Gudručio vaistinė

Vitaminas C gali pagerinti arterijų sveikatą

Vartojant daug vitamino C turtingo maisto gali sumažėti rizika, kad arterijos sukietės, ir taip apsisaugoma nuo širdies ligų, rodo Norvegijoje atliktas tyrimas.
Ulevalo universitetinės ligoninės mokslininkai nustatė, kad pagyvenusiems vyrams vartojant daug vitamino C, taip pat vaisių ir uogų, jų miego arterijos mažiau sustorėja. Tyrimo rezultatus paskelbė žurnalas „Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases”.
„Vitamino C turtingo augalinio maisto vartojimas gali būti svarbi gydomoji priemonė širdies ir kraujagyslių ligų rizikai mažinti”, teigia tyrimo vadovė Ingrid Ellingsen.
Šio tyrimo išvados turi tam tikrą ryšį su Kalifornijos universiteto mokslininkų neseniai paskelbtais duomenimis, kad vitamino C kiekio padidėjimas vienu miligramu decilitre kraujo yra siejamas su mažesniu sistoliniu (4,1 mm Hg) ir diastoliniu (4,0 mm Hg) kraujospūdžiu. Buvo tiriamos jaunos moterys su normaliu kraujospūdžiu.
Norvegų mokslininkai naudojo duomenis, kurie buvo gauti atliekant tyrimą apie mitybos bei omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių poveikį arterijų sienelėms (jokio omega-3 poveikio šiuo atveju nenustatyta).  Tyrime dalyvavo 563 vyrai, kurių vidutinis amžius buvo 70 metų. Vieniems jų  buvo duodama omega-3 papildų, kitiems buvo skirtas tam tikras mitybos režimas, dar kitiems skirtos abi šios priemonės arba neskirta nė vienos.
I. Ellingsen ir jos kolegos arterijų sienelėms tirti naudojo ultragarsą, o mitybos įpročiai nustatyti apklausomis.
Tų tiriamųjų, kurie laikėsi tam tikro mitybos režimo, miego arterijos sustorėjo mažiau nei kontrolinėje grupėje, ir mokslininkai pažymi, kad tas mitybos režimas reiškė didesnį vitamino C, vaisių, uogų ir daržovių vartojimą. 
Atsižvelgę į tokius faktorius, kaip su maistu gaunamas cholesterolis ar prisotintieji riebalai bei sūris, mokslininkai nustatė, kad vitaminas C, vaisiai ir daržovės turėjo apsauginį poveikį abiejose grupėse, kurių nariai gavo omega-3, taip pat ir visiems tiriamiesiems.
„Šis tyrimas parodo, kad mitybos pokyčiai gali būti naudingi net ir senyviems vyrams”, apibendrina mokslininkai.


Savigydos pramonės asociacija

TAIP PAT SKAITYKITE