Liepos 8d. Trečiadienis

Reabilitacija tampa miražu

Peržiūrų skaičius: 51956
Reabilitacija tampa miražu

Nors mieste ambulatorinės reabilitacijos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų daugėja, pacientams iš to menka nauda – gauti siuntimą reabilitaciniam gydymui ne taip paprasta, o jį gavus, ne visada sulaukiama kokybiškų paslaugų.

Egzistuoja susitarimai

Tu man ligonį, aš tau – tam tikrą atlygį. Tokie susitarimai tarp gydytojų ir teikiančiųjų reabilitacijos paslaugas yra vieša paslaptis. Tačiau dėl jų neretai kenčia pacientas.

Egzistuojančių susitarimų tarp gydytojų ir reabilitacijos paslaugas teikiančių įstaigų nepaneigė ir Klaipėdos teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vyriausioji specialistė Diana Zelenienė. Ji sakė stebinti nemažai faktų, kai reabilitaciniam gydymui siunčiamiems ligoniams medikai tiksliai nurodo, kurią įstaigą rinktis.

Tačiau neretai jie ligoniui pakiša kiaulę – paslauga kai kuriose įstaigose ne visada būna tinkama.

Kiekis nerodo kokybės

Ambulatorinės reabilitacijos paslaugas teikiančių įstaigų dabar pridygo kaip grybų po lietaus. Uostamiestyje šiuo metu veikia 10 tokių įstaigų. Kai kurios jų turi nemažą darbo patirtį, kitos duris atvėrė vos prieš kelias savaites ar planuoja tai padaryti artimiausiu metu.

Reabilitologai pripažįsta, kad norint padėti ligoniui neužtenka išsilavinimo – reikia patirties ir praktikos.

Gausėjant tokių įstaigų Klaipėdos jūrininkų ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja Nijolė Šostakienė kaip problemą įvardijo specialistų stygių.

O netinkamai atlikta procedūra neduos trokštamų rezultatų. Tokiais atvejais pacientas vėl priverstas ieškoti pagalbos.

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėjas Vladimiras Rožnovas pasakojo, jog kartais tenka sulaukti pacientų skundų dėl prieš tai nepasiteisinusios reabilitacijos kitoje įstaigoje.

"Kol gavome licenciją reabilitacijai, nuėjome kryžiaus kelius. Kiek žilų plaukų atsirado! – braukdamas per galvą bandė juokauti V.Rožnovas. – Dabar bet kokia įstaiga, nusipirkusi kelis aparatus, gali teikti reabilitacijos paslaugas. Nenuostabu, kad dėl specialistų patirties stokos pacientas nesulaukia efekto."

TLK specialistė paaiškino, kad reabilitacijos paslaugas teikianti įstaiga už atitinkamą kainą privalo suteikti tam tikrą kiekį procedūrų per dešimt dienų. Tačiau nėra konkrečiai nurodyta, kokiomis sąlygomis ir kaip jas teikti.

Sumažintų išlaidas vaistams

Pasak V.Rožnovo, šiandien vis aštresnė problema – ne tik abejotinos kokybės reabilitacijos paslaugos, bet ir įvestos Ligonių kasų kvotos.

Kartais skubama žmogų operuoti, nors jam praverstų konservatyvios gydymo priemonės. Pavyzdžiui, stuburo tempimo aparatas kartais padeda išvengti operacinio stalo ligoniams, kuriems diagnozuota stuburo išvarža.

Pasak N.Šostakienės, dar ne visi gydytojai įvertina reabilitacijos naudą. Arba ją skiria nenustatę tikrosios skausmo priežasties.

"Tokie plonyčiai niuansai kaip tikslus skausmo pobūdžio nustatymas nulemia procedūrų sėkmę. Jei specialistas paskiria tinkamas procedūras, žmogui visada pagerėja. Priešingu atveju, problema tik paaštrėja", – sakė vedėja.

V.Rožnovas apgailestavo, kad dėl to, jog mažėja pediatrų, nukenčia vaikai. Esą šeimos gydytojai nelinkę taip rūpintis mažaisiais pacientais, kad prireikus pasiūlytų atitinkamas procedūras.

"Tinkama reabilitacija padeda ne tik geriau jaustis, bet ir sumažina išlaidas medikamentams", – įsitikinęs gydytojas, patariantis žmonėms aktyviau kovoti dėl savo teisės į reabilitacinį gydymą.

Liga – ne rodiklis

Tačiau kovok nekovojęs, pinigų reabilitacijai kasmet skiriama vis mažiau. Prieš dešimtmetį sveikatą stiprinančių procedūrų už nedidelę priemoką galėjo tikėtis ir sveikesni, o dabar net sunkūs ligoniai ne visada pakliūna į laimingųjų sąrašą.

TLK atstovė atvira – daugiausiai skundų sulaukiama būtent dėl to, kad ligoniai negauna siuntimų reabilitacijai.

"Net jei sergama ta pačia liga, tai nereiškia, kad visi ir važiuos į sanatoriją. Liga – dar ne rodiklis. Turi būti tam tikras sunkumo laipsnis, atlikti reikiami tyrimai", – sakė ji.

Pasiteiravus, pagal kokius kriterijus gydytojas skiria siuntimą, D.Zelenienė pradėjo vardyti indeksus keisčiausiais pavadinimais.

"Jų variacijų yra labai daug, ir prie kiekvienos ligos atskirai. Todėl nurodžiusiam savo ligą interesantui ne tik negalime pasakyti, ar priklauso reabilitacija, bet ir sunku paaiškinti, kodėl ji nepriklauso", – tęsė specialistė.

Profilaktika – už savus litus

Didesnių šansų reabilitaciniam gydymui turi vaikai, o štai vyresnio amžiaus pacientams tokios galimybės apribotos.

"Reabilitacija pas mus – tik sunkiems ligoniams. Tarybiniai laikai baigėsi, kai vos ne visi važiuodavo į sanatorijas. Rusijoje iki šiol laikomasi tradicijos rūpintis ir sveikais. Bet mūsų valstybė nepajėgi", – sakė D.Zelenienė.

Gydytoja N.Šostakienė akcentavo, kad pacientai dažnai neskiria reabilitacijos nuo sveikatos stiprinimo, ligų prevencijos procedūrų.

Reabilitacija skirta ligos ar traumos sutrikdytoms funkcijoms grąžinti ar iš dalies kompensuoti, aiškino N.Šostakienė. Būtent tokiems ligoniams skiriamos TLK lėšos, o sveikatai stiprinti skirtas paslaugas žmonės perka iš savo kišenės.

Kiek dažnai ligonis gali tikėtis reabilitacijos? D.Zelenienė paaiškino, kad sirgdamas tam tikra liga žmogus galėtų kartą per metus gauti reabilitacijos paslaugas.

Tačiau realybė kitokia. Dėl pinigų stygiaus reabilitacinis gydymas kasmet skiriamas vis kitam pacientui.

Antanas Šatas, Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacinių įstaigų asociacijos prezidentas

Reabilitacinės įstaigos negauna fiksuoto biudžeto, tad veikia rinkos dėsnis: kiek pacientų priimame, tiek pinigų gauname. Be to, skirti pinigai padalyti į daug dalių, nes reabilitacines paslaugas teikiančių įstaigų daugėja. Aktyviai dirbančios įstaigos juos išnaudoja, o kitos – ne. Nepanaudoti pinigai dingsta bendrame katile. Reabilitacines paslaugas galėtų gauti daugiau žmonių, jei būtų nustatyti prioritetai, nes ne visomis ligomis sergant šios procedūros būna efektyvios.

Ne visi gydytojai supranta reabilitacijos naudą. Juk ir Sveikatos apsaugos ministerija kol kas tėra ligų gydykla. Trūksta platesnio holistinio požiūrio, kad reabilitacija kartais efektyvesnė nei vaistai.

Dar vienas aspektas – liūto dalis tenka stacionarinei, o ne ambulatorinei reabilitacijai. Per krizę įjungta žalia šviesa planinei reabilitacijai ir kartais nukenčia skubiai operuotas ar ūmiai susirgęs ligonis. Negaliu paneigti, kad neegzistuoja savitarpio susitarimų tarp gydytojų ir įstaigų. Bet tai turi ir racionalumo grūdą. Geriau ligonį siųsti į žinomą ir kokybiškas paslaugas teikiančią įstaigą nei nežinomą. Bet jei veikia tik principas "perku – parduodu" – blogai. Tai jau nelegalus "biznis".Klaipėdoje ambulatorinės reabilitacijos paslaugas teikia

Jūrininkų ligoninė

Universitetinė ligoninė

Apskrities ligoninė

Sveikatos priežiūros centras

Jūrininkų sveikatos priežiūros centras

Medicinos centras "Salvija"

Kardiologinė klinika "Testas"

Kuncų ambulatorinė klinika

Bendrovė "Regsana"

Medicinos centras "Lorna"


Miesto gydymo įstaigoms reabilitacijai skirta

pernai – 22 mln. 614 tūkst. Lt

šiemet – per 13 mln. 221 tūkst. Lt

iš jų vaikams – per 1 mln. 575 Lt

suaugusiesiems – per 11 mln. 646 Lt

Privatiems gydymo centrams – 26 tūkst. 301 Lt

iš jų vaikams – 3 tūkst. 926 Lt

suaugusiesiems – 22 tūkst. 375 Lt


Pirminės sveikatos priežiūros centrams – per 1 mln. 645 Lt

iš jų vaikams – 528 tūkst. 116 Lt

suaugusiems – 536 tūkst. 445 Lt

Mobiliųjų telefonų radiacija gerina atmintį

Mobiliųjų telefonų radiacija gerina atmintį

Po įvairiausių įspėjimų apie mobiliųjų telefonų žalą sveikatai, galiausiai mokslininkai nustatė ir potencialią radiacijos naudą. Bandymai leidžia daryti prielaidą, jog prietaisų skleidžiama radiacija gali teigiamai veikti atmintį ir net panaikinti...


4 priežastys, kodėl ėjimas geriau už bėgimą

4 priežastys, kodėl ėjimas geriau už bėgimą

Specialistai tikina, kad norint numesti svorio ar tiesiog palaikyti gerą raumenų tonusą bėgiojimą galima pakeisti sportiniu ėjimu. Krūvis bus mažesnis, tačiau teigiamą efektą vis tiek pajausite. 1. Sportinis ėjimas toks pat efektyvus kaip ir...


Gyvenimo būdas gali nulemti ligas arba sveikatą

Gyvenimo būdas gali nulemti ligas arba sveikatą

Patyrę gydytojai yra įsitikinę - kiekviena liga ieško sau "tinkamo" žmogaus. Mūsų sveikata priklauso nuo mūsų troškimų, siekių ir aistrų, kurie dažnai mus užvaldo. Taupūs ir linkę į šykštumą žmonės dažniausiai serga širdies ir...


Vargas dėl atopinio dermatito

Vargas dėl atopinio dermatito

Vargstu su atopiniu dermatitu. Kaip jį išsigydyti? O gal tai paprasčiausia alergija ir kuo jos skiriasi? Kaip reikia prisižiūrėti, nes labai niežti visą kūną, ypač dabar, kai reikia nešioti šiltus drabužius. Jau atsisakiau įvairios dušo žėlė,...


Mankštą gali atstoti dainavimas

Mankštą gali atstoti dainavimas

Tingite mankštintis? Dainuokite! Dainavimas, kai kvėpuoti reikia giliai (kaip tai daro operos dainininkai) yra ir fizinė treniruotė, bent jau kvėpavimo raumenims. Atlikti tyrimai patvirtino, kad tokios treniruotės naudingos širdies ir...


Kaip apsaugoti plaukus vasarą?

Kaip apsaugoti plaukus vasarą?

Kaip apsaugoti plaukus nuo saulės? Kaip apsaugoti galvos odą ir plaukus vasarą? Į šiuos klausimus nuolat ieško atsakymų žmonės, vasaros metu susiduriantys su pleiskanomis, išsausėjusios arba riebios galvos odos problemomis. Veikiami...


Septyni mitai apie medžiagų apykaitą

Septyni mitai apie medžiagų apykaitą

Lengva dėl per didelio svorio kaltinti savo kūną, tačiau dažniausiai tai tebūna didelis melas, rašo dailymail.co.uk. Žmonės, kurie stengiasi numesti svorio dažnai kaltina medžiagų apykaitą. Tačiau ar iš tiesų lėta medžiagų apykaita automatiškai...


Druskos svarba

Druskos svarba

Gilios senovės laikais druska buvo svarbesnė už auksą,nes mėsos nebuvo galima ilgiau išsaugoti be druskos.Dabar viskas paprasčiau,šaldytuvai ir konservantai gali atstoti druską.


Apklausa: didmiesčių gyventojai netiki skiepų nauda

Apklausa: didmiesčių gyventojai netiki skiepų nauda

Lietuvos didžiųjų miestų gyventojai netiki skiepų nauda, rodo pirmadienį paskelbti apklausos rezultatai. Kaip skelbia savaitraštis "Veidas", šiais metais nuo sezoninio gripo neketina skiepytis 82,6 proc. didžiųjų Lietuvos miestų...


Tikimybė išgyventi susirgus vėžiu - ne tokia maža

Tikimybė išgyventi susirgus vėžiu - ne tokia maža

Prognozė išgyventi diagnozavus vėžį dažnai yra pernelyg pesimistiška - daugeliui pacientų perspektyva būna gerokai šviesesnė, negu jiems sakoma. Nauju metodu apskaičiavus sergančiųjų vėžiu išlikimo dažnį, šis rodiklis pagerėjo 11 procentų tiems...


Persikai ir slyvos padeda gydyti vėžį

Persikai ir slyvos padeda gydyti vėžį

Persikai ir slyvos savo antioksidacinėmis savybėmis pranoksta net mėlynes, o šių kaulavaisių ekstraktai kovoja su agresyviausiomis vėžinių ląstelių tipais. Tokios išvados priėjo amerikiečių mokslininkai iš Teksaso universiteto, tirdami vertingas...


Natūralios priemonės PMS slopinti

Natūralios priemonės PMS slopinti

Ciklinius priešmenstruacinio sindromo (PMS) pokyčius jaučia apie 70-90 proc. reprodukcinio amžiaus moterų. Apie 40 proc. visų moterų šiuos simptomus jaučia labai aiškiai, ir tik maždaug 5 proc. moterų tomis dienomis negali ramiai gyventi....


Aistra apsipirkinėti priklauso nuo menstruacijų ciklo

Aistra apsipirkinėti priklauso nuo menstruacijų ciklo

Apsipirkinėjimo aistros negalinčios suvaldyti dailiosios lyties atstovės dabar turi kaip pasiteisinti - mokslininkai nustatė, kad šią aistrą stimuliuoja moters menstruacijų ciklas, praneša BBC.


Medikai: kosėjant ir peršalus – jokių antibiotikų

Medikai: kosėjant ir peršalus – jokių antibiotikų

Didžiosios Britanijos šeimos gydytojams liepta nustoti skirti antibiotikus peršalusiems ir kosėjantiems pacientams. Kaip praneša britų "The Telegraph", antibiotikai šiuo atveju tik prisideda prie viruso plitimo, be to, grasina gyvybiškai...


Šilumos smūgis ištinka ir esant neaukštai oro temperatūrai

Šilumos smūgis ištinka ir esant neaukštai oro temperatūrai

Karščiai ypač pavojingi po vėsaus pavasario, kol organizmas dar neužgrūdintas. Specialistai įspėja, kad perkaisti galima ir esant neaukštai oro temperatūrai, ypač esant didelei santykinei oro drėgmei. Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos...


Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.

Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.

Lietuvai, nusprendusiai iki 65-erių metų pavėlinti pensinį amžių, reikia imtis priemonių gerinti savo visuomenės sveikatą. Tikėtina sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje yra tik 51,2 metai. Į tai dėmesį atkreipė ketvirtadienį apvaliojo diskusijoje...


Organizmą geriausiai stiprina spalvoti vaisiai ir daržovės

Organizmą geriausiai stiprina spalvoti vaisiai ir daržovės

Vaisiai ir daržovės, natūraliai nuspalvinti geltona ir raudona spalvomis, turi apsčiai maistingų medžiagų, reikalingų imunitetui stiprinti ir sveikoms smegenims palaikyti. Ryškią spalvą raudoniesiems pipirams ir morkoms suteikia didelis kiekis...


Medus gerina atmintį ir mažina nerimo lygį

Medus gerina atmintį ir mažina nerimo lygį

Tai kad medus yra labai sveikas produktas - žinoma jau labai seniai. Tačiau dabartiniai laikai yra ypatingi - jei mokslininkai neįrodo, jog taip tikrai yra, tai produktas būna tik "šiaip sveikas", o ne "tikrai sveikas". Kažkas...


Ar dainavimas stiprina plaučius?

Ar dainavimas stiprina plaučius?

Ką tik gimęs ţmogus, vos tik nukirpus virkštelę, su riksmu įkvepia ir nuo tada kvėpuoja, kol gyvena. Įkvepiant aplinkos oras pripildo plaučius, pro plaučių sienelę iš kraujo atiduodamas medžiagų apykaitos produktas anglies dvideginis ir kai kurios...


Daugiau nei pusė europiečių turi per didelį svorį

Daugiau nei pusė europiečių turi per didelį svorį

Vienos ES valstybės su per dideliu gyventojų kūno svoriu kovoja skatindamos vaisių ir daržovių vartojimą, kitos ragina vietoje automobilių rinktis dviračius. Arba siekia riboti nesveikų maisto produktų reklamą. O dietologai sako, kad...


Nauja gydymo kryptis – mažiau antibiotikų

Nauja gydymo kryptis – mažiau antibiotikų

Nereikalingas ir per didelis antibiotikų vartojimas – lyg tiksinti bomba. Jei nebus susirūpinta šia problema, ateityje galime mirti ir nuo eilinio persišaldymo. Dėl virusų atsparumo antibiotikams ir jų keliamos grėsmės šiuolaikinės medicinos...


Jaunoms moterims stresas sukelia širdies ligas

Jaunoms moterims stresas sukelia širdies ligas

Jaunesnėms moterims sunkumai darbe daro didesnį poveikį sveikatai, nei toms kurioms yra virš 50. Nerimaujančios jaunos moterys dažniau serga širdies ligomis. Remiantis tyrimu, atliktu su daugiau nei 12 tūkst. tiriamųjų, stresas darbe, moterims,...


Išsimiegojimas per išeigines negelbsti

Išsimiegojimas per išeigines negelbsti

Jei žmogus nuolat neišsimiega, nevertėtų tikėtis, kad tai galima kompensuoti ilgai miegant per savaitgalio dienas. Kasdien skiriant miegui mažiau nei šešias valandas per parą, žmogus provokuoja negrįžtamą darbingumą, o atstatyti jį per išeigines,...


Vakarų Lietuvos vandens problema – fluoras

Vakarų Lietuvos vandens problema – fluoras

Fluoro koncentracija vandenyje Lietuvos regionuose yra skirtinga. Leistinas normas ji dažniausiai viršija šalies Šiaurės Vakarų ir Vakarų regionų vandenviečių geriamajame vandenyje. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovės...


Elektriniai laukai stabdo smegenų vėžio plitimą

Elektriniai laukai stabdo smegenų vėžio plitimą

Ypač pavojinga smegenų vėžio forma - glioblastoma multiforme - yra sparčiai plintanti, sunkiai gydoma ir praktiškai visada mirtina; netgi taikant agresyvią terapiją, vidutinis pacientų išgyvenamumas nesiekia poros metų. Tačiau mokslininkai ieško...


Organizmo valymui - trijų dienų dieta

Organizmo valymui - trijų dienų dieta

Kaip greičiausiai pagelbėti organizmui po šventinių dienų? Kokios iškrovos dietos laikytis? Dietologai pasakytų, kad geriausia dieta - nepersivalgyti. Bet jei jau neatsilaikėte prieš pilnas lėkštes skanėstų, po švenčių pabandykite laikytis trijų...


Kovas – kadagio mėnuo

Kovas – kadagio mėnuo

Kovo mėnesio krūmas – paprastasis kadagys, dar vadinamas ėgliu. Šį augalą pirmajam pavasario mėnesiui priskyrė garsioji žolininkė Eugenija Šimkūnaitė. Anot jos, neblogai koviuku gimti: jau daug šviesių dienų, saulė ilgiau danguje pabūna....


Daiginto grūdo jėga

Daiginto grūdo jėga

Pavasarį organizmui ypač trūksta vitaminų, todėl patiekalus pagardindami daigintais grūdais galime efektyviai sustiprinti imunitetą. Grūduose ir jų daiguose gausu vitamino B, kuris yra savotiškas kuras, padedantis organizmui pasipildyti energijos....


Ką svarbu žinoti apie kokybišką miegą?

Ką svarbu žinoti apie kokybišką miegą?

Kiekvienam iš mūsų labai svarbu po darbo dienos tinkamai išsimiegoti, kad pailsėję ir energingi galėtume vėl "kibti" į darbus. Dažnai net nesusimąstome, koks miegas yra svarbus žmogaus organizmui. Net trečdalį gyvenimo žmogus praleidžia...


Tėvų rūkymas daro poveikį vaikų mokymuisi

Tėvų rūkymas daro poveikį vaikų mokymuisi

Specialistai įspėja, kad tie vaikai, kurių tėvai mėgsta traukti dūmą namuose, greičiausiai blogai elgsis ir ims prastai mokytis. Tai jie išsiaiškino, atlikę daugiau kaip 55 tūkst., jaunesnių kaip 12 metų, vaikų tyrimą. Paaiškėjo, kad 6 proc. jų,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9