Mollers

Placebai padeda pasijusti geriau, net jeigu pacientai apie juos žino

Placebas gali padėti pacientams pasijusti geriau, net jeigu jie puikiai žino geriantys cukrines piliules, o ne tikrus vaistus, trečiadienį paskelbė mokslininkai, atlikę neįprastą eksperimentą.

Beveik 60 proc. pacientų, kenčiančių nuo dirgliojo žarnyno sindromo, pareiškė pasijutę geriau, nors žinojo, jog du kartus per dieną gerdavo placebo piliules. Tuo tarpu kontrolinėje grupėje, kurios nariams nebuvo skirtas joks naujas gydymas, geriau pasijuto tik 35 proc. dalyvių, sakoma studijoje, kuri buvo paskelbta mokslo žurnale „PLoS ONE”.

„Mes ne vien visiškai aiškiai leidome suprasti, kad tose piliulėse nėra jokių veikliųjų medžiagų ir kad jos pagamintos iš inertiškų sudėtinių dalių, bet ir išspausdinome ant buteliukų žodį „placebas”, – sakė šio tyrimo vadovas Tedas Kaptchukas (Tedas Kapčiukas), dirbantis Harvardo medicinos mokykloje.

Placebo poveikis buvo aprašytas jau ankstyvojoje medicinos istorijoje.

Jokių veikliųjų medžiagų neturintys preparatai mūsų laikais tebėra labai svarbūs tiriant naujus vaistus. Mokslininkai yra nustatę, kad tiriamųjų grupėse, kurių nariai nežino, jog vartoja placebą, 30-40 proc. pacientų pasijunta geriau arba jų ligų simptomai iš tikrųjų sušvelnėja.

Tačiau vyrauja nuostata, jog neetiška placebą naudoti kaip gydymo priemonę, neinformuojant pacientų, jog jiems duodama tik cukrinių piliulių.

Daugeliui atrodo, kad placebas neveiktų, jeigu pacientai žinotų vartojantys netikrus vaistus. Norėdami patikrinti šią iš pažiūros akivaizdžią prielaidą, T.Kaptchukas ir jo bendradarbiai atliko bandymą su 80 pacientų, kuriems buvo diagnozuotas sudirgusio žarnyno sindromas, pasireiškiantis chroniškais pilvo skausmais.

Savanoriams, sutikusiems dalyvauti psichosomatinio poveikio tyrime, tris savaites buvo duodamas placebas arba neskiriama jokių vaistų. Gaunantieji placebą buvo perspėjami, kad jiems duodamose piliulėse nėra veikliųjų medžiagų.

„Kebliai jaučiausi tiesiogiai prašydamas pacientų vartoti placebą. Tačiau labai nustebau, jog jis, regis, daugelį jų paveikė”, – sakė dirgliojo žarnyno sindromo specialistas Anthony Lembo (Entonis Lembas).

Šią studiją finansavo JAV Nacionalinis pagalbinės ir alternatyviosios medicinos centras.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE