Rugpjūčio 11d. Antradienis

Skirtingi miestai – skirtingi tyrimų rezultatai

Peržiūrų skaičius: 42032
Skirtingi miestai – skirtingi tyrimų rezultatai

Kauno ir Vilniaus gydymo įstaigose atlikti to paties ligonio sveikatos tyrimai po pusantro mėnesio skyrėsi kaip dangus ir žemė, bet kaltų lyg ir nėra.

Kartą per metus

Klemensas Kliukinskas, kaip dera visiems, rūpinasi savo sveikata. Žinia, kad metams bėgant ji menkėja, todėl pastarąjį dešimtmetį dabar jau septyniasdešimtmetis vyras pas gydytojus apsilanko kasmet.

"Nuo 1999-ųjų buvau gydytojo urologo Kęstučio Jociaus pacientas Bendrosios medicinos praktikos klinikoje Kaune. Net ir tada, kai persikėliau gyventi į Vilnių, atvažiuodavau pas savo gydytoją, kuris žino apie mano prostatą, seka jos būklę", – atvirai pasakojo K.Kliukinskas.

Prieš trejus metus gydytojas K.Jocius savo pacientui diagnozavo prostatos adenomą. Tai prostatos – vyrų priešinės liaukos gėrybinis auglys. Vieno prostatos būklės rodiklių – specifinio prostatos antigeno koncentracija kraujyje, vadinama PSA, buvo 3,18 nanogramo mililitre. 61–70 metų vyrams PSA norma – iki 4 nanogramų mililitre.

"Indikacijų prostatos biopsijai nėra, gydyti tiktų durasteridas po 0,5 mg kasdien 6 mėnesius", – taip į paciento ligos istoriją įrašė gydytojas K.Jocius.

Sąžiningai gėrė vaistus

Po pusantrų metų gydytojas K.Kliukinskui paskyrė naujų vaistų – avodarto. Kompensuojamųjų vaistų receptą parašė maksimaliam laikui – trims mėnesiams, bet ligonis nusipirko vaistų visiems metams už visą kainą, nes turėjo išvykti į Jungtines Amerikos Valstijas. Bijodamas, kad auglys nesupiktybėtų, sąžiningai visus metus vartojo vaistus.

"Vaistus gėriau, nors jų šalutinis poveikis buvo labai bjaurus: perverdavo skausmai, kas dvi valandas lakstydavau į tualetą", – grįžęs į Lietuvą guodėsi K.Kliukinskas. Jis džiaugėsi, kad nepasireiškė dar sunkesni šalutinio poveikio simptomai. Informacijoje vaisto vartotojams perspėjama, kad gali staiga prasidėti švokštimas ar spaudimas krūtinėje, akių vokų, veido, lūpų tinimas, bet kurios kūno vietos papulinis odos bėrimas ar dilgėlinė. Pajutus šiuos simptomus reikia nedelsiant kreiptis į gydytojus.

Tyrimų rezultatai nudžiugino

Kai gegužės pabaigoje K.Kliukinskas grįžo į Lietuvą, iškart atskubėjo į Bendrosios medicinos praktikos kliniką. Paprašė atlikti echoskopiją, kraujo ir PSA tyrimus. Už viską sumokėjo daugiau kaip pusantro šimto litų. Ir nudžiugo, kai tyrimų rezultatai patvirtino gerą sveikatą.

"PSA – 2,68 nanogramo mililitre, tyrimus atliko medicinos biologė Irena Kupšienė." "Prostata 48 ml tūrio, homogeniška, kontūras lygus. Liekamojo šlapimo 11 ml. Išvada: padidėjusi prostata, padidėjęs liekamojo šlapimo kiekis. Gydytojas Gintaras Kuprionis."

Lapelius su tokiomis tyrimų išvadomis K.Kliukinskas parodė savo šeimos gydytojai Birutei Bivainienei, dirbančiai Vilniaus Centro poliklinikoje. Gydytoja dėl savo paciento geros sveikatos nė kiek nenudžiugo, bet nustebo.

"Negali būti tokio pagerėjimo", – gydytojos B.Bivainienės žodžius pacitavo K.Kliukinskas.

Kitų medikų nuomonė

Šeimos gydytoja pasiūlė atlikti tyrimus pakartotinai. K.Kliukinskas tą pačią dieną nuėjo į sostinės Centro poliklinikos laboratoriją, po kelių dienų – į Vilniaus universiteto onkologijos institutą. Netruko sulaukti atsakymų.

Onkologijos instituto Vėžio žymenų laboratorijos klinikos laborantės Birutės Nekrošienės atliktas tyrimas liudijo, kad PSA rodiklis – 11,74 nanogramo mililitre. Centro poliklinikos klinikinės biologės Aldonos Smilgevičienės pasirašytoje pažymoje šis rodiklis – dar didesnis, 12,6 nanogramo mililitre. Norma pagal K.Kliukinsko amžių, primename, yra 4 nanogramai.

Galbūt PSA rodikliai per pusantro mėnesio padidėjo? Kaune tyrimai buvo atlikti gegužės 27 d., Vilniuje – liepos 8 ir 13-ąją. Vilniaus medikai tvirtina, kad tokio spartaus PSA augimo nebūna. Centro poliklinikos gydytojas urologas Vytautas Keina naujam savo pacientui K.Kliukinskui pasakė: "Gydymas bus ilgas." Paskyrė naujų vaistų, kuriuos reikės gerti tris mėnesius, po to vėl ateiti pas gydytoją.

Už klaidą net neatsiprašė

K.Kliukinskas sunerimęs: jis turi grįžti į Jungtines Amerikos Valstijas slaugyti sergantį dėdę.Vienas bilietas jau prapuolė, papildomai bevaikštant pas gydytojus. Ilgiau būti Lietuvoje K.Kliukinskas negali, po trijų mėnesių grįžti konsultuotis neturi pinigų, juolab dėl tos priežasties negali gydytis Amerikoje.

Vyras piktinasi Kauno gydytojais, jį suklaidinusiais. "Manęs net neatsiprašė, nekalbant apie pinigų už neteisingus tyrimus grąžinimą. Bendrosios medicinos praktikos klinikos direktoriaus pavaduotoja Aurelija Krasauskienė tepasiūlė parašyti pareiškimą. Sakė, sušauks posėdį, aptars mano atvejį ir praneš raštu. Tačiau man dabar labiau už viską rūpi mano ir mano dėdės už Atlanto sveikata", – sielojosi K.Kliukinskas.


Birutė Bivainienė, Vilniaus Centro poliklinikos šeimos gydytoja

Visi klystame, todėl ir neatitiko PSA tyrimų, atliktų Kaune ir Vilniuje, rezultatai. Kolegoms kauniečiams pritrūko mažo žmogiškojo faktoriaus – grąžinti pinigus už neteisingai atliktus tyrimus. Jų rezultatai pagerėti per tokį trumpą laiką – pusantro mėnesio, tikrai negali. Džiaugiuosi, kad Valstybiniame patologijos centre atlikus mano paciento K.Kliukinsko prostatos ląstelių biopsiją nieko blogo nerasta. Prostatos padidėjimas – natūralus dalykas vyresnio amžiaus vyrams, tik kartais bedidėdama ji sugalvoja suvėžėti. Dėl to reikia būti budriems.


Kęstutis Jocius, Bendrosios medicinos praktikos klinikos gydytojas

Pirmą kartą K.Kliukinską konsultavau 2004 m. rugsėjo 24 d. Antrą kartą šis pacientas pas mane apsilankė po dvejų metų. Paskutinį kartą K.Kliukinską konsultavau 2007 m. spalio 29 ir lapkričio 15 d. Daugiau K.Kliukinskas pas mane nesilankė, tyrimus šių metų gegužės 27 d. klinikoje atliko individualiu prašymu be mano konsultacijos. Nors K.Kliukinskas pats paviešino savo ligą ir jos eigą, mano daugiametė klinikinė patirtis neleidžia komentuoti tai, kas paaiškėjo per pokalbius su pacientu.


Vidmantas Samuitis, Bendrosios medicinos praktikos klinikos direktorius, gydytojas urologas

PSA tyrimai pas mus atliekami nauju, labai dideliu tikslumu pasižyminčiu aparatu. Išsiaiškinome, kad ir tą dieną, kai buvo atlikti tyrimai pacientui K.Kliukinskui, aparatas veikė labai tiksliai. PSA tyrimus atliekame nuo Klinikos įkūrimo, jau 15 metų. Šių tyrimų rezultatams įtakos turi labai daug veiksnių. Tai vaistų vartojimas ir staigus jų nutraukimas, prostatos uždegimas, prieš tai atliktas prostatos tyrimas pirštu, staigus vėžinio proceso progresavimas ir kiti. Pacientas K.Kliukinskas konsultavosi pas Kauno ir Vilniaus gydytojus, atliko įvairius tyrimus ir gavo skirtingą jų interpretaciją bei gydymą. Mums nepateikta jokia dokumentacija, kur ir kuo buvo gydytas pastaruosius dvejus metus, kai nesilankė mūsų klinikoje, žodžiu apie tai mūsų taip pat neinformavo. Visa tai galėjo turėti įtakos PSA tyrimui. Tiek vilniečiai, tiek kauniečiai gydytojai nustatė tą pačią diagnozę. Tačiau būta daug neatitikimų. Mes suprantame paciento K.Kliukinsko situaciją ir patirtus nepatogumus. Tačiau kas dabar kaltas dėl susidariusios painiavos? Belieka tik apgailestauti. Pacientui K.Kliukinskui patarčiau gydytis viename mieste ir pas tą patį urologą, nes laukia ilgalaikė stebėsena ir gydymas.


Aurelija Krasauskienė, Bendrosios medicinos praktikos klinikos direktoriaus pavaduotoja

Žmonių santykiuose ir konfliktuose retai kada būna teisi tik viena pusė, juo labiau santykiuose su sergančiu žmogumi. Paciento K.Kliukinsko priekaištus mūsų klinikos laboratorijai pirmą kartą išklausiau liepos pabaigoje. Pacientas priekaištavo, kad PSA tyrimas pas mus atliktas neteisingai, kad, šeimos gydytojos paskatintas, tyrimą kartojo Vilniuje ir jo reikšmė buvo kita. Ji per pusantro mėnesio smarkiai pasikeitė. Tą pačią apsilankymo mūsų klinikoje dieną K.Kliukinskui PSA tyrimas buvo atliktas pakartotinai ir nemokamai. Jo reikšmė sutapo su Vilniaus tyrėjų duomenimis. Prašiau paciento papasakoti, kokius tyrimus, kokius vaistus per tą laiką vartojo, kas pasikeitė per tą laiką jo asmeniniame gyvenime. Kai ligonis nepateikė paaiškinimų, pasiūliau jam urologo konsultaciją, vadovaudamasi mano mokytojų teiginiu: prieš laboratorinius tyrimus nusiimk kepurę, bet nenulenk mąstančios galvos. Tada paaiškėjo, kad K.Kliukinskas pats savo iniciatyva atliko klinikoje prostatos tyrimą ultragarsu, kuriuo irgi nepatenkintas, nes rezultatai skyrėsi nuo vilniečių. Atsiprašiau paciento už patirtus nepatogumus, bet ne už kolegų klaidas. Norint jas rasti, reikia turėti daugiau duomenų ir informacijos tiek laboratorinės tarnybos, tiek klinicisto darbe. Kaip ir buvome susitarę, po vilniečių atliktos prostatos biopsijos ir kitų tyrimų K.Kliukinskas pas mus vėl apsilankė, pasakė, kokia jam nustatyta diagnozė. Pareiškė pretenzijų mums, kad dėl pakartotinių tyrimų prarado bilietą į Ameriką, turėjo išlaidų dėl kelionių iš Vilniaus į Kauną ir atgal, pietavimo Kaune. Kadangi K.Kliukinsko pretenzijos klinikai išaugo, o jo pasakojimas skyrėsi nuo klinikos dokumentacijoje esamų duomenų ir gydančio gydytojo docento K.Jociaus pasakojimo (pagal klinikos vidaus tvarką patikrinamos visos klinikinės ar laboratorinės neatitiktys tuoj po jų konstatavimo), paprašiau pretenzijas ir reikalavimus išdėstyti raštu, apie išvadas pažadėjau informuoti. Kaip gydytoja galiu tik apgailestauti, kad pacientas K.Kliukinskas pats ar patarėjų buvo nukreiptas neteisingu keliu, pirmiau atlikęs tyrimus, o tik paskui kreipęsis į specialistus. Beje, K.Kliukinsko atvejis – ne vienintelis. Dažnai pacientai patys sau skiria tyrimus ir klaidingai juos interpretuoja. Dar blogiau, kai net ir gydomasi, remiantis interneto ar kaimynų konsultacijomis.


Kas yra prostata

Prostata arba priešinė liauka – vyriškoji liauka, maždaug kaštono dydžio ir sverianti apie 20 gramų. Prie pat šlapimo pūslės apsupa šlapimkanalį ir suauga su jo sienele. Prostatos liaukos liaukinės pūslelės labai įvairaus dydžio ir formos. Jos išskiria prostatos sekretą, kuris yra pilkas, šarminis, specifinio kvapo skystis, turintis baltymų ir lipidų. Manoma, kad šis skystis aktyvina spermatozoidus ar padidina jų judrumą.


Patikros programa vyrams

Didėja vyrų dalyvavimas prevencinėje Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje. Per pirmąjį šių metų pusmetį pagal šią programą buvo patikrinti 74 196 vyrai (pernai tuo laikotarpiu – 67 303). Nustatyti 1098 susirgimo vėžiu atvejai, kitokia navikinė ir nenavikinė patologija – 392, gerybinė prostatos hiperplazija – 1451 vyrams. Didėjant profilaktinių tyrimų mastui kasmet vis daugiau diagnozuojama naujų vėžio atvejų. Svarbu tai, kad dažniau diagnozuojamas ankstyvasis I–II stadijų vėžys, kurį galima sėkmingai gydyti. Pagal programą tikrinami vyrai nuo 50 iki 75 metų amžiaus, o nuo 45 metų – tie vyrai, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Nuo šių metų liepos mėnesio pagal šią programą, rekomendavus specialistams, galima pasitikrinti ne dažniau kaip vieną kartą per dvejus metus.


Prostatos adenoma

Prostatos adenoma arba priešinės liaukos hipertrofija – tai gėrybinis navikas. Paprastai adenoma pasireiškia vyresniems nei 50 metų vyrams. Rizika susirgti šia liga didėja su bėgant metams. Gali būti, kad liga susijusi su hormoniniais pokyčiais, būdingais natūraliam senėjimo procesui.

Simptomai: sunkumai pradedant šlapintis, susilpnėjusi srovė, dažnai reikalaujanti papildomo įsitempimo, padažnėjęs šlapinimasis naktį, nevalingas šlapinimasis, atkaklus ar nesulaikomas noras šlapintis ir kraujo priemaišos šlapime. Prie bendrų simptomų priskiriami diskomforto pojūtis pilvo srityje, apetito praradimas, nuovargis.

Tradiciniai gydymo metodai: vaistai ir chirurginė operacija. Adenomą gydo ir hormonais, sukeliančiais priešinės liaukos audinių susitraukimą. Kai kuriais atvejais gydymas netaikomas, reikalinga tik dažna profilaktinė apžiūra.


Prostatos karcinoma

Sergamumas prostatos vėžiu Lietuvoje užima pirmą vietą tarp kitų organų vėžių, dėl to valstybė finansuoja prostatos patikros programą. Prostatos vėžys paprastai vystosi ilgai. Kartais pirmieji simptomai atsiranda tik po dešimties metų. Pirmosiose ligos stadijose ligoniai niekuo nesiskundžia, nors kai kuriems pasitaiko ir agresyvi, sparti ligos vystymosi forma. Kadangi navikas užspaudžia šlaplę, vargina tokie prostatos vėžio simptomai, kaip ir adenomos, kartais juosmens ar klubo skausmas, impotencija. Prostatos vėžys gali būti įtariamas pagal PSA koncentraciją kraujyje. Tačiau šis tyrimas nėra labai tikslus, nes bet kuri kita būklė, sukelianti prostatos pabrinkimą ar padidėjimą, gali sukelti ir PSA koncentracijos padidėjimą. 10 proc. vyrų, sulaukusių 50 metų, PSA koncentracija yra didesnė nei 3–4 nanogramai mililitre. Kas ketvirtas jų susirgs priešinės liaukos vėžiu. Tačiau net apie 15 proc. vyrų, kurių PSA yra normali, suserga priešinės liaukos vėžiu. Šia liga suserga 85 proc.vyrų, sulaukusių 85 metų. Vien PSA tyrimo nepakanka diagnozuojant prostatos vėžį

Kiti tyrimai: rektalinis (čiuopiant pirštu), tyrimas ultragarsu ir prostatos biopsija, kai paimtas audinio gabalėlis ištiriamas mikroskopu.

Prostatos vėžio gydymo taktika priklauso nuo paciento amžiaus, bendros sveikatos būklės, naviko stadijos, išplitimo laipsnio ir biopsijos tyrimo rezultato. Tai gali būti visiškas prostatos pašalinimas, spindulinis gydymas, brachiterapija, kai specialios radioaktyvios sėklos suleidžiamos į prostatą, arba hormonų terapija.

Popietės miegas gerina atmintį, bet tik tuo atveju, jei sapnuojate

Popietės miegas gerina atmintį, bet tik tuo atveju, jei sapnuojate

Seniai yra žinoma, kad miegas gerina žmogaus sugebėjimą atlikti su atmintimi susijusias užduotis. Neseniai atlikto tyrimo rezultatai byloja, kad popietės miegas gali dešimteriopai padidinti jūsų sugebėjimą apdoroti ir saugoti informaciją, bet tik...


Atminties sutrikimų padeda išvengti net ir mezgimas

Atminties sutrikimų padeda išvengti net ir mezgimas

Dažnas mėgavimasis hobiu, pavyzdžiui, mezgimu ar knygos skaitymu gali padėti išvengti atminties problemų senatvėje. Atminčiai nusilpti neleidžia net žaidimas kompiuteriu. Tačiau televizoriaus žiūrėjimas prie tokių naudingų laisvalaikio užsiėmimų...


Energinių centrų (čakrų) būklės analizė

Energinių centrų (čakrų) būklės analizė

Rytų šalių filosofinių idėjų studijavimas ir dvasinių praktikų praktikavimas tampa neatsiejama vakarietiško gyvenimo dalimi. Tokia sąvoka kaip „čakra“ jau nieko nebestebina ir dažnai naudojama pačių įvairiausių judėjimų ir krypčių...


Sveiki žmonės aspirino neturėtų vartoti profilaktiškai

Sveiki žmonės aspirino neturėtų vartoti profilaktiškai

Sveiki žmonės neturėtų aspirino vartoti širdies smūgio ir insulto profilaktikai, teigia britų mokslininkai, paneigdami oficialias rekomendacijas. Išanalizavę daugiau kaip 100 tūkstančių klinikiniuose tyrimuose dalyvavusių asmenų duomenis,...


Tėvų rūkymas daro poveikį vaikų mokymuisi

Tėvų rūkymas daro poveikį vaikų mokymuisi

Specialistai įspėja, kad tie vaikai, kurių tėvai mėgsta traukti dūmą namuose, greičiausiai blogai elgsis ir ims prastai mokytis. Tai jie išsiaiškino, atlikę daugiau kaip 55 tūkst., jaunesnių kaip 12 metų, vaikų tyrimą. Paaiškėjo, kad 6 proc. jų,...


Elektriniai laukai stabdo smegenų vėžio plitimą

Elektriniai laukai stabdo smegenų vėžio plitimą

Ypač pavojinga smegenų vėžio forma - glioblastoma multiforme - yra sparčiai plintanti, sunkiai gydoma ir praktiškai visada mirtina; netgi taikant agresyvią terapiją, vidutinis pacientų išgyvenamumas nesiekia poros metų. Tačiau mokslininkai ieško...


Plaukimas geriau už vaistus

Plaukimas geriau už vaistus

Is­pa­ni­jos ty­rimų ins­ti­tu­to ir Por­tu­ga­li­jos Eu­ro­pos uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kai nu­statė, kad plau­kio­ji­mas tei­gia­mai...


Kas penkta ištekėjusi moteris po vestuvių priauga svorio

Kas penkta ištekėjusi moteris po vestuvių priauga svorio

Ne paslaptis, kad prieš svarbiausią gyvenimo įvykį – vestuves, abu jaunavedžiai numeta nemažai svorio. Kas didesnę įtaką daro: stresas ir jaudulys ar begalinis noras atrodyti nepriekaištingai, spėlioti neverta. Tačiau faktas –...


Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti

Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti

Dvi - imunitetui stiprinti, viena - nuo nervų. Dar dvi - plaukams, nagams ir odai pagerinti, o šita suteiks širdžiai būtinų "omegų". Ir dar: nepamiršti pasitepti jodu! Nuo radiacijos. Medicinos sistemos žinovas Arvydas Akstinavičius...


Tikram vyrui derėtų...

Tikram vyrui derėtų...

Niekada netapsite lovos batalijų galiūnu, jeigu jūsų mityba nebus subalansuota. Vitaminai ir mineralai kartkartėmis būna daug veiksmingesni nei bet koks seksualinis tonikas... Vitaminas A (retinolas) ir provitaminas karotinas. Daro teigiamą...


Interneto skaičiuoklė parodys, kiek skysčių turime suvartoti per dieną

Interneto skaičiuoklė parodys, kiek skysčių turime suvartoti per dieną

Kiekvienam žmogui per dieną reikalingas geriamo vandens kiekis yra individualus. Jis priklauso nuo daugelio faktorių, tokių kaip sveikatos būklė, gyvenimo būdas, atliekamas darbas ir gyvenamos vietos klimatas. Deja, daugybė žmonių nežino, kiek...


Seksas: ką verta žinoti apie moters lytinį potraukį

Seksas: ką verta žinoti apie moters lytinį potraukį

Moters lytinis potraukis stipriai priklauso nuo jos dvasinės būsenos: jai labai svarbūs tarpusavio santykiai su vyru ir jo elgesys. Žiūrėti į nuogą nežinomo vyro kūną jai ne tik nėra malonu, bet ir gali kelti šleikštulį. Todėl fizinis suartėjimas...


Stebuklinga terapija – pasivaikščiojimas miške

Stebuklinga terapija – pasivaikščiojimas miške

Pasivaikščiojimas miške yra vienas maloniausių užsiėmimų, kokį tik galima įsivaizduoti. Maža to, jis gali būti didžiai naudingas. Dešrelės sukelia vėžį. Bučiniai gali "padovanoti" herpio virusą. Gėrimas gresia moraliniu nuosmukiu....


Ramiems žmonėms silpnaprotystė išsivysto rečiau

Ramiems žmonėms silpnaprotystė išsivysto rečiau

Tyrimas rodo, kad ramaus būdo žmonėms senatvėje silpnaprotystė išsivysto rečiau, rašo BBC. Tyrimas publikuotas žurnale "Neurology". Tyrimo metu mokslininkai 500 sveikų pagyvenusių žmonių paprašė užpildyti anketas apie jų asmenybę. Tyrimo...


Infarkto ištikti britai bus šaldomi

Infarkto ištikti britai bus šaldomi

Didžiosios Britanijos medikams rekomenduojama infarkto ištiktus pacientus šaldyti šaltomis antklodėmis arba jiems uždėti specialias kepuraites, rašo britų dienraštis "The Daily Telegraph". Tokių rekomendacijų pagrindu tapo atlikto tyrimo...


Vasaris – sveikatingumo mėnuo

Vasaris – sveikatingumo mėnuo

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia prisiminti, jog vasaris – sveikatingumo mėnuo. Visą mėnesį visuomenės sveikatos specialistai kviečia į įvairius renginius, kurie skatins būti fiziškai aktyviais. Vasaris –...


Ką reikia žinoti apie pieną?

Ką reikia žinoti apie pieną?

Pasterizuotas pienas nėra toks pats, koks yra ką tik pamelžus karvę, tačiau šiuolaikinės technologijos išsaugo vertingąsias produkto savybes. Pieno tema pastaruoju metu tapo vienos opiausių diskusijų objektu, pradedant pieno karu su Rusija dėl...


Geriausi vaistai nuo kiaulių gripo

Geriausi vaistai nuo kiaulių gripo

Bijote susirgti kiaulių gripu? Stiprinkite imunitetą! Naujajam pandeminiam gripui sparčiai plintant Europoje, o mokslininkams baiminantis, kad virusas A/H1N1 gali mutuoti ir tapti agresyvesnis, Lietuvos gyventojai atsidūrė situacijoje, kai jų...


Naujasis gripas verčia ir moko gydytis

Naujasis gripas verčia ir moko gydytis

Pirmasis patarimas susirgusiesiems gripu – nepanikuoti. Gripas yra įprasta liga, tik šiemet ji šiek tiek kitokia. Be to, sirgdami gripu iki šiol jam skirdavome per mažai dėmesio. Jei temperatūra pakyla iki 38°C, būtina konsultuotis su...


Po pandeminio gripo laukia naujas smūgis

Po pandeminio gripo laukia naujas smūgis

Europoje nuo pandeminio gripo viruso A/H1N1 gali mirti iki 40 tūkstančių žmonių, o po jo seks sezoninis gripas, kuris pareikalaus panašaus aukų skaičiaus, teigia Europos sveikatos apsaugos ekspertai. Švedijoje veikiantis Europos ligų prevencijos...


Rūkoriams kuriama nepakantumo aplinka

Rūkoriams kuriama nepakantumo aplinka

Kova prieš rūkymą plečiasi visame pasaulyje. Pastarosiomis dienomis ryžtingą žingsnį, apribojant tabako gaminių plitimą ir rūkymo zonas, žengė Prancūzija. O ką šioje srityje yra nuveikusi Lietuva? Apie tai penktadienį Valstybinėje visuomenės...


Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Kai kurie žmonės prastai jaučiasi per oro permainas, ypač prasidėjus žiemai. Toks reiškinys vadinamas meteopatija, dažniausiai jis yra vidaus organų ligų pasekmė. Išsigydę jas, ir keičiantis orams jausitės geriau. Tačiau savijautą pagerinti gali...


Sutrikus tuštinimuisi

Sutrikus tuštinimuisi

Senyvo amžiaus žmonės dažnai kenčia nuo šlapinimosi bei tuštinimosi sutrikimų. Tai intymūs dalykai. Turintys šias problemas senyvo amžiaus žmonės paprastai apie juos nekalba būdami tikri, kad tai - senatvės požymis, arba nesuvokdami to dėl...


Elektroninės akys - jau ne už kalnų?

Elektroninės akys - jau ne už kalnų?

Mikroskopinių vaizdo kamerų implantavimas tiesiai į akies obuolį ateityje gali būti vienas pagrindinių būdų regėjimui atstatyti žmonėms su pažeista regos funkcija. Tokią akių protezavimo sistemą jau užpatentavo Pietų Kalifornijos Universiteto...


Traumos prie kompiuterio

Traumos prie kompiuterio

Blogas regėjimas ir riešo skausmas – tai dažniausi su kompiuteriais siejami sveikatos sutrikimai. Bet vis daugiau žmonių susižeidžia ant galvos nukritus monitoriui, skelbiama leidinyje "American Journal of Preventive Medicine"....


Ar rūkymas yra tik rūkančiųjų reikalas?

Ar rūkymas yra tik rūkančiųjų reikalas?

Rūkantieji galvoja, kad rūkymas kenkia tik jiems patiems, o jų pačių sveikata yra tik jų reikalas. Tačiau reali situacija nėra tokia paprasta. Iš tiesų rūkymas daro neigiamą poveikį ne tik rūkaliams, bet ir aplinkai – gamtai ir rūkančiuosius...


Ankstyvą mergaičių brendimą daugiausia skatina viršsvoris?

Ankstyvą mergaičių brendimą daugiausia skatina viršsvoris?

JAV tyrėjai mano, kad pagrindinė priežastis, skatinanti ankstyvą mergaičių lytinę brandą, yra nutukimas. Manoma, kad nutukimas gali vaidinti svarbų vaidmenį, nes kūno riebalai gali skatinti lytinių hormonų gamybą. Kai kurie mokslininkai taip pat...


Nuo širdies ligų miršta daugiau moterų nei vyrų

Nuo širdies ligų miršta daugiau moterų nei vyrų

"Širdis – pagrindinė sudėtingos širdies ir kraujagyslių sistemos dalis. Tai vienas stipriausių žmogaus raumenų, nenuilstamai pumpuojantis kraują ir visą organizmą nuolat aprūpinantis gyvybiškai svarbiu deguonimi bei maisto...


Kaip plaukų grožiu rūpinasi žinomos moterys?

Kaip plaukų grožiu rūpinasi žinomos moterys?

Prieš veidrodį – ne daugiau kaip dešimt minučių. Natūraliems plaukų dažams įsigerti – ne pusvalandis, o labai trumpai. Dainininkės Donatos Virbilaitės ir aktorės Doloresos Kazragytės receptai yra labai patogūs, o rezultatai –...


Klausą sutrikdyti gali ir vaikų žaislai

Klausą sutrikdyti gali ir vaikų žaislai

Trečiadienį pasaulis mini tarptautinę kovos su triukšmu dieną. Triukšmas - ne tik didelis, bet ir nemalonus garsas, kuris žmogų erzina ar išveda iš pusiausvyros. Pasaulinė sveikatos organizacija triukšmą skirsto į tris rūšis: dienos, vakaro bei...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9