Nobel biocare

Patarimai keliautojams

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai keliautojams primena, kad sėkminga kelionė – tai saugi ir sveika kelionė. Jei susiruošėte pakeliauti po užsienio šalis, nepamirškite pasirūpinti sveikata prieš kelionę ir visos kelionės metu. Kelionė visada susijusi su tam tikra rizika – visai nesvarbu, ar keliaujame verslo reikalais, ar ketiname puikiai praleisti atostogas egzotiniuose kraštuose. Kartais dėl nepalankios epidemiologinės situacijos kelionės vertėtų atsisakyti. Pavyzdžiui, dabar nerekomenduojama vykti į Meksiką dėl ten vis neslopstančio H1N1 gripo protrūkio.

Keliautojus dažnai lydi nematomi pavojai (virusai ir bakterijos), kurie gali tykoti bet kur – vandenyje, žemėje, ore, maiste – ir susargdinti žmogų hepatitu A, vidurių šiltine, leptospiroze, meningitu, gripu ir kitomis užkrečiamosiomis ligomis. Yra ir matomų pavojų, pavyzdžiui, vabzdžiai, kuriems įkandus į žmogus organizmą gali patekti maliarijos, geltonojo drugio, leišmaniozės, Denge karštligės ir kiti sukėlėjai. Atsargiems reikėtų būti ir susipažįstant su egzotiniais gyvūnais, nes kai kurie iš jų gali būti nuodingi, pavyzdžiui, nuodingos medūzos, jūrų ežiai, nuodingi vorai, skorpionai ir kiti. Gražias kriaukles rinkti taip pat kartais gali būti pavojinga – kai kurių iš jų šeimininkai – nuodingi moliuskai, kurių nuodai žmogui gali būti mirtini. Vieni dažniausių nemalonumų, kurie lydi kalnų slidinėjimo mėgėjus – sąnarių ir raumenų skausmas dėl padidėjusio krūvio, įvairios traumos.

Jei keliaujate į išsivysčiusias šalis ir esate geros sveikatos, tikriausiai puikiai pailsėsite, išklausę keletą patarimų, susijusių su šalies, į kurią vykstame, specifika. Tačiau keliaujant į besivystančias ar egzotines šalis, kur tyko kur kas daugiau pavojų, vertėtų kelionei tinkamai pasirengti.

Neretai kelionės malonumus aptemdo įvairiausi negalavimai, kurių būtų galima išvengti tinkamai pasiruošus. Šių nemalonumų sąraše pirmauja (iki 70 proc. keliautojų) viduriavimas. Kasmet užregistruojama iki 2,5 mln. viduriavimo atvejų, susijusių su kelionėmis, ir dėl to net 40 proc. keliautojų tenka nutraukti kelionę ir grįžti į namus, apie 30 proc. keliautojų didžiąją dalį kelionės praleidžia kambaryje, apie 20-30 proc. periodiškai viduriuoja, atsisakydami daugybės kelionės teikiamų malonumų.
Kad neplistų užkrečiamosios ligos, svarbu laiku imtis tinkamų profilaktikos priemonių, viena iš tokių priemonių – skiepai. Dažniausiai keliautojams tenka skiepytis nuo hepatito A, hepatito B, vidurių šiltinės, meningokokinės infekcijos, geltonojo drugio, stabligės, poliomielito. Skiepai gali būti privalomi arba rekomenduojami priklausomai nuo aplinkybių.

Maliarija, kurią platina uodai, galima užsikrėsti 100 šalių, o 90 proc. tropinės maliarijos (sunkiausios formos liga) galima užsikrėsti Afrikoje. Pasaulyje yra apie 300 mln. žmonių, užsikrėtusių maliarija, 3,5 milijardo rizikuoja susirgti, kasmet pasaulyje naujai suserga 4,5-5 mln. žmonių, nuo maliarijos miršta 1-1,5 milijono žmonių. Nuo šios ligos apsaugo tik vaistai (tabletės), vakcinos nėra.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE