Gegužės 21d. Šeštadienis

Stabligė: kaip kaulus laužančią ligą įveikė 80 - metė moteris?

Peržiūrų skaičius: 49068
Stabligė: kaip kaulus laužančią ligą įveikė 80 - metė moteris?

Ligą sukeliančios bakterijos neišnyksta ir sukelia labai sunkias ligas. Vieną tokių – stabligę, kuria sergant nuo raumenų traukulių lūžta kaulai ir nyra sąnariai, įveikė 80-metė moteris.

Susirgo dvi bendraamžės

Daili moteris, sėdėjusi gėlių primerktame kambaryje ant fotelio, palyginti vikriai atsistoja pasisveikinti. Nė už ką neduotum 80-ies, nors tokį jubiliejų ką tik atšventė.

"Mama dar prieš metus vaikščiojo į "Linijos" sporto klubą, o vasarą, iki nelemtos ligos, plaukiojo kolektyvinio sodo tvenkinyje", – pakomentuoja moters dukra Zita Varnienė.

Neįtikima. Dar sunkiau patikėti tuo, kad ši garbaus amžiaus moteris, Adelė Jančauskienė, visą liepą ir beveik pusę rugpjūčio gulėjo ištikta komos, o dabar jau beveik išsivadavo iš sunkios ligos gniaužtų. A.Jančauskienės bendraamžė Biržų rajono gyventoja, tokia pačia liga susirgusi rugsėjo viduryje, tebegydoma ligoninėje.

Ši sunki liga – stabligė, apie kurią girdime retai, bet ji, pasirodo, nėra išnykusi.

Z.Varnienė mano, kad jos mamai pasveikti padėjo sveika gyvensena. Abi moterys žino, kad mirtingumas nuo šios ligos labai didelis.

Koją susižalojo sode

A.Jančauskienė – gamtos vaikas. Vasaras leidžia kolektyviniame sode. Buvo įpusėjęs birželis, kai ji vieną dieną nuėjo pas sodo pirmininkę sumokėti mokesčių. Prie pirmininkės namelio užkliuvo už žolėmis apaugusio metalinio vamzdžio ir susižalojo koją.

"Kol parėjo į savo sklypą, batas buvo pilnas kraujo", – prisimena A.Jančauskienės dukra Zita.

Ji nuvežė mamą į Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės Traumatologijos punktą. Ten ligonei žaizdą išvalė, susiuvo, sutvarstė. Suleido vakcinos nuo stabligės, nurodė kitą dieną atvykti perrišti žaizdos ir išleido namo.

"Seniau tokiu atveju leisdavo serumo, o man suleido vakcinos", – patikslina medicinos felčerės diplomą turinti A.Jančauskienė.

Kai kitą dieną Traumatologijos punkte ligonė pasiskundė pakilusia temperatūra, žaizdą perrišusi slaugytoja atsakė, kad organizmas taip reaguoja į skiepus.

Ligonei sukaustė žandikaulius

Po procedūros grįžus namo, temperatūra pakilo iki 39 laipsnių. Dukra iškvietė greitąją medicinos pagalbą ir medikai nuvežė ligonę į Kauno 2-ąją klinikinę ligoninę.

"Paguldė į Infekcinių ligų skyrių, kitą dieną perkėlė į Chirurgijos. Ten žaizdą perrišinėjo, leido antibiotikus ir sakė, kad taip gydys tris savaites", – pasakoja Z.Varnienė.

Prieš pat Jonines ligonė pasijuto dar blogiau: jai sukaustė gerklę, sunku buvo kalbėti. Telefonu pasiskundė dukrai. Jai atskubėjus į ligoninę iškviesti konsultacijai neurologai nustatė mikroinsultą.

Z.Varnienė nupirko medikų nurodytų vaistų ir priemonių jiems lašinti. Tačiau šie vaistai ne ką tepadėjo. Kitą rytą A.Jančauskienė vėl skambino dukrai skųsdamasi, kad jaučiasi dar blogiau – nebegali net seilių nuryti. Z.Varnienė atskubėjo į ligoninę ir sukėlė ant kojų medikus. Tačiau diagnozę pati sau nustatė ligonė. "Ar tik nebus man stabligė?" – jau surakintais žandikauliais klausė ji medikų.

Vežiojo pirmyn atgal

Stabligės diagnozę patvirtino Kauno klinikų gydytojai. Vis dėlto iki to dar teko nemažai iškentėti. Per dieną, praleistą Klinikų Skubios pagalbos skyriuje, buvo atmesta mikroinsulto diagnozė ir nustatyta stabligė.

Tai – infekcinė liga, todėl A.Jančauskienė vėl grąžinta į 2-osios ligoninės Infekcinių ligų skyrių. Tačiau čia jos nenorėjo priimti.

"Mama nuo ryto nieko nevalgiusi ir negėrusi tiesiog silpo akyse, o 2-osios ligoninės Priėmimo skyriuje vyko debatai, kur ją dėti", – su apmaudu sunkias valandas prisimena Z.Varnienė.

Pagaliau buvo nuspręsta vėl vežti sunkią ligoninę atgal į Klinikas. Greitosios medicinos pagalbos automobilyje A.Jančauskienė duso, jos jėgos silpo.

"Kai pagaliau mamą paguldė Neurologijos klinikos palatoje, apdėjo visokiais aparatais, prijungė deguonies aparatą. Tačiau tai negelbėjo. Mamos kvėpavimas strigo, atrodė, kad ji miršta. Kai jauna gydytoja dar bandė ją sodinti, aš rėkiau, kad gelbėtų, ir mamą su visa lova išvežė į reanimaciją", – pasakoja Z.Varnienė.

Kilo daug komplikacijų

Intensyviosios terapijos ir reanimacijos skyriuje A.Jančauskienė praleido 39 paras. Tiek laiko ji buvo dirbtinės komos būklės – migdoma vaistais. Kitaip nebūtų ištvėrusi raumenų traukulių, nuo kurių plyšta raumenys, išnyra sąnariai, lūžta galūnių kaulai ir stuburo slanksteliai. Raumenų traukuliai yra pagrindinis stabligės simptomas.

A.Jančauskienė kvėpavo per vamzdelį, įstatytą į gerklas, buvo maitinama specialiu maistu tiesiai į skrandį, o atsivėrus jame žaizdoms – į dvylikapirštę žarną. Per tą laiką išsivystė plaučių uždegimas, sutriko širdies ritmas.

"Jaučiausi kaip per užsitęsusias laidotuves. Kasdien du kartus per dieną eidavau į Klinikas ir man sakydavo tą patį: būklė sunki, bet stabili", – prisiminusi tas dienas susigraudina Z.Varnienė.

Kai Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas Rimantas Tarasevičius priėmė sprendimą nebeleisti ligonei morfijaus ir jos taip ilgiau nebemigdyti, dar teko laukti, kol moteris pabus.

Mokėsi valgyti ir gerti

Dukra labai nudžiugo, kai trečią dieną be migdomųjų jos mama pramerkė akis. Šiandien A.Jančauskienė neatsimena dviejų savaičių įvykių net ir po to, kai jau buvo pabudusi. Jai atrodo, kad tuo metu buvo už Atlanto, Kanadoje.

Paprastoje Neurologijos klinikos palatoje A.Jančauskienė buvo gydoma dar šešias savaites. Per tą laiką daug ko mokėsi iš naujo. Ryti galėjo bandyti tik po to, kai pagaliau buvo išimta tracheostoma – vamzdelis kvėpuoti.

Beje, kai kurios gyvybės palaikymo aparatūros A.Jančauskienė pati nusprendė atsisakyti, o palatos gydytojai Audronei Juosponytei beliko tik paklusti. Šią gydytoją A.Jančauskienė ir jos dukra dievina už profesionalumą, nuoširdumą ir kantrybę. Ligonė sako išgyvenusi tik gydytojų R.Tarasevičiaus, Haroldo Jeneriko, A.Juosponytės ir savo dukters dėka.

Namo grįžo sustiprėjusi

"Kai mane vežė į Viršužiglio reabilitacijos ligoninę, mačiau tik medžių viršūnes, nes vežė gulinčią. Po savaitės procedūrų atsisėdau", – apie patirtį pasakoja A.Jančauskienė.

Viršužiglio reabilitacijos ligoninės medikai stebėjosi jos pastangomis pasveikti. Ligonė neleido atsikvėpti kineziterapeutui Mariui Meškauskui, prašydama jai padėti išmokti vaikščioti.

Beveik tris mėnesius lovoje išgulėjusią ligonę ant kojų pastatė fizioterapijos procedūros ir reabilitacijos specialistai. Negalėjusi valdyti rankų ir kojų šiandien A.Jančauskienė pati apsirengia, nusiprausia, net į vonią pati jau įlipa. Po kambarį vaikšto be lazdos, tik į lauką eina su vaikštyne.

"Medikai manęs klausdavo, kur mamą dėsiu, kai iš ligoninės išleis. Patarė užsisakyti vietą slaugos ligoninėje", – su šypsena šiandien kalba Z.Varnienė.

Jos mama pademonstruoja, kaip daro pratimus raumenims stiprinti. Įvairių mankštos pratimų sveikatai stiprinti seniai išmoko. Prieiname prie išvados, kad besirūpinantieji savo sveikata iš dalies yra gydytojai patys sau. Ir artimieji, kurie būna šalia sergančiojo, rūpinasi juo.

Kas yra stabligė?

Stabligė – tai ūmi infekcinė liga. Ją sukelia bakterija Clostridium tetani. Bakterija gamina aplinkos veiksniams – karščiui, šalčiui, saulės šviesai atsparias sporas, jos išlieka gyvybingos nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Stabligės sukėlėjai labai plačiai paplitę gamtoje. Jų yra įvairių gyvūnų ir žmogaus žarnyne. Su išmatomis jie patenka į dirvožemį ir jame sporų pavidalu ilgai išbūna gyvybingi.

Stabligės sukėlėjas į žmogaus organizmą, patekęs per burną, ligos nesukelia. Grėsmė susirgti kyla tada, kai sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, ypač – į dirvožemiu užterštas gilias durtines žaizdas, kur nėra deguonies ir susidaro vadinamosios anaerobinės sąlygos. Kartais stabligė pasireiškia po sunkesnio galūnių nušalimo, nuplikinimo, nudegimo. Sergantieji stablige aplinkiniams nepavojingi.

Nuo ligos saugo skiepai

Patikimiausia stabligės profilaktikos forma – skiepai. Kūdikiai stabligės vakcina skiepijami su difterijos ir kokliušo ar dar daugiau komponentų turinčiomis vakcinomis. Paaugliai ir suaugusieji stabligės vakcina skiepijami su difterijos vakcina. Palaikomosios vakcinos dozės suaugusiesiems rekomenduojamos kas 10 metų. Seniai skiepytiems traumas patyrusiems asmenims ji skiepijama su serumu ar imunoglobulinu nuo stabligės.

Alvydas Laiškonis, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius:

– Stabligė nėra išnykusi, kaip neišnyko nė vienas pasaulyje egzistavęs mikrobas. Didžiausia bėda, kad Lietuva neturi vaistų – serumo nuo šios ligos ir jo neperka. Serumas turi būti suleidžiamas vos užsikrėtus, nes jis gamina antikūnus prieš toksinus. Nuo stabligės saugo skiepai, skiepijama nemokamai. Visi nuo 25 metų kviečiami tai daryti, tereikia kreiptis į šeimos gydytoją. Skiepą reikia atnaujinti kas dešimt metų. Vaikai pagal skiepų kalendorių skiepijami ir revakcinuojami, imunitetą turi iki 25 metų.

Diana Obelienienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentė, Neurologijos klinikos skyriaus vadovė:

Stabligė diagnozuojama remiantis klinikiniais ligos požymiais: kramtomų raumenų spazmu, kai ligonis nebegali išsižioti, "sardoniška" šypsena, rijimo sutrikimu dėl ryklės raumenų spazmo, traukuliais. Pirmieji ligos požymiai užsikrėtus dažniausiai pasireiškia po savaitės, bet gali išryškėti ir po kelių dienų. Sukėlėjas, patekęs į anaerobines sąlygas, pradeda daugintis ir gaminti nervų audinius veikiantį nuodą egzotoksiną.

Liga gali prasidėti staiga arba po bendrų negalavimų. Dažniausiai pirmasis ligos požymis yra kramtomųjų raumenų spazmas. Galimi trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai, tirpimas užkrato patekimo vietoje. Vėliau prasideda raumenų traukuliai, kuriuos provokuoja visi išoriniai dirgikliai. Jie labai skausmingi, gali kartotis kas 5–10 min. Spazmams apėmus didelių raumenų grupes, jie būna tokie stiprūs, kad lūžta dantys, kaulai. Paprastai ligonis karščiuoja, temperatūra pakyla iki 38 laipsnių. Ligonio sąmonė išlieka nesutrikusi.

Dėl sunkių traukulių priepuolių gali sustoti kvėpavimas, veidas pamėlynuoja. Dėl hipoksijos arba tiesioginio galvos smegenų kamieno pažeidimo ligonį gali ištikti mirtis. Negydomi miršta apie 70–90 proc. ligonių, o taikant šiuolaikinius gydymo metodus – apie 10 proc. Kadangi liga gali labai greitai progresuoti, labai svarbu atpažinti pirmuosius simptomus, kuo skubiau ligonį vežti į gydymo įstaigą, kur yra intensyviosios terapijos skyrius.

Diena.lt

Pienas susilpnina arbatos antioksidantines savybes

Pienas susilpnina arbatos antioksidantines savybes

Arbatą geriant su natūraliu arba nugriebtu pienu, gali susilpnėti jos antioksidantinės savybės, rodo Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas. Juodąją arbatą geriant su bet kurios rūšies pienu, jos antioksidantinis potencialas sumažėjo nuo 7 iki 25...


Sveikata ir grožis - lanko sūkuryje

Sveikata ir grožis - lanko sūkuryje

Lanko sukimas primena vaikystę. Tačiau jei pasiilgote anų laikų liaunos talijos ir skaisčios odos, verta nuo seno lanko, padėto ant spintos, nušluostyti dulkes. Lanko sukimo mada gimė 1957-aisiais JAV. Dabar įvairiausių modelių lankų galima...


Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Nustatytas pagrindinis paveldimas kiaušidžių ir krūties vėžio rizikos faktorius Lietuvos moterims. Tai BRCA1 geno pokyčiai, kurios padidina moterų riziką susirgti šiomis ligomis. Tereikia sekti šiuos pokyčius. Nedidelės, tačiau labai svarbios...


Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Tyrimais nustatyta, kad motinos, kurios nori, kad jų vaikai mėgtų daržoves, turėtų pačios jas valgyti nėštumo laikotarpiu. Daugybė tėvų kovoja su savo vaikų nenoru valgyti daržoves. Tačiau mokslininkai mano, kad mamos pratinti vaikus valgyti...


Ką apie krūties vėžį turėtų žinoti kiekviena moteris?

Ką apie krūties vėžį turėtų žinoti kiekviena moteris?

"Susirgus krūties vėžiu neskauda! Gal tik itin retais atvejais. Visa bėda, kad organizmas iš pradžių nereaguoja į naviką, panašiai kaip tėvai nereaguoja į išdykėlio vaiko prasikaltimus. Galbūt todėl, kad darinys atsiranda iš savo...


Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresni

Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresni

Asociacija prisijungė prie Sulčių ekspertų tarybos vykdomo visos Lietuvos eksperimento, kurio metu tūkstančiai žmonių visoje Lietuvoje 5 dienas iš eilės rytais gėrė po sulčių stiklinę, bei atliko kraujo tyrimus dvidešimčiai natūralias sultis...


Vartodami daug kalcio, brandaus amžiaus žmonės mažina mirties riziką

Vartodami daug kalcio, brandaus amžiaus žmonės mažina mirties riziką

Kalcio vartojant daugiau nei oficialiai rekomenduojama, rizika brandiems ir pagyvenusiems žmonėms mirti dėl kuo įvairiausių priežasčių sumažėja ketvirtadaliu, rodo Švedijoje atliktas tyrimas. Karolinska instituto mokslininkai išnagrinėjo duomenis...


Organizmą geriausiai stiprina spalvoti vaisiai ir daržovės

Organizmą geriausiai stiprina spalvoti vaisiai ir daržovės

Vaisiai ir daržovės, natūraliai nuspalvinti geltona ir raudona spalvomis, turi apsčiai maistingų medžiagų, reikalingų imunitetui stiprinti ir sveikoms smegenims palaikyti. Ryškią spalvą raudoniesiems pipirams ir morkoms suteikia didelis kiekis...


Sergant radikulitu sveika gerti

Sergant radikulitu sveika gerti

Morkų sultis, kurios palankiai veikia visą organizmą, malšina uždegiminius procesus, pagerina audinių mitybą, suteikia energijos, padidina atsparumą ligoms, valo kepenis. Galima išgerti iki 3 l per dieną. Vartojant morkų sultis, negalima rūkyti,...


Prisilietimai, išvalantys pasąmonės šulinį

Prisilietimai, išvalantys pasąmonės šulinį

"Masažas man niekada nebuvo tiesiog paprasta procedūra fiziniam žmogaus kūnui. Prieš atlikdamas masažą, stengiuosi įsigilinti ne tik į fizinius, bet ir į pačius subtiliausius žmogaus pojūčius, jausmus", - sako masažo meistras ir sveiko...


Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Mokslo žurnalas „Current Biology“ aprašė tyrimus, atliktus su apvaliosiomis kirmėlėmis. Nors šie gyviai nemiega taip, kaip tai daro žmonės, jos vis dėlto turi vystymosi periodą, kuriame yra letargo būsenos. Dirbtinai suktrikdę...


Senstant smegenims, kai kurios jų funkcijos pagerėja

Senstant smegenims, kai kurios jų funkcijos pagerėja

Mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad, žmogui senstant, kai kurios smegenų funkcijos pagerėja, taigi amžius tikrai suteikia išminties. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad, žmogui senstant, ilgalaikė atmintis išlieka nepakitusi, o jo žodynas,...


Kodėl gydytojas prašo parodyti liežuvį?

Kodėl gydytojas prašo parodyti liežuvį?

Tikriausiai jau ne kartą esi buvęs pas gydytoją ir kiekvieną kartą gydytojas tavęs prašė iškišti liežuvį. Tai visiškai rimtas prašymas. Gydytojui parodyti liežuvį (ne galiuką, o visą iki pat jo šaknies) reikia todėl, kad liežuvis atskleidžia labai...


Specialistai: sendaikčiai gali būti nesaugūs

Specialistai: sendaikčiai gali būti nesaugūs

Radiacinės saugos centro specialistai perspėja, kad sendaikčiuose gali būti nesaugių medžiagų. "Įsigijus senovinį laikrodį, kompasą ar barometrą, gali paaiškėti, kad jame įmontuota skalė švyti dėl jos gamybai panaudoto radžio ar fosforo...


Pėdos nykščio iškrypimas: kaip gydyti, ar įmanoma išvengti?

Pėdos nykščio iškrypimas: kaip gydyti, ar įmanoma išvengti?

Išsišovęs pėdos nykščio kauliukas – ne tik estetinė, bet ir medicinė problema. Dažniausiai ji vargina brandaus amžiaus moteris, tačiau kenčia ir vyrai. Kodėl tokios deformacijos atsiranda, kaip gydomos, ar įmanoma joms užbėgti už akių? Apie...


Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo sveikatą vertina gerai

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo sveikatą vertina gerai

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo sveikatos būklę vertina kaip labai gerą arba gerą, rodo naujas tyrimas. Apklausos metu Lietuvos gyventojų buvo klausiama, kaip jie vertina savo esamą sveikatos būklę: ar jų sveikata yra labai gera, gera,...


Daugiau nei pusė europiečių turi per didelį svorį

Daugiau nei pusė europiečių turi per didelį svorį

Vienos ES valstybės su per dideliu gyventojų kūno svoriu kovoja skatindamos vaisių ir daržovių vartojimą, kitos ragina vietoje automobilių rinktis dviračius. Arba siekia riboti nesveikų maisto produktų reklamą. O dietologai sako, kad...


Apsauga nuo visų ligų

Apsauga nuo visų ligų

Reikia stiprinti imunitetą. Tokį pirmą patarimą dažnai išgirstame pravėrę šeimos gydytojo kabineto duris, kai siaučia gripas ir peršalimo ligos. Bendrosios medicinos praktikos klinikos vadovas Alfonsas Paliulis teigia: norint, kad mūsų organizmo...


F.Taunytė: neužsigrūdinęs žmogus peršąla ir vasarą

F.Taunytė: neužsigrūdinęs žmogus peršąla ir vasarą

Vasarą maudydamiesi palyginti šaltoje Baltijos jūroje tikimės užsigrūdinti, kad nesirgtume žiemą. Deja, neretai peršalimo ligomis susergame ir karštuoju metų laiku. Gydytoja Filomena Taunytė tvirtina, kad nusilpus imunitetui reikia iš esmės keisti...


Vyrai, kurių partnerės serga krūties vėžiu, rizikuoja susirgti depresija

Vyrai, kurių partnerės serga krūties vėžiu, rizikuoja susirgti depresija

Moterų, kurios serga krūties vėžiu, mylimieji rizikuoja susirgti nuotaikos sutrikimais arba depresija. Kaip praneša BBC, tokie vyrai turėtų reguliariai pasitikrinti savo psichinę sveikatą. Danijos mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad 39...


Ar lengva sveikai gyventi?

Ar lengva sveikai gyventi?

Gyvenimo kasdienybės užpildo mūsų gyvenimą, visą laiką skubame, kai ko nespėjame nuveikti, kažkam atiduodam per daug širdies, ir tik netekę savo artimiausių žmonių, stabtelime ir susimąstome: gyvenimas labai trapus ir jokios gražiausios gėlės,...


Įvaizdis – cigaretė?

Įvaizdis – cigaretė?

Paskutinio Pasaulio Sveikatos Organizacijos koordinuojamo tyrimo "Mokyklinio amžiaus vaikų sveikata ir gyvensena" (HBSC) duomenimis Kaune tarp 11 – 15 metų mokinių rūkė 18,1 proc. berniukų ir 12,8 proc. mergaičių. Nepaisant to, kad...


Alergiją sukelia per didelė higiena?

Alergiją sukelia per didelė higiena?

Alergiją gali sukelti užterštas oras, apdorotas maistas, stresas ir rūkymas. Tačiau tyrėjai iš Montrealio universiteto pastebėjo, kad ir pernelyg didelė švara namuose gali sukelti šią ligą. Daktaras Guy Delespesse nerimauja dėl to, kad...


Galvos skausmą padeda įveikti gilus kvėpavimas

Galvos skausmą padeda įveikti gilus kvėpavimas

Skauda galvą? Kvėpuokite giliau! Daugelis žmonių tik todėl patiria galvos skausmą, kad pernelyg paviršutiniškai kvėpuoja. Tuomet jų smegenys gauna per mažai deguonies. Priežastis paprasta: giliai kvėpuodamas suaugęs žmogus per minutę gali įkvėpti...


Kada automobilio kondicionierius tampa priešu

Kada automobilio kondicionierius tampa priešu

Manoma, jog automobilio kondicionierius yra vienas pagrindinių persišaldymų šiltuoju metu kaltininkas. Bet būna kaltas ne pats kondicionierius, o neteisingas naudojimąsis juo. Nereikėtų smarkiai atšaldyti oro: optimaliausia žmogaus organizmui...


Vitaminų D ir K sinergija: kodėl juos reikia vartoti kartu

Vitaminų D ir K sinergija: kodėl juos reikia vartoti kartu

Visi norime jaustis sveiki, žvalūs ir gyvybingi, nesvarbu, kiek mums bebūtų metų. Mūsų sveikata didele dalimi priklauso nuo mūsų pačių – kaip mes gyvename ir ką valgome. Visgi yra vitaminų, kurių nėra paprasta gauti su maistu net esant...


Netvarkomuose miestų parkuose plinta erkės

Netvarkomuose miestų parkuose plinta erkės

Prieš 20 metų specialistams būdavo sunku mieste pririnkti erkių tyrimams. Šiandien bene visi miestų parkai - erkių, taip pat ir platinančių pavojingas ligas, židiniai. Mat prieš dvi dešimtis žolė juose būdavo šienaujama, o lapai sugrėbiami....


Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems

Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems

Panaudojus tinklainės implantus, Vokietijos mokslininkams ir medikams pavyko akliesiems iš dalies atstatyti regėjimą, pranešė "Der Spiegel". Tiubingeno universiteto specialistų sukurtos miniatiūrinės mikroschemos su fotoelementais,...


Erkės skelbia sezono pradžią

Erkės skelbia sezono pradžią

Kraujasiurbiai jau pabudo po žiemos, tad susiruošusius į gamtą klaipėdiečius specialistai ragina neprarasti budrumo. Pernai Klaipėdos apskrityje erkių platinamomis ligomis užsikrėtė daugiau gyventojų nei kitais metais. Šiemet pirmosios...


Ekspertai siūlo susilaikyti nuo elektroninių cigarečių

Ekspertai siūlo susilaikyti nuo elektroninių cigarečių

Tarp didžiųjų tabako gamybos kompanijų gaminamų produktų elektroninių cigarečių dar nėra, tačiau tai - tik laiko klausimas. Jei elektroninės cigaretės įsitvirtins rinkose, o pardavimų skaičiai rodo, kad taip netrukus ir bus, jų gamybos...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9