Sausio 25d. Antradienis

Skiepai nuo vėžio – be euforijos

Peržiūrų skaičius: 39284
Skiepai nuo vėžio – be euforijos

Vakcina nuo viruso, sukeliančio vėžį, medikus dalija į dvi stovyklas, o jų pacientėms, net ir susimokėjus 1,5 tūkst. litų, nesuteikia šimtaprocentinių garantijų išvengti šios ligos.

Reikia 20 milijonų

Prieš keletą metų sukurta vakcina nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), sukeliančio vėžį, Lietuvoje vis dar kaitina aistras: privalo valstybė ją kompensuoti, ar ne? Pritariantieji kaltinami korupcija, kritikuojantieji – žiauriu abejingumu šalies piliečių sveikatai.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas ragina: jei valstybė skirtų apie 18–20 mln. litų per metus vakcinai nuo ŽPV kompensuoti, būtų galima paskiepyti visas Lietuvoje gyvenančias 11–13 metų mergaites ir ateityje sergamumas gimdos kaklelio vėžiu sumažėtų penkis kartus. Tačiau šio komiteto pirmininkas Antanas Matulas, išreikšdamas savo asmeninę nuomonę, susilaiko. "Ar šiai vakcinai kompensuoti išleisti milijonai duos pakankamai naudos, dar neaišku, nes ilgalaikio jos poveikio tyrimų nėra", – dvejoja politikas A.Matulas, turintis gydytojo akušerio ginekologo diplomą.

"Vakcinacija – nediskutuotinas klausimas. Pasaulyje tai tampa privaloma, Australijoje net berniukai skiepijami, kad užaugę neperneštų infekcijos moterims, ir tai yra ligų prevencija", – tvirtai įsitikinusi Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė profesorė Rūta Nadišauskienė.

Saugo nuo kelių tipų

Vėžys – baisi liga. Nepaisant medikų budrumo, pastangų, medicinos mokslo pasiekimų, gimdos kaklelio vėžiu Lietuvoje kasmet suserga apie 500 moterų, maždaug pusė jų miršta nuo šios ligos. Sergamumas šios lokalizacijos piktybiniais navikais tarp kitų, kuriais serga moterys, užima ketvirtą vietą po odos, krūties ir gimdos vėžio.

Gimdos kaklelio vėžys nebūtų sulaukęs tiek dėmesio ir reikalavimų investuoti į jo profilaktiką, jei nebūtų buvusi sukurta vakcina nuo ŽPV. Tai, kad šis virusas sukelia gimdos kaklelio vėžį, įrodęs vokiečių mokslininkas Haraldas zur Hausenas pernai apdovanotas Nobelio premija.

Yra nustatyta 120 ŽPV tipų. Iš jų 15 sukelia gimdos kaklelio vėžį.

Skiepytis patartina jaunoms 11–13 metų mergaitėms, dar neturėjusioms lytinių santykių. ŽPV plinta būtent lytiniu keliu.

Atbaido vakcinos kaina

Uostamiestyje nuo ŽVP skiepija ne viena įstaiga. Pacienčių antplūdžiu jos pasigirti negali. Mergaičių tėvus ar merginas atbaido gana aukšta vakcinos kaina.

Viena dozė kainuoja nuo 360 iki 445 litų, priklausomai nuo gydymo įstaigos ir vakcinos pavadinimo. Imunitetas įgyjamas po trijų dozių. Pirmąkart pasiskiepijus, tai kartoti reikia po vieno ir po penkių mėnesių.

Vakcina švirkščiama į raumenis.

Pasak bendrovės "Viloja" direktorės Danguolės Valatkienės, jų įstaiga per mėnesį sulaukia 3-4 klienčių, norinčių pasiskiepyti nuo gimdos kaklelio vėžio. Dažniausiai medikai atveda savo dukras ar anūkes.

"Medikai suvokia, kad investuoja į artimųjų sveikatą, tad didelė kaina neatbaido", – tikino D.Valatkienė.

Jauniausiai čia paskiepytai pacientei buvo 12 metų, vyriausiai – 37.

Geriau pasitarti su gydytoju

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro Akušerijos–ginekologijos skyriaus Nr.1 vedėja Irina Bondarenko abejojančioms dėl skiepų efektyvumo pateikia pagrindinį argumentą – 99 proc. atvejų, kai nustatomas gimdos kaklelio vėžys, aptinkamas 16 arba 18 tipo ŽVP.

Viena iš vakcinų nukreipta būtent prieš šiuos agresyviausius tipus, taip pat turi kryžminę apsaugą nuo dar dviejų – 45 ir 31 ŽPV tipų. Jie užima trečią ir ketvirtą vietas pagal paplitimą, sergant gimdos kaklelio vėžiu.

Pasiskiepijusios kitos farmacijos kompanijos sukurta vakcina merginos ir moterys įgyja imunitetą keturioms ŽPV atmainoms, kurios sukelia 70 proc. gimdos kaklelio vėžio bei 90 proc. lytinių organų karpų atvejų.

Pasak I.Bondarenko, apsisprendusiosm pasiskiepyti, prieš tai darant geriau pasitarti su gydytoju, nebūtinai akušeriu-ginekologu. Pakilusi temperatūra, tam tikros ligos, nėštumas, galima kitų skiepų revakcinacija – tai priežastys, kai būtina gydytojo konsultacija.

Gydytojas taip pat turėtų patarti, kuri vakcina pacientei labiau tinka, nes esama įvairių niuansų. Kol skiepijasi, moteris negali pastoti. Įvairių klausimų dažnai iškyla ir pačioms pacientėms.

Nors skiepai rekomenduojami jaunoms, dar neturėjusioms lytinių santykių mergaitėms, I.Bondarenko manymu, prasminga skiepytis ir vyresniame amžiuje. Būtent tada būna antrasis gimdos kaklelio vėžio sergamumo pikas. Tik prieš tai reikėtų pasitikrinti, ar moteris nėra užsikrėtusi ŽVP.

Pasak medikės, gimdos kaklelio vėžys kasmet jaunėja. Pernai gydytoja sulaukė poros vos pilnametystės sulaukusių pacienčių, kurioms buvo nustatytas šis onkologinis susirgimas.

Kaip ir dauguma Lietuvos akušerių-ginekologų, I.Bondarenko pritaria idėjai mergaites skiepyti valstybės lėšomis.

Vakcinos nauda abejoja

Yra ir kitaip manančių medikų. Kauno medicinos universiteto Onkologijos klinikos vadovė profesorė Elona Juozaitytė vakcinacija nesižavi. "Šią naujovę vertinu kontroversiškai, nes įrodymų, kad vakcina apsaugo nuo vėžio, nėra. Nesakau, kad skiepyti nereikia, bet dabartinėje ekonominėje situacijoje prioritetai yra kiti", – tvirtino prityrusi onkologė.

"Šiuo metu nežinoma, kokia po skiepijimo būna apsaugos trukmė. Atlikus klinikinius tyrimus buvo nustatyta, kad nepertraukiama apsauga 15–25 metų moterims po pirmosios vakcinos dozės tęsiasi maždaug 5,5 metų. Kartotinės dozės(-ių) poreikis nebuvo tirtas", – rašoma vienos iš vakcinų anotacijoje.

Sveikatos apsaugos ministerijoje jau patvirtinta Nacionalinė imunoprofilaktikos programa 2009–2013 m. Joje siūloma, esant finansinėms galimybėms, į vaikų profilaktinių skiepų kalendorių įtraukti mergaičių skiepijimus ŽPV vakcina nuo 2011 arba 2012 metų.


Raimondas Šiaulys, Klaipėdos universitetinės ligoninės Ginekologijos Nr.2 skyriaus vedėjas, ginekologas–onkologas

Valstybė nekompensuoja gana brangių skiepų nuo ŽVP. Tad pasiskiepijusių merginų skaičius – lašas jūroje, palyginti su tuo, kiek iš tikrųjų turėtų skiepytis.

Gimdos kaklelio vėžys – labai grėsmingas ir sunkiai gydomas, dažniausiai paliečiantis darbingo amžiaus moteris. Tad valstybė nemažai praranda. Profilaktinė medicina mūsų šalyje – podukros vietoje. Kol kas mes gesiname tik gaisrus. Jei valdžia žiūrėtų į ateitį, turėtų kompensuoti skiepus. Bet naivu apie tai kalbėti, kai galvojama net apie patikros programų, padedančių išsiaiškinti jau dabar sergančiuosius, stabdymą.

Ryšys tarp ŽVP ir gimdos kaklelio vėžio – aiškus ir nediskutuotinas. Ne veltui tai įrodęs vokiečių mokslininkas apdovanotas Nobelio premija. Žinoma virš šimto ŽVP fagotipų, bet tik keli iš jų yra sukeliantys onkologinius susirgimus. Tad prasminga skiepytis būtent nuo šių fagotipų, užkertant kelią vėžiui. Bet esama tam tikrų niuansų: abi vakcinos pradėtos gaminti prieš 5 ir 8 metus. Tai per trumpas laikas nustatyti imunizacijos trukmei. Kitas niuansas – gimdos kaklelio vėžiu susergama ir neužsikrėtus ŽVP. Onkologai savo praktikoje susiduria su atvejais, kai gimdos kaklelio vėžiu suserga lytinių santykių neturėjusi moteris. Kodėl taip nutinka, iki galo nėra aišku.

Bet ne visi ŽVP nešiotojai suserga vėžiu, net turėdami vėžį sukeliantį štamą. Tačiau vakcina neatleidžia nuo būtinybės ir toliau tikrintis.

Efektyviausia skiepytis jaunoms ir neturėjusioms lytinių santykių merginoms, nes jos dar nespėjo užsikrėsti ŽVP. Kai kurių žinomų pediatrų manymu, skiepyti reikėtų ir ir berniukus, kurie taip pat yra šio viruso platintojai.

Aš esu "gaisrų gesintojas". Darbo praktikoje susiduriu su daug jaunų moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu. Nors liga gali pasireikšti bet kokiame amžiuje. Gimdos kaklelio vėžio išsivystymas trunka apie 10 metų. Kasmet mūsų skyriuje dėl invazinio gimdos kaklelio vėžio operuojame apie 20 pacienčių. Joms daromos radikalios, labai traumuojančios operacijos, kurios galimos tik tada, kai gimdos kaklelio vėžys yra pirmos stadijos. Apie 80 pacienčių dėl vėlesnių vėžio stadijų nebegalime taikyti chirurginio gydymo, tad skiriamas chemospindulinis gydymas. Ir tiek pacienčių yra vos vienoje ligoninėje.


Kas yra ŽPV?

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija – lytiškai plintanti liga. Dauguma žmonių, užsikrėtusių ŽPV, dažniausiai nepajaučia jokių simptomų, infekcija praeina savaime.

Kai kurie ŽPV viruso genomai gali sukelti ne tik gimdos kaklelio, bet ir vulvos, makšties, išangės ar varpos vėžį. Kiti, vadinamieji, nedidelės rizikos viruso tipai gali sukelti švelnius pakitimus ar genitalijų karpas – pavienius arba daugybinius guzelius, atsirandančius genitalijų srityje. Genitalijų karpos kartais gali būti kalafioro formos.


Kaip diagnozuojama ŽPV infekcija?

Daugumai moterų ŽPV infekcija diagnozuojama remiantis Pap testo – citologinio gimdos kaklelio tyrimo – rezultatais, rodančiais gimdos kaklelio vėžį ar priešvėžinius pakitimus šioje srityje. Dauguma (70 proc.) nežymių gimdos kaklelio audinio pakitimų per kurį laiką išnyksta, tačiau trečdalis negydomų pakitimų per 10 metų gali progresuoti iki onkologinės ligos. Reguliaraus Pap testo atlikimas gali užkirsti kelią vėžiui. Testą rekomenduojama atlikti bent kas trejus metus. Manoma, jog reguliarūs Pap testai išsivysčiusiose šalyse padėjo sergamumą gimdos kaklelio vėžiu sumažinti trečdaliu, kai kur – net pusiau.


Kaip išvengti ŽPV?

Viruso nešiotojai gali būti ir vyrai, ir moterys. Geriausias būdas apsisaugoti nuo ŽPV ir jo sukeliamų komplikacijų – tai rizikos veiksnių vengimas. Tikimybę užsikrėsti šiuo virusu mažina vėlyvi lytiniai santykiai, ištikimybė, vienas ir pastovus lytinis partneris, atsitiktinių lytinių santykių vengimas.

Tiems, kurie yra seksualiai aktyvūs ir neturi ilgalaikių abipusiškai monogaminių santykių, patartina sumažinti lytinių partnerių skaičių ir pasirinkti partnerius, kurie turi mažiausią tikimybę būti užsikrėtę ar užsikrėsti ŽPV genitalijų infekcija. Nepatartina rinktis tokių partnerių, kurie iki tol buvo turėję daug ir nepastovių lytinių santykių.

Tyrimas: ilgai sėdėti prie televizoriaus pavojinga gyvybei

Tyrimas: ilgai sėdėti prie televizoriaus pavojinga gyvybei

Ilgai sėdėti prie televizoriaus gali būti pavojinga gyvybei: Australijoje atliktas tyrimas parodė, kad žmonės, kurie kasdien prie televizoriaus praleidžia daugiau kaip keturias valandas, 46 proc. labiau rizikuoja mirti nuo "įvairių ligų"...


Tyrimas: mėgstama muzika merginoms atstoja seksą

Tyrimas: mėgstama muzika merginoms atstoja seksą

Kanados mokslininkų neseniai atliktas tyrimas parodė, kad mėgstamų muzikinių kompozicijų klausymas gali suteikti moterims tokį pat poveikį, kaip ir skanus valgis ar intymūs santykiai. Tyrimo rezultatais, gautais stebint atsitiktinai pasirinktas...


Selenu padengti kontaktiniai lęšiai bus saugesni

Selenu padengti kontaktiniai lęšiai bus saugesni

Kontaktiniais lęšiais besidžiaugiantiems žmonėms mokslininkai iš JAV rengiasi pristatyti dar vieną malonų atradimą. Kontaktinius lęšius rekomenduojama nešioti ne ilgiau nei mėnesį, nes ir per šį laiką jie susidrumsčia ir pasidengia pavojingų...


10 patikimų imuniteto stiprinimo būdų

10 patikimų imuniteto stiprinimo būdų

Nepaisant to, kad pasaulyje pilna mikroorganizmų, kuriais galime užsikrėsti kiekvienas iš mūsų, tačiau daugelis dažniausiai esame sveiki. Už gerą sveikatą turėtume būti dėkingi savo imuninei sistemai, kuri puikiai susidoroja su įvairiais virusais...


Omega-3 gali sulėtinti raumenų nykimą senatvėje

Omega-3 gali sulėtinti raumenų nykimą senatvėje

Kasdien vartojant omega-3 papildus, senyviems žmonėms gali paspartėti raumenų proteino sintezė ir sulėtėti degeneratyvinis raumenų nykimas, rodo JAV atliktas tyrimas. Nustatyta, kad aštuonias savaites kasdien suvartojant po 4 gramus omega-3...


Ar reikalingi mums riebalai?

Ar reikalingi mums riebalai?

Bendras kcal. skaičius turėtų neviršyti 2000 kcal. Jei vartojamas rafinuotas cukrus, tai didesnė jo dalis virsta riebalais. Iš viso riebalų atsisakyti nepatartina. Esant reikalui, galima reguliuoti kiekį ir riebalų rūšį, bet pasitarus su mitybos...


Karštis žmones veikia skirtingai

Karštis žmones veikia skirtingai

Pastarosiomis savaitėmis Europoje tvyrantis karštis skirtingai veikia gyventojus, parodė devyniose šalyse atliktas tyrimas. Milane, pavyzdžiui, per kaitrą mirčių skaičius išauga gerokai labiau nei Miunchene. Ilgai trunkantis karštis turi didelės...


Tyrimas: blaivininkams – sunkesnė depresijos forma

Tyrimas: blaivininkams – sunkesnė depresijos forma

Nevartojantiesiems alkoholio stinga bendravimo įgūdžių, o jų nerimo lygis aukštesnis už išlenkiančių taurelę. Apie tai praneša britų "The Telegraph". Naujojo tyrimo rezultatai taip pat teigia, kad blaivininkams iškyla daugiau sveikatos...


ES agentūra patvirtino kalcio ir vitamino D sveikatinimo teiginius

ES agentūra patvirtino kalcio ir vitamino D sveikatinimo teiginius

Europos maisto saugos tarnyba (EMST) patvirtino sveikatinimo teiginius, kuriais kalcio ir vitamino D vartojimas siejamas su vyresnio amžiaus moterų kaulų sveikata. EMST iki 2010 metų sausio pabaigos turi parengti didelį aktyviųjų maistinių...


Vanduo alkio nenumalšina

Vanduo alkio nenumalšina

Visi žinome seną patarimą norintiems sulieknėti: pusvalandį prieš valgį lėtai išgerti didelę stiklinę vandens. Tikima, kad vanduo užpildo skrandį ir tuomet žmogus suvalgo mažiau maisto. Tačiau amerikiečiai nusprendė tai patikrinti atlikdami...


Vartojantieji "Viagrą" rizikuoja apkursti

Vartojantieji "Viagrą" rizikuoja apkursti

Amerikos vaistų ir maisto administracija (FDA) perspėja, kad "Viagra" ir kiti impotenciją gydantys vaistai gali sukelti staigų klausos praradimą. Kol kas neaišku, ar vaistai tiesiogiai sukelia klausos praradimą, tačiau FDA nusprendė...


Ko nežinome apie homeopatiją?

Ko nežinome apie homeopatiją?

Homeopatija - šiuolaikinė liaudies medicina, kuri nekenkia organizmui ir išgydo visas ligas, ar pseudomokslas, kuris nėra pranešnis negu gydymas placebo ar tiesiog įtaiga? Žmonės šiems preparatams priskiria būtų ir nebūtų savybių. Daugelio...


"Darboholikai" labiau rizikuoja tapti alkoholikais

"Darboholikai" labiau rizikuoja tapti alkoholikais

Persidirbimas gali daugiau nei triskart padidinti girtavimo ir priklausomybės nuo alkoholio riziką, nustatė tyrėjai iš Naujosios Zelandijos. Otago universiteto darbuotojams ištyrus per tūkstantį 25-30 metų žmonių, nustatytas statistiškai patikimas...


Kodėl žmones kankina poatostoginis sindromas?

Kodėl žmones kankina poatostoginis sindromas?

Аmerikiečių psichologai sukūrė strategiją, kuri padeda žmogui atostogų metu patirti maksimalų malonumą. Pasak specialistų, svarbiausia gerų atostogų paslaptis – jos turi būti trumpos. Todėl atostogas reikia padalinti į keturias dalis. Kuo...


Vyriški vyrai gyvena ilgiau

Vyriški vyrai gyvena ilgiau

Vyrai, kurių organizmas gamina daugiau lytinio hormono testosteronas, kur kas mažiau rizikuoja mirti nuo širdies infarkto. Tai nustatė Didžiosios Britanijos mokslininkai. Kembridžo universiteto klinikinės medicinos instituto mokslininkai po...


Pykite - tai naudinga sveikatai

Pykite - tai naudinga sveikatai

Pykti, širsti ir rėkti – sveika. Tokia forma išreikštos emocijos, anot mokslininkų, mažina įtampą ir nerimą. Atrodo, kad šis mokslininkų teiginys prieštarauja sveikam protui ir logikai, tačiau kaip praneša dailymail.co.uk, mokslininkai...


Patarimai keliautojams

Patarimai keliautojams

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai keliautojams primena, kad sėkminga kelionė - tai saugi ir sveika kelionė. Jei susiruošėte pakeliauti po užsienio šalis, nepamirškite pasirūpinti sveikata prieš kelionę ir visos kelionės metu. Kelionė...


Širdies kraujagyslės tiriamos ir ultragarsu

Širdies kraujagyslės tiriamos ir ultragarsu

Nuo šiol Jūrininkų ligoninėje paciento, sergančio koronarine širdies liga, širdies kraujagyslės pradėtos tirti ir pažangiausiu metodu - intrakraujagysliniu ultragarsu. Vakarų Lietuvoje šios diagnostinės procedūros iki šiol nebuvo atliekamos, nors...


Ant laikraščio išdžiovintos gėrybės valgyti netinka

Ant laikraščio išdžiovintos gėrybės valgyti netinka

Kai miškai lūžta nuo uogų ir grybų, šeimininkės šaldikliuose ima kaupti jų atsargas žiemai. Deja, ne visos miško gėrybės yra užšaldomos tam skirtuose indeliuose. Uogaudamas ar grybaudamas neretas mūsų irgi nesuka sau galvos, kad uogas ar grybus...


Dirbsi daug, mirsi jaunas - įspėja anglų ir japonų mokslininkai

Dirbsi daug, mirsi jaunas - įspėja anglų ir japonų mokslininkai

Daug dirbsi, mažai miegosi - jaunas į kapus nukeliausi, įspėja anglų ir japonų mokslininkai. "Dirbant per savaitę 60 ar daugiau valandų ir reguliariai neišsimiegant, gali dvigubai padidėti infarkto rizika, - sakoma naujos studijos išvadose,...


Ką reikia žinoti apie vaistažolių vartojimą, jei rengiatės operacijai

Ką reikia žinoti apie vaistažolių vartojimą, jei rengiatės operacijai

Čikagos universiteto mokslininkai paskelbė rekomendacijas gydytojams ir pacientams apie tai, kokios vaistažolės gali būti pavojingos tiems ligoniams, kurie ruošiasi operacijai. "Ruošdami pacientą operacijai gydytojai turėtų išsiaiškinti, ar...


Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Greitas gyvenimo tempas, nuolatinis stresas, darbe ar šeimoje patiriama įtampa, konfliktai dažnai žmogui sukelia nenusakomą diskomfortą: skauda, prasiveržia įvairių kitokių negalavimų. Ligonis kreipiasi į gydytojus, nes yra įsitikinęs, jog...


Mokslininkai: važiuoti kabrioletu kenkia sveikatai

Mokslininkai: važiuoti kabrioletu kenkia sveikatai

Kabrioleto vairavimas kenkia sveikatai - silpnina žmogaus klausą. Prie tokios išvados priėjo Sent Luiso medicinos universiteto mokslininkai. Jie atliko garso stiprumo automobiliuose tyrimą, praneša "The Telegraph". Eksperimento metu JAV...


Pavasarį rekomenduojama išsivalyti šulinius

Pavasarį rekomenduojama išsivalyti šulinius

Nešvarumai iš dirvožemio gali lengvai patekti į šachtinius šulinius. Todėl rekomenduojama kartą metuose juos išvalyti. Geriausia tai daryti pavasarį. Šulinių vanduo paprastai būna skaidrus, neturi pašalinio kvapo ar skonio. Tačiau kartais jis gali...


Rūkymas pradeda žudyti nuo pirmo užsitraukimo

Rūkymas pradeda žudyti nuo pirmo užsitraukimo

Vos keli cigaretės užsitraukimai per keliolika minučių gali sukelti genetinius pažeidimus, susijusius su vėžio išsivystymu, skelbia naują tyrimą atlikę JAV mokslininkai. Mokslininkai savo išvadose teigia, jog "poveikis yra toks greitas, kad...


Kokia yra vyrų ilgaamžiškumo paslaptis?

Kokia yra vyrų ilgaamžiškumo paslaptis?

Nieko naujo nepasakysime, jei paminėsime, kad dauguma moterų savo sielos žaizdas gydo vaikščiodamos po parduotuves. Tačiau Taivanio mokslininkai neseniai atliko tyrimą ir nustatė, kad panašus gydymo būdas yra veiksmingas ir vyrų atžvilgiu. Jų...


Specialistai pataria saugotis po žiemos pabudusių erkių

Specialistai pataria saugotis po žiemos pabudusių erkių

Užkrečiamųjų ligų specialistai pataria saugotis po žiemos pabudusių ir suaktyvėjusių erkių, platinančių erkinį encefalitą, Laimo ligą ir kitus susirgimus. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, erkių aktyvusis periodas Lietuvoje trunka nuo...


David F.Lloyd. Videožaidimai – nekaltas pomėgis ar pavojus sveikatai?

David F.Lloyd. Videožaidimai – nekaltas pomėgis ar pavojus sveikatai?

Gali būti sunku patikėti, bet videožaidimai gyvuoja jau daugiau nei 50 metų! Pirmasis toks žaidimas – "teniso dviem" osciloskopas (matavimo prietaisas, kuriuo signalų parametrai tik stebimi, bet neregistruojami. – Red. past.)...


Greita kova su įtampa ir bloga nuotaika

Greita kova su įtampa ir bloga nuotaika

Įveikti įtampą ir blogą nuotaiką galima net ir per penkias minutes. Tiesiog reikia žinoti, ką per jas daryti. Išlįsk iš šešėlio. Saulės šviesoje organizmas suaktyvina laimės hormono serotonino veiklą. Užteks tik pastatyti automobilį toliau nuo...


Paplūdimyje – patarimai apie saugų poilsį

Paplūdimyje – patarimai apie saugų poilsį

Prasidėjus vasarai, poilsiautojams saulė ir paplūdimiai tampa neatsiejama atostogų dalis. Daugelis gyventojų skuba pasilepinti kaitrios saulės voniomis. Tad Klaipėdos visuomenės sveikatos biuras skatina pamąstyti ir apie saugų poilsį...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9