Gegužės 28d. Šeštadienis

Žaismė – priešnuodis egzaminų įtampai

2013 Kovo 6d.
Peržiūrų skaičius: 22544
Žaismė – priešnuodis egzaminų įtampai

Bemiegės naktys prie vadovėlių. Tokia kasdienybė laukia abiturientų. Medikų manymu, egzaminai bei jų keliamas stresas yra naudingi. Bet tik tada, kai neperlenkiama lazda.

Kenkia ilgalaikis stresas

Ar egzaminų sukelta įtampa bei stresas gali tapti rimtų ligų priežastimi? Gydytojai atsako teigiamai. Bet suskumba pridurti – ne visiems ir ne visada.

Stresas gyvenimui suteikia pikantiško skonio, įsitikinusi Klaipėdos apskrities ligoninės psichiatrijos filialo Psichosomatinio skyriaus vedėja Jolanta Baliūnienė.

Psichoterapeutės manymu, kiekvienam žmogui naudinga savyje turėti 40 proc. sveikos agresijos, 30 proc. – žaismingumo ir gebėjimo nesureikšminti problemų bei 30 proc. – mokėjimo prašyti užuojautos.

"Mokytoja, parašykite geresnį pažymį, kitą kartą aš pasistengsiu, atsiskaitysiu" – tokią formulę bei pavyzdį, kaip teigiamo streso nepaversti kenksmingu, paminėjo J.Baliūnienė.

Medikės teigimu, kiekvienam iš mūsų reikalingas adrenalinas.

"Stresas pats savaime nėra pavojingas, – tęsė gydytoja. – Kenkia tik ilgalaikis, užsitęsęs stresas. O tai jau kelia neurozinius susirgimus, psichosomatines ligas".

Psichoterapeutė pabrėžė, kad būtina įsiklausyti į kūno siunčiamus signalus bei juos atpažinti. Būtent jie išduoda užsitęsusį stresą, kai reikia imtis priemonių arba kreiptis į specialistą.

Ligos pasirenka aukas

Pasak psichoterapeutės, neigiamas emocijas žmogaus organizmas įprastai "perdirba". Suveikus kompensaciniam mechanizmui, jos "išsapnuojamos". Tad daug išgyvenimų paliekama tiesiog sapnuose.

Bet užsitęsus stresui, kompensacinis mechanizmas nebeveikia. Tuomet išsivysto generalizuotas nerimo sutrikimas, nemiga. Naktimis kamuoja košmarai, kankinantys sapnai, o kartais – šlapinimasis į lovą. Gali atsirasti neramių kojų sindromas.

Medikų pastebėta, kad stresas dažniausiai paveikia emociškai bei fiziškai nusilpusiuosius. Moterys labiau pažeidžiamos ir greičiau reaguoja į neigiamą žinią prieš menstruacijas. Vyrai dažniau būna sudirgę po užsitęsusių linksmybių. Kitą dieną juos labai greitai galima išvesti iš pusiausvyros.

Pasak J.Baliūnienės, reakcija į stresą priklauso nuo genetikos ir įgytų bei išmoktų elgesio taisyklių vaikystėje. Tad kiekvienas žmogus į stresą reaguoja skirtingai.

Psichoterapeutė prisiminė atliktus tyrimus, kai aiškintąsi, dėl kokių priežasčių žmonės pakartotinai patenka į nelaimingus atsitikimus.

Pasirodė, kad į tokias situacijas pakliūva impulsyvūs, nekontroliuojantys savęs, gyvenantieji šia diena. Tačiau atsidurti tokiose situacijose gali ir susitvardantys, iš pažiūros ramūs, nerodantys savo emocijų žmonės. Abiejų grupių atstovai dažniau sirgdavo įvairiomis širdies ligomis, juos ištikdavo infarktas.

Kiti nuo streso suserga psichosomatinėmis ligomis, iš kurių gali išsivystyti insultai, infarktai, bronchinės astmos, reumatiniai artritai. Nors šios ligos būdingos vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau lemti jų atsiradimą gali ir vaikystėje, jaunystėje patirti stresai.

Pasak J.Baliūnienės, jaunesniems dažniau atsiranda generalizuotas nerimas, depresinės būsenos, kartais – polinkis į savižudybę. Šie sutrikimai dažniausiai diagnozuojami iki 30 metų.

Į ligoninę – dėl įtampos

Ligoninės Psichosomatiniame skyriuje nuolat gydoma po kelis moksleivius ar studentus, kurie neatlaiko egzaminų įtampos, adaptacijos svetimame mieste ar studentiško krūvio. Šiuo metu ligoninėje yra trys tokie jaunuoliai.

Psichoterapeutė minėjo, kad mokyklos baigimas ar mokslų pradžia taip pat yra stresas, kuris vertinamas 26 balais. Palyginimui, atostogos arba Kalėdos streso skalėje vertinamos 12 balų, skyrybos – 73, artimo žmogaus mirtis – 100.

Tad nereikėtų numoti ranka į kūno siunčiamus signalus, o prireikus pasitarti su tėvais, artimais žmonėmis arba specialistu.

J.Baliūnienė paminėjo, kad abiturientui galima patarti gerti nervus raminančių arbatų, nepamiršti kitų atsipalaidavimo būdų. Moksleiviui labai svarbu gerai išsimiegoti.

Miego kokybę gerina pasivaikščiojimai, šilta vonia. Paskutinę naktį prieš egzaminus būtina skirti poilsiui, o ne knapsėjimui prie vadovėlių.

Jei kankina nemiga, irzlumas, iš ryto atsikeliama nepailsėjus, galima vartoti migdomuosius. Tik reikėtų pasikonsultuoti su specialistu, nes šie vaistai būna skirtingo poveikio.

Dieną prieš egzaminus taip pat geriau skirti poilsiui. Kad nenutiktų taip, jog lemiamu momentu visos žinios išgaruos iš galvos. Psichoterapeutė paaiškino, kad tai jau pervargimo bei išsekimo požymis.

Padėti sau, o ne kenkti

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro Šeimos medicinos skyriaus vedėja Lilija Jokubauskienė nelinkusi abiturientų gąsdinti gresiančiomis ligomis.

"Jeigu teisingai mobilizuojamos jėgos, jaunas ir sveikas organizmas pajėgus atlaikyti egzaminų stresą", – įsitikinusi gydytoja.

Tik nereikėtų piktnaudžiauti rūkymu, energiniais gėrimais. Patariama visavertė mityba, geras miegas, poilsis.

Ar egzaminų krūvis gali išprovokuoti ligas? Pasak L.Jokubauskienės, tai labai individualu. Jaunimą dažniau kamuoja ūmios problemos. Pasitarus su gydytoju galima užbėgti rimtesnėms ligoms už akių.

Stresas, pavasaris, mitybos bei dienos režimo nepaisymas, rūkymas gali išprovokuoti opaligę. Tačiau šiuo metu Lietuvoje esama puikių profilaktinių vaistų, padedančių išvengti rimtų komplikacijų, tokių kaip skrandžio plyšimas.

Klausant gydytojo nurodymų, opaligė išgydoma per porą savaičių. Tik vos pajutus pirmuosius požymius: skausmą viršutinėje skrandžio dalyje, galimą pykinimą, apetito stoką – reikėtų suskubti pas gydytoją.

Medikė įspėjo, jog prieš egzaminus energinius gėrimus vartojantys jaunuoliai daro didžiulę klaidą, nes jų poveikis apgaulingas. Iš pradžių gėrimai organizmui tarsi suteikia energijos, nors iš tiesų tik sudirgina. Vėliau prasideda slopinimo fazė, kai išsekęs organizmas pareikalauja dvigubos poilsio dozės.


Kaip atlaikyti egzaminų stresą?

Padeda pokalbiai su draugais, tėvais

Neužsisklęsti savyje, o dalytis savo rūpesčiais

Mėgautis laisvalaikiu, smulkmenomis

Nesureikšminti situacijos, žaismingiau ją vertinti

Skatinti pasitikėjimą savimi

Daugiau judėti, sportuoti

Sveikai maitintis

Paisyti dienos režimo

Planuoti dieną

Neatidėlioti darbų, kylančių problemų, konfliktinių situacijų sprendimo

Realiai vertinti savo galimybes


Stresas vertinamas balais

Artimo žmogaus mirtis 100

Skyrybos 73

Egzaminai 26

Atostogos arba Kalėdos 12


Užsitęsusio streso požymiai

Pilvo deginimas

Stiprus nerimas

Nemiga

Galvos, nugaros skausmai

Spaudimas krūtinės ląstoje


Kas yra generalizuotas nerimas?

Žmogų kamuoja susirūpinimas, įtampa ir nervingumas, nesugebėjimas susikaupti, galvos skausmai, drebulys, nesugebėjimas atsipalaiduoti, svaigulys, prakaitavimas, padažnėjęs ir sustiprėjęs pulsas, burnos džiūvimas, skrandžio skausmai. Požymiai gali tęstis kelis mėnesius ir dažnai kartotis.

Daliai pacientų gali prisidėti depresija, tada didėja savižudybės rizika. Generalizuotas nerimas kartais komplikuojasi panikos sutrikimu, ligoniai gali pradėti piktnaudžiauti alkoholiu, narkotikais.

Dėl ko skauda kelių sąnarius?

Dėl ko skauda kelių sąnarius?

Kelio sąnario anatominė struktūra gana sudėtinga. Blauzdikaulis, šlaunikaulis, girnelė, sąnarinė kapsulė, gaubianti sąnarį bei sudaranti papildomas kišenes aplink jį, meniskai, raiščiai, raumenų sausgyslės - visa tai sudaro gana sudėtingą...


Specialistai: skanus vanduo ne visada kokybiškas

Specialistai: skanus vanduo ne visada kokybiškas

Vandenį tiriantys specialistai džiaugiasi, kad vandeniui, kuris gyventojus pasiekia vandentiekio sistemomis, priekaištų beveik neturi niekada. Didžiausias galvos skausmas – vanduo Lietuvos šuliniuose. Lyginant su kitomis šalimis, Lietuva...


Ką daro Švedijos moterys, kad nesusirgtų gimdos kaklelio vėžiu?

Ką daro Švedijos moterys, kad nesusirgtų gimdos kaklelio vėžiu?

Anot žurnalistės Jūratės Kaminskaitės, jau kelerius metus gyvenančios Švedijoje, atsakymas paprastas - švedes nuo vėžio saugo reguliarūs gimdos kaklelio tyrimai. Jau beveik 50 metų Švedijoje aktyviai vykdoma nacionalinė moterų tikrinimo programa,...


Pasitikime pavasarį sveiki

Pasitikime pavasarį sveiki

Nors už lango dar nė nekvepia pavasariu, rengtis jam pravartu jau dabar. Organizmo žiemos nuovargį efektyviai įveikia specialios sveikatinimo programos. Druskininkų gydykla „Grand SPA Lietuva“ – viena didžiausių ir moderniausių...


Ar gali greitai valgomi ledai pažeisti galvos smegenis?

Ar gali greitai valgomi ledai pažeisti galvos smegenis?

Tikriausiai daugelis yra patyrę staigų galvos skausmą tais momentais, kai tenka greitai suvalgyti ledus arba išgerti ledinio šaltumo pieno kokteilį. Laimei, šis skausmas praeina palyginti greitai. Tačiau ar gali toks šaltis sukelti ilgalaikius...


Kaip išsaugoti plaukų grožį žiemą?

Kaip išsaugoti plaukų grožį žiemą?

Šaltuoju metų laiku galvos odai ir plaukams reikalinga šiek tiek kitokia priežiūra nei vasarą. Tad kaip prižiūrėti plaukus žiemą? Plaukų grožis visų pirma priklauso nuo galvos odos priežiūros, nes sveiki ir žvilgantys plaukai gali augti tik...


Reklama padėjo beveik pusei milijonų lenkų mesti rūkyti

Reklama padėjo beveik pusei milijonų lenkų mesti rūkyti

Apie 450 tūkst. lenkų praėjusių metų pabaigoje metė rūkyti pasižiūrėję per lenkų televiziją rodomą reklamą "Cigaretės tave ryja gyvą". Taip Lenkijos sveikatos apsaugos ministerija gyrė kampaniją prieš rūkymą, pranešė šios šalies naujienų...


Kiek orgazmas trunka vyrams ir moterims?

Kiek orgazmas trunka vyrams ir moterims?

Medikai sakytų, kad orgazmas – nevalinga raumens susitraukimo serija. Tačiau daugeliui žmonių orgazmas yra šis tas daugiau, kas priverčia kojas drebėti. "Vieniems orgazmas – neapsakomas malonumas, kitiems – galvosūkis, o...


Šildomos sėdynės kenkia spermai

Šildomos sėdynės kenkia spermai

Vyrai žvarbią dieną automobilyje neturėtų skubėti įjungti sėdynių šildymo. Toks komfortas gali perkaitinti svarbius organus ir sutrikdyti spermos gamybą. Optimaliai spermos gamybai tinkama temperatūra yra vienu ar dviem laipsniais žemesnė nei viso...


Širdis primena: pasirūpink manimi

Širdis primena: pasirūpink manimi

Širdies ir kraujagyslių ligos – pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje ir pasaulyje. Ką daryti, kad užbėgtume už akių nelaimei, kol dar nepakirto infarktas? Kaip gyventi, kad jis nepasikartotų dar kartą? Šiemet sukako 40 metų, kai Lietuvoje...


Saldūs gėrimai mažina įtampą ir agresiją

Saldūs gėrimai mažina įtampą ir agresiją

Saldūs gėrimai, tokie kaip arbata su cukrumi, gali padėti sumažinti įtampą darbe. Juos geriantys žmonės yra mažiau agresyvūs ir mažiau ginčijasi. Kaip rašo telegraph.co.uk, psichologai tvirtina, kad cukrus suteikia energijos, tad žmogaus smegenys...


Sportas atjaunina vyresnes moteris

Sportas atjaunina vyresnes moteris

Vidutinio amžiaus moterys, kurios kasdien sportuoja bent po valandą, gali atjaunėti beveik dviem dešimtimis metų. Tyrimai parodė, kad 50-metėms reguliari vienos valandos mankšta sporto salėje ar baseine suteikia tokią pačią fizinę savijautą, kokią...


Lokalinis gigantizmas - reta, bet labai nemaloni liga

Lokalinis gigantizmas - reta, bet labai nemaloni liga

Nuotraukoje matyti chirurgų paruošiamieji darbai, besirengiant operuoti 24 metų Liu Chua - didžiausios rankos savininką. Jaunuolis ryžosi tokiai operacijai tikėdamas susigrąžinti normalaus gyvenimo galimybę. Tuo labiau, jog ranka iki tokio...


Gaivieji gėrimai parduotuvėse: gyvybės šaltinis ar ligos grėsmė?

Gaivieji gėrimai parduotuvėse: gyvybės šaltinis ar ligos grėsmė?

Šiltuoju metų laiku pardavėjai džiaugiasi padidėjusia gaiviųjų gėrimų paklausa, tačiau pirkėjus baugina pasirodantys pranešimai, kad ir į geriamąjį vandenį patenka organizmui kenksmingos pakuotės medžiagos. Pastaraisiais metais žmonės itin...


Vakcina nuo erkių – nebeįkandama

Vakcina nuo erkių – nebeįkandama

Miškuose ir pievose pasirodžius pirmosioms erkėms, klaipėdiečiai suskubo varstyti sveikatos įstaigų duris ieškodami patikimiausio ginklo prieš šių vabzdžių platinamą erkinį encefalitą – skiepų. Daugybė gyventojų, norėjusių pasiskiepyti, nuo...


Vienintelė apsauga nuo erkių platinamų ligų - skiepai

Vienintelė apsauga nuo erkių platinamų ligų - skiepai

Iš žiemos miego jau pabudo erkės. Daugelis jų yra pavojingos, nes platina infekcines ligas. Viena jų - erkinis encefalitas. Tai sunkus virusinis galvos arba nugaros smegenų bei dangalų uždegimas. Ši liga sunkiai gydoma, pavojinga savo...


Dėl nuolat patiriamo streso gali sušlubuoti sveikata

Dėl nuolat patiriamo streso gali sušlubuoti sveikata

Nesaugumo jausmas, įtampa, padidėjęs nervingumas, netvarkinga mityba, sutrikęs miegas - tai gali būti patiriamo streso išraiška. Kuo jis pavojingas? Stresas - apsauginė, gynybinė reakcija. Jis padeda mobilizuoti organizmo resursus ir įveikti...


Žuvų taukai gali padėti ištikus insultui

Žuvų taukai gali padėti ištikus insultui

Žuvų taukuose esanti dokozahekseno riebalų rūgštis (DHR) gali apsaugoti smegenų audinį ir pagreitinti atsigavimą po stipraus išeminio insulto net tada, kai ši rūgštis panaudojama praėjus net penkioms valandoms po insulto, teigia JAV mokslininkai....


Egzaminą geriau išlaikyti padės stiklinė vandens

Egzaminą geriau išlaikyti padės stiklinė vandens

Svarbiausia sėkmės laikant egzaminą sąlyga gali būti labai paprasta ir pigi: pasak mokslininkų, pakanka išgerti stiklinę vandens. Mokslininkai nustatė, kad tų moksleivių, kurie prieš egzaminą išgeria stiklinę vandens, rezultatai būna iki 30 proc....


Pavasarį geriau vaikų negimdyti – jie dažniau serga anoreksija

Pavasarį geriau vaikų negimdyti – jie dažniau serga anoreksija

Žmonės, kurie gimė pavasarį, dažniau kenčia nuo anoreksijos, teigia mokslininkai. Kaip rašo dailymail.co.uk, pavasarį gimusiems kūdikiams dažniau pasireiškia valgymo sutrikimai. O tai lemia, kad ateityje šie žmonės gali kentėti nuo anoreksijos....


Kinų tradicinės medicinos pratimai sergantiems vėžiu

Kinų tradicinės medicinos pratimai sergantiems vėžiu

Pratimai, padedantys kovoti su vėžiu, buvo viešai pripažinti Kinijoje tik devintajame dešimtmetyje. Šių pratimų autorė buvo moteris, sirgusi vėžiu ir savo išgijimo istorija nustebinusi ne tik Kinijos, bet ir Vakarų medicinos atstovus. Šios moters...


Aš savimi pasitikiu

Aš savimi pasitikiu

Dar praėjusio šimtmečio pradžioje pradėję tyrinėti nepasitikėjimo savimi priežastis, mokslininkai priėjo prie išvados, jog be visų kitų priežasčių, pagrindinės šio sindromo ištakos slypi vaikystėje, o augant arba išnyksta, arba sustiprėja. Jeigu...


Kaip išvengti mobiliųjų daromos įtakos sveikatai?

Kaip išvengti mobiliųjų daromos įtakos sveikatai?

Telefono daroma nauda žmogaus kasdienybei yra nenuginčijama. Tiesa, lygiai taip pat yra nenuginčijama ir žala, kadangi kasdien bent po kelias valandas naršydami mobiliuosiuose mes toli gražu gadiname ne tik regą, kaip kad daugelis galvoja.


Menkės kepenėlių aliejaus fenomenas

Menkės kepenėlių aliejaus fenomenas

Iki susergant plaučiu vėžiu maisto papildus vartoję žmonės gali turėti daugiau galimybių išgyventi, rodo Norvegijoje atliktas tyrimas. Pasak tyrimo, menkės kepenėlių aliejaus maisto papildų vartojimas sietinas su beveik perpus mažesne rizika, kad...


Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Uodų įkąstą kūno vietą niežti, o pradėjus kasyti, atrodo, kad niežuliui galo nematyti. Kaip išvengti uodų įkandimų? O jei įkando – kaip mažiau kęsti niežulį? Specialistai įspėja, kad pelkėtose ir drėgnose vietose šiltuoju metų sezonu žmogų...


Ar sveiki jūsų plaučiai?

Ar sveiki jūsų plaučiai?

Sunku kvėpuoti? Dūstate? Galbūt jūs jau sergate lėtine obstrukcinė plaučių liga? Tai progresuojanti kvėpavimo takų liga, kai dėl sutrikusių bronchų pralaidumo įkvepiama mažiau oro ir jo trūksta. "Nors pagal oficialius statistinius duomenis...


Ar ūgis lemia kraujo krešulių susidarymą?

Ar ūgis lemia kraujo krešulių susidarymą?

Aukštų vyrų venose gali dažniau susidaryti kraujo krešuliai. Dažniausia kraujo krešuliai susidaro kojų venose ir nukeliauja į plaučius. Medikai taip pat tikina, kad trombozės atsiradimui įtakos turi ir nesveika gyvensena - nutukimas bei rūkymas....


Nuo ilgalaikio sėdėjimo galima susirgti

Nuo ilgalaikio sėdėjimo galima susirgti

Sėdėjimas ant sofos arba prie darbo stalo atima daugybę gyvenimo metų, rašo "The Independent", remdamasis vėžinių susirgimų, širdies ligų ir nutukimo specialistų nuomone. Jis siūlo įtraukti atitinkamus papildymus į sveikatos apsaugos...


Renkamės poilsį gamtoje

Renkamės poilsį gamtoje

Poilsis nuo įtemtų darbų būtinas kiekvienam. Ir nesvarbu koks metų laikas, visi mes norime pabėgti nuo miesto ir pavešėti gamtos aplinkoje. Vieni renkasi ramų, kiti aktyvų poilsį, o jei mes juos apjungsime? www.sirvyne.lt tai sodyba, kuri Jums...


Kas penkta ištekėjusi moteris po vestuvių priauga svorio

Kas penkta ištekėjusi moteris po vestuvių priauga svorio

Ne paslaptis, kad prieš svarbiausią gyvenimo įvykį – vestuves, abu jaunavedžiai numeta nemažai svorio. Kas didesnę įtaką daro: stresas ir jaudulys ar begalinis noras atrodyti nepriekaištingai, spėlioti neverta. Tačiau faktas –...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9