Biorythm

Vanduo– geriausias gėrimas!

Vaikų mitybos specialistai laikosi vieningos nuomonės – sveikiausias gėrimas vaikams yra vanduo.

Vandens galia

Vanduo – gyvybės šaltinis ir eliksyras. Jo stoka organizme gali sukelti daugybę ligų. Negaudamos pakankamai vandens ląstelės aptingsta, organizmas nebegali pasisavinti reikalingų medžiagų, todėl ima reikalauti vis daugiau maisto. Didėja apetitas, dažnėja alkio priepuoliai, o to padarinys – sutrikęs virškinimas, antsvoris. Ypač vandens trūkumas pavojingas vaikams. Mažiems vaikams per dieną reikia išgerti 1000 ml +50 ml kiekvienam kūno svorio kilogramui virš 10 kg. Tarkime, jei vaikas sveria 20 kg, jis per parą turi išgerti 1500 ml skysčių, kurių daugumą turi sudaryti vanduo.

Kova su vaisvandeniais

Vaikams, kurie nuo mažens girdyti vaisvandeniais ir saldžiomis sultimis, vandens sunku įsiūlyti. Retas nešiojasi buteliuką su vandeniu, beveik nė vienas kavinėje neužsisakys stiklinės vandens (jei leisite rinktis), o apie tai, kad vandens būtų patiekta per gimtadienį, negali būti nė kalbos. Vaisvandenius (kurie yra skanūs, saldūs, ryškūs ir gazuoti) nukonkuruoti labai sunku. Tačiau dauguma išsivysčiusių šalių jau priėjo „liepto galą“ ir paskelbė ne kovą, o tikrą karą vaisvandeniams. Priežastis – tarp vaikų vis daugiau nutukusių, sergančių 2 tipo diabetu, besiskundžiančių dantų ėduonimi ėduonimi. Vaisvandeniuose gausu dažiklių, konservantų. Tokie gėrimai yra labai kaloringi, o mikro- ir makroelementų juose beveik iš viso nėra. Vis dėlto didžiausia bėda (kai kuriose šalyse, pvz., JAV, jau paskelbta nacionaline epidemija) yra nutukimas, dėl kurio kalti saldieji gėrimai. Apskaičiuota, kad žmogus, kiekvieną dieną išgeriantis stiklinę gazuoto saldaus gėrimo, po mėnesio priaugs pusę kilogramo. Amerikoje atliktas tyrimas parodė, kad jaunuoliai, gerdami gazuotus ir saldintus gėrimus, per metus iš jų gauna net 20 kilogramų cukraus. Maža to – prie vaisvandenių priprantama. Pripratimas gali išsivystyti dėl daugumoje vaisvandenių esančio kofeino bei stipraus, nenatūralaus vaisvandenio skonio. Ar pastebėjote, kad litrą limonado išgerti labai lengva? Taip yra dėl to, kad limonadas nenumalšina troškulio, o jame esantys skonio stiprikliai kelia dar didesnį norą gerti saldų gėrimą.

Kaip įtikinti vaikus?

Suvokta, kad saldžių gėrimų pomėgis sukelia vaikams ligas ir paskui valstybėms tai labai brangiai kainuoja. Kaip tuo įtikinti pačius vaikus? Kiekviena šalis susikūrė sau priimtiną modelį. Daugybėje mokyklų uždrausta prekiauti saldžiais gazuotais gėrimais, vedami vaikų mokymai apie vandens naudą. Kad vaikai labiau pamėgtų vandenį, kuriamos gražios mineralinio vandens pakuotės, spalvingos gertuvėlės. Neseniai ir Lietuvoje pasirodė naujovė – gertuvėlės su anglies filtru (plačiau galite paskaityti www.bobble.lt). Kaip žinia, anglis yra galingas absorbentas – ji sugeria įvairias nereikalingas chemines medžiagas ir teršalus. Plastikas, iš kurio pagamintos gertuvėlės, yra saugus ir be bisfonolio A. Kad vaikams būtų smagu tokias gertuvėles nešiotis, į pagalbą pakviesti garsūs dizaineriai. Sukurti modeliai, kurie idealiai tinka mažoms vaikų rankutėms, turi įvairiaspalvius spindinčius filtrus. Kartu su gertuvėlėmis dovanojami žaismingi lipdukai, kad vaikas pats galėtų gertuvėles dekoruoti. Žodžiu, visais būdais stengiamasi, kad vaikai nuo mažų dienų išmoktų gerti vandenį.

Vandens kokybė

Ne bet koks vanduo vaikams tinka – nekokybiškas, užterštas vanduo pridarys daug žalos, gal net sukels ligą. Todėl pasinaudokite šiais patarimais: Švariuose uždaruose induose ir vėsiai laikomą vandenį galima gerti 3-5 paras, jei laikoma ilgiau – patariama virinti. Vanduo plastiko buteliuose dėl netinkamų laikymo sąlygų gali tapti mikrobiologiškai užterštu.

Paprastai tariant, vanduo plastikiniuose buteliuose „užsistovi“ sandėliuojant, transportuojant ir laikant lentynose. Ilgiau naudojant plastiką, jis išskiria toksinę medžiagą bisfinolį A, kuri pavojinga sveikatai. Atidarius butelį vandens, suvartoti jį reikia per 6 val., o laikyti ne kambario temperatūroje, bet šaldytuve ar vėsioje patalpoje. Nepatartina nuolat gerti virintą vandenį, nes verdant iš vandens išsiskiria ir ant arbatinuko sienelių nusėda daug žmogui naudingų mineralinių druskų ir mikroelementų. Nors virinant vandenį sunyksta chloro junginiai, žūva dalis bakterijų, tačiau yra mikroorganizmų, kurie atsparūs net ir aukštai temperatūrai. Jei vandenyje yra nitratų, virinimas dar labiau padidina jų koncentraciją, nes dalis vandens išgaruoja.

Sėkmės pamėgti vandenį

„Protingi įpročiai atsiranda vaikystėje“, – sako gertuvėlių bobble kūrėjas Richard Smiedt. – Vaikai linkę nekreipti dėmesio į pamokymus. Galiu tai patvirtinti savo asmenine patirtimi, nes būdamas vaikas nemėgau daržovių ir slėpdavau jas bulvių košėje. Noriu, kad mano vaikas iš pat pradžių mieliau rinktųsi gerti vandenį – ir ne tik todėl, kad tėtis to reikalauja, bet todėl, kad jis pats to nori. Jei tinkamai skatinsime vaiką, geri įpročiai atsiras patys“.

Sėkmės pamilstant vandenį!


Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE