Rugpjūčio 23d. Penktadienis

Taupymo siaubas: mirk, nes per sunkiai sergi

Peržiūrų skaičius: 22296
Taupymo siaubas: mirk, nes per sunkiai sergi

Kauniečių šeima patyrė šoką, kai sunkios ligos kamuojamai Ievai Kričenaitei staiga buvo liepta dingti iš garsios sanatorijos.

Esą jos gydymas per brangiai kainuoja.

"Mes - ne labdaros organizacija", - nukirto Druskininkų "Draugystės" sanatorijos direktoriaus pavaduotoja Danutė Jankauskienė ir išjungė telefoną.

40 kilogramų tesveriančios 20-metės ligonės motina Dalia Kričenienė veltui aiškino, kad sanatorijai tereikia raštu kreiptis į ligonių kasas ir už brangius vaistus būtų sumokėta papildomai.

Pokalbis su viena "Draugystės" vadovių buvo baigtas.

Medikė netgi nepasivargino paskambinti D. Kričenienei sanatorijos telefonu - ji sutiko kalbėtis tik ligonės mobiliuoju telefonu, kai toji sunkiai tramdydama ašaras surinko motinos numerį.

"Žmonės kačiuko neišmeta, o čia išmetė tokį ligonį. Metė kaip musę iš barščių: eik į gatvę ir dėkis kur nori", - medikų žiaurumu stebėjosi Kaune pardavėja dirbanti D. Kričenienė.

Serganti Ieva neturi jėgų nešti daiktų. Ji nesiorientuoja svetimame mieste.

Nebūtų savarankiškai radusi net autobusų stoties, o ir pinigų bilietui iki Kauno nebūtų užtekę. Merginai nustatytas 25 proc. darbingumas.

Sunkią ligonę žaibiškai išrašiusi sanatorija nebepasiūlė netgi pietų.

Buvo susitarta iš anksto

D. Kričenienė prieš tai bent tris kartus skambino į "Draugystę" ir teiravosi, ar cistine fibroze serganti duktė galėtų ten apsistoti, pasibaigus gydymui Kauno klinikinėje ligoninėje.

Visus tris kartus moteris išgirdo teigiamą atsakymą.

Nekilo problemų ir tada, kai praėjusį antradienį tėvai nuvežė dukterį į sanatoriją.

Budinti gydytoja susitiko su Ieva jų akivaizdoje.

Dar trečiadienį ligonei buvo atliekamos paskirtos procedūros, bet ketvirtadienį iš pat ryto atėjusi direktoriaus pavaduotoja jai liepė kuo greičiau išvykti.

Veltui Ievos tėvai aiškino negalintys taip staigiai mesti savo darbų ir susitarti dėl automobilio.

Galų gale pavakare pavyko rasti giminaitę, kuri sutiko vykti į Druskininkus.

Nevalgiusi Ieva tris valandas jos laukė koridoriuje.

Nenorėjo rizikuoti

"Visada turi būti Jeanne d'Arc, kurią sudegina ant laužo, - "Lietuvos rytui" užuolankomis apie savo poelgį kalbėjo "Draugystės" direktoriaus pavaduotoja medicinos reikalams D. Jankauskienė. - Manote, lengva žmogų išmesti be niekur nieko? Visada galvoji, svarstai, ką daryti."

Medikė tikisi, kad gal bent po šios istorijos bus sutvarkyta sistema, kaip kompensuoti vaistus sunkiems ligoniams. I. Kričenaitei buvo skirta vaistų, kurių vertė - 3 tūkstančiai litų, o jos kelialapio kaina - 2,5 tūkstančio litų.

"O kur dar maitinimas, slauga? Sanatorija būtų patyrusi nuostolių", - aiškino viena "Draugystės" vadovių.

Pasak D. Jankauskienės, sanatorijos registratorė, kuri bendravo su Kričenų šeima, buvo nekompetentinga nuspręsti, ar priimti tokią ligonę. Tuo metu buvo ne darbo dienos, ir ji neturėjusi su kuo pasitarti.

Sanatorija prieš pusę mėnesio jau sumokėjo 1,5 tūkst. litų už sunkaus ligonio vaistus ir antrą kartą rizikuoti nenorėjo.

D. Jankauskienė tikino "Lietuvos rytą", jog neoficialiai paskambinusi pažįstamai į ligonių kasas ji išgirdo, kad sunkių ligonių vaistų fondo nėra ir nežinia, kas turės jų gydymui būtinus vaistus kompensuoti.

"Buvau patekusi į nepavydėtiną padėtį: direktorės nėra, nėra kam spręsti", - guodėsi medikė.

Klastojo dokumentus?

Bet iš pradžių D. Jankauskienė apskritai neigė, kad I. Kričenaitė buvo jų sanatorijoje užregistruota, ir tvirtino, kad jai buvo leista tik nemokamai pernakvoti.

Įrašai apie ligonės atvykimą antradienį, nakvynę ir visą trečiadienį atliekamas procedūras kažkur dingo.

I. Kričenaitė pasakojo, kad jai grąžintas ligonių kasų kelialapis buvo išplėštas iš ligonio istorijos, jame tušinuku buvo užbrauktas jos ligos istorijos numeris.

Šį dokumentą buvo užpildžiusi budinti gydytoja prieš dvi dienas.

Be to, gydytoja pareikalavo grąžinti procedūrų kortelę, įrodančią, kad ligonė tikrai buvo gydoma jų sanatorijoje.

Vėliau registratorė dar keliskart skambino ir reikalavo kortelės.

I. Kričenaitė pasakojo, kad vos jai grąžinus kortelę ir grįžus į kambarį iš karto pasirodė medicinos sesuo ir liepė kuo skubiau susirinkti daiktus ir išeiti.

"Nedarykite klounados", - nukirto D. Jankauskienė, kai "Lietuvos rytas" pasiteiravo, kodėl šioje sanatorijoje nakvoja ir vaikšto į procedūras neregistruoti asmenys.

Nuostoliai bus dengiami

"Kaip galima žmogų, sergantį tokia liga, varinėti? Reikia džiaugtis, kad ji iš viso dar gyvena", - kalbėjo Druskininkų sanatorijos "Eglė" medicinos direktorius Arvydas Balčius.

Iš "Draugystės" išvarytą Ievą sutiko priimti "Eglė", kai mergina buvo atvežta į šią sanatoriją.

A. Balčius pasakojo, kad jau kitą dieną susėdę medikai tarėsi tol, kol rado sprendimą, kaip I. Kričenaitę gydyti patiriant kuo mažiau nuostolių.

Buvo nutarta savo sąskaita apnakvindinti, maitinti ir pervesti į ambulatorinį gydymą, kad ligonių kasos galėtų mokėti už jos vaistus.

Patirtus nuostolius sanatorija dengs iš pelno, gauto už komercinių ligonių gydymą.

Teisinosi interneto klaida

Rasa Biekšienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento vyriausioji specialistė:

"Draugystės" sanatorija neturėjo teisės atsisakyti gydyti I. Kričenaitę dėl to, kad jos gydymas toks brangus.

Sanatorijos administracija privalėjo susisiekti su Ligonių kasa, nes brangūs vaistai perkami centralizuotai ir druskininkiečiai jų tiesiog negalėjo turėti.

Tačiau man buvo paaiškinta, kad internete įsibrovė klaida ir, nors buvo nurodyta, kad "Draugystėje" yra laisvų vietų, jų iš tikrųjų nebuvo. Todėl atvykusiai I. Kričenaitei teko ieškotis kitos sanatorijos."

Ministro įsakymas jau pasirašytas

Lijana Kazlauskienė, Lietuvos cistinės fibrozės asociacijos pirmininkė:

"Istorija tikrai kraupi. Ligonis - ne koks benamis šuo, kurį galima išmesti. Be to, dėl I. Kričenaitės atvykimo buvo susitarta iš anksto.

D. Jankauskienė turėjo pati oficialiai kreiptis į ligonių kasas ir prašyti kompensuoti vaistus, nes cistinė fibrozė įrašyta į retų ligų sąrašą.

Ministro įsakymas, apibrėžiantis visus cistinės fibrozės gydymo vaistais niuansus, jau pasirašytas, šiomis dienomis turi pasirodyti "Valstybės žiniose" ir įsigalioti.

Tačiau kai apie tai pranešiau D. Jankauskienei, ji atsakė verčiau palauksianti to "Valstybės žinių" numerio."

Ligoniai gyvena labai trumpai

Lietuvoje sergantys cistine fibroze gydomi tik iki 18 metų, o sulaukę pilnametystės jie nebegauna kompensuojamųjų vaistų ir po kelerių metų miršta.

Be vaistų plaučiai supūliuoja ir žmogus uždūsta. Šia liga sergantis žmogus Lietuvoje gyvena vidutiniškai 21 metus. Europos Sąjungos šalių vidurkis - 30-35 metai.

Lietuvoje cistine fibroze serga apie 90 žmonių.

Vienas sergančio cistine fibroze ligonio lovadienis kainuoja tiek, kiek, pavyzdžiui, aštuoniolikos, sergančių astma.

Moterų krūtis tikrins darbe

Moterų krūtis tikrins darbe

Sveikatinimo akcijos "Nedelsk" simboliu tapęs rožinis autobusiukas atriedės ir į Klaipėdą. Gegužė skelbiama moterų sveikatos mėnesiu, per kurį dailiosios lyties atstovės bus kviečiamos pasitikrinti dėl krūties vėžio. Per 18 akcijos dienų...


Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo sveikatą vertina gerai

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo sveikatą vertina gerai

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo sveikatos būklę vertina kaip labai gerą arba gerą, rodo naujas tyrimas. Apklausos metu Lietuvos gyventojų buvo klausiama, kaip jie vertina savo esamą sveikatos būklę: ar jų sveikata yra labai gera, gera,...


Kolos mėgėjų sperma prastesnė

Kolos mėgėjų sperma prastesnė

Vyrai, kurie kiekvieną dieną išgeria daugiau nei litrą kolos, gadina savo spermą ir laikui bėgant gali tapti nevaisingais. Kaip rašo portalas canada.com, danų mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad tų vyrų, kurie piktnaudžiauja kola,...


D. Mikutienė. Nutylėta tiesa apie elektromagnetinės spinduliuotės poveikį mūsų sveikatai

D. Mikutienė. Nutylėta tiesa apie elektromagnetinės spinduliuotės poveikį mūsų sveikatai

Šiandien tikriausiai nė neįsivaizduojame savo gyvenimo be mobiliojo telefono. Šią ryšio priemonę turi net 98 proc. lietuvių, tačiau daugiau nei 50 proc. gyventojų nežino, kokią grėsmę jų sveikatai kelia mobilieji telefonai ir mobiliojo ryšio...


Priklausomybė nuo interneto skatina depresiją

Priklausomybė nuo interneto skatina depresiją

Be saiko internete naršantys paaugliai daugiau nei du kartus dažniau serga depresija, negu tai saikingai darantys jų bendraamžiai, rašo "AFP". Tokia išvada buvo padaryta atliktame tyrime Guančžou (Guangzhou) provincijoje Kinijoje. Iš...


Valgant riebaus maisto gerėja atmintis

Valgant riebaus maisto gerėja atmintis

Po tyrimų JAV Kalifornijos universiteto mokslininkų grupė priėjo prie išvados, kad riebaluose esančios oleino rūgštys virškinimo trakte virsta atmintį gerinančiomis medžiagomis, praneša BBC. Tyrimo išvados publikuotos žurnale "Proceedings of...


Plastikiniai buteliai stiprina hormonų "taršą"

Plastikiniai buteliai stiprina hormonų "taršą"

Mokslininkams pirmą kartą pavyko įrodyti, kad gėrimai iš plastikinių butelių didina cheminio junginio, siejamo su žmogaus lytinių hormonų pusiausvyros "ardymu", keliamą pavojų. JAV mokslininkų atliktas tyrimas pirmą kartą įrodė, kad...


Kokie pavojai tyko mylintis gamtoje?

Kokie pavojai tyko mylintis gamtoje?

Nusibodo mylėtis namuose. Su draugu norime išbandyti seksą gamtoje, tačiau nežinome, kur mylėtis saugiausia ir kokie pavojai tyko mylintis gamtoje? Skaitytoja Jovilė. Seksologas Viktoras Šapurovas sako, kad tokiems susitikimams pievose ar miškuose...


Rūkoriams kuriama nepakantumo aplinka

Rūkoriams kuriama nepakantumo aplinka

Kova prieš rūkymą plečiasi visame pasaulyje. Pastarosiomis dienomis ryžtingą žingsnį, apribojant tabako gaminių plitimą ir rūkymo zonas, žengė Prancūzija. O ką šioje srityje yra nuveikusi Lietuva? Apie tai penktadienį Valstybinėje visuomenės...


Ar verta vartoti svorio mažinimo tabletes?

Ar verta vartoti svorio mažinimo tabletes?

Ar svorio mažinimo tabletės veikia? Šiais laikais daugelis svorio metimo ekspertų savo klientams pataria naudoti svorio mažėjimą skatinančius preparatus. Ir nors tokias tabletes galima rasti beveik kiekvienoje parduotuvėje, žmonės turėtų atsargiau...


Kodėl taip sunku mesti rūkyti?

Kodėl taip sunku mesti rūkyti?

Rūkymas yra keisčiausias mūsų laikų paradoksas. Ir apie nikotino žalą visi informuoti, ir cigaretės nuolat brangsta, ir grožiui kenkia… o rūkančių vistiek yra. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2010 metais Lietuvoje kasdien rūkė...


Ar žinote, kaip išlikti vyriškam?

Ar žinote, kaip išlikti vyriškam?

Valdykite emocijas. Pastaruoju metu visur kalbama apie vyriškos lyties tapimą silpnąja lytimi. Ar tikrai vyrai per daug pasiduoda emocijoms? Kaip mąstytų priešistorinis vyras, kuris pasižymėjo vyriškumu, plaukuotumu ir drąsa? Ar jis laikytų tikru...


Riebalų deginimo prietaisai

Riebalų deginimo prietaisai

Kodėl riebalų deginimo prietaisai neveiksmingi?! Dažnai būna, kad žmonės skleidžia klaidingą informaciją apie svorio metimą. Aišku yra žmonių, kurie tiki šia klaidinga informacija. Tai ir yra priežastis kodėl tiesai atskleisti prireikia tiek daug...


Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Maisto papildai su chromo pikolinatu gali pagerinti senyvų žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo tyrimo ataskaitą Cincinačio universiteto medicinos kolegijos mokslininkai paskelbė žurnale...


Apgamo klastos kodas – melanoma

Apgamo klastos kodas – melanoma

Tokios diagnozės jie nelinkėtų niekam. Tai vienbalsiai tvirtina tarptautinės kategorijos krepšinio teisėjas Virginijus Dovidavičius ir banko tarnautoja Reda Remeikaitė, vargais negalais įveikę sunkią ligą – melanomą. Ne vieną operaciją,...


Specialistai: sendaikčiai gali būti nesaugūs

Specialistai: sendaikčiai gali būti nesaugūs

Radiacinės saugos centro specialistai perspėja, kad sendaikčiuose gali būti nesaugių medžiagų. "Įsigijus senovinį laikrodį, kompasą ar barometrą, gali paaiškėti, kad jame įmontuota skalė švyti dėl jos gamybai panaudoto radžio ar fosforo...


Kaip eteriniai aliejai gali padėti saugotis peršalimo, o peršalus - palengvinti simptomus

Kaip eteriniai aliejai gali padėti saugotis peršalimo, o peršalus - palengvinti simptomus

Vienas veiksmingiausių, maloniausių ir lengvai prieinamų būdų naudoti eterinius aliejus – juos uostyti, t.y. daryti inhaliacijas arba tiesiog kvepinti aplinką. Remiantis tyrimais nustatyta, kad atsikosėjimą pagerina šie eteriniai aliejai:...


Pukka - sielos ir kūno sveikatai

Pukka - sielos ir kūno sveikatai

Vaistažolių jėga ir poveikis žmogaus organizmui žinomi nuo seno. Kaip ir pačios gamtos, kurioje kiekvienas lengviau atgauna jėgas, energiją, gyvenimo džiaugsmą. Natūralu, juk žmogus – ekosistemos dalis!


Kur namuose statyti kompiuterį?

Kur namuose statyti kompiuterį?

Turbūt ne viena šeima vasarą ketina įsigyti naują kompiuterį. Marijampolės visuomenės sveikatos centro specialistai pataria, į ką atkreipti dėmesį ruošiant vietą kompiuteriui namuose. Primename, kad ilgalaikis darbas ar pramogavimas prie...


Išsėtinė sklerozė paliečia vis jaunesnius žmones

Išsėtinė sklerozė paliečia vis jaunesnius žmones

Medikai pabrėžia, jog išsėtinė sklerozė yra vienas dažniausių neurologinių susirgimų, jauniems žmonėms sukeliančių negalią pačiame darbingumo pike. Gydytojų teigimu, dažnai paralyžiumi pasibaigiančios išsėtinės sklerozės priežastys nėra tiksliai...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9