Gegužės 21d. Šeštadienis

ŽIV infekuotieji: atstumia tie, kurių pareiga padėti

Peržiūrų skaičius: 29124
ŽIV infekuotieji: atstumia tie, kurių pareiga padėti

Anot infekuotų ŽIV arba sergančių AIDS lrt.lt pašnekovų, nuo 50 iki 90 procentų jų Lietuvoje dirbančių ar bandančių įsidarbinti sergančiųjų vis dar priversti slėpti ligą, kuria serga.

Kaip rodo jų patirtis, darbdaviai vis dar tos nuomonės, kad ŽIV ir AIDS serga tik "žmonės, kuriais negalima pasitikėti – narkomanai ir degraduojantys asmenys".

Pasak pašnekovų, į infekuotus ŽIV ar AIDS nešiotojus sveikų visuomenės narių požiūris vis dar labai negatyvus. Sergantieji stebisi, kad dažniausiai labiausiai priešiškai nusiteikę jų atžvilgiu žmonės, kurių pareiga yra kaip tik jiems ištiesti pagalbos ranką.

Gydymo įstaigų darbuotojai sergančių ŽIV medicininių kortelių viršuje ligos pavadinimą išvedžioja raudonais pieštukais, nors tai daryti griežtai draudžia įstatymai, be to neretai sulaukiama ir nemandagių, pašaipių pastabų. Sergantiems minėta liga vis dar atsisakoma taisyti dantis, ne visi gydytojai sutinka ir operuoti.

Mokymo įstaigose, pasisakę kuo serga, šie žmonės tampa atstumtaisiais, todėl neretas savo statusą slepia. Sergantys ŽIV psichologiškai gerai nesijaučia ir sporto klubuose – o jeigu juos lanko, tai tiems, su kuriais bendrauja, apie savo ligą neprisipažįsta.

Anot pašnekovų, daugumai sveikųjų vis dar atrodo, kad ŽIV galima apsikrėsti "net palietus durų rankeną, kurią lietė sergantysis", todėl reikia visuomenę šviesti. Taip pat pažymima, kad Lietuvoje būtina steigti šia liga sergančių dienos centrus, kur vieno likimo žmonės galėtų susitikti, pasidalinti patirtimi, gauti psichologinę ir kitokią pagalbą.

Pabrėžiama, kad būtina telkti ir "savo specialistus" – socialinius darbuotojus ir gydytojus, kurie būtų pažįstami su sergančiais ŽIV arba būtų iš pačių sergančiųjų tarpo.

Gydymo ir socialinėse įstaigose – "nurašyti"

Socialiniu darbuotoju dirbantis klaipėdietis Edmundas dažnai lydi ŽIV infekuotus narkotikų vartotojus į socialinės rūpybos įstaigas. Anot jo, tose įstaigose su infekuotais ŽIV asmenimis niekas nesielgia, kaip su žmonėmis – darbuotojų tonas pasikeičia tik sužinojus, kas tas sergantįjį lydintis asmuo.

"Tie žmonės gydymo įstaigose yra nurašyti. Žinau ne vieną atvejį, kada žmogus kaip nuėjo į polikliniką, taip ir išėjo iš jos. Paprasčiausiai toks žmogus ateina pas gydytoją, o šis: "ŽIV infekuotas, tai tau, kaip tam anekdote, purvo vonias reikia skirti, kad prie žemės pratintumeis".

Infekuotus ŽIV laiko mirusiais – medicinos priežiūra jiems kaip ir nebereikalinga, kadangi jie jau kaip ir nebe žmonės. Pastoviai reikia, kad kažkas būtų už infekuoto žmogaus nugaros, kad kažkas jam padėtų, kad kažkas užtartų, nes su infekuotu ŽIV nesielgia, kaip su žmogumi", – teigia vienas lrt.lt kalbintų ŽIV nešiotojų, socialinis darbuotojas Edmundas.

Anot pašnekovo, "viskas atsiremia į pinigus ir specialistų trūkumą".

"Mes norėtume užsiauginti savo specialistus, kurie jau būtų su mumis pažįstami, žinotų mūsų problemas – socialinius darbuotojus, gydytojus slaugytojus. Taip pat, kad sergantys patys dirbtų šioje srityje. Nes eilinis gydytojas niekada nesupras ŽIV infekuoto paciento taip, kaip žmogus, kuris gyvena su ta pačia problema.

Reikia eiti į medicinos specialistus ruošiančias įstaigas ir šnekėtis su studentais, pasakoti apie problemą, kad jie noriau imtųsi šitos veiklos", – kalbėjo Edmundas.

Arba kolegas pateisina, arba iš viso nepripažįsta problemos

Nacionalinės medikų asociacijos prezidentas Dalius Ramančionis skeptiškai vertina ŽIV infekuotų asmenų išsakytas nuoskaudas dėl medikų atsinešimo į juos.

Anot jo, pasitaiko, jog infekuoti ŽIV asmenys bando nuslėpti savo ligą nuo medikų, taip sukeldami pavojų pačių gydytojų sveikatai, todėl kartais pasitaikanti negatyvi sveikatos priežiūros specialistų reakcija į minėtus asmenis yra suprantama.

"Į gydymo įstaigą atvykę pacientai, pildydami informaciją apie save, nenurodo, kad serga ŽIV. Gydytojams, ypač dirbantiems chirurgijos srityje, turintiems kontaktą su paciento krauju, didelė rizika užsikrėsti.

Visokių traumų įvyksta operacijų metu, būtinos didesnės apsaugos priemonės, o pacientai bando nuslėpti tokią informaciją... Nė vienas meistras chirurgas nenori būti užkrėstas, o jeigu taip įvyks, neduok Dieve, ir jis pats to nežinodamas perneš šią ligą kažkokiam kitam savo pacientu", – lrt.lt sakė pašnekovas.

D. Ramančionis teigė nepateisinantis gydytojų, kurie ŽIV infekuotam asmeniui atsisako suteikti būtinąją pagalbą, tačiau pažymėjo kad medikas "turi juridinę teisę atsisakyti tam tikro paciento".

"Už tam tikrą darbinę riziką turi būti mokami normalūs pinigai. Jeigu gydytojas uždirba iki dviejų tūkstančių litų ir mes iš jo reikalaujame kažkokių nebūtų dalykų, reaguojame į kažkokias emocines jo reakcijas, apeliuodami, kad jis priėmė Hipokrato priesaiką – tai čia jau pačios visuomenės problema.

Dabar iš mediko reikalaujama atsakomybės, neduodant jam jokio atlygio. Jeigu gydytojas, turintis tam tikrą stažą ir patirtį priima infekuotą asmenį, jis rizikuoja visa savo karjera, tačiau šitas klausimas Lietuvoje nekeliamas.

Užsienyje infekuotiems medikams (jeigu jie užsikrėtė darbe) mokamos kompensacijos, jie gali ir toliau dirbti gydytojais tose srityse, kur nėra pavojaus, kad apkrės pacientą. Lietuvoje infekuotas gydytojas iš karto atleidžiamas iš darbo ir jis gali ieškotis darbo kur tik nori, tik ne medicinos srityje, apie kokias nors kompensacijas ar socialines garantijas iš viso nekalbu", – dėstė Nacionalinės medikų asociacijos prezidentas.

Tuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Lina Burbaitė ir Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos prezidentas Edmundas Vaitiekus teigė pirmą kartą girdintys, kad jų kolegos diskriminuoja sergančius ŽIV.

Pasak jų, jeigu diskriminacijos atvejai būtų oficialiai užregistruoti ir paaiškėtų, kad tai nėra pavieniai incidentai, tokiu atveju būtų galima organizuoti atvirą visuomenei diskusiją apie problemos esmę ir jos priežastis.

Trūksta žmogiško ryšio

Sergantys ŽIV prisipažįsta – sužinoję apie ligą patys neretai apsunkina arba nutraukia santykius su draugais iš gyvenimo "prieš susergant ŽIV" etapo.

"Žmonės su kuriais gyvenu, žino apie mano ligą, bet tai mūsų santykių neįtakoja, nes jie turi informacijos apie ligą. Jie su manimi bendrauja taip, kaip bendravo iki man susergant. Tačiau dauguma žmonių galvoja, kad šia liga galima susirgti pasisveikinus ar netgi atidarius tas pačias duris, kurių rankeną pačiupinėjo apsikrėtęs, ar netgi vienam autobuse su sergančiu bebūnant.

Žmonėms, su kuriais rečiau susitinku, apie ligą nepasakojau, stengiuosi kuo rečiau su jais susitikinėti, nes bijau būti atstumtas, o prarasti draugų nenoriu. Bijau būti nesuprastas. Laukiu tinkamesnės progos pasakyti, kaip viskas yra iš tikrųjų. Kai kuriems užsimenu, jog priklausau organizacijai "Pozityvus gyvenimas", kuri rūpinasi sergančiais ŽIV", – pasakojo Renaldas iš Šiaulių.

Nevyriausybinės organizacijos "Pozityvus gyvenimas" vadovas J. Andriuška taip pat patvirtina, kad siekdami išvengti artimam žmogui pasakyti, kad "turi tą problemą", kai kurie ŽIV nešiotojai tiesiog nustoja bendrauti su senais pažįstamais ir draugais, atsiriboja nuo jų, užsisklendžia, nors žmogiško ryšio labai trokšta.

"Problema ta, kad pas mus Lietuvoje nėra dienos centrų, kur sergantys šia liga žmonės galėtų susitikti, aptarti jiems rūpimus klausimus atvirai, nebijodami, kad kažkas ne taip supras arba pasmerks.

Lietuvoje nėra nė vieno tokio centro, nors ir Baltarusijoje, ir Ukrainoje, ir Estijoje tokie centrai yra.

Tai yra valdininkų nenoras. Galiu pasakyti ir priežastį, kodėl jie priešinasi. Labai paprasta – "skaldyk ir valdyk".

Valdininkams labai neparanku, kad susiburtų žmonės, kurie serga ŽIV, nes kai jie pradės bendrauti, išaiškės daugelis problemų. Tada tos problemos bus iškeltos ir valdininkai negalės mojuoti, kaip vėliava, savo pasiekimais, kad Lietuvoje viskas gerai, viskas tvarkoje", – dėstė pašnekovas.

Darbdavių požiūris į sergančius ŽIV – vienareikšmiškas

Edmundas iš Klaipėdos sako, kad apie savo ligą nutyli apie 90 procentų infekuotų ŽIV žmonių.

"Iš kitos pusės tai nėra būtina, nes ŽIV plinta tiktai per kraują ir lytinius santykius. Pats dirbu su ŽIV infekuotais, tai ir mano klientai ir mano darbdavys žino, kuom sergu, man problemų dėl to nekyla, bet jeigu dirbčiau kitoje vietoje, vargu ar sakyčiau. Lietuvoje išlikęs labai populiarus etikečių klijavimas, šia liga sergantys žmonės diskriminuojami", – sako vyras.

"Pozityvaus gyvenimo" centro Šiauliuose vadovas Kęstutis Staponas patikina žinąs ne vieną atvejį, kada darbdavys sužinojęs, kokia liga serga pas jį dirbantis žmogus, pasirūpindavo kuo greičiau juo atsikratyti atleidžiant iš darbo.

"Prisimenu, kaip moterį (ji buvo viešbučio tvarkytoja) darbdavys atleido vos po mėnesio, kai sužinojo apie jos ligą. Moteris buvo apkaltinta pavogusi iš kambario jame kliento pasidėtus pinigus

Lietuvoje, praktiškai, neįmanoma gauti darbo, jeigu žmogus pasako, kuom serga. Tie ŽIV infekuoti žmonės, kurie dirba, apie savo ligą nutyli – jų darbdaviai nežino, kad šie sega", – teigia nevyriausybinės organizacijos "Pozityvus gyvenimas" vadovas J. Andriuška.

 

Absoliuta Andželika Liukaitė
Žymės: živ , živ infekuotasis
Lietuvoje daugėja užsikrėtusių ŽIV ir sergančių tuberkulioze žmonių

Lietuvoje daugėja užsikrėtusių ŽIV ir sergančių tuberkulioze žmonių

Pastaraisiais metais Lietuvoje daugėja užsikrėtusiųjų dviguba infekcija – žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) ir tuberkulioze. Lietuvos AIDS centro duomenimis, 2006 m. tokių žmonių buvo nustatyta 13, 2007 m. – 21, 2008 m. – 20....


Lipidograma - prieš kraujotakos ligų epidemiją

Lipidograma - prieš kraujotakos ligų epidemiją

Kasdien Lietuvoje nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta daugiau nei 70 žmonių. Kasdien fiksuojama apie 20 miokardo infarktų, apie 60 žmonių ištinka širdies priepuoliai. Šių susirgimų skaičius prilygsta epidemijai. Aukų suskaičiuotume gerokai...


Gydomieji masažai. Kada jie reikalingi?

Gydomieji masažai. Kada jie reikalingi?

Gydomieji masažai rekomenduojami sėdimą darbą dirbantiems žmonėms. Taip pat profilaktiškai, esant raumenų ir sąnarių sąstingiui, esant raumenų nervinės veiklos sutrikimams. Rekomenduojami sergant stuburo ir sąnarių, kvėpavimo takų, urologinėmis,...


Nevartokite vaistų. Ligas įveikite kvėpavimo treniruokliu!

Nevartokite vaistų. Ligas įveikite kvėpavimo treniruokliu!

Apsaugokite savo širdį ir kraujagysles išvengdami besaikio vaistų vartojimo! Kvėpavimo treniruoklis "Samozdrav" - patikimas būdas įveikti hipertoniją, apsauga nuo insulto, infarkto ir kitų ligų. Treniruoklis rekomenduojamas žmonėms,...


Kokie veiksniai skatina vartoti narkotikus? (papildyta)

Kokie veiksniai skatina vartoti narkotikus? (papildyta)

Tik pradėjus vartoti narkotikus, daugeliui atrodo, jog psichoaktyvių medžiagų poveikis yra pozityvus. Žmogus tiki, kad ir vėliau galės kontroliuoti narkotikų vartojimą. Ilgą laiką vartojant narkotikus, malonus poveikis sumažėja ir žmogus privalo...


Kraujospūdį reguliuoja kasdienė mankšta

Kraujospūdį reguliuoja kasdienė mankšta

Skundžiatės padidėjusiu kraujospūdžiu? O gal jis pernelyg žemas? Neskubėkite griebtis medikamentų. Kraujospūdį padeda sureguliuoti specialūs mankštos pratimai, kuriuos atliekant reguliariai savijauta pagerėja. Kraujospūdį labiausiai didina jėgos,...


Po liūčių tuoj pat maudytis nepatartina, teigia medikai

Po liūčių tuoj pat maudytis nepatartina, teigia medikai

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras pataria vengti maudytis vandens telkiniuose po didelių liūčių. Ant pastatų, kelių ar kiemų patenkantys lietaus lašai į mūsų aplinką nuplauna įvairius teršalus: automobilių tepalus, degalus, langų valymo ir...


Gydyklos vadovas: „Atvykstantys daro vieną klaidą“

Gydyklos vadovas: „Atvykstantys daro vieną klaidą“

„Po savaitės darbų maratono ir lėkimo, užtenka dviejų dienų intensyviai smegenų veiklai atsileisti“, – sako Kęstutis Ramanauskas, sveikatinimo ir poilsio centro „Aqua“ gydyklos vadovas Druskininkuose. Jis džiaugiasi,...


Prezervatyvai – ne panacėja nuo AIDS ir nėštumo

Prezervatyvai – ne panacėja nuo AIDS ir nėštumo

Nuo nepageidaujamo nėštumo saugančios kontracepcijos sąrašas šiais laikais labai išsiplėtė, tačiau apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų įmanoma vis dar tuo pačiu, dar prieš gerus du šimtmečius prekyboje atsiradusiu prezervatyvu. Šis...


Ar verta vartoti svorio mažinimo tabletes?

Ar verta vartoti svorio mažinimo tabletes?

Ar svorio mažinimo tabletės veikia? Šiais laikais daugelis svorio metimo ekspertų savo klientams pataria naudoti svorio mažėjimą skatinančius preparatus. Ir nors tokias tabletes galima rasti beveik kiekvienoje parduotuvėje, žmonės turėtų atsargiau...


Gyvenimas virtualioje erdvėje: atotrūkis nuo kūno, paviršutiniškumas, infarkto grėsmė

Gyvenimas virtualioje erdvėje: atotrūkis nuo kūno, paviršutiniškumas, infarkto grėsmė

Nors internetas leidžia daug ką atlikti greičiau ir patogiau, gyvenimo perkėlimas į virtualią erdvę turi neigiamų pasekmių ne tik žmogaus fizinei sveikatai, bet ir mąstymui, tikrovės suvokimui, gebėjimui skirti gera nuo bloga. Taip LRT.lt tvirtina...


Vitaminas K2 gali sumažinti riziką susirgti vėžiu

Vitaminas K2 gali sumažinti riziką susirgti vėžiu

Vartodamas vitamino K2 turtingo maisto, žmogus gali sumažinti riziką susirgti vėžiu, rodo naujas tyrimas. Perspektyviniu Europos vėžio ir mitybos tyrimu (EPIC) gauti duomenys parodė, kad daugiausia vitamino K2 (tačiau ne vitamino K1)...


Bulimiją sukelia hormonų disbalansas?

Bulimiją sukelia hormonų disbalansas?

Bulimija yra liga, priskiriama psichiniams sutrikimams. Ji turėtų būti gydoma kognityvine elgesio terapija. Tačiau neseniai Karolinskos universitete (Švedija) parašytoje disertacijoje teigiama, kad tam tikrais atvejais šia liga susergama dėl...


Diabetikai turi būti ypač atidūs dėl vitamino D

Diabetikai turi būti ypač atidūs dėl vitamino D

Daugiau nei 75 procentams jaunų pirmojo tipo diabetu sergančių žmonių gali reikėti vitamino D papildų, kadangi JAV atliktas tyrimas nustatė itin išplitusį ir žymų šio vitamino nepakankamumą, praneša Savigydos pramonės asociacija. Bostono...


Energinių centrų (čakrų) būklės analizė

Energinių centrų (čakrų) būklės analizė

Rytų šalių filosofinių idėjų studijavimas ir dvasinių praktikų praktikavimas tampa neatsiejama vakarietiško gyvenimo dalimi. Tokia sąvoka kaip „čakra“ jau nieko nebestebina ir dažnai naudojama pačių įvairiausių judėjimų ir krypčių...


Sveikos gyvensenos pagrindas – saikas!

Sveikos gyvensenos pagrindas – saikas!

Jau praėjo du šių metų mėnesiai, taigi, pats laikas pradėti vykdyti sau duotus naujamečius pažadus. Jei jau prakalbome apie tai, kas gi gali būti geriau už pažadą pradėti sveikai gyventi? Norėdami jums padėti jo laikytis, pateiksime kelis...


Kodėl ausyje susidaro sieros kamštis

Kodėl ausyje susidaro sieros kamštis

Klausimo neišgirdusiam žmogui neretai mestelime fraze: "Išsiplauk ausis". Jeigu staiga suprastėjo klausa, gali būti, jog ausyje susiformavo sieros kamštis. Tačiau su higiena jis nieko bendra neturi. Daliai žmonių tokių problemų, kaip...


WATSU – VANDENS TERAPIJA JŪSŲ FIZINIAM IR DVASINIAM SVEIKATINIMUISI

WATSU – VANDENS TERAPIJA JŪSŲ FIZINIAM IR DVASINIAM SVEIKATINIMUISI

Gradiali Palangoje siūlo išbandyti unikalią vandens terapiją – WATSU – japoniško masažo, raumenų tempimo ir meditacijos derinį! Pajuskite vandens galią, judesio laisvę ir patį giliausią atsipalaidavimą! WATSU tinka bet kokio amžiaus...


Kaip maitintis norint apsisaugoti nuo gripo ir sustiprinti imunitetą

Kaip maitintis norint apsisaugoti nuo gripo ir sustiprinti imunitetą

Prieš gripą ir imunitetui stiprinti pataria Vincentas Sakas, nepriklausomas mitybos ir kulinarijos ekspertas. Kas rytą tik atsikėlus išskalaukite burną vandeniu ir išgerkite šaukštą ryžių acto (atkreipkite dėmesį: ryžių actas tik - 2%). Būtent...


Nanotechnologijos ir genetinė medicina - kovai prieš vežį

Nanotechnologijos ir genetinė medicina - kovai prieš vežį

Kompanija "Epeius Biotechnologies" sukūrė naujo tipo technologiją piktybiniams augliams gydyti, kurioje pritaikyti ir nanotechnologijų, ir genetinės medicinos principai. Esmė - į žmogaus kraujo sistemą švirkštu įleidžiamos specialios...


Daugiausiai bakterijų rūšių gyvena ant dilbio, o mažiausiai – už ausies

Daugiausiai bakterijų rūšių gyvena ant dilbio, o mažiausiai – už ausies

Ant žmogaus odos gyvena 100 kartų daugiau įvairiausių rūšių bakterijų, nei buvo manoma anksčiau, praneša "The Independent", su nuoroda į naujausią straipsnį žurnale "Science". "Jei kūno dalis lyginsime su ekosistemomis,...


Šarminio vandens nauda žmogaus organizmui ir pasirinkimo galimybės

Šarminio vandens nauda žmogaus organizmui ir pasirinkimo galimybės

Džiugu, kad vis dažniau Lietuvos gyventojai pradeda domėtis sveika gyvensena. Dažnas iš mūsų stengiasi subalansuoti darbo ir poilsio režimą, mitybos įpročius ir išvengti veiksnių, kurie neigiamai veikia mūsų organizmą. Manoma, jog gyventojų...


Kaip atsikratyti impotencijos problemų?

Kaip atsikratyti impotencijos problemų?

Vyresnio amžiaus vyrams dažnai pasitaiko problemų dėl lytinio pajėgumo sumažėjimo. Padėti sau galima natūraliomis gamtinėmis priemonėmis, tik prieš vartojimą reikia nustatyti negalavimą sukėlusią priežastį. Kaštonai kelia venų tonusą, gerina...


Gimdos miomos išsivysto lytinio gyvenimo vengiančioms moterims

Gimdos miomos išsivysto lytinio gyvenimo vengiančioms moterims

Kas trečiai 35 metų sulaukusiai moteriai diagnozuojamų gimdos miomų dažnai neišduoda jokie požymiai. Geriausia šios ligos profilaktika – reguliariai tikrintis sveikatą. Pageidautina – pas tą patį ginekologą. Pasak Klaipėdos...


Gudobelė naudinga vyresnio amžiaus žmonėms

Gudobelė naudinga vyresnio amžiaus žmonėms

Šis augalas labai sustiprina lytinę galią. Liaudies medicinos žinovai pataria gerti gudobelės antpilą, vasarą valgyti šviežias uogas, o rudens bei žiemos laikotarpiu - uogienę. Be to, gudobelė normalizuoja širdies ir nervų sistemos veiklą. Vienas...


Kas suleis vaistus?

Kas suleis vaistus?

Nuošaliuose vienkiemiuose gyvenantys senyvo amžiaus žmonės dejuoja kartais nesulaukiantys medikų pagalbos namuose. Vaistų gydytojai jiems išrašo, tačiau suleisti nėra kam. Ligotam senoliui ir artimiausia ambulatorija kartais nepasiekiama. Kokią...


Kaip nustoti žagsėti?

Kaip nustoti žagsėti?

Žagsi net vaisius moters įsčiose. Kodėl? Niekas nežino, tačiau nevalingai susitraukus diafragmai pasigirsta ne itin malonus garsas žagt. Nors tai natūralu, tačiau daugeliui vis tik gėda viešumoje žagsėti. Normalus žagsėjimas trunka ne ilgiau...


Kaip atnaujinti sąnarius?

Kaip atnaujinti sąnarius?

Labai dažnai į ortopedus-traumatologus kreipiamasi dėl kelio, peties, čiurnos sąnarių kremzlės susidėvėjimo ar trauminės kilmės pažeidimų. Kremzlinis audinys susilpnėja dėl įvairių priežasčių. Tuomet sutrinka kremzlės medžiagų apykaita, sumažėja...


Laimo liga susargdina ne vien erkės?

Laimo liga susargdina ne vien erkės?

Dar prieš gerą dešimtmetį į ligų profilaktikos bendrovę "Endemik", kurioje dirbo Laimo ligą ir erkinį encefalitą Lietuvoje atradę specialistai, trejus metus buvo registruojami pacientai, susirgę nustatyta ir laboratoriškai patvirtinta...


Klonų mėsa ir pienas parduotuvių lentynas užtvindys per kelerius metus

Klonų mėsa ir pienas parduotuvių lentynas užtvindys per kelerius metus

Britanijos maisto standartų agentūra (Food Standards Agency, FSA) vakar pripažino, kad per dvejus metus parduotuvių lentynas gali užtvindyti maisto produktai, pagaminti iš klonuotų gyvūlių mėsos ir pieno, skelbia "Daily Mail", kurį...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9