Mollers

Vitaminai gali sutrumpinti gyvenimą, nustatė danų mokslininkai

Danų mokslininkai teigia, kad vitaminai ne tik pailgina gyvenimą, bet gali pirma laiko privesti prie mirties, rašo britų visuomeninis transliuotojas BBC savo svetainėje.

Kopenhagos universiteto darbuotojų grupė išnagrinėjo 67 mokslinių tyrimų rezultatus. Jais remdamiesi jie padarė išvadą, jog nėra „įtikinamų įrodymų” patvirtinti nuomonei, kad neva antioksidantai padeda pailginti gyvenimo trukmę.

Priešingai, teigia jie, vitaminai A ir E trukdo veikti natūraliems organizmo apsaugos mechanizmas.

„Be to, beta-karotinas, vitaminas A ir vitaminas E, sprendžiant iš visko, didina per ankstyvos mirties riziką”, sakoma Danijos mokslininkų ataskaitoje.

Iš 817 šios srities mokslinių tyrimų jie atrinko keliasdešimt darbų, skirtų beta-karotino, vitaminų A, C ir E, taip pat seleno įtakai. Būtent jie, jų nuomone, objektyviausiai atspindi bendrą maisto papildų vartojimo vaizdą.

Manoma, kad šie papildai gali užkirsti kelią „oksidacijos stresui” organizmo audiniuose, sunaikindami laisvuosius radikalus, kurie, kaip manoma, jį sukelia. „Oksidacijos stresas” pasireiškia sergant kai kuriomis rimtomis ligomis, tarp jų vėžiu ir širdies ligomis.

Iš viso tyrimuose dalyvavo 233 tūkst. žmonių – ir sergančių, ir sveikų, vartojusių maisto papildus.

Visavertė mityba

Atsižvelgę į įvairius veiksnius, taip pat išbraukę iš tyrimo dar 20 darbų Danijos mokslininkai padarė išvadą, kad vitaminas A padidina belaikės mirties riziką 16 proc., beta-karotinas – 7 proc., o vitaminas E – 4 procentais.

Vitaminas C, ko gero, neturi jokios įtakos gyvenimo trukmei ir, pasak mokslininkų, reikia papildomų tyrimų dėl vitamino C ir seleno įtakos.

Tyrėjai pranešė, jog „nerado jokių įrodymų, kad antioksidantai prisideda prie ligų profilaktikos”. Neaišku, kaip maisto papildai galėjo turėti tokį efektą. Mokslininkai spėja, kad jis galėjo pasireikšti dėl jų poveikio organizmo veiklai. Konkrečiai, beta-karotinas, kaip manoma, turi įtakos riebalų suvartojimui organizme.

Britanijos sveikatos apsaugos ministerija pažymi, jog reikia stengtis gauti būtinus vitaminus iš maisto produktų ir vengti vartoti maisto papildus, kurių rinka Didžiojoje Britanijoje siekia daugiau kaip 650 mln. dolerių.

„Būtina atsargiai vartoti didelėmis dozėmis grynus maisto papildus, tarp jų antioksidantus ir mineralus”, – pareiškė ministerijos atstovas.

„Jų įtaka sveikatai ilgalaikėje ateityje dar ne visiškai ištirta, ir nereikia manyti, kad juos vartoti visiškai nekenksminga”, – pridūrė jis.

Tačiau maisto papildų informacijos tarnybos, kurią finansuoja jų pardavimo organizacijų asociacija, atstovai pažymi, kad daugeliui gauti visas būtinas medžiagas iš maisto tiesiog neįmanoma.

„Milijonams žmonių, kurie negali to padaryti, vitaminai yra naudingas papildas, ir jie neturi liautis juos vartoti”, – pareiškė tarnybos atstovė Pamela Mason ( Pamela Meison).

Dietologas Patrickas Holfordas (Patrikas Holfordas) savo ruožtu pažymi, jog atliekant tyrimą buvo palyginami tik tie darbai, kuriuose buvo nagrinėjamas vitaminų poveikis mirtingumui mažinti, o ne ištirti jų kitas naudingas savybes.

„Antioksidantai – tai ne magiška priemonė. Nereikia manyti, kad jie padės ilgai gyventi neatsisakant savo žalingų įpročių”, – sakė dietologas.

„Tačiau jeigu antioksidantai bus teisingai vartojami, derinami su sveika dieta, laikantis aktyvios gyvensenos ir nerūkant, jie gali labai padėti išsaugoti sveikatą”, – pridūrė jis.

Technologijos.lt

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE