Ditel

Pašalinus dauginimosi sistemą, gyvenimas gerokai pailgėja

Norėtumėt gyventi 500 metų? Prašom – reikės tik pakoreguoti jūsų genetinę medžiagą ir, deja, pašalinti dauginimosi organus.

Tai ne fantazija, o realybė – jeigu esate kirminas. Mat Kalifornijos universiteto San Franciske mokslininkai jau augina kirmėlaites, kurių gyvenimo trukmė pailgėjo šešis kartus palyginti su normaliomis kirmėlėmis.

Daug metų mokslininkai mėgina išvesti ilgaamžes kirmėles. Rezultatas jau apčiuopiamas – apvalios nedidukės kirmėlaitės Caenorhabditis elegans išgyvena net ilgiau kaip tris mėnesius, nors šiaip jų gentainės traukia tik iki 18-20 dienų.

„Šių gyvūnų amžius atitiktų 500 sveiko veiklaus žmogaus gyvenimo metų”, – teigia straipsnį žurnale „Science” paskelbę autoriai. Mokslininkai dar tvirtina, kad jų atradimas tinka ne tik kirmėlėms, bet ir žinduoliams, nes jie manipuliavo genais, kuriuos turi ir aukštesnieji gyvūnai.

Sintija Kenjon (Synthia Kenyon) su kolegomis kirmėlaites pasirinko dėl to, kad jų subrendęs organizmas susideda tik iš 959 ląstelių. Jų genomas gana paprastas, be to, daugelis jų genų tokie pat, kaip ir kitų sudėtingesnių organizmų, įskaitant žinduolius – tarp jų ir žmogų.

S. Kenjon (Synthia Kenyon) ir jos bendradarbiai jau moka įvairiais būdais prailginti šių kirmėlaičių gyvenimą – kaitaliojant genus ir aplinkos veiksnius.

Vienas iš genų ypač domina tyrinėtojus – tai IGF-1, arba insulino augimo veiksnys. Šis genas reguliuoja insulino panaudojimą organizme. Tam tikros šio geno mutacijos padvigubina kirmėlės gyvenimo trukmę, nes susilpnėja geno IGF-1 veiklumas. Pašalinus kirmėlės dauginimosi sistemą, jos gyvenimas pailgėja 2 kartus.

S. Kenjon (Synthia Kenyon) grupė ėmėsi veisti kirmėles, kurios turi mutavusį geną IGF-1. Beje, genetinės inžinerijos būdu, vadinamu RNR interferencija, dar labiau susilpninamas šio geno veikimas. Tokios kirmėlaitės gyvena dar ilgiau.

Po visų genetikos ir selekcijos procedūrų, pašalinus dauginimosi sistemą, vietoj 20 parų kirmėlių gyvenimo trukmė pasiekė net 124 dienas. Svarbiausia, kad tokios „senutės” visą savo gyvenimą buvo normaliai aktyvios.

Šiaip specialistų, siekiančių prailginti gyvenimą gyvūnams ar žmonėms, yra daug. Vieni parenka nekaloringas dietas – ką gi, taip mintančios pelės gyvena kiek ilgiau. Kiti mano, kad pakanka pašalinti reprodukcijos organus ir gyvenimas pailgėja. Treti linkę „tvarkyti” genus, reguliuojančius medžiagų apykaitą.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE