REXSAN

Pirmoji pagalba ugdymo įstaigos veikloje

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai, vykdantys visuomenės sveikatos priežiūrą mokyklose, kasdien susiduria su mažesnėmis ar didesnėmis traumomis. Kaip teigiama Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro parengtame pranešime, praskelta kakta, nubrozdintas kelias ar sumušta plaštaka – kone kasdienybė kiekvienoje ugdymo įstaigoje. Savo ruožtu tai diktuoja sąlygas pirmosios pagalbos būtinybei mokymo įstaigose.

„Mokyklose besimokantiems mokiniams pirmąją medicinos pagalbą teikia Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistai. Jei mokykloje nėra visuomenės sveikatos priežiūros specialisto, pirmąją pagalbą turi suteikti mokytojai. Mokytojai yra vieni iš tų asmenų, kuriems pagal šiuo metu galiojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus privaloma išklausyti pirmosios pagalbos ir higienos įgūdžių mokymus”, – aiškina Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistas T. Vaičiūnas.

Pirmoji medicinos pagalba – tai yra paprasčiausi tikslingi veiksmai ir būdai, kuriais, naudojant turimas medicinos ir kitokias priemones bei medžiagas, išsaugoma nukentėjusiojo ar ūmiai susirgusio žmogaus gyvybė, sustabdomi sveikatai žalingi veiksniai. Teikiančiojo pirmąją pagalbą uždavinys yra išsiaiškinti, kas atsitiko. Pastebėti gresiantį pavojų ir imtis priemonių, kad jo būtų išvengta. Asmuo, teikiantis pirmąją pagalbą, nukentėjusiojo būkle ar trauma (apalpimu) turi rūpintis ramiai ir sumaniai. Pasirūpinti tolimesne nukentėjusiojo priežiūra, t.y. įsitikinti, kad nukentėjusysis saugiai sugrįš namo, patarti jam pailsėti arba nugabenti į ligoninę.

Trauma ar ūminė būklė nėra kasdienis mūsų gyvenimo reiškinys, tačiau pagalba tokiu atveju turi būti teikiama kvalifikuotai ir laiku. Nors ir kas atsitiktų (paprasčiausias įsidūrimas ar rimtas lūžis, saulės smūgis ar skendimas), žmogaus veiksmai turi būti pagrįsti racionalios pagalbos principais ir naujausiomis medicinos žiniomis. Teikiant pirmąją medicinos pagalbą, yra svarbios pirmosios 10 min. Tai – vadinamosios atominės minutės. Paprastai per tiek laiko ar greičiau atvyksta greitoji medicinos pagalba. Laikas ir veiksmų skubumas, teikiant pirmąją medicinos pagalbą, yra labai svarbūs. Jei ištikus staigiai mirčiai pradinis gaivinimas pradedamas, praėjus daugiau kaip 4 minutėms, prasideda smegenų pažeidimas.

Kiekvienoje ugdymo įstaigoje privalo būti sukomplektuotos kelios pirmosios pagalbos vaistinėlės. Pirmosios pagalbos rinkinių kiekį (priklausomai nuo mokinių, darbuotojų skaičiaus) nustato mokyklos vadovas. Pirmosios pagalbos rinkinių sudėtis ir apimtis turi atitikti teisės aktų reikalavimus. Rinkiniai turi būti lengvai pasiekiami užsiėmimų mokykloje metu. Mokyklos sveikatos kabinetų pirmosios pagalbos rinkinių sudėtį nustato Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 11 d. įsakymas Nr. V-450 „Dėl Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos teikiant pirmąją medicinos pagalbą, pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlių ir pirmosios pagalbos rinkinių” (Žin., 2003, Nr. 79-3605).

„Ne veltui pirmosios pagalbos teikimas – viena iš prioritetinių visuomenės sveikatos priežiūros specialisto darbo sričių, užimanti didžiąją dalį darbo laiko. 2010 metais Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos priežiūros specialistai pirmąją pagalbą suteikė 3366 mokiniams, kurių didžioji dalis patyrė įvairias, mažesnes ar didesnes traumas”, – teigė T. Vaičiūnas.

Ir vis dėlto, svarbiausias uždavinys visuomenės sveikatos priežiūros specialistams – ugdyti ne tik mokytojų, bet ir mokinių bei tėvelių pirmosios pagalbos teikimo įgūdžių formavimą. Visoms grandims būtina suvokti – jog nelaimės akivaizdoje Jūs – mama, tėtis, mokytojas, draugas – galite būti vienintelis „gyvybės šaltinis” kol atvyks profesionalioji medicinos pagalba.



TAIP PAT SKAITYKITE