Gruodžio 6d. Pirmadienis

Stabligė: kaip kaulus laužančią ligą įveikė 80 - metė moteris?

Peržiūrų skaičius: 49068
Stabligė: kaip kaulus laužančią ligą įveikė 80 - metė moteris?

Ligą sukeliančios bakterijos neišnyksta ir sukelia labai sunkias ligas. Vieną tokių – stabligę, kuria sergant nuo raumenų traukulių lūžta kaulai ir nyra sąnariai, įveikė 80-metė moteris.

Susirgo dvi bendraamžės

Daili moteris, sėdėjusi gėlių primerktame kambaryje ant fotelio, palyginti vikriai atsistoja pasisveikinti. Nė už ką neduotum 80-ies, nors tokį jubiliejų ką tik atšventė.

"Mama dar prieš metus vaikščiojo į "Linijos" sporto klubą, o vasarą, iki nelemtos ligos, plaukiojo kolektyvinio sodo tvenkinyje", – pakomentuoja moters dukra Zita Varnienė.

Neįtikima. Dar sunkiau patikėti tuo, kad ši garbaus amžiaus moteris, Adelė Jančauskienė, visą liepą ir beveik pusę rugpjūčio gulėjo ištikta komos, o dabar jau beveik išsivadavo iš sunkios ligos gniaužtų. A.Jančauskienės bendraamžė Biržų rajono gyventoja, tokia pačia liga susirgusi rugsėjo viduryje, tebegydoma ligoninėje.

Ši sunki liga – stabligė, apie kurią girdime retai, bet ji, pasirodo, nėra išnykusi.

Z.Varnienė mano, kad jos mamai pasveikti padėjo sveika gyvensena. Abi moterys žino, kad mirtingumas nuo šios ligos labai didelis.

Koją susižalojo sode

A.Jančauskienė – gamtos vaikas. Vasaras leidžia kolektyviniame sode. Buvo įpusėjęs birželis, kai ji vieną dieną nuėjo pas sodo pirmininkę sumokėti mokesčių. Prie pirmininkės namelio užkliuvo už žolėmis apaugusio metalinio vamzdžio ir susižalojo koją.

"Kol parėjo į savo sklypą, batas buvo pilnas kraujo", – prisimena A.Jančauskienės dukra Zita.

Ji nuvežė mamą į Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės Traumatologijos punktą. Ten ligonei žaizdą išvalė, susiuvo, sutvarstė. Suleido vakcinos nuo stabligės, nurodė kitą dieną atvykti perrišti žaizdos ir išleido namo.

"Seniau tokiu atveju leisdavo serumo, o man suleido vakcinos", – patikslina medicinos felčerės diplomą turinti A.Jančauskienė.

Kai kitą dieną Traumatologijos punkte ligonė pasiskundė pakilusia temperatūra, žaizdą perrišusi slaugytoja atsakė, kad organizmas taip reaguoja į skiepus.

Ligonei sukaustė žandikaulius

Po procedūros grįžus namo, temperatūra pakilo iki 39 laipsnių. Dukra iškvietė greitąją medicinos pagalbą ir medikai nuvežė ligonę į Kauno 2-ąją klinikinę ligoninę.

"Paguldė į Infekcinių ligų skyrių, kitą dieną perkėlė į Chirurgijos. Ten žaizdą perrišinėjo, leido antibiotikus ir sakė, kad taip gydys tris savaites", – pasakoja Z.Varnienė.

Prieš pat Jonines ligonė pasijuto dar blogiau: jai sukaustė gerklę, sunku buvo kalbėti. Telefonu pasiskundė dukrai. Jai atskubėjus į ligoninę iškviesti konsultacijai neurologai nustatė mikroinsultą.

Z.Varnienė nupirko medikų nurodytų vaistų ir priemonių jiems lašinti. Tačiau šie vaistai ne ką tepadėjo. Kitą rytą A.Jančauskienė vėl skambino dukrai skųsdamasi, kad jaučiasi dar blogiau – nebegali net seilių nuryti. Z.Varnienė atskubėjo į ligoninę ir sukėlė ant kojų medikus. Tačiau diagnozę pati sau nustatė ligonė. "Ar tik nebus man stabligė?" – jau surakintais žandikauliais klausė ji medikų.

Vežiojo pirmyn atgal

Stabligės diagnozę patvirtino Kauno klinikų gydytojai. Vis dėlto iki to dar teko nemažai iškentėti. Per dieną, praleistą Klinikų Skubios pagalbos skyriuje, buvo atmesta mikroinsulto diagnozė ir nustatyta stabligė.

Tai – infekcinė liga, todėl A.Jančauskienė vėl grąžinta į 2-osios ligoninės Infekcinių ligų skyrių. Tačiau čia jos nenorėjo priimti.

"Mama nuo ryto nieko nevalgiusi ir negėrusi tiesiog silpo akyse, o 2-osios ligoninės Priėmimo skyriuje vyko debatai, kur ją dėti", – su apmaudu sunkias valandas prisimena Z.Varnienė.

Pagaliau buvo nuspręsta vėl vežti sunkią ligoninę atgal į Klinikas. Greitosios medicinos pagalbos automobilyje A.Jančauskienė duso, jos jėgos silpo.

"Kai pagaliau mamą paguldė Neurologijos klinikos palatoje, apdėjo visokiais aparatais, prijungė deguonies aparatą. Tačiau tai negelbėjo. Mamos kvėpavimas strigo, atrodė, kad ji miršta. Kai jauna gydytoja dar bandė ją sodinti, aš rėkiau, kad gelbėtų, ir mamą su visa lova išvežė į reanimaciją", – pasakoja Z.Varnienė.

Kilo daug komplikacijų

Intensyviosios terapijos ir reanimacijos skyriuje A.Jančauskienė praleido 39 paras. Tiek laiko ji buvo dirbtinės komos būklės – migdoma vaistais. Kitaip nebūtų ištvėrusi raumenų traukulių, nuo kurių plyšta raumenys, išnyra sąnariai, lūžta galūnių kaulai ir stuburo slanksteliai. Raumenų traukuliai yra pagrindinis stabligės simptomas.

A.Jančauskienė kvėpavo per vamzdelį, įstatytą į gerklas, buvo maitinama specialiu maistu tiesiai į skrandį, o atsivėrus jame žaizdoms – į dvylikapirštę žarną. Per tą laiką išsivystė plaučių uždegimas, sutriko širdies ritmas.

"Jaučiausi kaip per užsitęsusias laidotuves. Kasdien du kartus per dieną eidavau į Klinikas ir man sakydavo tą patį: būklė sunki, bet stabili", – prisiminusi tas dienas susigraudina Z.Varnienė.

Kai Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas Rimantas Tarasevičius priėmė sprendimą nebeleisti ligonei morfijaus ir jos taip ilgiau nebemigdyti, dar teko laukti, kol moteris pabus.

Mokėsi valgyti ir gerti

Dukra labai nudžiugo, kai trečią dieną be migdomųjų jos mama pramerkė akis. Šiandien A.Jančauskienė neatsimena dviejų savaičių įvykių net ir po to, kai jau buvo pabudusi. Jai atrodo, kad tuo metu buvo už Atlanto, Kanadoje.

Paprastoje Neurologijos klinikos palatoje A.Jančauskienė buvo gydoma dar šešias savaites. Per tą laiką daug ko mokėsi iš naujo. Ryti galėjo bandyti tik po to, kai pagaliau buvo išimta tracheostoma – vamzdelis kvėpuoti.

Beje, kai kurios gyvybės palaikymo aparatūros A.Jančauskienė pati nusprendė atsisakyti, o palatos gydytojai Audronei Juosponytei beliko tik paklusti. Šią gydytoją A.Jančauskienė ir jos dukra dievina už profesionalumą, nuoširdumą ir kantrybę. Ligonė sako išgyvenusi tik gydytojų R.Tarasevičiaus, Haroldo Jeneriko, A.Juosponytės ir savo dukters dėka.

Namo grįžo sustiprėjusi

"Kai mane vežė į Viršužiglio reabilitacijos ligoninę, mačiau tik medžių viršūnes, nes vežė gulinčią. Po savaitės procedūrų atsisėdau", – apie patirtį pasakoja A.Jančauskienė.

Viršužiglio reabilitacijos ligoninės medikai stebėjosi jos pastangomis pasveikti. Ligonė neleido atsikvėpti kineziterapeutui Mariui Meškauskui, prašydama jai padėti išmokti vaikščioti.

Beveik tris mėnesius lovoje išgulėjusią ligonę ant kojų pastatė fizioterapijos procedūros ir reabilitacijos specialistai. Negalėjusi valdyti rankų ir kojų šiandien A.Jančauskienė pati apsirengia, nusiprausia, net į vonią pati jau įlipa. Po kambarį vaikšto be lazdos, tik į lauką eina su vaikštyne.

"Medikai manęs klausdavo, kur mamą dėsiu, kai iš ligoninės išleis. Patarė užsisakyti vietą slaugos ligoninėje", – su šypsena šiandien kalba Z.Varnienė.

Jos mama pademonstruoja, kaip daro pratimus raumenims stiprinti. Įvairių mankštos pratimų sveikatai stiprinti seniai išmoko. Prieiname prie išvados, kad besirūpinantieji savo sveikata iš dalies yra gydytojai patys sau. Ir artimieji, kurie būna šalia sergančiojo, rūpinasi juo.

Kas yra stabligė?

Stabligė – tai ūmi infekcinė liga. Ją sukelia bakterija Clostridium tetani. Bakterija gamina aplinkos veiksniams – karščiui, šalčiui, saulės šviesai atsparias sporas, jos išlieka gyvybingos nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Stabligės sukėlėjai labai plačiai paplitę gamtoje. Jų yra įvairių gyvūnų ir žmogaus žarnyne. Su išmatomis jie patenka į dirvožemį ir jame sporų pavidalu ilgai išbūna gyvybingi.

Stabligės sukėlėjas į žmogaus organizmą, patekęs per burną, ligos nesukelia. Grėsmė susirgti kyla tada, kai sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, ypač – į dirvožemiu užterštas gilias durtines žaizdas, kur nėra deguonies ir susidaro vadinamosios anaerobinės sąlygos. Kartais stabligė pasireiškia po sunkesnio galūnių nušalimo, nuplikinimo, nudegimo. Sergantieji stablige aplinkiniams nepavojingi.

Nuo ligos saugo skiepai

Patikimiausia stabligės profilaktikos forma – skiepai. Kūdikiai stabligės vakcina skiepijami su difterijos ir kokliušo ar dar daugiau komponentų turinčiomis vakcinomis. Paaugliai ir suaugusieji stabligės vakcina skiepijami su difterijos vakcina. Palaikomosios vakcinos dozės suaugusiesiems rekomenduojamos kas 10 metų. Seniai skiepytiems traumas patyrusiems asmenims ji skiepijama su serumu ar imunoglobulinu nuo stabligės.

Alvydas Laiškonis, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius:

– Stabligė nėra išnykusi, kaip neišnyko nė vienas pasaulyje egzistavęs mikrobas. Didžiausia bėda, kad Lietuva neturi vaistų – serumo nuo šios ligos ir jo neperka. Serumas turi būti suleidžiamas vos užsikrėtus, nes jis gamina antikūnus prieš toksinus. Nuo stabligės saugo skiepai, skiepijama nemokamai. Visi nuo 25 metų kviečiami tai daryti, tereikia kreiptis į šeimos gydytoją. Skiepą reikia atnaujinti kas dešimt metų. Vaikai pagal skiepų kalendorių skiepijami ir revakcinuojami, imunitetą turi iki 25 metų.

Diana Obelienienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentė, Neurologijos klinikos skyriaus vadovė:

Stabligė diagnozuojama remiantis klinikiniais ligos požymiais: kramtomų raumenų spazmu, kai ligonis nebegali išsižioti, "sardoniška" šypsena, rijimo sutrikimu dėl ryklės raumenų spazmo, traukuliais. Pirmieji ligos požymiai užsikrėtus dažniausiai pasireiškia po savaitės, bet gali išryškėti ir po kelių dienų. Sukėlėjas, patekęs į anaerobines sąlygas, pradeda daugintis ir gaminti nervų audinius veikiantį nuodą egzotoksiną.

Liga gali prasidėti staiga arba po bendrų negalavimų. Dažniausiai pirmasis ligos požymis yra kramtomųjų raumenų spazmas. Galimi trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai, tirpimas užkrato patekimo vietoje. Vėliau prasideda raumenų traukuliai, kuriuos provokuoja visi išoriniai dirgikliai. Jie labai skausmingi, gali kartotis kas 5–10 min. Spazmams apėmus didelių raumenų grupes, jie būna tokie stiprūs, kad lūžta dantys, kaulai. Paprastai ligonis karščiuoja, temperatūra pakyla iki 38 laipsnių. Ligonio sąmonė išlieka nesutrikusi.

Dėl sunkių traukulių priepuolių gali sustoti kvėpavimas, veidas pamėlynuoja. Dėl hipoksijos arba tiesioginio galvos smegenų kamieno pažeidimo ligonį gali ištikti mirtis. Negydomi miršta apie 70–90 proc. ligonių, o taikant šiuolaikinius gydymo metodus – apie 10 proc. Kadangi liga gali labai greitai progresuoti, labai svarbu atpažinti pirmuosius simptomus, kuo skubiau ligonį vežti į gydymo įstaigą, kur yra intensyviosios terapijos skyrius.

Diena.lt

Detoksikacijos programa kas tai?

Detoksikacijos programa kas tai?

Pasaulis, kuriame mes gyvename, yra labai užterštas. Kalti mes patys, todėl šiandien kvėpuojame užterštu oru, valgome maistą su pesticidais ir hormonais ir esame nustebę bloga savijauta, jaučiame galvos, sąnarių skausmus, alergija, mieguistumas,...


Vargas dėl atopinio dermatito

Vargas dėl atopinio dermatito

Vargstu su atopiniu dermatitu. Kaip jį išsigydyti? O gal tai paprasčiausia alergija ir kuo jos skiriasi? Kaip reikia prisižiūrėti, nes labai niežti visą kūną, ypač dabar, kai reikia nešioti šiltus drabužius. Jau atsisakiau įvairios dušo žėlė,...


Nusilpo imunitetas? Nedelsk!

Nusilpo imunitetas? Nedelsk!

Dažniausiai žmonės imuniteto stiprinimą supranta kaip galimybę apsisaugoti nuo peršalimo ligų. Dominuoja nuomonė, jog jei ryklės gleivinės paraudimas, perštėjimas, galvos skausmas, karščiavimas ir kiti negalavimai kankina itin retai, vadinasi,...


Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Mokslo žurnalas „Current Biology“ aprašė tyrimus, atliktus su apvaliosiomis kirmėlėmis. Nors šie gyviai nemiega taip, kaip tai daro žmonės, jos vis dėlto turi vystymosi periodą, kuriame yra letargo būsenos. Dirbtinai suktrikdę...


Narkotikai ir alkoholis bukina kūrybiškumą

Narkotikai ir alkoholis bukina kūrybiškumą

Dr. Iainas Smithas, britų psichiatras ir priklausomybės ligų ekspertas, prieštarauja populiariajai nuomonei, jog svaigalai skatina kūrybiškumą. Mokslininkas, skaitydamas pranešimą Karališkos psichiatrų kolegijos susitikime, savo tiesai įrodyti...


Moterų higienos priemonės

Moterų higienos priemonės

"Nuolat baramės su paaugle dukra dėl tamponų. Ji juos naudoja nuo pat mėnesinių atsiradimo, trylikos metų. Mano laikais nebuvo girdėta, kad nekalta mergina ką nors dėtųsi į vidų, visos bijojome pakenkti nekaltybei. Dabar gi man dukra atšauna,...


Garas malšina stresą ir priverčia pamiršti vaistinę

Garas malšina stresą ir priverčia pamiršti vaistinę

Viena iš nedaugelio priklausomybių, darančių stebuklingą poveikį žmogaus fiziniam kūnui ir dvasiai – tradicinė garinė pirtis. Tikriems pirčiams tai – kur kas daugiau, nei prausimasis. Kodėl žmonės eina į pirtį? Ne vienas nori...


Gydytojas apie šarminio vandens svarbą žmogaus sveikatai

Gydytojas apie šarminio vandens svarbą žmogaus sveikatai

Kas yra vanduo? Iki šiol nėra tikslaus, aiškaus atsakymo į šį klausimą. Apie vandenį, jo savybes, svarbą mūsų gerai savijautai ir sveikatai laidos „Sveikatos ABC” metu pasakojo gydytojas chirurgas Gintautas Laurinavičius, sukaupusęs...


Kaip apsaugoti plaukus vasarą?

Kaip apsaugoti plaukus vasarą?

Kaip apsaugoti plaukus nuo saulės? Kaip apsaugoti galvos odą ir plaukus vasarą? Į šiuos klausimus nuolat ieško atsakymų žmonės, vasaros metu susiduriantys su pleiskanomis, išsausėjusios arba riebios galvos odos problemomis. Veikiami...


Gultis į ligoninę chemoterapijai nebūtina

Gultis į ligoninę chemoterapijai nebūtina

Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos klinikos Chemoterapijos skyriuje ne per seniausiai sergantiesiems vėžiu gydyti pradėtos naudoti specialios nešiojamosios vakuuminės vaistų įpurškimo sistemos. Kuo jos naudingos pacientui, papasakojo...


Kaip neperkaisti?

Kaip neperkaisti?

Lietuvoje vyrauja neįprasti karščiai. Nuo smarkiai padidėjusios oro temperatūros ir negailestingai tvieskiančios saulės kenčia visi, bet ypač sunku mažyliams, vyresnio amžiaus, turintiems antsvorio ar ligotiems žmonėms. Kaip elgtis, norint...


Prestižiniame medicinos žurnale aprašyti VU mokslininkų tyrimai

Prestižiniame medicinos žurnale aprašyti VU mokslininkų tyrimai

Vienas svarbiausių ir įtakingiausių pasaulio medicinos žurnalų "The Lancet" sausio pabaigoje paskelbė mokslininkų grupės, kurioje dirbo ir Vilniaus universiteto tarpfakultetinė tyrėjų grupė, vadovaujama doc. Arūno Germanavičiaus....


Medikai: kosėjant ir peršalus – jokių antibiotikų

Medikai: kosėjant ir peršalus – jokių antibiotikų

Didžiosios Britanijos šeimos gydytojams liepta nustoti skirti antibiotikus peršalusiems ir kosėjantiems pacientams. Kaip praneša britų "The Telegraph", antibiotikai šiuo atveju tik prisideda prie viruso plitimo, be to, grasina gyvybiškai...


Naudingi patarimai. Peršalus nebūtina griebtis vaistų kokteilio

Naudingi patarimai. Peršalus nebūtina griebtis vaistų kokteilio

Rudenį peršalimo ligos itin dažnos ne tik dėl palankių sąlygų virusams plisti, bet ir dėl silpnesnės imuninės sistemos ar sumažėjusios organizmo galios kovoti su ligos sukėlėjais. Dažniausiai sergama viršutinių kvėpavimo takų kataru, gerklės ar...


Rankos paspaudimas turi įtakos ilgaamžiškumui

Rankos paspaudimas turi įtakos ilgaamžiškumui

Londono mokslininkai teigia, kad rankos paspaudimas gali parodyti, kiek ilgai gyvensite. Tik reikia išmokti pažinti, kaip tvirtai spaudžiate ranką. Pasirodo, kuo tvirčiau sveikinatės, tuo sveikesnis esate. Kaip praneša BBC, mokslininkai tyrė...


Naujas žingsnis kovoje su Alzhaimeriu

Naujas žingsnis kovoje su Alzhaimeriu

Alzhaimerio ligą bus galima aptikti pačiose ankstyviausiose stadijose. "Siemens Medical Solutions" sukūrė žmogaus smegenis atvaizduojančio instrumento prototipą, kuris padės greičiau įvertinti žmogaus smegenų veiklos sutrikimus....


Migreną gali išgydyti tepalas nuo sąnarių skausmo?

Migreną gali išgydyti tepalas nuo sąnarių skausmo?

Jungtinės Karalystės mokslininkai teigia, kad išgydyti migreną gali padėti gelis nuo nugaros ir sąnarių skausmo.Medikai pabrėžia, jog šis metodas leis pakeisti tabletes, kurios nepadeda, kai migrenos priepuolio metu žmogų jau ima pykinti arba jis...


Kas naujo gydant sąnarių ligas?

Kas naujo gydant sąnarių ligas?

- Kas naujo gydant sąnarių ligas? - šį klausimą uždavėme medicinos mokslų daktarui ortopedui Rimtautui Gudui. - Kadangi įvairios sąnarių ligos kamuoja labai daug žmonių visame pasaulyje, naujų vaistų bei kitų gydymo būdų ieškoma ir atrandama...


Kokia yra vyrų ilgaamžiškumo paslaptis?

Kokia yra vyrų ilgaamžiškumo paslaptis?

Nieko naujo nepasakysime, jei paminėsime, kad dauguma moterų savo sielos žaizdas gydo vaikščiodamos po parduotuves. Tačiau Taivanio mokslininkai neseniai atliko tyrimą ir nustatė, kad panašus gydymo būdas yra veiksmingas ir vyrų atžvilgiu. Jų...


Karnitino papildai gali padėti nėščiųjų organizmui

Karnitino papildai gali padėti nėščiųjų organizmui

Jau anksčiau pastebėta, kad nėštumo laikotarpiu nežinia kodėl organizme sumažėja karnitino, į B grupės vitaminus panašios veikliosios medžiagos, kuri yra svarbi energijai gaminti ir riebalų metabolizmui. Naujasis tyrimas daro išvadą, kad taip...


Maisto etiketės: skaityti negalima pirkti

Maisto etiketės: skaityti negalima pirkti

Ar dažnai skaitote perkamo maisto etiketes? Ar suprantate viską, kas jose parašyta? Ar žinote, kada gamintojai jus bando apgauti? Šiuos klausimus turėjo progą sau užduoti kelios dešimtys Kaišiadorių rajono Kruonio gimnazijos 8–12 klasių...


Vaistažoles pataria rinkti kruopščiai ir atsakingai

Vaistažoles pataria rinkti kruopščiai ir atsakingai

Žolininkai atkreipia dėmesį, kad vaistinius augalus būtina ne tik tinkamai vartoti, bet ir rinkti bei džiovinti, praneša Lietuvos radijas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad žmonės dažnai klysta maišydami vaistinius augalus. Būtina žinoti...


Masažinė kėdė: kaip išsirinkti tą vienintelę?

Masažinė kėdė: kaip išsirinkti tą vienintelę?

Kiekvienas masažo mėgėjas tikriausiai ir svajoja apie masažą, kuriuo mėgautis galėtų kasdien po ilgos dienos grįžęs namo. Puikus sprendimas masažo mėgėjams – masažinė kėdė, tačiau tai – gana brangus pirkinys. Dėl šios priežasties,...


Mažiau baimės kėdėje – geresni tyrimai

Mažiau baimės kėdėje – geresni tyrimai

"Kraujo paėmimo procesą patobulinome atsižvelgdami į didelį pacientų srautą. Kai žmogus prieš procedūrą nusiramina, išvengiame streso įtakos tyrimų rezultatams. Tokia pertvarka vyks ir kituose mūsų padaliniuose. Tai tolesnis žingsnis siekiant...


Vakarų Lietuvos vandens problema – fluoras

Vakarų Lietuvos vandens problema – fluoras

Fluoro koncentracija vandenyje Lietuvos regionuose yra skirtinga. Leistinas normas ji dažniausiai viršija šalies Šiaurės Vakarų ir Vakarų regionų vandenviečių geriamajame vandenyje. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovės...


10 atsakymų apie sąnarių priežiūrą

10 atsakymų apie sąnarių priežiūrą

Priežasčių, kodėl atsiranda sąnarių skausmas – daugybė. Apie sąnarių ligas kasmet primena atvėsę orai, kai kurie žmonės sąnarių skausmą jaučia intensyviau padirbus fizinį darbą. Įtemptas gyvenimo tempas, paveldimumas, antsvoris, netinkama...


Norą anksti keltis lemia geno mutacija

Norą anksti keltis lemia geno mutacija

Gal turite kolegų, kuriems pakanka vos kelių valandų miego, kad jie ryte pakiltų iš lovos anksti ir kupini jėgų, o jūs, nepaisant visų įdėtų pastangų pakeisti savo įpročius, darbingi tampate tik po valandos žiovavimo ir puodelio kavos? Gali būti,...


Pirmasis pasaulyje bioninis rankos protezas jau prieinamas plačiajai rinkai

Pirmasis pasaulyje bioninis rankos protezas jau prieinamas plačiajai rinkai

Bio-elektroninį rankos protezą "i-LIMB Hand" su penkiais individualiai valdomais pirštais sukūrusi Škotijos kompanija "Touch Bionics" paskelbė, jog pradeda masinį šių naujųjų produktų tiekimą. Kompanija tos pačios technologijos...


Dėl greipfrutų dietos moteriai grėsė kojos amputacija

Dėl greipfrutų dietos moteriai grėsė kojos amputacija

Moteris, kuri laikydamasi dietos kasdien suvalgydavo po greipfrutą, vos išvengė kojos amputacijos. Tai nutiko dėl kraujyje susidariusio pavojingo krešulio, apie šį neįprastą atvejį skelbiama medicinos žurnale "The Lancet". Vienos...


Prezervatyvai – ne panacėja nuo AIDS ir nėštumo

Prezervatyvai – ne panacėja nuo AIDS ir nėštumo

Nuo nepageidaujamo nėštumo saugančios kontracepcijos sąrašas šiais laikais labai išsiplėtė, tačiau apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų įmanoma vis dar tuo pačiu, dar prieš gerus du šimtmečius prekyboje atsiradusiu prezervatyvu. Šis...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9