Gudručio vaistinė

Tikrinis blizgutis (reishi grybas) – magiškasis herojus Jūsų imunitetui ir dvasinei pusiausvyrai

Grybai? Supergrybai? Perskaitėte teisingai. Reishi galia jau tūkstančius metų garsėja visame pasaulyje. Tačiau jeigu manote, kad šie egzotiški grybai Jus apsvaigins – toliau galite nė nebeskaityti.

Reishi grybai jau šimtus metų vartojami senovinėje Tolimųjų Rytų medicinoje. Dar prieš mūsų erą šis grybas buvo aprašytas aukščiausiojo iš kinų žolininkų – Shen Nong. Šis reishi priskyrė aukščiausiajam augalui, kurį galima vartoti ilgą laiką išvengiant nepageidaujamo šalutinio poveikio. Šis „aukščiausiasis augalas” buvo apibūdintas kaip substancija, kuri palaiko gyvybę, padedanti harmonizuoti kūno, minčių ir sielos funkcijas. Žolininkas rašė, jog „reishi grybas, jeigu vartojamas nuolat, daro mūsų kūną jauną ir lengvą, prailgina gyvenimą ir mes tampame amžinaisiais, kurie niekuomet nemiršta”.

Šie laukiniai grybai, mėgstantys drėgną klimatą ir vengiantys tiesioginių saulės spindulių, natūraliai auga tolimuose Kinijos, Japonijos ir Korėjos miškuose. Lietuviškų žodžių sudarytojai skyrė šiems grybams ypatingą pavadinimą ir pavadino juos tikriniais blizgučiais. Taigi šie „blizgučiai” auga palei žemę, ant lapuočių kietmedžių kamienų. Šviežūs grybai būna drėgni ir pasipuošę ryškiai raudona kepurėle. Reishi pavadinimas atėjęs iš japonų kalbos, tuo tarpu lotyniškasis šių grybų pavadinimas yra Ganoderma lucidum. Ganos graikų kalboje reiškia skaistumą, šviesumą, o derma – odą. Rūšies vardas lucidum lotyniškai reiškia švytėjimą. Taigi abu žodžiai, nusakantys tikrinių blizgučių pavadinimą, apeliuoja į augalo natūraliai blizgantį paviršių.

Šių grybų randamos šešios rūšys: raudonieji, purpuriniai, žalieji, baltieji, geltonieji ir juodieji. Pačioje Kinijoje gausu smulkių prekiautojų įvairiomis žolelėmis, tarp kurių dažni ir reishi grybai.

Tuo tarpu kinų kalboje grybų pavadinimas ling zhi labiau apeliuoja į šių grybų vartojimą, o ne išvaizdą. Pažodžiui išvertus tai reikštų „dvasinės stiprybės augalą”. Ir iš tiesų, šis augalas Kinijoje vartojamas nuo seniausiųjų laikų ir yra net įtrauktas į seniausią medicininės literatūros leidinį, sudarytą maždaug 200 m. pr. mūsų erą.Tačiau keliaudami po Kiniją ar interneto platybes nebūkite tokie patiklūs – absoliuti dauguma prekyboje esančių reishi grybų priklauso juodiesiems, kurie yra labai menkai vertinami, o labiau patyrę žolininkai tokių pirkti iš viso net nerekomenduoja. Tuo tarpu Žaliasis pakelis ir Bioteka siūlo Jums raudonuosius reishi grybus, kuriuose, manoma, yra daugiausia gydomųjų savybių. Apie raudonuosius reishi Senovės kinų žolininkas Shen Nong sakė, jog „jų skonis kartus, jie neturi toksinių savybių, širdies ertmėje jie pašalina patogeninius faktorius ir suteikia gyvybinių jėgų, taip pat ir gerina protinę veiklą, tonizuoja, didina išmintį, gerina atmintį, kuri niekada neleis pamiršti; nuolatinis ilgalaikis vartojimas kūną daro lengvą, tu niekada nesensti, o tavo metai ilgėja; jie turi dvasinių galių ir galiausiai tampi „tarsi dvasia”, todėl niekada nemiršti”.

Kadangi laukinių reishi populiacija sąlyginai yra nedidelė, didžiąją dalį Kinijos istorijos jie buvo tiekiami ir vartojami išskirtinai imperatorių, jo dvariškių ir turtingųjų aukštesniosios klasės atstovų. Be to, tikrinis blizgutis tapo kultūriniu simboliu, puošiančiu meno dirbinius, drabužius ir dekoracijas.

Šiais laikais tikriniai blizgučiai yra plačiai vartojami medicininiais tikslais dėl daugelio teigiamų poveikių savijautai. Kol šiuolaikinis mokslas dar tikrina žolinę išmintį, atkeliavusią iš senosios istorijos, reishi, kaip supermaisto, populiarumas vis labiau auga.

Žaliojo pakelio reishi grybai auginami Qingyuan provincijoje, kuri garsėja kaip Kinijos „grybų miestas”. Taip pat jis vertinamas dėl savo geriausių ekologinių žemės ūkio sąlygų šalyje. Nuolat palaikoma reikiama temperatūra, drėgnumas, anglies dioksido koncentracija, šviesos intensyvumas ir tiekiamos reikiamos maistinės medžiagos, kurios užtikrina optimalias grybų auginimo sąlygas. Grybai auginami ant amerikinių liepų tošies, o jų derlius nuimamas kasmet rugpjūčio-spalio mėnesiais. Kiekvienas grybas yra individualiai tikrinamas dėl savo kokybės, dydžio ir spalvos. Tik tuomet jie plaunami ir visiškai sudžiovinami. Galiausiai džiovinti grybai sumalami į miltelius.

Senieji Kinijos ir Japonijos karaliai bei imperatoriai gerdavo reishi arbatą, tikėdami jos gyvybingumą skatinančiomis ir gyvenimą ilginančiomis savybėmis. Valdovai taip pat tikėjo, kad šie grybai padidins jų išmintį ir suteiks daugiau laimės. Šiais laikais reishi grybai, vis labiau populiarėjantys ir Vakarų pasaulyje, dažnai yra pasitelkiami gaminant įvairius ilgaamžiškumą skatinančius eliksyrus ir ekstraktus. Štai kokios priežastys lemia vis didesnę šių grybų paklausą:

– Tikriniai blizgučiai yra gausūs labai stipriųantioksidantų. Antioksidantai saugo mūsų organizmą nuo laisvųjų radikalų keliamos žalos. Laisvieji radikalai formuojasi mūsų organizmo viduje, kasdien veikiami saulės, chemikalų ir oro taršos. Reishi grybai stiprina imuninę sistemą, ypač kai yra vartojami su kitais antioksidantų gausiais papildais;

– Tikima, jog šie grybai naudingi sergantiems astma ir kenčiantiems nuo kitų kvėpavimo takų ligų, kadangi tikriniai blizgučiai stiprina kvėpavimo takus ir padeda nugalėti kosulį;

– Tikriniai blizgučiai pasižymi antiuždegiminėmis savybėmis ir dėl šios priežasties kartais yra vartojami sergančiųjų Alzheimerio ir širdies ligomis. Taip yra daroma remiantis teorija, jog minėtos ligos yra glaudžiai susijusios su uždegimu sergančiojo organizme. Šie grybai taip pat gali padėti sumažinti uždegimo sukeltą skausmą, sąlygotą neuralgijos ar artrito;

Reishi gali pagerinti širdies kraujotaką ir sumažinti širdies suvartojamą deguonies kiekį. Taip pat gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, o kai kurios reishi grybuose esančios veikliosios medžiagos gali skystinti kraują ir išlaisvinti nuo aukšto kraujo spaudimo, taigi pagerinti ir bendrą organizmo fizinę būseną;

– Iš Senovės Kinijos yra atėjęs ir šioje šalyje gajus įsitikinimas, jog reishi suteikia ramybę, padeda susikaupti, atrasti pusiausvyrą ir vidinę stiprybę. Šie grybai buvo vartojami ir atsiskyrėlių, kalnuose gyvenančių vienuolių, kadangi buvo tikima, jog tikriniai blizgučiai gali praturtinti meditacines praktikas ir apsaugoti kūną, dvasią ir mintis, kad šie galėtų džiaugtis ilgu ir sveiku gyvenimu. Taip pat tokie dvasiniai keliautojai tikėjo reishi nervus raminančiomis ir juos stiprinančiomis galiomis, įtampos mažinimu, atminties gerinimu ir racionalaus proto bei reakcijos aštrinimu.

Viena iš aktyviųjų reishi grybuose sančių medžiagų yra polisacharidai, kuriuose yra beta gliukano. Ši medžiaga garsėja savo imuninę sistemą stiprinančiomis savybėmis – iš tiesų, beta gliukanas yra viena iš stipriausių imunitetą stiprinančių medžiagų.

Dar viena aktyvioji medžiaga, randama tikriniuose blizgučiuose yra triterpenai, kurių specifinė rūšis (ganoderinė rūgštis) stabdo histaminų išsiskyrimą, taigi gali palengvinti alerginius simptomus. Ši medžiaga taip pat gali padidinti organizmo naudojamo deguonies efektyvumą ir pegerinti kepenų veiklą.

Vartojimas: tikrinio blizgučio dozavimas priklauso nuo specifinės žmogaus būklės. Gali būti rekomenduojamos 1-5 g (ar net didesnės) per dieną dozės, padalinant ją į 2-3 kartus per dieną. Įmaišę reishi miltelių į šildantį gėrimą (pvz. arbatą) ar sriubą galėsite mėgautis visomis šių grybų teikiamomis geriausiomis savybėmis.

Šalutinis poveikis: retai pasitaiko, tačiau kai kuriems, vartojantiems reishi grybus ilgesnį laiką, gali pasireikšti šalutinis poveikis: burnos džiūvimas, galvos svaigimas, nemalonūs pojūčiai skrandyje, kraujavimas iš nosies, odos bėrimas. Dėl mokslinių tyrimų ir tikslių rezultatų trūkumo reishi nerekomenduojama vartoti nėščiosioms ir maitinančioms motinoms.

Bioteka

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE