Gegužės 27d. Trečiadienis

Stabligė: kaip kaulus laužančią ligą įveikė 80 - metė moteris?

Peržiūrų skaičius: 49068
Stabligė: kaip kaulus laužančią ligą įveikė 80 - metė moteris?

Ligą sukeliančios bakterijos neišnyksta ir sukelia labai sunkias ligas. Vieną tokių – stabligę, kuria sergant nuo raumenų traukulių lūžta kaulai ir nyra sąnariai, įveikė 80-metė moteris.

Susirgo dvi bendraamžės

Daili moteris, sėdėjusi gėlių primerktame kambaryje ant fotelio, palyginti vikriai atsistoja pasisveikinti. Nė už ką neduotum 80-ies, nors tokį jubiliejų ką tik atšventė.

"Mama dar prieš metus vaikščiojo į "Linijos" sporto klubą, o vasarą, iki nelemtos ligos, plaukiojo kolektyvinio sodo tvenkinyje", – pakomentuoja moters dukra Zita Varnienė.

Neįtikima. Dar sunkiau patikėti tuo, kad ši garbaus amžiaus moteris, Adelė Jančauskienė, visą liepą ir beveik pusę rugpjūčio gulėjo ištikta komos, o dabar jau beveik išsivadavo iš sunkios ligos gniaužtų. A.Jančauskienės bendraamžė Biržų rajono gyventoja, tokia pačia liga susirgusi rugsėjo viduryje, tebegydoma ligoninėje.

Ši sunki liga – stabligė, apie kurią girdime retai, bet ji, pasirodo, nėra išnykusi.

Z.Varnienė mano, kad jos mamai pasveikti padėjo sveika gyvensena. Abi moterys žino, kad mirtingumas nuo šios ligos labai didelis.

Koją susižalojo sode

A.Jančauskienė – gamtos vaikas. Vasaras leidžia kolektyviniame sode. Buvo įpusėjęs birželis, kai ji vieną dieną nuėjo pas sodo pirmininkę sumokėti mokesčių. Prie pirmininkės namelio užkliuvo už žolėmis apaugusio metalinio vamzdžio ir susižalojo koją.

"Kol parėjo į savo sklypą, batas buvo pilnas kraujo", – prisimena A.Jančauskienės dukra Zita.

Ji nuvežė mamą į Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės Traumatologijos punktą. Ten ligonei žaizdą išvalė, susiuvo, sutvarstė. Suleido vakcinos nuo stabligės, nurodė kitą dieną atvykti perrišti žaizdos ir išleido namo.

"Seniau tokiu atveju leisdavo serumo, o man suleido vakcinos", – patikslina medicinos felčerės diplomą turinti A.Jančauskienė.

Kai kitą dieną Traumatologijos punkte ligonė pasiskundė pakilusia temperatūra, žaizdą perrišusi slaugytoja atsakė, kad organizmas taip reaguoja į skiepus.

Ligonei sukaustė žandikaulius

Po procedūros grįžus namo, temperatūra pakilo iki 39 laipsnių. Dukra iškvietė greitąją medicinos pagalbą ir medikai nuvežė ligonę į Kauno 2-ąją klinikinę ligoninę.

"Paguldė į Infekcinių ligų skyrių, kitą dieną perkėlė į Chirurgijos. Ten žaizdą perrišinėjo, leido antibiotikus ir sakė, kad taip gydys tris savaites", – pasakoja Z.Varnienė.

Prieš pat Jonines ligonė pasijuto dar blogiau: jai sukaustė gerklę, sunku buvo kalbėti. Telefonu pasiskundė dukrai. Jai atskubėjus į ligoninę iškviesti konsultacijai neurologai nustatė mikroinsultą.

Z.Varnienė nupirko medikų nurodytų vaistų ir priemonių jiems lašinti. Tačiau šie vaistai ne ką tepadėjo. Kitą rytą A.Jančauskienė vėl skambino dukrai skųsdamasi, kad jaučiasi dar blogiau – nebegali net seilių nuryti. Z.Varnienė atskubėjo į ligoninę ir sukėlė ant kojų medikus. Tačiau diagnozę pati sau nustatė ligonė. "Ar tik nebus man stabligė?" – jau surakintais žandikauliais klausė ji medikų.

Vežiojo pirmyn atgal

Stabligės diagnozę patvirtino Kauno klinikų gydytojai. Vis dėlto iki to dar teko nemažai iškentėti. Per dieną, praleistą Klinikų Skubios pagalbos skyriuje, buvo atmesta mikroinsulto diagnozė ir nustatyta stabligė.

Tai – infekcinė liga, todėl A.Jančauskienė vėl grąžinta į 2-osios ligoninės Infekcinių ligų skyrių. Tačiau čia jos nenorėjo priimti.

"Mama nuo ryto nieko nevalgiusi ir negėrusi tiesiog silpo akyse, o 2-osios ligoninės Priėmimo skyriuje vyko debatai, kur ją dėti", – su apmaudu sunkias valandas prisimena Z.Varnienė.

Pagaliau buvo nuspręsta vėl vežti sunkią ligoninę atgal į Klinikas. Greitosios medicinos pagalbos automobilyje A.Jančauskienė duso, jos jėgos silpo.

"Kai pagaliau mamą paguldė Neurologijos klinikos palatoje, apdėjo visokiais aparatais, prijungė deguonies aparatą. Tačiau tai negelbėjo. Mamos kvėpavimas strigo, atrodė, kad ji miršta. Kai jauna gydytoja dar bandė ją sodinti, aš rėkiau, kad gelbėtų, ir mamą su visa lova išvežė į reanimaciją", – pasakoja Z.Varnienė.

Kilo daug komplikacijų

Intensyviosios terapijos ir reanimacijos skyriuje A.Jančauskienė praleido 39 paras. Tiek laiko ji buvo dirbtinės komos būklės – migdoma vaistais. Kitaip nebūtų ištvėrusi raumenų traukulių, nuo kurių plyšta raumenys, išnyra sąnariai, lūžta galūnių kaulai ir stuburo slanksteliai. Raumenų traukuliai yra pagrindinis stabligės simptomas.

A.Jančauskienė kvėpavo per vamzdelį, įstatytą į gerklas, buvo maitinama specialiu maistu tiesiai į skrandį, o atsivėrus jame žaizdoms – į dvylikapirštę žarną. Per tą laiką išsivystė plaučių uždegimas, sutriko širdies ritmas.

"Jaučiausi kaip per užsitęsusias laidotuves. Kasdien du kartus per dieną eidavau į Klinikas ir man sakydavo tą patį: būklė sunki, bet stabili", – prisiminusi tas dienas susigraudina Z.Varnienė.

Kai Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas Rimantas Tarasevičius priėmė sprendimą nebeleisti ligonei morfijaus ir jos taip ilgiau nebemigdyti, dar teko laukti, kol moteris pabus.

Mokėsi valgyti ir gerti

Dukra labai nudžiugo, kai trečią dieną be migdomųjų jos mama pramerkė akis. Šiandien A.Jančauskienė neatsimena dviejų savaičių įvykių net ir po to, kai jau buvo pabudusi. Jai atrodo, kad tuo metu buvo už Atlanto, Kanadoje.

Paprastoje Neurologijos klinikos palatoje A.Jančauskienė buvo gydoma dar šešias savaites. Per tą laiką daug ko mokėsi iš naujo. Ryti galėjo bandyti tik po to, kai pagaliau buvo išimta tracheostoma – vamzdelis kvėpuoti.

Beje, kai kurios gyvybės palaikymo aparatūros A.Jančauskienė pati nusprendė atsisakyti, o palatos gydytojai Audronei Juosponytei beliko tik paklusti. Šią gydytoją A.Jančauskienė ir jos dukra dievina už profesionalumą, nuoširdumą ir kantrybę. Ligonė sako išgyvenusi tik gydytojų R.Tarasevičiaus, Haroldo Jeneriko, A.Juosponytės ir savo dukters dėka.

Namo grįžo sustiprėjusi

"Kai mane vežė į Viršužiglio reabilitacijos ligoninę, mačiau tik medžių viršūnes, nes vežė gulinčią. Po savaitės procedūrų atsisėdau", – apie patirtį pasakoja A.Jančauskienė.

Viršužiglio reabilitacijos ligoninės medikai stebėjosi jos pastangomis pasveikti. Ligonė neleido atsikvėpti kineziterapeutui Mariui Meškauskui, prašydama jai padėti išmokti vaikščioti.

Beveik tris mėnesius lovoje išgulėjusią ligonę ant kojų pastatė fizioterapijos procedūros ir reabilitacijos specialistai. Negalėjusi valdyti rankų ir kojų šiandien A.Jančauskienė pati apsirengia, nusiprausia, net į vonią pati jau įlipa. Po kambarį vaikšto be lazdos, tik į lauką eina su vaikštyne.

"Medikai manęs klausdavo, kur mamą dėsiu, kai iš ligoninės išleis. Patarė užsisakyti vietą slaugos ligoninėje", – su šypsena šiandien kalba Z.Varnienė.

Jos mama pademonstruoja, kaip daro pratimus raumenims stiprinti. Įvairių mankštos pratimų sveikatai stiprinti seniai išmoko. Prieiname prie išvados, kad besirūpinantieji savo sveikata iš dalies yra gydytojai patys sau. Ir artimieji, kurie būna šalia sergančiojo, rūpinasi juo.

Kas yra stabligė?

Stabligė – tai ūmi infekcinė liga. Ją sukelia bakterija Clostridium tetani. Bakterija gamina aplinkos veiksniams – karščiui, šalčiui, saulės šviesai atsparias sporas, jos išlieka gyvybingos nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Stabligės sukėlėjai labai plačiai paplitę gamtoje. Jų yra įvairių gyvūnų ir žmogaus žarnyne. Su išmatomis jie patenka į dirvožemį ir jame sporų pavidalu ilgai išbūna gyvybingi.

Stabligės sukėlėjas į žmogaus organizmą, patekęs per burną, ligos nesukelia. Grėsmė susirgti kyla tada, kai sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, ypač – į dirvožemiu užterštas gilias durtines žaizdas, kur nėra deguonies ir susidaro vadinamosios anaerobinės sąlygos. Kartais stabligė pasireiškia po sunkesnio galūnių nušalimo, nuplikinimo, nudegimo. Sergantieji stablige aplinkiniams nepavojingi.

Nuo ligos saugo skiepai

Patikimiausia stabligės profilaktikos forma – skiepai. Kūdikiai stabligės vakcina skiepijami su difterijos ir kokliušo ar dar daugiau komponentų turinčiomis vakcinomis. Paaugliai ir suaugusieji stabligės vakcina skiepijami su difterijos vakcina. Palaikomosios vakcinos dozės suaugusiesiems rekomenduojamos kas 10 metų. Seniai skiepytiems traumas patyrusiems asmenims ji skiepijama su serumu ar imunoglobulinu nuo stabligės.

Alvydas Laiškonis, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius:

– Stabligė nėra išnykusi, kaip neišnyko nė vienas pasaulyje egzistavęs mikrobas. Didžiausia bėda, kad Lietuva neturi vaistų – serumo nuo šios ligos ir jo neperka. Serumas turi būti suleidžiamas vos užsikrėtus, nes jis gamina antikūnus prieš toksinus. Nuo stabligės saugo skiepai, skiepijama nemokamai. Visi nuo 25 metų kviečiami tai daryti, tereikia kreiptis į šeimos gydytoją. Skiepą reikia atnaujinti kas dešimt metų. Vaikai pagal skiepų kalendorių skiepijami ir revakcinuojami, imunitetą turi iki 25 metų.

Diana Obelienienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentė, Neurologijos klinikos skyriaus vadovė:

Stabligė diagnozuojama remiantis klinikiniais ligos požymiais: kramtomų raumenų spazmu, kai ligonis nebegali išsižioti, "sardoniška" šypsena, rijimo sutrikimu dėl ryklės raumenų spazmo, traukuliais. Pirmieji ligos požymiai užsikrėtus dažniausiai pasireiškia po savaitės, bet gali išryškėti ir po kelių dienų. Sukėlėjas, patekęs į anaerobines sąlygas, pradeda daugintis ir gaminti nervų audinius veikiantį nuodą egzotoksiną.

Liga gali prasidėti staiga arba po bendrų negalavimų. Dažniausiai pirmasis ligos požymis yra kramtomųjų raumenų spazmas. Galimi trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai, tirpimas užkrato patekimo vietoje. Vėliau prasideda raumenų traukuliai, kuriuos provokuoja visi išoriniai dirgikliai. Jie labai skausmingi, gali kartotis kas 5–10 min. Spazmams apėmus didelių raumenų grupes, jie būna tokie stiprūs, kad lūžta dantys, kaulai. Paprastai ligonis karščiuoja, temperatūra pakyla iki 38 laipsnių. Ligonio sąmonė išlieka nesutrikusi.

Dėl sunkių traukulių priepuolių gali sustoti kvėpavimas, veidas pamėlynuoja. Dėl hipoksijos arba tiesioginio galvos smegenų kamieno pažeidimo ligonį gali ištikti mirtis. Negydomi miršta apie 70–90 proc. ligonių, o taikant šiuolaikinius gydymo metodus – apie 10 proc. Kadangi liga gali labai greitai progresuoti, labai svarbu atpažinti pirmuosius simptomus, kuo skubiau ligonį vežti į gydymo įstaigą, kur yra intensyviosios terapijos skyrius.

Diena.lt

Socialinėms reklamoms trūksta psichologų įžvalgų

Socialinėms reklamoms trūksta psichologų įžvalgų

Lietuviškos socialinės reklamos vis dar yra pernelyg neutralios, jas kuriant nedirbama su psichologais, todėl dažnai jos taip ir neatskleidžia problemos esmės, be to, joms trūksta tęstinumo, pastebi lrt.lt kalbinti reklamos ir rinkodaros...


Pavasaris su vištiena – kas sveikiausia?

Pavasaris su vištiena – kas sveikiausia?

Įtemptas darbas, stresas, pavasarinis išsiblaškymas paverčia mūsų gyvenimą nuolatiniu skubėjimu. Jame beveik nebelieka laiko ne tik knygai, aktyviam poilsiui, bet ir tokiam mielam užsiėmimui kaip valgymas. Šis malonumas dažniausiai paverčiamas...


Verslininkai susirūpino apsauga nuo gripo

Verslininkai susirūpino apsauga nuo gripo

Lietuvos verslininkai siaučiant gripo epidemijai ėmėsi saugumo priemonių, darbuotojams nupirko medicininių kaukių, jas kai kuriose įmonėse nešioti tapo privaloma. Medicininių kaukių ir dezinfekavimo priemonių nusipirko gamyklos, prekybos centrai,...


Vitaminų vartotojai savo pinigus leidžia vėjais

Vitaminų vartotojai savo pinigus leidžia vėjais

Vitaminai yra pinigų švaistymas ir net kenksmingas sveikatai - nebent laikotės ypatingos mitybos, pranešta Britų mokslo festivalyje. Kai kas iš mūsų, rašo "The Guardian", be kruopščiai atrinktų vitaminų, mineralų ar biocheminių papildų...


Selenas neapsaugo nuo vėžio

Selenas neapsaugo nuo vėžio

Naujo tyrimo apie seleno poveikį žmogaus sveikatai išvados prieštarauja PSO rekomendacijoms, kuriose teigiama, kad didelės seleno dozės ne tik pagerina sveikatą, bet ir apsaugo nuo vėžio. Pastarojo tyrimo metu mokslininkai nustatė, kad seleno...


Sunki liga finansiškai pakirstų 9 iš 10 lietuvių

Sunki liga finansiškai pakirstų 9 iš 10 lietuvių

Daugiau nei 92 proc. Lietuvos gyventojų įsitikinę, kad sunki liga ar nelaimė, jiems būtų ir stiprus finansinis smūgis, - atskleidė Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos užsakymu balandį "Vilmorus" atlikta apklausa. Beveik du...


Pornografija žaloja vyro seksualumą

Pornografija žaloja vyro seksualumą

Naujausi tyrimai atskleidė, jog pornografija paveikia vyro gyvenimą: stipriosios lyties atstovas praranda seksualumą bei nebesugeba susikurti intymių santykių. Tyrėjų teigimu, dažnai pornografija besimėgaujantys vyrai pradeda gyventi žiauraus...


Vaistų poveikį sustiprina darni šeima

Vaistų poveikį sustiprina darni šeima

Neįgalų vaiką auginančios šeimos dažnai neatlaiko likimo siųsto išbandymo. Sutuoktiniai pasuka skirtingais keliais. Labdaros ir paramos fondo "Algojimas" atstovė Klaipėdoje Rasa Žemgulienė ėmėsi iniciatyvos suburti neįgalius vaikus...


Akupunktūra padeda mesti rūkyti

Akupunktūra padeda mesti rūkyti

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių renkasi natūralius gydymo metodus. Vienas populiariausių – akupunktūra, kai adatomis veikiami biologiškai aktyvūs žmogaus kūno taškai. Šis gydymo būdas, pradėtas taikyti Kinijoje, dabar vertinamas visame...


Treniruotis kartu lengviau

Treniruotis kartu lengviau

Atletai, kurie treniruojasi kartu, gali iškęsti dvigubai daugiau skausmo nei treniruodamiesi atskirai, tikina Oksfordo universiteto mokslininkai. Pasak universiteto ekspertų, kartu treniruodamiesi paspartiname endorfinų - chemikalų, sukeliančių...


Natūralios priemonės PMS slopinti

Natūralios priemonės PMS slopinti

Ciklinius priešmenstruacinio sindromo (PMS) pokyčius jaučia apie 70-90 proc. reprodukcinio amžiaus moterų. Apie 40 proc. visų moterų šiuos simptomus jaučia labai aiškiai, ir tik maždaug 5 proc. moterų tomis dienomis negali ramiai gyventi....


Masturbacija – vyrų vaistas nuo šienligės?

Masturbacija – vyrų vaistas nuo šienligės?

Atėjo pavasaris, o kartu artėja ir šienligės sukeliami vargai. Tačiau bijoti nereikia - bent jau vyrams - nes yra greitas ir malonus būdas pagerinti savijautą ir atkimšti užgulusią nosį: ejakuliacija, rašo "New Scientist". Taip pareiškė...


Važiavimas dviračiu padeda širdies ir kraujagyslių veiklai

Važiavimas dviračiu padeda širdies ir kraujagyslių veiklai

Važiavimas dviračiu – tai viena geriausių priemonių, skatinančių širdies ir kraujagyslių veiklą, padedančių reguliuoti antsvorį, gerinanti nuotaiką. Jeigu nusprendėte pradėti važinėti dviračiu – puiku. Juk tai ir vaikams, ir...


Hepatitas C aukas renkasi tyliai

Hepatitas C aukas renkasi tyliai

Specialistai turi pagrindo įtarti, kad 0,5-1 proc. Lietuvos gyventojų yra užsikrėtę hepatito C virusu. Nemažai žmonių to net nežino. Hepatitas - labai klastinga ir pavojinga lėtinė kepenų liga. Hepatito C virusas sukelia lėtinį kepenų uždegimą, ir...


Nuovargio priežastis – geležies trūkumas

Nuovargio priežastis – geležies trūkumas

Žiemos pabaigoje padaugėja į gydytojus besikreipiančių pacientų, kuriuos kamuoja nuovargis, mieguistumas, odos blyškumas ir sausumas. Dažniausią tokiais simptomais pasireiškiančią negalavimo priežastį – mažakraujystę, dar vadinamą anemija,...


Smurtas masinėse informacijos priemonėse taip pat kenksmingas kaip ir tabakas

Smurtas masinėse informacijos priemonėse taip pat kenksmingas kaip ir tabakas

Video žaidimai, televizija, Internetas įvairiais pavidalais platina smurto scenas ir taip jas padaro prieinamas visai visuomenei. Jų poveikis per mažai įvertinamas - tikina vienas amerikietis mokslininkas. Ant jo, šią visuomeninę sveikatos...


Ar sveikos jūsų krūtys?

Ar sveikos jūsų krūtys?

Apie 1200 moterų kasmet Lietuvoje suserga krūties vėžiu, ir šis skaičius palaipsniui didėja. Be to, vėžiu suserga vis jaunesnės moterys. Statistika rodo, kad lietuvės gana abejingos šiai ligai - maždaug 42 proc. susirgusiųjų į gydytoją kreipiasi...


Negalite užmigti? Keletas patarimų

Negalite užmigti? Keletas patarimų

Turbūt visi esame išgyvenę panašią situaciją, kai vakare akys lipte limpa, o taip norėtųsi dar pažiūrėti žinias ar tą seną gerą filmą. Galiausiai nusprendžiate nebekovoti su snauduliu: išsivalote dantis ir einate į lovą. O lovoje... miegelio nė...


Nutukimą gydo kalnų oras, atrado mokslininkai

Nutukimą gydo kalnų oras, atrado mokslininkai

Vokietijos mokslininkai nustatė, kad nutukę žmonės, kurį laiką praleidę dideliame aukštyje, sparčiai netenka svorio. Toks atradimas žada naujus nutukimo gydymo būdus, skelbia Vokietijos spauda. Miuncheno Ludwig Maximiliano universiteto mokslininkų...


Kosulį medus gydo geriau nei cheminiai vaistai

Kosulį medus gydo geriau nei cheminiai vaistai

Apie medaus teigiamas savybes mes jau ne kartą rašėme. Tačiau iki šiol jį minėdavome kaip puikų maisto priedą ir pagalbininką susirgus. Tačiau pasirodo, medus yra ir puikus vaistas, netgi gebantis nukonkuruoti cheminius preparatus. Paskutiniai...


Kodėl verta valgyti svogūnų lukštus?

Kodėl verta valgyti svogūnų lukštus?

Vaisiai, daržovės ir uogos, pastaraisiais metais paskelbti "super maisto produktais", turi porą panašių savybių. Visi jie - ryškiaspalviai, stipraus skonio. Tuo metu svogūnų lukštai - blyškūs, veliasi burnoje ir primena popierių, rašo...


Erkės pabudo – metas imtis apsaugos priemonių

Erkės pabudo – metas imtis apsaugos priemonių

Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VVSPT) įspėja, kad Lietuvoje jau pabudus erkėms, atsirado rizika užsikrėsti erkių platinamomis užkrečiamosiomis ligomis. Tad iki pat vėlyvo rudens teks...


Seksas: 4 būdai, padedantys apie jį negalvoti

Seksas: 4 būdai, padedantys apie jį negalvoti

Kuo galima pakeisti seksą? Pateikiame 4 būdus, kaip vyrams negalvoti apie seksą, kad galėtų įsitikinti, jog gyvenimas be sekso – tiesiog neįmanomas. Kodėl netapus vegetaru? Juk tiek daug patiekalų, kurių dar neragavote. Tačiau išsirinkti...


Raminamieji lėtina atsigavimą po traumų

Raminamieji lėtina atsigavimą po traumų

Yra įprasta duoti migdomųjų vaistų sužeistams kariams ar žemės drebėjimų aukoms. Pripažinta, kad tai gali kenkti sveikatai. Mokslininkai stebėjo, kaip po traumų atsigauna pelės. Jie teigia, kad raminamieji vaistai lėtina natūralius atstigavimo...


Skausmas ir įtampa malšinama šalčiu

Skausmas ir įtampa malšinama šalčiu

Nors už lango vasara, yra tokių žmonių, kurie atvažiuoja į Palangą ne tik praleisti laiko paplūdimyje, pasimėgauti saulės voniomis, bet ir pasigydyti šalčiu. Palangos poilsio namų "Baltija" Reabilitacijos centre skausmų kamuojamiems...


Plastikinės maisto pakuotės nuodija žmogaus organizmą

Plastikinės maisto pakuotės nuodija žmogaus organizmą

Susirgimų kontrolės ir profilaktikos centras JAV išplatino daugiau nei 2500 gyventojų tyrimų duomenis, kuriuose atsispindėjo cheminio junginio bisfenolio A koncentracija. Bisfenolis A yra polimeras į žmogaus organizmą patenkantis iš plastikinių...


Širdies kraujagyslės tiriamos ir ultragarsu

Širdies kraujagyslės tiriamos ir ultragarsu

Nuo šiol Jūrininkų ligoninėje paciento, sergančio koronarine širdies liga, širdies kraujagyslės pradėtos tirti ir pažangiausiu metodu - intrakraujagysliniu ultragarsu. Vakarų Lietuvoje šios diagnostinės procedūros iki šiol nebuvo atliekamos, nors...


Mityba: sunkus darbas pagerina maisto skonį

Mityba: sunkus darbas pagerina maisto skonį

Mokslininkai atrado, kad didesnis fizinis krūvis gali ne tik padidinti apetitą, bet ir pagerinti patiekalų skonį. Tyrimą su laboratorinėmis pelėmis atliko mokslininkai iš Johns Hopkins universiteto. Jų teigimu, įdėjus daugiau pastangų, siekiant...


Vienas lauke ne karys

Vienas lauke ne karys

Šaltuoju metu laiku iš vaistinių lentynų yra graibstomi preparatai su vitaminu C. Nuo ankstyvos vaikystės mums žinomas šio „saulės vitamino“ poveikis sveikatai ir imunitetui. Tačiau mažai kas susimąsto, jog vitaminas C netektų pusės...


Nustatyta, jog klaviatūros gali būti "purvinesnės nei unitazai"

Nustatyta, jog klaviatūros gali būti "purvinesnės nei unitazai"

Didžiosios Britanijos vartotojų organizacija "Which?" šių metų sausį atliko bandymus, kurie parodė, jog klaviatūros iš tikrųjų gali būti purvinesnės nei tualetų unitazai. Iš 33 tirtų klaviatūrų keturios buvo pripažintos kaip potencialiai...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9