Biorythm

Sava tarša pavojingesnė nei ugnikalnio

Jei nuo Islandijoje išsiveržusio ugnikalnio išmestų kietųjų dalelių gali strigti lėktuvų varikliai, kaip į jas reaguoja žmogaus plaučiai?

Sveikatos apsaugos ministerijos, visuomenės sveikatos specialistai ir plaučių ligų gydytojai ramina: pastarosiomis dienomis padidėjusi vietinė tarša žmonių sveikatai pavojingesnė, nei Islandijoje išsiveržęs vulkanas.

„Nepadaugėjo nė vienu ligoniu, kuris skųstųsi kvėpavimo takų ligomis. Bijoti nereikia, nes debesis jau beveik praslinkęs”, – nerimaujančius žmones drąsino Kauno medicinos universiteto Pulmonologijos ir imunologijos klinikos Klinikinės imunologijos ir alergologijos sektoriaus vadovė profesorė Brigita Šitkauskienė.

Jos kolegė alergologijos profesorė Jolanta Kudzytė buvo šiek tiek atsargesnė. „Tai – naujiena, neturiu jokių duomenų”, – sakė J.Kudzytė, bet patvirtino, kad ligonių dėl oro užterštumo nedaugėja. Dabar alergiškiems žmonėms pavojingesnė bundanti gamta, žiedadulkės.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) dėl išsiveržusio ugnikalnio Islandijoje atidžiai seka susidariusią situaciją, taip pat ir galimą poveikį sveikatai. Jeigu šie debesys pasiektų žemės lygį ir dulkių koncentracija būtų didelė, kai kurių žmonių sveikata gali pablogėti.

Kietosios dalelės pradėjo kristi šiaurės Škotijoje. Šios šalies medikai tikina, kad pelenai nėra pavojingi ar nuodingi, tačiau žmonėms, sergantiems kvėpavimo takų ligomis, pataria neiti į lauką.

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, praėjusią savaitę oro kokybę Lietuvoje lėmė daugiausia vietiniai taršos šaltiniai: automobilių, energetikos ir pramonės įmonių išmetami teršalai, pakeltoji tarša – nuo gatvių, nepakankamai išvalytų po žiemos, transporto ar stipresnio vėjo keliamos dulkės, vis dar deginama žolė, individualių namų šildymo sistemų išmetami teršalai.

„Baimintis, kad kvėpuojame ugnikalnio išmestomis dalelėmis, kol kas nereikėtų”, – ramino Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Bimbaitė.

Specialistai pataria

Esant didesnėms kietųjų dalelių koncentracijoms ore nerekomenduojama aktyvi veikla lauke: nesportuokite, stenkitės nedirbti sunkių fizinių darbų lauke, nes tai gali pabloginti sveikatą, ypač vaikų, senyvų žmonių bei sergančiųjų širdies ar kraujagyslių bei kvėpavimo organų ligomis. Kai koncentracija ypač didelė (daugiau kaip100µg/m³), nereikėtų vėdinti patalpų arba vėdinti jas uždengus langą drėgna medžiaga.

PSO perspėja

Atsižvelgiant į vėjuotumą ir oro temperatūrą, dulkių koncentracija gali skirtis kiekvienoje šalyje, todėl PSO pataria žmonėms sekti naujausias žinias iš oro kokybės vertinimo, meteorologijos ir sveikatos specialistų.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE