Gruodžio 15d. Sekmadienis

Reabilitacija tampa miražu

Peržiūrų skaičius: 51956
Reabilitacija tampa miražu

Nors mieste ambulatorinės reabilitacijos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų daugėja, pacientams iš to menka nauda – gauti siuntimą reabilitaciniam gydymui ne taip paprasta, o jį gavus, ne visada sulaukiama kokybiškų paslaugų.

Egzistuoja susitarimai

Tu man ligonį, aš tau – tam tikrą atlygį. Tokie susitarimai tarp gydytojų ir teikiančiųjų reabilitacijos paslaugas yra vieša paslaptis. Tačiau dėl jų neretai kenčia pacientas.

Egzistuojančių susitarimų tarp gydytojų ir reabilitacijos paslaugas teikiančių įstaigų nepaneigė ir Klaipėdos teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vyriausioji specialistė Diana Zelenienė. Ji sakė stebinti nemažai faktų, kai reabilitaciniam gydymui siunčiamiems ligoniams medikai tiksliai nurodo, kurią įstaigą rinktis.

Tačiau neretai jie ligoniui pakiša kiaulę – paslauga kai kuriose įstaigose ne visada būna tinkama.

Kiekis nerodo kokybės

Ambulatorinės reabilitacijos paslaugas teikiančių įstaigų dabar pridygo kaip grybų po lietaus. Uostamiestyje šiuo metu veikia 10 tokių įstaigų. Kai kurios jų turi nemažą darbo patirtį, kitos duris atvėrė vos prieš kelias savaites ar planuoja tai padaryti artimiausiu metu.

Reabilitologai pripažįsta, kad norint padėti ligoniui neužtenka išsilavinimo – reikia patirties ir praktikos.

Gausėjant tokių įstaigų Klaipėdos jūrininkų ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja Nijolė Šostakienė kaip problemą įvardijo specialistų stygių.

O netinkamai atlikta procedūra neduos trokštamų rezultatų. Tokiais atvejais pacientas vėl priverstas ieškoti pagalbos.

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėjas Vladimiras Rožnovas pasakojo, jog kartais tenka sulaukti pacientų skundų dėl prieš tai nepasiteisinusios reabilitacijos kitoje įstaigoje.

"Kol gavome licenciją reabilitacijai, nuėjome kryžiaus kelius. Kiek žilų plaukų atsirado! – braukdamas per galvą bandė juokauti V.Rožnovas. – Dabar bet kokia įstaiga, nusipirkusi kelis aparatus, gali teikti reabilitacijos paslaugas. Nenuostabu, kad dėl specialistų patirties stokos pacientas nesulaukia efekto."

TLK specialistė paaiškino, kad reabilitacijos paslaugas teikianti įstaiga už atitinkamą kainą privalo suteikti tam tikrą kiekį procedūrų per dešimt dienų. Tačiau nėra konkrečiai nurodyta, kokiomis sąlygomis ir kaip jas teikti.

Sumažintų išlaidas vaistams

Pasak V.Rožnovo, šiandien vis aštresnė problema – ne tik abejotinos kokybės reabilitacijos paslaugos, bet ir įvestos Ligonių kasų kvotos.

Kartais skubama žmogų operuoti, nors jam praverstų konservatyvios gydymo priemonės. Pavyzdžiui, stuburo tempimo aparatas kartais padeda išvengti operacinio stalo ligoniams, kuriems diagnozuota stuburo išvarža.

Pasak N.Šostakienės, dar ne visi gydytojai įvertina reabilitacijos naudą. Arba ją skiria nenustatę tikrosios skausmo priežasties.

"Tokie plonyčiai niuansai kaip tikslus skausmo pobūdžio nustatymas nulemia procedūrų sėkmę. Jei specialistas paskiria tinkamas procedūras, žmogui visada pagerėja. Priešingu atveju, problema tik paaštrėja", – sakė vedėja.

V.Rožnovas apgailestavo, kad dėl to, jog mažėja pediatrų, nukenčia vaikai. Esą šeimos gydytojai nelinkę taip rūpintis mažaisiais pacientais, kad prireikus pasiūlytų atitinkamas procedūras.

"Tinkama reabilitacija padeda ne tik geriau jaustis, bet ir sumažina išlaidas medikamentams", – įsitikinęs gydytojas, patariantis žmonėms aktyviau kovoti dėl savo teisės į reabilitacinį gydymą.

Liga – ne rodiklis

Tačiau kovok nekovojęs, pinigų reabilitacijai kasmet skiriama vis mažiau. Prieš dešimtmetį sveikatą stiprinančių procedūrų už nedidelę priemoką galėjo tikėtis ir sveikesni, o dabar net sunkūs ligoniai ne visada pakliūna į laimingųjų sąrašą.

TLK atstovė atvira – daugiausiai skundų sulaukiama būtent dėl to, kad ligoniai negauna siuntimų reabilitacijai.

"Net jei sergama ta pačia liga, tai nereiškia, kad visi ir važiuos į sanatoriją. Liga – dar ne rodiklis. Turi būti tam tikras sunkumo laipsnis, atlikti reikiami tyrimai", – sakė ji.

Pasiteiravus, pagal kokius kriterijus gydytojas skiria siuntimą, D.Zelenienė pradėjo vardyti indeksus keisčiausiais pavadinimais.

"Jų variacijų yra labai daug, ir prie kiekvienos ligos atskirai. Todėl nurodžiusiam savo ligą interesantui ne tik negalime pasakyti, ar priklauso reabilitacija, bet ir sunku paaiškinti, kodėl ji nepriklauso", – tęsė specialistė.

Profilaktika – už savus litus

Didesnių šansų reabilitaciniam gydymui turi vaikai, o štai vyresnio amžiaus pacientams tokios galimybės apribotos.

"Reabilitacija pas mus – tik sunkiems ligoniams. Tarybiniai laikai baigėsi, kai vos ne visi važiuodavo į sanatorijas. Rusijoje iki šiol laikomasi tradicijos rūpintis ir sveikais. Bet mūsų valstybė nepajėgi", – sakė D.Zelenienė.

Gydytoja N.Šostakienė akcentavo, kad pacientai dažnai neskiria reabilitacijos nuo sveikatos stiprinimo, ligų prevencijos procedūrų.

Reabilitacija skirta ligos ar traumos sutrikdytoms funkcijoms grąžinti ar iš dalies kompensuoti, aiškino N.Šostakienė. Būtent tokiems ligoniams skiriamos TLK lėšos, o sveikatai stiprinti skirtas paslaugas žmonės perka iš savo kišenės.

Kiek dažnai ligonis gali tikėtis reabilitacijos? D.Zelenienė paaiškino, kad sirgdamas tam tikra liga žmogus galėtų kartą per metus gauti reabilitacijos paslaugas.

Tačiau realybė kitokia. Dėl pinigų stygiaus reabilitacinis gydymas kasmet skiriamas vis kitam pacientui.

Antanas Šatas, Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacinių įstaigų asociacijos prezidentas

Reabilitacinės įstaigos negauna fiksuoto biudžeto, tad veikia rinkos dėsnis: kiek pacientų priimame, tiek pinigų gauname. Be to, skirti pinigai padalyti į daug dalių, nes reabilitacines paslaugas teikiančių įstaigų daugėja. Aktyviai dirbančios įstaigos juos išnaudoja, o kitos – ne. Nepanaudoti pinigai dingsta bendrame katile. Reabilitacines paslaugas galėtų gauti daugiau žmonių, jei būtų nustatyti prioritetai, nes ne visomis ligomis sergant šios procedūros būna efektyvios.

Ne visi gydytojai supranta reabilitacijos naudą. Juk ir Sveikatos apsaugos ministerija kol kas tėra ligų gydykla. Trūksta platesnio holistinio požiūrio, kad reabilitacija kartais efektyvesnė nei vaistai.

Dar vienas aspektas – liūto dalis tenka stacionarinei, o ne ambulatorinei reabilitacijai. Per krizę įjungta žalia šviesa planinei reabilitacijai ir kartais nukenčia skubiai operuotas ar ūmiai susirgęs ligonis. Negaliu paneigti, kad neegzistuoja savitarpio susitarimų tarp gydytojų ir įstaigų. Bet tai turi ir racionalumo grūdą. Geriau ligonį siųsti į žinomą ir kokybiškas paslaugas teikiančią įstaigą nei nežinomą. Bet jei veikia tik principas "perku – parduodu" – blogai. Tai jau nelegalus "biznis".Klaipėdoje ambulatorinės reabilitacijos paslaugas teikia

Jūrininkų ligoninė

Universitetinė ligoninė

Apskrities ligoninė

Sveikatos priežiūros centras

Jūrininkų sveikatos priežiūros centras

Medicinos centras "Salvija"

Kardiologinė klinika "Testas"

Kuncų ambulatorinė klinika

Bendrovė "Regsana"

Medicinos centras "Lorna"


Miesto gydymo įstaigoms reabilitacijai skirta

pernai – 22 mln. 614 tūkst. Lt

šiemet – per 13 mln. 221 tūkst. Lt

iš jų vaikams – per 1 mln. 575 Lt

suaugusiesiems – per 11 mln. 646 Lt

Privatiems gydymo centrams – 26 tūkst. 301 Lt

iš jų vaikams – 3 tūkst. 926 Lt

suaugusiesiems – 22 tūkst. 375 Lt


Pirminės sveikatos priežiūros centrams – per 1 mln. 645 Lt

iš jų vaikams – 528 tūkst. 116 Lt

suaugusiems – 536 tūkst. 445 Lt

4 priežastys, kodėl ėjimas geriau už bėgimą

4 priežastys, kodėl ėjimas geriau už bėgimą

Specialistai tikina, kad norint numesti svorio ar tiesiog palaikyti gerą raumenų tonusą bėgiojimą galima pakeisti sportiniu ėjimu. Krūvis bus mažesnis, tačiau teigiamą efektą vis tiek pajausite. 1. Sportinis ėjimas toks pat efektyvus kaip ir...


Elektroninės akys - jau ne už kalnų?

Elektroninės akys - jau ne už kalnų?

Mikroskopinių vaizdo kamerų implantavimas tiesiai į akies obuolį ateityje gali būti vienas pagrindinių būdų regėjimui atstatyti žmonėms su pažeista regos funkcija. Tokią akių protezavimo sistemą jau užpatentavo Pietų Kalifornijos Universiteto...


Riebalų deginimo prietaisai

Riebalų deginimo prietaisai

Kodėl riebalų deginimo prietaisai neveiksmingi?! Dažnai būna, kad žmonės skleidžia klaidingą informaciją apie svorio metimą. Aišku yra žmonių, kurie tiki šia klaidinga informacija. Tai ir yra priežastis kodėl tiesai atskleisti prireikia tiek daug...


Gyvenimas virtualioje erdvėje: atotrūkis nuo kūno, paviršutiniškumas, infarkto grėsmė

Gyvenimas virtualioje erdvėje: atotrūkis nuo kūno, paviršutiniškumas, infarkto grėsmė

Nors internetas leidžia daug ką atlikti greičiau ir patogiau, gyvenimo perkėlimas į virtualią erdvę turi neigiamų pasekmių ne tik žmogaus fizinei sveikatai, bet ir mąstymui, tikrovės suvokimui, gebėjimui skirti gera nuo bloga. Taip LRT.lt tvirtina...


Kas suleis vaistus?

Kas suleis vaistus?

Nuošaliuose vienkiemiuose gyvenantys senyvo amžiaus žmonės dejuoja kartais nesulaukiantys medikų pagalbos namuose. Vaistų gydytojai jiems išrašo, tačiau suleisti nėra kam. Ligotam senoliui ir artimiausia ambulatorija kartais nepasiekiama. Kokią...


Mokslininkai atrado, nuo ko priklauso baimė gydytis dantis

Mokslininkai atrado, nuo ko priklauso baimė gydytis dantis

Jei iki šiol bijote eiti pas dantų gydytoją, tai dabar turėsite visiškai įtikinamą pasiteisinimą: tai ne baimė, tiesiog jums teko netinkami genai... Pasirodo, jog labiausiai odontologų bijosi rudaplaukiai strazdanoti žmonės. Ir bijo ne dėl to, kad...


Alus saugo nuo uždegimų

Alus saugo nuo uždegimų

Ins­bru­ko (Aust­ri­ja) uni­ver­si­te­to me­di­ci­nos cen­tro spe­cia­lis­tas Dit­ma­ras Fju­čas ir jo ko­le­gos tvir­ti­na, kad alus, kaip ir...


Apie ką byloja kraujo grupė

Apie ką byloja kraujo grupė

Tačiau ką pats žinai apie savo kraują? Dažniausiai tik grupę ir rezus faktorių. Tiek viena, tiek kita rodo, kad Tavo kraujyje yra arba nėra tam tikrų baltymų — agliutinogenų, kurie prisitvirtina prie eritrocito. Pažvelgus pro mikroskopą šis...


Šarminis vanduo: kuo jis ypatingas ir kaip jis veikia

Šarminis vanduo: kuo jis ypatingas ir kaip jis veikia

KAS? Vanduo toks įprastas visų mūsų gyvenime, kad daugelis net neįsivaizduoja, kiek skirtingų funkcijų vanduo atlieka, kad organizmas veiktų sėkmingai. Vanduo – ląstelių energijos šaltinis ir rišančioji medžiaga, vanduo išnešioja maisto...


Savijauta pagal Mėnulio kaitą?

Savijauta pagal Mėnulio kaitą?

Mėnulis keliaudamas aplink žemę pakeičia keturias fazes (arba ciklus). Nuo seno žmonija tą kaitą stebi ir atsižvelgia sodindami augalus, gydydamiesi, spėdami orus. "Kisdamas Mėnulis veikia žmonių fizinę savijautą bei grožį", - pasakojo...


Kaip sutrumpinti savo gyvenimą?

Kaip sutrumpinti savo gyvenimą?

Rokeris Tomis Li kartą pasakė: "Mes čia esame ne tam, kad ilgai gyventume, bet tam, kad gyventume turėdami didžiausius užmojus." Dauguma iš mūsų laikosi jo patarimų, nuodydami savo kūną ir pasirinkdami pavojingą gyvenimo būdą. Gal norite...


Gydant nutukimą padidėja kaulų lūžių rizika

Gydant nutukimą padidėja kaulų lūžių rizika

Žymus ir ilgalaikis kaulų metabolizmo pagreitėjimas po nutikimo gydymo operacijų žymiai padidina kaulų, ypač plaštakų ir pėdų, lūžių riziką, teigia JAV mokslininkai. Mayo klinikos Minesotos valstijoje mokslininkai ištyrė 97 pacientus, kuriems buvo...


Negerkite valgydami

Negerkite valgydami

Tai taisyklė, kurios būtina laikytis. Vanduo iš skrandžio pasišalina per 10 min. po suvartojimo, kartu pasiimdamas praskiestas skrandžio sultis. Tai rimta, kadangi lėtina virškinimą. Dažnai sakoma, kad valgant išgertas vanduo skatina skrandžio...


Folio rūgštis gali sumažinti kraujospūdį

Folio rūgštis gali sumažinti kraujospūdį

Neilgai vartojant daug folio rūgšties, gali sumažėti kraujospūdis ir pagerėti kiti širdies ir kraujagyslių rodikliai, rodo Italijoje atliktas nedidelis tyrimas. Penkiolika menopauzę išgyvenančių moterų tris savaites kasdien suvartodavo po 15...


Perėjimas į vasaros laiką didina širdies priepuolio tikimybę

Perėjimas į vasaros laiką didina širdies priepuolio tikimybę

Sugrįžtant prie žiemos (įprastinio) laiko, pastebimas nedidelis širdies priepuolių (miokardo infarkto) sumažėjimas, tuo tarpu pavasarį, perstatant laikrodžius vasaros laikui vyksta priešingas efektas. Šiuos dėsningumus nustatė Imre Janszky iš...


Moterų krūtis tikrins darbe

Moterų krūtis tikrins darbe

Sveikatinimo akcijos "Nedelsk" simboliu tapęs rožinis autobusiukas atriedės ir į Klaipėdą. Gegužė skelbiama moterų sveikatos mėnesiu, per kurį dailiosios lyties atstovės bus kviečiamos pasitikrinti dėl krūties vėžio. Per 18 akcijos dienų...


Europa – už sveiką širdį

Europa – už sveiką širdį

Septintoji Europos mokslinių tyrimų programa skyrė 14 milijonų eurų ketverius metus truksiančiam projektui "euHeart". Juo siekiama pagerinti širdies ir kraujagyslių ligų diagnostiką bei gydymą. Konsorciumą sudaro 16 partnerių iš šešių...


Kai vyrus kankina "antsvorio" dienos, jie rečiau mylisi

Kai vyrus kankina "antsvorio" dienos, jie rečiau mylisi

Manoma, kad tik moterys tam tikrais mėnesiais ar dienomis jaučiasi nepatrauklios. Mokslininkai teigia, kad ir vyrams pasitaiko "bjaurių ir storų" dienų. Tuomet kai vyrai kenčia nuo "storų dienų" sumažėja ir jų savivertės...


Bulimiją sukelia hormonų disbalansas?

Bulimiją sukelia hormonų disbalansas?

Bulimija yra liga, priskiriama psichiniams sutrikimams. Ji turėtų būti gydoma kognityvine elgesio terapija. Tačiau neseniai Karolinskos universitete (Švedija) parašytoje disertacijoje teigiama, kad tam tikrais atvejais šia liga susergama dėl...


Alpimas - ne liga, bet simptomas

Alpimas - ne liga, bet simptomas

Noriu patarimo. Nei iš šio, nei iš to mano 77 metų tėvas pradėjo alpti, ypač kai sočiau pavalgo. Po kurio laiko jam aptemsta akyse arba kai staigia atsistoja pagulėjęs po pietų. Ar čia labai rimta? Vilniaus žvėryno klinikos bendrosios praktikos...


Erkės skelbia sezono pradžią

Erkės skelbia sezono pradžią

Kraujasiurbiai jau pabudo po žiemos, tad susiruošusius į gamtą klaipėdiečius specialistai ragina neprarasti budrumo. Pernai Klaipėdos apskrityje erkių platinamomis ligomis užsikrėtė daugiau gyventojų nei kitais metais. Šiemet pirmosios...


Natūralios priemonės PMS slopinti

Natūralios priemonės PMS slopinti

Ciklinius priešmenstruacinio sindromo (PMS) pokyčius jaučia apie 70-90 proc. reprodukcinio amžiaus moterų. Apie 40 proc. visų moterų šiuos simptomus jaučia labai aiškiai, ir tik maždaug 5 proc. moterų tomis dienomis negali ramiai gyventi....


Aktyvus gyvenimas Katalonijos sostinėje, arba kaip Barselona palaiko formą?

Aktyvus gyvenimas Katalonijos sostinėje, arba kaip Barselona palaiko formą?

Barselona gali pasigirti Olimpinio miesto titulu, viena garsiausių pasaulyje futbolo komandų, kasmetinėmis Formulės 1 lenktynėmis ir dar daug kuo kitu. Jau nekalbant apie siūlomą pramogų asorti, tarkim vandens sporto mėgėjams. Mes irgi už tai...


Mobilieji telefonai pažeidžia atmintį, nustatė Švedijos mokslininkai

Mobilieji telefonai pažeidžia atmintį, nustatė Švedijos mokslininkai

Mobiliųjų telefonų radiacija kenkia trumpalaikei žiurkių atminčiai, atskleidė naujas Švedijoje atliktas tyrimas. Lundo universiteto tyrėjų eksperimento išvadose sakoma, kad po daug kartų kartotų elektromagnetinės spinduliuotės, pagal stiprumą...


Kuo geriausia malšinti troškulį?

Kuo geriausia malšinti troškulį?

Jei be maisto žmogus gali išgyventi savaitę ar net mėnesius, be vandens jis numirtų po keleto dienų. Mokslininkai teigia, jog per 70 gyvenimo metų žmogaus organizmas perfiltruoja daugiau nei 70 tonų vandens. Troškulį geriau malšinti ne vienos, o...


Pasaulyje - daugiau nei 33 mln. užsikrėtusių ŽIV

Pasaulyje - daugiau nei 33 mln. užsikrėtusių ŽIV

Pasaulyje šiuo metu gyvena apie 33,4 mln. žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užsikrėtusių žmonių, sakoma antradienį Šanchajuje paskelbtoje Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) ir Jungtinių Tautų (JT) ŽIV/AIDS programa (UNAIDS). Toje...


Prie soliariumų priprantama

Prie soliariumų priprantama

Maždaug trečdalis žmonių, besimėgaujančių soliariumo malonumais, gali tapti priklausomi ne tik nuo deginimosi efektų, bet ir nuo alkoholio ar narkotikų. Kaip praneša BBC, paprastai žmonių, pripratusių prie soliariumų, polinkis į alkoholį bei...


Kodėl mylėtis lėtai smagiau?

Kodėl mylėtis lėtai smagiau?

Moterys mėgsta mylėtis lėtai. Todėl nepriimkite skubotų išvadų: jei moteris susijaudino, tai visai neparodo fakto, kad ji jau netoli kulminacijos momento. Vyrai, prisiminkite gerą taisyklę: jeigu jums atrodo, kad moteris patirs orgazmą per...


Laikas, praleistas prie televizoriaus, trumpina gyvenimą

Laikas, praleistas prie televizoriaus, trumpina gyvenimą

Viso labo dvi valandos, praleistos žiūrint televizorių, padidina priešlaikinės mirties riziką. T.y. tikėtina, kad apie 13 proc. žmonių mirs nesulaukę ir 65 metų, rašoma "The Telegraph" su nuoroda į žurnalą "Journal of the American...


Liemenėlė gali išgelbėti gyvybę (Video)

Liemenėlė gali išgelbėti gyvybę (Video)

Pasirodo, liemenėlė ne tik puošia. Ukrainietė mokslininkė Elena Bodnar teigia, kad liemenėlės kaušeliai gali išgelbėti gyvybę. Anot mokslininkės, liemenėlę reikia padalinti į dvi dalis, o du apatinio drabužio kaušeliai gali būti naudojami kaip...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9