Balandžio 4d. Šeštadienis

Savaitės pokalbis. Andrej Suchomlinov. Stambumo epidemija netruks ateiti ir iki mūsų

Peržiūrų skaičius: 23284
Savaitės pokalbis. Andrej Suchomlinov. Stambumo epidemija netruks ateiti ir iki mūsų

Antropologas, Vilniaus universiteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros doktorantas Andrejus Suchomlinovas sako, kad tai, kokio ūgio ir svorio mes esame, lemia daugybė dalykų, kartais, atrodytų, tiesiogiai nesusijusių su žmogaus kūnu ar jo maistu. Mūsų seneliai buvo lieknesni ir mažesni nei mes, nes, pasak A. Suchomlinovo, valgė blogesnį maistą ir brendo vėliau. Tiesa, geras bei gausus maistas, kaip ir ankstyvas brendimas kiša mums koją, visuomenė ima storėti. Augimo ribą mes jau pasiekėme, bet storumo – ne. Tai, pasak mokslininko, baugina.

Žmonės dabar yra didesni ir stambesni nei prieš šimtą metų. Kodėl esame tam tikro ūgio ir svorio? Kas lemia augimą, brendimą ir stambėjimą?

Visus žmogaus kūno matmenis lemia daugybė įvairių veiksnių. Yra vidiniai ir išoriniai veiksniai. Vidiniai – tai tie, kurie yra mūsų genuose, na, o išoriniai – aplinkos veiksniai. Žmogaus augimą lemia viskas: klimatas, mityba, apšvietimas, badas arba atvirkščiai – maisto perteklius, avarijos, tarkim, tokios, kaip Černobylio.

Šiuo metu žmonės yra gerokai didesni nei prieš šimtą metų, tai tiesa. Tarkime, 1925 metais Lietuvos paaugliai buvo beveik 15 centimetrų mažesni nei dabar. Toks nemenkas skirtumas yra todėl, kad mes valgome kitokį maistą nei tarpukario Lietuvos gyventojai, vaikai anais laikas taip pat bręsdavo vėliau. Brendimą skatina šviesa, stresas, kurio dabar daug daugiau, gausus maistas. Dėl šių priežasčių per šimtmetį brendimas paankstėjo bent dvejais metais, vaikai išstypo.

Bendras žmonių ūgių skirtumas per šimtmetį nėra toks ryškus, bet tam tikrais amžiaus laikotarpiais, ypač paauglystėje, jis itin išryškėja.

Gimdamas žmogus paveldi tam tikrą ūgio intervalą, tarkime, aš gimiau ir mano genuose buvo "parašyta", kad būsiu tarp 185 ir 190 cm ūgio. Jei sąlygos, kuriomis žmogus auga, būna blogos, jis pasiekia žemesnę intervalo ribą, jei geros – aukštesnę. Pastaruosius 100 metų žmonės augo vis aukštesni. Kiekviena karta buvo aukštesnė už prieš tai buvusią, statistikoje tai gana gerai matyti.

Tiesa, pastaruosius 20 metų augimas sustojo, Vakarų pasaulis jau pasiekė savo ūgio ribą. Dabar auga tik tų tautų, valstybių žmonės, kurie gyveno blogiau, bet dabar jau gali sau leisti valgyti geresnį maistą, gyventi geresnėmis sąlygomis.

Kai kurie mokslininkai net kalba apie Vakarų pasaulyje gyvenančių žmonių retardaciją, atvirkštinį augimo procesą. Žmogus kūnas – įdomus mechanizmas, bet jis negali apgauti gamtos, žmonės nebus didesni, nei gamta ir genai jiems leido.

Sakote, kad žmonės, bent jau tie, kurie gyvena aukšto išsivystymo lygio valstybėse, pasiekė savo ūgio ribą, o kaip yra su svoriu? Vakarų visuomenės storėja, tai nemenka bėda JAV ir Didžiojoje Britanijoje. Kada mes pasieksime ir ar pasieksime savo stambumo ribą?

Tai, koks yra žmogaus svoris, 50 proc. lemia genai, o 50 proc. priklauso nuo žmogaus, jo gyvenimo būdo, išsilavinimo. Greitą arba lėtą medžiagų apykaitą mes paveldime, yra teorija, kad jos greitį lemia tai, kaip vystosi vaisius moters gimdoje.

Jei žmogus žino, kokia jo medžiagų apykaita, tuomet jis gali rinktis, ką ir kaip valgyti, sportuoti ar gyventi ir atrodyti taip, kaip lėmė genai. Būdami studentai matydavome labai daug pacientų, kurie būdavo itin stambūs. Pacientai dažniausiai sakydavo, kad jie daug nevalgo. Ir tai – tiesa. Didžiausia stambių žmonių klaida – ne didelis maisto kiekis, bet dažnas užkandžiavimas. Labiausiai kenkia užkandžiai, saldūs gazuoti gėrimai ir nuolatinis užkandžiavimas tarp pietų ir vakarienės, vakarienės ir naktipiečių. Jei žmogus storėja, vadinasi, jis kalorijų suvartoja daugiau, nei jų reikia, kito mechanizmo nėra.

Baisoka pripažinti, bet manau, kad Lietuvos laukia toks pats likimas, kaip ir Didžiosios Britanijos, JAV. Ten yra daug itin stambių žmonių, netruks ši epidemija ateiti ir iki mūsų. Kodėl taip yra? Ogi todėl, kad labai skiriasi maistas, kurį valgome mes, ir tas maistas, kurį valgė mūsų tėvai arba seneliai.

Dabar maisto yra daugiau, jis – kitoks. Anksčiau nebuvo greitojo maisto, dabar jo – apstu, o tai – kalorijų bomba. Neseniai buvau viename seminare, kur kolegos amerikiečiai pasakojo, kad pas juos greitojo maisto kavinėse galima rasti tokio maisto, kurio porcijoje bus 3 tūkstančiai kilokalorijų. O tai – daugiau nei suaugusiam vyrui reikia suvartoti per visą dieną.

Taigi, menkai judantis žmogus, suvalgęs tokią porciją, gauna dviejų dienų maisto normą. Tokiame maiste yra visko: riebalų, baltymų, cukraus.

Žinoma, storėjama ne tik nuo greitojo maisto. Mokslininkai apskaičiavo, kad per pastaruosius 50 metų situacija maisto rinkoje itin pasikeitė, anksčiau brangus, todėl ir retai perkamas produktas mėsa neįtikėtinai atpigo. Dabar mes galime nusipirkti daug daugiau mėsos nei mūsų tėvai ar seneliai, taip pat galime kilogramais pirkti saldainius, gerti pigius gazuotus gėrimus. O štai vaisiai ir daržovės – pabrango.

Mūsų seneliai maitinosi labai sveikai, nes mėsos valgė nedaug, laikydamiesi bažnytinių regulų dažnai pasninkavo, valgydavo sezonišką maistą. Jokia dieta nėra tokia veiksminga, kaip valgymas pagal Bažnyčios reikalavimus, taip mūsų seneliai ir darydavo, todėl buvo lieknesni, sveikesni nei mes.

Kodėl žmonės mėgsta greitąjį maistą? Ar Lietuvoje tokia pat bloga padėtis, kaip, tarkime, Didžiojoje Britanijoje?

Į Lietuvą greitojo maisto tradicijos atėjo prieš dvidešimt metų. Daugelio jos nepaveikė, nes valgymo įpročiai jau buvo suformuoti, bet dabartinė vaikų ir paauglių karta savo valgymo įpročius jau formuoja greitojo maisto kavinėse, todėl tai – pavojinga.

Jei nuvesite vaiką į greitojo maisto kavinę kartą per porą savaičių – jam nieko nenutiks, bet jei vesite jį ten kas antrą dieną – gerai nebus. Dažnai valgant tą patį maistą formuojasi supratimas, kas yra skanu, o kas – ne. Mūsų liežuvis atpažįsta penkis pagrindinius skonius. Yra toks dalykas, kaip visiems skanus maistas, kuriame yra daug cukraus, rūgštumo, druskos ir natrio gliutamino. Toks maistas – smūgis visiems mūsų skonio receptoriams, ir jis negali būti neskanus, nes jame yra visko.

Tokį maistą gamina visi greitojo maisto restoranai. Vokiečių kolegos pasakojo apie bandymus: nuėjo mokslininkai į greitojo maisto restoraną, nusipirko įvairiausio maisto, grįžę tą maistą sudėjo į skirtingus mikserius ir suplakė. Apie eksperimentą nieko nežinoję ir suplaktą skirtingą maistą ragavę studentai negalėjo atskirti, kur koks maistas, nes visų skonis buvo vienodas.

Stambumo, persivalgymo epidemija pamažu ateina ir į Lietuvą. Didelės apimties studijų dar nėra, bet jau yra įrodymų, kad vaikai stambėja, keičiasi. Tiesa, paaugliai išlieka liekni, nors mergaitės pamažu stambėja. 2001 metais lietuvės paauglės buvo liekniausios paauglės išsivysčiusiame pasaulyje, dabar taip nėra. Kol kas tai nėra blogai, bet stambėjimo tendencija yra.

Ar gali būti, kad dauguma lietuvių staiga taps itin stambūs? Ar tai priklauso tik nuo maisto ar ir nuo aplinkos, išsilavinimo?

Nemanau, kad visi žmonės staiga ims ir sustambės. Labiau tikėtina, kad visuomenė išsisluoksniuos. Bus žmonių, kurie gyvens sveikai ir valgys tik sveiką maistą, bus tokių, kurie valgys daug ir viską. Užsienyje jau dabar stebint žmones galima pasakyti, kokiam socialiniam sluoksniui jie priklauso, netrukus taip bus ir pas mus.

Visa tai priklauso ne tik nuo finansų, bet ir nuo išsilavinimo, inteligentiškumo. Inteligentiški, geriau išsilavinę tėvai labiau domisi tuo, ką ir kaip valgo jų vaikai. Daug ką lemia ir pinigai.

Tiesa, besivystančiose šalyse turtingi žmonės yra stambesni už neturtinguosius, na, o išsivysčiusiose – atvirkščiai. Vis dar yra nemažai šalių, kur stambumas asocijuojasi su turtu, tai ypač aktualu Polinezijoje, kai kuriose Afrikos valstybėse.

Ką galime ir turime padaryti, kad mūsų visuomenės neištiktų Didžiosios Britanijos ar JAV likimas?

Gerai tai, kad mokyklose nebėra greitojo maisto automatų. Lietuvoje vaikai nėra beviltiškai nutukę, nes situacija mokyklose ir darželiuose – gera. Yra tam tikros normos, kiek vaikas turi gauti kalorijų, darželiai ir mokyklos to laikosi. Manau, kad maistas ir tam tikri jo gaminimo standartai nesikeitė daugelį metų, o tai šiuo atveju – gerai.

Tiesa, mokykla ir darželis neišgelbės, jei šeimoje nebus įskiepyti tam tikri valgymo įpročiai, ritualai. Gerai, kai šeimos kartu pietauja, vaikai į mokyklas nešasi namuose gamintų sumuštinių. Visur kalbama, kad pirmas veiksnys, kaip atrodys vaikas – jo motinos išsilavinimo lygis. Kiek tėvai žino apie mitybą, tiek žinių perduoda savo vaikams.

Užsienyje net daromos studijos, kurios tyrinėja žmones, jų supratimą apie maistą. Yra tokių tėvų, kurie nesupranta, kad vaikui suvartoti kelis tūkstančius kilokalorijų per parą ir nuolatos užkandžiauti – žalinga.

Kaip visuomenė, valdžia reaguoja į visuomenės stambėjimą? Kaip tai vertina politikai, medikai?

Valdžia, medikai dabar yra labai susirūpinę storėjančia visuomenė. Šiek tiek antsvorio turintys žmonės nebaugina, bet tie, kurie antsvorio turi daug, paprastai serga cukriniu diabetu arba yra į tai linkę, jie ne tokie darbingi, o jų gydymas – brangus. Valstybei tai kainuoja nemažus pinigus, todėl daugėjant tokių žmonių didės išlaidos medicinai, daugės problemų.

Užsienyje yra kuriamos įvairios programos, kaip sumažinti nutikimą, ypač daug dėmesio skiriama vaikams, nes jei vaikai būna itin stambūs vaikystėje, jie tokie bus ir vėliau. Kuo anksčiau tas pasireiškia, tuo blogiau.

Tiesa, kol kas jokių rezultatų tos programos neduoda, ir aš nežinau, ar kada duos, nes žmonių gyvenimo tempas – nesikeičia. Žmonės turi mažai laiko, patiria daug streso, neturi laiko valgyti visavertį, gerai pagamintą maistą, mažai juda, nes visur važiuoja mašina.

Natrio gliutaminas klaidina mūsų alkio ir sotumo centrą smegenyse. Jo yra beveik visame maiste, o mūsų alkio ir sotumo centras nereaguoja į tai, kad žmogus pavalgęs, todėl ir storėjama.

Suaugęs žmogus, kurio kūno masės indeksas didesnis nei 25, turi antsvorio, o tas, kurio didesnis nei 30, yra nutukęs. Tiesa, su vaikais yra kitaip, nes priimtų normų, koks yra vaiko antsvoris arba nutukimas tam tikrame amžiuje, – nėra. Tiksliau yra, bet labai įvairių.

Todėl skaitant straipsnius apie vaikų nutukimą reikia žiūrėti, koks tyrimo metodas buvo naudojamas, nes duomenys dažnai būna nepalyginami. Yra Pasaulio sveikatos organizacijos, JAV normos... Kyla klausimas, ką daryti. Ar naudoti senus standartus, pagal kuriuos lygindami matysime, kad kasmet smarkiai daugėja nutukusių vaikų, ar standartus nuolatos atnaujinti prisitaikant prie to, jog mes nuolat stambėjame.

Tiesa, naujagimių svoriui, manau, tai neturi įtakos, jų ūgiui ir svoriui įtaką daro motinos organizmas, tai, kaip motina gyvena ir valgo. Naujagimio dydis parodo praėjusios kartos augimo veiksnius.

Kalbėjosi Jūratė Važgauskaitė

Kas su­ke­lia ag­re­si­ją

Kas su­ke­lia ag­re­si­ją

Moks­li­nin­kai išsiaiški­no vyrų po­lin­kio į ag­re­si­ją priežas­tis. Su­ras­ti at­sa­ky­mą jiems padėjo ge­ne­ti­ka. Pa­si­ro­do, po­linkį į...


Prakaito išsiskyrimą skatina ir kava, ir vaistai

Prakaito išsiskyrimą skatina ir kava, ir vaistai

Žmogaus kūnas nuolat prakaituoja. Tai normalus ir būtinas termoreguliacijos reiškinys, sustiprėjantis karštyje ir tuomet, kai nervinamės. Gausaus prakaitavimo priežastimi gali būti nutukimas, smarkiai aptempti ar sintetiniai drabužiai, nepatogūs...


Dvikalbystė padeda nutolinti senatvinę silpnaprotystę

Dvikalbystė padeda nutolinti senatvinę silpnaprotystę

Kanados mokslininkai nustatė, kad dvikalbiai žmonės, kurie kasdien vartoja dvi kalbas, gali maždaug keturiems metams nutolinti senatvinės silpnaprotystės (demencijos) pradžią. Tyrėjai teigia, kad papildomos pastangos, kurias įdedame kasdien...


Dėl sveikų akių verta pasistengti

Dėl sveikų akių verta pasistengti

Dėl didelio nuovargio, poilsio ir miego stokos arba dėl senėjimo vokų kampučiai apdrimba, susidaro maišeliai po akimis. Padėtį truputį pataisyti padės liaudies patarimai. Smulkiai sukapokite petražolių lapų ir uždėkite ant užmerktų vokų, o ant...


Jei dažnai graužia rėmuo

Jei dažnai graužia rėmuo

Rėmuo - nemalonus deginimo ir peršėjimo pojūtis stemplėje pažįstamas daugeliui žmonių. Rėmuo pasireiškia, kai rūgštus skrandžio turinys patenka į stemplę. Normaliomis sąlygomis apatinis stemplės sfinkteris neleidžia rūgščiam skrandžio turiniui...


Proto lavinimas mažina kraujospūdį

Proto lavinimas mažina kraujospūdį

Proto pratybos mažina kraujospūdį. Kaip teigiama medicinos žurnale "Aertzliche Praxis", taikant įvairius gydymo būdus - elgesio terapiją, hipnozę ir vadinamąją neurolingvistinę programą - pavyko sumažinti kraujospūdį hipertenzija...


Verslininkai susirūpino apsauga nuo gripo

Verslininkai susirūpino apsauga nuo gripo

Lietuvos verslininkai siaučiant gripo epidemijai ėmėsi saugumo priemonių, darbuotojams nupirko medicininių kaukių, jas kai kuriose įmonėse nešioti tapo privaloma. Medicininių kaukių ir dezinfekavimo priemonių nusipirko gamyklos, prekybos centrai,...


Sulčių ekspertų taryba skelbia balandį sulčių mėnesiu

Sulčių ekspertų taryba skelbia balandį sulčių mėnesiu

Sulčių ekspertų taryba, kurią vienija gydytojai, dietologai, maitinosi specialistai, valstybinių institucijų ir gamybininkų atstovai, norėdama sustiprinti Lietuvoje sulčių bei sveiko maitinimosi populiarumą, skelbia balandį sulčių mėnesiu. Sulčių...


Spausdintuvai gali būti pavojingi sveikatai

Spausdintuvai gali būti pavojingi sveikatai

Jeigu kompiuterio entuziasto paklaustumėt, ar spausdintuvai nekenkia sveikatai, iš jūsų paprasčiausiai pasišaipytų už tokį kvailą klausimą. Tačiau be reikalo - paprastas biuro spausdintuvas plaučiams gali pakenkti taip pat kaip ir cigarečių dūmai,...


Vitaminas C ir arterijos

Vitaminas C ir arterijos

Vartojant daug vitamino C turtingo maisto gali sumažėti rizika, kad arterijos sukietės, ir taip apsisaugoma nuo širdies ligų, rodo Norvegijoje atliktas tyrimas. Ulevalo universitetinės ligoninės mokslininkai nustatė, kad pagyvenusiems vyrams...


Blogo kvapo priežastis

Blogo kvapo priežastis

Ant liežuvio pa­viršiaus "gy­ve­na­nč­ios" bak­te­ri­jos So­lo­bac­te­rium mo­o­rei yra pa­grin­dinė iš bur­nos sklin­da­nč­io blo­go kva­po...


Kaip probiotikai saugo namus ir namiškius?

Kaip probiotikai saugo namus ir namiškius?

Šiandien bakterijos, virusai ir įvairūs mikroorganizmai laikomi dideliais žmogaus priešais. Kovai su jais išleidžiama daug pinigų ir laiko. Tačiau ar nuožmiai kovodami su plika akimi nematomu priešu kartais neperlenkiame lazdos?


Širdies kraujagyslės tiriamos ir ultragarsu

Širdies kraujagyslės tiriamos ir ultragarsu

Nuo šiol Jūrininkų ligoninėje paciento, sergančio koronarine širdies liga, širdies kraujagyslės pradėtos tirti ir pažangiausiu metodu - intrakraujagysliniu ultragarsu. Vakarų Lietuvoje šios diagnostinės procedūros iki šiol nebuvo atliekamos, nors...


Kokie pavojai tyko mylintis gamtoje?

Kokie pavojai tyko mylintis gamtoje?

Nusibodo mylėtis namuose. Su draugu norime išbandyti seksą gamtoje, tačiau nežinome, kur mylėtis saugiausia ir kokie pavojai tyko mylintis gamtoje? Skaitytoja Jovilė. Seksologas Viktoras Šapurovas sako, kad tokiems susitikimams pievose ar miškuose...


Ką reikėtų žinoti prieš vykstant slidinėti

Ką reikėtų žinoti prieš vykstant slidinėti

Žiemos sezonas daugeliui asocijuojasi ne tik su pačiomis jaukiausiomis metų šventėmis, bet ir su atostogomis. Snieguotos viršūnės, tyras kalnų oras, slidinėjimo trasos vilioja ne tik slidinėtojus profesionalus, bet ir pradedančiuosius. Slidinėjimo...


Kaip saugoti inkstus

Kaip saugoti inkstus

Inkstų ligos labai dažnai užklumpa netikėtai, nes praktiškai neturi jokių simptomų. Būna, kad žmogui atrodo, jog jis tik pervargo, neišsimiegojo, galvoja, kad nueis pas gydytojus, gaus nedarbingumo lapelį, pailsės, pagers vitaminų ir toliau gyvens...


Vitaminai gali sutrumpinti gyvenimą, nustatė danų mokslininkai

Vitaminai gali sutrumpinti gyvenimą, nustatė danų mokslininkai

Danų mokslininkai teigia, kad vitaminai ne tik pailgina gyvenimą, bet gali pirma laiko privesti prie mirties, rašo britų visuomeninis transliuotojas BBC savo svetainėje. Kopenhagos universiteto darbuotojų grupė išnagrinėjo 67 mokslinių tyrimų...


Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.

Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.

Lietuvai, nusprendusiai iki 65-erių metų pavėlinti pensinį amžių, reikia imtis priemonių gerinti savo visuomenės sveikatą. Tikėtina sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje yra tik 51,2 metai. Į tai dėmesį atkreipė ketvirtadienį apvaliojo diskusijoje...


Gudobelė naudinga vyresnio amžiaus žmonėms

Gudobelė naudinga vyresnio amžiaus žmonėms

Šis augalas labai sustiprina lytinę galią. Liaudies medicinos žinovai pataria gerti gudobelės antpilą, vasarą valgyti šviežias uogas, o rudens bei žiemos laikotarpiu - uogienę. Be to, gudobelė normalizuoja širdies ir nervų sistemos veiklą. Vienas...


Faktai apie alkoholį

Faktai apie alkoholį

"Į sveikatą!", – linkėdavę mūsų tėvai ir seneliai kam nors nusičiaudėjus arba taurelę stipriosios lenkiant. Anot tautosakos išmanytojų, taip sakydavo todėl, kad žinojo: nei čiaudulys, nei degtinė sveikatos neprideda. Jau žiloje...


Uodai pirmiausia puola geriančius alų

Uodai pirmiausia puola geriančius alų

Uodai dažniau puola žmones, kai jie išgeria bokalą ar du alaus, atskleidė naujas tyrimas. Tyrėjai mano, jog kraujasiurbius traukia alkoholio kvapas. Be to, uodai galėjo įprasti šį kvapą asocijuoti su sumažėjusiu žmogaus sugebėjimu gintis. Uodai 15...


Tirpsta rankos

Tirpsta rankos

Vakarais ir naktimis pradėjo tirpti rankos. Būna, atsibundu naktį ir jų nebejaučiu. Man - 77 metai. Dėl ko taip atsitinka? Rankų tirpimas vakarais, o ypač naktimis, jaunesniems dažniausiai pasitaiko dėl patologinio kaklo pakrypimo į vieną pusę,...


Daugiau judėsi – ilgiau gyvensi

Daugiau judėsi – ilgiau gyvensi

Kad būtume sveiki ir gyventume ilgai, privalome judėti. Tokius mus sukūrė gamta. Žmogus nuo senų laikų turėjo judėti, kad nusišautų žvėrį, pasigautų žuvį. "Gaila, kad mes, lietuviai, vis dar nesame pakankamai sąmoningi, labiau mėgstame...


Gydomieji masažai. Kada jie reikalingi?

Gydomieji masažai. Kada jie reikalingi?

Gydomieji masažai rekomenduojami sėdimą darbą dirbantiems žmonėms. Taip pat profilaktiškai, esant raumenų ir sąnarių sąstingiui, esant raumenų nervinės veiklos sutrikimams. Rekomenduojami sergant stuburo ir sąnarių, kvėpavimo takų, urologinėmis,...


Žuvies taukai gali sumažinti demencijos riziką

Žuvies taukai gali sumažinti demencijos riziką

Daugiau vartojant riebios žuvies rizika susirgti demencija gali sumažėti maždaug penktadaliu, rodo naujas trijuose žemynuose atliktas tyrimas. Pasinaudoję beveik 15 tūkstančių vyresniojo amžiaus žmonių duomenimis, mokslininkai daro išvadą, kad kuo...


Grožio chemijos didžioji paslaptis – žudantys konservantai

Grožio chemijos didžioji paslaptis – žudantys konservantai

Dekoratyvi kosmetika puošia, tačiau išorinis blizgesys netrukus gali virsti ašarų pakalne. Visuomenės sveikatos centro specialistai ragina būti budriems ir įspėja, kad Lietuvos parduotuvių lentynose vis dar pasitaiko nesaugios kosmetikos, neretai...


Kaip surasti ligą pilve?

Kaip surasti ligą pilve?

Vargu ar pavyktų rasti žmogų, kuris niekada nejautė jokių negalavimų pilve. Mūsų virškinimo traktas dažniausiai "supyksta" gavęs netinkamo (pasenusio, užteršto ar labai neįprasto) maisto. Tačiau kad ir kaip stengtumėmės maitintis...


Storulis - potencialus ligonis

Storulis - potencialus ligonis

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nutukusių vaikų kasmet padaugėja 2 proc. Nutukimas dabar plinta 20 kartų greičiau nei prieš 40 metų. PSO prognozuoja, kad kitąmet 1 iš 10 vaikų bus nutukęs. Šiandien nutukimas - viena labiausiai...


Propolis nuo ligų saugo ir bites, ir žmones

Propolis nuo ligų saugo ir bites, ir žmones

Stebėdami ir tyrinėdami bites, mokslininkai paskelbė išvadą, kad nuo infekcijos avilio gyventojas saugo būtent bičių pikis. Pastebėjus šias propolio savybes, jas imta taikyti ir medicininių preparatų gamyboje. Ilgą laiką propoliu ir jo preparatais...


Vitaminas C mažina insulto riziką

Vitaminas C mažina insulto riziką

Didelis vitamino C kiekis gali apsaugoti žmogų ne tik nuo peršalimo ligų, bet ir nuo insulto. Tokia išvada padaryta ilgą laiką tyrus maždaug 20 tūkst. vidutinio ir vyresnio amžiaus britų. Kembridžo universiteto mokslininkų tyrimo rezultatus...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9