Vasario 23d. Sekmadienis

Nudegus - pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

2012 Balandžio 17d.
Peržiūrų skaičius: 86628
Nudegus - pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

Saugokite vaikus. Jie dažniausiai nukenčia dėl artimųjų neatsargumo. Kasmet Lietuvoje nudega per 10 000 žmonių, apie trečdalis jų - vaikai. Ketvirtadalis šių žmonių paguldoma į ligonines, kur jiems dėl įvairaus stiprumo nudegimų atliekamos sudėtingos operacijos. Medikai kartais būna bejėgiai padėti nudegusiems pacientams.

Todėl kiekvienais metais nuo nudegimų ir jų komplikacijų miršta apie 100 nukentėjusiųjų. Dalį šių žmonių galima būtų išgelbėti, palengvinti sunkiai nudegusiųjų būklę, sumažinti dėl nudegimų atsirandančius kosmetinius defektus, jei būtų suteikta kvalifikuota pirmoji pagalba. Deja, dažnai naudojamos liaudiškos priemonės ne tik nesumažina nudegimo, bet ir apsunkina gydymą.

Pirmosios pagalbos priemonės priklauso nuo nudegimą sukeliančio veiksnio ir jo veikimo trukmės. Dažniausiai pasitaikančius nudegimus galima klasifikuoti: nudegimai nuo saulės, karštų garų, skysčių, liepsnos, cheminių medžiagų, nudegimai prisilietus prie įkaitinto daikto, elektros šaltinio.

Nudegimai nuo saulės dažniausiai būna paviršiniai, pasireiškia odos paraudimu ir nesukelia rimtesnės grėsmės sveikatai. Šie nudegimai būna labai nemalonūs, skausmingi, kartais palieka žymes ilgesniam laikui pigmentines ir depigmentines dėmes. Apsisaugoti galima vartojant kremus nuo nudegimo saulėje, o jeigu jau nudegėte gelbėkitės įvairiais regeneruojančiais ar vitaminizuotais kremais.

Kitus nudegimus gydyti yra daug sunkiau.

Nudegimai karštais garais ir skysčiais gana panašūs. Pirmoji pagalba tokiu atveju labai svarbi. Pirmiausia reikia pašalinti nudegimo šaltinį - nuvilkti karštu skysčiu permirkusius rūbus. Tada nudegusi vieta atšaldoma. Medicininiai tyrimai rodo, kad efektyviausia - staigiai atšaldyti nudegusią vietą.

Ją reikia laikyti 3-5 minutes po tekančiu vandeniu, kurio temperatūra 5-10 laipsnių, galima šaldyti ledu ar sniegu. Staigiai atšaldžius sumažėja skausmas, pavyksta apsaugoti gilesnius odos sluoksnius. Tačiau jau po nudegimo atsiradę pakitimai ir organizmo reakcija į juos taip pat turi būti gydoma. Vėliau būtina žaizdą šaldyti 18-20 laipsnių temperatūroje.

Galima ant žaizdos uždėti drėgną tvarstį, suvilgytą furacilino tirpalu ar ramunėlių nuoviru. Praėjus 6 ir daugiau valandų, jei iškyla pūslės ar jos trūksta, uždedamas tvarstis su specialiais, ne riebaliniais tepalais - "Levosino", "Levomekolio", "Silvadeno". Šie tepalai nuskausmina žaizdą, apsaugo ją nuo išorinio traumavimo ir užteršimo bakterijomis, sudaro optimalias sąlygas žaizdai gyti.

Apsideginus vandeniu ir garais dažniausiai nudegimai būna paviršiniai (nors ne visuomet). Tai reiškia, kad tokie nudegimai sugyja patys. Dažni perrišimai tik kenkia tokiai žaizdai gyti - geriausia perrišinėti kas 23 dienas. Jeigu nudegimo plotas nedidelis, į gydytoją galima kreiptis ir kitą dieną.

Nudegimo plotą galima apsiskaičiuoti pagal tokią taisyklę: nudegusio žmogaus delno plotas yra lygus apytiksliai 1 procentui jo kūno paviršiaus ploto. Nedideliu nudegimu laikomas iki 5 procentų nudegimas suaugusiems ir iki 3 procentų paviršinis nudegimas vaikams. Kitu atveju geriau nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Jeigu nudegimo plotas didesnis, o šalia neturite jokių priemonių, atšaldykite vandeniu, pridenkite nudegusią vietą sausu švariu rankšluosčiu ar paklode, pagirdykite nudegusįjį šiltais gėrimais ir gabenkite į sveikatos priežiūros įstaigą.

Nudegus liepsna nudegimų plotas būna gana didelis ir tuoj pat po traumos smarkiai pablogėja ligonio būklė. Tokiu atveju nepakanka tik užgesinti degantį rūbą. Pirmiausia būtina nuvilkti drabužius. Jei drabužiai sintetiniai ir ant kūno išsilydė, nebūtina jų plėšti - geriau iškart apipilti vandeniu. Tada 3-5 minutėms uždėkite ledo ar šaldykite po tekančiu vandeniu.

Ligonį pagirdykite šiltu gėrimu, žaizdas uždenkite tvarsčiais, suvilgytais furacilino tirpalu. Ligonis patogiai paguldomas, duodama vaistų nuo skausmo. Jeigu aplinkos temperatūra žema, nukentėjusįjį reikėtų apkloti. Paskui kviečiama greitoji pagalba ir apdegęs žmogus gabenamas į artimiausią ligoninę.

Neužmirškite, kad ligonis gali būti prisikvėpavęs smalkių arba nudegę kvėpavimo takai. Tokiu atveju labai svarbu išvengti ilgo transportavimo ir kuo anksčiau pradėti gydymą. Todėl nebūtina ligonio iš karto gabenti į nudegimų gydymo centrą. Jūsų rajono ligoninės gydytojai puikiai išmano savo darbą ir įvertinę sužalojimus suteiks atitinkamą pagalbą. Jeigu iškils neaiškumų, jie visada pasikonsultuos telefonu su kolegomis, dirbančiais nudegimų centruose.

Jeigu nusideginote atvira liepsna, tačiau nudegimo plotas nedidelis, elkitės kaip minėta aukščiau. Tačiau žinokite - jei prisilietus prie žaizdos neskauda, nudegimas gali būti gilus. Kai žaizda gili, yra nudegę skausmo receptoriai. Tada matomos vien sprogusios pūslės, balkšvas žaizdos dugnas ar apanglėję audiniai. Kreipkitės į gydytoją nedelsiant - gali reikėti skubios operacijos.

Kontaktiniai nudegimai (prisilietus prie įkaitinto daikto) paprastai būna nedideli ir pirmosios pagalbos principai nesiskiria nuo anksčiau minėtų.

Atskirai paminėti verta nudegimus karšta derva. Jeigu nudegėte - tuoj pat atšaldykite žaizdą, nebūtina tuoj pat nuvalyti dervą. Ji nenuodinga, o grubiai gramdydami galite sužaloti sveikus audinius. Kai nudegusi vieta gerai atšaldyta, po kelių valandų dervą galima nuvalyti vaistiniais riebaliniais tepalais.

Nudegimai elektra dažnai būna nedidelio ploto, išoriškai sužalojimas nežymus. Tačiau elektra, ypač aukšta įtampa, gali stipriai pakenkti nervų sistemai - sutrinka kvėpavimas ar širdies veikla. Kuo skubiau ir laikydamiesi saugumo taisyklių atitraukite sužalotąjį nuo elektros šaltinio. Jeigu reikia, daromas dirbtinis kvėpavimas ir širdies masažas. Skubiai kviečiama greitoji medicinos pagalba, nukentėjėlis gabenamas į ligoninę.

Neretai apsideginama įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Nesvarbu, nudegėte rūgštimi ar šarmu - būtina gausiai nuplauti žaizdą vandeniu. Plaunama ne mažiau kaip 30 minučių - geriausia po tekančiu vandeniu. Jeigu plausite nepakankamai ilgai, cheminės medžiagos gali likti žaizdoje ir toliau žaloti audinius. Jeigu cheminė medžiaga pateko į akis, jas taip pat reikia gerai išplauti vandeniu. Anksčiau buvo manoma, kad nudegus rūgštimi reikia plauti sodos tirpalu. Naujausi tyrimai parodė, kad tai tiek pat efektyvu, kaip ir plauti vandeniu. Gausiai išplauta žaizda pridengiama kompresu, suvilgytu furacilino tirpalu, arba sutepama "Levosino" ar "Levomekolio" tepalais. Esant akių nudegimui skubiai kreipkitės į akių gydytoją.

Svarbu žinoti, kad kai kurie vaistai, kuriais nudegimus rekomenduoja gydyti kaimynės ar bendradarbės, ne visada yra tinkami. Pavyzdžiui, "Panthenol" flakonėlyje esantis aerozolis purškiamas virsta putomis. Tai ne gesintuvas ir ne pirmosios pagalbos priemonė nudegus. Pantoteninė rūgštis reikalinga sveikoje odoje vkstantiems procesams, tačiau nudegusi oda yra nesveika ir naudodami šį preparatą galite pakenkti sau. Jis vartotinas daug vėliau - gyjant žaizdai. Apie šaltalankio aliejų galima pasakyti visiškai tą patį. Jis naudojamas vėliau, kai žaizda jau gyja.

"Višnevskio" ir "Ichtiolo" tepalai netinka nudegusiai odai. Senokai pastebėta, kad jie skatina nudegusios žaizdos uždegiminius procesus, sudaro palankią terpę veistis mikrobams ir padidina pūliavimą.

Nudegusi vieta - ne sumuštinis ir nereikia jos tepti sviestu ar aliejumi. Šlapimo mėgėjams reikia priminti, kad sterilus būna tik vaiko šlapimas. Dažnas suaugęs žmogus, ypač vyresnio amžiaus, serga inkstų ligomis ir jo šlapime būna bakterijų - uždėję tokį tvarstį rizikuojate užteršti žaizdą mikrobais. Jeigu mėgstate geltonos spalvos skysčius, geriau vartokite furacilino tirpalą ar ramunėlių nuovirą.

Žymės: nudegimai
Vyrams labai naudingi riešutai (I dalis)

Vyrams labai naudingi riešutai (I dalis)

Pasak vyrų, riešutai – ne maistas. Geriausiu atveju - užkandis. Neteisūs esate mielieji, taip manydami. Skirtingų rūšių riešutai turi begalę naudingų savybių, kurios be abejonės, organizmui reikalingos. Specialistai tvirtina, jog per dieną...


Tyrimas: trečdalis vyresnio amžiaus vyrų niekada nesilankė pas urologą

Tyrimas: trečdalis vyresnio amžiaus vyrų niekada nesilankė pas urologą

Medikai tvirtina, kad, remiantis atlikto tyrimo duomenimis, net 36 proc. tikslinės grupės, t.y. 50-74 metų amžiaus vyrų, niekada nesilankė pas urologą dėl prostatos. 35 proc. apklaustųjų tvirtino, kad pas urologą apsilankantys bent kartą per...


Netekote darbo? Panika padėties nepakeis...

Netekote darbo? Panika padėties nepakeis...

Sveiki, patarkite, ką daryti. Prieš porą mėnesių vyras neteko darbo. Aišku, jis padeda prie namų, bet jaučiu, kad su juo darosi kažkas blogai, nes labai pasikeitė. Apsimetinėja, kad tai tik atostogos, arba nei iš šio, nei iš to pradeda pykti,...


Ginklas prieš krūties vėžį - tapyba

Ginklas prieš krūties vėžį - tapyba

Tapyba padeda atitrūkti nuo minčių ir užmiršti ligą. Tuo įsitikino bendrijos "Viktorija" moterys, sergančios krūties vėžiu ar jau laimėjusios kovą su šia liga. Moterys Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Krūties ligų chirurgijos...


Kaip šventinio maratono metu nepersivalgyti?

Kaip šventinio maratono metu nepersivalgyti?

Kaip nepersivalgyti per šventes, kai Kūčių vakarienei dvylika patiekalų yra privaloma ir vos ragaujant kiekvieno išeina dvylika kąsnių. O jei dar norisi pakartoti, juolab kad valgiai nekasdieniai ir pagal katalikams keliamus reikalavimus prieš...


Ką reikia žinoti dirbant karštyje?

Ką reikia žinoti dirbant karštyje?

Prasidėjusi vasara teikia ne tik įvairiapusius malonumus atostogaujantiems, bet ir ne itin palankias sąlygas darbovietėje. Valstybinė darbo inspekcija primena, kad karšti orai sukuria naują pavojų darbo vietose – organizmo perkaitimą....


Gydyklos vadovas: „Atvykstantys daro vieną klaidą“

Gydyklos vadovas: „Atvykstantys daro vieną klaidą“

„Po savaitės darbų maratono ir lėkimo, užtenka dviejų dienų intensyviai smegenų veiklai atsileisti“, – sako Kęstutis Ramanauskas, sveikatinimo ir poilsio centro „Aqua“ gydyklos vadovas Druskininkuose. Jis džiaugiasi,...


Kartu su greituoju maistu - nemokami cholesterolį mažinantys vaistai?

Kartu su greituoju maistu - nemokami cholesterolį mažinantys vaistai?

Grupė Londono karališkojo koledžo mokslininkų išanalizavo kelių širdies ligų tyrimų rezultatus ir padarė gan įdomią išvadą: kiekvienas "greitojo maisto" patiekalas turėtų būti komplektuojamas ne tik su keptomis bulvytėmis, bet ir su...


Hepatito C gydymui - šiuolaikiškos rekomendacijos

Hepatito C gydymui - šiuolaikiškos rekomendacijos

Hepatito C viruso (HCV) infekcija ir jos sukeltas kepenų uždegimas - viena aktualiausių sveikatos apsaugos problemų Lietuvoje. Ši virusinė liga palyginti nauja. C virusas pasaulyje buvo atrastas 1989 m., o Lietuvoje pirmieji hepatito C viruso...


Istorinės prabangos oazė atvira Jums

Istorinės prabangos oazė atvira Jums

Ant Baltijos jūros kranto, Palangos pakraštyje prie Botanikos parko, uždaroje, kruopščiai prižiūrėtoje 22 hektarų teritorijoje, įsikūrusi unikali vila „Auska“. Tai puiki vieta norintiems surengti prabangų priėmimą verslo partneriams,...


Kokią vietą užima cukrus sveikos mitybos piramidėje?

Kokią vietą užima cukrus sveikos mitybos piramidėje?

Kai trūksta energijos, norisi kažko skanaus, saldaus...Mūsų organizmai yra taip biologiškai sudėti, kad poreikis cukrui visgi egzistuoja. Nors šis cukraus poreikis žmogui jau buvo aktualus nuo senų laikų, kai kiekviena kalorija buvo svarbi, kad...


Indų peniai per maži standartiniams prezervatyvams

Indų peniai per maži standartiniams prezervatyvams

Tyrimas atskleidė, kad pagal tarptautinius standartus pagaminti prezervatyvai yra per dideli Indijos vyrams. Kaip praneša BBC, specialų tyrimą užsakė Indijos medicininių tyrimų taryba. Apklausus dagiau kaip tūkstantį indų, paaiškėjo, kad daugumos...


Nušalimo pasekmių išvengti galima

Nušalimo pasekmių išvengti galima

Paplites žmonių požiūris, kad nušalusias galūnes reikia šildyti, yra klaidingas ir gali sukelti sunkias komplikacijas. Ypatingai žalingas toks požiūris kai kurių medikų tarpe, ypač kai šildyti nušalusias galūnes pataria oficialios medicinos...


Draudimai rūkyti viešose vietose ženkliai sumažina širdies priepuolių skaičių

Draudimai rūkyti viešose vietose ženkliai sumažina širdies priepuolių skaičių

Draudimai rūkyti viešose vietose turėjo didesnę įtaką širdies priepuolių prevencijai nei kada nors tikėtasi, rodo surinkti duomenys. Anot dviejų studijų, draudimai rūkyti Europoje ir Šiaurės Amerikoje širdies smūgių sumažino trečdaliu, praneša...


Nutukimas žmogaus gyvenimą patrumpina 13 metų

Nutukimas žmogaus gyvenimą patrumpina 13 metų

Antsvorį turinčio žmogaus gyvenimas yra vidutiniškai 13 metų trumpesnis už normalaus kūno sudėjimo žmogaus gyvenimą. Baltimorės Džono Hopkinso universiteto mokslininkai tvirtina, jog, pradedant nuo 20 metų, mirtingumas tarp antsvorį turinčių...


Vyresniojo amžiaus moterys labiau mėgaujasi seksu

Vyresniojo amžiaus moterys labiau mėgaujasi seksu

Nors daugelis vyresniojo amžiaus moterų nuolatos peikia savo kūną, tačiau tai netrukdo joms mėgautis seksu. Moterys, artėjančios ties 40 –ojo jubiliejaus riba, drąsiau įgyvendina seksualines fantazijas. Kaip rašo telegraph co.uk, moterys...


Druskos žmogui nereikia

Druskos žmogui nereikia

Žinomas sveikuolis amerikietis Polis Ž. Bregas teigia, kad druska veikia kaip širdies nuodai. Net ir normalaus svorio žmonėms ji didina kraujo spaudimą, o nutukėliams – dar labiau. Pasaulyje esama genčių, kurios iki šiol nežino, kas yra...


Kaip atpažinti Parkinsono ligą?

Kaip atpažinti Parkinsono ligą?

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad balandžio 11 dieną pasaulyje minima tarptautinė sergančiųjų Parkinsono liga diena. Parkinsono liga po Alzheimerio ligos yra antra, labiausiai paplitusi lėtinė neurodegeneracinė liga,...


Žuvų taukai gali padėti ištikus insultui

Žuvų taukai gali padėti ištikus insultui

Žuvų taukuose esanti dokozahekseno riebalų rūgštis (DHR) gali apsaugoti smegenų audinį ir pagreitinti atsigavimą po stipraus išeminio insulto net tada, kai ši rūgštis panaudojama praėjus net penkioms valandoms po insulto, teigia JAV mokslininkai....


Prisiminkite: maisto papildai negydo

Prisiminkite: maisto papildai negydo

Visuomenėje paplitusį mitą, kad maisto papildai – tai vaistai, reikia rauti su šaknimis. Maisto papildams priskiriama būtų ir nebūtų savybių tikint, kad jie stebuklingai sumažina talijos apimtis ar padidina raumenų kiekį. Jeigu sveikai...


Siaučiant gripui: apie vitaminus, žoleles ir rogių ruošimą vasarą

Siaučiant gripui: apie vitaminus, žoleles ir rogių ruošimą vasarą

Palyginti su kitais Lietuvos miestais, pastarosiomis savaitėmis daugiausia gripu serga kauniečiai. Medikai perspėja: susirgimų skaičius tik augs. Kalniečių poliklinikos Šeimos klinikos šeimos gydytoja ir vyr. specialistė Nijolė Vitkienė...


Paplūdimyje išsausintoms pėdoms – kaukės ir masažai

Paplūdimyje išsausintoms pėdoms – kaukės ir masažai

Vasarą moterys ir vyrai avi atvirą avalynę, todėl pasirūpinti kojų išvaizda itin aktualu, kad kojos ir pėdos atrodytų ne tik gražios, išpuoselėtos, bet ir sveikos. „Kojų oda reikalauja ne mažiau priežiūros negu viso kūno. Tačiau pėdas...


Venerinės ligos – dažna persileidimo priežastis

Venerinės ligos – dažna persileidimo priežastis

Viena iš dešimties pastojusiųjų moterų patiria savaiminį nėštumo nutrūkimą dėl lytiniu keliu plintančių ligų. Specializuotoje lytinės sveikatos priežiūros klinikoje "Asmeda" konsultuojantis gydytojas Mamertas Kukčikaitis perspėja, kad...


Skiepai – būtinas kelionių palydovas

Skiepai – būtinas kelionių palydovas

Praėjusiais metais pasaulyje buvo užregistruotas vienas įvežtinis Lassa karštligės atvejis Jungtinėje Karalystėje, du laukinio poliomielito viruso atvejai Mauritanijoje, Krymo Kongo hemoraginės karštligės atvejis Graikijoje, penki maro atvejai...


Kaip deginti kilogramus?

Kaip deginti kilogramus?

2 valgomieji šaukštai avižų užpilami litru vandens, pavirinama, kol suminkštėja, 6 valandas palaukiama, perkošiama ir geriama po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną. Rekomenduojama valgyti daug aguročių, kurie suaktyvina žarnyno peristaltiką,...


Daugėja sergančiųjų gripu ir peršalimo ligomis

Daugėja sergančiųjų gripu ir peršalimo ligomis

Lietuvoje, kaip ir daugumoje Europos šalių, registruojamas didėjantis sergančiųjų gripu ir užkrečiamosiomis ūmių viršutinių kvėpavimo takų (ŪVKTI) infekcijų sukeltomis ligomis skaičius. Tačiau besikreipiančių į medikus pacientų mažėja, teigia...


Atrastas dar vienas lazerinės diagnostikos metodas odontologijoje

Atrastas dar vienas lazerinės diagnostikos metodas odontologijoje

Šiuo metu dantistai atsiradusias dantų ertmes nustato naudodamiesi rentgeno spinduliais bei metalų zondais, tačiau šios priemonės neleidžia nustatyti susilpnėjusio dantų emalio tol, kol jo nereikia taisyti. Šią problemą gali padėti išspręsti...


Bioritmai: kaip elgtis, kai sutrinka vidinis laikrodis?

Bioritmai: kaip elgtis, kai sutrinka vidinis laikrodis?

Dauguma žino, kad mūsų biologiniai laikrodžiai suderinti ganėtinai tiksliai. Tačiau įvairūs pokyčiai juos sutrikdo. Kaip elgtis tuomet? 1 problema. Pavasarį dažnai kenčiame nuo nemigos, nuovargio, o laikrodžių persukimas tik apsunkina situaciją....


Genovaitė Petronienė. Geriau už kalnus gali būti tik kalnai

Genovaitė Petronienė. Geriau už kalnus gali būti tik kalnai

Kelionės į kalnus dažnai romantizuojamos, kalnais "susergama". Tai rodo, kad jos labai veikia žmogaus psichiką. Kokio poveikio galima tikėtis kopiant į kalnus? Galbūt toks žygis gali iš esmės pakeisti asmenybę? Praėjusią vasarą didelis...


Gyvenimas virtualioje erdvėje: atotrūkis nuo kūno, paviršutiniškumas, infarkto grėsmė

Gyvenimas virtualioje erdvėje: atotrūkis nuo kūno, paviršutiniškumas, infarkto grėsmė

Nors internetas leidžia daug ką atlikti greičiau ir patogiau, gyvenimo perkėlimas į virtualią erdvę turi neigiamų pasekmių ne tik žmogaus fizinei sveikatai, bet ir mąstymui, tikrovės suvokimui, gebėjimui skirti gera nuo bloga. Taip LRT.lt tvirtina...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9