Gegužės 25d. Trečiadienis

Reabilitacija tampa miražu

Peržiūrų skaičius: 51956
Reabilitacija tampa miražu

Nors mieste ambulatorinės reabilitacijos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų daugėja, pacientams iš to menka nauda – gauti siuntimą reabilitaciniam gydymui ne taip paprasta, o jį gavus, ne visada sulaukiama kokybiškų paslaugų.

Egzistuoja susitarimai

Tu man ligonį, aš tau – tam tikrą atlygį. Tokie susitarimai tarp gydytojų ir teikiančiųjų reabilitacijos paslaugas yra vieša paslaptis. Tačiau dėl jų neretai kenčia pacientas.

Egzistuojančių susitarimų tarp gydytojų ir reabilitacijos paslaugas teikiančių įstaigų nepaneigė ir Klaipėdos teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vyriausioji specialistė Diana Zelenienė. Ji sakė stebinti nemažai faktų, kai reabilitaciniam gydymui siunčiamiems ligoniams medikai tiksliai nurodo, kurią įstaigą rinktis.

Tačiau neretai jie ligoniui pakiša kiaulę – paslauga kai kuriose įstaigose ne visada būna tinkama.

Kiekis nerodo kokybės

Ambulatorinės reabilitacijos paslaugas teikiančių įstaigų dabar pridygo kaip grybų po lietaus. Uostamiestyje šiuo metu veikia 10 tokių įstaigų. Kai kurios jų turi nemažą darbo patirtį, kitos duris atvėrė vos prieš kelias savaites ar planuoja tai padaryti artimiausiu metu.

Reabilitologai pripažįsta, kad norint padėti ligoniui neužtenka išsilavinimo – reikia patirties ir praktikos.

Gausėjant tokių įstaigų Klaipėdos jūrininkų ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja Nijolė Šostakienė kaip problemą įvardijo specialistų stygių.

O netinkamai atlikta procedūra neduos trokštamų rezultatų. Tokiais atvejais pacientas vėl priverstas ieškoti pagalbos.

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėjas Vladimiras Rožnovas pasakojo, jog kartais tenka sulaukti pacientų skundų dėl prieš tai nepasiteisinusios reabilitacijos kitoje įstaigoje.

"Kol gavome licenciją reabilitacijai, nuėjome kryžiaus kelius. Kiek žilų plaukų atsirado! – braukdamas per galvą bandė juokauti V.Rožnovas. – Dabar bet kokia įstaiga, nusipirkusi kelis aparatus, gali teikti reabilitacijos paslaugas. Nenuostabu, kad dėl specialistų patirties stokos pacientas nesulaukia efekto."

TLK specialistė paaiškino, kad reabilitacijos paslaugas teikianti įstaiga už atitinkamą kainą privalo suteikti tam tikrą kiekį procedūrų per dešimt dienų. Tačiau nėra konkrečiai nurodyta, kokiomis sąlygomis ir kaip jas teikti.

Sumažintų išlaidas vaistams

Pasak V.Rožnovo, šiandien vis aštresnė problema – ne tik abejotinos kokybės reabilitacijos paslaugos, bet ir įvestos Ligonių kasų kvotos.

Kartais skubama žmogų operuoti, nors jam praverstų konservatyvios gydymo priemonės. Pavyzdžiui, stuburo tempimo aparatas kartais padeda išvengti operacinio stalo ligoniams, kuriems diagnozuota stuburo išvarža.

Pasak N.Šostakienės, dar ne visi gydytojai įvertina reabilitacijos naudą. Arba ją skiria nenustatę tikrosios skausmo priežasties.

"Tokie plonyčiai niuansai kaip tikslus skausmo pobūdžio nustatymas nulemia procedūrų sėkmę. Jei specialistas paskiria tinkamas procedūras, žmogui visada pagerėja. Priešingu atveju, problema tik paaštrėja", – sakė vedėja.

V.Rožnovas apgailestavo, kad dėl to, jog mažėja pediatrų, nukenčia vaikai. Esą šeimos gydytojai nelinkę taip rūpintis mažaisiais pacientais, kad prireikus pasiūlytų atitinkamas procedūras.

"Tinkama reabilitacija padeda ne tik geriau jaustis, bet ir sumažina išlaidas medikamentams", – įsitikinęs gydytojas, patariantis žmonėms aktyviau kovoti dėl savo teisės į reabilitacinį gydymą.

Liga – ne rodiklis

Tačiau kovok nekovojęs, pinigų reabilitacijai kasmet skiriama vis mažiau. Prieš dešimtmetį sveikatą stiprinančių procedūrų už nedidelę priemoką galėjo tikėtis ir sveikesni, o dabar net sunkūs ligoniai ne visada pakliūna į laimingųjų sąrašą.

TLK atstovė atvira – daugiausiai skundų sulaukiama būtent dėl to, kad ligoniai negauna siuntimų reabilitacijai.

"Net jei sergama ta pačia liga, tai nereiškia, kad visi ir važiuos į sanatoriją. Liga – dar ne rodiklis. Turi būti tam tikras sunkumo laipsnis, atlikti reikiami tyrimai", – sakė ji.

Pasiteiravus, pagal kokius kriterijus gydytojas skiria siuntimą, D.Zelenienė pradėjo vardyti indeksus keisčiausiais pavadinimais.

"Jų variacijų yra labai daug, ir prie kiekvienos ligos atskirai. Todėl nurodžiusiam savo ligą interesantui ne tik negalime pasakyti, ar priklauso reabilitacija, bet ir sunku paaiškinti, kodėl ji nepriklauso", – tęsė specialistė.

Profilaktika – už savus litus

Didesnių šansų reabilitaciniam gydymui turi vaikai, o štai vyresnio amžiaus pacientams tokios galimybės apribotos.

"Reabilitacija pas mus – tik sunkiems ligoniams. Tarybiniai laikai baigėsi, kai vos ne visi važiuodavo į sanatorijas. Rusijoje iki šiol laikomasi tradicijos rūpintis ir sveikais. Bet mūsų valstybė nepajėgi", – sakė D.Zelenienė.

Gydytoja N.Šostakienė akcentavo, kad pacientai dažnai neskiria reabilitacijos nuo sveikatos stiprinimo, ligų prevencijos procedūrų.

Reabilitacija skirta ligos ar traumos sutrikdytoms funkcijoms grąžinti ar iš dalies kompensuoti, aiškino N.Šostakienė. Būtent tokiems ligoniams skiriamos TLK lėšos, o sveikatai stiprinti skirtas paslaugas žmonės perka iš savo kišenės.

Kiek dažnai ligonis gali tikėtis reabilitacijos? D.Zelenienė paaiškino, kad sirgdamas tam tikra liga žmogus galėtų kartą per metus gauti reabilitacijos paslaugas.

Tačiau realybė kitokia. Dėl pinigų stygiaus reabilitacinis gydymas kasmet skiriamas vis kitam pacientui.

Antanas Šatas, Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacinių įstaigų asociacijos prezidentas

Reabilitacinės įstaigos negauna fiksuoto biudžeto, tad veikia rinkos dėsnis: kiek pacientų priimame, tiek pinigų gauname. Be to, skirti pinigai padalyti į daug dalių, nes reabilitacines paslaugas teikiančių įstaigų daugėja. Aktyviai dirbančios įstaigos juos išnaudoja, o kitos – ne. Nepanaudoti pinigai dingsta bendrame katile. Reabilitacines paslaugas galėtų gauti daugiau žmonių, jei būtų nustatyti prioritetai, nes ne visomis ligomis sergant šios procedūros būna efektyvios.

Ne visi gydytojai supranta reabilitacijos naudą. Juk ir Sveikatos apsaugos ministerija kol kas tėra ligų gydykla. Trūksta platesnio holistinio požiūrio, kad reabilitacija kartais efektyvesnė nei vaistai.

Dar vienas aspektas – liūto dalis tenka stacionarinei, o ne ambulatorinei reabilitacijai. Per krizę įjungta žalia šviesa planinei reabilitacijai ir kartais nukenčia skubiai operuotas ar ūmiai susirgęs ligonis. Negaliu paneigti, kad neegzistuoja savitarpio susitarimų tarp gydytojų ir įstaigų. Bet tai turi ir racionalumo grūdą. Geriau ligonį siųsti į žinomą ir kokybiškas paslaugas teikiančią įstaigą nei nežinomą. Bet jei veikia tik principas "perku – parduodu" – blogai. Tai jau nelegalus "biznis".Klaipėdoje ambulatorinės reabilitacijos paslaugas teikia

Jūrininkų ligoninė

Universitetinė ligoninė

Apskrities ligoninė

Sveikatos priežiūros centras

Jūrininkų sveikatos priežiūros centras

Medicinos centras "Salvija"

Kardiologinė klinika "Testas"

Kuncų ambulatorinė klinika

Bendrovė "Regsana"

Medicinos centras "Lorna"


Miesto gydymo įstaigoms reabilitacijai skirta

pernai – 22 mln. 614 tūkst. Lt

šiemet – per 13 mln. 221 tūkst. Lt

iš jų vaikams – per 1 mln. 575 Lt

suaugusiesiems – per 11 mln. 646 Lt

Privatiems gydymo centrams – 26 tūkst. 301 Lt

iš jų vaikams – 3 tūkst. 926 Lt

suaugusiesiems – 22 tūkst. 375 Lt


Pirminės sveikatos priežiūros centrams – per 1 mln. 645 Lt

iš jų vaikams – 528 tūkst. 116 Lt

suaugusiems – 536 tūkst. 445 Lt

Erkės pabudo – metas imtis apsaugos priemonių

Erkės pabudo – metas imtis apsaugos priemonių

Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VVSPT) įspėja, kad Lietuvoje jau pabudus erkėms, atsirado rizika užsikrėsti erkių platinamomis užkrečiamosiomis ligomis. Tad iki pat vėlyvo rudens teks...


Tyrimas: kanapių rūkymas pažeidžia smegenis

Tyrimas: kanapių rūkymas pažeidžia smegenis

Švedijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad marihuanos rūkymas jauniems žmonėms yra kur kas pavojingesnis, nei buvo manoma iki šiol. Švedijos nacionalinio visuomenės sveikatos instituto (Statens folkhälsoinstitut) daktaras Nilsas...


Pavasaris su vištiena – kas sveikiausia?

Pavasaris su vištiena – kas sveikiausia?

Įtemptas darbas, stresas, pavasarinis išsiblaškymas paverčia mūsų gyvenimą nuolatiniu skubėjimu. Jame beveik nebelieka laiko ne tik knygai, aktyviam poilsiui, bet ir tokiam mielam užsiėmimui kaip valgymas. Šis malonumas dažniausiai paverčiamas...


Neįgalieji gydomi pasitelkiant į pagalbą dramblius

Neįgalieji gydomi pasitelkiant į pagalbą dramblius

Tailande neįgalieji gydomi pasitelkiant į pagalbą dramblius. Dramblių terapijos programa skirta neįgalių vaikų motorinių įgūdžių vystymui. Dažniausiai regos negalią turintys nepilnamečiai liečia dramblį ir tokiu būdu ne tik patiria malonių...


Septyni mitai apie medžiagų apykaitą

Septyni mitai apie medžiagų apykaitą

Lengva dėl per didelio svorio kaltinti savo kūną, tačiau dažniausiai tai tebūna didelis melas, rašo dailymail.co.uk. Žmonės, kurie stengiasi numesti svorio dažnai kaltina medžiagų apykaitą. Tačiau ar iš tiesų lėta medžiagų apykaita automatiškai...


Kad akys būtų sveikos

Kad akys būtų sveikos

Atstumas nuo akių iki knygos turi būti 35-40 cm. Geriausia knygą laikyti pasvirusią 45 laipsnių kampu. Kuo arčiau laikoma knyga ar žaislas, tuo didesnis krūvis tenka akims. Negalima skaityti ar piešti gulomis. Būnant tokioje padėtyje, labai...


Nusnauskite – geriau mokysitės

Nusnauskite – geriau mokysitės

Mokslininkai įrodė, jog pogulis - o ne geras nakties miegas - gerina žmogaus atmintį ir padeda geriau mokytis, praneša "National Geographic". Šie tyrimo rezultatai gali paaiškinti, kodėl tiek daug laiko sugaištame prieš pradėdami...


Vitaminas K2 gali sustiprinti paauglių kaulus

Vitaminas K2 gali sustiprinti paauglių kaulus

Vitamino K2 papildai gali pagerinti vaikų iki jų lytinės brandos kaulų sveikatą ir taip apsaugoti juos nuo osteoporozės vyresniame amžiuje, rodo naujas tyrimas. Olandų mokslininkai teigia nustatę, kad kasdien vartojant vitamino K2 formos...


Pasipriešinti Alzheimeriui ir pilkajai zonai

Pasipriešinti Alzheimeriui ir pilkajai zonai

Alzheimerio liga tam tikrą dalį žmonių pasiglemžia jau po 60-65 gyvenimo metų. Dr. Gintaro Valinčiaus vadovaujami septynių Lietuvos mokslo institucijų tyrėjai tikisi suprasti neurodegeneracinių ligų molekulinį mechanizmą, detektuoti ir įsiterpti į...


Pasaulinė hepatito diena: ar nesi vienas iš 12?

Pasaulinė hepatito diena: ar nesi vienas iš 12?

Vienas iš dvylikos žmonių pasaulyje yra užsikrėtęs hepatito B arba C virusu. Būk atsargus - neužsikrėsk! Neatsisėsk ant karštos kėdės ir tu. Tokią žinią Pasaulinę hepatito dieną, gegužės 19-ąją, skelbia dvylika milžiniškų kėdžių, simbolizuojančių...


Po liūčių tuoj pat maudytis nepatartina, teigia medikai

Po liūčių tuoj pat maudytis nepatartina, teigia medikai

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras pataria vengti maudytis vandens telkiniuose po didelių liūčių. Ant pastatų, kelių ar kiemų patenkantys lietaus lašai į mūsų aplinką nuplauna įvairius teršalus: automobilių tepalus, degalus, langų valymo ir...


Spalvų poveikis sveikatai

Spalvų poveikis sveikatai

Mes gyvename spalvų pasaulyje. Su spalva susiduriame nuo pat lopšio, kai mama virš lovytės pakabina spalvotus žaisliukus. Sakoma, kad vaikai jau nuo trijų mėnesių pradeda skirti kai kurias spalvas. Įvairūs ir sudėtingi mechanizmai formuoja...


Ilgesnis miegas lieknina

Ilgesnis miegas lieknina

JAV atlikto tyrimo rezultatai liudija, kad ilgiausiai miegančios moterys yra lieknesnės už tas, kurios vos tesudeda bluostą. Pasak mokslininkų, miego trūkumas daro įtaką hormonų pusiausvyrai, kuri savo ruožtu gali sukelti alkį ir sulėtinti...


Įtemptai galvojant lengviau priaugti svorio

Įtemptai galvojant lengviau priaugti svorio

Laval universiteto (Kanada) mokslininkai aptiko, kad įtemptai galvojant suvartojama daugiau kalorijų. Angelo Tremblay'aus vadovaujama tyrėjų komanda stebėjo 14 studentų suvartojamo maisto kiekį po to, kai jie atliko tris skirtingas užduotis,...


Nepakankamai vartojant magnio didėja širdies smūgio rizika (05-04)

Nepakankamai vartojant magnio didėja širdies smūgio rizika (05-04)

Žmonėms, kurių kraujyje yra mažai magnio, širdies smūgio rizika padidėja maždaug ketvirtadaliu, teigia JAV mokslininkai. Žurnale "American Journal of Epidemiology" jie rašo, kad padidinus šio mineralo kiekį, sumažėja išeminio insulto...


Saulė ir maistas – vitamino D šaltinis

Saulė ir maistas – vitamino D šaltinis

Vitaminas D žmogaus organizmui reikalingas kone labiau nei visi kiti, tačiau vis daugėja žmonių, kuriems jo trūksta. Kai taip atsitinka vaikams, deformuojasi kaukolė ir stuburas, žandikauliai, sutrinka dantų augimas, atsiranda dėmių dantų emalyje....


Litis - raktas į gyvenimą

Litis - raktas į gyvenimą

Vienos medicinos universiteto mokslininkai siūlo geriamąjį vandenį praturtinti ličiu, kurio net ir nedidelis kiekis gerina žmonių nuotaiką, ir tokiu būdu sumažinti savižudybių skaičių. Psichoterapijoje šis metalas taikomas jau seniai, tačiau...


Supermaistas: ispaninio šalavijo (chia) sėklos ir žalios kakavos pupelės

Supermaistas: ispaninio šalavijo (chia) sėklos ir žalios kakavos pupelės

Ispaninio šalavijo (chia) sėklos ir smulkintos žalios (raw) kakavos pupelės - supermaistas gerai nuotaikai ir sveikatai!


Nauja gydymo kryptis – mažiau antibiotikų

Nauja gydymo kryptis – mažiau antibiotikų

Nereikalingas ir per didelis antibiotikų vartojimas – lyg tiksinti bomba. Jei nebus susirūpinta šia problema, ateityje galime mirti ir nuo eilinio persišaldymo. Dėl virusų atsparumo antibiotikams ir jų keliamos grėsmės šiuolaikinės medicinos...


Černobylio katastrofos poveikis žmonių sveikatai iki šiol žadina ginčus

Černobylio katastrofos poveikis žmonių sveikatai iki šiol žadina ginčus

Volodymyras Palkinas kasmet bent du mėnesius praleidžia vienoje Kijevo ligoninėje. Šis vyras - vienas iš šimtų tūkstančių darbininkų, kurie 1986 metų balandį buvo pasiųsti likviduoti avarijos Černobylio atominėje elektrinėje, o ši užduotis, pasak,...


Šilauogės gali sustiprinti pagyvenusių žmonių atmintį

Šilauogės gali sustiprinti pagyvenusių žmonių atmintį

Šilauogėse esančios veikliosios medžiagos gali pagerinti pagyvenusių žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Tiriamiesiems kasdien išgeriant pusę litro šilauogių sulčių, pastebėta, kad jie geriau mokosi ir įsimena žodžius, taip pat susilpnėja...


Europoje vis daugiau žmonių serga kvėpavimo ligomis

Europoje vis daugiau žmonių serga kvėpavimo ligomis

Europos šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, daugėja gripu ir užkrečiamomis ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligomis sergančių žmonių. Tuo tarpu besikreipiančiųjų į sveikatos priežiūros įstaigas bei dėl gripo hospitalizuotų pacientų skaičius mažėja....


Veido oda greičiau suvys, jei ilgai dirbsite prie kompiuterio

Veido oda greičiau suvys, jei ilgai dirbsite prie kompiuterio

Apie kompiuterių žalą žmogaus sveikatai žino daugelis. Naujas tyrimas parodė, kad ilgai sėdint prie monitoriaus oda greičiau sensta. Atlikęs daugybę odos atjauninimo procedūrų skirtingų profesijų ir amžiaus moterims, britų plastikos specialistas...


Ar elektromagnetiniai laukai veikia sveikatą?

Ar elektromagnetiniai laukai veikia sveikatą?

Mobili telefonija plačiai paplitusi visame pasaulyje. Jos veikimas pagrįstas antenų (bazinių stočių), perduodančių informaciją radijo dažniais, tinklo sukūrimu. Pasaulyje yra daugiau nei 1,4 milijono mobilaus ryšio bazinių stočių ir jų skaičius...


Naujuose pastatuose oras užterštas vėžį sukeliančiomis medžiagomis

Naujuose pastatuose oras užterštas vėžį sukeliančiomis medžiagomis

Tipiškas miestietis apie 70–80 proc. paros laiko praleidžia patalpose. Šiuolaikinio žmogaus gyvenimui persikeliant į uždaras patalpas, pasaulio mokslininkai vis labiau domisi patalpų oro kokybe, o blogėjanti visuomenės sveikata vis dažniau...


Didžiausio istorijoje mobilių telefonų poveikio sveikatai tyrimo rezultatai kelia nerimą

Didžiausio istorijoje mobilių telefonų poveikio sveikatai tyrimo rezultatai kelia nerimą

Izraelio mokslininkai atlieka didžiausios istorijoje apimties tyrimą, kurio metu siekiama atsakyti į klausimą, ar mobilieji telefonai sukelia vėžį. Tyrime analizuojama sukaupta informacija apie 6400 pacientų iš 13 šalių auglius. Galutiniai...


Elektriniai laukai stabdo smegenų vėžio plitimą

Elektriniai laukai stabdo smegenų vėžio plitimą

Ypač pavojinga smegenų vėžio forma - glioblastoma multiforme - yra sparčiai plintanti, sunkiai gydoma ir praktiškai visada mirtina; netgi taikant agresyvią terapiją, vidutinis pacientų išgyvenamumas nesiekia poros metų. Tačiau mokslininkai ieško...


Naudojant mobiliuosius telefonus padidėja nervinio naviko rizika

Naudojant mobiliuosius telefonus padidėja nervinio naviko rizika

Diskusijas dėl mobiliųjų telefonų saugumo atnaujino trečiadienį paskelbtas Švedijos Karolinska instituto mokslininkų tyrimas. Mokslininkų teigimu, tyrimas rodo, jog 10 metų ar ilgiau naudojant mobiliuosius telefonus padidėja nepiktybinio nervinio...


Vitamino B nepakankamumas siejamas su klubo lūžio rizika

Vitamino B nepakankamumas siejamas su klubo lūžio rizika

Vyresniojo amžiaus žmonėms, kurių organizme yra nepakankamai vitamino B arba kurie turi padidėjusį kraujo proteino homocisteino kiekį, gali grėsti didesnė rizika patirti klubo lūžį, teigiama naujo tyrimo išvadose. Žinoma, kad homocisteino kiekis...


Mylintiesiems gyvenimą cukraligė netrukdo

Mylintiesiems gyvenimą cukraligė netrukdo

Didžiųjų miestų klinikų medikai cukrinį diabetą vadina gyvenimo būdu, o jų kolegos iš rajonų šia liga sergančias moteris, norinčias turėti vaikų, apšaukia beprotėmis. Kurie iš jų teisūs? Galima jaustis visiškai sveikai, ligą kontroliuojant fiziniu...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9