Birželio 29d. Trečiadienis

Taupymo siaubas: mirk, nes per sunkiai sergi

Peržiūrų skaičius: 22296
Taupymo siaubas: mirk, nes per sunkiai sergi

Kauniečių šeima patyrė šoką, kai sunkios ligos kamuojamai Ievai Kričenaitei staiga buvo liepta dingti iš garsios sanatorijos.

Esą jos gydymas per brangiai kainuoja.

"Mes - ne labdaros organizacija", - nukirto Druskininkų "Draugystės" sanatorijos direktoriaus pavaduotoja Danutė Jankauskienė ir išjungė telefoną.

40 kilogramų tesveriančios 20-metės ligonės motina Dalia Kričenienė veltui aiškino, kad sanatorijai tereikia raštu kreiptis į ligonių kasas ir už brangius vaistus būtų sumokėta papildomai.

Pokalbis su viena "Draugystės" vadovių buvo baigtas.

Medikė netgi nepasivargino paskambinti D. Kričenienei sanatorijos telefonu - ji sutiko kalbėtis tik ligonės mobiliuoju telefonu, kai toji sunkiai tramdydama ašaras surinko motinos numerį.

"Žmonės kačiuko neišmeta, o čia išmetė tokį ligonį. Metė kaip musę iš barščių: eik į gatvę ir dėkis kur nori", - medikų žiaurumu stebėjosi Kaune pardavėja dirbanti D. Kričenienė.

Serganti Ieva neturi jėgų nešti daiktų. Ji nesiorientuoja svetimame mieste.

Nebūtų savarankiškai radusi net autobusų stoties, o ir pinigų bilietui iki Kauno nebūtų užtekę. Merginai nustatytas 25 proc. darbingumas.

Sunkią ligonę žaibiškai išrašiusi sanatorija nebepasiūlė netgi pietų.

Buvo susitarta iš anksto

D. Kričenienė prieš tai bent tris kartus skambino į "Draugystę" ir teiravosi, ar cistine fibroze serganti duktė galėtų ten apsistoti, pasibaigus gydymui Kauno klinikinėje ligoninėje.

Visus tris kartus moteris išgirdo teigiamą atsakymą.

Nekilo problemų ir tada, kai praėjusį antradienį tėvai nuvežė dukterį į sanatoriją.

Budinti gydytoja susitiko su Ieva jų akivaizdoje.

Dar trečiadienį ligonei buvo atliekamos paskirtos procedūros, bet ketvirtadienį iš pat ryto atėjusi direktoriaus pavaduotoja jai liepė kuo greičiau išvykti.

Veltui Ievos tėvai aiškino negalintys taip staigiai mesti savo darbų ir susitarti dėl automobilio.

Galų gale pavakare pavyko rasti giminaitę, kuri sutiko vykti į Druskininkus.

Nevalgiusi Ieva tris valandas jos laukė koridoriuje.

Nenorėjo rizikuoti

"Visada turi būti Jeanne d'Arc, kurią sudegina ant laužo, - "Lietuvos rytui" užuolankomis apie savo poelgį kalbėjo "Draugystės" direktoriaus pavaduotoja medicinos reikalams D. Jankauskienė. - Manote, lengva žmogų išmesti be niekur nieko? Visada galvoji, svarstai, ką daryti."

Medikė tikisi, kad gal bent po šios istorijos bus sutvarkyta sistema, kaip kompensuoti vaistus sunkiems ligoniams. I. Kričenaitei buvo skirta vaistų, kurių vertė - 3 tūkstančiai litų, o jos kelialapio kaina - 2,5 tūkstančio litų.

"O kur dar maitinimas, slauga? Sanatorija būtų patyrusi nuostolių", - aiškino viena "Draugystės" vadovių.

Pasak D. Jankauskienės, sanatorijos registratorė, kuri bendravo su Kričenų šeima, buvo nekompetentinga nuspręsti, ar priimti tokią ligonę. Tuo metu buvo ne darbo dienos, ir ji neturėjusi su kuo pasitarti.

Sanatorija prieš pusę mėnesio jau sumokėjo 1,5 tūkst. litų už sunkaus ligonio vaistus ir antrą kartą rizikuoti nenorėjo.

D. Jankauskienė tikino "Lietuvos rytą", jog neoficialiai paskambinusi pažįstamai į ligonių kasas ji išgirdo, kad sunkių ligonių vaistų fondo nėra ir nežinia, kas turės jų gydymui būtinus vaistus kompensuoti.

"Buvau patekusi į nepavydėtiną padėtį: direktorės nėra, nėra kam spręsti", - guodėsi medikė.

Klastojo dokumentus?

Bet iš pradžių D. Jankauskienė apskritai neigė, kad I. Kričenaitė buvo jų sanatorijoje užregistruota, ir tvirtino, kad jai buvo leista tik nemokamai pernakvoti.

Įrašai apie ligonės atvykimą antradienį, nakvynę ir visą trečiadienį atliekamas procedūras kažkur dingo.

I. Kričenaitė pasakojo, kad jai grąžintas ligonių kasų kelialapis buvo išplėštas iš ligonio istorijos, jame tušinuku buvo užbrauktas jos ligos istorijos numeris.

Šį dokumentą buvo užpildžiusi budinti gydytoja prieš dvi dienas.

Be to, gydytoja pareikalavo grąžinti procedūrų kortelę, įrodančią, kad ligonė tikrai buvo gydoma jų sanatorijoje.

Vėliau registratorė dar keliskart skambino ir reikalavo kortelės.

I. Kričenaitė pasakojo, kad vos jai grąžinus kortelę ir grįžus į kambarį iš karto pasirodė medicinos sesuo ir liepė kuo skubiau susirinkti daiktus ir išeiti.

"Nedarykite klounados", - nukirto D. Jankauskienė, kai "Lietuvos rytas" pasiteiravo, kodėl šioje sanatorijoje nakvoja ir vaikšto į procedūras neregistruoti asmenys.

Nuostoliai bus dengiami

"Kaip galima žmogų, sergantį tokia liga, varinėti? Reikia džiaugtis, kad ji iš viso dar gyvena", - kalbėjo Druskininkų sanatorijos "Eglė" medicinos direktorius Arvydas Balčius.

Iš "Draugystės" išvarytą Ievą sutiko priimti "Eglė", kai mergina buvo atvežta į šią sanatoriją.

A. Balčius pasakojo, kad jau kitą dieną susėdę medikai tarėsi tol, kol rado sprendimą, kaip I. Kričenaitę gydyti patiriant kuo mažiau nuostolių.

Buvo nutarta savo sąskaita apnakvindinti, maitinti ir pervesti į ambulatorinį gydymą, kad ligonių kasos galėtų mokėti už jos vaistus.

Patirtus nuostolius sanatorija dengs iš pelno, gauto už komercinių ligonių gydymą.

Teisinosi interneto klaida

Rasa Biekšienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento vyriausioji specialistė:

"Draugystės" sanatorija neturėjo teisės atsisakyti gydyti I. Kričenaitę dėl to, kad jos gydymas toks brangus.

Sanatorijos administracija privalėjo susisiekti su Ligonių kasa, nes brangūs vaistai perkami centralizuotai ir druskininkiečiai jų tiesiog negalėjo turėti.

Tačiau man buvo paaiškinta, kad internete įsibrovė klaida ir, nors buvo nurodyta, kad "Draugystėje" yra laisvų vietų, jų iš tikrųjų nebuvo. Todėl atvykusiai I. Kričenaitei teko ieškotis kitos sanatorijos."

Ministro įsakymas jau pasirašytas

Lijana Kazlauskienė, Lietuvos cistinės fibrozės asociacijos pirmininkė:

"Istorija tikrai kraupi. Ligonis - ne koks benamis šuo, kurį galima išmesti. Be to, dėl I. Kričenaitės atvykimo buvo susitarta iš anksto.

D. Jankauskienė turėjo pati oficialiai kreiptis į ligonių kasas ir prašyti kompensuoti vaistus, nes cistinė fibrozė įrašyta į retų ligų sąrašą.

Ministro įsakymas, apibrėžiantis visus cistinės fibrozės gydymo vaistais niuansus, jau pasirašytas, šiomis dienomis turi pasirodyti "Valstybės žiniose" ir įsigalioti.

Tačiau kai apie tai pranešiau D. Jankauskienei, ji atsakė verčiau palauksianti to "Valstybės žinių" numerio."

Ligoniai gyvena labai trumpai

Lietuvoje sergantys cistine fibroze gydomi tik iki 18 metų, o sulaukę pilnametystės jie nebegauna kompensuojamųjų vaistų ir po kelerių metų miršta.

Be vaistų plaučiai supūliuoja ir žmogus uždūsta. Šia liga sergantis žmogus Lietuvoje gyvena vidutiniškai 21 metus. Europos Sąjungos šalių vidurkis - 30-35 metai.

Lietuvoje cistine fibroze serga apie 90 žmonių.

Vienas sergančio cistine fibroze ligonio lovadienis kainuoja tiek, kiek, pavyzdžiui, aštuoniolikos, sergančių astma.

Kaip atnaujinti sąnarius?

Kaip atnaujinti sąnarius?

Labai dažnai į ortopedus-traumatologus kreipiamasi dėl kelio, peties, čiurnos sąnarių kremzlės susidėvėjimo ar trauminės kilmės pažeidimų. Kremzlinis audinys susilpnėja dėl įvairių priežasčių. Tuomet sutrinka kremzlės medžiagų apykaita, sumažėja...


Septynios judėjimo formulės

Septynios judėjimo formulės

Mechanizavus bei automatizavus gamybą ir buitį, žmogus sunaudoja tik apie 5 proc. tų fizinių pastangų, kurių jam reikėjo XIX a. pradžioje. Dėl to atsirado nauja liga - hipodinamija (nepakankamas fizinis aktyvumas). Jos pragaištingas poveikis itin...


Pergudraukime svaiginamą karštį

Pergudraukime svaiginamą karštį

Karšta vasara žada puikų poilsį savaitgaliais ir atostogas, svarbu per neatsargumą to nesusigadinti. Taigi nors atostogaujančioms ir sunku atsispirti pagundai visą dieną vartytis saulės atokaitoje, pagalvokime, ar tai nepakenks sveikatai....


Kalcis ir vitaminas D gerina žarnyno sveikatą

Kalcis ir vitaminas D gerina žarnyno sveikatą

Keli mokslo institutai atliko klinikinį dvigubai aklą atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamą tyrimą, kuriame dalyvavo 92 vyrai ir moterys, turėję nepiktybinių žarnyno auglių. Tiriamieji pusę metų kasdien gaudavo kalcio (2 gramus) ir/arba...


Odai vasarą reikia daugiau dėmesio

Odai vasarą reikia daugiau dėmesio

Saulės spinduliai mūsų organizmui yra gyvybiškai būtini, nes padeda gaminti vitaminą D, aktyvina imuninę sistemą, gerina kraujotaką. Tačiau per didelės ultravioletinių spindulių dozės žmogui kenkia. "Karštas oras - nemenkas išbandymas odai....


Siūloma atsisakyti antibakterinio muilo ir panašių preparatų

Siūloma atsisakyti antibakterinio muilo ir panašių preparatų

Egzistuoja didelė tikimybė, kad ekspertai uždraus triklozaną - antibakterinį junginį, kuris yra naudojamas muilo, kosmetikoje nuo spuogų ir valymo priemonių gamyboje. Šios medžiagos saugumu abejojama jau nuo 2010 m. balandžio mėn. Dabar JAV maisto...


Vis tik kodėl plinka vyrai?

Vis tik kodėl plinka vyrai?

Ekspertai tvirtina nustatę, kodėl plinka vyrai. Anot jų, tai susiję ne su plaukų nebuvimu, o su naujų plaukų augimo problemomis. Plauko augimo defektas pasireiškia maždaug taip: išaugęs naujasis plaukas yra toks mažas, kad plika akimi jis tiesiog...


Pasitikime pavasarį sveiki

Pasitikime pavasarį sveiki

Nors už lango dar nė nekvepia pavasariu, rengtis jam pravartu jau dabar. Organizmo žiemos nuovargį efektyviai įveikia specialios sveikatinimo programos. Druskininkų gydykla „Grand SPA Lietuva“ – viena didžiausių ir moderniausių...


Miegas: kodėl kai kurie žmonės miega kaip užmušti?

Miegas: kodėl kai kurie žmonės miega kaip užmušti?

Negirdi jokių sirenų. Nepabunda net tuomet, kai su didžiausiu trenksmu pro atvirą langą girdisi lūžtantys medžiai. Mokslininkai išsiaiškino, kodėl kai kurie žmonės miego metu blokuoja garsus. Kaip praneša telegraph.co.uk, kai kurie žmonės miega...


Jonizuotas vanduo

Jonizuotas vanduo

Vanduo turi reikšmingą vaidmenį mūsų gyvenime. Pamokymai, kad be vandens galima išgyventi trumpiau nei be maisto skamba keistai, kadangi dauguma mūsų dažniau jaučia alkį nei troškulį. Užmirštama seniai kalta taisyklė – per dieną išgerti 1,5...


Jėgas sugrąžina žolynai

Jėgas sugrąžina žolynai

Pavasarį įprasta gerti daugiau vitaminų, griebiamasi net injekcijų. Tačiau po žiemos nusilpusioms jėgoms atgauti bei ligoms gydyti yra ir kitas kelias, beveik nieko nekainuojantis. Juo turguje vaistažolėmis prekiaujanti 61-erių Ėgliškių gyventoja...


Energetikai taupo, higienistai prognozuoja ligų protrūkį

Energetikai taupo, higienistai prognozuoja ligų protrūkį

Sostinės daugiabučių gyventojai skundžiasi, kad namuose iš vandens čiaupų vietoj karšto bėga drungnas vanduo. "Vilniaus energijos" specialistai aiškina taip taupantys savo ir žmonių pinigus. Tuo metu higienos specialistai piktinasi...


"Spice" rūkomasis mišinys sukelia neigiamą poveikį psichikai

"Spice" rūkomasis mišinys sukelia neigiamą poveikį psichikai

Psichoaktyvų poveikį sukeliančių medžiagų rizikos vertinimo komisija aptarė tris naujas medžiagas, kurios gali būti psichoaktyvios, ir įvertino galimą jų riziką sveikatai. Nustatyta, kad rūkomasis mišinys, žinomas ir Europos Sąjungos šalyse...


10 moterų tipų, nuo kurių vyrams geriau bėgti

10 moterų tipų, nuo kurių vyrams geriau bėgti

Vyrai tokioms moterims sugalvoja ir cenzūrinių, ir pagardintų keiksmažodžiais epitetų. Kaip rašo portalas askmen.com, vyrai pavojingiausius moterų tipus ne tik turi atskirti, bet ir pagrindinius jų bruožus išberti pažadinti vidury nakties. Vyrai...


Algimantas Čekuolis. Baimė žudikė

Algimantas Čekuolis. Baimė žudikė

Kai prieš 97-erius metus nuskendo didžiausias to laiko transatlantinis garlaivis "Titanikas", žuvo daug žmonių. Vieni jų paskendo su laivu. Kiti, kaip rodo dokumentų tyrimai, mirė gelbėjimo valtyse, nors jūra nebuvo audringa. Sąlygos,...


Specialistai: būkite labai atsargūs su gyvsidabrio termometrais

Specialistai: būkite labai atsargūs su gyvsidabrio termometrais

Nors sveikatos specialistai jau keletą metų nerekomenduoja naudoti gyvsidabrio termometrų, vis dar nemažai žmonių Lietuvoje neskuba jų atsisakyti. Gyvsidabrio termometrų problema dažniausiai paaštrėja šaltuoju metų laikotarpiu, kuomet daugiau...


10 faktų apie cholesterolį

10 faktų apie cholesterolį

Cholesterolio lygis mūsų kraujyje - vienas iš požymių, kiek ilgai ir kaip sveikai gyvensime. Sumažinus cholesterolio kiekį iki normos, rizika susirgti širdies ligomis sumažėja nuo 5 iki 30 proc. Cholesterolis, kaip galimas širdies - kraujagyslių...


Akies ir rankos netekęs vyras įspėja nežaisti su sprogmenimis

Akies ir rankos netekęs vyras įspėja nežaisti su sprogmenimis

Žmogus be rankų stato namus. Tai – ne pasakos siužetas. Netekęs akies ir rankos vyras iškentėjo labai daug, kol išmoko dirbti su protezu, todėl visų prašo nekartoti jo patirties ir būti itin atsargiems su sprogmenimis. Ryžtingas žingsnis,...


Karščiai tęsiasi – įsiklausykime į kardiologo patarimus

Karščiai tęsiasi – įsiklausykime į kardiologo patarimus

Pasak sinoptikų pranešimų, iš Afrikos užplūdę vasaros karščiai dar išsilaikys bent porą savaičių. Karštomis dienomis ypač daug prakaituojame, netenkame nemažai organizmui būtinų druskų, mikroelementų. Karštis ypač pavojingas nutukusiems žmonėms,...


Pajūryje populiarėja šiaurietiškas vaikščiojimas

Pajūryje populiarėja šiaurietiškas vaikščiojimas

Klaipėdiečiai kviečiami prisijungti prie sparčiai gausėjančio šiaurietiško vaikščiojimo mylėtojų būrio. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras sutelkė visus šio aktyvaus laisvalaikio praleidimo būdo gerbėjus į klubą. Šiuo metu klubas vienija...


Grožio chemijos didžioji paslaptis – žudantys konservantai

Grožio chemijos didžioji paslaptis – žudantys konservantai

Dekoratyvi kosmetika puošia, tačiau išorinis blizgesys netrukus gali virsti ašarų pakalne. Visuomenės sveikatos centro specialistai ragina būti budriems ir įspėja, kad Lietuvos parduotuvių lentynose vis dar pasitaiko nesaugios kosmetikos, neretai...


Infarktas delsiančiųjų nepasigaili

Infarktas delsiančiųjų nepasigaili

Įsidėmėkite: ištikus širdies infarktui, svarbi kiekviena minutė. Pajutus šios ligos požymius būtina neatidėliotina širdies gydytojų pagalba. "Pajutus spaudimą širdies plote ir išmušus prakaitui, skausmui plintant į kairę ranką, žandikaulį ir...


PSO: mobilieji neturi įtakos smegenų auglių atsiradimui

PSO: mobilieji neturi įtakos smegenų auglių atsiradimui

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), atlikusi tyrimą, kuriame dalyvavo per 13 tūkst. žmonių, priėjo prie išvados, kad naudojimasis mobiliaisiais telefonais neturi įtakos galvos smegenų auglių atsiradimui, praneša BBC. Tačiau tyrėjai pastebėjo,...


Šiluma nuo peršalimo ligų neapsaugo

Šiluma nuo peršalimo ligų neapsaugo

Už lango – beveik vasariški orai, o kūną krečia drebulys ir vargina užgulusi nosis. Tokia būsena šiomis dienomis kankina ne vieną klaipėdietį, bet gydytojų tokie skundai nestebina. Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyresnioji šeimos ir...


V. Valkiūnas: trimačiu vaizdu turėtų susidomėti psichologai

V. Valkiūnas: trimačiu vaizdu turėtų susidomėti psichologai

Parlamentaras Valdemaras Valkiūnas nerimauja dėl neigiamo trimačio vaizdo (3D) poveikio sveikatai ir psichikai. Jo teigimu, 3D gali kardinaliai pakeisti elgesio kultūros modelį. Pajutus 3D privalumus, retam žiūrovui norisi grįžti prie įprastų...


Vitaminas C apsaugo senyvo amžiaus vyrų kaulus

Vitaminas C apsaugo senyvo amžiaus vyrų kaulus

"Senyvo amžiaus vyrai, vartojantys vaisių ir daržovių, gali apsisaugoti nuo kaulų nykimo, kuris gali lemti klubų lūžį", – teigia JAV mokslininkai. "Svarbu suvokti tai, kad kaulų tankis, jų būklė ir lūžio rizika yra susijusi su...


Didesnė alga – ir dėl galimo pavojaus sveikatai

Didesnė alga – ir dėl galimo pavojaus sveikatai

Naujam Ignalinos AE vadovui Osvaldui Čiukšiui skirta 26 tūkst. litų alga, nes jam su šeima teks persikelti į Visaginą, kur kyla pavojus sveikatai ir gyvybei. Tai ketvirtadienį per Vyriausybės valandą sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas,...


Kai gydo visi, kas netingi

Kai gydo visi, kas netingi

Norėjau pasidalyti mintimis apie vienos pietinėje miesto dalyje esančios didelės poliklinikos odontologus. Visose klinikose ir dantų kabinetuose yra vaikų odontologai – ši įstaiga išskirtinė – visi visus gydo. Ir senų, ir mažų dantis...


Ar pieną gerti gali visi?

Ar pieną gerti gali visi?

"Teko girdėti, kad suaugusiems žmonėms pieno gerti nereikėtų – saldus pienas skirtas tik mažiems vaikams, o vyresniems reikėtų vartoti rauginto pieno produktus. Ar tai tiesa?" – klausia dvi jaunos mamos Loreta ir Ramunė,...


Jeigu nusprendėte pakeisti darbą

Jeigu nusprendėte pakeisti darbą

Sakoma: žuvis ieško kur giliau, o žmogus – kur geriau. Todėl gali atsitikti taip, kad nuspręsite, kad tiesiog "išaugote" savo pareigas ar organizaciją, ir sumanysite pakeisti savo darbo kryptį ar darbovietę, nes tiesiog pavargote...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9