Rugpjūčio 9d. Sekmadienis

Triukšmo pavojai mūsų sveikatai

Peržiūrų skaičius: 22052
Triukšmo pavojai mūsų sveikatai

20 proc. mūsų blogos savijautos priklauso nuo supančios aplinkos, kuri vis labiau tolsta nuo natūralios. Vienas iš greičiausiai kintančių aplinkos rodiklių - triukšmo lygis, kuris per paskutinius 15-20 metų padidėjo net 2 kartus. Miesto transporto gausmas, buitinių prietaisų ūžesys, garso ir vaizdo aparatūra - visa tai ausies net nebetrikdo.

Tačiau mokslas iki šiol neturi aiškių atsakymų, kokiais sveikatos pokyčiais mūsų pačių keliamas triukšmas pasireikš dar po 15-20 metų.

Akustinio komforto klasės

Anot Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialisto Raimondo Vaidgino, tokio triukšmo lygio, koks yra dabar, anksčiau niekada nėra buvę. Mus supantis triukšmas vidutiniškai padidėjo 10 decibelų. Žmogaus ausis tai suvokia kaip 2 kartus didesnį garsą.

"Pirmiausiai triukšmas padidėjo dėl naujų technologijų bei civilizacijos tempų augimo. Padaugėjo transporto, padidėjo automobilių greičiai, į dangų kyla vis daugiau lėktuvų. Todėl dabar specialistai susidūrė su sudėtinga, daug kruopštumo reikalaujančia užduotimi - kaip žmones nuo viso šio triukšmo, kurį patys ir sukėlėme, apsaugoti", - teigė pašnekovas.

Apsauga nuo triukšmo jau privaloma ir statomuose namuose. Deja, jie ne visada patenkina gyventojų lūkesčius. "Egzistuoja specialus reglamentas, kuriame nurodoma akustinio komforto, arba garso, klasių sistema. Egzistuoja 5 akustinio komforto klasės - A, B, C, D, E. A laikoma ypač gero komforto klase, B - pagerinto, C - priimtino. 95 proc. naujų namų yra C klasės. B klasės - tik vienas kitas. Su A klase neteko susidurti. Mat didesnė triukšmo klasė labai ženkliai pakelia statybų kainą", - pasakojo R. Vaidginas.

A klasė reiškia, kad apie 90 proc. gyventojų akustinį komfortą įvardina kaip gerą arba labai gerą. B klasės atveju 70-80 proc. gyventojų komfortą laiko geru, o iki 10 proc. - nepatenkinamu. C klasės atveju iki 50 proc. gyventojų komfortą laiku geru arba labai geru, o 30 proc. yra nepatenkinti.

Tiesa, klasė tik informuoja apie galimą akustinio komforto lygį pastate, tačiau skirtingi žmonės triukšmą suvokia nevienodai. Vieną žmogų erzina kulniukų kaukšėjimas viršuje, o kitas nekreipia dėmesio. Pagaliau jei nėra kaimynų, kurie visą vakarą groja gamas ar įsijungia televizorių 80 dB garsu, net ir prastesniame pastate gali neatsirasti triukšmo lygiu nepatenkintų gyventojų.

Beje, jei nuo aplinkos triukšmo dar galima apsisaugoti, nuo kaimynų izoliuotis kur kas sudėtingiau, ypač naujuose monolitiniuose pastatuose, kuriuose garsas ypač gerai sklinda. "Žmonės, įsikėlę į naujus namus, patiria šoką. Jie tikisi visiškos izoliacijos, tačiau dideli jų lūkesčiai subliūkšta. Ypač dažnai taip būna, kai pastatas dar neapgyvendintas. Tokiu atveju vėliau padėtis pagerėja", - sakė pašnekovas.

Senos statybos namuose triukšmo lygis nežinomas, nes atlikti tokius tyrimus tik smalsumo vardan - per brangu. Tačiau spėjama, kad C klasės nebūtų. Pirmiausiai tai susiję su vidaus projektavimu - bendros su kaimynais rozetės, per visą namą einantys vamzdžiai bei jiems padarytos ertmės. Renovuojant namus garso izoliacija netvarkoma.

Koks triukšmas saugus?

Lietuvoje galioja higienos norma, pagal kurią ramybė gyvenamosiose patalpose turi įsivyrauti nuo 18 val., o nuo 22 val. prasideda nakties metas. Leidžiamas triukšmo lygis nuo 6 iki 18 val. - iki 50 decibelų, nuo 18 iki 22 val. - iki 45, nuo 22 iki 6 val. - 40.

Savo širdies plakimą žmogus girdi 10 dB garsu, 30 dB triukšmą sukelia lapų šlamėjimas, laikrodžio tiksėjimas, 40 dB - šnabždesys, 50 dB - lietus bei įprastinė kalba, 70 dB - garsi kalba, 90 dB - riksmas, 95-110 dB - motociklas, 120 - greitosios pagalbos ar policijos automobilių sirenos, 140 dB - reaktyvinio lėktuvo variklio gausmas.

Yra paskaičiavimų, kad nuolat esant 40-50 dB triukšmui, žmogui atsiranda psichinės reakcijos, nuolatinis 60-80 dB garsas sukelia vegetacinės nervų sistemos pakitimų, nuo 90-110 dB garso žmogus gali apkursti, daugiau nei 120 dB pažeidžia klausos organą. Miesto ir buities prietaisų keliamas triukšmas siekia nuo 40 iki 100 dB.

"Triukšmas turi kaupiamąjį poveikį. Tam tikros organizmo reakcijos atsiranda ilgainiui, todėl žmogui būtina pailsėti tyloje. Deja, poilsio mes dažnai taip pat neįsivaizduojame be triukšmo - televizija, radijas, muzika, pagaliau kino teatrai, kavinės. Taip pat nesuvokiame, kad triukšmas mus veikia net miegančius.

Pavyzdžiui, pastaruoju metu populiaru naktimis siųstis filmus internetu. Tačiau jei kompiuteris triukšmauja apie 50-60 dB, o miegant nerekomenduojamas didesnis nei 35 dB triukšmas, galima įsivaizduoti, kokia tai apkrova organizmui. Nieko keista, kad dieną žmogus jaučiasi išsiblaškęs. Miegamajame neturėtų būti prietaisų, kurie skleidžia garsą", - patarė R. Vaidginas.

Anot jo, triukšmą organizmas suvokia kaip stresą sukeliantį dirgiklį, o stresas veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, gali sukelti širdies ritmo, raumenų tonuso pokyčius, sutrikdyti miegą. "Yra duomenų, kad dėl triukšmo ženkliai padidėja infarkto rizika, krenta darbingumas, sugebėjimas susikaupti. Triukšmui ypač jautrūs vaikai - mokymosi rezultatai triukšmingoje aplinkoje labai prastėja", - pasakojo pašnekovas.

Beje, nuolat būnant triukšme išsivysto pripratimas ir net priklausomybė nuo jo. Žmogus komfortiškai jaučiasi tik tuomet, jei girdi triukšmą. Tačiau ilgainiui komfortą keičia minėti sveikatos sutrikimai. Yra ir profesinės ligos, susijusios su triukšmu. Jei žmogui nuolat tenka dirbti aplinkoje, kurioje triukšmo lygis viršija 85 dB, per keliolika metų žmogaus klausa negrįžtamai susilpnėja. Pagal higienos normą darbo aplinkoje triukšmas neturi viršyti 80 dB.

Ką turite girdėti su ausinukais

Paklaustas, kokio triukšmo lygio tikėtis ateityje, R. Vaidginas išreiškė viltį, kad jis visgi mažės. "Turint omeny, kaip vystosi technika, turėtų atsirasti priemonės, kompensuojančios triukšmo lygį. Jau dabar stengiamasi gaminti tylesnius automobilius, lėktuvų variklius. Situacija dabar nėra palanki, bet dėmesys triukšmo prevencijai didėja visame pasaulyje. Žinoma, tokia įranga brangesnė. Tačiau visgi perkant labai siūlyčiau pasidomėti buitinės technikos triukšmo charakteristikomis", - patarė specialistas.

Siekiamybė, kad technikos keliamas triukšmas neužgožtų natūralių garsų, kurių mūsų ausis nesuvokia kaip dirgiklio, mat per tūkstančius metų prie jo pripratusi. Medžių šnarėjimas ar lietaus šniokštimas nesukelia streso, o netgi ramina.

Deja, žmonės ir patys nevertina tylos. Ko vertas vien ausinukų kultas. Anot R. Vaidgino, ausinėse skambanti muzika neturėtų užgožti normalios kalbos išorėje, tačiau paprastai žmonės ausinėmis save nuo aplinkos visiškai izoliuoja. Medikai dėl to ne juokais baiminasi klausos sutrikimų skaičiaus augimo.

Nuo kitų metų pradžios higienos norma reglamentuos ir žemų dažnių bei infragarsą. Mat šio dažnio triukšmas labai gerai sklinda sienomis, nuo jo labai sunku apsisaugoti, o poveikis sveikatai - ypač neigiamas. Jis turės būti likviduojamas skleidimo šaltinyje. Beje, infragarso mūsų ausis net negirdi.

Žemo dažnio garsų pavyzdys - iš kaimynų pasiekiantys "bumčikai". Pamatavus triukšmo lygį, jis gali ir neviršyti normos, tačiau žemo dažnio kolonėlės garsas erzina nepakeliamai. Pasirodo, jei būtų išmatuoti tik žemo dažnio garsai ar infragarsas, lygio viršijimai būtų akivaizdūs. Tačiau vienintelė išeitis tokiais atvejais - tartis su kaimynais. Jei nepavyksta - kviestis į pagalbą pareigūnus. Jie, žinoma, dėl iškvietimo nelabai apsidžiaugs, tačiau būtent jiems tenka prievolė užtikrinti tinkamą triukšmo lygį.

Jei triukšmas kyla dėl ūkinės veiklos arba transporto, kreiptis reikėtų į miesto visuomenės sveikatos centrą. Daugiau informacijos apie savo teises ir pareigas šioje srityje, reikalavimus aplinkai bei kontroliuojančių įstaigų funkcijas galima rasti kiekvienos savivaldybės patvirtintose Triukšmo prevencijos viešose vietose taisyklėse.

Valgant riebaus maisto gerėja atmintis

Valgant riebaus maisto gerėja atmintis

Po tyrimų JAV Kalifornijos universiteto mokslininkų grupė priėjo prie išvados, kad riebaluose esančios oleino rūgštys virškinimo trakte virsta atmintį gerinančiomis medžiagomis, praneša BBC. Tyrimo išvados publikuotos žurnale "Proceedings of...


Sunki liga finansiškai pakirstų 9 iš 10 lietuvių

Sunki liga finansiškai pakirstų 9 iš 10 lietuvių

Daugiau nei 92 proc. Lietuvos gyventojų įsitikinę, kad sunki liga ar nelaimė, jiems būtų ir stiprus finansinis smūgis, - atskleidė Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos užsakymu balandį "Vilmorus" atlikta apklausa. Beveik du...


Pavojingoji anemija išryškėja pavasarį

Pavojingoji anemija išryškėja pavasarį

Nuolat patiriamas stresas sukelia anemiją, kitaip vadinamą mažakraujyste. Dažnai jaučiant nuovargį, mieguistumą, silpnumą būtina pasitikrinti kraują. Dėl anemijos pasaulyje kenčia trečdalis ar net pusė įvairaus amžiaus žmonių. Daugiausiai...


Paplūdimyje – patarimai apie saugų poilsį

Paplūdimyje – patarimai apie saugų poilsį

Prasidėjus vasarai, poilsiautojams saulė ir paplūdimiai tampa neatsiejama atostogų dalis. Daugelis gyventojų skuba pasilepinti kaitrios saulės voniomis. Tad Klaipėdos visuomenės sveikatos biuras skatina pamąstyti ir apie saugų poilsį...


Masažas šokio judesyje

Masažas šokio judesyje

Rinktis šokio pamoką ar valandą masažo kabinete? O gal suderinti abu malonumus?Sutikite, po sunkios darbo dienos nėra nieko geriau, kaip savo išvargusį kūną palepinti masažo procedūromis. Patyrusio meistro rankos klasikinių ir autorinių masažo...


Vėjaraupiai – dažnai pasitaikanti pavojinga liga

Vėjaraupiai – dažnai pasitaikanti pavojinga liga

Vėjaraupiai – dažnai pasitaikanti virusinė liga, kuria užsikrečia apie 95 proc. visų pasaulio gyventojų. Prieš keletą metų pradėjęs mažėti Kauno miesto gyventojų sergamumo vėjaraupiais rodiklis praėjusiais metais vėl padidėjo. Kauno...


Silpnaprotystę ir paralyžių įtakojantis baltymas

Silpnaprotystę ir paralyžių įtakojantis baltymas

Žmogaus organizme aptiktas baltymas, kurio mutacijos įtakoja silpnaprotystės, paralyžiaus ir įvairių neurozių ar manijų ligas. Tikimasi, jog šis atradimas taps nauju dideliu žingsniu į priekį gydant išvardintas ligas. JAV Pensilvanijos...


Kokia yra vyrų ilgaamžiškumo paslaptis?

Kokia yra vyrų ilgaamžiškumo paslaptis?

Nieko naujo nepasakysime, jei paminėsime, kad dauguma moterų savo sielos žaizdas gydo vaikščiodamos po parduotuves. Tačiau Taivanio mokslininkai neseniai atliko tyrimą ir nustatė, kad panašus gydymo būdas yra veiksmingas ir vyrų atžvilgiu. Jų...


Daugiausiai sunkių susižalojimų darbe – nugriuvus

Daugiausiai sunkių susižalojimų darbe – nugriuvus

Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad, preliminariais duomenimis, Lietuvos įmonėse per 4 šių metų mėnesius įvyko 10 mirtinų ir 37 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe (pernai per tą patį laikotarpį atitinkamai įvyko 10 mirtinų ir 39 sunkūs...


Riebalų deginimo prietaisai

Riebalų deginimo prietaisai

Kodėl riebalų deginimo prietaisai neveiksmingi?! Dažnai būna, kad žmonės skleidžia klaidingą informaciją apie svorio metimą. Aišku yra žmonių, kurie tiki šia klaidinga informacija. Tai ir yra priežastis kodėl tiesai atskleisti prireikia tiek daug...


Rapsai pavojingi sveikatai: piktas gandas ar realybė?

Rapsai pavojingi sveikatai: piktas gandas ar realybė?

Pastaruoju metu į dažną elektroninio pašto dėžutę atkeliavusi rapsų aliejų kompromituojanti informacija sukėlė nerimą ne vienam, šį aliejų vartojančiam kasdieniam maistui gaminti. Kaip ir dauguma kitų šiukšlių, kurie kaip virusai sklinda iš vienos...


Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Greitas gyvenimo tempas, nuolatinis stresas, darbe ar šeimoje patiriama įtampa, konfliktai dažnai žmogui sukelia nenusakomą diskomfortą: skauda, prasiveržia įvairių kitokių negalavimų. Ligonis kreipiasi į gydytojus, nes yra įsitikinęs, jog...


Rega ir laikysena – silpnosios vaikų vietos

Rega ir laikysena – silpnosios vaikų vietos

Sveikatos specialistai pastebi, kad Lietuvos vaikų sveikatos būklė kas metai prastėja. Profilaktiškai tikrinant sveikatą vaikams dažniausiai diagnozuojami regos ir skeleto – raumenų sistemos sutrikimai. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos...


Arbatos gėrimas sumažina insulto tikimybę

Arbatos gėrimas sumažina insulto tikimybę

Los Andželo Kalifornijos universiteto (UCLA) atliktas tyrimas, kurį rėmė Didžiojoje Britanijoje esantis Lipton arbatos institutas, atskleidė, jog išgeriant tris ar daugiau žalios ar juodos arbatos puodelius per dieną insulto tikimybė sumažėja...


Nanotechnologijos ateina į maisto sektorių

Nanotechnologijos ateina į maisto sektorių

Įsivaizduokite bulvių traškučius, kurių sudėtyje yra mažiau natrio, tačiau skonis dar geresnis. Arba duoną su žuvų taukais, kurios skonis nė iš tolo neprimena žuvies. Tai tik du būdai, kaip nanotechnologijos atkeliaus į maisto parduotuves, pasakė...


Specialistai pataria saugotis po žiemos pabudusių erkių

Specialistai pataria saugotis po žiemos pabudusių erkių

Užkrečiamųjų ligų specialistai pataria saugotis po žiemos pabudusių ir suaktyvėjusių erkių, platinančių erkinį encefalitą, Laimo ligą ir kitus susirgimus. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, erkių aktyvusis periodas Lietuvoje trunka nuo...


Nerimaujama dėl populiarėjančių elektroninių cigarečių

Nerimaujama dėl populiarėjančių elektroninių cigarečių

Tėvai sunerimę dėl tarp moksleivių sparčiai populiarėjančių elektroninių cigarečių. Jos Lietuvoje yra nelegalios ir pavojingos vaikams, nes gali sukelti priklausomybę nuo nikotino bei apsinuodijimą, teigia biomedicinos mokslų daktaras, gydytojas...


Litis - raktas į gyvenimą

Litis - raktas į gyvenimą

Vienos medicinos universiteto mokslininkai siūlo geriamąjį vandenį praturtinti ličiu, kurio net ir nedidelis kiekis gerina žmonių nuotaiką, ir tokiu būdu sumažinti savižudybių skaičių. Psichoterapijoje šis metalas taikomas jau seniai, tačiau...


Lietuviai per didžiąsias šventes linkę persivalgyti

Lietuviai per didžiąsias šventes linkę persivalgyti

Gruodį, lyginant su kitais metų mėnesiais, virškinimo gerinimo funkciją atliekančių vaistų ir maisto papildų lietuviai nupirko net 60 procentų daugiau. Vaistininkė, dirbanti Vilniuje veikiančioje "Šeimos vaistinėje", teigia, kad jei jau...


Penkiolikmetė dėl neurozės nuolat skaičiuoja ir meldžiasi

Penkiolikmetė dėl neurozės nuolat skaičiuoja ir meldžiasi

Penkiolikmetė britė Suzana Osborn (Suzannah Osborne) kenčia nuo obsesinio-kompulsinio sutrikimo, dėl kurio ima karštligiškai ką nors skaičiuoti arba melstis, rašo britų dienraštis "The Daily Mail". Anot mergaitės, šis sutrikimas gerokai...


Tuberkuliozė – pavojinga ir sunki liga

Tuberkuliozė – pavojinga ir sunki liga

Jeigu jaučiamas silpnumas, greitas nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, nežymus karščiavimas, prakaitavimas naktimis – būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vėlyvas sergančiųjų išaiškinimas ir nekokybiškas gydymas –...


Skaidulos mažina galimybę susirgti krūties vėžiu

Skaidulos mažina galimybę susirgti krūties vėžiu

Lidso universiteto mokslininkai ištyrę 35 tūkst. moterų nustatė, kad 30 g skaidulų per dieną vartojančiomis moterims yra dvigubai mažesnė tikimybė susirgti krūties vėžiu negu 20 g ir mažiau skaidulų valgančioms moterims. Siekdamos sumažinti ligos...


Sprando raumenys reguliuoja kraujospūdį

Sprando raumenys reguliuoja kraujospūdį

Kai žmogus pajunta įtampą sprando srityje, jo kraujospūdis "šauna" aukštyn. Tai išsiaiškino tarptautinė mokslininkų komanda. Sprando raumenys jungiasi su smegenų sritimi, kuri reguliuoja tokias organizmo funkcijas, kaip kvėpavimas,...


Ar verta susigyventi su sąnarių skausmu?

Ar verta susigyventi su sąnarių skausmu?

Dažnai manome, kad sąnarių skausmai yra neišvengiami senatvės palydovai. Galbūt tai iš dalies ir tiesa, kai kalbame apie aštuoniasdešimtmečius ar vyresnius žmones. Jų sąnarinės kremzlės daugeliu atvejų jau būna ryškiai išplonėjusios, sąnarių...


Pirmi pasitaikę akiniai nuo saulės netinka

Pirmi pasitaikę akiniai nuo saulės netinka

Saulėtomis dienomis itin svarbu apsaugoti akis nuo kenksmingų saulės spindulių. Renkantis akinius nuo saulės būtina atkreipti dėmesį į jų siūlomą apsaugos lygį ir gyvenimo būdą. Akiniai nuo saulės gali ne tik pakeisti žmogaus išvaizdą ir pagyvintį...


Nanotechnologijos ir genetinė medicina - kovai prieš vežį

Nanotechnologijos ir genetinė medicina - kovai prieš vežį

Kompanija "Epeius Biotechnologies" sukūrė naujo tipo technologiją piktybiniams augliams gydyti, kurioje pritaikyti ir nanotechnologijų, ir genetinės medicinos principai. Esmė - į žmogaus kraujo sistemą švirkštu įleidžiamos specialios...


Gražios tik sveikos kojos

Gražios tik sveikos kojos

Išsiplėtusios kojų venos jau gydomos ne tik tradiciniu būdu, bet ir lazeriu. "Statistika rodo, kad venų varikozė dažniau pasitaiko moterims, ypač nėštumo metu ir po gimdymo. Išsiplėtusios kojų venos taip pat kankina vyresnius nei 50 metų...


Vyrų imunitetas silpnesnis nei moterų

Vyrų imunitetas silpnesnis nei moterų

Nuo šiol vyrai turi kaip pasiteisinti, kodėl juos dažniau puola peršalimo ligos: mokslininkai išsiaiškino, kad dėl to kalta silpnesnė stipriosios lyties imuninė sistema. Tvirtinama, kad moterų imunitetas aktyviau kovoja su ligų sukėlėjais dėl daug...


Provincijoje daugėja narkomanų

Provincijoje daugėja narkomanų

Tyrimai rodo, kad per pastaruosius 4 metus šalies provincijoje daugėja asmenų, vartojančių narkotikus, praneša Lietuvos radijas. "Prieš 4 metus sakėme, kad kaimuose ir rajonuose narkotikų vartojimas yra žymiai mažesnis nei didžiuosiuose...


Alkoholis palengvina smegenų traumas?

Alkoholis palengvina smegenų traumas?

Žodis "viskis" yra kilęs iš senovės keltų kalbos žodžio "usquebaugh", kuris reiškia "gyvybės vanduo". Gali būti, jog šis pavadinimas įgaus ir tiesioginę prasmę - Los Andželo (JAV) Cedars-Sinai medicinos centro...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9