Gruodžio 15d. Sekmadienis

Skirtingi miestai – skirtingi tyrimų rezultatai

Peržiūrų skaičius: 42032
Skirtingi miestai – skirtingi tyrimų rezultatai

Kauno ir Vilniaus gydymo įstaigose atlikti to paties ligonio sveikatos tyrimai po pusantro mėnesio skyrėsi kaip dangus ir žemė, bet kaltų lyg ir nėra.

Kartą per metus

Klemensas Kliukinskas, kaip dera visiems, rūpinasi savo sveikata. Žinia, kad metams bėgant ji menkėja, todėl pastarąjį dešimtmetį dabar jau septyniasdešimtmetis vyras pas gydytojus apsilanko kasmet.

"Nuo 1999-ųjų buvau gydytojo urologo Kęstučio Jociaus pacientas Bendrosios medicinos praktikos klinikoje Kaune. Net ir tada, kai persikėliau gyventi į Vilnių, atvažiuodavau pas savo gydytoją, kuris žino apie mano prostatą, seka jos būklę", – atvirai pasakojo K.Kliukinskas.

Prieš trejus metus gydytojas K.Jocius savo pacientui diagnozavo prostatos adenomą. Tai prostatos – vyrų priešinės liaukos gėrybinis auglys. Vieno prostatos būklės rodiklių – specifinio prostatos antigeno koncentracija kraujyje, vadinama PSA, buvo 3,18 nanogramo mililitre. 61–70 metų vyrams PSA norma – iki 4 nanogramų mililitre.

"Indikacijų prostatos biopsijai nėra, gydyti tiktų durasteridas po 0,5 mg kasdien 6 mėnesius", – taip į paciento ligos istoriją įrašė gydytojas K.Jocius.

Sąžiningai gėrė vaistus

Po pusantrų metų gydytojas K.Kliukinskui paskyrė naujų vaistų – avodarto. Kompensuojamųjų vaistų receptą parašė maksimaliam laikui – trims mėnesiams, bet ligonis nusipirko vaistų visiems metams už visą kainą, nes turėjo išvykti į Jungtines Amerikos Valstijas. Bijodamas, kad auglys nesupiktybėtų, sąžiningai visus metus vartojo vaistus.

"Vaistus gėriau, nors jų šalutinis poveikis buvo labai bjaurus: perverdavo skausmai, kas dvi valandas lakstydavau į tualetą", – grįžęs į Lietuvą guodėsi K.Kliukinskas. Jis džiaugėsi, kad nepasireiškė dar sunkesni šalutinio poveikio simptomai. Informacijoje vaisto vartotojams perspėjama, kad gali staiga prasidėti švokštimas ar spaudimas krūtinėje, akių vokų, veido, lūpų tinimas, bet kurios kūno vietos papulinis odos bėrimas ar dilgėlinė. Pajutus šiuos simptomus reikia nedelsiant kreiptis į gydytojus.

Tyrimų rezultatai nudžiugino

Kai gegužės pabaigoje K.Kliukinskas grįžo į Lietuvą, iškart atskubėjo į Bendrosios medicinos praktikos kliniką. Paprašė atlikti echoskopiją, kraujo ir PSA tyrimus. Už viską sumokėjo daugiau kaip pusantro šimto litų. Ir nudžiugo, kai tyrimų rezultatai patvirtino gerą sveikatą.

"PSA – 2,68 nanogramo mililitre, tyrimus atliko medicinos biologė Irena Kupšienė." "Prostata 48 ml tūrio, homogeniška, kontūras lygus. Liekamojo šlapimo 11 ml. Išvada: padidėjusi prostata, padidėjęs liekamojo šlapimo kiekis. Gydytojas Gintaras Kuprionis."

Lapelius su tokiomis tyrimų išvadomis K.Kliukinskas parodė savo šeimos gydytojai Birutei Bivainienei, dirbančiai Vilniaus Centro poliklinikoje. Gydytoja dėl savo paciento geros sveikatos nė kiek nenudžiugo, bet nustebo.

"Negali būti tokio pagerėjimo", – gydytojos B.Bivainienės žodžius pacitavo K.Kliukinskas.

Kitų medikų nuomonė

Šeimos gydytoja pasiūlė atlikti tyrimus pakartotinai. K.Kliukinskas tą pačią dieną nuėjo į sostinės Centro poliklinikos laboratoriją, po kelių dienų – į Vilniaus universiteto onkologijos institutą. Netruko sulaukti atsakymų.

Onkologijos instituto Vėžio žymenų laboratorijos klinikos laborantės Birutės Nekrošienės atliktas tyrimas liudijo, kad PSA rodiklis – 11,74 nanogramo mililitre. Centro poliklinikos klinikinės biologės Aldonos Smilgevičienės pasirašytoje pažymoje šis rodiklis – dar didesnis, 12,6 nanogramo mililitre. Norma pagal K.Kliukinsko amžių, primename, yra 4 nanogramai.

Galbūt PSA rodikliai per pusantro mėnesio padidėjo? Kaune tyrimai buvo atlikti gegužės 27 d., Vilniuje – liepos 8 ir 13-ąją. Vilniaus medikai tvirtina, kad tokio spartaus PSA augimo nebūna. Centro poliklinikos gydytojas urologas Vytautas Keina naujam savo pacientui K.Kliukinskui pasakė: "Gydymas bus ilgas." Paskyrė naujų vaistų, kuriuos reikės gerti tris mėnesius, po to vėl ateiti pas gydytoją.

Už klaidą net neatsiprašė

K.Kliukinskas sunerimęs: jis turi grįžti į Jungtines Amerikos Valstijas slaugyti sergantį dėdę.Vienas bilietas jau prapuolė, papildomai bevaikštant pas gydytojus. Ilgiau būti Lietuvoje K.Kliukinskas negali, po trijų mėnesių grįžti konsultuotis neturi pinigų, juolab dėl tos priežasties negali gydytis Amerikoje.

Vyras piktinasi Kauno gydytojais, jį suklaidinusiais. "Manęs net neatsiprašė, nekalbant apie pinigų už neteisingus tyrimus grąžinimą. Bendrosios medicinos praktikos klinikos direktoriaus pavaduotoja Aurelija Krasauskienė tepasiūlė parašyti pareiškimą. Sakė, sušauks posėdį, aptars mano atvejį ir praneš raštu. Tačiau man dabar labiau už viską rūpi mano ir mano dėdės už Atlanto sveikata", – sielojosi K.Kliukinskas.


Birutė Bivainienė, Vilniaus Centro poliklinikos šeimos gydytoja

Visi klystame, todėl ir neatitiko PSA tyrimų, atliktų Kaune ir Vilniuje, rezultatai. Kolegoms kauniečiams pritrūko mažo žmogiškojo faktoriaus – grąžinti pinigus už neteisingai atliktus tyrimus. Jų rezultatai pagerėti per tokį trumpą laiką – pusantro mėnesio, tikrai negali. Džiaugiuosi, kad Valstybiniame patologijos centre atlikus mano paciento K.Kliukinsko prostatos ląstelių biopsiją nieko blogo nerasta. Prostatos padidėjimas – natūralus dalykas vyresnio amžiaus vyrams, tik kartais bedidėdama ji sugalvoja suvėžėti. Dėl to reikia būti budriems.


Kęstutis Jocius, Bendrosios medicinos praktikos klinikos gydytojas

Pirmą kartą K.Kliukinską konsultavau 2004 m. rugsėjo 24 d. Antrą kartą šis pacientas pas mane apsilankė po dvejų metų. Paskutinį kartą K.Kliukinską konsultavau 2007 m. spalio 29 ir lapkričio 15 d. Daugiau K.Kliukinskas pas mane nesilankė, tyrimus šių metų gegužės 27 d. klinikoje atliko individualiu prašymu be mano konsultacijos. Nors K.Kliukinskas pats paviešino savo ligą ir jos eigą, mano daugiametė klinikinė patirtis neleidžia komentuoti tai, kas paaiškėjo per pokalbius su pacientu.


Vidmantas Samuitis, Bendrosios medicinos praktikos klinikos direktorius, gydytojas urologas

PSA tyrimai pas mus atliekami nauju, labai dideliu tikslumu pasižyminčiu aparatu. Išsiaiškinome, kad ir tą dieną, kai buvo atlikti tyrimai pacientui K.Kliukinskui, aparatas veikė labai tiksliai. PSA tyrimus atliekame nuo Klinikos įkūrimo, jau 15 metų. Šių tyrimų rezultatams įtakos turi labai daug veiksnių. Tai vaistų vartojimas ir staigus jų nutraukimas, prostatos uždegimas, prieš tai atliktas prostatos tyrimas pirštu, staigus vėžinio proceso progresavimas ir kiti. Pacientas K.Kliukinskas konsultavosi pas Kauno ir Vilniaus gydytojus, atliko įvairius tyrimus ir gavo skirtingą jų interpretaciją bei gydymą. Mums nepateikta jokia dokumentacija, kur ir kuo buvo gydytas pastaruosius dvejus metus, kai nesilankė mūsų klinikoje, žodžiu apie tai mūsų taip pat neinformavo. Visa tai galėjo turėti įtakos PSA tyrimui. Tiek vilniečiai, tiek kauniečiai gydytojai nustatė tą pačią diagnozę. Tačiau būta daug neatitikimų. Mes suprantame paciento K.Kliukinsko situaciją ir patirtus nepatogumus. Tačiau kas dabar kaltas dėl susidariusios painiavos? Belieka tik apgailestauti. Pacientui K.Kliukinskui patarčiau gydytis viename mieste ir pas tą patį urologą, nes laukia ilgalaikė stebėsena ir gydymas.


Aurelija Krasauskienė, Bendrosios medicinos praktikos klinikos direktoriaus pavaduotoja

Žmonių santykiuose ir konfliktuose retai kada būna teisi tik viena pusė, juo labiau santykiuose su sergančiu žmogumi. Paciento K.Kliukinsko priekaištus mūsų klinikos laboratorijai pirmą kartą išklausiau liepos pabaigoje. Pacientas priekaištavo, kad PSA tyrimas pas mus atliktas neteisingai, kad, šeimos gydytojos paskatintas, tyrimą kartojo Vilniuje ir jo reikšmė buvo kita. Ji per pusantro mėnesio smarkiai pasikeitė. Tą pačią apsilankymo mūsų klinikoje dieną K.Kliukinskui PSA tyrimas buvo atliktas pakartotinai ir nemokamai. Jo reikšmė sutapo su Vilniaus tyrėjų duomenimis. Prašiau paciento papasakoti, kokius tyrimus, kokius vaistus per tą laiką vartojo, kas pasikeitė per tą laiką jo asmeniniame gyvenime. Kai ligonis nepateikė paaiškinimų, pasiūliau jam urologo konsultaciją, vadovaudamasi mano mokytojų teiginiu: prieš laboratorinius tyrimus nusiimk kepurę, bet nenulenk mąstančios galvos. Tada paaiškėjo, kad K.Kliukinskas pats savo iniciatyva atliko klinikoje prostatos tyrimą ultragarsu, kuriuo irgi nepatenkintas, nes rezultatai skyrėsi nuo vilniečių. Atsiprašiau paciento už patirtus nepatogumus, bet ne už kolegų klaidas. Norint jas rasti, reikia turėti daugiau duomenų ir informacijos tiek laboratorinės tarnybos, tiek klinicisto darbe. Kaip ir buvome susitarę, po vilniečių atliktos prostatos biopsijos ir kitų tyrimų K.Kliukinskas pas mus vėl apsilankė, pasakė, kokia jam nustatyta diagnozė. Pareiškė pretenzijų mums, kad dėl pakartotinių tyrimų prarado bilietą į Ameriką, turėjo išlaidų dėl kelionių iš Vilniaus į Kauną ir atgal, pietavimo Kaune. Kadangi K.Kliukinsko pretenzijos klinikai išaugo, o jo pasakojimas skyrėsi nuo klinikos dokumentacijoje esamų duomenų ir gydančio gydytojo docento K.Jociaus pasakojimo (pagal klinikos vidaus tvarką patikrinamos visos klinikinės ar laboratorinės neatitiktys tuoj po jų konstatavimo), paprašiau pretenzijas ir reikalavimus išdėstyti raštu, apie išvadas pažadėjau informuoti. Kaip gydytoja galiu tik apgailestauti, kad pacientas K.Kliukinskas pats ar patarėjų buvo nukreiptas neteisingu keliu, pirmiau atlikęs tyrimus, o tik paskui kreipęsis į specialistus. Beje, K.Kliukinsko atvejis – ne vienintelis. Dažnai pacientai patys sau skiria tyrimus ir klaidingai juos interpretuoja. Dar blogiau, kai net ir gydomasi, remiantis interneto ar kaimynų konsultacijomis.


Kas yra prostata

Prostata arba priešinė liauka – vyriškoji liauka, maždaug kaštono dydžio ir sverianti apie 20 gramų. Prie pat šlapimo pūslės apsupa šlapimkanalį ir suauga su jo sienele. Prostatos liaukos liaukinės pūslelės labai įvairaus dydžio ir formos. Jos išskiria prostatos sekretą, kuris yra pilkas, šarminis, specifinio kvapo skystis, turintis baltymų ir lipidų. Manoma, kad šis skystis aktyvina spermatozoidus ar padidina jų judrumą.


Patikros programa vyrams

Didėja vyrų dalyvavimas prevencinėje Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje. Per pirmąjį šių metų pusmetį pagal šią programą buvo patikrinti 74 196 vyrai (pernai tuo laikotarpiu – 67 303). Nustatyti 1098 susirgimo vėžiu atvejai, kitokia navikinė ir nenavikinė patologija – 392, gerybinė prostatos hiperplazija – 1451 vyrams. Didėjant profilaktinių tyrimų mastui kasmet vis daugiau diagnozuojama naujų vėžio atvejų. Svarbu tai, kad dažniau diagnozuojamas ankstyvasis I–II stadijų vėžys, kurį galima sėkmingai gydyti. Pagal programą tikrinami vyrai nuo 50 iki 75 metų amžiaus, o nuo 45 metų – tie vyrai, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Nuo šių metų liepos mėnesio pagal šią programą, rekomendavus specialistams, galima pasitikrinti ne dažniau kaip vieną kartą per dvejus metus.


Prostatos adenoma

Prostatos adenoma arba priešinės liaukos hipertrofija – tai gėrybinis navikas. Paprastai adenoma pasireiškia vyresniems nei 50 metų vyrams. Rizika susirgti šia liga didėja su bėgant metams. Gali būti, kad liga susijusi su hormoniniais pokyčiais, būdingais natūraliam senėjimo procesui.

Simptomai: sunkumai pradedant šlapintis, susilpnėjusi srovė, dažnai reikalaujanti papildomo įsitempimo, padažnėjęs šlapinimasis naktį, nevalingas šlapinimasis, atkaklus ar nesulaikomas noras šlapintis ir kraujo priemaišos šlapime. Prie bendrų simptomų priskiriami diskomforto pojūtis pilvo srityje, apetito praradimas, nuovargis.

Tradiciniai gydymo metodai: vaistai ir chirurginė operacija. Adenomą gydo ir hormonais, sukeliančiais priešinės liaukos audinių susitraukimą. Kai kuriais atvejais gydymas netaikomas, reikalinga tik dažna profilaktinė apžiūra.


Prostatos karcinoma

Sergamumas prostatos vėžiu Lietuvoje užima pirmą vietą tarp kitų organų vėžių, dėl to valstybė finansuoja prostatos patikros programą. Prostatos vėžys paprastai vystosi ilgai. Kartais pirmieji simptomai atsiranda tik po dešimties metų. Pirmosiose ligos stadijose ligoniai niekuo nesiskundžia, nors kai kuriems pasitaiko ir agresyvi, sparti ligos vystymosi forma. Kadangi navikas užspaudžia šlaplę, vargina tokie prostatos vėžio simptomai, kaip ir adenomos, kartais juosmens ar klubo skausmas, impotencija. Prostatos vėžys gali būti įtariamas pagal PSA koncentraciją kraujyje. Tačiau šis tyrimas nėra labai tikslus, nes bet kuri kita būklė, sukelianti prostatos pabrinkimą ar padidėjimą, gali sukelti ir PSA koncentracijos padidėjimą. 10 proc. vyrų, sulaukusių 50 metų, PSA koncentracija yra didesnė nei 3–4 nanogramai mililitre. Kas ketvirtas jų susirgs priešinės liaukos vėžiu. Tačiau net apie 15 proc. vyrų, kurių PSA yra normali, suserga priešinės liaukos vėžiu. Šia liga suserga 85 proc.vyrų, sulaukusių 85 metų. Vien PSA tyrimo nepakanka diagnozuojant prostatos vėžį

Kiti tyrimai: rektalinis (čiuopiant pirštu), tyrimas ultragarsu ir prostatos biopsija, kai paimtas audinio gabalėlis ištiriamas mikroskopu.

Prostatos vėžio gydymo taktika priklauso nuo paciento amžiaus, bendros sveikatos būklės, naviko stadijos, išplitimo laipsnio ir biopsijos tyrimo rezultato. Tai gali būti visiškas prostatos pašalinimas, spindulinis gydymas, brachiterapija, kai specialios radioaktyvios sėklos suleidžiamos į prostatą, arba hormonų terapija.

Žalioji arbata gali sumažinti vėžio riziką

Žalioji arbata gali sumažinti vėžio riziką

Žalioji arbata gali sumažinti riziką susirgti tam tikromis kraujo vėžio formomis, tačiau tam reikia maždaug penkių puodelių per dieną, nustatė Japonijos mokslininkai. Jau anksčiau žaliosios arbatos vartojimas buvo susietas su mažesne rizika...


Netinkamai naudojamas kondicionierius sukelia rimtas infekcines ligas

Netinkamai naudojamas kondicionierius sukelia rimtas infekcines ligas

Ir pernai, ir ankstesnėmis vasaromis Kauno klinikinėje ligoninėje medikams tekdavo gydyti nuo kelių iki keliolikos pacientų, kurių ligos priežastimi buvo oro kondicionierius. Šiemet tokių kol kas nepasitaikė – galbūt dėl to, kad žmonės...


Vakcina nuo erkių – nebeįkandama

Vakcina nuo erkių – nebeįkandama

Miškuose ir pievose pasirodžius pirmosioms erkėms, klaipėdiečiai suskubo varstyti sveikatos įstaigų duris ieškodami patikimiausio ginklo prieš šių vabzdžių platinamą erkinį encefalitą – skiepų. Daugybė gyventojų, norėjusių pasiskiepyti, nuo...


Akių bėdas išduoda ašarojimas

Akių bėdas išduoda ašarojimas

Ašarojančios akys šaltuoju metų sezonu tampa vienu dažniausių nusiskundimų gydytojų oftalmologų kabinetuose. Šiuo atveju moterys gali veikti dvejopai - įsigyti vandeniui atsparų blakstienų tušą bei apsaugoti akis nuo žvarbaus vėjo ir saulės...


Trūksta vitamino D? Jus gali ištikti stiprus astmos priepuolis

Trūksta vitamino D? Jus gali ištikti stiprus astmos priepuolis

Astma sergantiems ir palyginti nedaug vitamino D vartojantiems vaikams greičiausia iškyla grėsmė patirti stiprų astmos priepuolį. JAV mokslininkai 4 metus stebėjo daugiau nei tūkstantį astma sergančių vaikų ir nustatė, kad vaikams, kurių...


Išsėtinė sklerozė paliečia vis jaunesnius žmones

Išsėtinė sklerozė paliečia vis jaunesnius žmones

Medikai pabrėžia, jog išsėtinė sklerozė yra vienas dažniausių neurologinių susirgimų, jauniems žmonėms sukeliančių negalią pačiame darbingumo pike. Gydytojų teigimu, dažnai paralyžiumi pasibaigiančios išsėtinės sklerozės priežastys nėra tiksliai...


Raumenų mėšlungis

Raumenų mėšlungis

Man 80 metų. Jau dveji metai mėšlungis labai traukia kojas, nors geriu daug kalio, kalcio, magnio. Įdomu, tai būna tik naktimis. Gydytojai nieko nenustato, sako, gal kokia patologija. Kas man galėtų padėti? Mėšlungis dažniausiai yra skausmingi...


Kokiomis kaukėmis geriausia atgaivinti odą?

Kokiomis kaukėmis geriausia atgaivinti odą?

Specialistai teigia, kad ruduo – palankiausias metas atgaivinti saulės spindulių nuvargintą odą. Kosmetologai pataria atlikti drėkinančias bei skaistinančias odos procedūras. Rudenį moterų odai trūksta drėgmės, mat vasarą saulės spinduliai...


Vitaminų vartotojai savo pinigus leidžia vėjais

Vitaminų vartotojai savo pinigus leidžia vėjais

Vitaminai yra pinigų švaistymas ir net kenksmingas sveikatai - nebent laikotės ypatingos mitybos, pranešta Britų mokslo festivalyje. Kai kas iš mūsų, rašo "The Guardian", be kruopščiai atrinktų vitaminų, mineralų ar biocheminių papildų...


Vėstantys orai verčia susirūpinti sveikata

Vėstantys orai verčia susirūpinti sveikata

"Atvėsus orams labai svarbu persiorientuoti į šaltesnį sezoną: neskubėti iš spintos gelmės traukti per šiltų drabužių, neatšalti, atidėti į šalį citrusinius-žiemos vaisius ir atsidžiaugti lietuviškomis rudens gėrybėmis. Taip pat —...


Greitesnė reakcija – ilgesnis gyvenimas, nustatė mokslininkai

Greitesnė reakcija – ilgesnis gyvenimas, nustatė mokslininkai

Žmogaus reakcijos greitis kur kas patikimiau nei kraujospūdis, svoris ar sportiškumas leidžia prognozuoti tikėtiną jo gyvenimo trukmę, nustatė mokslininkai. Vyrai ir moterys, kurių reakcija yra lėčiausia, vidutiniškai 2 kartus labiau rizikuoja...


Kasrytinis dušas – kenksmingas sveikatai

Kasrytinis dušas – kenksmingas sveikatai

Kiekvieną rytą praustis po dušu gali būti kenksminga sveikatai: taip ant veido ir į plaučius patenka daugybė pavojingų bakterijų. Mokslininkai pastebėjo, kad dušų galvutėse veisiasi be galo daug įvairiausių bakterijų, o kai įjungiamas vanduo - jos...


Blogos žinios vyrams: nemiga jiems kenkia labiau nei moterims

Blogos žinios vyrams: nemiga jiems kenkia labiau nei moterims

Dažnai moterys skundžiasi: "Mylimojo knarkimas pažadina vidury nakties, o jis pats miega sau ramiai, kaip koks rąstas." Tačiau moterys miega geriau nei vyrai, tvirtina mokslininkai. Kaip rašo dailymail.co.uk, neramus vyrų miegas dažnai...


Kas penkta ištekėjusi moteris po vestuvių priauga svorio

Kas penkta ištekėjusi moteris po vestuvių priauga svorio

Ne paslaptis, kad prieš svarbiausią gyvenimo įvykį – vestuves, abu jaunavedžiai numeta nemažai svorio. Kas didesnę įtaką daro: stresas ir jaudulys ar begalinis noras atrodyti nepriekaištingai, spėlioti neverta. Tačiau faktas –...


Kava ir arbata padeda sumažinti diabeto riziką

Kava ir arbata padeda sumažinti diabeto riziką

Kavos ir arbatos mėgėjai mažiau rizikuoja susirgti antrojo tipo diabetu, rodo tyrimų duomenys. Be to, mokslininkai mano, kad šis apsauginis efektas nepriklauso nuo kofeino, kadangi geriausias efektas buvo pasiektas vartojant kavą, kurioje mažai...


Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems, ir vaikams

Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems, ir vaikams

Nuo balandžio 1-osios, visą mėnesį Jūrų muziejus registruoja norinčius dalyvauti individualiuose užsiėmimuose su delfinais. Keletą metų dėl susidariusios ilgos eilės registravimas buvo visiškai nutrauktas. Individualūs užsiėmimai su delfinais...


Ilgaamžiškumo paslaptis – gyventi be pykčio

Ilgaamžiškumo paslaptis – gyventi be pykčio

90 metų sulaukusi netoli Kauno gyvenanti Kazė Stankevičienė neslepia ilgaamžiškumo recepto. ,,Reikia gyventi be pykčio. Pyksi ar nepyksi, kitaip nebus", - sako jubiliatė. Tiesa, tai galioja žmonėms. , "Užrikdavau ant vištelių,...


Nebūkite abejingi – kosulį būtina gydyti

Nebūkite abejingi – kosulį būtina gydyti

Medikai perspėja: nederamai gydomas kosulys gali sukelti ne tik laikiną diskomfortą, bet ir rimtas sveikatos komplikacijas, todėl į jo gydymą reikia žiūrėti atsakingai. Anot sveikatos specialistų, itin dažnai kosulys pasireiškia vaikams, kurių...


Kalcis padeda berniukams nepriaugti riebalų

Kalcis padeda berniukams nepriaugti riebalų

Su maistu pakankamai kalcio gaunantys berniukai ilsėdamiesi sunaudoja daugiau kalorijų nei mažiau šios maistingosios medžiagos gaunantys jų bendraamžiai, teigia JAV mokslininkai. Žurnale "Journal of Pediatrics" paskelbta tyrimo ataskaita...


Provincijoje daugėja narkomanų

Provincijoje daugėja narkomanų

Tyrimai rodo, kad per pastaruosius 4 metus šalies provincijoje daugėja asmenų, vartojančių narkotikus, praneša Lietuvos radijas. "Prieš 4 metus sakėme, kad kaimuose ir rajonuose narkotikų vartojimas yra žymiai mažesnis nei didžiuosiuose...


Nugaros skausmas persekioja vis jaunesnius

Nugaros skausmas persekioja vis jaunesnius

Skausmas yra vienas dažniausių nusiskundimų, dėl kurių žmonės kreipiasi į gydytojus. Moteris dažniau vargina migreniniai galvos skausmai, o vyrus, kurie dažniau patiria traumas, - nugaros. Beveik visus vyresnius žmones kamuoja sąnarių maudimas ir...


Kam pavasarį liejasi ašaros?

Kam pavasarį liejasi ašaros?

Be aiškios priežasties varva nosis, kamuoja kosulys, ašaroja akys ar net išberia odą? Didžiausias įtarimas – užklupo alergija, kurios kaltininką galima nustatyti ištyrus kraują. Ankstyvas pavasaris jau privertė kentėti daugybę alergiškų...


Kokia yra vyrų ilgaamžiškumo paslaptis?

Kokia yra vyrų ilgaamžiškumo paslaptis?

Nieko naujo nepasakysime, jei paminėsime, kad dauguma moterų savo sielos žaizdas gydo vaikščiodamos po parduotuves. Tačiau Taivanio mokslininkai neseniai atliko tyrimą ir nustatė, kad panašus gydymo būdas yra veiksmingas ir vyrų atžvilgiu. Jų...


Geriančios nėščiosios kenkia būsimų atžalų vaisingumui

Geriančios nėščiosios kenkia būsimų atžalų vaisingumui

Nėščios moterys, geriančios alkoholinius gėrimus, gadina gimsiančių sūnų spermą. Motinų sužaloti sūnūs ateityje gali turėti problemų norėdami susilaukti atžalų. Kaip praneša BBC, danų mokslininkai ištyrė 350 jaunuolių ir nustatė, kad tris kartus...


Depresijos atsiradimą lemia ir darbe patirtas stresas

Depresijos atsiradimą lemia ir darbe patirtas stresas

Tokie rezultatai paaiškėjo po Higienos instituto atliktų tyrimų,aprašytų Jelenos Stanislavovienės disertacijoje. Atliktų tyrimų tikslas – išsiaiškinti, kokiepsichosocialiniai darbo veiksniai gali būti siejami su depresiją. Vieno šių...


Dideli klubai susilpnina moterų atmintį

Dideli klubai susilpnina moterų atmintį

Mokslininkai teigia, kad moterų figūros tipas gali daryti įtaką moters atminčiai. Kriaušės formos moterys yra užuomaršos. Kaip praneša BBC, JAV mokslininkai nustatė, kad vyresnio amžiaus apkūnioms moterims, kurių antsvoris yra susikaupęs ant...


Jonizuotas vanduo

Jonizuotas vanduo

Vanduo turi reikšmingą vaidmenį mūsų gyvenime. Pamokymai, kad be vandens galima išgyventi trumpiau nei be maisto skamba keistai, kadangi dauguma mūsų dažniau jaučia alkį nei troškulį. Užmirštama seniai kalta taisyklė – per dieną išgerti 1,5...


Ar žinote kokių vitaminų Jums trūksta

Ar žinote kokių vitaminų Jums trūksta

Apie vitaminų trūkumą kalbėti madinga, juolab, kai po žiemos esame kiek išbalę ir nusilpę. Vos kas - skuodžiame į vaistinę pirkti brangių tablečių, ar „stebuklingų“ skysčių, kurie žada staigų jėgų antplūdį. Tačiau deja... Ko išties...


PSO: mobilieji neturi įtakos smegenų auglių atsiradimui

PSO: mobilieji neturi įtakos smegenų auglių atsiradimui

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), atlikusi tyrimą, kuriame dalyvavo per 13 tūkst. žmonių, priėjo prie išvados, kad naudojimasis mobiliaisiais telefonais neturi įtakos galvos smegenų auglių atsiradimui, praneša BBC. Tačiau tyrėjai pastebėjo,...


Infarkto ištikti britai bus šaldomi

Infarkto ištikti britai bus šaldomi

Didžiosios Britanijos medikams rekomenduojama infarkto ištiktus pacientus šaldyti šaltomis antklodėmis arba jiems uždėti specialias kepuraites, rašo britų dienraštis "The Daily Telegraph". Tokių rekomendacijų pagrindu tapo atlikto tyrimo...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9