Balandžio 17d. Šeštadienis

Susirgusieji dėl savo kaltės už gydymą turėtų mokėti patys

Peržiūrų skaičius: 17360
Susirgusieji dėl savo kaltės už gydymą turėtų mokėti patys

Nacionalinė sveikatos taryba jau antrus metus finansiniais svertais siūlo atidžiau kontroliuoti žmonių rūpestį savo sveikata. Anot Tarybos pirmininko Juozo Pundziaus, Lietuvos valstybė prisiėmusi nepakeliamus įsipareigojimus garantuoti vienodą sveikatos priežiūrą visiems.

Todėl būtina apibrėžti valstybės garantuojamą minimalaus krepšelio dydį - ką valstybė gali, ir ko ne. Tuo tarpu priemokos būtų diferencijuojamos pagal tai, ar žmogus laikosi pagrindinių sveiko gyvenimo principų bei gydytojo rekomendacijų.

Kaip įvertinti sveiką gyvenimo būdą?

Anot J. Pundziaus, Seime pristačiusio metinę Nacionalinės sveikatos tarybos ataskaitą, šalyse, kurios turi progresinių sveikatos draudimo mokesčių praktiką, tikrinamas ne tik pomėgis rūkyti bei gydytojo skirtų vaistų vartojimas, bet ir judėjimas. Prie žmogaus tvirtinamas aparačiukas, kuris fiksuoja jo fizinį aktyvumą. Jei žmogus juda nepakankamai, jis moka didesnius mokesčius.

Be to, svetur vyksta privalomi pacientų mokymai. Žmonės gauna sveikos gyvensenos bei mitybos pagrindus arba giliau susipažįsta su savo liga bei rekomendacijomis, kaip su ja gyventi. Jei pacientas nenori mokytis, jis moka didesnį sveikatos draudimo mokestį. Jei pacientas nenori nieko žinoti apie savo ligą ir rekomendacijas, jis taip pat moka didesnį sveikatos draudimo mokestį. Tam Lietuvoje reikėtų įdiegti sutartis tarp pacientų ir Ligonių kasų, numatant pacientų finansinę atsakomybę už savo sveikatą.

Mediko teigimu, labai svarbu, kad Lietuvoje atsirastų kontrolės mechanizmas, galintis įvertinti žmogaus gyvenimo būdą sveikatos atžvilgiu. Jeigu žmogus metė rūkyti, tai nesunku įvertinti. Jeigu jis numetė svorio - galima pasverti. Ar žmogus geria gydytojo skirtus vaistus, taip pat galima kontroliuoti. Taip pat valstybė gali riboti alkoholio pardavimą, tačiau taip paprastai negali žmogaus priversti negerti ar valgyti mažiau.

Reikia priemonių, kurios priverstų gyventi sveikai

J. Pundzius išvardijo keletą būtinų šalies sveikatos politikos krypčių. Viena iš jų, sveikos fizinės aplinkos ir sveiko maisto užtikrinimas, esą vykdoma visai pakenčiamai. Tuo tarpu su sveikos gyvensenos aplinkos ir kultūros formavimu - kur kas prasčiau. "Lietuvoje nėra pakankamų priemonių, kurios priverstų žmogų gyventi sveikai", - įsitikinęs pranešėjas.

Vardydamas visuomenės sveikatos blogybes, J. Pundzius išreiškė susirūpinimą blogėjančia žmonių psichine sveikata. Anot jo, ji blogėja dėl objektyvių priežasčių - ekonominės šalies būklės, skurdo, socialinių garantijų mažėjimu, tačiau neigiamą įtaką daro ir žiniasklaida, kuri griauna žmonių pasitikėjimą visomis institucijomis, griauna moralines vertybes, grūda žmonėms blogas naujienas ir smurtą.

"Taip pat mes paveldėjome nesveikos mitybos tradiciją. Dirbdami sunkų fizinį darbą, lietuviai valgydavo riebiai ir daug. Tai liudija iki šiol perkrauti vaišių stalai bei valgiaraščiuose dominuojantys riebūs gyvulinės kilmės patiekalai. Kita vertus, skverbiasi žalingas sveikatai amerikietiškas greito maisto stilius, kuris Amerikos mokyklose jau uždraustas. Tuo tarpu pas mus kartais net politikai labai mielai reklamuoja "Coca-Colą", - pastebėjo pranešėjas.

Dar viena mūsų bėda - mažėjantis fizinis aktyvumas. Kadangi namuose tenka atlikti vis mažiau buitinių darbų, grįžę žmonės sėda ant sofos prie televizoriaus.

"Tik nedaugelis turtingų žmonių įsisavino, kad maistas nėra svarbiausia vertybė. O jei juo piktnaudžiaujama, būtina jį sudeginti fiziniu krūviu - geriausiai einant. Tačiau tik 22 proc. moterų, o vyrų dar mažiau daro tai. Be to, einančių į darbą ir grįžtančių žmonių - tiek moterų, tiek vyrų - vis mažėja. Nerimą kelia ir mažėjantis vaikų fizinis aktyvumas. Todėl daugėja nutukusių suaugusiųjų. Šiuo atveju galima išvesti asociaciją su Afrikos, Arabijos šalimis - ilgai badavę žmonės, dabar gyvendami geriau, labai greitai tunka, netgi greičiau už lietuvius", - teigė J. Pundzius.

"Sveikos gyvensenos kultūros ugdymas turėtų būti vienas pagrindinių valstybės uždavinių ir tam turėtų būti mesti didžiuliai pinigai. Žmonės turėtų išmokti kontroliuoti savo fizinio aktyvumo dozes. Sveiko gyvenimo judėjimai Lietuvoje nėra masiniai, o kartais ir neefektyvūs. Gražu, kai žmonės eketėje maudosi, bet vėliau daugiau nei pusė jų atvažiuoja gydytis inkstų ligų ir pan. Fizinio aktyvumo programos nukreiptos tik į aukštąjį sportinį meistriškumą. Tačiau ne paslaptis, kad sportininkų sveikata žalojama, daugelis jų vėliau tampa ligotais pacientais", - teigė pranešėjas.

Anot jo, Nacionalinis stadionas gal reikalingas šalies prestižui, sporto verslui, bet žmonių sveikatai jis nereikalingas. Šiuo atveju būtų daug naudingiau, jei valdžia sutvarkytų daugybę apleistų sportinių aikštelių žmonėms.

Nemokamas gydymas neskatina žmogaus atsakomybės

"Daugelis žmogaus sveikatą žalojančių veiksnių susiję su žmogaus pasirinkimu. Nors tai asmeninio žmogaus gyvenimo sritis, valstybė privalo įsikišti. Tai ir vienas iš ES sveikatos politikos tikslų. Žmogus, kuris neinvestuoja į savo sveikatą savo laiku, savo pasiryžimu sportuoti, apriboti maistą, turi mokėti didesnį mokestį. Aišku, tokios priemonės gali žmones suerzinti, tačiau jos neprieštarauja visuomenės solidarumo principui ir neužkrauna finansinės naštos žmogui, kuris susirgo ne dėl gyvenimo būdo", - tikino medikas.

Esą kiekvienoje valstybėje akcentuojama, kad sveikatai išleisti pinigai nėra vien išlaidos. Tai investicija, todėl pilietis, kuris neinvestuoja į savo sveikatą vėliau turi susimokėti už gydymą.

"Net tokių socialiai orientuotų šalių, kaip Skandinavijos, patirtis rodo, kad absoliuti valstybės finansinė atsakomybė už žmonių sveikatą sukelia neigiamą efektą. Reikia dalintis atsakomybę su žmonėmis. Lietuvos valstybė prisiėmusi nepakeliamus įsipareigojimus garantuoti vienodą sveikatos priežiūrą visiems. Tačiau to garsiai pasakyti pas mus nedrįstama.

Kai buvo vykdoma sveikatos apsaugos reforma Vokietijoje, imtasi priemonių, kad žmogus įvairiose situacijose dalį mokesčio mokėtų pats - ne todėl, kad papildytų biudžetą, bet kad ir pats jaustų atsakomybę. Taip buvo sureguliuoti pacientų srautai, sumažėjo nepagrįstų vizitų pas gydytojus, taip pat sumažėjo išlaidos transportui, maistui, vaistams, pagerėjo ligų kontrolė bei jos rečiau peraugdavo į komplikacijas. Tai galime padaryti ir mes. Tiesiog reikia apibrėžti valstybės garantuojamą minimalus krepšelio dydį. Tai nepopuliaru ir sukels didžiulį ažiotažą, bet tai labai reikalinga", - įsitikinęs pranešėjas.


Trumpai apie Ajurvedos mokslą

Trumpai apie Ajurvedos mokslą

AJURVEDA – tai Indijos holistinė medicinos sistema. Susiformavusi maždaug prieš 5 tūkstančius metų Ajurveda yra laikoma seniausiu pasaulyje žinomu medicinos mokslu. Žodis "Ajurveda" sudarytas iš dviejų sanskrito kalbos žodžių: ājus...


Naujausia lieknėjimo "mada" - skausmingas lopas ant liežuvio

Naujausia lieknėjimo "mada" - skausmingas lopas ant liežuvio

Jei jau išbandėte visas šiame pasaulyje egzistuojančias dietas, tačiau vis vien negalite atsikratyti perteklinio svorio, nenusiminkite - yra dar viena naujoviška alternatyva. Tiesa, norint ja pasinaudoti, save reikės pasmerkti šiokioms tokioms...


Sveikatą lemiantys veiksniai – nepasitikėjimas žmonėmis, liūdesys ir dviveidystė

Sveikatą lemiantys veiksniai – nepasitikėjimas žmonėmis, liūdesys ir dviveidystė

Vakarų pasaulyje plačiai paplitę tyrimai, nagrinėjantys, kaip mūsų sveikatą veikia iš pirmo žvilgsnio neapčiuopiami veiksniai - artimi ryšiai, žinojimas, kad nelaimėje aplinkiniai išties pagalbos ranką, situacijos, kai tenka arba, atvirkščiai,...


Įrodyta: mėsainiai kenkia sveikatai

Įrodyta: mėsainiai kenkia sveikatai

Daugiau nei pusės milijono amerikiečių mitybos ir sveikatos tyrimas atskleidė, kad mėsos mėgėjai beveik 30 proc. pasididina ankstyvos mirties nuo vėžio ir širdies ligos pavojų. JAV Nacionalinio vėžio instituto (NCI) mokslininkai 1995 - 2005 m....


Ar teisingai geriate vaistus?

Ar teisingai geriate vaistus?

Net jei informaciniame vaistų vartojimo lapelyje nurodoma tabletes nuryti užgeriant vandeniu, dauguma žmonių tai tiesiog užmiršta. Tačiau nurodymai nerašomi be priežasties. Jei ir atrodo, kad pavyko vaistus nuryti, jie gali kuriam laikui užstrigti...


Neskubėkime šalinti meniskų

Neskubėkime šalinti meniskų

Meniskai - kremzlinės pusmėnulių formos struktūros, įsiterpusios tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio sąnarinių paviršių, atlieka gana svarbų vaidmenį sudarant tinkamą biomechaninę aplinką sąnario judesiams. Jie ypač reikšmingi atliekant sukamuosius...


Žuvies taukai gali sumažinti demencijos riziką

Žuvies taukai gali sumažinti demencijos riziką

Daugiau vartojant riebios žuvies rizika susirgti demencija gali sumažėti maždaug penktadaliu, rodo naujas trijuose žemynuose atliktas tyrimas. Pasinaudoję beveik 15 tūkstančių vyresniojo amžiaus žmonių duomenimis, mokslininkai daro išvadą, kad kuo...


Nutukimas ir depresija skatina vienas kitą

Nutukimas ir depresija skatina vienas kitą

Nutukusiems žmonėms padidėja rizika pulti į depresiją, o depresuotiems – tapti nutukusiems, teigia olandų mokslininkai. Leideno universiteto medicinos centro mokslininkai nustatė, kad depresijos nekankinamiems žmonėms nutukus, tikimybė...


Apendicitas – naudingų žmogaus bakterijų slėptuvė

Apendicitas – naudingų žmogaus bakterijų slėptuvė

Ilgą laiką mokslas negalėjo paaiškinti kokią funkciją žmogaus organizme gali atlikti apendicitas. Aišku, kaip ir visada, sklandė įvairios teorijos, tačiau nei viena nebuvo iki galo įrodyta. O kadangi aiškios reikalingos funkcijos apendicitas kaip...


Užmiršusiems poilsį – nuovargio liga

Užmiršusiems poilsį – nuovargio liga

Pasibaigusi vasara ir prasidėjęs naujas darbymečio sezonas ragina priminti apie paslaptingą ligą, pakertančią jaunus, daug dirbančius arba besimokančius ir energija trykštančius 20-40 metų žmones. 1980 metų viduryje nedidelį kaimelį JAV Nevados...


Skirtingam amžiaus periodui – skirtingi maisto papildai

Skirtingam amžiaus periodui – skirtingi maisto papildai

Kasdien žmogaus organizmas tam, kad palaikytų normalias savo funkcijas, turi gauti apie keturiasdešimt įvairių maisto medžiagų. Tačiau dėl nuolatinio skubėjimo rečiau valgome namie ruoštą maistą, kuris neabejotinai sveikesnis už pusfabrikačius,...


Ryškios šviesos pavojai vairuotojams

Ryškios šviesos pavojai vairuotojams

Akinanti šviesa yra reali grėsmė eismo dalyvių saugumui tiek naktį, tiek ir dienos metu. Vairuotojo reakcija į akinimą priklauso nuo jo individualių savybių ir nuo žmogaus lyties bei amžiaus, nurodo Nacionalinė greitkelių eismo saugumo...


Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo sveikatą vertina gerai

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo sveikatą vertina gerai

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo sveikatos būklę vertina kaip labai gerą arba gerą, rodo naujas tyrimas. Apklausos metu Lietuvos gyventojų buvo klausiama, kaip jie vertina savo esamą sveikatos būklę: ar jų sveikata yra labai gera, gera,...


Patarimai, kaip vasarą išsaugoti puikius nagus

Patarimai, kaip vasarą išsaugoti puikius nagus

Nesvarbu, ar jūsų stilius elegantiškas, seksualus, bohemiškas, ar visi trys kartu – šią vasarą jūsų nagai turėtų būti lakuoti šviesiai. Rožinė spalva karaliauja ne tik šios vasaros makiažo paletėse, bet ir yra moteriškų aksesuarų, suknių,...


Širdies smūgis nenužudo lytinio gyvenimo

Širdies smūgis nenužudo lytinio gyvenimo

Žmonės, kurie patyrė širdies priepuolį, bijo mylėtis, todėl norint susigrąžinti ankstesnį lytinį gyvenimą svarbus ir mediko vaidmuo. Naujieji tyrimai atskleidė, kad daugelis žmonių, kurie patyrė širdies priepuolį, labai bijojo, kad visam gyvenimui...


Naujasis daviklis akimirksniu patikrina žmogaus išorinių audinių gyvybingumą

Naujasis daviklis akimirksniu patikrina žmogaus išorinių audinių gyvybingumą

Ši naujovė pravers visų pirma tiems gydytojams, kurie turi nustatyti kokie audiniai apmirę (tarkim po nudegimo) arba kurie prigiję (po persodinimo operacijų). Dabar šiai procedūrai atlikti reikėdavo kelių dienų, o naujasis daviklis leis priimti...


Vienintelė apsauga nuo erkių platinamų ligų - skiepai

Vienintelė apsauga nuo erkių platinamų ligų - skiepai

Iš žiemos miego jau pabudo erkės. Daugelis jų yra pavojingos, nes platina infekcines ligas. Viena jų - erkinis encefalitas. Tai sunkus virusinis galvos arba nugaros smegenų bei dangalų uždegimas. Ši liga sunkiai gydoma, pavojinga savo...


Pasyvus rūkymas dvigubai padidina depresijos riziką

Pasyvus rūkymas dvigubai padidina depresijos riziką

Pasyvus rūkymas ne tik erzina plaučius, bet ir gali sukelti depresiją, teigiama šiandien paskelbto išsamaus tyrimo rezultatuose, kuriuos cituoja usatoday.com. Nerūkantiems žmonėms, kurie būna priversti kvėpuoti cigarečių dūmais namie ar darbe,...


Egzaminą geriau išlaikyti padės stiklinė vandens

Egzaminą geriau išlaikyti padės stiklinė vandens

Svarbiausia sėkmės laikant egzaminą sąlyga gali būti labai paprasta ir pigi: pasak mokslininkų, pakanka išgerti stiklinę vandens. Mokslininkai nustatė, kad tų moksleivių, kurie prieš egzaminą išgeria stiklinę vandens, rezultatai būna iki 30 proc....


Mokslininkai: insulinas lygina randus

Mokslininkai: insulinas lygina randus

Insulino injekcijos gali padėti žmonėms, kuriems buvo atliktos chirurginės operacijos, išlyginti randus. Naujausi tyrimai parodė, kad šis hormonas, daugiausia žinomas kaip vaistas cukriniam diabetui gydyti, stabdo arba mažina randėjimą. Manoma,...


Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Du ar daugiau gaiviųjų gėrimų butelių per savaitę gali dvigubai padidinti susirgimo kasos vėžiu riziką, atskleidė JAV mokslininkų tyrimas. Jo rezultatai patvirtino saldintų gaiviųjų gėrimų vartojimo ir susirgimų kasos vėžiu koreliaciją, skelbia...


Supermaistas: ispaninio šalavijo (chia) sėklos ir žalios kakavos pupelės

Supermaistas: ispaninio šalavijo (chia) sėklos ir žalios kakavos pupelės

Ispaninio šalavijo (chia) sėklos ir smulkintos žalios (raw) kakavos pupelės - supermaistas gerai nuotaikai ir sveikatai!


Tyrimas: kanapių rūkymas pažeidžia smegenis

Tyrimas: kanapių rūkymas pažeidžia smegenis

Švedijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad marihuanos rūkymas jauniems žmonėms yra kur kas pavojingesnis, nei buvo manoma iki šiol. Švedijos nacionalinio visuomenės sveikatos instituto (Statens folkhälsoinstitut) daktaras Nilsas...


Natūralios priemonės PMS slopinti

Natūralios priemonės PMS slopinti

Ciklinius priešmenstruacinio sindromo (PMS) pokyčius jaučia apie 70-90 proc. reprodukcinio amžiaus moterų. Apie 40 proc. visų moterų šiuos simptomus jaučia labai aiškiai, ir tik maždaug 5 proc. moterų tomis dienomis negali ramiai gyventi....


Folio rūgštis gali sumažint kraujospūdį

Folio rūgštis gali sumažint kraujospūdį

Penkiolika menopauzę išgyvenančių moterų tris savaites kasdien suvartodavo po 15 miligramų folio rūgšties (folato arba vitamino M), ir vidutiniškai jų sistolinis ("viršutinis") kraujospūdis sumažėjo 4,5 mm Hg, o diastolinis...


Nuo alergijos ir pagirių gydys ir skambučių tonai

Nuo alergijos ir pagirių gydys ir skambučių tonai

Japonijos kompanija "Japan Ringing Tone Laboratory" sukūrė mobiliųjų telefonų skambučių tonus, turinčius gydomųjų savybių. Pavyzdžiui, naujovė padeda atsikratyti alergijos, praneša BBC. Pasak kompanijos vadovo Matsumio Suzukio, jo...


Lytinės infekcijos padeda plisti ŽIV

Lytinės infekcijos padeda plisti ŽIV

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl lytiškai plintančiomis infekcijomis užsikrėtę žmonės lengviau užsikrečia ir ŽIV. Pasak tyrėjų, lytinės infekcijos pažeidžia gamtos nustatytus lyties organų gleivinių barjerus ir taip padidina ŽIV perdavimo riziką....


Europa – už sveiką širdį

Europa – už sveiką širdį

Septintoji Europos mokslinių tyrimų programa skyrė 14 milijonų eurų ketverius metus truksiančiam projektui "euHeart". Juo siekiama pagerinti širdies ir kraujagyslių ligų diagnostiką bei gydymą. Konsorciumą sudaro 16 partnerių iš šešių...


Kodėl merginos pliaže neturėtų nusimesti bikinių?

Kodėl merginos pliaže neturėtų nusimesti bikinių?

Merginos maudymosi kostiumėlius paplūdimiuose nusimeta dėl įvairių priežasčių. Tačiau dermatologai sako, kad tai - žalinga. Apsinuogindamos paplūdimiuose merginos paprastai tikisi vienodai įdegti. Tačiau be apsivilimo nuo saulės itin jautriose...


Išsėtinė sklerozė: kokį kelią rinktis?

Išsėtinė sklerozė: kokį kelią rinktis?

Su išsėtine skleroze susidūrę žmonės žino – ligos pasekmės žiaurios ir nepagydomos. Tam būtų galima užkirsti kelią, jei ligoniai būtų gydomi moderniais vaistais, tačiau Lietuvoje tam neatsiranda lėšų. Praeitą savaitę visas pasaulis minėjo...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9