Balandžio 9d. Ketvirtadienis

Tavo gyvenimas prasideda dabar

Peržiūrų skaičius: 19988
Tavo gyvenimas prasideda dabar

Pažįstu tave. Rytą stovi autobuse, metro ar miesto traukinyje, priemiestiniame traukinyje, tramvajuje. Dažniausiai supama žmonių, kurie tokie pat pavargę, nusivylę, įsibaiminę, varinėjami kaip ir tu. Džiaugiesi, kad turi darbą, bet kai artiniesi prie savo darbovietės, tau nudiegia skrandį. Gyveni kitų pasakojimais, minti iliustruotais žurnalais, o ko neišgyveni pati, trokšti atsigriebti skaitydama apie garsenybes.

Leidiesi nešama gyvenimo, leidiesi nešama tolyn su visais savo jausmais; tenai tuokiamasi, skiriamasi, vartai puslapius ir džiūgauji: ir šitie! O gal net svajoji apie tą laiką, kai tau kas nors mokės pensiją? Svajoji apie keliones į nuostabias vietoves, apie savaitgalį, kai iš tiesų pailsėsi, apie pasakų karalaitį, apie idealų darbą, pinigus, kurių užtektų, apie savarankišką verslą – trumpai drūtai: apie visus tuos šiuolaikinius mitus, kuriais tau plaunamos smegenys.

Darbe tave apspitę garbėtroškos karjeristai, dirbantys šimtus neapmokamų viršvalandžių. Apie Kalėdų premijas ir atostoginius esi girdėjusi tiktai pasakojant kitus, o tavo viršininkas, gal net jaunesnis už tave, turbūt jau leptelėjo, kad už pusę tavo algos gali pasisamdyti inžinierių iš Lenkijos ir dvi praktikantes, kurioms apskritai nieko nemokės. Apie politinę kovą už žmogaus orumo nežeminančias darbo sąlygas esi girdėjusi mokykloje, o pinigus, kuriuos turėtum sumokėti kaip profsąjungos narė, verčiau išleidi H & M parduotuvėje, nors todėl pavalgiusi per pietų pertrauką turi kištis gerklėn pirštą.

Visi žinome, kad kai kurie gyvūnai tampa plėšrūnų aukomis, taigi yra jų maistas ir privalo saugotis. Žinome, kad jų ir saugosi neprieštaraudami. Mes, deja, taip ir neišmokome suvokti, kas yra mūsų plėšrūnai ir kieno maistas esame. Todėl leidžiamės į pokalbius, užuot nusijuokusios, nusisukusios, švaisčiusios energiją būsimiems savo naikintojams ir gal kada nors nusitaikiusios ir trumpai, bet grėsmingai parodžiusios nagus.

Tikiesi, kad tave išgelbės mylimas žmogus? Tas, kurį tu be išlygų trokšti turėti sau, ne, žinoma, tą tu vadini kitaip: su kuriuo dalysiesi viskuo, kuriuo galėsi pasikliauti. Visus lūkesčius ir viltis, kurių negali išpildyti, sudedi į poną Išsvajotąjį ar ponią Išsvajotąją? Spėju, kad niekuomet negirdėjai apie estrogenų apniauktą žvilgsnį ar nuo testosterono sužiaurėjusių žmonių santykius? Ką gi, tiek to. Juk vis tiek žmonijos ateitis kuriama laboratorijose, kur genų inžinerija panaikina visas abejones.

Televizorius tau rodo visus tuos jaunus žmones, tokius lieknus, malonius, klaikiai linksmus, taigi sužinai, kad viskas labai paprasta, regis, rūpesčiai apnikę tiktai tave. Tad pirmyn į diskoteką, kur pasijunti karšinčium, nors tau tiktai dvidešimt penkeri.

Kartais net žengteli laisvės link, bet pamiršai, kas ta laisvė, nes daugybė firmų ir partijų nuvalkiojusios šį žodį. Gal jau net atsisakei svajonių. O juk iki senatvės toli šaukia. Bet kai kada pabundi rytą ir tikrai nebematai priežasties toliau gyventi. Žinoma, iki savižudybės dar nepriėjai. Kuriam galui toks dramatiškumas?

Tavo gyvenimas neteko stebuklo – niekuomet neturėjo? Jei reikėtų prisiminti laimingas vaikystės akimirkas, paprasčiausiai neprisimintumei. Kada paskutinįkart juokeisi iš širdies? Ar apskritai juokiesi? Ateina fėja ir sako: "Galiu išpildyti tris tavo norus". Puikus pokštas. Tau nieko neateina į galvą. Fėją palaikai durininke, o tavo protas sugeba išsisukti iš panašios padėties: pliurpalai. Neatitrūk nuo žemės. Sukišk savo paskutinius pinigus į akcijas. Dar blogiau: į sukčių loteriją.

Jei bankas sako: dėkojame jums už pasitikėjimą, ar tau netopteli į galvą, kad bankininkai turėtų piktai nusikikenti ir pasakyti: dėkojame jums už kvailumą ir pinigus. Jei kur nors kas nesiseka, nejauti, jog tai liečia ir tave. Skundiesi, aimanuoji, išsiplūsti. Deja, ir paskui geriau nepasidaro. O dar blogiau, jei niekur neinvestuoji, viską matai kiaurai, priklausai profsąjungai, akcijų neperki, valgai sveiką maistą ir vis tiek jauti, kad gyvenimas tik didžiulė mėšlo krūva, ir nežinai, kaip suteikti visam tam prasmę.

Arba: tavo gyvenimas prasmingas, darbas geras, tau mokamos Kalėdų premijos ir atostoginiai, puikiai dirbi, manai, jog teisingai elgiesi, o dabar toji prasmė pamažėle išgaruoja, draugės tau išaiškina, koks siaubingas pasaulis, kad tu savanaudė stuobrė, jeigu šituo nesidomi, ir tiek laiko kvaršina tau galvą siaubingomis kitų žmonių, kurių visiškai nepažįsti, gyvenimo istorijomis, kol net nebepajėgi užsikimšti ausų. Katastrofos užprogramuotos.

Katastrofų programavimas yra garantija, kad viskas daugmaž liks taip pat, kad niekas nedrįs sukilti, niekas nepasitrauks. Francas Jozefas Štrausas, buvęs Bavarijos žemės valdytojas, žinojo: žmones reikia įbauginti. Juos galima valdyti tik tada, kai jie bijo.

Įsiklausai į savo kūną, jis pavargęs, nukamuotas. Gal susirgai? Kodėl tavo gyvenimas ne toks nuostabus ir jaudinantis kaip garsiųjų moterų, kurios tariamai gauna viską, ko užsimano, nuolat yra dėmesio centre ir minta masių žavėjimusi? Ir jei viena iš tokių moterų apgaunama, pametama ar sudirbama žiniasklaidos, tu jaudiniesi, ginčijiesi, palaikai tą virtualią asmenybę lyg savo bičiulę, lyg tikrai ją pažinotum ir lyg tai iš viso tave liestų. O gal tu net piktdžiugiauji, tau lengviau, jog net už pinigus ir šlovę nenusipirksi laimės. Štai taip. Kas jau čia laimingas. Tavo gyvenimą nulemia ir įkvepia žiniasklaida. Tu visiškai nebemąstai – ji mąsto už tave.

Tavo gyvenimas – tai virtinė dienų, prasidedančių nuo motyvo: aš privalau, juk negaliu, man nieko kita nelieka, reikia prisitaikyti, kitiems irgi ne lengviau, ką gi, juk turiu kaip nors užsidirbti pinigų, svarbiausia, kad paskui gaučiau pensiją, dar penkeri – dešimt – penkiolika – dvidešimt – keturiasdešimt metų, tuoj atostogos, po dviejų, trijų, keturių ar penkių dienų savaitgalis ir t. t. Turi ištverti?

Ką reiškia tas turbokapitalistinis savaitgalio mitas? Žinoma, jo negana tikram poilsiui, tinginiavimui, atsipalaidavimui. Ištisą amžinybę kalbi apie tai, kaip išvažiuotum į kalnus, prie jūros, į kaimą... O ką darai? Kam tas vargas? Galų gale savaitgalis lieka tik tai, ką skelbia seifų sienos po Stoties gatve Ciuriche: neribotos darbo jėgos atkūrimas, kad būtų gautas kuo didesnis pelnas, žinoma, ne tavo. Iš tavęs laukiama, kad tai, ką uždirbi, vėl išleistum savo darbingumui.

Per praėjusį dešimtmetį labai įdomiai pasikeitė vertybės, nusakomos vien darbu ir nedarbu. Jei kas nors drybso, spokso į dangų ir neturi darbo, tai vadinama nesveika bedarbyste ir bet kuriuo atveju yra baisu. O jei kas nors su keletu/daugeliu kitų žmonių grumdosi belangėje patalpoje, triūsdamas su prietaisais ar mašinomis, tai laikoma darbu ir sveikintina, nesvarbu kokio baisumo jo padėtis.

Jau patys mažiausi vaikai įspraudžiami į 8–5 valandų rėmus, o vėliau mokyklose verčiami valandų valandas spoksoti į pultą, nuo kurio perduodamos (neefektyviai) žinios ir kur dauguma mokinių iš tikrųjų išmoksta tik vieną pamoką: priešintis beprasmiška. Kada nors ši sistema pakriks, nes nieko nėra pavojingiau, kaip pakeisti įprastinę būseną, net jei tos permainos ir pagerina padėtį.

Kai pažvelgi atgal į savo gyvenimą – kaip greit prabėgo laikas! Ar tu tikrai nori likusią gyvenimo dalį praleisti paisydama nuomonės kitų, kurių vertybės nėra tavo, kurie apskritai nieko bendro su tavimi neturi? Ir gal tu tik nuspėji jų nuomonę, tariamus jų lūkesčius pildai savo nuolankumu užbėgdama už akių. Ar tu esi savo gyvenimo valdovė? Tada gal pradėtumei tikrinti tuos tariamus paliepimus, svetimą įtaigą?

Kaip? Taip mes atsidūrėme prie gyvenimo apskritai esmės: klausimai gali būti svarbesni už atsakymus. Neklausi, nesužinosi.

Pradėsime išmintingu posakiu, kuris padės tau ekologiškai, taigi taupant energiją, eikvoti jėgas:

KAD IR KĄ DARYTUM, RINKIS KELIĄ, KUR IŠŠVAISTYTUM KUO MAŽIAU ENERGIJOS IR PASIEKTUM KUO DIDŽIAUSIO POVEIKIO.

Luisa Francia

Tavo gyvenimas prasideda dabar

Iš vokiečių k. vertė Laima Baraišienė

Alma littera, 2008 m.

10 faktų, įrodančių klimato įtaką žmogaus sveikatai

10 faktų, įrodančių klimato įtaką žmogaus sveikatai

Tyrimai rodo, kad žmogaus veikla keičia pasaulinį klimatą, o tai turi neigiamų pasekmių žmonijos sveikatai. Stichijos, staigūs temperatūrų pokyčiai – visa tai tiesiogiai veikia maisto ir vandens išteklius, infekcinių ligų protrūkius bei...


Nuo alergijos ir pagirių gydys ir skambučių tonai

Nuo alergijos ir pagirių gydys ir skambučių tonai

Japonijos kompanija "Japan Ringing Tone Laboratory" sukūrė mobiliųjų telefonų skambučių tonus, turinčius gydomųjų savybių. Pavyzdžiui, naujovė padeda atsikratyti alergijos, praneša BBC. Pasak kompanijos vadovo Matsumio Suzukio, jo...


Dėl sveikų akių verta pasistengti

Dėl sveikų akių verta pasistengti

Dėl didelio nuovargio, poilsio ir miego stokos arba dėl senėjimo vokų kampučiai apdrimba, susidaro maišeliai po akimis. Padėtį truputį pataisyti padės liaudies patarimai. Smulkiai sukapokite petražolių lapų ir uždėkite ant užmerktų vokų, o ant...


Alkoholis palengvina smegenų traumas?

Alkoholis palengvina smegenų traumas?

Žodis "viskis" yra kilęs iš senovės keltų kalbos žodžio "usquebaugh", kuris reiškia "gyvybės vanduo". Gali būti, jog šis pavadinimas įgaus ir tiesioginę prasmę - Los Andželo (JAV) Cedars-Sinai medicinos centro...


Klonų mėsa ir pienas parduotuvių lentynas užtvindys per kelerius metus

Klonų mėsa ir pienas parduotuvių lentynas užtvindys per kelerius metus

Britanijos maisto standartų agentūra (Food Standards Agency, FSA) vakar pripažino, kad per dvejus metus parduotuvių lentynas gali užtvindyti maisto produktai, pagaminti iš klonuotų gyvūlių mėsos ir pieno, skelbia "Daily Mail", kurį...


Sveikos gyvensenos pagrindas – saikas!

Sveikos gyvensenos pagrindas – saikas!

Jau praėjo du šių metų mėnesiai, taigi, pats laikas pradėti vykdyti sau duotus naujamečius pažadus. Jei jau prakalbome apie tai, kas gi gali būti geriau už pažadą pradėti sveikai gyventi? Norėdami jums padėti jo laikytis, pateiksime kelis...


Mergina valgo kas 15 min., kad liktų gyva

Mergina valgo kas 15 min., kad liktų gyva

21 –erių metų Teksaso gyventoja turi valgyti kas 15 minučių, kad liktų gyva. Mergina užkanda 60 kartų per dieną, tačiau niekaip negali priaugti svorio. Kaip praneša telegraph co. uk, Lizzie Velasquez serga reta liga ir nors kasdien suvartoja...


Nanotechnologijos ir genetinė medicina - kovai prieš vežį

Nanotechnologijos ir genetinė medicina - kovai prieš vežį

Kompanija "Epeius Biotechnologies" sukūrė naujo tipo technologiją piktybiniams augliams gydyti, kurioje pritaikyti ir nanotechnologijų, ir genetinės medicinos principai. Esmė - į žmogaus kraujo sistemą švirkštu įleidžiamos specialios...


Kodėl sportuoti geriausia gamtoje?

Kodėl sportuoti geriausia gamtoje?

Klestint sporto klubų industrijai, dažnas pamiršta sportavimo gamtoje svarbą. Mokslininkai neseniai atliktame tyrime tuo tarpu išsiaiškino, kad vos penkios minutės fizinio aktyvumo "žalioje erdvėje" gali akivaizdžiai pagerinti psichinę...


Rožinio optimizmo terapija

Rožinio optimizmo terapija

Toronto mokslininkai nustatė, kad mūsų nuotaikas keičia matomi vaizdai ir spalvos. Geros emocijos keičia smegenų žievės, atsakingos už reginius, darbą. Kai esam linksmi – spalvos atrodo ryškesnės, o kai liūdni – niūresnės. Taigi, jei...


Patarimai žiemai: sniegą verta kasti dėl geros savijautos

Patarimai žiemai: sniegą verta kasti dėl geros savijautos

Visada žvali ir besišypsanti Vilniaus universiteto Santariškių klinikų reabilitologė Teresė Palšytė žiemos stingulio nejaučia, ji ir kitiems pataria, kaip jo atsikratyti. Gydytoja sako, kad šiuo sezonu yra natūralu būti mieguistiems ir slogios...


Vienatvė žudo: ji prilygsta alkoholio ir nikotino daromai žalai

Vienatvė žudo: ji prilygsta alkoholio ir nikotino daromai žalai

Bendravimas teigiamai veikia žmonių organizmą. Vienatvė organizmui kenkia taip pat kaip alkoholio vartojimas, rūkymas ar antsvoris. Draugų, šeimos, kaimynų bei kolegų parama gali padėti 50 proc. sveikiau gyventi. Kaip praneša portalas...


Narkotikai ir alkoholis bukina kūrybiškumą

Narkotikai ir alkoholis bukina kūrybiškumą

Dr. Iainas Smithas, britų psichiatras ir priklausomybės ligų ekspertas, prieštarauja populiariajai nuomonei, jog svaigalai skatina kūrybiškumą. Mokslininkas, skaitydamas pranešimą Karališkos psichiatrų kolegijos susitikime, savo tiesai įrodyti...


Vilniečių regėjimas - prasčiausias Lietuvoje

Vilniečių regėjimas - prasčiausias Lietuvoje

Akys – mūsų didžiausias turtas, tačiau retas žmogus tinkamai jomis rūpinasi. Vis labiau įsivyraujant šiuolaikinėms technologijoms, vis daugiau žmonių skundžiasi silpstančiu regėjimu. Remiantis Lietuvos sveikatos informacijos centro...


Ar visada malonūs saulės bučiniai?

Ar visada malonūs saulės bučiniai?

Vis dažniau ir kaitresni ryte mus pasitinka saulės spinduliai. Jau džiaugiamės malonia gamta, netrukus dažniau trauksime į paplūdimį ar vaiskią pievelę… Specialistai įspėja – po užsitęsusio šaltojo meto oda itin jautri net...


Ilgesnis miegas lieknina

Ilgesnis miegas lieknina

JAV atlikto tyrimo rezultatai liudija, kad ilgiausiai miegančios moterys yra lieknesnės už tas, kurios vos tesudeda bluostą. Pasak mokslininkų, miego trūkumas daro įtaką hormonų pusiausvyrai, kuri savo ruožtu gali sukelti alkį ir sulėtinti...


Tyrimas: šokolado mėgėjai rečiau patiria infarktą

Tyrimas: šokolado mėgėjai rečiau patiria infarktą

Jei negalite atsispirti šokolado plytelei, galbūt tai ir nėra taip blogai, ypač jei mėgstate juodąjį šokoladą. Kaip rodo švedų mokslininkų tyrimas, kurio rezultatai skelbiami "Journal of the American College of Cardiology" ir kurio metu...


Dėl nuolat patiriamo streso gali sušlubuoti sveikata

Dėl nuolat patiriamo streso gali sušlubuoti sveikata

Nesaugumo jausmas, įtampa, padidėjęs nervingumas, netvarkinga mityba, sutrikęs miegas - tai gali būti patiriamo streso išraiška. Kuo jis pavojingas? Stresas - apsauginė, gynybinė reakcija. Jis padeda mobilizuoti organizmo resursus ir įveikti...


Soliariumai tokie pat kenksmingi, kaip ir rūkymas

Soliariumai tokie pat kenksmingi, kaip ir rūkymas

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pripažino, kad soliariumuose naudojamos ultravioletinių spindulių lempos kelia tokį pat susirgimo vėžiu pavojų, kaip ir rūkymas. PSO ekspertai, išnagrinėję pastaraisiais metais atliktų tyrimų rezultatus,...


Sėmenys, o ne jų aliejus, gali sumažinti cholesterolio kiekį

Sėmenys, o ne jų aliejus, gali sumažinti cholesterolio kiekį

Su maistu vartojant sveikus linų sėmenis, o ne sėmenų aliejų, gali sumažėti cholesterolio kiekis kraujyje, teigia mokslininkai, išnagrinėję daugelio tyrimų duomenis. Sėmenys laikomi širdžiai naudingu maistu, kadangi jame yra daug omega-3...


Saulė ir kai kurie vaistai - nesuderinami

Saulė ir kai kurie vaistai - nesuderinami

Apskaičiuota, kad kas trečias vaistus vartojantis lietuvis susirgs fototoksiniu arba fotoalerginiu dermatitu, jei neribos saulėje praleidžiamo laiko. Sergamumas fototoksiniais dermatitais kasmet didėja. Dėl netinkamai parašytų vaistų anotacijų...


Širdies smūgis nenužudo lytinio gyvenimo

Širdies smūgis nenužudo lytinio gyvenimo

Žmonės, kurie patyrė širdies priepuolį, bijo mylėtis, todėl norint susigrąžinti ankstesnį lytinį gyvenimą svarbus ir mediko vaidmuo. Naujieji tyrimai atskleidė, kad daugelis žmonių, kurie patyrė širdies priepuolį, labai bijojo, kad visam gyvenimui...


Nušalimus gydo šaltis

Nušalimus gydo šaltis

Didėjant šalčio poveikiui, medžiagų apykaita ir kraujotaka galūnėse išnyksta. Tačiau yra galimybė grąžinti medžiagų apykaitą odoje net tada, kai jos temperatūra nukritusi iki 8 laipsnių šalčio. Audiniai ilgai neatšyla Organizmo audiniai yra prasti...


Vandenį iš čiaupo renkasi beveik trečdalis lietuvių

Vandenį iš čiaupo renkasi beveik trečdalis lietuvių

Lietuvos gyventojai dažniau pirmybę teikia natūraliam mineraliniam vandeniui nei mineraliniam vandeniui iš čiaupo, šaltinio, šulinio ar vaisvandeniams. Tai patvirtino 43 proc. respondentų tyrimų bendrovės "Spinter tyrimai" atliktos...


Egzaminą geriau išlaikyti padės stiklinė vandens

Egzaminą geriau išlaikyti padės stiklinė vandens

Svarbiausia sėkmės laikant egzaminą sąlyga gali būti labai paprasta ir pigi: pasak mokslininkų, pakanka išgerti stiklinę vandens. Mokslininkai nustatė, kad tų moksleivių, kurie prieš egzaminą išgeria stiklinę vandens, rezultatai būna iki 30 proc....


Naudojant mobiliuosius telefonus padidėja nervinio naviko rizika

Naudojant mobiliuosius telefonus padidėja nervinio naviko rizika

Diskusijas dėl mobiliųjų telefonų saugumo atnaujino trečiadienį paskelbtas Švedijos Karolinska instituto mokslininkų tyrimas. Mokslininkų teigimu, tyrimas rodo, jog 10 metų ar ilgiau naudojant mobiliuosius telefonus padidėja nepiktybinio nervinio...


Kaip apsisaugoti nuo mobiliųjų telefonų keliamo vėžio?

Kaip apsisaugoti nuo mobiliųjų telefonų keliamo vėžio?

Pasaulinė Sveikatos Organizacija paskelbė, jog mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės bangos yra lygiai tokie pat pavojingi kancerogenai kaip asbestas, mašinų išmetamosios dujos ar rūkymas. Norėdami apsaugoti jus, pateikiame 12...


Kai gydo visi, kas netingi

Kai gydo visi, kas netingi

Norėjau pasidalyti mintimis apie vienos pietinėje miesto dalyje esančios didelės poliklinikos odontologus. Visose klinikose ir dantų kabinetuose yra vaikų odontologai – ši įstaiga išskirtinė – visi visus gydo. Ir senų, ir mažų dantis...


Vitamino D nepakankamumas gali didinti mirties riziką

Vitamino D nepakankamumas gali didinti mirties riziką

Širdies ligomis sergantiems ir nepakankamai vitamino D turintiems žmonėms gali grėsti didesnė rizika mirti dėl įvairių priežasčių, ypač dėl širdies ir širdies kraujagyslių ligų. Manoma, kad 50–60 proc. vyresnio amžiaus žmonių pasaulyje turi...


Citrosept Organic 1500 - naujas, galingas ir praktiškas

Citrosept Organic 1500 - naujas, galingas ir praktiškas

Už šį atradimą turime būti dėkingi mokslininkui ir vaisiui. Tik šis vaisius – tai ne legendinis obuolys, ir jis ne nukrito gydytojui Džeikobui Heričui ant galvos, o ramiai sau gulėjo komposto duobėje. Net pernelyg ramiai. Gydytojas...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9