Gegužės 25d. Pirmadienis

Vasariško nedarbingumo sindromas, arba kaip dirbti vasarą

2013 Gruodžio 3d.
Peržiūrų skaičius: 17984
Vasariško nedarbingumo sindromas, arba kaip dirbti vasarą

Biuruose jau prasidėjo ar prasidės metas, kai laukiama vasaros atostogų, kolegos kiekvieną rytą kalendoriuose užbraukia dar po vieną dieną, likusią iki jų, šurmuliuoja, dalijasi įspūdžiais, džiūgauja dėl būsimų malonumų... Turbūt kiekvienam darbuotojui iki skausmo pažįstamas jausmas, kai reikia susikaupti dirbti, o norisi išlėkti kuo toliau nuo darbo rūpesčių, tvankaus biuro ir perpildyto žmonių minių ir automobilių spūsčių miesto. Vieni svajoja apie šaltą ir gaivinantį baseiną, kiti – apie atostogas kaime, dar kiti – apie pajūrį ir smagias Baltijos bangas ar kelionę į užsienį. Taigi svajojama apie viską, bet tik ne apie tvankų biurą ir darbą, kai kolegoms atostogaujant teks dirbti už kelis.

Už lango bus karšta vasara, tačiau darbus kažkam reikės padaryti, be to, ne tik padaryti, bet ir padaryti gerai. Tad kaip susikaupti dirbti biure tiems, kurie liks jų pavaduoti arba šią vasarą atostogų apskritai neturės? Remiantis tyrimais, pastebėta, kad:

1) beveik 61 proc. darbuotojų dirbdami vasarą skundėsi sumažėjusiu darbo tempu, pablogėjusia motyvacija;

2) 26 proc. tyrime dalyvavusiųjų skundėsi per dideliu darbo krūviu, nes reikėjo pavaduoti kolegas, todėl per darbo dieną nepavykdavo padaryti savo tiesioginio darbo;

3) 13 proc. darbuotojų džiaugėsi, kad darbo metu turėjo galimybę eiti apsipirkti, susitvarkyti asmeninius reikalus. Jie paminėjo, kad tuo metu kolektyve buvo padažnėjusios rūkymo, kavos gėrimo pertraukėlės.

Organizacijų psichologai, tyrinėdami darbo vasarą ypatumus, šį reiškinį įvardija paprastai – atostogų, arba vasariško nedarbingumo, sindromu.

Pagrindiniai šio sindromo požymiai:

– nesugebėjimas susikaupti (tyrimais nustatyta, kad daugiausia klaidų padaroma vasaros mėnesiais, ypač liepą ir rugpjūtį);

– sulėtėjęs darbo tempas (darbuotojai skundžiasi, kad tą patį darbą padaro per dvigubai ilgesnį laiką);

– nerimas, irzlumas (net menkiausios smulkmenos, į kurias anksčiau nebuvo reaguojama, sukelia sumaištį);

– padidėjęs nuovargis (darbuotojai skundžiasi, kad jaučiasi pavargę jau darbo dienos pradžioje);

– "voverės rate" jausmas (žmogus dirba visą dieną, bet darbo dienos pabaigoje mato, kad iš tiesų nieko svarbaus nepadarė).

Kodėl tai atsitinka būtent vasarą

Sociologai tvirtina, kad temperatūros padidėjimas bent vienu laipsniu aukščiau 22 sumažina darbingumą 3,6 procento. Kai termometro stulpelis siekia 32 laipsnius pagal Celsijų, darbingumas sumažėja 36 procentais.

Kalbant apie vasariško nedarbingumo sindromą, pirmiausia reikėtų prisiminti kiekvieno iš mūsų fiziologiją. Iš tiesų, nugalėti vasaros tingulį yra tas pats, kas bandyti įveikti savo prigimtį. Turbūt daugelis darbuotojų susidūrė su beviltiškumo jausmu: nors darbo stalas apkrautas dokumentais, o monitorius apklijuotas ryškiausiais priminimo lapeliais, dirbti yra tiesiog neįmanoma... Pastebėta, kad vasaros tingulys ypač apima darboholikus ir karjeristus. Jie visus metus intensyviai dirba, o artėjant vasarai dažniausiai praranda jėgas.

Gydytojų nuomone, vasariško nedarbingumo priežastis – sutrikusi bioritmų pusiausvyra. Paprastai skiriami išoriniai (gamtos) ir vidiniai (žmogaus) bioritmai. Žmogus jaučiasi geriausiai, kai šie bioritmai sutampa. Žiema – laikas, kai organizmui prisitaikant prie atšiaurių gamtos sąlygų reikia maksimaliai mobilizuotis, taip vasarą jis jaučiasi išsekęs ir jam reikia poilsio. Be to, karštuoju metu kraujas sutirštėja, jo mažiau patenka į smegenis, todėl sulėtėja mąstymas, žmogui sunku sukoncentruoti dėmesį.

Specialistai sutaria, kad kiekvienas žmogus turi vidinį laikrodį, pranešantį, kad jau atėjo laikas atostogauti. Atostogos daugeliui susijusios su šiltuoju metų laiku, nes tai kiekvienam įdiegiama jau nuo vaikystės (mokyklos, vėliau universiteto atostogos būna vasarą).

Psichologai, aiškindamiesi darbo ir savimotyvacijos vasarą ypatumus, dažnai mini terminą "kurortinio miesto fenomenas". Pavyzdžiui, Palangos miesto gyventojai (vietiniai) nuolat stebi poilsiautojus. Jiems atrodo, kad visi aplinkui juos atostogauja, nors iš tiesų vargiai kuris palangiškis įsivaizduoja, kad tingiai alų lauko kavinėje geriantis, šortais ir sportiniais marškinėliais vilkintis verslininkas prieš tai 10 metų kone 24 valandas per parą dirbo be atostogų. Panašiai šis fenomenas veikia ir darbuotojus, dirbančius vasarą biuruose. Jie mato, kaip kiekvieną savaitę kas nors iš kolegų išeina atostogauti, todėl dažniausiai net aštriau nei reikėtų įsivaizduoja, kad visi, išskyrus juos, atostogauja, o jiems tenka tokia sunki dalia – vasarą dirbti už visus.

Tačiau, nepaisant fiziologijos, apmaudo ir pavydo kolegoms, net ir likusiems biure darbuotojams galima susitvarkyti darbo aplinką ir produktyviai dirbti ir vasarą. Dar daugiau – organizacijų psichologų nuomone, darbas vasarą gali turėti neįtikėtinų privalumų ir naudos karjerai.

Kad darbas būtų veiksmingesnis, pirmiausia rekomenduojama nusistatyti tiek savo, tiek ir kolegų vasaros darbo taisykles. Tai galėtų būti:

– Darbo vietos pakeitimas. Kadangi saulėtą dienos dalį praleidžiame darbe, biurą galima papuošti ir atgaivinti gyvų gėlių puokštele, ypač jeigu gėlės bus darbuotojo mėgstamos spalvos. Paveikslėlį su paplūdimiais, palmėmis ir kitokiais egzotiškų kraštų privalumais kompiuterio darbalaukyje galima pakeisti į darbingą nuotaiką skatinančius miesto peizažus, gyvūnų atvaizdus, žmonių portretus. Gerai nuotaikai palaikyti ypač rekomenduojami linksmi, spalvingi paveikslėliai, besišypsantys ar besijuokiantys žmonių veidai, augintinių nuotraukos.

– Kiekvienos dienos darbo planas. Dažnai darbuotojams, likusiems biure vasarą, būna sunku susikaupti ne tiek dėl pačios vasaros, šilto oro, o dėl to, kad nebelieka griežtos disciplinos (dauguma kolegų, vadovas atostogauja), ir prireikia kur kas daugiau savimotyvacijos suplanuotiems darbams atlikti. Viena geriausių ir paprasčiausių savimotyvacijos priemonių – parengti kiekvienos dienos darbo planą. Specialistai jį rekomenduoja parengti darbo dienos išvakarėse (likus 10–15 minučių iki darbo dienos pabaigos). Darbo dienos planas ne tik padės grąžinti discipliną ir atsikratyti jausmo, kad "diena praėjo, o nieko naudingo nebuvo padaryta", bet ir motyvuoti save siekti plane numatytų darbų. Atlikus darbus (galbūt anksčiau laiko), reikėtų save apdovanoti, o per dieną darbų nepadarius (pavyzdžiui, nesugebėjus susikaupti, dirbus nereikšmingus darbus) – nubausti, pavyzdžiui, neišeiti iš darbo tol, kol visi plane numatyti darbai nebus padaryti.

– Darbų prioritetų nustatymas. Tai ypač aktualu tais atvejais, kai tenka dirbti ne tik savo darbus, bet ir pavaduoti atostogaujančius kolegas. Prioritetų nustatymas padės nepraleisti svarbiausių darbų ir išvengti streso darant kelis darbus vienu metu.

– Pietūs. Viena svarbiausių vasaros darbo taisyklių – pietų pertrauka gamtoje. Pavyzdžiui, jeigu darbuotojas pietauja kavinėje, tuomet rekomenduojama rinktis staliuką lauke. Jeigu neišeina pietauti kavinėje, puikią nuotaiką grąžins ir darbingumą įkvėps pietūs gamtoje, t. y. artimiausiame parke ant suolelio, bet jokiu būdu ne biure. Tokie pietūs gamtoje gali būti ir puiki likusio darbe kolektyvo subūrimo forma. Be to, pietūs gamtoje turi ir dar vieną neabejotiną privalumą – skatina pajudėti (ėjimas iš / į darbo vietą), pasidžiaugti saule ir šiluma.

– Galimybė pakoreguoti savo darbo grafiką. Siekiant pailginti dieną, darbą galima pradėti ne nuo 8 val. kaip įprastai, o nuo 7 val. ir pabaigti 16 valandą. Arba kiekvieną dieną darbą pradedant nuo 7 val. ir dirbant iki 17 val., iš sutaupytų valandų patrumpinti penktadienio laiką. Taigi tokia darbo grafiko korekcija leistų ne tik pailginti darbo dieną, bet ir pridėti daugiau laiko prie savaitgalio.

– Sportas. Tai – vienas geriausių būdų pailsėti po darbo dienos. Tam puikiai tiktų pasivaikščiojimas parke, ypač nuslūgus dienos karščiams, kiti mielai pasirinktų baseiną ar vandens telkinį, treti žaistų lauko tenisą ir pan. Tačiau, kad ir kokia būtų sporto rūšis, specialistai rekomenduoja tai daryti gamtoje, gryname ore. Jeigu negalite ištrūkti į gamtą po darbo, vietoj rytinės kavos žvalumui, energijai ir gerai nuotaikai pakelti kuo puikiausiai galėtų pasitarnauti kelionė į darbą pėsčiomis.

– Būsimų atostogų įspūdžių aptarimas su grįžusiais kolegomis. Kažkas grįžo iš Turkijos, kažkas – iš Egipto, o galbūt kažkas tiesiog šiaip smagiai praleido laiką kaimo turizmo sodyboje. Veiksminga, nebrangi kolektyvo bendravimo forma galėtų būti, pavyzdžiui, kiekvieno kolegos, grįžusio iš atostogų, įspūdžių pasidalijimas. Tokius susibūrimus galima paversti teminiais, pavyzdžiui, "Turkija", "Egiptas" ir pan. Kiekvienas ne tik galės pamatyti nuotraukas, išgirsti pasakojimą ir pasijausti tarsi pats būtų buvęs ten, bet ir kartu bent valandžiukei pailsėti, atsikvėpti ir pabėgti nuo kasdienybės.

Vasaros darbo taisyklių gali būti daugiau ir dar įvairesnių, tačiau organizacijų psichologai pirmiausia rekomenduoja keisti savo požiūrį. Ta pati situacija vienam gali kelti teigiamų jausmų, o kitam – tik neigiamų. Taigi, užuot pavydėję kolegoms dėl atostogų, net ir čia galite įžvelgti privalumų, pavyzdžiui, dėl mažesnio šurmulio biure pagaliau susikaupsite, prie Jūsų neprieis ir neišblaškys kolega, vadovas atostogaus, todėl bus galima jaustis laisviau ir t. t.

Darbo vasarą privalumų yra tikrai daug ir labai įvairių:

– Sumažėjusios (taigi ir nebevarginančios) transporto spūstys, klientų eilės parduotuvėse, kavinėse. Kitu metu norint patekti į darbą reikėdavo vienos valandos, vasarą tą patį atstumą galima įveikti per 20 minučių. Vadinasi, likusį laiką galima ilgiau pamiegoti ar kitaip turiningai išnaudoti. Visuomeninio transporto priemonės vasarą taip pat būna tuštesnės, daugiau sėdimų vietų, todėl laimi tie, kuriems reikia važiuoti ilgiau: kelionės nebereikia praleisti stovint arba atsisėdus ginčytis su kitais keleiviais, kodėl ne jiems teko sėdima vieta.

– Paprastesni, daugiau galimybių kūrybiškumui suteikiantys aprangos reikalavimai. Jeigu biure nėra kondicionierių, dažnas vyras, jei nėra klientų, nusimeta švarką. Moterys turi daugiau galimybių derinti aprangos spalvas, detales. Neretai bendrovėse ypač vasarą būna laisvos aprangos dienų, kuriomis darbuotojai gali nedėvėti oficialios aprangos.

– Galimybė prisiderinti prie natūralaus gamtos ritmo ir neprievartauti savęs. Specialistai pastebėjo, kad žmonėms paprasčiau atsikelti be žadintuvo tada, kai atsibudus jau būna šviesu. Todėl vasarą pabudimas iš miego rytais yra natūralus, o žmogus jaučiasi labiau pailsėjęs ir žvalesnis. Kadangi dienos taip pat ilgesnės, net ir pasibaigus darbo metui, dažnas dar gali suspėti paiškylauti su draugais prie ežero ar pan. Be to, vasarą Lietuvoje organizuojama daug nemokamų ir smagių švenčių (Joninės, Mindaugo karūnavimo diena, Žolinės ir t. t.). Todėl savaitgalį ar net darbo dienos vakarą galima pasimėgauti koncertu ar tiesiog smagiai praleisti vakarą žmonių būryje.

– Turiningesnis poilsis. Tikriausiai dažnas pastebėjo, kad kuo poilsio laiko yra mažiau, tuo jis planuojamas skrupulingiau ir praleidžiamas įdomiau. Ir atvirkščiai – kuo daugiau laiko atostogoms (ypač jeigu jos praleidžiamos Lietuvoje), tuo labiau žmonės nepastebi, kaip ir kur prabėga laikas, o kai ateina atostogų pabaiga, supranta, kad laiko jau nebeliko ir rytoj reikės ruoštis į darbą.

– Likusiems vasarą darbe darbuotojams nereikės keiksnoti likimo, blogo oro (ištikus nesėkmei), o grįžus iš atostogų kovoti su neturiningų vasaros atostogų sindromu, kaip jų kolegoms, ką tik grįžusiems iš atostogų. Pastebėta, kad neturiningų vasaros atostogų sindromas dažniau pasitaiko vasarą, tačiau ne per kitų sezonų atostogas.

– Galimybė patinginiauti ir likti nenubaustiems. Dažniausiai vasarą darbo tempas ir darbų krūvis labai sumažėja. Visi darbuotojai (ir vadovai) mintimis jau nuo pavasario pabaigos pradeda atostogauti. Prasidėjus vasarai, prasideda tikrosios darbuotojų, vadovų, klientų atostogos. Vadinasi, darbuotojai, liekantys biuruose, jau nebeprivalo taip griežtai kaip iki šiol siekti nustatytų tikslų, sumažėja vadovų kontrolė. Visiems aišku, kad, atėjus rudeniui, kiekvienam darbuotojui bus iškelti nauji tikslai, todėl vasarą liekantys biuruose darbuotojai turi galimybę būti nestebimi, patinginiauti ir likti nenubausti.

– Ir svarbiausias darbo vasarą privalumas – idealus metas, kai galima atkreipti į save neatostogaujančių vadovų dėmesį. Biure liekantys ir už kolegas dirbantys darbuotojai turi puikių galimybių išbandyti naujas funkcijas, kurių iki šiol nedarė, nes su jomis kuo puikiausiai susitvarkė šiuo metu atostogaujantys darbuotojai. Todėl pavaduojančiam kolegą darbuotojui svarbiausia yra ne parodyti, kad jis moka dirbti už kelis, o įrodyti, kad gali atlikti sudėtingesnius darbus nei darė iki šiol. Tas pats žmogus, dirbdamas ne vasarą, tokios galimybės dažniausiai neturi, nes kolegos ir vadovai jį įpratę matyti kaip konkrečios srities specialistą ir retai turi laiko pagalvoti, kad tas žmogus galėtų turėti užslėptų talentų.

Kiekvienas darbuotojas, pakeitęs požiūrį, atrastų darbo vasarą privalumų ir būdų, kaip smagiai praleisti laiką pasibaigus darbo dienos metui. Ir turbūt daugelis nustebtų, kad iš tiesų likusiems vasarą darbe darbuotojams ne taip jau ir nepasisekė.

 

Birutė Vilčiauskaitė
Identifikuotos pavojingos lazerinių spausdintuvų skleidžiamos dalelės

Identifikuotos pavojingos lazerinių spausdintuvų skleidžiamos dalelės

Australijos mokslininkai nustatė, kad beveik trečdalis populiarių modelių lazerinių spausdintuvų skleidžia didelį kiekį potencialiai pavojingų mikroskopinių dalelių, praneša "Physorg.com". Kvinslendo Technologijos universiteto...


Verslininkai: gripo baimė išvaiko klientus

Verslininkai: gripo baimė išvaiko klientus

Verslininkų teigimu, gripo epidemija kol kas tik šiek tiek praretino klientų gretas. Jie tikisi, jog pavyks išlaikyti esamą klientų skaičių net ir pasiekus šios ligos piką. Siaučianti gripo epidemija retina ne tik moksleivių ir įmonių darbuotojų...


Kad namų aplinka nesugadintų sveikatos

Kad namų aplinka nesugadintų sveikatos

Jau 10 metų medikai ir ekologai laužo galvą dėl vadinamojo "sergančių pastatų sindromo". Rusijos dienraštis "Pravda" bandė išsiaiškinti, kas gi tai yra. Pasak specialistų, 25 proc. gyvenamų patalpų oro erdvėje esančių medžiagų...


Pėdų skeneris padeda išsirinkti tinkamą avalynę

Pėdų skeneris padeda išsirinkti tinkamą avalynę

Lietuvos rinkai pristatyta moderni naujovė: vaikų pėdų dydžio skeneris ir avalynė, kurią galima pasirinkti pagal skenerio rekomenduojamą dydį ir formą. Ši moderni sistema pagrįsta moksliniais tyrimais ir gamintojų išskirtine kompetencija dirbant...


Oro drėkintuvas namams

Oro drėkintuvas namams

Išsausėjus orui namuose, oda greičiau sensta ir sausėja, džiūsta nosies gleivinė ir akys, lengviau pernešami virusai. Taigi namuose būtina drėgmė, padedanti išlaikyti sveiką odos spalvą ir stangrumą, užkirsti kelią kvėpavimo takų ligoms.


D.Britanijoje daugėja valgymo sutrikimų turinčių vyrų

D.Britanijoje daugėja valgymo sutrikimų turinčių vyrų

Didžiojoje Britanijoje didėja valgymo sutrikimų turinčių vyrų skaičius, skelbia Karališkoji bendrosios praktikos gydytų kolegija, kuria remiasi BBC naujienų tarnyba. Ekspertų teigimu, gydytojai turi daugiau žinoti apie šią problemą, nes iki šiol...


Pieno ekspertai – apie pieno naudą

Pieno ekspertai – apie pieno naudą

Startuoja www.uatpienas.lt virtuali UAT pieno akademijos mokymų programa, parengta bendradarbiaujant su "Tetra Pak". Jos metu pieno ekspertai, pasitelkdami žaidimus bei užduotis, kalbės apie UAT pieną, taip populiarindami sveiką mitybą...


Netektis nepamirštama, ji išgyvenama

Netektis nepamirštama, ji išgyvenama

Šeimos nario netektį patyrę žmonės nevienodai ilgai gydosi sielos randus. Artimo žmogaus mirtis - ne tik psichologinė trauma, bet ir socialinė, ekonominė problema. Kad nelaimės ištiktieji galėtų atsitiesti, visuomenė ir valstybė turi suprasti,...


Bulvės - ir maistas, ir vaistas

Bulvės - ir maistas, ir vaistas

Specialistų teigimu, lietuvių mėgiamos bulvės - ne tik maistas, bet ir vaistas. Bulvėse yra kalio ir magnio, kurie atpalaiduoja įtemptus raumenis ir kraujagysles, normalizuoja padidėjusį kraujospūdį. Bulvėse esančios kalio druskos skatina skysčių...


Smilkalai didina tikimybę susirgti vėžiu

Smilkalai didina tikimybę susirgti vėžiu

Smilkalų dūmai gali būti labai saldūs, tačiau dažnai jais kvėpuojant didėja rizika susirgti kvėpavimo takų vėžiu.12 metų tyrę daugiau nei 61 tūkstantį Singapūre gyvenančių kinų, mokslininkai atrado ryšį tarp tarp stiprių smilkalų deginimo ir...


Visiškai nesportuoja beveik pusė lietuvių

Visiškai nesportuoja beveik pusė lietuvių

44 proc. lietuvių teigia niekada nesimankštinantys ir nesportuojantys. Kaip pagrindinę to priežastį dauguma nurodo laiko trūkumą. Visiškai nesportuojančių Lietuvoje yra kiek daugiau nei Europos Sąjungos šalių vidurkis, siekiantis 39 proc., rodo...


Moterys galės gimdyti automobiliuose

Moterys galės gimdyti automobiliuose

Valdžios lozungai apie demografinių problemų sprendimą ir lietuvių tautos išsaugojimą virsta šnipštu. Rokiškio rajono politikai pasiryžę rajono ligoninėje uždaryti gimdymo skyrių. Šeimos pagausėjimo laukiančios moterys gimdyti turės važiuoti į...


Pykite - tai naudinga sveikatai

Pykite - tai naudinga sveikatai

Pykti, širsti ir rėkti – sveika. Tokia forma išreikštos emocijos, anot mokslininkų, mažina įtampą ir nerimą. Atrodo, kad šis mokslininkų teiginys prieštarauja sveikam protui ir logikai, tačiau kaip praneša dailymail.co.uk, mokslininkai...


Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Gyvenime netrūksta nemalonių situacijų. Ir jų metams bėgant nemažėja, nes greitėjant gyvenimo tempui vis sunkiau darosi išvengti streso. Kad nebūtume sužlugdyti dvasiškai, tenka jį įveikti. Turbūt pats paprasčiausias ir kasdieniškiausias streso...


Nevaisingumo priežastys gali būti neaiškios

Nevaisingumo priežastys gali būti neaiškios

Kada metas belstis į specialisto kabineto duris? Ar nevaisingumas gali būti paveldimas? Į šiuos ir kitus klausimus atsako gydytoja akušerė – ginekologė Odeta Gabrėnaitė-Kazlauskienė. – Nevaisingumas – liga, kai pora, reguliariai...


kaip kovoti su pelėsiu?

kaip kovoti su pelėsiu?

Įprasta manyti, kad pelėsis labiausiai kenkia būstui – darko apdailą, mažina konstrukcijų atsparumą. Bet mokslininkų tyrimai rodo, jog įvairūs pelėsiniai grybai, arba mikromicetai, labiau kenkia žmogaus sveikatai nei pastatams. Anot...


Tyrimas: sveikiesiems aspirinas labiau kenkia nei padeda

Tyrimas: sveikiesiems aspirinas labiau kenkia nei padeda

Skelbiama, kad sveiki žmonės, vartojantys aspiriną norėdami apsisaugoti nuo širdies smūgio, kenkia savo sveikatai. Britų "The Telegraph" praneša, kad milijonai žmonių - tarp jų ir nemažas skaičius sveikų - kiekvieną dieną vartoja...


Kūno laikrodžio genas – raktas diabeto paslapčiai išaiškinti

Kūno laikrodžio genas – raktas diabeto paslapčiai išaiškinti

Tarptautinė tyrėjų komanda pagrindiniame "laikrodžio gene" atrado defektus, susijusius su cukraus lygiu kraujyje bei antrojo tipo diabetu. Kai kurie mokslininkai tiki, jog mūsų paros ritmai (kūno laikrodis) veikia milijonus žmonių visame...


Anestetikai ir skausmas

Anestetikai ir skausmas

Ope­ra­ci­jos me­tu nau­do­ja­ma ben­dro­ji anes­te­zi­ja ga­li pa­blo­gin­ti pa­cien­to būklę po­ope­ra­ci­niu pe­ri­odu. Džordžtau­no...


Vasaros karščiai pavojingi ne tik širdies ligoniams

Vasaros karščiai pavojingi ne tik širdies ligoniams

Per didžiuosius vasaros karščius kenčiantiems nuo širdies ir kraujagyslių ligų žmonėms patarimama saugotis tiesioginių saulės spindulių. Miesto grindiniui alsuojant karščiu, ištroškę ar prasčiau pasijutę sostinės ir kitų Lietuvos miestų gyventojai...


Virtuvės indai ir sveikata

Virtuvės indai ir sveikata

Besirūpindami saugiu ir sveiku maistu bei ekologiškais produktais, neretai pamirštame apie indus, kuriuose laikome, verdame ar kepame maistą. O juk indai, kuriuose ruošiame maistą, turi nenuginčijamos ir mokslininkų seniai įrodytos įtakos maistui,...


Mokslininkai: sportas atjaunina vyresnes moteris

Mokslininkai: sportas atjaunina vyresnes moteris

Vidutinio amžiaus moterys, kurios kasdien sportuoja bent po valandą, gali atjaunėti beveik dviem dešimtimis metų. Tyrimai parodė, kad 50-metėms reguliari vienos valandos mankšta sporto salėje ar baseine suteikia tokią pačią fizinę savijautą, kokią...


Sveikata - vidinis apsisprendimas

Sveikata - vidinis apsisprendimas

Kartais mums reikia ilgai blaškytis, kol pripažįstame kai kuriuos akivaizdžius ir praktiškai tarsi lengvai suprantamus dalykus. Netgi senieji tikėjimai mums leidžia pažvelgti į realybę iš kitos pusės. Apakinti jau žinomų tiesų, mes nebesugebame...


Kalcis ir vitaminas D gerina žarnyno sveikatą

Kalcis ir vitaminas D gerina žarnyno sveikatą

Keli mokslo institutai atliko klinikinį dvigubai aklą atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamą tyrimą, kuriame dalyvavo 92 vyrai ir moterys, turėję nepiktybinių žarnyno auglių. Tiriamieji pusę metų kasdien gaudavo kalcio (2 gramus) ir/arba...


Blogas vadovavimas sukelia širdies ligas

Blogas vadovavimas sukelia širdies ligas

Netinkamai savo darbą atliekantys vadovai gali padidinti riziką susirgti širdies ligomis savo pavaldiniams, rodo tyrimas. Tyrime dalyvavo daugiau kaip 3 tūkst. vyrų samdinių, rašo BBC. Švedų mokslininkai aptiko stiprių sąsajų tarp blogo vadovavimo...


Mokslininkas: alkoholis pavojingesnis už narkotikus

Mokslininkas: alkoholis pavojingesnis už narkotikus

Britų profesorius sako, jog alkoholis yra pavojingesnis už narkotikus, todėl "vyriausybė turi atsipeikėti iki ši laiko bomba sprogs". Alkoholį leisti pradėti vartoti nuo 21 metų bei pabranginti mažiausiai 3 kartus - tokias priemones,...


Elektroninis mikroskopas aptiko "dantų kirminus"

Elektroninis mikroskopas aptiko "dantų kirminus"

Tirdami žmogaus dantų sandarą, JAV mokslininkai elektroniniu mikroskopu nufotografavo juose aptiktas keistas kirminų pavidalo mikrostruktūras. Kokia jų paskirtis, kol kas nežinoma. Elektroniniu mikroskopu tirtoje perpjauto protinio danties dalyje...


Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.

Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.

Lietuvai, nusprendusiai iki 65-erių metų pavėlinti pensinį amžių, reikia imtis priemonių gerinti savo visuomenės sveikatą. Tikėtina sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje yra tik 51,2 metai. Į tai dėmesį atkreipė ketvirtadienį apvaliojo diskusijoje...


Prezervatyvai – ne panacėja nuo AIDS ir nėštumo

Prezervatyvai – ne panacėja nuo AIDS ir nėštumo

Nuo nepageidaujamo nėštumo saugančios kontracepcijos sąrašas šiais laikais labai išsiplėtė, tačiau apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų įmanoma vis dar tuo pačiu, dar prieš gerus du šimtmečius prekyboje atsiradusiu prezervatyvu. Šis...


Judėjimas - geros nuotaikos receptas

Judėjimas - geros nuotaikos receptas

Jei norite būti sveiki, geros nuotaikos - ne vaikščiokite, o bėgiokite. Mokslininkai nustatė ir patvirtino, kad energingai judantieji gyvena ilgiau, jų gyvenimo kokybė daug geresnė nei lėtai vaikštančių ir tinginiaujančių žmonių. Klysta tie, kurie...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9