Sausio 24d. Penktadienis

Skirtingi miestai – skirtingi tyrimų rezultatai

Peržiūrų skaičius: 42032
Skirtingi miestai – skirtingi tyrimų rezultatai

Kauno ir Vilniaus gydymo įstaigose atlikti to paties ligonio sveikatos tyrimai po pusantro mėnesio skyrėsi kaip dangus ir žemė, bet kaltų lyg ir nėra.

Kartą per metus

Klemensas Kliukinskas, kaip dera visiems, rūpinasi savo sveikata. Žinia, kad metams bėgant ji menkėja, todėl pastarąjį dešimtmetį dabar jau septyniasdešimtmetis vyras pas gydytojus apsilanko kasmet.

"Nuo 1999-ųjų buvau gydytojo urologo Kęstučio Jociaus pacientas Bendrosios medicinos praktikos klinikoje Kaune. Net ir tada, kai persikėliau gyventi į Vilnių, atvažiuodavau pas savo gydytoją, kuris žino apie mano prostatą, seka jos būklę", – atvirai pasakojo K.Kliukinskas.

Prieš trejus metus gydytojas K.Jocius savo pacientui diagnozavo prostatos adenomą. Tai prostatos – vyrų priešinės liaukos gėrybinis auglys. Vieno prostatos būklės rodiklių – specifinio prostatos antigeno koncentracija kraujyje, vadinama PSA, buvo 3,18 nanogramo mililitre. 61–70 metų vyrams PSA norma – iki 4 nanogramų mililitre.

"Indikacijų prostatos biopsijai nėra, gydyti tiktų durasteridas po 0,5 mg kasdien 6 mėnesius", – taip į paciento ligos istoriją įrašė gydytojas K.Jocius.

Sąžiningai gėrė vaistus

Po pusantrų metų gydytojas K.Kliukinskui paskyrė naujų vaistų – avodarto. Kompensuojamųjų vaistų receptą parašė maksimaliam laikui – trims mėnesiams, bet ligonis nusipirko vaistų visiems metams už visą kainą, nes turėjo išvykti į Jungtines Amerikos Valstijas. Bijodamas, kad auglys nesupiktybėtų, sąžiningai visus metus vartojo vaistus.

"Vaistus gėriau, nors jų šalutinis poveikis buvo labai bjaurus: perverdavo skausmai, kas dvi valandas lakstydavau į tualetą", – grįžęs į Lietuvą guodėsi K.Kliukinskas. Jis džiaugėsi, kad nepasireiškė dar sunkesni šalutinio poveikio simptomai. Informacijoje vaisto vartotojams perspėjama, kad gali staiga prasidėti švokštimas ar spaudimas krūtinėje, akių vokų, veido, lūpų tinimas, bet kurios kūno vietos papulinis odos bėrimas ar dilgėlinė. Pajutus šiuos simptomus reikia nedelsiant kreiptis į gydytojus.

Tyrimų rezultatai nudžiugino

Kai gegužės pabaigoje K.Kliukinskas grįžo į Lietuvą, iškart atskubėjo į Bendrosios medicinos praktikos kliniką. Paprašė atlikti echoskopiją, kraujo ir PSA tyrimus. Už viską sumokėjo daugiau kaip pusantro šimto litų. Ir nudžiugo, kai tyrimų rezultatai patvirtino gerą sveikatą.

"PSA – 2,68 nanogramo mililitre, tyrimus atliko medicinos biologė Irena Kupšienė." "Prostata 48 ml tūrio, homogeniška, kontūras lygus. Liekamojo šlapimo 11 ml. Išvada: padidėjusi prostata, padidėjęs liekamojo šlapimo kiekis. Gydytojas Gintaras Kuprionis."

Lapelius su tokiomis tyrimų išvadomis K.Kliukinskas parodė savo šeimos gydytojai Birutei Bivainienei, dirbančiai Vilniaus Centro poliklinikoje. Gydytoja dėl savo paciento geros sveikatos nė kiek nenudžiugo, bet nustebo.

"Negali būti tokio pagerėjimo", – gydytojos B.Bivainienės žodžius pacitavo K.Kliukinskas.

Kitų medikų nuomonė

Šeimos gydytoja pasiūlė atlikti tyrimus pakartotinai. K.Kliukinskas tą pačią dieną nuėjo į sostinės Centro poliklinikos laboratoriją, po kelių dienų – į Vilniaus universiteto onkologijos institutą. Netruko sulaukti atsakymų.

Onkologijos instituto Vėžio žymenų laboratorijos klinikos laborantės Birutės Nekrošienės atliktas tyrimas liudijo, kad PSA rodiklis – 11,74 nanogramo mililitre. Centro poliklinikos klinikinės biologės Aldonos Smilgevičienės pasirašytoje pažymoje šis rodiklis – dar didesnis, 12,6 nanogramo mililitre. Norma pagal K.Kliukinsko amžių, primename, yra 4 nanogramai.

Galbūt PSA rodikliai per pusantro mėnesio padidėjo? Kaune tyrimai buvo atlikti gegužės 27 d., Vilniuje – liepos 8 ir 13-ąją. Vilniaus medikai tvirtina, kad tokio spartaus PSA augimo nebūna. Centro poliklinikos gydytojas urologas Vytautas Keina naujam savo pacientui K.Kliukinskui pasakė: "Gydymas bus ilgas." Paskyrė naujų vaistų, kuriuos reikės gerti tris mėnesius, po to vėl ateiti pas gydytoją.

Už klaidą net neatsiprašė

K.Kliukinskas sunerimęs: jis turi grįžti į Jungtines Amerikos Valstijas slaugyti sergantį dėdę.Vienas bilietas jau prapuolė, papildomai bevaikštant pas gydytojus. Ilgiau būti Lietuvoje K.Kliukinskas negali, po trijų mėnesių grįžti konsultuotis neturi pinigų, juolab dėl tos priežasties negali gydytis Amerikoje.

Vyras piktinasi Kauno gydytojais, jį suklaidinusiais. "Manęs net neatsiprašė, nekalbant apie pinigų už neteisingus tyrimus grąžinimą. Bendrosios medicinos praktikos klinikos direktoriaus pavaduotoja Aurelija Krasauskienė tepasiūlė parašyti pareiškimą. Sakė, sušauks posėdį, aptars mano atvejį ir praneš raštu. Tačiau man dabar labiau už viską rūpi mano ir mano dėdės už Atlanto sveikata", – sielojosi K.Kliukinskas.


Birutė Bivainienė, Vilniaus Centro poliklinikos šeimos gydytoja

Visi klystame, todėl ir neatitiko PSA tyrimų, atliktų Kaune ir Vilniuje, rezultatai. Kolegoms kauniečiams pritrūko mažo žmogiškojo faktoriaus – grąžinti pinigus už neteisingai atliktus tyrimus. Jų rezultatai pagerėti per tokį trumpą laiką – pusantro mėnesio, tikrai negali. Džiaugiuosi, kad Valstybiniame patologijos centre atlikus mano paciento K.Kliukinsko prostatos ląstelių biopsiją nieko blogo nerasta. Prostatos padidėjimas – natūralus dalykas vyresnio amžiaus vyrams, tik kartais bedidėdama ji sugalvoja suvėžėti. Dėl to reikia būti budriems.


Kęstutis Jocius, Bendrosios medicinos praktikos klinikos gydytojas

Pirmą kartą K.Kliukinską konsultavau 2004 m. rugsėjo 24 d. Antrą kartą šis pacientas pas mane apsilankė po dvejų metų. Paskutinį kartą K.Kliukinską konsultavau 2007 m. spalio 29 ir lapkričio 15 d. Daugiau K.Kliukinskas pas mane nesilankė, tyrimus šių metų gegužės 27 d. klinikoje atliko individualiu prašymu be mano konsultacijos. Nors K.Kliukinskas pats paviešino savo ligą ir jos eigą, mano daugiametė klinikinė patirtis neleidžia komentuoti tai, kas paaiškėjo per pokalbius su pacientu.


Vidmantas Samuitis, Bendrosios medicinos praktikos klinikos direktorius, gydytojas urologas

PSA tyrimai pas mus atliekami nauju, labai dideliu tikslumu pasižyminčiu aparatu. Išsiaiškinome, kad ir tą dieną, kai buvo atlikti tyrimai pacientui K.Kliukinskui, aparatas veikė labai tiksliai. PSA tyrimus atliekame nuo Klinikos įkūrimo, jau 15 metų. Šių tyrimų rezultatams įtakos turi labai daug veiksnių. Tai vaistų vartojimas ir staigus jų nutraukimas, prostatos uždegimas, prieš tai atliktas prostatos tyrimas pirštu, staigus vėžinio proceso progresavimas ir kiti. Pacientas K.Kliukinskas konsultavosi pas Kauno ir Vilniaus gydytojus, atliko įvairius tyrimus ir gavo skirtingą jų interpretaciją bei gydymą. Mums nepateikta jokia dokumentacija, kur ir kuo buvo gydytas pastaruosius dvejus metus, kai nesilankė mūsų klinikoje, žodžiu apie tai mūsų taip pat neinformavo. Visa tai galėjo turėti įtakos PSA tyrimui. Tiek vilniečiai, tiek kauniečiai gydytojai nustatė tą pačią diagnozę. Tačiau būta daug neatitikimų. Mes suprantame paciento K.Kliukinsko situaciją ir patirtus nepatogumus. Tačiau kas dabar kaltas dėl susidariusios painiavos? Belieka tik apgailestauti. Pacientui K.Kliukinskui patarčiau gydytis viename mieste ir pas tą patį urologą, nes laukia ilgalaikė stebėsena ir gydymas.


Aurelija Krasauskienė, Bendrosios medicinos praktikos klinikos direktoriaus pavaduotoja

Žmonių santykiuose ir konfliktuose retai kada būna teisi tik viena pusė, juo labiau santykiuose su sergančiu žmogumi. Paciento K.Kliukinsko priekaištus mūsų klinikos laboratorijai pirmą kartą išklausiau liepos pabaigoje. Pacientas priekaištavo, kad PSA tyrimas pas mus atliktas neteisingai, kad, šeimos gydytojos paskatintas, tyrimą kartojo Vilniuje ir jo reikšmė buvo kita. Ji per pusantro mėnesio smarkiai pasikeitė. Tą pačią apsilankymo mūsų klinikoje dieną K.Kliukinskui PSA tyrimas buvo atliktas pakartotinai ir nemokamai. Jo reikšmė sutapo su Vilniaus tyrėjų duomenimis. Prašiau paciento papasakoti, kokius tyrimus, kokius vaistus per tą laiką vartojo, kas pasikeitė per tą laiką jo asmeniniame gyvenime. Kai ligonis nepateikė paaiškinimų, pasiūliau jam urologo konsultaciją, vadovaudamasi mano mokytojų teiginiu: prieš laboratorinius tyrimus nusiimk kepurę, bet nenulenk mąstančios galvos. Tada paaiškėjo, kad K.Kliukinskas pats savo iniciatyva atliko klinikoje prostatos tyrimą ultragarsu, kuriuo irgi nepatenkintas, nes rezultatai skyrėsi nuo vilniečių. Atsiprašiau paciento už patirtus nepatogumus, bet ne už kolegų klaidas. Norint jas rasti, reikia turėti daugiau duomenų ir informacijos tiek laboratorinės tarnybos, tiek klinicisto darbe. Kaip ir buvome susitarę, po vilniečių atliktos prostatos biopsijos ir kitų tyrimų K.Kliukinskas pas mus vėl apsilankė, pasakė, kokia jam nustatyta diagnozė. Pareiškė pretenzijų mums, kad dėl pakartotinių tyrimų prarado bilietą į Ameriką, turėjo išlaidų dėl kelionių iš Vilniaus į Kauną ir atgal, pietavimo Kaune. Kadangi K.Kliukinsko pretenzijos klinikai išaugo, o jo pasakojimas skyrėsi nuo klinikos dokumentacijoje esamų duomenų ir gydančio gydytojo docento K.Jociaus pasakojimo (pagal klinikos vidaus tvarką patikrinamos visos klinikinės ar laboratorinės neatitiktys tuoj po jų konstatavimo), paprašiau pretenzijas ir reikalavimus išdėstyti raštu, apie išvadas pažadėjau informuoti. Kaip gydytoja galiu tik apgailestauti, kad pacientas K.Kliukinskas pats ar patarėjų buvo nukreiptas neteisingu keliu, pirmiau atlikęs tyrimus, o tik paskui kreipęsis į specialistus. Beje, K.Kliukinsko atvejis – ne vienintelis. Dažnai pacientai patys sau skiria tyrimus ir klaidingai juos interpretuoja. Dar blogiau, kai net ir gydomasi, remiantis interneto ar kaimynų konsultacijomis.


Kas yra prostata

Prostata arba priešinė liauka – vyriškoji liauka, maždaug kaštono dydžio ir sverianti apie 20 gramų. Prie pat šlapimo pūslės apsupa šlapimkanalį ir suauga su jo sienele. Prostatos liaukos liaukinės pūslelės labai įvairaus dydžio ir formos. Jos išskiria prostatos sekretą, kuris yra pilkas, šarminis, specifinio kvapo skystis, turintis baltymų ir lipidų. Manoma, kad šis skystis aktyvina spermatozoidus ar padidina jų judrumą.


Patikros programa vyrams

Didėja vyrų dalyvavimas prevencinėje Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje. Per pirmąjį šių metų pusmetį pagal šią programą buvo patikrinti 74 196 vyrai (pernai tuo laikotarpiu – 67 303). Nustatyti 1098 susirgimo vėžiu atvejai, kitokia navikinė ir nenavikinė patologija – 392, gerybinė prostatos hiperplazija – 1451 vyrams. Didėjant profilaktinių tyrimų mastui kasmet vis daugiau diagnozuojama naujų vėžio atvejų. Svarbu tai, kad dažniau diagnozuojamas ankstyvasis I–II stadijų vėžys, kurį galima sėkmingai gydyti. Pagal programą tikrinami vyrai nuo 50 iki 75 metų amžiaus, o nuo 45 metų – tie vyrai, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Nuo šių metų liepos mėnesio pagal šią programą, rekomendavus specialistams, galima pasitikrinti ne dažniau kaip vieną kartą per dvejus metus.


Prostatos adenoma

Prostatos adenoma arba priešinės liaukos hipertrofija – tai gėrybinis navikas. Paprastai adenoma pasireiškia vyresniems nei 50 metų vyrams. Rizika susirgti šia liga didėja su bėgant metams. Gali būti, kad liga susijusi su hormoniniais pokyčiais, būdingais natūraliam senėjimo procesui.

Simptomai: sunkumai pradedant šlapintis, susilpnėjusi srovė, dažnai reikalaujanti papildomo įsitempimo, padažnėjęs šlapinimasis naktį, nevalingas šlapinimasis, atkaklus ar nesulaikomas noras šlapintis ir kraujo priemaišos šlapime. Prie bendrų simptomų priskiriami diskomforto pojūtis pilvo srityje, apetito praradimas, nuovargis.

Tradiciniai gydymo metodai: vaistai ir chirurginė operacija. Adenomą gydo ir hormonais, sukeliančiais priešinės liaukos audinių susitraukimą. Kai kuriais atvejais gydymas netaikomas, reikalinga tik dažna profilaktinė apžiūra.


Prostatos karcinoma

Sergamumas prostatos vėžiu Lietuvoje užima pirmą vietą tarp kitų organų vėžių, dėl to valstybė finansuoja prostatos patikros programą. Prostatos vėžys paprastai vystosi ilgai. Kartais pirmieji simptomai atsiranda tik po dešimties metų. Pirmosiose ligos stadijose ligoniai niekuo nesiskundžia, nors kai kuriems pasitaiko ir agresyvi, sparti ligos vystymosi forma. Kadangi navikas užspaudžia šlaplę, vargina tokie prostatos vėžio simptomai, kaip ir adenomos, kartais juosmens ar klubo skausmas, impotencija. Prostatos vėžys gali būti įtariamas pagal PSA koncentraciją kraujyje. Tačiau šis tyrimas nėra labai tikslus, nes bet kuri kita būklė, sukelianti prostatos pabrinkimą ar padidėjimą, gali sukelti ir PSA koncentracijos padidėjimą. 10 proc. vyrų, sulaukusių 50 metų, PSA koncentracija yra didesnė nei 3–4 nanogramai mililitre. Kas ketvirtas jų susirgs priešinės liaukos vėžiu. Tačiau net apie 15 proc. vyrų, kurių PSA yra normali, suserga priešinės liaukos vėžiu. Šia liga suserga 85 proc.vyrų, sulaukusių 85 metų. Vien PSA tyrimo nepakanka diagnozuojant prostatos vėžį

Kiti tyrimai: rektalinis (čiuopiant pirštu), tyrimas ultragarsu ir prostatos biopsija, kai paimtas audinio gabalėlis ištiriamas mikroskopu.

Prostatos vėžio gydymo taktika priklauso nuo paciento amžiaus, bendros sveikatos būklės, naviko stadijos, išplitimo laipsnio ir biopsijos tyrimo rezultato. Tai gali būti visiškas prostatos pašalinimas, spindulinis gydymas, brachiterapija, kai specialios radioaktyvios sėklos suleidžiamos į prostatą, arba hormonų terapija.

Rytais pykinti gali ne tik nėščias moteris

Rytais pykinti gali ne tik nėščias moteris

Ryte valantis dantis pykina? Nebūtina bėgti pirkti nėštumo testo, pasirinkite paprastesnį variantą - atkreipkite dėmesį, kokia dantų pasta valotės dantis. Medikai pataria rytais dantis valytis tik po valgio arba išgėrus stiklinę vandens....


Pasninkas gali sugrąžinti sveikatą

Pasninkas gali sugrąžinti sveikatą

"Pasninkas reikalingas ne tiek žmogaus dvasios, kiek kūno sveikatai. Visos pasaulio religijos žmones ragina pasninkauti bent kelis kartus per metus. Juk senovėje dvasininkai ir gydė. Viešpačiui Dievui gal ir nelabai svarbu, kad mes šimto metų...


Sveikatą lemiantys veiksniai – nepasitikėjimas žmonėmis, liūdesys ir dviveidystė

Sveikatą lemiantys veiksniai – nepasitikėjimas žmonėmis, liūdesys ir dviveidystė

Vakarų pasaulyje plačiai paplitę tyrimai, nagrinėjantys, kaip mūsų sveikatą veikia iš pirmo žvilgsnio neapčiuopiami veiksniai - artimi ryšiai, žinojimas, kad nelaimėje aplinkiniai išties pagalbos ranką, situacijos, kai tenka arba, atvirkščiai,...


Seksas: ką verta žinoti apie moters lytinį potraukį

Seksas: ką verta žinoti apie moters lytinį potraukį

Moters lytinis potraukis stipriai priklauso nuo jos dvasinės būsenos: jai labai svarbūs tarpusavio santykiai su vyru ir jo elgesys. Žiūrėti į nuogą nežinomo vyro kūną jai ne tik nėra malonu, bet ir gali kelti šleikštulį. Todėl fizinis suartėjimas...


Prestižiniame medicinos žurnale aprašyti VU mokslininkų tyrimai

Prestižiniame medicinos žurnale aprašyti VU mokslininkų tyrimai

Vienas svarbiausių ir įtakingiausių pasaulio medicinos žurnalų "The Lancet" sausio pabaigoje paskelbė mokslininkų grupės, kurioje dirbo ir Vilniaus universiteto tarpfakultetinė tyrėjų grupė, vadovaujama doc. Arūno Germanavičiaus....


Kad akys būtų sveikos

Kad akys būtų sveikos

Atstumas nuo akių iki knygos turi būti 35-40 cm. Geriausia knygą laikyti pasvirusią 45 laipsnių kampu. Kuo arčiau laikoma knyga ar žaislas, tuo didesnis krūvis tenka akims. Negalima skaityti ar piešti gulomis. Būnant tokioje padėtyje, labai...


Patarimai, kaip vasarą išsaugoti puikius nagus

Patarimai, kaip vasarą išsaugoti puikius nagus

Nesvarbu, ar jūsų stilius elegantiškas, seksualus, bohemiškas, ar visi trys kartu – šią vasarą jūsų nagai turėtų būti lakuoti šviesiai. Rožinė spalva karaliauja ne tik šios vasaros makiažo paletėse, bet ir yra moteriškų aksesuarų, suknių,...


Lietuvių naudojimosi mobiliuoju telefonu įpročiai kelia grėsmę

Lietuvių naudojimosi mobiliuoju telefonu įpročiai kelia grėsmę

Lietuviai peržengė pavojingą naudojimosi mobiliuoju telefonu ribą - 10 metų. Ilgas mobiliojo telefono naudojimas gali kenkti sveikatai ir net būti vėžinių susirgimų priežastimi. Tai rodo naujausių, kelis dešimtmečius trukusių Pasaulio sveikatos...


Švariai nuplauti rankas 5 sekundžių neužtenka

Švariai nuplauti rankas 5 sekundžių neužtenka

Siekiant atkreipti dėmesį į rankų higienos ir jos gerinimo svarbą sveikatos priežiūros įstaigose, šių metų gegužės 5 dieną jau trečius metus iš eilės visas pasaulis mini rankų higienos dieną, kurios šūkis – "Plauk rankas – saugok...


Blogas vadovavimas sukelia širdies ligas

Blogas vadovavimas sukelia širdies ligas

Netinkamai savo darbą atliekantys vadovai gali padidinti riziką susirgti širdies ligomis savo pavaldiniams, rodo tyrimas. Tyrime dalyvavo daugiau kaip 3 tūkst. vyrų samdinių, rašo BBC. Švedų mokslininkai aptiko stiprių sąsajų tarp blogo vadovavimo...


Neužleiskime žarnyno ligų

Neužleiskime žarnyno ligų

Žarnyno susirgimų registras rodo, jog neabejotinai plinta įvairios žarnyno ligos: opaligė, gastritas (skrandžio uždegimas), gastroezofaginio refliukso liga, stemplės, skrandžio bei žarnyno polipozė, divertikuliozė, opiniai kolitai ir ypač -...


Vidinio laikrodžio sutrikimai turi įtakos atminčiai

Vidinio laikrodžio sutrikimai turi įtakos atminčiai

Dauguma žmonių sužino apie savo circadinį arba kitaip dar vadinamą vidinį paros ritmą tik tada, kai kerta kelias laiko juostas ir pajunta paros ritmo sutrikimus. Mokslininkai jau nuo seno žino, kad žmogaus vidinis paros ritmas reguliuoja beveik...


Ko vertas į laikraštį suvyniotas sumuštinis?

Ko vertas į laikraštį suvyniotas sumuštinis?

Kai miškai net lūžta nuo uogų ir grybų, šeimininkės šaldikliuose ima kaupti jų atsargas žiemai. Deja, ne visos miško gėrybės yra užšaldomos tam skirtuose indeliuose. Uogaudamas ar grybaudamas neretas mūsų irgi nesuka sau galvos, kad uogas ar...


Šokoladas padeda kovoti prieš chronišką nuovargį

Šokoladas padeda kovoti prieš chronišką nuovargį

Kasdieninės juodojo šokolado dozės gali sumažinti chroniško nuovargio požymius. Pirminiais tyrimais taip pat nustatyta, jog juodąjį šokoladą su dideliu kiekiu kakavos valgantys pacientai jausdavo mažiau nuovargio nei tie, kurie valgė baltąjį...


Patarimai keliautojams

Patarimai keliautojams

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai keliautojams primena, kad sėkminga kelionė - tai saugi ir sveika kelionė. Jei susiruošėte pakeliauti po užsienio šalis, nepamirškite pasirūpinti sveikata prieš kelionę ir visos kelionės metu. Kelionė...


Apšvietimo įtaka sveikatai

Apšvietimo įtaka sveikatai

Šviesa mus lydi visur: lauke, namuose, darbe. Lietuvoje keturi metų laikai lemia skirtingą šviesos kiekį, o nuo apšvietimo labai priklauso ir žmogaus nuotaika bei sveikata. Turbūt esate pastebėję, kad saulei pasirodžius danguje tampate...


Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Nuo balandžio iki spalio mėnesio daugiausia žmonių nukenčia nuo be priežiūros lakstančių augintinių ar laukinių gyvūnų. Per tris šių metų mėnesius Kauno mieste į medikus jau kreipėsi 144 žmonės, iš jų 111 suaugusiųjų ir 33 vaikai, kokiu nors būdu...


Pasitikrinti sveikatą per 1 dieną – misija įmanoma!

Pasitikrinti sveikatą per 1 dieną – misija įmanoma!

Prieš Naujuosius metus į Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojus kreipiasi daug lietuvių, dirbančių ir gyvenančių užsienyje. Šiandien centre taip pat sutikome kelis tautiečius, atvykusius šventinių atostogų į Lietuvą. Pakalbinome p....


Restoranų ir kavinių maistas skatina širdies kraujagyslių ligas

Restoranų ir kavinių maistas skatina širdies kraujagyslių ligas

Dauguma dirbančių žmonių kasdien priversti pasikliauti restoranų, greito maisto įstaigų bei kitų užeigų samprata apie sveiką maistą. Jungtinėje Karalystėje 16-oje restoranų ištyrus 96 patiekalus nustatyta, kad žmogus, užsisakęs vieną patiekalą,...


Ką apie krūties vėžį turėtų žinoti kiekviena moteris?

Ką apie krūties vėžį turėtų žinoti kiekviena moteris?

"Susirgus krūties vėžiu neskauda! Gal tik itin retais atvejais. Visa bėda, kad organizmas iš pradžių nereaguoja į naviką, panašiai kaip tėvai nereaguoja į išdykėlio vaiko prasikaltimus. Galbūt todėl, kad darinys atsiranda iš savo...


Daugiau judėsi – ilgiau gyvensi

Daugiau judėsi – ilgiau gyvensi

Kad būtume sveiki ir gyventume ilgai, privalome judėti. Tokius mus sukūrė gamta. Žmogus nuo senų laikų turėjo judėti, kad nusišautų žvėrį, pasigautų žuvį. "Gaila, kad mes, lietuviai, vis dar nesame pakankamai sąmoningi, labiau mėgstame...


Gydytojui pataria kompiuteris

Gydytojui pataria kompiuteris

Navigacijos sistema praverčia ne tik kelionėje. Gydytojams ji padeda operacinėje. Klaipėdos apskrities ligoninės traumatologai ortopedai kelio sąnarį protezuoja, paisydami kompiuterinės programos duodamų patarimų. Kelio sąnario keitimo operacijų...


Dirgli šlapimo  pūslė

Dirgli šlapimo pūslė

Dirglios (hiperaktyvios) šlapimo pūslės nevalingi susitraukimai sukelia šlapimo nelaikymą, atsiranda staigus, nenumaldomas noras šlapintis su faktiniu šlapimo nutekėjimu ar be jo, esant ir nedideliam šlapimo kiekiui šlapimo pūslėje. Taip pat...


Jūrų dumbliai mažina uždegimus

Jūrų dumbliai mažina uždegimus

Jūros dumblių išskiriamos cheminės medžiagos padės apsaugoti pacientus nuo žaizdų uždegimo, ypač kovojant su bakterijomis, kurios neleidžia užgyti žaizdoms, susidarančioms dirbtinių sąnarių ar kitų implantų įsodinimo operacijų metu. Tos cheminės...


Paprasta kavos puodelių aritmetika

Paprasta kavos puodelių aritmetika

Kava gardžiuojamės ne tik dėl malonaus skonio, bet ir tikėdamiesi, kad būsime darbingesni bei geriau nusiteikę. Kita vertus, daugelis mano, esą šis gėrimas nedera prie tinkamos mitybos ir visiškai jo atsisako. O ką apie kavą sako mokslas?...


N. Samalavičius. Storosios žarnos vėžys – mokestis už civilizaciją

N. Samalavičius. Storosios žarnos vėžys – mokestis už civilizaciją

VU Onkologijos instituto vadovas N. Samalavičius teigia, kad Lietuvoje nuo storosios žarnos vėžio miršta 1000 žmonių, o susirgimų kasmet daugėja. I ar II stadijos ją išgydyti galima daugiau nei du trečdalius ligonių, o ir šiandien apie 60 procentų...


Holger Lahayne. Dirbtinis apvaisinimas ir teologų požiūris

Holger Lahayne. Dirbtinis apvaisinimas ir teologų požiūris

Industrinėse Vakarų šalyse kas penkta sutuoktinių pora ne savo noru lieka bevaikė. Viena iš galimybių tokiai porai susilaukti palikuonių yra dirbtinis apvaisinimas. Esama tokių metodų: Intrauterinė inseminacija (IUI). Sperma patalpinama gimdos...


Nudegus - pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

Nudegus - pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

Saugokite vaikus. Jie dažniausiai nukenčia dėl artimųjų neatsargumo. Kasmet Lietuvoje nudega per 10 000 žmonių, apie trečdalis jų - vaikai. Ketvirtadalis šių žmonių paguldoma į ligonines, kur jiems dėl įvairaus stiprumo nudegimų atliekamos...


Gyvenimo būdo pasekmė - lėtinė skrandžio liga GERL

Gyvenimo būdo pasekmė - lėtinė skrandžio liga GERL

Rėmens graužimą, ko gero, yra patyręs kiekvienas žmogus. Šis nemalonus simptomas būdingas gastroezofaginio refliukso (GERL) ligai. Tai - lėtinė atsinaujinanti liga, pasireiškianti ne tik varginančiu rėmeniu, bet ir stemplės pokyčiais,...


Provincijoje daugėja narkomanų

Provincijoje daugėja narkomanų

Tyrimai rodo, kad per pastaruosius 4 metus šalies provincijoje daugėja asmenų, vartojančių narkotikus, praneša Lietuvos radijas. "Prieš 4 metus sakėme, kad kaimuose ir rajonuose narkotikų vartojimas yra žymiai mažesnis nei didžiuosiuose...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9