Spalio 20d. Sekmadienis

Vasariško nedarbingumo sindromas, arba kaip dirbti vasarą

2013 Gruodžio 3d.
Peržiūrų skaičius: 17984
Vasariško nedarbingumo sindromas, arba kaip dirbti vasarą

Biuruose jau prasidėjo ar prasidės metas, kai laukiama vasaros atostogų, kolegos kiekvieną rytą kalendoriuose užbraukia dar po vieną dieną, likusią iki jų, šurmuliuoja, dalijasi įspūdžiais, džiūgauja dėl būsimų malonumų... Turbūt kiekvienam darbuotojui iki skausmo pažįstamas jausmas, kai reikia susikaupti dirbti, o norisi išlėkti kuo toliau nuo darbo rūpesčių, tvankaus biuro ir perpildyto žmonių minių ir automobilių spūsčių miesto. Vieni svajoja apie šaltą ir gaivinantį baseiną, kiti – apie atostogas kaime, dar kiti – apie pajūrį ir smagias Baltijos bangas ar kelionę į užsienį. Taigi svajojama apie viską, bet tik ne apie tvankų biurą ir darbą, kai kolegoms atostogaujant teks dirbti už kelis.

Už lango bus karšta vasara, tačiau darbus kažkam reikės padaryti, be to, ne tik padaryti, bet ir padaryti gerai. Tad kaip susikaupti dirbti biure tiems, kurie liks jų pavaduoti arba šią vasarą atostogų apskritai neturės? Remiantis tyrimais, pastebėta, kad:

1) beveik 61 proc. darbuotojų dirbdami vasarą skundėsi sumažėjusiu darbo tempu, pablogėjusia motyvacija;

2) 26 proc. tyrime dalyvavusiųjų skundėsi per dideliu darbo krūviu, nes reikėjo pavaduoti kolegas, todėl per darbo dieną nepavykdavo padaryti savo tiesioginio darbo;

3) 13 proc. darbuotojų džiaugėsi, kad darbo metu turėjo galimybę eiti apsipirkti, susitvarkyti asmeninius reikalus. Jie paminėjo, kad tuo metu kolektyve buvo padažnėjusios rūkymo, kavos gėrimo pertraukėlės.

Organizacijų psichologai, tyrinėdami darbo vasarą ypatumus, šį reiškinį įvardija paprastai – atostogų, arba vasariško nedarbingumo, sindromu.

Pagrindiniai šio sindromo požymiai:

– nesugebėjimas susikaupti (tyrimais nustatyta, kad daugiausia klaidų padaroma vasaros mėnesiais, ypač liepą ir rugpjūtį);

– sulėtėjęs darbo tempas (darbuotojai skundžiasi, kad tą patį darbą padaro per dvigubai ilgesnį laiką);

– nerimas, irzlumas (net menkiausios smulkmenos, į kurias anksčiau nebuvo reaguojama, sukelia sumaištį);

– padidėjęs nuovargis (darbuotojai skundžiasi, kad jaučiasi pavargę jau darbo dienos pradžioje);

– "voverės rate" jausmas (žmogus dirba visą dieną, bet darbo dienos pabaigoje mato, kad iš tiesų nieko svarbaus nepadarė).

Kodėl tai atsitinka būtent vasarą

Sociologai tvirtina, kad temperatūros padidėjimas bent vienu laipsniu aukščiau 22 sumažina darbingumą 3,6 procento. Kai termometro stulpelis siekia 32 laipsnius pagal Celsijų, darbingumas sumažėja 36 procentais.

Kalbant apie vasariško nedarbingumo sindromą, pirmiausia reikėtų prisiminti kiekvieno iš mūsų fiziologiją. Iš tiesų, nugalėti vasaros tingulį yra tas pats, kas bandyti įveikti savo prigimtį. Turbūt daugelis darbuotojų susidūrė su beviltiškumo jausmu: nors darbo stalas apkrautas dokumentais, o monitorius apklijuotas ryškiausiais priminimo lapeliais, dirbti yra tiesiog neįmanoma... Pastebėta, kad vasaros tingulys ypač apima darboholikus ir karjeristus. Jie visus metus intensyviai dirba, o artėjant vasarai dažniausiai praranda jėgas.

Gydytojų nuomone, vasariško nedarbingumo priežastis – sutrikusi bioritmų pusiausvyra. Paprastai skiriami išoriniai (gamtos) ir vidiniai (žmogaus) bioritmai. Žmogus jaučiasi geriausiai, kai šie bioritmai sutampa. Žiema – laikas, kai organizmui prisitaikant prie atšiaurių gamtos sąlygų reikia maksimaliai mobilizuotis, taip vasarą jis jaučiasi išsekęs ir jam reikia poilsio. Be to, karštuoju metu kraujas sutirštėja, jo mažiau patenka į smegenis, todėl sulėtėja mąstymas, žmogui sunku sukoncentruoti dėmesį.

Specialistai sutaria, kad kiekvienas žmogus turi vidinį laikrodį, pranešantį, kad jau atėjo laikas atostogauti. Atostogos daugeliui susijusios su šiltuoju metų laiku, nes tai kiekvienam įdiegiama jau nuo vaikystės (mokyklos, vėliau universiteto atostogos būna vasarą).

Psichologai, aiškindamiesi darbo ir savimotyvacijos vasarą ypatumus, dažnai mini terminą "kurortinio miesto fenomenas". Pavyzdžiui, Palangos miesto gyventojai (vietiniai) nuolat stebi poilsiautojus. Jiems atrodo, kad visi aplinkui juos atostogauja, nors iš tiesų vargiai kuris palangiškis įsivaizduoja, kad tingiai alų lauko kavinėje geriantis, šortais ir sportiniais marškinėliais vilkintis verslininkas prieš tai 10 metų kone 24 valandas per parą dirbo be atostogų. Panašiai šis fenomenas veikia ir darbuotojus, dirbančius vasarą biuruose. Jie mato, kaip kiekvieną savaitę kas nors iš kolegų išeina atostogauti, todėl dažniausiai net aštriau nei reikėtų įsivaizduoja, kad visi, išskyrus juos, atostogauja, o jiems tenka tokia sunki dalia – vasarą dirbti už visus.

Tačiau, nepaisant fiziologijos, apmaudo ir pavydo kolegoms, net ir likusiems biure darbuotojams galima susitvarkyti darbo aplinką ir produktyviai dirbti ir vasarą. Dar daugiau – organizacijų psichologų nuomone, darbas vasarą gali turėti neįtikėtinų privalumų ir naudos karjerai.

Kad darbas būtų veiksmingesnis, pirmiausia rekomenduojama nusistatyti tiek savo, tiek ir kolegų vasaros darbo taisykles. Tai galėtų būti:

– Darbo vietos pakeitimas. Kadangi saulėtą dienos dalį praleidžiame darbe, biurą galima papuošti ir atgaivinti gyvų gėlių puokštele, ypač jeigu gėlės bus darbuotojo mėgstamos spalvos. Paveikslėlį su paplūdimiais, palmėmis ir kitokiais egzotiškų kraštų privalumais kompiuterio darbalaukyje galima pakeisti į darbingą nuotaiką skatinančius miesto peizažus, gyvūnų atvaizdus, žmonių portretus. Gerai nuotaikai palaikyti ypač rekomenduojami linksmi, spalvingi paveikslėliai, besišypsantys ar besijuokiantys žmonių veidai, augintinių nuotraukos.

– Kiekvienos dienos darbo planas. Dažnai darbuotojams, likusiems biure vasarą, būna sunku susikaupti ne tiek dėl pačios vasaros, šilto oro, o dėl to, kad nebelieka griežtos disciplinos (dauguma kolegų, vadovas atostogauja), ir prireikia kur kas daugiau savimotyvacijos suplanuotiems darbams atlikti. Viena geriausių ir paprasčiausių savimotyvacijos priemonių – parengti kiekvienos dienos darbo planą. Specialistai jį rekomenduoja parengti darbo dienos išvakarėse (likus 10–15 minučių iki darbo dienos pabaigos). Darbo dienos planas ne tik padės grąžinti discipliną ir atsikratyti jausmo, kad "diena praėjo, o nieko naudingo nebuvo padaryta", bet ir motyvuoti save siekti plane numatytų darbų. Atlikus darbus (galbūt anksčiau laiko), reikėtų save apdovanoti, o per dieną darbų nepadarius (pavyzdžiui, nesugebėjus susikaupti, dirbus nereikšmingus darbus) – nubausti, pavyzdžiui, neišeiti iš darbo tol, kol visi plane numatyti darbai nebus padaryti.

– Darbų prioritetų nustatymas. Tai ypač aktualu tais atvejais, kai tenka dirbti ne tik savo darbus, bet ir pavaduoti atostogaujančius kolegas. Prioritetų nustatymas padės nepraleisti svarbiausių darbų ir išvengti streso darant kelis darbus vienu metu.

– Pietūs. Viena svarbiausių vasaros darbo taisyklių – pietų pertrauka gamtoje. Pavyzdžiui, jeigu darbuotojas pietauja kavinėje, tuomet rekomenduojama rinktis staliuką lauke. Jeigu neišeina pietauti kavinėje, puikią nuotaiką grąžins ir darbingumą įkvėps pietūs gamtoje, t. y. artimiausiame parke ant suolelio, bet jokiu būdu ne biure. Tokie pietūs gamtoje gali būti ir puiki likusio darbe kolektyvo subūrimo forma. Be to, pietūs gamtoje turi ir dar vieną neabejotiną privalumą – skatina pajudėti (ėjimas iš / į darbo vietą), pasidžiaugti saule ir šiluma.

– Galimybė pakoreguoti savo darbo grafiką. Siekiant pailginti dieną, darbą galima pradėti ne nuo 8 val. kaip įprastai, o nuo 7 val. ir pabaigti 16 valandą. Arba kiekvieną dieną darbą pradedant nuo 7 val. ir dirbant iki 17 val., iš sutaupytų valandų patrumpinti penktadienio laiką. Taigi tokia darbo grafiko korekcija leistų ne tik pailginti darbo dieną, bet ir pridėti daugiau laiko prie savaitgalio.

– Sportas. Tai – vienas geriausių būdų pailsėti po darbo dienos. Tam puikiai tiktų pasivaikščiojimas parke, ypač nuslūgus dienos karščiams, kiti mielai pasirinktų baseiną ar vandens telkinį, treti žaistų lauko tenisą ir pan. Tačiau, kad ir kokia būtų sporto rūšis, specialistai rekomenduoja tai daryti gamtoje, gryname ore. Jeigu negalite ištrūkti į gamtą po darbo, vietoj rytinės kavos žvalumui, energijai ir gerai nuotaikai pakelti kuo puikiausiai galėtų pasitarnauti kelionė į darbą pėsčiomis.

– Būsimų atostogų įspūdžių aptarimas su grįžusiais kolegomis. Kažkas grįžo iš Turkijos, kažkas – iš Egipto, o galbūt kažkas tiesiog šiaip smagiai praleido laiką kaimo turizmo sodyboje. Veiksminga, nebrangi kolektyvo bendravimo forma galėtų būti, pavyzdžiui, kiekvieno kolegos, grįžusio iš atostogų, įspūdžių pasidalijimas. Tokius susibūrimus galima paversti teminiais, pavyzdžiui, "Turkija", "Egiptas" ir pan. Kiekvienas ne tik galės pamatyti nuotraukas, išgirsti pasakojimą ir pasijausti tarsi pats būtų buvęs ten, bet ir kartu bent valandžiukei pailsėti, atsikvėpti ir pabėgti nuo kasdienybės.

Vasaros darbo taisyklių gali būti daugiau ir dar įvairesnių, tačiau organizacijų psichologai pirmiausia rekomenduoja keisti savo požiūrį. Ta pati situacija vienam gali kelti teigiamų jausmų, o kitam – tik neigiamų. Taigi, užuot pavydėję kolegoms dėl atostogų, net ir čia galite įžvelgti privalumų, pavyzdžiui, dėl mažesnio šurmulio biure pagaliau susikaupsite, prie Jūsų neprieis ir neišblaškys kolega, vadovas atostogaus, todėl bus galima jaustis laisviau ir t. t.

Darbo vasarą privalumų yra tikrai daug ir labai įvairių:

– Sumažėjusios (taigi ir nebevarginančios) transporto spūstys, klientų eilės parduotuvėse, kavinėse. Kitu metu norint patekti į darbą reikėdavo vienos valandos, vasarą tą patį atstumą galima įveikti per 20 minučių. Vadinasi, likusį laiką galima ilgiau pamiegoti ar kitaip turiningai išnaudoti. Visuomeninio transporto priemonės vasarą taip pat būna tuštesnės, daugiau sėdimų vietų, todėl laimi tie, kuriems reikia važiuoti ilgiau: kelionės nebereikia praleisti stovint arba atsisėdus ginčytis su kitais keleiviais, kodėl ne jiems teko sėdima vieta.

– Paprastesni, daugiau galimybių kūrybiškumui suteikiantys aprangos reikalavimai. Jeigu biure nėra kondicionierių, dažnas vyras, jei nėra klientų, nusimeta švarką. Moterys turi daugiau galimybių derinti aprangos spalvas, detales. Neretai bendrovėse ypač vasarą būna laisvos aprangos dienų, kuriomis darbuotojai gali nedėvėti oficialios aprangos.

– Galimybė prisiderinti prie natūralaus gamtos ritmo ir neprievartauti savęs. Specialistai pastebėjo, kad žmonėms paprasčiau atsikelti be žadintuvo tada, kai atsibudus jau būna šviesu. Todėl vasarą pabudimas iš miego rytais yra natūralus, o žmogus jaučiasi labiau pailsėjęs ir žvalesnis. Kadangi dienos taip pat ilgesnės, net ir pasibaigus darbo metui, dažnas dar gali suspėti paiškylauti su draugais prie ežero ar pan. Be to, vasarą Lietuvoje organizuojama daug nemokamų ir smagių švenčių (Joninės, Mindaugo karūnavimo diena, Žolinės ir t. t.). Todėl savaitgalį ar net darbo dienos vakarą galima pasimėgauti koncertu ar tiesiog smagiai praleisti vakarą žmonių būryje.

– Turiningesnis poilsis. Tikriausiai dažnas pastebėjo, kad kuo poilsio laiko yra mažiau, tuo jis planuojamas skrupulingiau ir praleidžiamas įdomiau. Ir atvirkščiai – kuo daugiau laiko atostogoms (ypač jeigu jos praleidžiamos Lietuvoje), tuo labiau žmonės nepastebi, kaip ir kur prabėga laikas, o kai ateina atostogų pabaiga, supranta, kad laiko jau nebeliko ir rytoj reikės ruoštis į darbą.

– Likusiems vasarą darbe darbuotojams nereikės keiksnoti likimo, blogo oro (ištikus nesėkmei), o grįžus iš atostogų kovoti su neturiningų vasaros atostogų sindromu, kaip jų kolegoms, ką tik grįžusiems iš atostogų. Pastebėta, kad neturiningų vasaros atostogų sindromas dažniau pasitaiko vasarą, tačiau ne per kitų sezonų atostogas.

– Galimybė patinginiauti ir likti nenubaustiems. Dažniausiai vasarą darbo tempas ir darbų krūvis labai sumažėja. Visi darbuotojai (ir vadovai) mintimis jau nuo pavasario pabaigos pradeda atostogauti. Prasidėjus vasarai, prasideda tikrosios darbuotojų, vadovų, klientų atostogos. Vadinasi, darbuotojai, liekantys biuruose, jau nebeprivalo taip griežtai kaip iki šiol siekti nustatytų tikslų, sumažėja vadovų kontrolė. Visiems aišku, kad, atėjus rudeniui, kiekvienam darbuotojui bus iškelti nauji tikslai, todėl vasarą liekantys biuruose darbuotojai turi galimybę būti nestebimi, patinginiauti ir likti nenubausti.

– Ir svarbiausias darbo vasarą privalumas – idealus metas, kai galima atkreipti į save neatostogaujančių vadovų dėmesį. Biure liekantys ir už kolegas dirbantys darbuotojai turi puikių galimybių išbandyti naujas funkcijas, kurių iki šiol nedarė, nes su jomis kuo puikiausiai susitvarkė šiuo metu atostogaujantys darbuotojai. Todėl pavaduojančiam kolegą darbuotojui svarbiausia yra ne parodyti, kad jis moka dirbti už kelis, o įrodyti, kad gali atlikti sudėtingesnius darbus nei darė iki šiol. Tas pats žmogus, dirbdamas ne vasarą, tokios galimybės dažniausiai neturi, nes kolegos ir vadovai jį įpratę matyti kaip konkrečios srities specialistą ir retai turi laiko pagalvoti, kad tas žmogus galėtų turėti užslėptų talentų.

Kiekvienas darbuotojas, pakeitęs požiūrį, atrastų darbo vasarą privalumų ir būdų, kaip smagiai praleisti laiką pasibaigus darbo dienos metui. Ir turbūt daugelis nustebtų, kad iš tiesų likusiems vasarą darbe darbuotojams ne taip jau ir nepasisekė.

 

Birutė Vilčiauskaitė
Bedarbiui ir jo šeimos nariams - psichologų patarimai

Bedarbiui ir jo šeimos nariams - psichologų patarimai

Prognozuojama, kad dar šiais metais nedarbas mūsų šalyje pasieks 10 procentų. Vadinasi, darbo gali netekti kas antras penkių asmenų šeimos maitintojas. Šią baimę grindžia masiniai žmonių atleidimai iš darbo, įmonių bankrotai. Darbas yra vienas iš...


Dideli klubai susilpnina moterų atmintį

Dideli klubai susilpnina moterų atmintį

Mokslininkai teigia, kad moterų figūros tipas gali daryti įtaką moters atminčiai. Kriaušės formos moterys yra užuomaršos. Kaip praneša BBC, JAV mokslininkai nustatė, kad vyresnio amžiaus apkūnioms moterims, kurių antsvoris yra susikaupęs ant...


Gydytojai dalins kultūrinius receptus

Gydytojai dalins kultūrinius receptus

Kitąmet kartu su Talinu Europos kultūros sostinės vardu dalysis ir Suomijos miestas Turku. Suomiai kultūriniais receptais pasiryžę pagerinti žmogaus gerovę. "Saugokis kultūros", "Tvarkykis su kultūra", "Prilipk prie...


Kalcis ir vitaminas D per pusryčius sukuria sotumo pojūtį

Kalcis ir vitaminas D per pusryčius sukuria sotumo pojūtį

Per pusryčius su maistu gaudamas daug vitamino D ir kalcio, organizmas gali pagreitinti riebalų skaidymąsi, o pats žmogus vėliau jaučiasi sotesnis, rodo Australijoje atliktas tyrimas. Nustatyta, kad per pusryčius gavus per 500 miligramų kalcio ir...


Kraujo perpylimas didina riziką

Kraujo perpylimas didina riziką

Perpilant kraują siekiama geriau kūno audinius aprūpinti deguonimi. Tačiau tyrėjai pastebėjo, kad pacientams, kuriems buvo atlikta kraujo perpylimo procedūra, kyla triskart didesnės komplikacijos, susijusios su deguonies trūkumu. Bristolio širdies...


Šiluma nuo peršalimo ligų neapsaugo

Šiluma nuo peršalimo ligų neapsaugo

Už lango – beveik vasariški orai, o kūną krečia drebulys ir vargina užgulusi nosis. Tokia būsena šiomis dienomis kankina ne vieną klaipėdietį, bet gydytojų tokie skundai nestebina. Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyresnioji šeimos ir...


Vitaminas K gali stiprinti garbaus amžiaus žmonių kaulus

Vitaminas K gali stiprinti garbaus amžiaus žmonių kaulus

Vitaminu K praturtintas maistas gali būti naudingas garbaus amžiaus moterų ir vyrų kaulams, rodo Ispanijoje atliktas tyrimas. Tyrimo metu buvo renkami 200 garbaus amžiaus žmonių duomenys, kurie parodė, kad gaunant daug vitamino K, padidėja kaulų...


Skirtingi miestai – skirtingi tyrimų rezultatai

Skirtingi miestai – skirtingi tyrimų rezultatai

Kauno ir Vilniaus gydymo įstaigose atlikti to paties ligonio sveikatos tyrimai po pusantro mėnesio skyrėsi kaip dangus ir žemė, bet kaltų lyg ir nėra. Klemensas Kliukinskas, kaip dera visiems, rūpinasi savo sveikata. Žinia, kad metams bėgant ji...


Alkoholizmas: moterų išgertuvės prilygsta vyrų

Alkoholizmas: moterų išgertuvės prilygsta vyrų

Per vakarėlius moterys išgeria maždaug tiek pat alkoholinių gėrimų kaip ir vyrai. Daugiausiai per linksmybes geria britės. Kaip praneša telegraph.co.uk, Europos šalyse atlikta studija parodė, kad beveik 8 proc. bričių per vakarėlius geria bemaž...


Mesti rūkyti mėtines cigaretes – sunkiau

Mesti rūkyti mėtines cigaretes – sunkiau

Naujas tyrimas parodė, kad mėtinių cigarečių mėgėjai dažnai patiria daugiau problemų, jei nori atsikratyti šio įpročio. Kaip praneša mnn.com, cigaretes, pagardintas mėtomis, vertėtų uždrausti. Anot tyrėjų, jų atsisakyti sunkiau nei įprastų, ypač...


Dėl greipfrutų dietos moteriai grėsė kojos amputacija

Dėl greipfrutų dietos moteriai grėsė kojos amputacija

Moteris, kuri laikydamasi dietos kasdien suvalgydavo po greipfrutą, vos išvengė kojos amputacijos. Tai nutiko dėl kraujyje susidariusio pavojingo krešulio, apie šį neįprastą atvejį skelbiama medicinos žurnale "The Lancet". Vienos...


Namų ruoša kenkia vyrų vaisingumui

Namų ruoša kenkia vyrų vaisingumui

Buitinių elektros prietaisų, įskaitant mikrobangų krosneles, dulkių siurblius ir plaukų džiovintuvus, generuojami elektromagnetiniai laukai mažina vyrų galimybes tapti tėvais, atskleidė JAV mokslininkų tyrimas. Vyrams išsisukti nuo namų ruošos...


Ilgaamžiškumo paslaptys

Ilgaamžiškumo paslaptys

Genetiškai žmogui tektų gyventi 150 metų, tad kas gi trukdo mums tiek laiko mėgautis pasauliu? Specialistai randa labai paprastus atsakymus. Optimistai gyvena ilgiau, sveikiau, kokybiškiau ir... lengviau. Labai svarbus yra maistas ir jo kiekis....


Vanduo– geriausias gėrimas!

Vanduo– geriausias gėrimas!

Vaikų mitybos specialistai laikosi vieningos nuomonės – sveikiausias gėrimas vaikams yra vanduo.


Žiovulys – ženklas, kad norite mylėtis?

Žiovulys – ženklas, kad norite mylėtis?

Mokslininkai teigia, kad žiovaujate ne tik tuomet, kai norite miego ar nuobodžiaujate, tačiau ir tada, kai norite mylėtis. Kaip rašoma portale telegraph.co.uk, žiovulys atskleidžia nemažą emocijų diapazoną: įtampą, miego trūkumą ar net norą...


Prieš peršalimą - netradiciniais būdais

Prieš peršalimą - netradiciniais būdais

Įprasta manyti, kad nuo gripo ir jo komplikacijų geriausiai saugo skiepai. Tačiau jais pasitiki toli gražu ne visi medikai. O kaip saugosi netradicinės pasaulėžiūros, skiepų nepripažįstantys žmonės? Kad nesusirgčiau, kartą per dvi savaites...


Energetikai taupo, higienistai prognozuoja ligų protrūkį

Energetikai taupo, higienistai prognozuoja ligų protrūkį

Sostinės daugiabučių gyventojai skundžiasi, kad namuose iš vandens čiaupų vietoj karšto bėga drungnas vanduo. "Vilniaus energijos" specialistai aiškina taip taupantys savo ir žmonių pinigus. Tuo metu higienos specialistai piktinasi...


Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresni

Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresni

Asociacija prisijungė prie Sulčių ekspertų tarybos vykdomo visos Lietuvos eksperimento, kurio metu tūkstančiai žmonių visoje Lietuvoje 5 dienas iš eilės rytais gėrė po sulčių stiklinę, bei atliko kraujo tyrimus dvidešimčiai natūralias sultis...


Vieneri metai be patikros dėl prostatos vėžio gali būti lemtingi

Vieneri metai be patikros dėl prostatos vėžio gali būti lemtingi

Sveikatos apsaugos ministerijai pakirtus nuoseklią ankstyvosios prostatos vėžio patikros programą, dar didesnę reikšmę įgyja privačios iniciatyvos. Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija nusprendė aktyviau bendradarbiauti su Medicina...


Kalcis gali sumažinti riziką susirgti žarnyno vėžiu

Kalcis gali sumažinti riziką susirgti žarnyno vėžiu

Kalcis yra gyvybiškai svarbus kaulams, tačiau jis gali būti reikšmingas ir sumažinant žarnyno vėžio riziką, teigia Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikto tyrimo autoriai. JAV nacionalinio vėžio instituto mokslininkai išnagrinėjo 293907 vyrų ir...


8 patarimai, kaip palengvinti nugaros skausmus

8 patarimai, kaip palengvinti nugaros skausmus

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenis, apie 80 procentų žmonių bent kartą gyvenime yra patyrę nugaros skausmus, o rugsėjo mėn. 6–12 d. PSO skelbia Nugaros savaite. Jos tikslas – kuo plačiau ir geriau informuoti visuomenę apie...


Tatuiruotės - efektyviausias būdas vakcinai į kūną įvesti?

Tatuiruotės - efektyviausias būdas vakcinai į kūną įvesti?

Tikėtina, jog ateityje geriausia apsaugos priemonė nuo greitai plintančių ligų, tokių kaip paukščių gripas, bus vakcina, kurią gydytojai... ištatuiruos ant jūsų odos. Mokslininkai šiuo metu eksperimentuoja su šiek tiek modifikuotais tatuiravimo...


Japonus paralyžiuoja "Paryžiaus sindromas"

Japonus paralyžiuoja "Paryžiaus sindromas"

Kasmet keliolika japonų turistų, apsilankiusių Prancūzijos sostinėje, patiria emocinį išsekimą, suserga vadinamuoju "Paryžiaus sindromu" ir turi būti sugrąžinti atgal į Japoniją, rašo BBC. Teigiama, kad sindromu dažniausiai suserga...


Cinkas gali sušvelninti moterų pyktį ir depresiją

Cinkas gali sušvelninti moterų pyktį ir depresiją

Kasdien suvartojusioms po 7 miligramus cinko moterims žymiai rečiau ištinka pykčio priepuoliai, sumažėja priešiškumas aplinkiniams bei padeda atsikratyti slegiančios nuotaikos, teigia japonų mokslininkai. Kaip rašo žurnalas "European Journal...


Mobiliaisiais telefonais ir kanapėmis – prieš Alzheimerio ligą

Mobiliaisiais telefonais ir kanapėmis – prieš Alzheimerio ligą

Kol negailestingą vyresnio amžiaus žmonių žudiką – Alzheimerio ligą mėginama įveikti net kanapėmis ir mobiliaisiais telefonais, jungtinės Lietuvos mokslininkų pajėgos mėgina išsiaiškinti molekulinius šios nepagydomos ligos vystymosi...


Mažais ir lengvais žingsneliais pasiekti svajonių figūrą

Mažais ir lengvais žingsneliais pasiekti svajonių figūrą

Ir vėl atėjus vasarai su siaubu galvojate apie atostogas prie jūros? Nedrąsiai siūlote draugams: gal geriau šią vasarą Novasibirską aplankykime? Kur nereikia nusirengti ir „lašinuko“ demonstruoti... O gal geriau imkime ir atsikratykime...


Kava ir arbata padeda sumažinti diabeto riziką

Kava ir arbata padeda sumažinti diabeto riziką

Kavos ir arbatos mėgėjai mažiau rizikuoja susirgti antrojo tipo diabetu, rodo tyrimų duomenys. Be to, mokslininkai mano, kad šis apsauginis efektas nepriklauso nuo kofeino, kadangi geriausias efektas buvo pasiektas vartojant kavą, kurioje mažai...


Kokiomis savaitės dienomis geriausiai mylėtis?

Kokiomis savaitės dienomis geriausiai mylėtis?

Besimylintiems žmonėms reikia ne tik atsižvelgti į oro temperatūrą, mėnesį, tačiau ir savaitės dieną. Anot astrologų, geriausia mylėtis savaitgaliais. Pirmadienis. Jei pora mylisi pirmadienį, vadinasi, per savaitgalį nepavyko atsikratyti nervinės...


Daugelis vis dar nežino, kaip saugiai vartoti antibiotikus

Daugelis vis dar nežino, kaip saugiai vartoti antibiotikus

Sveikatos specialistų teigimu, Lietuvoje kasmet daugėja žmonių, suprantančių neigiamą antibiotikų poveikį. Vis dėlto tokių pacientų dar mažuma. Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininko doc. Vaidoto Urbono duomenimis, šiuo...


Šienligės atsikratyti padės masažas

Šienligės atsikratyti padės masažas

Nors šios rūšies masažas - pakankamai efektyvus, jis negali pakeisti gydytojo paskirtų vaistų, procedūrų ir kitų priemonių. Taškinis masažas, taikomas su kitais gydymo būdais, gali pastebimai sutrumpinti ligos eigą, greičiau numalšinti nemalonius...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9