Vasariško nedarbingumo sindromas, arba kaip dirbti vasarą

Biuruose jau prasidėjo ar prasidės metas, kai laukiama vasaros atostogų, kolegos kiekvieną rytą kalendoriuose užbraukia dar po vieną dieną, likusią iki jų, šurmuliuoja, dalijasi įspūdžiais, džiūgauja dėl būsimų malonumų... Turbūt kiekvienam darbuotojui iki skausmo pažįstamas jausmas, kai reikia susikaupti dirbti, o norisi išlėkti kuo toliau nuo darbo rūpesčių, tvankaus biuro ir perpildyto žmonių minių ir automobilių spūsčių miesto. Vieni svajoja apie šaltą ir gaivinantį baseiną, kiti – apie atostogas kaime, dar kiti – apie pajūrį ir smagias Baltijos bangas ar kelionę į užsienį. Taigi svajojama apie viską, bet tik ne apie tvankų biurą ir darbą, kai kolegoms atostogaujant teks dirbti už kelis.
Už lango bus karšta vasara, tačiau darbus kažkam reikės padaryti, be to, ne tik padaryti, bet ir padaryti gerai. Tad kaip susikaupti dirbti biure tiems, kurie liks jų pavaduoti arba šią vasarą atostogų apskritai neturės? Remiantis tyrimais, pastebėta, kad:
1) beveik 61 proc. darbuotojų dirbdami vasarą skundėsi sumažėjusiu darbo tempu, pablogėjusia motyvacija;
2) 26 proc. tyrime dalyvavusiųjų skundėsi per dideliu darbo krūviu, nes reikėjo pavaduoti kolegas, todėl per darbo dieną nepavykdavo padaryti savo tiesioginio darbo;
3) 13 proc. darbuotojų džiaugėsi, kad darbo metu turėjo galimybę eiti apsipirkti, susitvarkyti asmeninius reikalus. Jie paminėjo, kad tuo metu kolektyve buvo padažnėjusios rūkymo, kavos gėrimo pertraukėlės.
Organizacijų psichologai, tyrinėdami darbo vasarą ypatumus, šį reiškinį įvardija paprastai – atostogų, arba vasariško nedarbingumo, sindromu.
Pagrindiniai šio sindromo požymiai:
– nesugebėjimas susikaupti (tyrimais nustatyta, kad daugiausia klaidų padaroma vasaros mėnesiais, ypač liepą ir rugpjūtį);
– sulėtėjęs darbo tempas (darbuotojai skundžiasi, kad tą patį darbą padaro per dvigubai ilgesnį laiką);
– nerimas, irzlumas (net menkiausios smulkmenos, į kurias anksčiau nebuvo reaguojama, sukelia sumaištį);
– padidėjęs nuovargis (darbuotojai skundžiasi, kad jaučiasi pavargę jau darbo dienos pradžioje);
– "voverės rate" jausmas (žmogus dirba visą dieną, bet darbo dienos pabaigoje mato, kad iš tiesų nieko svarbaus nepadarė).
Kodėl tai atsitinka būtent vasarą
Sociologai tvirtina, kad temperatūros padidėjimas bent vienu laipsniu aukščiau 22 sumažina darbingumą 3,6 procento. Kai termometro stulpelis siekia 32 laipsnius pagal Celsijų, darbingumas sumažėja 36 procentais.
Kalbant apie vasariško nedarbingumo sindromą, pirmiausia reikėtų prisiminti kiekvieno iš mūsų fiziologiją. Iš tiesų, nugalėti vasaros tingulį yra tas pats, kas bandyti įveikti savo prigimtį. Turbūt daugelis darbuotojų susidūrė su beviltiškumo jausmu: nors darbo stalas apkrautas dokumentais, o monitorius apklijuotas ryškiausiais priminimo lapeliais, dirbti yra tiesiog neįmanoma... Pastebėta, kad vasaros tingulys ypač apima darboholikus ir karjeristus. Jie visus metus intensyviai dirba, o artėjant vasarai dažniausiai praranda jėgas.
Gydytojų nuomone, vasariško nedarbingumo priežastis – sutrikusi bioritmų pusiausvyra. Paprastai skiriami išoriniai (gamtos) ir vidiniai (žmogaus) bioritmai. Žmogus jaučiasi geriausiai, kai šie bioritmai sutampa. Žiema – laikas, kai organizmui prisitaikant prie atšiaurių gamtos sąlygų reikia maksimaliai mobilizuotis, taip vasarą jis jaučiasi išsekęs ir jam reikia poilsio. Be to, karštuoju metu kraujas sutirštėja, jo mažiau patenka į smegenis, todėl sulėtėja mąstymas, žmogui sunku sukoncentruoti dėmesį.
Specialistai sutaria, kad kiekvienas žmogus turi vidinį laikrodį, pranešantį, kad jau atėjo laikas atostogauti. Atostogos daugeliui susijusios su šiltuoju metų laiku, nes tai kiekvienam įdiegiama jau nuo vaikystės (mokyklos, vėliau universiteto atostogos būna vasarą).
Psichologai, aiškindamiesi darbo ir savimotyvacijos vasarą ypatumus, dažnai mini terminą "kurortinio miesto fenomenas". Pavyzdžiui, Palangos miesto gyventojai (vietiniai) nuolat stebi poilsiautojus. Jiems atrodo, kad visi aplinkui juos atostogauja, nors iš tiesų vargiai kuris palangiškis įsivaizduoja, kad tingiai alų lauko kavinėje geriantis, šortais ir sportiniais marškinėliais vilkintis verslininkas prieš tai 10 metų kone 24 valandas per parą dirbo be atostogų. Panašiai šis fenomenas veikia ir darbuotojus, dirbančius vasarą biuruose. Jie mato, kaip kiekvieną savaitę kas nors iš kolegų išeina atostogauti, todėl dažniausiai net aštriau nei reikėtų įsivaizduoja, kad visi, išskyrus juos, atostogauja, o jiems tenka tokia sunki dalia – vasarą dirbti už visus.
Tačiau, nepaisant fiziologijos, apmaudo ir pavydo kolegoms, net ir likusiems biure darbuotojams galima susitvarkyti darbo aplinką ir produktyviai dirbti ir vasarą. Dar daugiau – organizacijų psichologų nuomone, darbas vasarą gali turėti neįtikėtinų privalumų ir naudos karjerai.
Kad darbas būtų veiksmingesnis, pirmiausia rekomenduojama nusistatyti tiek savo, tiek ir kolegų vasaros darbo taisykles. Tai galėtų būti:
– Darbo vietos pakeitimas. Kadangi saulėtą dienos dalį praleidžiame darbe, biurą galima papuošti ir atgaivinti gyvų gėlių puokštele, ypač jeigu gėlės bus darbuotojo mėgstamos spalvos. Paveikslėlį su paplūdimiais, palmėmis ir kitokiais egzotiškų kraštų privalumais kompiuterio darbalaukyje galima pakeisti į darbingą nuotaiką skatinančius miesto peizažus, gyvūnų atvaizdus, žmonių portretus. Gerai nuotaikai palaikyti ypač rekomenduojami linksmi, spalvingi paveikslėliai, besišypsantys ar besijuokiantys žmonių veidai, augintinių nuotraukos.
– Kiekvienos dienos darbo planas. Dažnai darbuotojams, likusiems biure vasarą, būna sunku susikaupti ne tiek dėl pačios vasaros, šilto oro, o dėl to, kad nebelieka griežtos disciplinos (dauguma kolegų, vadovas atostogauja), ir prireikia kur kas daugiau savimotyvacijos suplanuotiems darbams atlikti. Viena geriausių ir paprasčiausių savimotyvacijos priemonių – parengti kiekvienos dienos darbo planą. Specialistai jį rekomenduoja parengti darbo dienos išvakarėse (likus 10–15 minučių iki darbo dienos pabaigos). Darbo dienos planas ne tik padės grąžinti discipliną ir atsikratyti jausmo, kad "diena praėjo, o nieko naudingo nebuvo padaryta", bet ir motyvuoti save siekti plane numatytų darbų. Atlikus darbus (galbūt anksčiau laiko), reikėtų save apdovanoti, o per dieną darbų nepadarius (pavyzdžiui, nesugebėjus susikaupti, dirbus nereikšmingus darbus) – nubausti, pavyzdžiui, neišeiti iš darbo tol, kol visi plane numatyti darbai nebus padaryti.
– Darbų prioritetų nustatymas. Tai ypač aktualu tais atvejais, kai tenka dirbti ne tik savo darbus, bet ir pavaduoti atostogaujančius kolegas. Prioritetų nustatymas padės nepraleisti svarbiausių darbų ir išvengti streso darant kelis darbus vienu metu.
– Pietūs. Viena svarbiausių vasaros darbo taisyklių – pietų pertrauka gamtoje. Pavyzdžiui, jeigu darbuotojas pietauja kavinėje, tuomet rekomenduojama rinktis staliuką lauke. Jeigu neišeina pietauti kavinėje, puikią nuotaiką grąžins ir darbingumą įkvėps pietūs gamtoje, t. y. artimiausiame parke ant suolelio, bet jokiu būdu ne biure. Tokie pietūs gamtoje gali būti ir puiki likusio darbe kolektyvo subūrimo forma. Be to, pietūs gamtoje turi ir dar vieną neabejotiną privalumą – skatina pajudėti (ėjimas iš / į darbo vietą), pasidžiaugti saule ir šiluma.
– Galimybė pakoreguoti savo darbo grafiką. Siekiant pailginti dieną, darbą galima pradėti ne nuo 8 val. kaip įprastai, o nuo 7 val. ir pabaigti 16 valandą. Arba kiekvieną dieną darbą pradedant nuo 7 val. ir dirbant iki 17 val., iš sutaupytų valandų patrumpinti penktadienio laiką. Taigi tokia darbo grafiko korekcija leistų ne tik pailginti darbo dieną, bet ir pridėti daugiau laiko prie savaitgalio.
– Sportas. Tai – vienas geriausių būdų pailsėti po darbo dienos. Tam puikiai tiktų pasivaikščiojimas parke, ypač nuslūgus dienos karščiams, kiti mielai pasirinktų baseiną ar vandens telkinį, treti žaistų lauko tenisą ir pan. Tačiau, kad ir kokia būtų sporto rūšis, specialistai rekomenduoja tai daryti gamtoje, gryname ore. Jeigu negalite ištrūkti į gamtą po darbo, vietoj rytinės kavos žvalumui, energijai ir gerai nuotaikai pakelti kuo puikiausiai galėtų pasitarnauti kelionė į darbą pėsčiomis.
– Būsimų atostogų įspūdžių aptarimas su grįžusiais kolegomis. Kažkas grįžo iš Turkijos, kažkas – iš Egipto, o galbūt kažkas tiesiog šiaip smagiai praleido laiką kaimo turizmo sodyboje. Veiksminga, nebrangi kolektyvo bendravimo forma galėtų būti, pavyzdžiui, kiekvieno kolegos, grįžusio iš atostogų, įspūdžių pasidalijimas. Tokius susibūrimus galima paversti teminiais, pavyzdžiui, "Turkija", "Egiptas" ir pan. Kiekvienas ne tik galės pamatyti nuotraukas, išgirsti pasakojimą ir pasijausti tarsi pats būtų buvęs ten, bet ir kartu bent valandžiukei pailsėti, atsikvėpti ir pabėgti nuo kasdienybės.
Vasaros darbo taisyklių gali būti daugiau ir dar įvairesnių, tačiau organizacijų psichologai pirmiausia rekomenduoja keisti savo požiūrį. Ta pati situacija vienam gali kelti teigiamų jausmų, o kitam – tik neigiamų. Taigi, užuot pavydėję kolegoms dėl atostogų, net ir čia galite įžvelgti privalumų, pavyzdžiui, dėl mažesnio šurmulio biure pagaliau susikaupsite, prie Jūsų neprieis ir neišblaškys kolega, vadovas atostogaus, todėl bus galima jaustis laisviau ir t. t.
Darbo vasarą privalumų yra tikrai daug ir labai įvairių:
– Sumažėjusios (taigi ir nebevarginančios) transporto spūstys, klientų eilės parduotuvėse, kavinėse. Kitu metu norint patekti į darbą reikėdavo vienos valandos, vasarą tą patį atstumą galima įveikti per 20 minučių. Vadinasi, likusį laiką galima ilgiau pamiegoti ar kitaip turiningai išnaudoti. Visuomeninio transporto priemonės vasarą taip pat būna tuštesnės, daugiau sėdimų vietų, todėl laimi tie, kuriems reikia važiuoti ilgiau: kelionės nebereikia praleisti stovint arba atsisėdus ginčytis su kitais keleiviais, kodėl ne jiems teko sėdima vieta.
– Paprastesni, daugiau galimybių kūrybiškumui suteikiantys aprangos reikalavimai. Jeigu biure nėra kondicionierių, dažnas vyras, jei nėra klientų, nusimeta švarką. Moterys turi daugiau galimybių derinti aprangos spalvas, detales. Neretai bendrovėse ypač vasarą būna laisvos aprangos dienų, kuriomis darbuotojai gali nedėvėti oficialios aprangos.
– Galimybė prisiderinti prie natūralaus gamtos ritmo ir neprievartauti savęs. Specialistai pastebėjo, kad žmonėms paprasčiau atsikelti be žadintuvo tada, kai atsibudus jau būna šviesu. Todėl vasarą pabudimas iš miego rytais yra natūralus, o žmogus jaučiasi labiau pailsėjęs ir žvalesnis. Kadangi dienos taip pat ilgesnės, net ir pasibaigus darbo metui, dažnas dar gali suspėti paiškylauti su draugais prie ežero ar pan. Be to, vasarą Lietuvoje organizuojama daug nemokamų ir smagių švenčių (Joninės, Mindaugo karūnavimo diena, Žolinės ir t. t.). Todėl savaitgalį ar net darbo dienos vakarą galima pasimėgauti koncertu ar tiesiog smagiai praleisti vakarą žmonių būryje.
– Turiningesnis poilsis. Tikriausiai dažnas pastebėjo, kad kuo poilsio laiko yra mažiau, tuo jis planuojamas skrupulingiau ir praleidžiamas įdomiau. Ir atvirkščiai – kuo daugiau laiko atostogoms (ypač jeigu jos praleidžiamos Lietuvoje), tuo labiau žmonės nepastebi, kaip ir kur prabėga laikas, o kai ateina atostogų pabaiga, supranta, kad laiko jau nebeliko ir rytoj reikės ruoštis į darbą.
– Likusiems vasarą darbe darbuotojams nereikės keiksnoti likimo, blogo oro (ištikus nesėkmei), o grįžus iš atostogų kovoti su neturiningų vasaros atostogų sindromu, kaip jų kolegoms, ką tik grįžusiems iš atostogų. Pastebėta, kad neturiningų vasaros atostogų sindromas dažniau pasitaiko vasarą, tačiau ne per kitų sezonų atostogas.
– Galimybė patinginiauti ir likti nenubaustiems. Dažniausiai vasarą darbo tempas ir darbų krūvis labai sumažėja. Visi darbuotojai (ir vadovai) mintimis jau nuo pavasario pabaigos pradeda atostogauti. Prasidėjus vasarai, prasideda tikrosios darbuotojų, vadovų, klientų atostogos. Vadinasi, darbuotojai, liekantys biuruose, jau nebeprivalo taip griežtai kaip iki šiol siekti nustatytų tikslų, sumažėja vadovų kontrolė. Visiems aišku, kad, atėjus rudeniui, kiekvienam darbuotojui bus iškelti nauji tikslai, todėl vasarą liekantys biuruose darbuotojai turi galimybę būti nestebimi, patinginiauti ir likti nenubausti.
– Ir svarbiausias darbo vasarą privalumas – idealus metas, kai galima atkreipti į save neatostogaujančių vadovų dėmesį. Biure liekantys ir už kolegas dirbantys darbuotojai turi puikių galimybių išbandyti naujas funkcijas, kurių iki šiol nedarė, nes su jomis kuo puikiausiai susitvarkė šiuo metu atostogaujantys darbuotojai. Todėl pavaduojančiam kolegą darbuotojui svarbiausia yra ne parodyti, kad jis moka dirbti už kelis, o įrodyti, kad gali atlikti sudėtingesnius darbus nei darė iki šiol. Tas pats žmogus, dirbdamas ne vasarą, tokios galimybės dažniausiai neturi, nes kolegos ir vadovai jį įpratę matyti kaip konkrečios srities specialistą ir retai turi laiko pagalvoti, kad tas žmogus galėtų turėti užslėptų talentų.
Kiekvienas darbuotojas, pakeitęs požiūrį, atrastų darbo vasarą privalumų ir būdų, kaip smagiai praleisti laiką pasibaigus darbo dienos metui. Ir turbūt daugelis nustebtų, kad iš tiesų likusiems vasarą darbe darbuotojams ne taip jau ir nepasisekė.
Straipsniai

Širdį atakuoja sunkmečio stresas
Laiku įvertinus širdies - kraujagyslių sistemos neigiamus pokyčius sutaupoma net 3-5 kartus daugiau lėšų nei gydant jau įsisenėjusią ligą, tvirtina amerikiečių specialistai. Apie didžiulę šių susirgimų riziką, profilaktinių priemonių svarbą...

Diabetikai turi būti ypač atidūs dėl vitamino D
Daugiau nei 75 procentams jaunų pirmojo tipo diabetu sergančių žmonių gali reikėti vitamino D papildų, kadangi JAV atliktas tyrimas nustatė itin išplitusį ir žymų šio vitamino nepakankamumą, praneša Savigydos pramonės asociacija. Bostono...

Nelaiminga meilė sutrikdo širdies ritmą
Sukrėtimai meilės srityje ir kiti psichologiniai skauduliai ne tik skaudina, tačiau ir trumpam gali pristabdyti širdies plakimą. Kaip praneša dailymail.co.uk, mokslininkai teigia, kad tam tikros smegenų dalys yra atsakingos ir "tvarko"...

Didesnė alga – ir dėl galimo pavojaus sveikatai
Naujam Ignalinos AE vadovui Osvaldui Čiukšiui skirta 26 tūkst. litų alga, nes jam su šeima teks persikelti į Visaginą, kur kyla pavojus sveikatai ir gyvybei. Tai ketvirtadienį per Vyriausybės valandą sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas,...

Kas gresia, jei dažnai tirsitės kraują?
Dažnai pakartotinai pacientui atliekami kraujo tyrimai gali pabloginti paciento būklę ir nėra tokie nekalti kaip iki šiol mano daugelis gydytojų, rašoma internetiniame žurnale Archives of Internal Medicine. Ištyrus daugiau nei 17 tūkstančių...

Vyrai pagirias jaučia keturis kartus dažniau nei moterys
Naujo tyrimo duomenimis, kas antrą Lietuvos gyventoją per pastarąjį pusmetį dažniau ar rečiau kamavo pagirios. Vyrai jas jaučia keturis kartus dažniau nei moterys. Per pastarąjį pusmetį Lietuvoje alkoholį vartojo 70 proc. gyventojų, kurių pusė...

Algimantas Čekuolis. Rugsėjo Golgota
Prasidėjus rugsėjui suvirpa ne vieno širdis, nes visi mokėmės - kas ketverius, kas aštuoniolika metų. O dabar mūsų vaikai ir anūkai eina tuo pačiu keliu. Ir džiugu, ir neramu - kaip jiems ten sekasi? Nes nelabai gerai savo vaikus pažįstame....

Kosulys nuo infarkto neišgelbės
Internetu keliaujantys patarimai, kaip elgtis užklupus staigiam sveikatos negalavimui neretai gali ne padėti, bet pakenkti. Šimtai žmonių savo elektroninio pašto dėžutėje yra radę patraukliai pateiktą atmintinę, kurioje patariama, kaip elgtis...

Paslaptingasis letargo miegas: kodėl į jį nugrimztama?
Nuo neatmenamų laikų žmonės bijojo užmigti paslaptinguoju letargo miegu, kad jų nepalaidotų gyvų. Istorija byloja, kad įžymusis italų poetas F. Petrarka, gyvenęs XIV a., būdamas 40 metų sunkiai susirgo. Kartą jis neteko sąmonės, todėl jį palaikė...

Sulieknėti? Pirmiausia reikia įvesti tvarką galvoje!
Kiekvienas iš mūsų įvairiausių minčių pagalba motyvuoja save veikti... Sąmoningai ar ne, tačiau visi mes esame „pasijungę“ į savęs programavimo procesą, deja, ne visada pozityvų. Galvoje prisikaupia daug „šiukšlių“:...

Nušalimai: kaip jų išvengti?
Nušalimų pasitaiko net tik spaudžiant stipriam šalčiui, bet ir esant darganotam, vėjuotam orui, ypač vaikštant be pirštinių ir avint ankštus batus. Daugelis žmonių nežino, ką daryti nušalus, ir neretai norėdami padėti tik dar labiau pakenkia....

Gydant nutukimą padidėja kaulų lūžių rizika
Žymus ir ilgalaikis kaulų metabolizmo pagreitėjimas po nutikimo gydymo operacijų žymiai padidina kaulų, ypač plaštakų ir pėdų, lūžių riziką, teigia JAV mokslininkai. Mayo klinikos Minesotos valstijoje mokslininkai ištyrė 97 pacientus, kuriems buvo...

Ar taisyklingai sėdite?
Ilgų valandų prie rašomojo stalo ar automobilio vairo kaina - ydinga laikysena. Kai laikysena netaisyklinga, netinkamai išsidėsto ją formuojantys kaulai ir raumenys, sąnariams ir raiščiams tenka kur kas didesnis krūvis. Medikai įspėja, kad...

Aistra apsipirkinėti priklauso nuo menstruacijų ciklo
Apsipirkinėjimo aistros negalinčios suvaldyti dailiosios lyties atstovės dabar turi kaip pasiteisinti - mokslininkai nustatė, kad šią aistrą stimuliuoja moters menstruacijų ciklas, praneša BBC.

Muzika vietoj vaistų?
"Muzika veikia ne tik kaip atpalaiduojamieji, bet ir kaip skausmą mažinantys, gerinantys atmintį, padedantys koncentruoti dėmesį, kraujospūdį reguliuojantys vaistai", - teigia muzikos terapeutas D.Campbellas. Jis sako, kad muzikos...

Spanguolės saugo dantis
Amerikiečių mokslininkai atrado dar vieną spanguolių sulčių naudą - jos neleidžia bakterijoms "prikibti", todėl saugo dantis nuo ėduonies. Spanguolių sultys naudojamos šlapimo takų infekcijoms gydyti. Dabar mokslininkai atrado, kad šios...

Sulčių stiklinėje – tikri vitaminai bei vaisių energija
Sultyse gausu vitaminų, mineralų, angliavandenių bei kitų vertingų maistinių medžiagų, reikalingų sustiprinti sveikatą bei pasisemti energijos. Dar daugiau, sulčių energija yra stabilesnė nei ta, kurią gauname iš kitų produktų, nes ji natūrali...

Negalite užmigti? Keletas patarimų
Turbūt visi esame išgyvenę panašią situaciją, kai vakare akys lipte limpa, o taip norėtųsi dar pažiūrėti žinias ar tą seną gerą filmą. Galiausiai nusprendžiate nebekovoti su snauduliu: išsivalote dantis ir einate į lovą. O lovoje... miegelio nė...

Lazeriniai spausdintuvai - pavojingi sveikatai
Australijos mokslininkai nustatė, kad lazeriniai spausdintuvai gali kenkti žmogaus sveikatai. Grėsmę gali kelti maždaug kas trečias įrenginys. Tyrimai parodė, kad lazeriniai spausdintuvai išskiria kvėpavimo takus dirginančių dalelių, kurios vėliau...

Kaip surasti ligą pilve?
Vargu ar pavyktų rasti žmogų, kuris niekada nejautė jokių negalavimų pilve. Mūsų virškinimo traktas dažniausiai "supyksta" gavęs netinkamo (pasenusio, užteršto ar labai neįprasto) maisto. Tačiau kad ir kaip stengtumėmės maitintis...

Mažai angliavandenių - pavojus arterijoms
Dėl mažai angliavandenių turinčios dietos gali užsikimšti arterijos ir padidėti širdies smūgio ir insulto rizika, rodo JAV atliktas tyrimas. Prieš dešimtmetį išpopuliarėjo dieta, kai valgoma daug mėsos, žuvies ir sūrio, o angliavandenių vartojama...

Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį
Maisto papildai su chromo pikolinatu gali pagerinti senyvų žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo tyrimo ataskaitą Cincinačio universiteto medicinos kolegijos mokslininkai paskelbė žurnale...

Gyvenimas virtualioje erdvėje: atotrūkis nuo kūno, paviršutiniškumas, infarkto grėsmė
Nors internetas leidžia daug ką atlikti greičiau ir patogiau, gyvenimo perkėlimas į virtualią erdvę turi neigiamų pasekmių ne tik žmogaus fizinei sveikatai, bet ir mąstymui, tikrovės suvokimui, gebėjimui skirti gera nuo bloga. Taip LRT.lt tvirtina...

Uždarykite automobilių langus - neteks sirgti
Vėjo kedenami plaukai, ypatingas laisvės pojūtis – šių savo automobilių privalumų kabrioletų vairuotojai į nieką neiškeistų. Ne vienas jų, mėgstančių greitį, raukydamasis nuo skausmo vėl mins gydytojų slenkstį. Anot ausų, nosies, gerklės...

Meteopatija: oro permainos ir sveikata
Kai kurie žmonės prastai jaučiasi per oro permainas, ypač prasidėjus žiemai. Toks reiškinys vadinamas meteopatija, dažniausiai jis yra vidaus organų ligų pasekmė. Išsigydę jas, ir keičiantis orams jausitės geriau. Tačiau savijautą pagerinti gali...

Gripas puola alkanus ir pavargusius
Suvalgius skiltelę česnako imunitetas nesustiprėja. Grūdintis reikia ilgai ir įvairiais būdais, juolab kad medikai grasina dar ateisiančia antrąja pandeminio gripo banga. Maistas, judėjimas ir poilsis yra sveikatos pagrindas. Prie nuovargio, bado...

Neskubėkime šalinti meniskų
Meniskai - kremzlinės pusmėnulių formos struktūros, įsiterpusios tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio sąnarinių paviršių, atlieka gana svarbų vaidmenį sudarant tinkamą biomechaninę aplinką sąnario judesiams. Jie ypač reikšmingi atliekant sukamuosius...

Šutintas pienas gydo dusulį
Senieji žolininkai sergantiesiems plaučių ligomis rekomenduoja išgerti po litrą pieno. Gerti reikia nedidelėmis porcijomis. Tibeto medikai mano, kad šutintas pienas, geriamas kasdien, sumažina ir net išgydo dusulį. Pieno išrūgos, pakaitintos iki...

Šokoladą pakeisti gali vaikščiojimas
Norite šokolado? Pasivaikščiokite. Taip smaližiams pataria Ekseterio universiteto mokslininkai, rašo sciencedaily.com. Fizinių pratimų nauda kovojant su priklausomybe nuo nikotino ir anksčiau buvo žinoma. Tačiau dabar mokslininkai iš Didžiosios...

Sveikatos politika ir Gavėnia
Gavėnia, šiais metais prasidedanti po Vasario 16-osios šventės – tai ilgas laikas pasiruošti Prisikėlimo šventei Šv. Velykoms. Gavėnios laiku bylojama apie pasninką nuo rajumo ir nesveikos kritikos, bambėjimo, politinių vaidų, godumo,...