Spalio 21d. Ketvirtadienis

Žaismė – priešnuodis egzaminų įtampai

2013 Kovo 6d.
Peržiūrų skaičius: 22544
Žaismė – priešnuodis egzaminų įtampai

Bemiegės naktys prie vadovėlių. Tokia kasdienybė laukia abiturientų. Medikų manymu, egzaminai bei jų keliamas stresas yra naudingi. Bet tik tada, kai neperlenkiama lazda.

Kenkia ilgalaikis stresas

Ar egzaminų sukelta įtampa bei stresas gali tapti rimtų ligų priežastimi? Gydytojai atsako teigiamai. Bet suskumba pridurti – ne visiems ir ne visada.

Stresas gyvenimui suteikia pikantiško skonio, įsitikinusi Klaipėdos apskrities ligoninės psichiatrijos filialo Psichosomatinio skyriaus vedėja Jolanta Baliūnienė.

Psichoterapeutės manymu, kiekvienam žmogui naudinga savyje turėti 40 proc. sveikos agresijos, 30 proc. – žaismingumo ir gebėjimo nesureikšminti problemų bei 30 proc. – mokėjimo prašyti užuojautos.

"Mokytoja, parašykite geresnį pažymį, kitą kartą aš pasistengsiu, atsiskaitysiu" – tokią formulę bei pavyzdį, kaip teigiamo streso nepaversti kenksmingu, paminėjo J.Baliūnienė.

Medikės teigimu, kiekvienam iš mūsų reikalingas adrenalinas.

"Stresas pats savaime nėra pavojingas, – tęsė gydytoja. – Kenkia tik ilgalaikis, užsitęsęs stresas. O tai jau kelia neurozinius susirgimus, psichosomatines ligas".

Psichoterapeutė pabrėžė, kad būtina įsiklausyti į kūno siunčiamus signalus bei juos atpažinti. Būtent jie išduoda užsitęsusį stresą, kai reikia imtis priemonių arba kreiptis į specialistą.

Ligos pasirenka aukas

Pasak psichoterapeutės, neigiamas emocijas žmogaus organizmas įprastai "perdirba". Suveikus kompensaciniam mechanizmui, jos "išsapnuojamos". Tad daug išgyvenimų paliekama tiesiog sapnuose.

Bet užsitęsus stresui, kompensacinis mechanizmas nebeveikia. Tuomet išsivysto generalizuotas nerimo sutrikimas, nemiga. Naktimis kamuoja košmarai, kankinantys sapnai, o kartais – šlapinimasis į lovą. Gali atsirasti neramių kojų sindromas.

Medikų pastebėta, kad stresas dažniausiai paveikia emociškai bei fiziškai nusilpusiuosius. Moterys labiau pažeidžiamos ir greičiau reaguoja į neigiamą žinią prieš menstruacijas. Vyrai dažniau būna sudirgę po užsitęsusių linksmybių. Kitą dieną juos labai greitai galima išvesti iš pusiausvyros.

Pasak J.Baliūnienės, reakcija į stresą priklauso nuo genetikos ir įgytų bei išmoktų elgesio taisyklių vaikystėje. Tad kiekvienas žmogus į stresą reaguoja skirtingai.

Psichoterapeutė prisiminė atliktus tyrimus, kai aiškintąsi, dėl kokių priežasčių žmonės pakartotinai patenka į nelaimingus atsitikimus.

Pasirodė, kad į tokias situacijas pakliūva impulsyvūs, nekontroliuojantys savęs, gyvenantieji šia diena. Tačiau atsidurti tokiose situacijose gali ir susitvardantys, iš pažiūros ramūs, nerodantys savo emocijų žmonės. Abiejų grupių atstovai dažniau sirgdavo įvairiomis širdies ligomis, juos ištikdavo infarktas.

Kiti nuo streso suserga psichosomatinėmis ligomis, iš kurių gali išsivystyti insultai, infarktai, bronchinės astmos, reumatiniai artritai. Nors šios ligos būdingos vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau lemti jų atsiradimą gali ir vaikystėje, jaunystėje patirti stresai.

Pasak J.Baliūnienės, jaunesniems dažniau atsiranda generalizuotas nerimas, depresinės būsenos, kartais – polinkis į savižudybę. Šie sutrikimai dažniausiai diagnozuojami iki 30 metų.

Į ligoninę – dėl įtampos

Ligoninės Psichosomatiniame skyriuje nuolat gydoma po kelis moksleivius ar studentus, kurie neatlaiko egzaminų įtampos, adaptacijos svetimame mieste ar studentiško krūvio. Šiuo metu ligoninėje yra trys tokie jaunuoliai.

Psichoterapeutė minėjo, kad mokyklos baigimas ar mokslų pradžia taip pat yra stresas, kuris vertinamas 26 balais. Palyginimui, atostogos arba Kalėdos streso skalėje vertinamos 12 balų, skyrybos – 73, artimo žmogaus mirtis – 100.

Tad nereikėtų numoti ranka į kūno siunčiamus signalus, o prireikus pasitarti su tėvais, artimais žmonėmis arba specialistu.

J.Baliūnienė paminėjo, kad abiturientui galima patarti gerti nervus raminančių arbatų, nepamiršti kitų atsipalaidavimo būdų. Moksleiviui labai svarbu gerai išsimiegoti.

Miego kokybę gerina pasivaikščiojimai, šilta vonia. Paskutinę naktį prieš egzaminus būtina skirti poilsiui, o ne knapsėjimui prie vadovėlių.

Jei kankina nemiga, irzlumas, iš ryto atsikeliama nepailsėjus, galima vartoti migdomuosius. Tik reikėtų pasikonsultuoti su specialistu, nes šie vaistai būna skirtingo poveikio.

Dieną prieš egzaminus taip pat geriau skirti poilsiui. Kad nenutiktų taip, jog lemiamu momentu visos žinios išgaruos iš galvos. Psichoterapeutė paaiškino, kad tai jau pervargimo bei išsekimo požymis.

Padėti sau, o ne kenkti

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro Šeimos medicinos skyriaus vedėja Lilija Jokubauskienė nelinkusi abiturientų gąsdinti gresiančiomis ligomis.

"Jeigu teisingai mobilizuojamos jėgos, jaunas ir sveikas organizmas pajėgus atlaikyti egzaminų stresą", – įsitikinusi gydytoja.

Tik nereikėtų piktnaudžiauti rūkymu, energiniais gėrimais. Patariama visavertė mityba, geras miegas, poilsis.

Ar egzaminų krūvis gali išprovokuoti ligas? Pasak L.Jokubauskienės, tai labai individualu. Jaunimą dažniau kamuoja ūmios problemos. Pasitarus su gydytoju galima užbėgti rimtesnėms ligoms už akių.

Stresas, pavasaris, mitybos bei dienos režimo nepaisymas, rūkymas gali išprovokuoti opaligę. Tačiau šiuo metu Lietuvoje esama puikių profilaktinių vaistų, padedančių išvengti rimtų komplikacijų, tokių kaip skrandžio plyšimas.

Klausant gydytojo nurodymų, opaligė išgydoma per porą savaičių. Tik vos pajutus pirmuosius požymius: skausmą viršutinėje skrandžio dalyje, galimą pykinimą, apetito stoką – reikėtų suskubti pas gydytoją.

Medikė įspėjo, jog prieš egzaminus energinius gėrimus vartojantys jaunuoliai daro didžiulę klaidą, nes jų poveikis apgaulingas. Iš pradžių gėrimai organizmui tarsi suteikia energijos, nors iš tiesų tik sudirgina. Vėliau prasideda slopinimo fazė, kai išsekęs organizmas pareikalauja dvigubos poilsio dozės.


Kaip atlaikyti egzaminų stresą?

Padeda pokalbiai su draugais, tėvais

Neužsisklęsti savyje, o dalytis savo rūpesčiais

Mėgautis laisvalaikiu, smulkmenomis

Nesureikšminti situacijos, žaismingiau ją vertinti

Skatinti pasitikėjimą savimi

Daugiau judėti, sportuoti

Sveikai maitintis

Paisyti dienos režimo

Planuoti dieną

Neatidėlioti darbų, kylančių problemų, konfliktinių situacijų sprendimo

Realiai vertinti savo galimybes


Stresas vertinamas balais

Artimo žmogaus mirtis 100

Skyrybos 73

Egzaminai 26

Atostogos arba Kalėdos 12


Užsitęsusio streso požymiai

Pilvo deginimas

Stiprus nerimas

Nemiga

Galvos, nugaros skausmai

Spaudimas krūtinės ląstoje


Kas yra generalizuotas nerimas?

Žmogų kamuoja susirūpinimas, įtampa ir nervingumas, nesugebėjimas susikaupti, galvos skausmai, drebulys, nesugebėjimas atsipalaiduoti, svaigulys, prakaitavimas, padažnėjęs ir sustiprėjęs pulsas, burnos džiūvimas, skrandžio skausmai. Požymiai gali tęstis kelis mėnesius ir dažnai kartotis.

Daliai pacientų gali prisidėti depresija, tada didėja savižudybės rizika. Generalizuotas nerimas kartais komplikuojasi panikos sutrikimu, ligoniai gali pradėti piktnaudžiauti alkoholiu, narkotikais.

Sutraukė mėšlungis

Sutraukė mėšlungis

Raumenų mėšlungis atsiranda nepriklausomai nuo žmogaus valios ir jo negalima reguliuoti. Dėl to prasidėjęs mėšlungis gali "išmušti" žmogų iš bet kokio ritmo ir sutrikdyti jo aktyvią veiklą. Dažniausiai "sutraukia" kojų, ypač...


Nauja pirties kultūra Lietuvoje – laisva, be apatinio trikotažo ir alkoholio

Nauja pirties kultūra Lietuvoje – laisva, be apatinio trikotažo ir alkoholio

Sovietmetis paliko gilų įspaudą mūsų pirčių kultūroje. Pasak pirtininkų, tos kultūros nebuvo, nes ją iškreipė suvokimas, jog pirtis yra susijusi su alkoholiu ir linksmybėmis, o ne sveikata. „Vakaruose pirtis jau seniai yra kaip...


Po karštos vasaros radiacija užteršti grybai – mitas ar mirtina tiesa?

Po karštos vasaros radiacija užteršti grybai – mitas ar mirtina tiesa?

Rekordinius karščius visoje Europoje ir didžiulius gaisrus Rusijoje pakeitęs staigus atšalimas privertė žmones sunerimti dėl pastaruoju metu ypatingai ir net įtartinai padidėjusio grybų derliaus. Visuomenėje pasigirdo kalbų, kad negailestingos...


Negyvosios Jūros kosmetika iš Izraelio

Negyvosios Jūros kosmetika iš Izraelio

Negyvoji jūra - sveikatos šaltinis. Negyvosios jūros populiarumo priežastis - gydomosios savybės, kurių priežastis yra šios jūros sudėtis. Ištirpusios druskos Negyvojoje jūroje sukuria daugiau kaip 27 mineralų kompleksą, kuris nėra būdingas nei...


Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Du ar daugiau gaiviųjų gėrimų butelių per savaitę gali dvigubai padidinti susirgimo kasos vėžiu riziką, atskleidė JAV mokslininkų tyrimas. Jo rezultatai patvirtino saldintų gaiviųjų gėrimų vartojimo ir susirgimų kasos vėžiu koreliaciją, skelbia...


Ar užterštas šulinių vanduo, aiškinsis ne visi

Ar užterštas šulinių vanduo, aiškinsis ne visi

Nors visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos perspėja, kad naudoti neištirtą per potvynį užlietų šulinių vandenį gali būti pavojinga, įspėjimų klausyti ketina ne visi nukentėjusių rajonų gyventojai. "Tyrimas būtų pravartus, bet kiek jis...


Cinamonas - vaistas nuo 8 ligų

Cinamonas - vaistas nuo 8 ligų

Kanados žurnale "Weekly World News" pateikiamas medicininiais tyrimais pagrįstas sąrašas ligų, kurias galima gydyti cinamonu ir medumi, sustiprinančiu prieskonio veikliąsias galias. 1. Jei slenka plaukai, sumaišykite šiltą alyvuogių...


Nutukusius vaikus reikia gydyti daržovių dieta

Nutukusius vaikus reikia gydyti daržovių dieta

Sveika mityba neįsivaizduojama be įvairių vaisių ir daržovių. Jeigu norite sveiko, stipraus organizmo, privalote sveikai maitintis kasdien. Žmogaus organizmas juk nesugeba pats pagaminti vitaminų, išskyrus vitaminą D, o turi juos gauti iš,...


Gripas: apsisaugoti padeda česnakai ir skersvėjis

Gripas: apsisaugoti padeda česnakai ir skersvėjis

Permainingi orai, vėjas ir drėgmė skatina peršalimo ligas. Kaip jų išvengti ir išlikti sveikiems bei žvaliems? Daugelis virusų ir bakterijų, sukeliančių įvairias peršalimo ligas, gyvena žmogaus organizme, dažniausiai nosiaryklėje ir ryklėje. Jų...


Netekus vilties pasveikti -- pas žolininkę

Netekus vilties pasveikti -- pas žolininkę

Pelkinė, kurpelė, raudoklė, nortera, krištolas, kregždūnė, svilarožė, geltonžiedis barkūnas... Skaitau palubėje sukabintų vaistažolių pavadinimus, kol pasirodys ekologinio žolelių ūkio šeimininkė Jadvyga Balvočiūtė. Vėliau garsi...


Paauglės vartoja vis daugiau raminamųjų bei migdomųjų

Paauglės vartoja vis daugiau raminamųjų bei migdomųjų

Lietuvoje, palyginti su kitų Europos šalių pateiktais duomenimis, per ketverius pastaruosius metus sumažėjo tabako, alkoholinių gėrimų ir reguliarus narkotikų vartojimas tarp 15-16 metų amžiaus mokinių. Tačiau Lietuvoje padidėjo raminamųjų bei...


Kaip išvengti pagirių?

Kaip išvengti pagirių?

Jei neturėsite saiko, šventės padovanos ne tik džiaugsmo ir malonių akimirkų. Kaip per šventes nepadauginti alkoholinių gėrimų ir išvengti pagirių? Šventėms reikia tinkamai pasiruošti: gerai išsimiegoti ir sočiai pavalgyti. Šaukštelis saulėgrąžų...


40 sveikatos patarimų, kuriuos privalo žinoti kiekviena moteris

40 sveikatos patarimų, kuriuos privalo žinoti kiekviena moteris

Keliolika pasaulio medikų sudarė būtiną sveikatos patarimų sąrašą, kuris yra nemokamas ir padės išvengti ilgų eilių prie medikų kabinetų. Žurnale glamour.com publikuoti patarimai skirti visoms, pasiryžusioms gyventi sveikiau. 1. Visada žinokite,...


Kiek vandens išgerti?

Kiek vandens išgerti?

Vanduo būtinas elementas žmogaus organizmui išlikti sveikam. Karštą dieną vanduo geriausias gėrimas. Jį reikėtų gerti po truputį pastoviai kas dvi valandas nelaukiant troškulio. Gerti reikėtų vėsų, bet nešaltą vandenį. Karštą dieną venkite gėrimų,...


Vis daugiau traumų sukelia kompiuteris

Vis daugiau traumų sukelia kompiuteris

Blogas regėjimas ir riešo skausmas - dažniausiai su kompiuteriais siejami sveikatos sutrikimai, bet vis daugiau žmonių susižeidžia ant galvos nukritus vaizduokliams. Tyrėjai nustatė, jog 2006 metais, lyginant su 1994-aisiais, su kompiuteriais...


Kam pavasarį liejasi ašaros?

Kam pavasarį liejasi ašaros?

Be aiškios priežasties varva nosis, kamuoja kosulys, ašaroja akys ar net išberia odą? Didžiausias įtarimas – užklupo alergija, kurios kaltininką galima nustatyti ištyrus kraują. Ankstyvas pavasaris jau privertė kentėti daugybę alergiškų...


Ar verta vartoti svorio mažinimo tabletes?

Ar verta vartoti svorio mažinimo tabletes?

Ar svorio mažinimo tabletės veikia? Šiais laikais daugelis svorio metimo ekspertų savo klientams pataria naudoti svorio mažėjimą skatinančius preparatus. Ir nors tokias tabletes galima rasti beveik kiekvienoje parduotuvėje, žmonės turėtų atsargiau...


Kaip surasti ligą pilve?

Kaip surasti ligą pilve?

Vargu ar pavyktų rasti žmogų, kuris niekada nejautė jokių negalavimų pilve. Mūsų virškinimo traktas dažniausiai "supyksta" gavęs netinkamo (pasenusio, užteršto ar labai neįprasto) maisto. Tačiau kad ir kaip stengtumėmės maitintis...


Ar esate priklausomas nuo sekso?

Ar esate priklausomas nuo sekso?

Įžymybės, tokios kaip golfo žaidėjas Tigeris Woodsas, po neištikimybės skandalų dažnai eina gydytis sekso priklausomybės. Didžiosios Britanijos laikraštis "The Guardian" pabandė išsiaiškinti, ar tai iš tikrųjų yra liga, ar tiesiog...


Ryklių odą primenanti medžiaga stabdo bakterijų plitimą

Ryklių odą primenanti medžiaga stabdo bakterijų plitimą

Banginių oda paprastai apauga įvairiausiais dumbliais, planktonu, bakterijų kultūromis ir kitokiais vandenyje gyvenančiais sutvėrimais. Tuo tarpu rykliai išlieka švarut švarutėliai. Nors minėti parazitai gali kauptis ir ryklių odos raukšlėse, prie...


MP3 grotuvų ausinės širdininkams labai pavojingos

MP3 grotuvų ausinės širdininkams labai pavojingos

MP3 grotuvų ausinės kelia didelį pavojų pacientams su implantuotais širdies stimuliatoriais ir defibriliatoriais, atskleidė JAV atliktas tyrimas. Beth Israel medicinos centro Bostone specialistai, ištyrę 60 tokius prietaisus naudojančių ligonių,...


Kodėl vyrai neturėtų dirbti namų ruošos darbų?

Kodėl vyrai neturėtų dirbti namų ruošos darbų?

Nauji mokslininkų tyrimai atskleidė, kad požiūris, jog moterys turi dirbti dvejomis pamainomis – darbe ir namuose – yra klaidingas. Todėl žmonos, kurios priekaištauja savo vyrams, kad jie yra tinginiai ir nieko namuose nedirba yra...


Aklumą išgydyti gali kontaktiniai lęšiai

Aklumą išgydyti gali kontaktiniai lęšiai

Aklumas gali būti išgydomas padedant kontaktiniuose lęšiuose auginamoms kamieninėms ląstelėms, teigia mokslininkai. Anot tyrėjų, šis atradimas gali "smarkiai pagerinti" ragenos traumą dėl ligos ar sužeidimų patyrusių pacientų regėjimą,...


Medikai teigia, kad alergija stiprina imunitetą ir apsaugo nuo vėžio

Medikai teigia, kad alergija stiprina imunitetą ir apsaugo nuo vėžio

Mokslininkai teigia, jog turintieji vienokią ar kitokią alergiją mažiau rizikuoja susirgti vėžiu, nei sveikieji. Jų nuomone, neigiamos (organizmo reakcijos) stiprina imuninę sistemą ir tokiu būdu apsaugo nuo mirtimi galinčių pasibaigti ligų....


Vienoje Vilniaus mokyklų – žarnyno infekcijos protrūkis

Vienoje Vilniaus mokyklų – žarnyno infekcijos protrūkis

Vilniaus vidurinėje mokykloje "Lietuvių namai" užregistruotas ūmus žarnyno infekcijos protrūkis. Susirgo 17 moksleivių ir 1 pedagogė. Nustatyta, kad dalis susirgusiųjų užsikrėtė Noro virusu, o dalis - neaiškios kilmės ūmia žarnyno...


Egzoskeletas sugrąžina judėjimo laisvę paralyžuotiems žmonėms

Egzoskeletas sugrąžina judėjimo laisvę paralyžuotiems žmonėms

Elektroninis egzoskeletas gražino judėjimo laisvę žmogui, 20 metų praleidusiam neįgaliojo vežimėlyje. 41 metų Izraelio gyventojas Radis Kaiofas pastaruosius du dešimtmečius praleido neįgaliojo vežimėlyje. Dabar jis vaikšto gatvėmis, padedamas...


Imuniteto stiprinimas natūraliomis priemonėmis

Imuniteto stiprinimas natūraliomis priemonėmis

Imuninė sistema yra darnoje funkcionuojantis ląstelių, audinių ir organų tinklas, kurio paskirtis saugoti organizmą nuo „įsibrovėlių“. Tai visų pirma mikrobai - maži, įvairias infekcijas ir ligas sukeliantys organizmai, tokie kaip...


Knarkimas – ne tik nemalonus , bet ir pavojingas sutrikimas

Knarkimas – ne tik nemalonus , bet ir pavojingas sutrikimas

Didelę dalį žmonių kankinantis knarkimas ne tik kelia nemalonius pojūčius aplinkiniams, tačiau gali būti ir labai pavojingas kiekvienam, turinčiam šį sutrikimą. Pasak "Estetinės chirurgijos centro" gydytojo otorinolaringologo dr. Tomo...


Važiavimas dviračiu padeda širdies ir kraujagyslių veiklai

Važiavimas dviračiu padeda širdies ir kraujagyslių veiklai

Važiavimas dviračiu – tai viena geriausių priemonių, skatinančių širdies ir kraujagyslių veiklą, padedančių reguliuoti antsvorį, gerinanti nuotaiką. Jeigu nusprendėte pradėti važinėti dviračiu – puiku. Juk tai ir vaikams, ir...


Energetiniai gėrimai gali sukelti priklausomybę

Energetiniai gėrimai gali sukelti priklausomybę

Alinami didelių darbo krūvių tikimės, kad išgėrus energetinio gėrimo, mus užplūs jėgos, ir gyvenimas bent trumpam prašviesės. Tačiau kai kuriose Europos šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje, prekybos centruose tokie gėrimai...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila