Sausio 17d. Pirmadienis

Tavo gyvenimas prasideda dabar

Peržiūrų skaičius: 19988
Tavo gyvenimas prasideda dabar

Pažįstu tave. Rytą stovi autobuse, metro ar miesto traukinyje, priemiestiniame traukinyje, tramvajuje. Dažniausiai supama žmonių, kurie tokie pat pavargę, nusivylę, įsibaiminę, varinėjami kaip ir tu. Džiaugiesi, kad turi darbą, bet kai artiniesi prie savo darbovietės, tau nudiegia skrandį. Gyveni kitų pasakojimais, minti iliustruotais žurnalais, o ko neišgyveni pati, trokšti atsigriebti skaitydama apie garsenybes.

Leidiesi nešama gyvenimo, leidiesi nešama tolyn su visais savo jausmais; tenai tuokiamasi, skiriamasi, vartai puslapius ir džiūgauji: ir šitie! O gal net svajoji apie tą laiką, kai tau kas nors mokės pensiją? Svajoji apie keliones į nuostabias vietoves, apie savaitgalį, kai iš tiesų pailsėsi, apie pasakų karalaitį, apie idealų darbą, pinigus, kurių užtektų, apie savarankišką verslą – trumpai drūtai: apie visus tuos šiuolaikinius mitus, kuriais tau plaunamos smegenys.

Darbe tave apspitę garbėtroškos karjeristai, dirbantys šimtus neapmokamų viršvalandžių. Apie Kalėdų premijas ir atostoginius esi girdėjusi tiktai pasakojant kitus, o tavo viršininkas, gal net jaunesnis už tave, turbūt jau leptelėjo, kad už pusę tavo algos gali pasisamdyti inžinierių iš Lenkijos ir dvi praktikantes, kurioms apskritai nieko nemokės. Apie politinę kovą už žmogaus orumo nežeminančias darbo sąlygas esi girdėjusi mokykloje, o pinigus, kuriuos turėtum sumokėti kaip profsąjungos narė, verčiau išleidi H & M parduotuvėje, nors todėl pavalgiusi per pietų pertrauką turi kištis gerklėn pirštą.

Visi žinome, kad kai kurie gyvūnai tampa plėšrūnų aukomis, taigi yra jų maistas ir privalo saugotis. Žinome, kad jų ir saugosi neprieštaraudami. Mes, deja, taip ir neišmokome suvokti, kas yra mūsų plėšrūnai ir kieno maistas esame. Todėl leidžiamės į pokalbius, užuot nusijuokusios, nusisukusios, švaisčiusios energiją būsimiems savo naikintojams ir gal kada nors nusitaikiusios ir trumpai, bet grėsmingai parodžiusios nagus.

Tikiesi, kad tave išgelbės mylimas žmogus? Tas, kurį tu be išlygų trokšti turėti sau, ne, žinoma, tą tu vadini kitaip: su kuriuo dalysiesi viskuo, kuriuo galėsi pasikliauti. Visus lūkesčius ir viltis, kurių negali išpildyti, sudedi į poną Išsvajotąjį ar ponią Išsvajotąją? Spėju, kad niekuomet negirdėjai apie estrogenų apniauktą žvilgsnį ar nuo testosterono sužiaurėjusių žmonių santykius? Ką gi, tiek to. Juk vis tiek žmonijos ateitis kuriama laboratorijose, kur genų inžinerija panaikina visas abejones.

Televizorius tau rodo visus tuos jaunus žmones, tokius lieknus, malonius, klaikiai linksmus, taigi sužinai, kad viskas labai paprasta, regis, rūpesčiai apnikę tiktai tave. Tad pirmyn į diskoteką, kur pasijunti karšinčium, nors tau tiktai dvidešimt penkeri.

Kartais net žengteli laisvės link, bet pamiršai, kas ta laisvė, nes daugybė firmų ir partijų nuvalkiojusios šį žodį. Gal jau net atsisakei svajonių. O juk iki senatvės toli šaukia. Bet kai kada pabundi rytą ir tikrai nebematai priežasties toliau gyventi. Žinoma, iki savižudybės dar nepriėjai. Kuriam galui toks dramatiškumas?

Tavo gyvenimas neteko stebuklo – niekuomet neturėjo? Jei reikėtų prisiminti laimingas vaikystės akimirkas, paprasčiausiai neprisimintumei. Kada paskutinįkart juokeisi iš širdies? Ar apskritai juokiesi? Ateina fėja ir sako: "Galiu išpildyti tris tavo norus". Puikus pokštas. Tau nieko neateina į galvą. Fėją palaikai durininke, o tavo protas sugeba išsisukti iš panašios padėties: pliurpalai. Neatitrūk nuo žemės. Sukišk savo paskutinius pinigus į akcijas. Dar blogiau: į sukčių loteriją.

Jei bankas sako: dėkojame jums už pasitikėjimą, ar tau netopteli į galvą, kad bankininkai turėtų piktai nusikikenti ir pasakyti: dėkojame jums už kvailumą ir pinigus. Jei kur nors kas nesiseka, nejauti, jog tai liečia ir tave. Skundiesi, aimanuoji, išsiplūsti. Deja, ir paskui geriau nepasidaro. O dar blogiau, jei niekur neinvestuoji, viską matai kiaurai, priklausai profsąjungai, akcijų neperki, valgai sveiką maistą ir vis tiek jauti, kad gyvenimas tik didžiulė mėšlo krūva, ir nežinai, kaip suteikti visam tam prasmę.

Arba: tavo gyvenimas prasmingas, darbas geras, tau mokamos Kalėdų premijos ir atostoginiai, puikiai dirbi, manai, jog teisingai elgiesi, o dabar toji prasmė pamažėle išgaruoja, draugės tau išaiškina, koks siaubingas pasaulis, kad tu savanaudė stuobrė, jeigu šituo nesidomi, ir tiek laiko kvaršina tau galvą siaubingomis kitų žmonių, kurių visiškai nepažįsti, gyvenimo istorijomis, kol net nebepajėgi užsikimšti ausų. Katastrofos užprogramuotos.

Katastrofų programavimas yra garantija, kad viskas daugmaž liks taip pat, kad niekas nedrįs sukilti, niekas nepasitrauks. Francas Jozefas Štrausas, buvęs Bavarijos žemės valdytojas, žinojo: žmones reikia įbauginti. Juos galima valdyti tik tada, kai jie bijo.

Įsiklausai į savo kūną, jis pavargęs, nukamuotas. Gal susirgai? Kodėl tavo gyvenimas ne toks nuostabus ir jaudinantis kaip garsiųjų moterų, kurios tariamai gauna viską, ko užsimano, nuolat yra dėmesio centre ir minta masių žavėjimusi? Ir jei viena iš tokių moterų apgaunama, pametama ar sudirbama žiniasklaidos, tu jaudiniesi, ginčijiesi, palaikai tą virtualią asmenybę lyg savo bičiulę, lyg tikrai ją pažinotum ir lyg tai iš viso tave liestų. O gal tu net piktdžiugiauji, tau lengviau, jog net už pinigus ir šlovę nenusipirksi laimės. Štai taip. Kas jau čia laimingas. Tavo gyvenimą nulemia ir įkvepia žiniasklaida. Tu visiškai nebemąstai – ji mąsto už tave.

Tavo gyvenimas – tai virtinė dienų, prasidedančių nuo motyvo: aš privalau, juk negaliu, man nieko kita nelieka, reikia prisitaikyti, kitiems irgi ne lengviau, ką gi, juk turiu kaip nors užsidirbti pinigų, svarbiausia, kad paskui gaučiau pensiją, dar penkeri – dešimt – penkiolika – dvidešimt – keturiasdešimt metų, tuoj atostogos, po dviejų, trijų, keturių ar penkių dienų savaitgalis ir t. t. Turi ištverti?

Ką reiškia tas turbokapitalistinis savaitgalio mitas? Žinoma, jo negana tikram poilsiui, tinginiavimui, atsipalaidavimui. Ištisą amžinybę kalbi apie tai, kaip išvažiuotum į kalnus, prie jūros, į kaimą... O ką darai? Kam tas vargas? Galų gale savaitgalis lieka tik tai, ką skelbia seifų sienos po Stoties gatve Ciuriche: neribotos darbo jėgos atkūrimas, kad būtų gautas kuo didesnis pelnas, žinoma, ne tavo. Iš tavęs laukiama, kad tai, ką uždirbi, vėl išleistum savo darbingumui.

Per praėjusį dešimtmetį labai įdomiai pasikeitė vertybės, nusakomos vien darbu ir nedarbu. Jei kas nors drybso, spokso į dangų ir neturi darbo, tai vadinama nesveika bedarbyste ir bet kuriuo atveju yra baisu. O jei kas nors su keletu/daugeliu kitų žmonių grumdosi belangėje patalpoje, triūsdamas su prietaisais ar mašinomis, tai laikoma darbu ir sveikintina, nesvarbu kokio baisumo jo padėtis.

Jau patys mažiausi vaikai įspraudžiami į 8–5 valandų rėmus, o vėliau mokyklose verčiami valandų valandas spoksoti į pultą, nuo kurio perduodamos (neefektyviai) žinios ir kur dauguma mokinių iš tikrųjų išmoksta tik vieną pamoką: priešintis beprasmiška. Kada nors ši sistema pakriks, nes nieko nėra pavojingiau, kaip pakeisti įprastinę būseną, net jei tos permainos ir pagerina padėtį.

Kai pažvelgi atgal į savo gyvenimą – kaip greit prabėgo laikas! Ar tu tikrai nori likusią gyvenimo dalį praleisti paisydama nuomonės kitų, kurių vertybės nėra tavo, kurie apskritai nieko bendro su tavimi neturi? Ir gal tu tik nuspėji jų nuomonę, tariamus jų lūkesčius pildai savo nuolankumu užbėgdama už akių. Ar tu esi savo gyvenimo valdovė? Tada gal pradėtumei tikrinti tuos tariamus paliepimus, svetimą įtaigą?

Kaip? Taip mes atsidūrėme prie gyvenimo apskritai esmės: klausimai gali būti svarbesni už atsakymus. Neklausi, nesužinosi.

Pradėsime išmintingu posakiu, kuris padės tau ekologiškai, taigi taupant energiją, eikvoti jėgas:

KAD IR KĄ DARYTUM, RINKIS KELIĄ, KUR IŠŠVAISTYTUM KUO MAŽIAU ENERGIJOS IR PASIEKTUM KUO DIDŽIAUSIO POVEIKIO.

Luisa Francia

Tavo gyvenimas prasideda dabar

Iš vokiečių k. vertė Laima Baraišienė

Alma littera, 2008 m.

Trisdešimtmečiai jau kenčia nuo vidurio amžiaus krizės

Trisdešimtmečiai jau kenčia nuo vidurio amžiaus krizės

Tarpusavio santykių ir darbo problemos pamažu atlieka savo juodą darbą – daugelis trisdešimtmečių jau kenčia nuo vidurio amžiaus krizės. Anksčiau buvo teigiama, kad vidurio amžiaus krizė atsėlina tuomet, kai žmogui sukanka 45 – 50...


Nauja viltis ŽIV infekuotiems pacientams

Nauja viltis ŽIV infekuotiems pacientams

Mokslininkai sukūrė injekciją, kuri turėtų padėti kovoti su ŽIV virusu, rašo guardian.co.uk. Pastangos sukurti vakciną nuo ŽIV viruso, kuris sukelia Aids, ligi šiol nebuvo vaisingos. Mokslininko Bento Jakobseno Adaptimmune'o atliktas tyrimas...


Japonus paralyžiuoja "Paryžiaus sindromas"

Japonus paralyžiuoja "Paryžiaus sindromas"

Kasmet keliolika japonų turistų, apsilankiusių Prancūzijos sostinėje, patiria emocinį išsekimą, suserga vadinamuoju "Paryžiaus sindromu" ir turi būti sugrąžinti atgal į Japoniją, rašo BBC. Teigiama, kad sindromu dažniausiai suserga...


Kovoje prieš maliariją – dvokiančios kojinės

Kovoje prieš maliariją – dvokiančios kojinės

Dvokiančių kojinių kvapas gali padėti mokslininkams kovoti prieš maliariją sukeliančius moskitus, praneša naujienų agentūra AP. Tinkleliai virš lovų ir patalpose naudojami purškalai jau sumažino mirtinų maliarijos atvejų, tačiau kol kas...


Lietuviai nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes neįvertina jo grėsmės

Lietuviai nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes neįvertina jo grėsmės

Lietuvoje, lyginant su kitomis endeminėmis ES šalimis, yra labai didelė rizika užsikrėsti erkiniu encefalitu. Po šios ligos visiškai pasveiksta tik trečdalis ligonių. Nepaisant to, lietuviai mažiausiai skiepijasi nuo erkinio encefalito. Kita...


Žuvies taukai ląsteles saugo nuo senėjimo

Žuvies taukai ląsteles saugo nuo senėjimo

Omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių turtingas maistas padeda širdies ligomis sergančių asmenų DNR apsaugoti nuo irimo, ir tai gali paaiškinti, kodėl žuvų taukai tokie vertingi ligoniams, patyrusiems širdies smūgį. Pasak dr. Ramin Farzaneh-Far...


Pirmoji pagalba skęstančiajam

Pirmoji pagalba skęstančiajam

Pamatę skęstantį žmogų, neišsigąskite, bet skubėkite jam padėti. Šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir skubiai iškvieskite gelbėjimo tarnybą tel. 112. Jei vandens gylis leidžia pasiekti skęstantįjį, su kitais poilsiautojais sudarykite...


Dainavimas chore – naudingas sveikatai

Dainavimas chore – naudingas sveikatai

Švedijos mokslininkai mano, kad dainavimas chore gali padėti ne tik gerai jaustis, tačiau ir palengvinti sergančiųjų skrandžio sutrikimais gyvenimą. Kaip praneša Švedijos naujienų portalas "thelocal.se", jau ankstesni tyrimai atskleidė...


Limonade gausu pesticidų

Limonade gausu pesticidų

Na­tū­ra­lios sul­tys su­da­ro tik nuo 5 iki 10 proc. li­mo­na­do, ta­čiau pes­ti­ci­dų šia­me gė­ri­me yra tiek, kad jis ga­li pa­kenk­ti svei­ka­tai....


Kasdienis palydovas stresas

Kasdienis palydovas stresas

Be streso gyventi negalima ir nereikia. Tuo įsitikinęs Kauno medicinos universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius Vytautas Obelenis. Jis įtampos poveikį žmogaus organizmui analizuoja jau beveik pusę amžiaus. Septyniasdešimtmetį prieš...


Patalpų mikroklimatas ir sveikata

Patalpų mikroklimatas ir sveikata

Vilniaus visuomenės sveikatos centrą pastarosiomis dienomis pasiekia dažni daugiabučių namų gyventojų nusiskundimai dėl žemos patalpų temperatūros butuose, ir ne todėl, kad patalpos nepakankamai šildomos, o dėl kai kurių gyventojų noro gyventi...


Šokoladas padeda kovoti prieš chronišką nuovargį

Šokoladas padeda kovoti prieš chronišką nuovargį

Kasdieninės juodojo šokolado dozės gali sumažinti chroniško nuovargio požymius. Pirminiais tyrimais taip pat nustatyta, jog juodąjį šokoladą su dideliu kiekiu kakavos valgantys pacientai jausdavo mažiau nuovargio nei tie, kurie valgė baltąjį...


Nuo alergijos ir pagirių gydys ir skambučių tonai

Nuo alergijos ir pagirių gydys ir skambučių tonai

Japonijos kompanija "Japan Ringing Tone Laboratory" sukūrė mobiliųjų telefonų skambučių tonus, turinčius gydomųjų savybių. Pavyzdžiui, naujovė padeda atsikratyti alergijos, praneša BBC. Pasak kompanijos vadovo Matsumio Suzukio, jo...


Vitaminas C ir arterijos

Vitaminas C ir arterijos

Vartojant daug vitamino C turtingo maisto gali sumažėti rizika, kad arterijos sukietės, ir taip apsisaugoma nuo širdies ligų, rodo Norvegijoje atliktas tyrimas. Ulevalo universitetinės ligoninės mokslininkai nustatė, kad pagyvenusiems vyrams...


Vietoj nemokamų tyrimų – psichiatro konsultacija

Vietoj nemokamų tyrimų – psichiatro konsultacija

Gydytojai patyrė: pasklidus žiniai apie žinomo žmogaus ligą ar ankstyvą netikėtą mirtį, padaugėja sveikata susirūpinusių žmonių. Kodėl tai tampa efektyviausia profilaktikos priemone? Ar mūsų šalies sveikatos sistema palanki sveikatai išsaugoti?...


Karotenoidai gali sumažinti rūkančiųjų krūties vėžio riziką

Karotenoidai gali sumažinti rūkančiųjų krūties vėžio riziką

Gydytojai apskritai rekomenduoja vengti tabako, tačiau naujausios tyrimo rezultatai atskleidė, kad rūkančios moterys gali turėti naudos vartodamos daugiau alfa ir beta karoteno turtingo maisto. Tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas "European...


Gydant nutukimą padidėja kaulų lūžių rizika

Gydant nutukimą padidėja kaulų lūžių rizika

Žymus ir ilgalaikis kaulų metabolizmo pagreitėjimas po nutikimo gydymo operacijų žymiai padidina kaulų, ypač plaštakų ir pėdų, lūžių riziką, teigia JAV mokslininkai. Mayo klinikos Minesotos valstijoje mokslininkai ištyrė 97 pacientus, kuriems buvo...


Kokios moterų seksualinio nepasitenkinimo priežastys?

Kokios moterų seksualinio nepasitenkinimo priežastys?

Vokietijos farmacijos kompanijos Bayer Schering Pharma užsakymu buvo atliktas tyrimas, kurio metu apklaustos kelios dešimtys tūkstančių moterų visame pasaulyje, norint išsiaiškinti, kokios jų pagrindinės seksualinio nepasitenkinimo priežastys....


Vyrams irgi būna "klimaksas"

Vyrams irgi būna "klimaksas"

Statistika byloja, kad šio amžiaus pradžioje vyresnių nei 65 metų vyrų buvo 9, o vyresnių nei 85 metų - net 30 kartų daugiau nei praeito šimtmečio pradžioje. Metams bėgant, žmogaus organizme vykstantys įvairūs pokyčiai, susiję su lytinių hormonų...


Proto lavinimas mažina kraujospūdį

Proto lavinimas mažina kraujospūdį

Proto pratybos mažina kraujospūdį. Kaip teigiama medicinos žurnale "Aertzliche Praxis", taikant įvairius gydymo būdus - elgesio terapiją, hipnozę ir vadinamąją neurolingvistinę programą - pavyko sumažinti kraujospūdį hipertenzija...


Ligos, kurias nustatyti reikia kuo anksčiau

Ligos, kurias nustatyti reikia kuo anksčiau

Širdies ir kraujagyslių, skydliaukės ligos, II tipo diabetas, endometriozė .... Pastaruoju metu širdies ir kraujagyslių ligomis vis dažniau suserga jauni žmonės. Į rizikos grupę jau patenka ir nemaža dalis 30–35 metų moterų. Medikai teigia,...


Ekspertai: nauja epidemija prasidės nuo gyvulių

Ekspertai: nauja epidemija prasidės nuo gyvulių

Iš besivystančių šalių Vakarus gali pasiekti dar nematytos epidemijos, perspėja sveikatos apsaugos ekspertai. Kai kurie iš jų mano, kad sunkus ūminis respiracinis sindromas (angl. SARS) - tik repeticija prieš kur kas baisesnę epidemiją, rašo JAV...


Moterims siūlo bėgiojimą iškeisti į futbolą

Moterims siūlo bėgiojimą iškeisti į futbolą

Siekiančioms sustiprinti savo fizinę formą moterims, mokslininkų teigimu, reikėtų rinktis futbolą, o ne bėgiojimą. Teigiama, kad žaidimo fizinė dinamika yra ideali ir norinčioms rečiau sirgti širdies ligomis. Dėl žaidimo socialumo bei jo teikiamo...


Kaip įveikti PMS, artritą ir diabetą?

Kaip įveikti PMS, artritą ir diabetą?

Ar žinote, kaip lengviau užmigti naktį? Kaip palengvinti priešmenstruacinio sindromo simptonus, galvos ar artrito skausmus? Jūs savo sveikatą galite pagerinti vartodami tinkamus maisto produktus. Žinoma, maistas ne visada gali pakeisti vaistus,...


Profilaktiniai tyrimai padeda išgelbėti gyvybes

Profilaktiniai tyrimai padeda išgelbėti gyvybes

"Skydliaukė - tavo gyvenimo laikrodis" ir "Prostata - vyro gyvenimo kokybė" - tokiose sveikatos profilaktikos akcijose nuo šio mėnesio pradžios iki vasario pabaigos skatina dalyvauti Medicina practica laboratorija. Akcijų metu...


"Hepatitas C": liga pasalūnė kerta per kepenis

"Hepatitas C": liga pasalūnė kerta per kepenis

Išgirdę diagnozę - hepatitas C, neretai ir gydytojai, ir pacientai nuleidžia rankas. Tačiau virusas pavojingas ne visiems: jį gali įveikti stipri imuninė sistema. Hepatito C diagnozė sukelia prieštaringas reakcijas. Antivirusinių vaistų poveikis...


10 faktų, įrodančių klimato įtaką žmogaus sveikatai

10 faktų, įrodančių klimato įtaką žmogaus sveikatai

Tyrimai rodo, kad žmogaus veikla keičia pasaulinį klimatą, o tai turi neigiamų pasekmių žmonijos sveikatai. Stichijos, staigūs temperatūrų pokyčiai – visa tai tiesiogiai veikia maisto ir vandens išteklius, infekcinių ligų protrūkius bei...


Storulis - potencialus ligonis

Storulis - potencialus ligonis

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nutukusių vaikų kasmet padaugėja 2 proc. Nutukimas dabar plinta 20 kartų greičiau nei prieš 40 metų. PSO prognozuoja, kad kitąmet 1 iš 10 vaikų bus nutukęs. Šiandien nutukimas - viena labiausiai...


Miegui gali kenkti ir pernelyg energinga mankšta

Miegui gali kenkti ir pernelyg energinga mankšta

JAV mokslininkai suabejojo nuomone, kad rytinė mankšta yra saldaus naktinio miego priežastis. Pasirodo, gali būti visai priešingai. JAV mokslininkai 23 dienas stebėjo keturiolikos savanorių rytinius ir dieniniu fizinius pratimus ir nustatė, kad...


Masažinė kėdė: kaip išsirinkti tą vienintelę?

Masažinė kėdė: kaip išsirinkti tą vienintelę?

Kiekvienas masažo mėgėjas tikriausiai ir svajoja apie masažą, kuriuo mėgautis galėtų kasdien po ilgos dienos grįžęs namo. Puikus sprendimas masažo mėgėjams – masažinė kėdė, tačiau tai – gana brangus pirkinys. Dėl šios priežasties,...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9