Birželio 26d. Sekmadienis

Skiepai nuo vėžio – be euforijos

Peržiūrų skaičius: 39284
Skiepai nuo vėžio – be euforijos

Vakcina nuo viruso, sukeliančio vėžį, medikus dalija į dvi stovyklas, o jų pacientėms, net ir susimokėjus 1,5 tūkst. litų, nesuteikia šimtaprocentinių garantijų išvengti šios ligos.

Reikia 20 milijonų

Prieš keletą metų sukurta vakcina nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), sukeliančio vėžį, Lietuvoje vis dar kaitina aistras: privalo valstybė ją kompensuoti, ar ne? Pritariantieji kaltinami korupcija, kritikuojantieji – žiauriu abejingumu šalies piliečių sveikatai.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas ragina: jei valstybė skirtų apie 18–20 mln. litų per metus vakcinai nuo ŽPV kompensuoti, būtų galima paskiepyti visas Lietuvoje gyvenančias 11–13 metų mergaites ir ateityje sergamumas gimdos kaklelio vėžiu sumažėtų penkis kartus. Tačiau šio komiteto pirmininkas Antanas Matulas, išreikšdamas savo asmeninę nuomonę, susilaiko. "Ar šiai vakcinai kompensuoti išleisti milijonai duos pakankamai naudos, dar neaišku, nes ilgalaikio jos poveikio tyrimų nėra", – dvejoja politikas A.Matulas, turintis gydytojo akušerio ginekologo diplomą.

"Vakcinacija – nediskutuotinas klausimas. Pasaulyje tai tampa privaloma, Australijoje net berniukai skiepijami, kad užaugę neperneštų infekcijos moterims, ir tai yra ligų prevencija", – tvirtai įsitikinusi Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė profesorė Rūta Nadišauskienė.

Saugo nuo kelių tipų

Vėžys – baisi liga. Nepaisant medikų budrumo, pastangų, medicinos mokslo pasiekimų, gimdos kaklelio vėžiu Lietuvoje kasmet suserga apie 500 moterų, maždaug pusė jų miršta nuo šios ligos. Sergamumas šios lokalizacijos piktybiniais navikais tarp kitų, kuriais serga moterys, užima ketvirtą vietą po odos, krūties ir gimdos vėžio.

Gimdos kaklelio vėžys nebūtų sulaukęs tiek dėmesio ir reikalavimų investuoti į jo profilaktiką, jei nebūtų buvusi sukurta vakcina nuo ŽPV. Tai, kad šis virusas sukelia gimdos kaklelio vėžį, įrodęs vokiečių mokslininkas Haraldas zur Hausenas pernai apdovanotas Nobelio premija.

Yra nustatyta 120 ŽPV tipų. Iš jų 15 sukelia gimdos kaklelio vėžį.

Skiepytis patartina jaunoms 11–13 metų mergaitėms, dar neturėjusioms lytinių santykių. ŽPV plinta būtent lytiniu keliu.

Atbaido vakcinos kaina

Uostamiestyje nuo ŽVP skiepija ne viena įstaiga. Pacienčių antplūdžiu jos pasigirti negali. Mergaičių tėvus ar merginas atbaido gana aukšta vakcinos kaina.

Viena dozė kainuoja nuo 360 iki 445 litų, priklausomai nuo gydymo įstaigos ir vakcinos pavadinimo. Imunitetas įgyjamas po trijų dozių. Pirmąkart pasiskiepijus, tai kartoti reikia po vieno ir po penkių mėnesių.

Vakcina švirkščiama į raumenis.

Pasak bendrovės "Viloja" direktorės Danguolės Valatkienės, jų įstaiga per mėnesį sulaukia 3-4 klienčių, norinčių pasiskiepyti nuo gimdos kaklelio vėžio. Dažniausiai medikai atveda savo dukras ar anūkes.

"Medikai suvokia, kad investuoja į artimųjų sveikatą, tad didelė kaina neatbaido", – tikino D.Valatkienė.

Jauniausiai čia paskiepytai pacientei buvo 12 metų, vyriausiai – 37.

Geriau pasitarti su gydytoju

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro Akušerijos–ginekologijos skyriaus Nr.1 vedėja Irina Bondarenko abejojančioms dėl skiepų efektyvumo pateikia pagrindinį argumentą – 99 proc. atvejų, kai nustatomas gimdos kaklelio vėžys, aptinkamas 16 arba 18 tipo ŽVP.

Viena iš vakcinų nukreipta būtent prieš šiuos agresyviausius tipus, taip pat turi kryžminę apsaugą nuo dar dviejų – 45 ir 31 ŽPV tipų. Jie užima trečią ir ketvirtą vietas pagal paplitimą, sergant gimdos kaklelio vėžiu.

Pasiskiepijusios kitos farmacijos kompanijos sukurta vakcina merginos ir moterys įgyja imunitetą keturioms ŽPV atmainoms, kurios sukelia 70 proc. gimdos kaklelio vėžio bei 90 proc. lytinių organų karpų atvejų.

Pasak I.Bondarenko, apsisprendusiosm pasiskiepyti, prieš tai darant geriau pasitarti su gydytoju, nebūtinai akušeriu-ginekologu. Pakilusi temperatūra, tam tikros ligos, nėštumas, galima kitų skiepų revakcinacija – tai priežastys, kai būtina gydytojo konsultacija.

Gydytojas taip pat turėtų patarti, kuri vakcina pacientei labiau tinka, nes esama įvairių niuansų. Kol skiepijasi, moteris negali pastoti. Įvairių klausimų dažnai iškyla ir pačioms pacientėms.

Nors skiepai rekomenduojami jaunoms, dar neturėjusioms lytinių santykių mergaitėms, I.Bondarenko manymu, prasminga skiepytis ir vyresniame amžiuje. Būtent tada būna antrasis gimdos kaklelio vėžio sergamumo pikas. Tik prieš tai reikėtų pasitikrinti, ar moteris nėra užsikrėtusi ŽVP.

Pasak medikės, gimdos kaklelio vėžys kasmet jaunėja. Pernai gydytoja sulaukė poros vos pilnametystės sulaukusių pacienčių, kurioms buvo nustatytas šis onkologinis susirgimas.

Kaip ir dauguma Lietuvos akušerių-ginekologų, I.Bondarenko pritaria idėjai mergaites skiepyti valstybės lėšomis.

Vakcinos nauda abejoja

Yra ir kitaip manančių medikų. Kauno medicinos universiteto Onkologijos klinikos vadovė profesorė Elona Juozaitytė vakcinacija nesižavi. "Šią naujovę vertinu kontroversiškai, nes įrodymų, kad vakcina apsaugo nuo vėžio, nėra. Nesakau, kad skiepyti nereikia, bet dabartinėje ekonominėje situacijoje prioritetai yra kiti", – tvirtino prityrusi onkologė.

"Šiuo metu nežinoma, kokia po skiepijimo būna apsaugos trukmė. Atlikus klinikinius tyrimus buvo nustatyta, kad nepertraukiama apsauga 15–25 metų moterims po pirmosios vakcinos dozės tęsiasi maždaug 5,5 metų. Kartotinės dozės(-ių) poreikis nebuvo tirtas", – rašoma vienos iš vakcinų anotacijoje.

Sveikatos apsaugos ministerijoje jau patvirtinta Nacionalinė imunoprofilaktikos programa 2009–2013 m. Joje siūloma, esant finansinėms galimybėms, į vaikų profilaktinių skiepų kalendorių įtraukti mergaičių skiepijimus ŽPV vakcina nuo 2011 arba 2012 metų.


Raimondas Šiaulys, Klaipėdos universitetinės ligoninės Ginekologijos Nr.2 skyriaus vedėjas, ginekologas–onkologas

Valstybė nekompensuoja gana brangių skiepų nuo ŽVP. Tad pasiskiepijusių merginų skaičius – lašas jūroje, palyginti su tuo, kiek iš tikrųjų turėtų skiepytis.

Gimdos kaklelio vėžys – labai grėsmingas ir sunkiai gydomas, dažniausiai paliečiantis darbingo amžiaus moteris. Tad valstybė nemažai praranda. Profilaktinė medicina mūsų šalyje – podukros vietoje. Kol kas mes gesiname tik gaisrus. Jei valdžia žiūrėtų į ateitį, turėtų kompensuoti skiepus. Bet naivu apie tai kalbėti, kai galvojama net apie patikros programų, padedančių išsiaiškinti jau dabar sergančiuosius, stabdymą.

Ryšys tarp ŽVP ir gimdos kaklelio vėžio – aiškus ir nediskutuotinas. Ne veltui tai įrodęs vokiečių mokslininkas apdovanotas Nobelio premija. Žinoma virš šimto ŽVP fagotipų, bet tik keli iš jų yra sukeliantys onkologinius susirgimus. Tad prasminga skiepytis būtent nuo šių fagotipų, užkertant kelią vėžiui. Bet esama tam tikrų niuansų: abi vakcinos pradėtos gaminti prieš 5 ir 8 metus. Tai per trumpas laikas nustatyti imunizacijos trukmei. Kitas niuansas – gimdos kaklelio vėžiu susergama ir neužsikrėtus ŽVP. Onkologai savo praktikoje susiduria su atvejais, kai gimdos kaklelio vėžiu suserga lytinių santykių neturėjusi moteris. Kodėl taip nutinka, iki galo nėra aišku.

Bet ne visi ŽVP nešiotojai suserga vėžiu, net turėdami vėžį sukeliantį štamą. Tačiau vakcina neatleidžia nuo būtinybės ir toliau tikrintis.

Efektyviausia skiepytis jaunoms ir neturėjusioms lytinių santykių merginoms, nes jos dar nespėjo užsikrėsti ŽVP. Kai kurių žinomų pediatrų manymu, skiepyti reikėtų ir ir berniukus, kurie taip pat yra šio viruso platintojai.

Aš esu "gaisrų gesintojas". Darbo praktikoje susiduriu su daug jaunų moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu. Nors liga gali pasireikšti bet kokiame amžiuje. Gimdos kaklelio vėžio išsivystymas trunka apie 10 metų. Kasmet mūsų skyriuje dėl invazinio gimdos kaklelio vėžio operuojame apie 20 pacienčių. Joms daromos radikalios, labai traumuojančios operacijos, kurios galimos tik tada, kai gimdos kaklelio vėžys yra pirmos stadijos. Apie 80 pacienčių dėl vėlesnių vėžio stadijų nebegalime taikyti chirurginio gydymo, tad skiriamas chemospindulinis gydymas. Ir tiek pacienčių yra vos vienoje ligoninėje.


Kas yra ŽPV?

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija – lytiškai plintanti liga. Dauguma žmonių, užsikrėtusių ŽPV, dažniausiai nepajaučia jokių simptomų, infekcija praeina savaime.

Kai kurie ŽPV viruso genomai gali sukelti ne tik gimdos kaklelio, bet ir vulvos, makšties, išangės ar varpos vėžį. Kiti, vadinamieji, nedidelės rizikos viruso tipai gali sukelti švelnius pakitimus ar genitalijų karpas – pavienius arba daugybinius guzelius, atsirandančius genitalijų srityje. Genitalijų karpos kartais gali būti kalafioro formos.


Kaip diagnozuojama ŽPV infekcija?

Daugumai moterų ŽPV infekcija diagnozuojama remiantis Pap testo – citologinio gimdos kaklelio tyrimo – rezultatais, rodančiais gimdos kaklelio vėžį ar priešvėžinius pakitimus šioje srityje. Dauguma (70 proc.) nežymių gimdos kaklelio audinio pakitimų per kurį laiką išnyksta, tačiau trečdalis negydomų pakitimų per 10 metų gali progresuoti iki onkologinės ligos. Reguliaraus Pap testo atlikimas gali užkirsti kelią vėžiui. Testą rekomenduojama atlikti bent kas trejus metus. Manoma, jog reguliarūs Pap testai išsivysčiusiose šalyse padėjo sergamumą gimdos kaklelio vėžiu sumažinti trečdaliu, kai kur – net pusiau.


Kaip išvengti ŽPV?

Viruso nešiotojai gali būti ir vyrai, ir moterys. Geriausias būdas apsisaugoti nuo ŽPV ir jo sukeliamų komplikacijų – tai rizikos veiksnių vengimas. Tikimybę užsikrėsti šiuo virusu mažina vėlyvi lytiniai santykiai, ištikimybė, vienas ir pastovus lytinis partneris, atsitiktinių lytinių santykių vengimas.

Tiems, kurie yra seksualiai aktyvūs ir neturi ilgalaikių abipusiškai monogaminių santykių, patartina sumažinti lytinių partnerių skaičių ir pasirinkti partnerius, kurie turi mažiausią tikimybę būti užsikrėtę ar užsikrėsti ŽPV genitalijų infekcija. Nepatartina rinktis tokių partnerių, kurie iki tol buvo turėję daug ir nepastovių lytinių santykių.

Nuo problemų – šokio žingsniu

Nuo problemų – šokio žingsniu

Vietoj psichologo konsultacijos – šokio terapijos užsiėmimai. Tam, kad susikaupę rūpesčiai išsilietų per judesį. Tačiau klaipėdiečiai tokį problemų sprendimo būdą vertina gana atsargiai. "Kūnas kartais daug iškalbingesnis nei...


Pavasarį geriau vaikų negimdyti – jie dažniau serga anoreksija

Pavasarį geriau vaikų negimdyti – jie dažniau serga anoreksija

Žmonės, kurie gimė pavasarį, dažniau kenčia nuo anoreksijos, teigia mokslininkai. Kaip rašo dailymail.co.uk, pavasarį gimusiems kūdikiams dažniau pasireiškia valgymo sutrikimai. O tai lemia, kad ateityje šie žmonės gali kentėti nuo anoreksijos....


Pagalbiniam apvaisinimui – kliūtys

Pagalbiniam apvaisinimui – kliūtys

Mūsų medikai yra pasiruošę nevaisingoms poroms teikti najausią pagalbą, tačiau ja pasinaudoti gali vienetai. Finansinė nevaisingumo ligos gydymo pusė vis dar gula ant pacientų pečių, o valstybė ne tik neskuba šios naštos palengvinti, bet...


Jei kamuoja pienligė...

Jei kamuoja pienligė...

"Man vis kartojasi pienligė. Išbandžiau jau ne vieną vaistą. Draugė teigia, kad taip yra dėlto, jog aš nešioju "stringus". Ar taip gali būti? Kas dar gali išprovokuoti šią ligą." - Nuomonė, kad kelnaitės su juostele gali būti...


Kaip išsirinkti aukštos kokybės vandenį prekybos vietose?

Kaip išsirinkti aukštos kokybės vandenį prekybos vietose?

Atėjus karštajam metų laikotarpiui dažnas džiaugiasi aukštai pakilusio termometro stulpelio padala, didesniu saulės spindulių kiekiu ar atėjusiomis atostogomis. Vasarą patys net nepastebime, kaip dažnai tampame priklausomi nuo vandens ir pakankamo...


Liemenėlė gali išgelbėti gyvybę (Video)

Liemenėlė gali išgelbėti gyvybę (Video)

Pasirodo, liemenėlė ne tik puošia. Ukrainietė mokslininkė Elena Bodnar teigia, kad liemenėlės kaušeliai gali išgelbėti gyvybę. Anot mokslininkės, liemenėlę reikia padalinti į dvi dalis, o du apatinio drabužio kaušeliai gali būti naudojami kaip...


Gultis į ligoninę chemoterapijai nebūtina

Gultis į ligoninę chemoterapijai nebūtina

Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos klinikos Chemoterapijos skyriuje ne per seniausiai sergantiesiems vėžiu gydyti pradėtos naudoti specialios nešiojamosios vakuuminės vaistų įpurškimo sistemos. Kuo jos naudingos pacientui, papasakojo...


Kaip probiotikai saugo namus ir namiškius?

Kaip probiotikai saugo namus ir namiškius?

Šiandien bakterijos, virusai ir įvairūs mikroorganizmai laikomi dideliais žmogaus priešais. Kovai su jais išleidžiama daug pinigų ir laiko. Tačiau ar nuožmiai kovodami su plika akimi nematomu priešu kartais neperlenkiame lazdos?


Sergate depresija? Patarimas - eikite pasikapstyti po žemę

Sergate depresija? Patarimas - eikite pasikapstyti po žemę

Pasirodo būti gamtoje naudinga ne tik dėl gryno oro ar ramios aplinkos. Ypač naudingas užsiėmimas sveikatai - pasikapstymas po žemę. Ne tik dėl to, jog kažką pasodinus užaugs sveika daržovė ar vaisius, bet ir todėl, kad žemėje esančios kai kurios...


Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Uodų įkąstą kūno vietą niežti, o pradėjus kasyti, atrodo, kad niežuliui galo nematyti. Kaip išvengti uodų įkandimų? O jei įkando – kaip mažiau kęsti niežulį? Specialistai įspėja, kad pelkėtose ir drėgnose vietose šiltuoju metų sezonu žmogų...


Sveikata trykštantys vaisiai

Sveikata trykštantys vaisiai

Vynuogės - ne tik vyndarių džiaugsmas. Tai tikras sveikatos šaltinis. Vargu ar yra kitas vaisius, pasižymintis tokiu stipriu antioksidaciniu bei priešuždegiminiu poveikiu. Ne veltui grožio klinikose vis labiau populiarėja įvairios vynuogių...


Išsėtinė sklerozė paliečia vis jaunesnius žmones

Išsėtinė sklerozė paliečia vis jaunesnius žmones

Medikai pabrėžia, jog išsėtinė sklerozė yra vienas dažniausių neurologinių susirgimų, jauniems žmonėms sukeliančių negalią pačiame darbingumo pike. Gydytojų teigimu, dažnai paralyžiumi pasibaigiančios išsėtinės sklerozės priežastys nėra tiksliai...


Algimantas Čekuolis. Baimė žudikė

Algimantas Čekuolis. Baimė žudikė

Kai prieš 97-erius metus nuskendo didžiausias to laiko transatlantinis garlaivis "Titanikas", žuvo daug žmonių. Vieni jų paskendo su laivu. Kiti, kaip rodo dokumentų tyrimai, mirė gelbėjimo valtyse, nors jūra nebuvo audringa. Sąlygos,...


Patarimai: kaip gintis nuo uodų ir ką daryti, jei įgėlė?

Patarimai: kaip gintis nuo uodų ir ką daryti, jei įgėlė?

Lietuvoje dūzgiantys uodai maliarijos tikrai nenešioja – per šalta. Tačiau uodų įkandimai gali sukelti alergiją, įkąstą vietą niežti. Kaip gintis nuo šių įkyrių mašalų ir ką daryti, jei vis tiek įkanda? Kaip rašo GRYNAS.lt, pasaulyje žinoma...


Kodėl žmones kankina poatostoginis sindromas?

Kodėl žmones kankina poatostoginis sindromas?

Аmerikiečių psichologai sukūrė strategiją, kuri padeda žmogui atostogų metu patirti maksimalų malonumą. Pasak specialistų, svarbiausia gerų atostogų paslaptis – jos turi būti trumpos. Todėl atostogas reikia padalinti į keturias dalis. Kuo...


Gyvenimo malonumas... geras miegas

Gyvenimo malonumas... geras miegas

30–60 metų žmogui pakanka 7–8 valandų nakties miego. Dėl įtempto gyvenimo — sunkaus darbo, nuolatinių stresų ar blogų tarpusavio santykių ir panašiai — miegas sutrumpėja. Atlikus tyrimus nustatyta, kad 4 žmonės iš 10...


Kaip gelbėtis nuo pagirių?

Kaip gelbėtis nuo pagirių?

Jeigu kamuoja pagirios, suvalgykite pusryčiams sumuštinį su sviestu ir šiekt tiek medaus arba šviesaus sirupo, kad organizme pasipildytų sodos, kalio ir fruktozės atsargos, rašoma "Daily Telegraph". Karališkoji chemijos draugija...


Minesotos programa: sugrąžinti žmogui apsisprendimo laisvę

Minesotos programa: sugrąžinti žmogui apsisprendimo laisvę

Minesotos programa – tapo atspirties tašku grįžti įgyvenimą nuo narkotikų, alkoholio ar azartinių žaidimų priklausomiems asmenims. Tai ne stebuklinga lazdelė, kuria mostelėjus visos problemos išnyksta. Tai veikiau sudėtingo kelio į savęs...


Smilkalai didina tikimybę susirgti vėžiu

Smilkalai didina tikimybę susirgti vėžiu

Smilkalų dūmai gali būti labai saldūs, tačiau dažnai jais kvėpuojant didėja rizika susirgti kvėpavimo takų vėžiu.12 metų tyrę daugiau nei 61 tūkstantį Singapūre gyvenančių kinų, mokslininkai atrado ryšį tarp tarp stiprių smilkalų deginimo ir...


Kartu gyvenančioms poroms gresia nutukimas

Kartu gyvenančioms poroms gresia nutukimas

JAV mokslininkai nustatė, kad poros, gyvenančios kartu, yra daugiau nei du kartus labiau linkusios nutukti nei įsimylėjėliai, gyvenantys atskirai, informuoja "Ananova". Naujojo tyrimo rezultatai, kuriuos paviešino žurnalas...


Ginklas prieš krūties vėžį - tapyba

Ginklas prieš krūties vėžį - tapyba

Tapyba padeda atitrūkti nuo minčių ir užmiršti ligą. Tuo įsitikino bendrijos "Viktorija" moterys, sergančios krūties vėžiu ar jau laimėjusios kovą su šia liga. Moterys Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Krūties ligų chirurgijos...


Narkotikai ir alkoholis bukina kūrybiškumą

Narkotikai ir alkoholis bukina kūrybiškumą

Dr. Iainas Smithas, britų psichiatras ir priklausomybės ligų ekspertas, prieštarauja populiariajai nuomonei, jog svaigalai skatina kūrybiškumą. Mokslininkas, skaitydamas pranešimą Karališkos psichiatrų kolegijos susitikime, savo tiesai įrodyti...


Kaip vasarą išvengti apsinuodijimų

Kaip vasarą išvengti apsinuodijimų

Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai praneša, jog kiekvieną vasarą padaugėja per maistą plintančių infekcijų. Jau šiais metais užkrečiamosiomis žarnyno infekcijomis susirgo -928 gyventojai apskrityje. 2005 m. per tą patį laikotarpį...


Paracetamolis skatina kraujo vėžio atsiradimą

Paracetamolis skatina kraujo vėžio atsiradimą

Naujausi tyrimai parodė, kad žmonėms, dažnai vartojantiems acetaminofeną, šiek tiek padidėja rizika susirgti kraujo vėžiu, praneša "Reuters". Acetaminofenas įeina į sudėtį populiariausių vaistų nuo skausmo, Europoje žinomų kaip...


Magnis gali pagerinti astmatikų plaučių darbą

Magnis gali pagerinti astmatikų plaučių darbą

Pusę metų vartojant magnio papildus, tiriamųjų plaučių tūris padidėjo maždaug 6 procentais, taip pat pastebėta, jog pagerėjo bronchų reaktyvumas metacholinui – cheminei medžiagai, kuri sukelia kvėpavimo takų susiaurėjimą. Tyrimo ataskaitą...


Gamtos vaikai nebetoleruoja gamtos?

Gamtos vaikai nebetoleruoja gamtos?

Vaistai nuo alergijos ją slopina, bet neišgydo. Gydymo alternatyva tampa naujas ir efektyvus imuninės tolerancijos alergenams metodas, tačiau atsargiai: jis gali būti šiek tiek pavojingas. Vėsus vėlyvas pavasaris, ekonomikos nuosmukio ir nedarbo...


Kodėl miegas labai svarbus norint palaikyti stiprų imunitetą?

Kodėl miegas labai svarbus norint palaikyti stiprų imunitetą?

Galima atrasti pakankamai nemažai būdų, galinčių padėti sustiprinti imuninę sistemą. Vieni jų natūralūs, kiti – ne. Tačiau vienas iš daugiausiai įtakos turinčių veiksnių, kuris leidžia užtikrinti ne tik stiprų imunitetą, bet ir gerą...


Ką valgyt, kad desertui liktų seksas?

Ką valgyt, kad desertui liktų seksas?

Kokius maisto produktus valgyti, kad vakare norėtųsi į lovą, tačiau ne miegoti. Austrės ir avokadai - kuriems lipdoma afrodiziakų etiketė, nėra patys stipriausi afrodiziakai. Kaip rašoma menshealth.com portale, du maisto deriniai suteiks...


Kad neužgestų akių šviesa

Kad neužgestų akių šviesa

Kad ir kaip to nenorime, metai bėga, kūnas pavargsta, ir akys tampa nebe tokios šviesios. Apie vyresnio amžiaus žmonėms akių šviesą atimančias ligas kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Akių ligų skyriaus gydytoja...


Restoranų ir kavinių maistas skatina širdies kraujagyslių ligas

Restoranų ir kavinių maistas skatina širdies kraujagyslių ligas

Dauguma dirbančių žmonių kasdien priversti pasikliauti restoranų, greito maisto įstaigų bei kitų užeigų samprata apie sveiką maistą. Jungtinėje Karalystėje 16-oje restoranų ištyrus 96 patiekalus nustatyta, kad žmogus, užsisakęs vieną patiekalą,...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9