Gegužės 29d. Sekmadienis

Visa tiesa ir mitai apie miegą

2012 Spalio 20d.
Peržiūrų skaičius: 33204
Visa tiesa ir mitai apie miegą

Nuo seno teigiama, kad norint gerai pailsėti, miegoti reikia 8 val. Anot specialistų, iš tiesų svarbus ne tiek valandų skaičius, kiek laikas, kada mes gulamės ir kada keliamės. Todėl žmonėms, kurie nuolat jaučiasi neišsimiegoję, vertėtų geriau įsiklausyti į savo organizmą ir paeksperimentuoti. Galbūt geriausias laikas jiems keltis – 6-ta ar net 5-ta valanda ryto.

8 valandos miego – mitas

Lietuvos miego medicinos draugijos prezidentės prof. Vandos Liesienės teigimu, statistika byloja, kad vidutiniškai žmogui reikia 7 val. miego, tačiau galimi labai platūs svyravimai. Vieni išsimiega ir per 6 val., o kitiems būtinai reikia 9 val.

"Visiškai neprivalu išmiegoti tiek valandų, kiek "reikia". Tai absoliuti nesąmonė. Svarbiausias kriterijus – poilsio jausmas ryte, kuris nepriklauso nuo išmiegotų valandų. Juk būna, kad savaitgalį žmogus atsikelia po dvylikos miego valandų, bet su galvos skausmu. Norint gerai išsimiegoti, žmogus turi išmokti pajusti, kada yra duobė ir ateina laikas miegoti. Kiekvienoje mūsų ląstelėje yra biologiniai laikrodžiai, todėl miegas mus taip pat užklumpa tam tikru ritmu. Jeigu praleidi šį laiką, po kurio vėl nesinori miego, mūsų organizmo ritmas sugadintas.

Atsigulęs per vėlai, žmogus jau miega blogai. Taip pat geram miegui trukdo pernelyg soti vakarienė arba alkio jausmas. Jei žmogus laikosi dietos ir nuo šešių valandų vakaro nieko nevalgo, jo smegenys ima jausti gliukozės trūkumą, o smegenims tai kelia stresą – toks žmogus vidury nakties prabudinės. Tokiu atveju smegenis galima apgauti prieš miegą suvalgant pusę šaukštelio medaus su arbata", – patarė medikė.

Paklausta, kaip ilgai galima miegoti vos po kelias valandas be žalos sveikatai, pašnekovė tikino, kad viskas priklauso nuo motyvacijos. Jeigu žmogui svarbi karjera, projektas, meilės reikalai, ir jis iš savo veiklos gauna pasitenkinimą, trumpiau miegoti gali gana ilgai – bent kelias savaites ar mėnesį, o miegą sutrumpinti įmanoma net iki 4,5 val. Kelias paras žmogus apskritai esą gali nemiegoti. Tokiais atvejais koją pakišti gali tik baimė: esą jeigu nepamiegosiu, jausiuosi blogai. Tačiau jei žmogus neturi motyvacijos miegoti mažiau, bet yra priverstas tai daryti arba jam trukdo pašalinis triukšmas, pasekmes pajus jau po trijų naktų.

Beje, yra teorijų, pagal kurias atsigulti reikia bent kelias valandas iki vidurnakčio. Esą šios valandos atstoja kelias valandas miego vėlesniu paros metu. Anot V. Liesienės, racionalaus grūdo šios teorijos turi, kadangi žmogaus biologinis ritmas remiasi saulės ir šviesos ritmu. Kai tik mažėja šviesos, organizmas apsnūsta.

"Jei norime išvengti apsnūdimo, turime namuose turėti kuo daugiau šviesos. Ydingas pavyzdys, jei žmogus vakare sėdi prie televizoriaus tamsoje. Jis natūraliai pradeda norėti miego ir jau septintą valandą vakaro užsnūsta, vėliau pabudęs sumąsto normaliai atsigulti, atsikelia ir įsijungia šviesą. Tačiau su šviesa į jo smegenis atkeliauja signalas, kad jau diena, todėl biologinis ritmas susimaišo. Taigi kol neiname miegoti, namuose turi būti daug šviesos. Artėjant miego valandoms, šviesos po truputį reikėtų mažinti ir galiausiai palikti tik vieną lemputę. Kai tik mažėja šviesos, mūsų smegenys ima gaminti mažesnį kiekį melatonino. Būtent todėl daug žmonių pradeda budintis švintant, kai pro langus ima skverbtis šviesa", – aiškino pašnekovė.

Pasak neurologės, norint greičiau išsibudinti ryte, reikėtų įsisukti stipresnę lemputę vonioje, kad šviesa mus budintų, kol prausimės.

Sportas ir įtempto siužeto filmai prieš miegą – tabu

V. Liesienė priminė, kad pagrindiniai gero miego trukdžiai – stresas ir įtampa. Jei žmogus sugeba išėjęs iš darbo greitai perjungti savo smegenis poilsiui, viskas tvarkoje. Tačiau daugeliui žmonių persijungti pavyksta nebent po dviejų valandų ar net visai nepavyksta.

"Tokiems žmonėms patariu prieš darbo pabaigą sudaryti detalų planą, ką jie veiks rytoj, kad nereikėtų planuoti atsibudus naktį. Taip pat dvi valandas iki miego negalima sportuoti, kadangi sportas pakelia kraujospūdį, užveda pulsą, pakyla organizmo temperatūra ir, kol ji nenukris, apie normalų miegą galima nesvajoti. Jautriems žmonėms prieš miegą nereikėtų žiūrėti filmų, kurie skverbiasi giliai į pasąmonę – siaubo, kriminalų, trilerių. Kita vertus, yra žmonių, kurie po jų miega puikiai", – aiškino pašnekovė.

Anot medikės, nuo miego sutrikimų kenčia apie 30 proc. žmonių. Didžioji dalis sutrikimų – dėl prasto įsiklausymo į savo organizmą ir savo bioritmo pažinimo.

"Save visgi reikėtų auklėti, neapsikrauti begale darbų. Viena nemigo naktis dar niekam nepakenkė – tuomet kitą naktį žmogus miega giliau. Tačiau jeigu žmogui atrodo, kad jam nuolat trūksta miego, net jei miega daug, reikėtų pasitarti su gydytoju. Tai gali būti daugelio ligų simptomas", – teigė V. Liesienė.

Nemiegotą naktį kompensuoti dienos miegu neįmanoma

Tuo tarpu Santariškių klinikos Psichiatrijos skyriaus vedėjas dr. Ramūnas Aranauskas pabrėžė, kad žmogus – pirmiausiai dieninis gyvūnas, kurio organizmas, visa endokrininė sistema prisitaikiusi miegoti naktį.

"Todėl tokie gudravimai, kad nemiegosiu naktį, nes pamiegosiu dieną, yra žala organizmui. Žinoma, yra žmonių, kurie darbingi naktį, jų iki antros valandos nakties nenuvarysi gulti, tačiau jie turi pamiegoti ryte. Taigi žmogaus ritmas gali būti labai individualus, tačiau visgi nepaneigiamas faktas, kad miegoti reikia tamsoje, kadangi tamsoje išsiskiria tam tikros medžiagos, kurios sureguliuoja, pertvarko mūsų organizmą. Dienos metu šios medžiagos neišsiskiria. Naktiniai nemiegojimai galimi tik jaunystėje, kai yra energijos perteklius.

Man teko konsultuoti taksistą, kuris dvejus metus dirbo tik naktimis, kadangi taip daugiau uždirbdavo. Vėliau tuos uždirbtus pinigus jam teko išleisti vaistams. Organizmas neatleidžia tokio elgesio su savimi. Taip, jaunas žmogus gali ištverti daug. Po įdomaus pokalbio su kitos lyties atstovu nemigo nakties simptomai net nepasireikš. Tačiau žmogus negali nemiegoti. Yra tokia paveldima liga – piktybinė nemiga. Paprastai po kelių naktų žmogus miršta", – teigė psichiatras.

Anot pašnekovo, didėjantis mieguistumas tamsiuoju metų laiku yra normalus reiškinys, kadangi gamtoje lėtėja visi procesai, tačiau šis mieguistumas neturėtų būti labai išreikštas, neturėtų trukdyti gyventi ir prisitaikyti prie aplinkos. Jei yra kitaip, užuot stimuliavus save kava ar energetiniais gėrimais, reikėtų pasitarti su gydytoju. Sveikas žmogus sugeba prisitaikyti prie sezoninio ritmo pokyčių, o mieguistumas būna susijęs su jėgų trūkumu, kuris sveikam žmogui nebūdingas.

Kodėl pirmadienis – sunkiausia savaitės diena?

"Kartais žmonės tikisi, kad jiems pavyks išsimiegoti savaitgalį arba kai baigsis projektas. Tai mitas. Dar blogiau, kai neišsimiegojęs žmogus nusprendžia pamiegoti dieną. Tai reiškia, kad jis miega ateinančios nakties sąskaita – dėl šio popiečio miego jis vėl blogai miegos naktį. Aš nesu visiškas popiečio miego priešininkas. Yra žmonių, kurie puikiai miega naktį, tačiau yra įpratę nusnūsti ir dieną – tuomet viskas gerai", – teigė R. Aranauskas.

Anot pašnekovo, norint atrasti sau optimalų miego valandų skaičių, verta paeksperimentuoti – kiek valandų išmiegojęs jautiesi geriau. Taip pat labai svarbu tuo pačiu metu gultis ir keltis. Kai savaitgalį žmogus stengiasi daugiau pamiegoti, jis nebeužmiega įprastu metu, jo režimas ir bioritmas išsiderina. Medikas pajuokavo, kad gal todėl ir atsirado posakis, kad pirmadienis – sunkiausia diena savaitėje.

"Paankstinti gulimosi valandą labai nesudėtinga – tereikia kelis rytus anksčiau atsikelti. Blogiau, jei žmogus gulasi anksti ir keliasi vėlai. Persimiegojimas irgi nieko gera. Kita blogybė – priverstinis miego pertrūkimas, pavyzdžiui, kai šeimoje yra mažų vaikų. Moteriai tokiu atveju privalo padėti aplinkiniai, kitaip ji kentės nuo lėtinio neišsimiegojimo", – aiškino psichiatras.

Jei žmogus savaitgalį jaučia miego trūkumą, vadinasi, jis darbo dienomis užsikrovęs didesnį darbo krūvį nei gali atlaikyti. Tokiu atveju atsiranda lėtinio nuovargio sindromas ir bandymas išsimiegoti savaitgalį tų prarastų jėgų nesugrąžins. "Todėl būtų idealu, kad ir savaitgaliais mes gultume ir keltumės tuo pačiu laiku. Valandą ilgiau pasivolioti lovoje visai malonu, bet tikrai nereikėtų voliotis iki pietų vis pasnaudžiant, manant, kad taip pailsėsite", – teigė R. Aranauskas.

Tuo tarpu jeigu žmogus nubunda paryčiais su mintimis apie darbą, net jei nėra stresinės situacijos, tai jau depresijos požymis, nors žmogui gali atrodyti, kad jis tik pervargęs. Depresija yra sisteminė liga, pažeidžianti daugybę mūsų funkcijų. Ir tai pakankamai dažnas simptomas, kaip ir pati depresija – dažna liga. Taip pat žmogus nubunda paryčiais, jei vakare vartojo alkoholį – maždaug apie ketvirtą valandą ryto jis kaip tik pradeda blaivytis. Viena vertus, alkoholis padeda užmigti, tačiau jis tikrai nepadeda gerai išsimiegoti. Vakarais gausūs persivalgymai, alkoholis, stresas, konfliktai ir įtempto siužeto filmai tikrai miegą gadins. Tuo tarpu lengva vakarienė, ramybė ir knyga – geriausi gero miego pranašai", – patarė pašnekovas.

DELFI

Žymės: miegas , miego nauda
Hibridinių embrionų kūrėjams - užuominos apie mirtiną virusą

Hibridinių embrionų kūrėjams - užuominos apie mirtiną virusą

Mėnesio pradžioje publikavome naujieną apie tai, jog D.Britanijoje nerimsta aistro dėl leidimų išvadimo hibridinių embrionų kūrėjams, pasirengusiems apjungti žmogaus ir gyvūnų ląsteles. Paaiškėjo, jog nesiliaujant visuomenės ir gydytojų spaudimui,...


Energetiniai gėrimai gali sukelti priklausomybę

Energetiniai gėrimai gali sukelti priklausomybę

Alinami didelių darbo krūvių tikimės, kad išgėrus energetinio gėrimo, mus užplūs jėgos, ir gyvenimas bent trumpam prašviesės. Tačiau kai kuriose Europos šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje, prekybos centruose tokie gėrimai...


Renkamės poilsį gamtoje

Renkamės poilsį gamtoje

Poilsis nuo įtemtų darbų būtinas kiekvienam. Ir nesvarbu koks metų laikas, visi mes norime pabėgti nuo miesto ir pavešėti gamtos aplinkoje. Vieni renkasi ramų, kiti aktyvų poilsį, o jei mes juos apjungsime? www.sirvyne.lt tai sodyba, kuri Jums...


Naujasis gripas: bijoti ar ne?

Naujasis gripas: bijoti ar ne?

Prezidentė Dalia Grybauskaitė tvirtu balsu sudrausmino tautiečius, be Lietuvoje plintančio kiaulių gripo viruso, gąsdinančio Ukrainą, beužsikrečiančius ir panikos virusu: "Nereikia gąsdintis." Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas...


Nuovargis žmones užpuola pavasarį

Nuovargis žmones užpuola pavasarį

Ne kiekvienam pavyksta mėgautis pavasariniu paukščių čiulbesiu ir pirmąja žolės žaluma. Tam trukdo netikėtai atsiradęs keistas vidinis nerimas, nuovargis, silpnumas, galvos sukimasis. Tokia būsena moksliškai yra vadinama "pavasarinio...


Depresija gali sukelti viso kūno skausmus

Depresija gali sukelti viso kūno skausmus

Liūdesys ir nerimas gali sustiprinti viso kūno skausmus. Britanijos mokslininkai teigia, kad depresija ir kūno skausmai pasireiškia tuo pačiu metu. Kenčiantiems nuo depresijos dažnai išsprūsta, kad jiems "skausmas pasireiškia visoje...


Apie "blogųjų" ir "gerųjų" riebalų poveikį žmogaus organizmui

Apie "blogųjų" ir "gerųjų" riebalų poveikį žmogaus organizmui

Daugelis suaugusio žmogaus audinių ir organų, didėjant kūno svoriui, kaupia riebalus. Jei tai daro riebalinis audinys ir gausėja bei storėja riebalinių klosčių ant pilvo, nugaros, nusileidžia pažandė, tai suprantama, nes tokia riebalinio audinio...


Sportas: per daug gerai – irgi negerai

Sportas: per daug gerai – irgi negerai

"Kas per daug, tas nesveika!" – sako liaudies išmintis. Bet kokios higienos arba profilaktinės procedūros bus naudingos tik tuomet, jeigu tinkamas yra jų kiekis, perspėja specialistai. O dvigubai daugiau ne visuomet reiškia...


Oro transporto sutrikimai atsiliepia ir medikų darbui

Oro transporto sutrikimai atsiliepia ir medikų darbui

Santariškių klinikose operacijos laukiančiam vaikui gydytojai donoro kaulų čiulpų į Vokietiją pirmą kartą išskubėjo automobiliu, o ne lėktuvu. Parsigabenti ligonių operacijoms reikiamų kaulų čiulpų gydytojams tenka iš įvairiausių pasaulio...


Folio rūgštis gali sumažint kraujospūdį

Folio rūgštis gali sumažint kraujospūdį

Penkiolika menopauzę išgyvenančių moterų tris savaites kasdien suvartodavo po 15 miligramų folio rūgšties (folato arba vitamino M), ir vidutiniškai jų sistolinis ("viršutinis") kraujospūdis sumažėjo 4,5 mm Hg, o diastolinis...


Vargas dėl atopinio dermatito

Vargas dėl atopinio dermatito

Vargstu su atopiniu dermatitu. Kaip jį išsigydyti? O gal tai paprasčiausia alergija ir kuo jos skiriasi? Kaip reikia prisižiūrėti, nes labai niežti visą kūną, ypač dabar, kai reikia nešioti šiltus drabužius. Jau atsisakiau įvairios dušo žėlė,...


Kaip surasti ligą pilve?

Kaip surasti ligą pilve?

Vargu ar pavyktų rasti žmogų, kuris niekada nejautė jokių negalavimų pilve. Mūsų virškinimo traktas dažniausiai "supyksta" gavęs netinkamo (pasenusio, užteršto ar labai neįprasto) maisto. Tačiau kad ir kaip stengtumėmės maitintis...


Indėnų žiniuonių paslaptys

Indėnų žiniuonių paslaptys

Nors pasakojimai apie šamanų sugebėjimus daug kam ir kelia abejonių, juos ir šiandien galima sėkmingai taikyti įvairiose gyvenimo srityse, sprendžiant pačius įvairiausius uždavinius. Pakalbėkime apie įskaitas, sesijas ir visokiausias atestacijas...


Naujas žingsnis kovoje su Alzhaimeriu

Naujas žingsnis kovoje su Alzhaimeriu

Alzhaimerio ligą bus galima aptikti pačiose ankstyviausiose stadijose. "Siemens Medical Solutions" sukūrė žmogaus smegenis atvaizduojančio instrumento prototipą, kuris padės greičiau įvertinti žmogaus smegenų veiklos sutrikimus....


Kaip apsisaugoti nuo salmoneliozės?

Kaip apsisaugoti nuo salmoneliozės?

Salmoneliozė – tai infekcinė liga, kurią sukelia salmonelėmis vadinamos bakterijos. Šios bakterijos įtakoja plonosios žarnos uždegimo atsiradimą, todėl liga pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais. Ligos simptomai...


Rūkymas automobilyje kenkia labiau nei išmetamosios dujos

Rūkymas automobilyje kenkia labiau nei išmetamosios dujos

Niekada nerūkykite automobilyje. Anot medikų, rūkymas transporto priemonėje kenkia labiau nei išmetamųjų dujų įkvėpimas. Didžiojoje Britanijoje norima uždrausti rūkyti ir automobiliuose, rašoma dailymail.co.uk. Tai, anot siūlymo šalininkų, padėtų...


Ar žinote, kaip išlikti vyriškam?

Ar žinote, kaip išlikti vyriškam?

Valdykite emocijas. Pastaruoju metu visur kalbama apie vyriškos lyties tapimą silpnąja lytimi. Ar tikrai vyrai per daug pasiduoda emocijoms? Kaip mąstytų priešistorinis vyras, kuris pasižymėjo vyriškumu, plaukuotumu ir drąsa? Ar jis laikytų tikru...


Alergiją sukelia per didelė higiena?

Alergiją sukelia per didelė higiena?

Alergiją gali sukelti užterštas oras, apdorotas maistas, stresas ir rūkymas. Tačiau tyrėjai iš Montrealio universiteto pastebėjo, kad ir pernelyg didelė švara namuose gali sukelti šią ligą. Daktaras Guy Delespesse nerimauja dėl to, kad...


Pasyvus rūkymas pasaulyje kasmet nusineša 600 tūkst. žmonų gyvybių

Pasyvus rūkymas pasaulyje kasmet nusineša 600 tūkst. žmonų gyvybių

Aplinkoje pasklidę tabako dūmai kasmet nusineša maždaug 600 tūkst. žmonių gyvybių, o beveik trečdalį šių aukų sudaro vaikai, sakoma penktadienį paskelbtoje pirmojo pasaulinio pasyvaus rūkymo tyrimo ataskaitoje. Kitaip nei "gyvenimo būdo"...


Kas su­ke­lia ag­re­si­ją

Kas su­ke­lia ag­re­si­ją

Moks­li­nin­kai išsiaiški­no vyrų po­lin­kio į ag­re­si­ją priežas­tis. Su­ras­ti at­sa­ky­mą jiems padėjo ge­ne­ti­ka. Pa­si­ro­do, po­linkį į...


Tyrimas: trečdalis vyresnio amžiaus vyrų niekada nesilankė pas urologą

Tyrimas: trečdalis vyresnio amžiaus vyrų niekada nesilankė pas urologą

Medikai tvirtina, kad, remiantis atlikto tyrimo duomenimis, net 36 proc. tikslinės grupės, t.y. 50-74 metų amžiaus vyrų, niekada nesilankė pas urologą dėl prostatos. 35 proc. apklaustųjų tvirtino, kad pas urologą apsilankantys bent kartą per...


Alergiją sieja su klimato kaita

Alergiją sieja su klimato kaita

Žiedadulkių kiekiai pastaruosius 6 metus vis augo, tad tai gali būti susiję su stiprėjančiais alergijos simptomais, mano Italijos mokslininkai. Genujos universiteto mokslininkai registravo žiedadulkių kiekį, žiedadulkių sezono trukmę bei žmonių...


Kaip išvengti pagirių?

Kaip išvengti pagirių?

Jei neturėsite saiko, šventės padovanos ne tik džiaugsmo ir malonių akimirkų. Kaip per šventes nepadauginti alkoholinių gėrimų ir išvengti pagirių? Šventėms reikia tinkamai pasiruošti: gerai išsimiegoti ir sočiai pavalgyti. Šaukštelis saulėgrąžų...


Specialistai: būkite labai atsargūs su gyvsidabrio termometrais

Specialistai: būkite labai atsargūs su gyvsidabrio termometrais

Nors sveikatos specialistai jau keletą metų nerekomenduoja naudoti gyvsidabrio termometrų, vis dar nemažai žmonių Lietuvoje neskuba jų atsisakyti. Gyvsidabrio termometrų problema dažniausiai paaštrėja šaltuoju metų laikotarpiu, kuomet daugiau...


Kai dėl nuovargio kaltas ne pavasaris

Kai dėl nuovargio kaltas ne pavasaris

„Nusimesk anemijos kilpą!“ – į tokią mažakraujystės profilaktikos akciją pakvietė „Medicina practica“ laboratorija. Čia iki balandžio pabaigos kraujo tyrimus dėl anemijos galima atlikti pigiau.


Vyrai, kurių partnerės serga krūties vėžiu, rizikuoja susirgti depresija

Vyrai, kurių partnerės serga krūties vėžiu, rizikuoja susirgti depresija

Moterų, kurios serga krūties vėžiu, mylimieji rizikuoja susirgti nuotaikos sutrikimais arba depresija. Kaip praneša BBC, tokie vyrai turėtų reguliariai pasitikrinti savo psichinę sveikatą. Danijos mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad 39...


Vėjaraupiais geriau sirgti vaikystėje

Vėjaraupiais geriau sirgti vaikystėje

Šį mėnesį į uostamiesčio ikimokyklines įstaigas kartu su įvairiausiomis infekcijomis įsisuko ir vėjaraupiai. Kai kuriuose darželiuose ir mokyklose paskelbtas karantinas iki vasario pabaigos. Apie šio viruso gydymą informacijos yra daug....


Kaip išsaugoti plaukų grožį žiemą?

Kaip išsaugoti plaukų grožį žiemą?

Šaltuoju metų laiku galvos odai ir plaukams reikalinga šiek tiek kitokia priežiūra nei vasarą. Tad kaip prižiūrėti plaukus žiemą? Plaukų grožis visų pirma priklauso nuo galvos odos priežiūros, nes sveiki ir žvilgantys plaukai gali augti tik...


Prieš peršalimą - netradiciniais būdais

Prieš peršalimą - netradiciniais būdais

Įprasta manyti, kad nuo gripo ir jo komplikacijų geriausiai saugo skiepai. Tačiau jais pasitiki toli gražu ne visi medikai. O kaip saugosi netradicinės pasaulėžiūros, skiepų nepripažįstantys žmonės? Kad nesusirgčiau, kartą per dvi savaites...


Naujas atradimas, saugantis nuo trombų

Naujas atradimas, saugantis nuo trombų

Indų mokslininkai sukūrė naują profilaktikos priemonę nuo trombų (kraujo krešulių), sukeliančių infarktą, insultą ir kitas pavojingas ligas, susidarymo. Kaip alternatyvą aspirinui ir kitiems antiagregantams jie siūlo sidabro nanodalelių, kurių...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9