantys patys dirbtų šioje srityje. Nes eilinis gydytojas niekada nesupras ŽIV infekuoto paciento taip, kaip žmogus, kuris gyvena su ta pačia problema.

Reikia eiti į medicinos specialistus ruošiančias įstaigas ir šnekėtis su studentais, pasakoti apie problemą, kad jie noriau imtųsi šitos veiklos", – kalbėjo Edmundas.

Arba kolegas pateisina, arba iš viso nepripažįsta problemos

Nacionalinės medikų asociacijos prezidentas Dalius Ramančionis skeptiškai vertina ŽIV infekuotų asmenų išsakytas nuoskaudas dėl medikų atsinešimo į juos.

Anot jo, pasitaiko, jog infekuoti ŽIV asmenys bando nuslėpti savo ligą nuo medikų, taip sukeldami pavojų pačių gydytojų sveikatai, todėl kartais pasitaikanti negatyvi sveikatos priežiūros specialistų reakcija į minėtus asmenis yra suprantama.

"Į gydymo įstaigą atvykę pacientai, pildydami informaciją apie save, nenurodo, kad serga ŽIV. Gydytojams, ypač dirbantiems chirurgijos srityje, turintiems kontaktą su paciento krauju, didelė rizika užsikrėsti.

Visokių traumų įvyksta operacijų metu, būtinos didesnės apsaugos priemonės, o pacientai bando nuslėpti tokią informaciją... Nė vienas meistras chirurgas nenori būti užkrėstas, o jeigu taip įvyks, neduok Dieve, ir jis pats to nežinodamas perneš šią ligą kažkokiam kitam savo pacientu", – lrt.lt sakė pašnekovas.

D. Ramančionis teigė nepateisinantis gydytojų, kurie ŽIV infekuotam asmeniui atsisako suteikti būtinąją pagalbą, tačiau pažymėjo kad medikas "turi juridinę teisę atsisakyti tam tikro paciento".

"Už tam tikrą darbinę riziką turi būti mokami normalūs pinigai. Jeigu gydytojas uždirba iki dviejų tūkstančių litų ir mes iš jo reikalaujame kažkokių nebūtų dalykų, reaguojame į kažkokias emocines jo reakcijas, apeliuodami, kad jis priėmė Hipokrato priesaiką – tai čia jau pačios visuomenės problema.

Dabar iš mediko reikalaujama atsakomybės, neduodant jam jokio atlygio. Jeigu gydytojas, turintis tam tikrą stažą ir patirtį priima infekuotą asmenį, jis rizikuoja visa savo karjera, tačiau šitas klausimas Lietuvoje nekeliamas.

Užsienyje infekuotiems medikams (jeigu jie užsikrėtė darbe) mokamos kompensacijos, jie gali ir toliau dirbti gydytojais tose srityse, kur nėra pavojaus, kad apkrės pacientą. Lietuvoje infekuotas gydytojas iš karto atleidžiamas iš darbo ir jis gali ieškotis darbo kur tik nori, tik ne medicinos srityje, apie kokias nors kompensacijas ar socialines garantijas iš viso nekalbu", – dėstė Nacionalinės medikų asociacijos prezidentas.

Tuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Lina Burbaitė ir Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos prezidentas Edmundas Vaitiekus teigė pirmą kartą girdintys, kad jų kolegos diskriminuoja sergančius ŽIV.

Pasak jų, jeigu diskriminacijos atvejai būtų oficialiai užregistruoti ir paaiškėtų, kad tai nėra pavieniai incidentai, tokiu atveju būtų galima organizuoti atvirą visuomenei diskusiją apie problemos esmę ir jos priežastis.

Trūksta žmogiško ryšio

Sergantys ŽIV prisipažįsta – sužinoję apie ligą patys neretai apsunkina arba nutraukia santykius su draugais iš gyvenimo "prieš susergant ŽIV" etapo.

"Žmonės su kuriais gyvenu, žino apie mano ligą, bet tai mūsų santykių neįtakoja, nes jie turi informacijos apie ligą. Jie su manimi bendrauja taip, kaip bendravo iki man susergant. Tačiau dauguma žmonių galvoja, kad šia liga galima susirgti pasisveikinus ar netgi atidarius tas pačias duris, kurių rankeną pačiupinėjo apsikrėtęs, ar netgi vienam autobuse su sergančiu bebūnant.

Žmonėms, su kuriais rečiau susitinku, apie ligą nepasakojau, stengiuosi kuo rečiau su jais susitikinėti, nes bijau būti atstumtas, o prarasti draugų nenoriu. Bijau būti nesuprastas. Laukiu tinkamesnės progos pasakyti, kaip viskas yra iš tikrųjų. Kai kuriems užsimenu, jog priklausau organizacijai "Pozityvus gyvenimas", kuri rūpinasi sergančiais ŽIV", – pasakojo Renaldas iš Šiaulių.

Nevyriausybinės organizacijos "Pozityvus gyvenimas" vadovas J. Andriuška taip pat patvirtina, kad siekdami išvengti artimam žmogui pasakyti, kad "turi tą problemą", kai kurie ŽIV nešiotojai tiesiog nustoja bendrauti su senais pažįstamais ir draugais, atsiriboja nuo jų, užsisklendžia, nors žmogiško ryšio labai trokšta.

"Problema ta, kad pas mus Lietuvoje nėra dienos centrų, kur sergantys šia liga žmonės galėtų susitikti, aptarti jiems rūpimus klausimus atvirai, nebijodami, kad kažkas ne taip supras arba pasmerks.

Lietuvoje nėra nė vieno tokio centro, nors ir Baltarusijoje, ir Ukrainoje, ir Estijoje tokie centrai yra.

Tai yra valdininkų nenoras. Galiu pasakyti ir priežastį, kodėl jie priešinasi. Labai paprasta – "skaldyk ir valdyk".

Valdininkams labai neparanku, kad susiburtų žmonės, kurie serga ŽIV, nes kai jie pradės bendrauti, išaiškės daugelis problemų. Tada tos problemos bus iškeltos ir valdininkai negalės mojuoti, kaip vėliava, savo pasiekimais, kad Lietuvoje viskas gerai, viskas tvarkoje", – dėstė pašnekovas.

Darbdavių požiūris į sergančius ŽIV – vienareikšmiškas

Edmundas iš Klaipėdos sako, kad apie savo ligą nutyli apie 90 procentų infekuotų ŽIV žmonių.

"Iš kitos pusės tai nėra būtina, nes ŽIV plinta tiktai per kraują ir lytinius santykius. Pats dirbu su ŽIV infekuotais, tai ir mano klientai ir mano darbdavys žino, kuom sergu, man problemų dėl to nekyla, bet jeigu dirbčiau kitoje vietoje, vargu ar sakyčiau. Lietuvoje išlikęs labai populiarus etikečių klijavimas, šia liga sergantys žmonės diskriminuojami", – sako vyras.

"Pozityvaus gyvenimo" centro Šiauliuose vadovas Kęstutis Staponas patikina žinąs ne vieną atvejį, kada darbdavys sužinojęs, kokia liga serga pas jį dirbantis žmogus, pasirūpindavo kuo greičiau juo atsikratyti atleidžiant iš darbo.

"Prisimenu, kaip moterį (ji buvo viešbučio tvarkytoja) darbdavys atleido vos po mėnesio, kai sužinojo apie jos ligą. Moteris buvo apkaltinta pavogusi iš kambario jame kliento pasidėtus pinigus

Lietuvoje, praktiškai, neįmanoma gauti darbo, jeigu žmogus pasako, kuom serga. Tie ŽIV infekuoti žmonės, kurie dirba, apie savo ligą nutyli – jų darbdaviai nežino, kad šie sega", – teigia nevyriausybinės organizacijos "Pozityvus gyvenimas" vadovas J. Andriuška.

 

Absoliuta Andželika Liukaitė
Žymės: živ , živ infekuotasis
Grilyje iškeptos rūkytos dešrelės tampa nuodais

Grilyje iškeptos rūkytos dešrelės tampa nuodais

Parduotuvėse yra keliolika rūšių dešrelių, kurios pasak specialistų, iškeptos virš atviros ugnies ar kepsninėje pasidaro nuodingos, nes jose yra konservantų - nitritų, praneša LTV "Šiandien". "Šių dešrelių mes negalime kepti grilyje...


Kaip atpažinti Parkinsono ligą?

Kaip atpažinti Parkinsono ligą?

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad balandžio 11 dieną pasaulyje minima tarptautinė sergančiųjų Parkinsono liga diena. Parkinsono liga po Alzheimerio ligos yra antra, labiausiai paplitusi lėtinė neurodegeneracinė liga,...


Geležies stoka - pavasario palydovė

Geležies stoka - pavasario palydovė

Lyg uždelsto veikimo bomba - taip apibūdinama žmogaus organizme nejučia prasidėjusi geležies stoka. Laiku jos neatskleidus užklumpa anemija, kuri gali lemti daugybę lėtinių ligų. Ypač geležies trūkumas jaučiamas pavasarį. "Nusimesk anemijos...


Alavijas - tikra gamtos dovana

Alavijas - tikra gamtos dovana

Natūralus priešuždegiminis ir antibakterinis alavijo poveikis, kartu su jo maitinamaisiais elementais, skatina ląstelių augimą, jų atsinaujinimą. 1. Kas yra Aloe Vera? Aloe Vera, arba alavijas, dažnai vadinamas stebuklinguoju augalu, gamtos...


Ryški šviesa naudinga smegenims

Ryški šviesa naudinga smegenims

O sumažėjusį gebėjimą mąstyti dažnai lydi dar ir nuotaikų bei elgesio svyravimai, miego sutrikimai, sumažėja aktyvumas šviesiuoju paros metu. Šie simptomai susiję su sutrikusiu organizmo paros ciklu. Nyderlandų specialistų atlikto eksperimento...


Gamtos vaikai nebetoleruoja gamtos?

Gamtos vaikai nebetoleruoja gamtos?

Vaistai nuo alergijos ją slopina, bet neišgydo. Gydymo alternatyva tampa naujas ir efektyvus imuninės tolerancijos alergenams metodas, tačiau atsargiai: jis gali būti šiek tiek pavojingas. Vėsus vėlyvas pavasaris, ekonomikos nuosmukio ir nedarbo...


Vyrų menopauzė – kas tai?

Vyrų menopauzė – kas tai?

Moterys ne vienintelės kenčia nuo hormonų kaitos. Gydytojų teigimu, vyrai taip pat patiria kai kuriuos moterų išgyvenamus menopauzės simptomus. Kaip rašo men.webmd.com, medikų bendruomenė dar diskutuoja, ar tikrai vyrams irgi būdingas toks...


Kolos mėgėjų sperma prastesnė

Kolos mėgėjų sperma prastesnė

Vyrai, kurie kiekvieną dieną išgeria daugiau nei litrą kolos, gadina savo spermą ir laikui bėgant gali tapti nevaisingais. Kaip rašo portalas canada.com, danų mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad tų vyrų, kurie piktnaudžiauja kola,...


Galvokime, kokį maistą vartosime poilsiaudami

Galvokime, kokį maistą vartosime poilsiaudami

Vasarą padaugėja per maistą plintančių infekcijų, nes šių ligų sukėlėjai esant šiltam orui gali ilgai išgyventi aplinkoje, o patekę į maisto produktus - netgi daugintis. Kai kurios bakterijos gamina toksiną, kuris gali sukelti apsinuodijimą...


Mažai angliavandenių turinti dieta kenkia arterijoms

Mažai angliavandenių turinti dieta kenkia arterijoms

Dėl mažai angliavandenių turinčios dietos gali užsikimšti arterijos ir padidėti širdies smūgio ir insulto rizika, rodo JAV atliktas tyrimas. Prieš dešimtmetį išpopuliarėjo dieta, kai valgoma daug mėsos, žuvies ir sūrio, o angliavandenių vartojama...


Verslininkai: gripo baimė išvaiko klientus

Verslininkai: gripo baimė išvaiko klientus

Verslininkų teigimu, gripo epidemija kol kas tik šiek tiek praretino klientų gretas. Jie tikisi, jog pavyks išlaikyti esamą klientų skaičių net ir pasiekus šios ligos piką. Siaučianti gripo epidemija retina ne tik moksleivių ir įmonių darbuotojų...


Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems

Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems

Panaudojus tinklainės implantus, Vokietijos mokslininkams ir medikams pavyko akliesiems iš dalies atstatyti regėjimą, pranešė "Der Spiegel". Tiubingeno universiteto specialistų sukurtos miniatiūrinės mikroschemos su fotoelementais,...


Žuvies taukai mažina psichikos susirgimų tikimybę

Žuvies taukai mažina psichikos susirgimų tikimybę

Tiriamiesiems tris mėnesius vartojant žuvų taukus, pasirodė, kad šis maisto papildas toks pat veiksmingas kaip ir vaistai, susirgimų šizofrenija sumažinęs ketvirtadaliu, praneša BBC. Mokslininkai mano, kad tokį poveikį turėjo žuvų taukuose...


Mokslininkai: važiuoti kabrioletu kenkia sveikatai

Mokslininkai: važiuoti kabrioletu kenkia sveikatai

Kabrioleto vairavimas kenkia sveikatai - silpnina žmogaus klausą. Prie tokios išvados priėjo Sent Luiso medicinos universiteto mokslininkai. Jie atliko garso stiprumo automobiliuose tyrimą, praneša "The Telegraph". Eksperimento metu JAV...


Akiniai nuo saulės: kaip saugiai žvelgti į šviesą

Akiniai nuo saulės: kaip saugiai žvelgti į šviesą

Ne paslaptis - akiniai nuo saulės yra vienas patogiausių aksesuarų norint neatpažįstamai pasikeisti ir atrodyti madingai. Tačiau svarbiausia jų funkcija yra ne slėpti akis sukuriant paslaptingą ir stilingą išvaizdą, o neleisti saulės šviesai...


Miego trūkumas gali tapti ankstyvos mirties priežastimi

Miego trūkumas gali tapti ankstyvos mirties priežastimi

Mažiau nei 6 valandos miego per parą gali tapti ankstyvos mirties priežastimi, teigia Didžiosios Britanijos ir Italijos mokslininkai, skelbia BBC. Anot mokslininkų, nuolatinį miego trūkumą patiriantys žmonės turi 12 proc. daugiau galimybių mirti...


Gėdinimas mesti rūkyti nepadeda

Gėdinimas mesti rūkyti nepadeda

Mokslininkai išsiaiškino, kad asmenys, gėdinantys žalingo įpročio atsisakyti bandančius rūkalius, šį procesą dar labiau apsunkina. Kaip praneša Kanados dienraštis "National Post", Kalifornijos (JAV) universiteto tyrėjų grupė rekomenduoja...


Atmintį būtina lavinti

Atmintį būtina lavinti

Mokslininkai teigia, jog dažniau bloga atmintimi skundžiasi nesveikai besimaitinantys žmonės bei kad ją treniruojant galima padidinti genetiškai paveldimą intelekto koeficientą. Pasak neurologo Gintaro Kaubrio, atmintis priklauso ne tik nuo genų,...


Moterys galvos skausmus kenčia dažniau nei vyrai

Moterys galvos skausmus kenčia dažniau nei vyrai

Galvos skausmas – ne tik moterų sugalvotas pasiteisinimas, kai jos nenori mylėtis ar kalbėtis. Mokslininkai nustatė, kad jos galvos skausmą kenčia išties dažnai. Psichologai atrado, kad moterys kenčia chronišką galvos skausmą ne tik...


Bulvės - ir maistas, ir vaistas

Bulvės - ir maistas, ir vaistas

Specialistų teigimu, lietuvių mėgiamos bulvės - ne tik maistas, bet ir vaistas. Bulvėse yra kalio ir magnio, kurie atpalaiduoja įtemptus raumenis ir kraujagysles, normalizuoja padidėjusį kraujospūdį. Bulvėse esančios kalio druskos skatina skysčių...


Atsargiai - cheminės medžiagos

Atsargiai - cheminės medžiagos

Dešimtys tūkstančių žmogaus sukurtų cheminių medžiagų šiuo metu plačiai naudojamos visame pasaulyje. Kasmet rinkoje atsiranda dar 1-2 tūkst. naujų cheminių medžiagų. Su jomis susiduriame kasdien. Cheminių medžiagų uostymas yra opi paauglystės...


Susilaikymas nuo sekso iki vestuvių – retenybė

Susilaikymas nuo sekso iki vestuvių – retenybė

Daugelyje Europos šalių susilaikymas iki vestuvių yra retenybė. Tik kas dešimta kanadietė tiki, kad susilaikymas nuo sekso iki vedybų yra dorybė ir tausoja savo skaistybę pirmajai vestuvių nakčiai. Kaip rašo portalas canada.com, apklausus 1241...


Bioritmai: kaip elgtis, kai sutrinka vidinis laikrodis?

Bioritmai: kaip elgtis, kai sutrinka vidinis laikrodis?

Dauguma žino, kad mūsų biologiniai laikrodžiai suderinti ganėtinai tiksliai. Tačiau įvairūs pokyčiai juos sutrikdo. Kaip elgtis tuomet? 1 problema. Pavasarį dažnai kenčiame nuo nemigos, nuovargio, o laikrodžių persukimas tik apsunkina situaciją....


Dantų regeneravimas gali ateityje pakeisti tradicinį dantų taisymą

Dantų regeneravimas gali ateityje pakeisti tradicinį dantų taisymą

Vieną dieną apsilankius pas odontologą, jums gali pasiūlyti ne plombuoti dantis, o juos... regeneruoti. Tokia pažanga galima dėl to, kad medžiagų mokslininkai jau baigia sukurti tinkamus cheminių junginių derinius, tinkamus atstatyti suirusius...


Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti

Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti

Dvi - imunitetui stiprinti, viena - nuo nervų. Dar dvi - plaukams, nagams ir odai pagerinti, o šita suteiks širdžiai būtinų "omegų". Ir dar: nepamiršti pasitepti jodu! Nuo radiacijos. Medicinos sistemos žinovas Arvydas Akstinavičius...


Vartojantieji "Viagrą" rizikuoja apkursti

Vartojantieji "Viagrą" rizikuoja apkursti

Amerikos vaistų ir maisto administracija (FDA) perspėja, kad "Viagra" ir kiti impotenciją gydantys vaistai gali sukelti staigų klausos praradimą. Kol kas neaišku, ar vaistai tiesiogiai sukelia klausos praradimą, tačiau FDA nusprendė...


Rega ir laikysena – silpnosios vaikų vietos

Rega ir laikysena – silpnosios vaikų vietos

Sveikatos specialistai pastebi, kad Lietuvos vaikų sveikatos būklė kas metai prastėja. Profilaktiškai tikrinant sveikatą vaikams dažniausiai diagnozuojami regos ir skeleto – raumenų sistemos sutrikimai. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos...


Gerasis cholesterolis siejamas su ilgesniu gyvenimu

Gerasis cholesterolis siejamas su ilgesniu gyvenimu

Žalingą poveikį sveikatai turi mažo tankio vadinamasis blogasis cholesterolis (MTL), o didelio tankio gerasis cholesterolis (DTL) malšina pirmojo poveikį. Tyrimo ataskaitą paskelbė "American Journal of Cardiology", praneša "Reuters...


Energinių centrų (čakrų) būklės analizė

Energinių centrų (čakrų) būklės analizė

Rytų šalių filosofinių idėjų studijavimas ir dvasinių praktikų praktikavimas tampa neatsiejama vakarietiško gyvenimo dalimi. Tokia sąvoka kaip „čakra“ jau nieko nebestebina ir dažnai naudojama pačių įvairiausių judėjimų ir krypčių...


Mankštą gali atstoti dainavimas

Mankštą gali atstoti dainavimas

Tingite mankštintis? Dainuokite! Dainavimas, kai kvėpuoti reikia giliai (kaip tai daro operos dainininkai) yra ir fizinė treniruotė, bent jau kvėpavimo raumenims. Atlikti tyrimai patvirtino, kad tokios treniruotės naudingos širdies ir...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9