Nobel biocare

Vėstantys orai verčia susirūpinti sveikata

„Atvėsus orams labai svarbu persiorientuoti į šaltesnį sezoną: neskubėti iš spintos gelmės traukti per šiltų drabužių, neatšalti, atidėti į šalį citrusinius-žiemos vaisius ir atsidžiaugti lietuviškomis rudens gėrybėmis. Taip pat — nepamiršti poilsio ir darbo rėžimo, buvimo lauke, o individualiais atvejais — ir skiepų”, – vis labiau krentant vidutinei paros temperatūrai atkreipti dėmesį į savo sveikatą kvietė sveikatos priežiūros centro vyriausios gydytojos pavaduotoja Angelė Ruzgienė.

Kol dar mažiau rudeniškos drėgmės ir darganos, anot medikės, — pats laikas pagalvoti apie imuniteto stiprinimą ir organizmo atsargų kaupimą žiemai.

Savivaliauti vaistais nepataria

Nors sergamumo pikas virusinėmis ir peršalimo ligomis įsibėgėja lapkričio mėnesį, rūpintis savo sveikata turėtume jau dabar.

Stiprinti imunitetą dirbtinai (vaistais), jei žmogus sveikas, medikai nerekomenduoja. Geriausia, kad organizmas pasisemtų atsargų iš neseniai užderėjusių vaisių ir daržovių. „Savavališkai renkantis vitaminus, rizikuojate jų padauginti, taip pat gali nutikti ir taip, kad vieni vitaminai jūsų organizme išstums kitus”, – be specialistų žinios vartoti medikamentų nesiūlė gydytoja A. Ruzgienė

Specialistė pastebi, jog kasmet ligos pirmiausiai puola širdies kraujagyslių ir raumenų sistemų ligomis sergančius asmenis, taip pat tuos, kuriems svaigsta galvos, kurie turi ryškiau išreikštas osteochondrozes. „Minėti asmenys sveikatos pablogėjimus rudenį pajunta pirmiausiai, todėl labai svarbu saugotis, ir neperšalti”, – patarė specialistė.

O jei jau peršalote, medikė siūlo neskubėti griebtis medikamentinio gydymo: „Pirmiausiai bandykite įveikti ligą naminėmis priemonėmis: gerkite daug skysčių, vartokite medų, citriną, imbierą, antibiotikų reikia, jei negelbsti liaudies medicina. Susirgę, būkite malonūs, nors trumpam pamirškite darbus, kad neužkrėstumėte kitų, neleiskite vaikų į mokyklas ir darželius”.

Nereikia skubėti skiepytis

Šį rudenį jau ir pati peršalti spėjusi A. Ruzgienė juokavo „pagelbėjusi” sau: „Suveikė maudynės šaltame kubilo vandenyje”, tačiau tai netrukdo stiprinti ir drausminti savęs ateityje.

Paklausta apie kasmet tykančią gripo epidamiją medikė minėjo netrukus įsibėgėsiantį skiepų sezoną: „Pradėsime sezoninę gripo vakciną, tačiau bendros taisyklės, kam skiepytis, o kam ne – nėra. Todėl pasakyti – pulkite visi ir skiepykitės – negaliu”.

Tiesa, išskirti kai kurias žmonių grupes, kuriems skiepai rekomenduotini, pašnekovė sutiko: „Visuomet rekomenduojame skiepytis vyresniems kaip 65-erių metų žmonėms, sergantiems širdies kraujagyslių, kvėpavimo takų, cukrinio diabeto, onkologinėmis ligomis, taip pat – besilaukiančioms moterims”.

Skiepai rekomenduojami ne vien nuo gripo, bet ir nuo peršalimo ligų. Bet, kas gi nori pasiskiepijęs sirgti? Juk tokie reiškiniai neišvengiami? „Žmonių organizmo reakciją į skiepą nevienoda: vieni suserga, kiti beveik nieko nepajaučia”, – sakė A. Ruzgienė.

Ar verta skiepyti vaikus? „Jei vaikai maži ir nelanko darželio ar paruošiamųjų grupių į mokyklą, nebūtina. Svarbu, kad suaugusieji epidemijos metu neparneštų namo ligų, todėl skiepytis verčiau jiems”.

Tiesa, su visuomenėje sklandančiais mitais, kad skiepai suardo imuninę organizmo sistemą, spacialistė sutikti nelinkusi, o manančius, kad skiepai – viso labo reklama ar noras pasipelnyti – kviečia pamąstyti dar kartą.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE