Sausio 18d. Antradienis

Triukšmo pavojai mūsų sveikatai

Peržiūrų skaičius: 22052
Triukšmo pavojai mūsų sveikatai

20 proc. mūsų blogos savijautos priklauso nuo supančios aplinkos, kuri vis labiau tolsta nuo natūralios. Vienas iš greičiausiai kintančių aplinkos rodiklių - triukšmo lygis, kuris per paskutinius 15-20 metų padidėjo net 2 kartus. Miesto transporto gausmas, buitinių prietaisų ūžesys, garso ir vaizdo aparatūra - visa tai ausies net nebetrikdo.

Tačiau mokslas iki šiol neturi aiškių atsakymų, kokiais sveikatos pokyčiais mūsų pačių keliamas triukšmas pasireikš dar po 15-20 metų.

Akustinio komforto klasės

Anot Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialisto Raimondo Vaidgino, tokio triukšmo lygio, koks yra dabar, anksčiau niekada nėra buvę. Mus supantis triukšmas vidutiniškai padidėjo 10 decibelų. Žmogaus ausis tai suvokia kaip 2 kartus didesnį garsą.

"Pirmiausiai triukšmas padidėjo dėl naujų technologijų bei civilizacijos tempų augimo. Padaugėjo transporto, padidėjo automobilių greičiai, į dangų kyla vis daugiau lėktuvų. Todėl dabar specialistai susidūrė su sudėtinga, daug kruopštumo reikalaujančia užduotimi - kaip žmones nuo viso šio triukšmo, kurį patys ir sukėlėme, apsaugoti", - teigė pašnekovas.

Apsauga nuo triukšmo jau privaloma ir statomuose namuose. Deja, jie ne visada patenkina gyventojų lūkesčius. "Egzistuoja specialus reglamentas, kuriame nurodoma akustinio komforto, arba garso, klasių sistema. Egzistuoja 5 akustinio komforto klasės - A, B, C, D, E. A laikoma ypač gero komforto klase, B - pagerinto, C - priimtino. 95 proc. naujų namų yra C klasės. B klasės - tik vienas kitas. Su A klase neteko susidurti. Mat didesnė triukšmo klasė labai ženkliai pakelia statybų kainą", - pasakojo R. Vaidginas.

A klasė reiškia, kad apie 90 proc. gyventojų akustinį komfortą įvardina kaip gerą arba labai gerą. B klasės atveju 70-80 proc. gyventojų komfortą laiko geru, o iki 10 proc. - nepatenkinamu. C klasės atveju iki 50 proc. gyventojų komfortą laiku geru arba labai geru, o 30 proc. yra nepatenkinti.

Tiesa, klasė tik informuoja apie galimą akustinio komforto lygį pastate, tačiau skirtingi žmonės triukšmą suvokia nevienodai. Vieną žmogų erzina kulniukų kaukšėjimas viršuje, o kitas nekreipia dėmesio. Pagaliau jei nėra kaimynų, kurie visą vakarą groja gamas ar įsijungia televizorių 80 dB garsu, net ir prastesniame pastate gali neatsirasti triukšmo lygiu nepatenkintų gyventojų.

Beje, jei nuo aplinkos triukšmo dar galima apsisaugoti, nuo kaimynų izoliuotis kur kas sudėtingiau, ypač naujuose monolitiniuose pastatuose, kuriuose garsas ypač gerai sklinda. "Žmonės, įsikėlę į naujus namus, patiria šoką. Jie tikisi visiškos izoliacijos, tačiau dideli jų lūkesčiai subliūkšta. Ypač dažnai taip būna, kai pastatas dar neapgyvendintas. Tokiu atveju vėliau padėtis pagerėja", - sakė pašnekovas.

Senos statybos namuose triukšmo lygis nežinomas, nes atlikti tokius tyrimus tik smalsumo vardan - per brangu. Tačiau spėjama, kad C klasės nebūtų. Pirmiausiai tai susiję su vidaus projektavimu - bendros su kaimynais rozetės, per visą namą einantys vamzdžiai bei jiems padarytos ertmės. Renovuojant namus garso izoliacija netvarkoma.

Koks triukšmas saugus?

Lietuvoje galioja higienos norma, pagal kurią ramybė gyvenamosiose patalpose turi įsivyrauti nuo 18 val., o nuo 22 val. prasideda nakties metas. Leidžiamas triukšmo lygis nuo 6 iki 18 val. - iki 50 decibelų, nuo 18 iki 22 val. - iki 45, nuo 22 iki 6 val. - 40.

Savo širdies plakimą žmogus girdi 10 dB garsu, 30 dB triukšmą sukelia lapų šlamėjimas, laikrodžio tiksėjimas, 40 dB - šnabždesys, 50 dB - lietus bei įprastinė kalba, 70 dB - garsi kalba, 90 dB - riksmas, 95-110 dB - motociklas, 120 - greitosios pagalbos ar policijos automobilių sirenos, 140 dB - reaktyvinio lėktuvo variklio gausmas.

Yra paskaičiavimų, kad nuolat esant 40-50 dB triukšmui, žmogui atsiranda psichinės reakcijos, nuolatinis 60-80 dB garsas sukelia vegetacinės nervų sistemos pakitimų, nuo 90-110 dB garso žmogus gali apkursti, daugiau nei 120 dB pažeidžia klausos organą. Miesto ir buities prietaisų keliamas triukšmas siekia nuo 40 iki 100 dB.

"Triukšmas turi kaupiamąjį poveikį. Tam tikros organizmo reakcijos atsiranda ilgainiui, todėl žmogui būtina pailsėti tyloje. Deja, poilsio mes dažnai taip pat neįsivaizduojame be triukšmo - televizija, radijas, muzika, pagaliau kino teatrai, kavinės. Taip pat nesuvokiame, kad triukšmas mus veikia net miegančius.

Pavyzdžiui, pastaruoju metu populiaru naktimis siųstis filmus internetu. Tačiau jei kompiuteris triukšmauja apie 50-60 dB, o miegant nerekomenduojamas didesnis nei 35 dB triukšmas, galima įsivaizduoti, kokia tai apkrova organizmui. Nieko keista, kad dieną žmogus jaučiasi išsiblaškęs. Miegamajame neturėtų būti prietaisų, kurie skleidžia garsą", - patarė R. Vaidginas.

Anot jo, triukšmą organizmas suvokia kaip stresą sukeliantį dirgiklį, o stresas veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, gali sukelti širdies ritmo, raumenų tonuso pokyčius, sutrikdyti miegą. "Yra duomenų, kad dėl triukšmo ženkliai padidėja infarkto rizika, krenta darbingumas, sugebėjimas susikaupti. Triukšmui ypač jautrūs vaikai - mokymosi rezultatai triukšmingoje aplinkoje labai prastėja", - pasakojo pašnekovas.

Beje, nuolat būnant triukšme išsivysto pripratimas ir net priklausomybė nuo jo. Žmogus komfortiškai jaučiasi tik tuomet, jei girdi triukšmą. Tačiau ilgainiui komfortą keičia minėti sveikatos sutrikimai. Yra ir profesinės ligos, susijusios su triukšmu. Jei žmogui nuolat tenka dirbti aplinkoje, kurioje triukšmo lygis viršija 85 dB, per keliolika metų žmogaus klausa negrįžtamai susilpnėja. Pagal higienos normą darbo aplinkoje triukšmas neturi viršyti 80 dB.

Ką turite girdėti su ausinukais

Paklaustas, kokio triukšmo lygio tikėtis ateityje, R. Vaidginas išreiškė viltį, kad jis visgi mažės. "Turint omeny, kaip vystosi technika, turėtų atsirasti priemonės, kompensuojančios triukšmo lygį. Jau dabar stengiamasi gaminti tylesnius automobilius, lėktuvų variklius. Situacija dabar nėra palanki, bet dėmesys triukšmo prevencijai didėja visame pasaulyje. Žinoma, tokia įranga brangesnė. Tačiau visgi perkant labai siūlyčiau pasidomėti buitinės technikos triukšmo charakteristikomis", - patarė specialistas.

Siekiamybė, kad technikos keliamas triukšmas neužgožtų natūralių garsų, kurių mūsų ausis nesuvokia kaip dirgiklio, mat per tūkstančius metų prie jo pripratusi. Medžių šnarėjimas ar lietaus šniokštimas nesukelia streso, o netgi ramina.

Deja, žmonės ir patys nevertina tylos. Ko vertas vien ausinukų kultas. Anot R. Vaidgino, ausinėse skambanti muzika neturėtų užgožti normalios kalbos išorėje, tačiau paprastai žmonės ausinėmis save nuo aplinkos visiškai izoliuoja. Medikai dėl to ne juokais baiminasi klausos sutrikimų skaičiaus augimo.

Nuo kitų metų pradžios higienos norma reglamentuos ir žemų dažnių bei infragarsą. Mat šio dažnio triukšmas labai gerai sklinda sienomis, nuo jo labai sunku apsisaugoti, o poveikis sveikatai - ypač neigiamas. Jis turės būti likviduojamas skleidimo šaltinyje. Beje, infragarso mūsų ausis net negirdi.

Žemo dažnio garsų pavyzdys - iš kaimynų pasiekiantys "bumčikai". Pamatavus triukšmo lygį, jis gali ir neviršyti normos, tačiau žemo dažnio kolonėlės garsas erzina nepakeliamai. Pasirodo, jei būtų išmatuoti tik žemo dažnio garsai ar infragarsas, lygio viršijimai būtų akivaizdūs. Tačiau vienintelė išeitis tokiais atvejais - tartis su kaimynais. Jei nepavyksta - kviestis į pagalbą pareigūnus. Jie, žinoma, dėl iškvietimo nelabai apsidžiaugs, tačiau būtent jiems tenka prievolė užtikrinti tinkamą triukšmo lygį.

Jei triukšmas kyla dėl ūkinės veiklos arba transporto, kreiptis reikėtų į miesto visuomenės sveikatos centrą. Daugiau informacijos apie savo teises ir pareigas šioje srityje, reikalavimus aplinkai bei kontroliuojančių įstaigų funkcijas galima rasti kiekvienos savivaldybės patvirtintose Triukšmo prevencijos viešose vietose taisyklėse.

Zodiako ženklai ir joga

Zodiako ženklai ir joga

Jogai daug dėmesio teikia ne tik Rytų kultūros, bet laiko randa ir vakariečiai. Jogos užsiėmimai sporto klubuose populiarėja, vis daugiau žmonių lanko jogos seminarus, kad sužinotų daugiau apie šią gyvenimo filosofiją. Joga, kaip ir astrologija,...


Kraujospūdį reguliuoja kasdienė mankšta

Kraujospūdį reguliuoja kasdienė mankšta

Skundžiatės padidėjusiu kraujospūdžiu? O gal jis pernelyg žemas? Neskubėkite griebtis medikamentų. Kraujospūdį padeda sureguliuoti specialūs mankštos pratimai, kuriuos atliekant reguliariai savijauta pagerėja. Kraujospūdį labiausiai didina jėgos,...


Gera žinia rūkaliams – kuriami saugesni nanomedžiagų filtrai

Gera žinia rūkaliams – kuriami saugesni nanomedžiagų filtrai

Nors dabartiniai cigarečių filtrai yra gaminami iš celiuliozės acetato, kuris neblogai sugeria nikotiną, dervas bei policiklinius aromatinius angliavandenilius, Kinijos tyrėjai atrado, jog nanomedžiagos, pagamintos iš titano dioksido, gali būti...


Kaip deginti kilogramus?

Kaip deginti kilogramus?

2 valgomieji šaukštai avižų užpilami litru vandens, pavirinama, kol suminkštėja, 6 valandas palaukiama, perkošiama ir geriama po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną. Rekomenduojama valgyti daug aguročių, kurie suaktyvina žarnyno peristaltiką,...


Po ilgo deginimosi - vėžio grėsmė

Po ilgo deginimosi - vėžio grėsmė

2009 m. gegužės 11 d. Lietuvoje jau antrą kartą vyks Euromelanomos dienos akcija, kurios metu visi norintieji galės nemokamai pasitikrinti dėl galimų odos vėžio požymių. Europos gydytojų dermatologų iniciatyva organizuojama akcija, skirta kovai su...


Vitamino D trūkumas gali padidinti vyrų širdies priepuolio riziką

Vitamino D trūkumas gali padidinti vyrų širdies priepuolio riziką

Amerikiečių atliktas tyrimas parodė, kad vitamino D trūkumas gali vyrams padidinti riziką patirti širdies priepuolį. Mokslininkai išanalizavo 454-ių širdies priepuolį patyrusių arba nuo širdies smūgio mirusių vyrų ligos istorijas bei jų kraujo...


Bikiniui tinkama figūra: vilionės ir pavojai

Bikiniui tinkama figūra: vilionės ir pavojai

Prasidedant paplūdimių sezonui, nemažai žmonių skuba dailinti savo kūną. Dažniausiai to siekiama liejant prakaitą treniruoklių salėse ir radikaliai griežtinant mitybos režimą. Ar toks skubėjimas nekelia pavojaus sveikatai? Kokių rezultatų galima...


Nešvarus vanduo – infekcijų šaltinis

Nešvarus vanduo – infekcijų šaltinis

Vanduo visada buvo laikomas gyvybės šaltiniu. Tačiau kartais jis gali tapti apsinuodijimo ir susirgimų priežastimi, nes gali būti užterštas užkrečiamųjų ligų sukėlėjų patogenais, cheminėmis medžiagomis ir kt. Infekcinių ligų patogenai gali būti...


Specialistai pataria saugotis po žiemos pabudusių erkių

Specialistai pataria saugotis po žiemos pabudusių erkių

Užkrečiamųjų ligų specialistai pataria saugotis po žiemos pabudusių ir suaktyvėjusių erkių, platinančių erkinį encefalitą, Laimo ligą ir kitus susirgimus. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, erkių aktyvusis periodas Lietuvoje trunka nuo...


Skausmo draugas – stresas

Skausmo draugas – stresas

"Daktare, padarykite stebuklą", – neretai prašo skausmo iškamuoti ligoniai. Kartais Klaipėdos universitetinės ligoninės Skausmo skyriaus vedėjui Albertui Albertjanui toks stebuklas pavyksta – pacientas nuo skausmų...


Energetikai taupo, higienistai prognozuoja ligų protrūkį

Energetikai taupo, higienistai prognozuoja ligų protrūkį

Sostinės daugiabučių gyventojai skundžiasi, kad namuose iš vandens čiaupų vietoj karšto bėga drungnas vanduo. "Vilniaus energijos" specialistai aiškina taip taupantys savo ir žmonių pinigus. Tuo metu higienos specialistai piktinasi...


Apšvietimo įtaka miego kokybei

Apšvietimo įtaka miego kokybei

Miegas yra neatsiejama kokybiško poilsio dalis, kad jaustumėmės žvalūs, energingi ir kupini jėgų. Tačiau tam, kad gerai išsimiegotume svarbu ne tik patogi lova ir tinkamai parinkta pagalvė, režimas ar fizinis nuovargis, bet ir apšvietimas....


Kad skutimasis taptų malonus

Kad skutimasis taptų malonus

Jūs turite pasirinkimą: sausas ir greitas skutimasis mašinėle ar kiek ilgesnis skutimasis peiliuku. Kiekvienas būdas turi savo privalumų ir trūkumų. Skustis mašinėle yra greičiau, patogiau, nereikia jokių papildomų priemonių (skutimosi putų/želė)....


Lokalinis gigantizmas - reta, bet labai nemaloni liga

Lokalinis gigantizmas - reta, bet labai nemaloni liga

Nuotraukoje matyti chirurgų paruošiamieji darbai, besirengiant operuoti 24 metų Liu Chua - didžiausios rankos savininką. Jaunuolis ryžosi tokiai operacijai tikėdamas susigrąžinti normalaus gyvenimo galimybę. Tuo labiau, jog ranka iki tokio...


Laimo liga susargdina ne vien erkės?

Laimo liga susargdina ne vien erkės?

Dar prieš gerą dešimtmetį į ligų profilaktikos bendrovę "Endemik", kurioje dirbo Laimo ligą ir erkinį encefalitą Lietuvoje atradę specialistai, trejus metus buvo registruojami pacientai, susirgę nustatyta ir laboratoriškai patvirtinta...


Vyrams labai naudingi riešutai (I dalis)

Vyrams labai naudingi riešutai (I dalis)

Pasak vyrų, riešutai – ne maistas. Geriausiu atveju - užkandis. Neteisūs esate mielieji, taip manydami. Skirtingų rūšių riešutai turi begalę naudingų savybių, kurios be abejonės, organizmui reikalingos. Specialistai tvirtina, jog per dieną...


Niekas nemoko mūsų miegoti

Niekas nemoko mūsų miegoti

Į medikus dėl miego sutrikimų kreipiasi tik nedidelis procentas žmonių. Dažniausiai miego sutrikimo priežastys yra psichologinės. Tik apie porai dešimčių procentų besiskundžiančių jos būna specifinės: miego apnėja (miegant sunku kvėpuoti, trūksta...


Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Uodų įkąstą kūno vietą niežti, o pradėjus kasyti, atrodo, kad niežuliui galo nematyti. Kaip išvengti uodų įkandimų? O jei įkando – kaip mažiau kęsti niežulį? Specialistai įspėja, kad pelkėtose ir drėgnose vietose šiltuoju metų sezonu žmogų...


Kodėl mylėtis lėtai smagiau?

Kodėl mylėtis lėtai smagiau?

Moterys mėgsta mylėtis lėtai. Todėl nepriimkite skubotų išvadų: jei moteris susijaudino, tai visai neparodo fakto, kad ji jau netoli kulminacijos momento. Vyrai, prisiminkite gerą taisyklę: jeigu jums atrodo, kad moteris patirs orgazmą per...


Dėl sėklidžių vėžio vyrams nereikia verkti

Dėl sėklidžių vėžio vyrams nereikia verkti

Maždaug keturioms dešimtims 15-35 m. jaunuolių ar vyrų Lietuvoje kasmet diagnozuojama gana reta liga - sėklidžių vėžys. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) medikai teigia, kad su šia diagnoze susidūrusiems vyrams nereikėtų...


Tiesus, pasitempęs - vadinasi sveikas

Tiesus, pasitempęs - vadinasi sveikas

Skaudanti nugara šiais laikais lygiai toks pat dažnas negalavimas kaip regėjimo nusilpimas, dantų problemos, alergija. Vieniems stuburas iškrypsta nuo sunkaus fizinio darbo, o kitiems - nuo ilgo sėdėjimo prie kompiuterio. Kai ima mausti nugarą -...


Kas antrame Britanijos restorane galima apsinuodyti

Kas antrame Britanijos restorane galima apsinuodyti

Jei keliausite į Didžiąją Britaniją, žinokite, kad apsilankę vietos restorane rizikuojate apsinuodyti, rašo šalies laikraštis "The Independent". Mokslininkai atliko tyrimą, kurio rezultatai parodė, jog pusėje Britanijos restoranų yra...


Rūkymas pradeda žudyti nuo pirmo užsitraukimo

Rūkymas pradeda žudyti nuo pirmo užsitraukimo

Vos keli cigaretės užsitraukimai per keliolika minučių gali sukelti genetinius pažeidimus, susijusius su vėžio išsivystymu, skelbia naują tyrimą atlikę JAV mokslininkai. Mokslininkai savo išvadose teigia, jog "poveikis yra toks greitas, kad...


Alkoholis ne sumažina, o padidina sielvarto jausmą

Alkoholis ne sumažina, o padidina sielvarto jausmą

Manote, jog alus ir kiti alkoholiniai gėrimai padeda "nuskandinti" liūdesį? Naujausi Tokijo Universitete (Japonija) atlikti tyrimai rodo, jog alkoholis išties tik padeda skausmingiems išgyvenimams įsitvirtinti žmogaus atmintyje....


Kodėl gydytojas prašo parodyti liežuvį?

Kodėl gydytojas prašo parodyti liežuvį?

Tikriausiai jau ne kartą esi buvęs pas gydytoją ir kiekvieną kartą gydytojas tavęs prašė iškišti liežuvį. Tai visiškai rimtas prašymas. Gydytojui parodyti liežuvį (ne galiuką, o visą iki pat jo šaknies) reikia todėl, kad liežuvis atskleidžia labai...


Daugelis vis dar nežino, kaip saugiai vartoti antibiotikus

Daugelis vis dar nežino, kaip saugiai vartoti antibiotikus

Sveikatos specialistų teigimu, Lietuvoje kasmet daugėja žmonių, suprantančių neigiamą antibiotikų poveikį. Vis dėlto tokių pacientų dar mažuma. Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininko doc. Vaidoto Urbono duomenimis, šiuo...


Kava prostatai nekenkia

Kava prostatai nekenkia

Kavą mėgstantys vyrai ją gali gurkšnoti visiškai ramia širdimi – mokslininkai teigia, kad vartojant kavą nepadidėja tikimybė susirgti prostatos vėžiu. Išnagrinėję keliolikos tyrimų duomenis apie kavos vartojimą ir prostatos vėžio riziką,...


Pirmi pasitaikę akiniai nuo saulės netinka

Pirmi pasitaikę akiniai nuo saulės netinka

Saulėtomis dienomis itin svarbu apsaugoti akis nuo kenksmingų saulės spindulių. Renkantis akinius nuo saulės būtina atkreipti dėmesį į jų siūlomą apsaugos lygį ir gyvenimo būdą. Akiniai nuo saulės gali ne tik pakeisti žmogaus išvaizdą ir pagyvintį...


Vokietijos mokslininkai susirūpino dėl nėščiųjų mitybos

Vokietijos mokslininkai susirūpino dėl nėščiųjų mitybos

Nėštumo laikotarpiu būtina, kad moters organizmas gautų pakankamai reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų, ir daugelį jų gali suteikti visavertė mityba, tačiau tikrai ne visus. Nėščiosios svarbius maisto papildus ima vartoti per vėlai...


Plauk rankas - saugok gyvybes

Plauk rankas - saugok gyvybes

Toks šios, gegužės 5 dienos, kuri pirmąkart paskelbta Pasauline rankų higienos diena, šūkis. Dienos tikslas - atkreipti visuomenės ir sveikatos priežiūros įstaigų personalo dėmesį į rankų higienos, kaip pagrindinio infekcijų kontrolės aspekto,...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9