Spalio 14d. Pirmadienis

Nudegus - pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

2012 Balandžio 17d.
Peržiūrų skaičius: 86628
Nudegus - pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

Saugokite vaikus. Jie dažniausiai nukenčia dėl artimųjų neatsargumo. Kasmet Lietuvoje nudega per 10 000 žmonių, apie trečdalis jų - vaikai. Ketvirtadalis šių žmonių paguldoma į ligonines, kur jiems dėl įvairaus stiprumo nudegimų atliekamos sudėtingos operacijos. Medikai kartais būna bejėgiai padėti nudegusiems pacientams.

Todėl kiekvienais metais nuo nudegimų ir jų komplikacijų miršta apie 100 nukentėjusiųjų. Dalį šių žmonių galima būtų išgelbėti, palengvinti sunkiai nudegusiųjų būklę, sumažinti dėl nudegimų atsirandančius kosmetinius defektus, jei būtų suteikta kvalifikuota pirmoji pagalba. Deja, dažnai naudojamos liaudiškos priemonės ne tik nesumažina nudegimo, bet ir apsunkina gydymą.

Pirmosios pagalbos priemonės priklauso nuo nudegimą sukeliančio veiksnio ir jo veikimo trukmės. Dažniausiai pasitaikančius nudegimus galima klasifikuoti: nudegimai nuo saulės, karštų garų, skysčių, liepsnos, cheminių medžiagų, nudegimai prisilietus prie įkaitinto daikto, elektros šaltinio.

Nudegimai nuo saulės dažniausiai būna paviršiniai, pasireiškia odos paraudimu ir nesukelia rimtesnės grėsmės sveikatai. Šie nudegimai būna labai nemalonūs, skausmingi, kartais palieka žymes ilgesniam laikui pigmentines ir depigmentines dėmes. Apsisaugoti galima vartojant kremus nuo nudegimo saulėje, o jeigu jau nudegėte gelbėkitės įvairiais regeneruojančiais ar vitaminizuotais kremais.

Kitus nudegimus gydyti yra daug sunkiau.

Nudegimai karštais garais ir skysčiais gana panašūs. Pirmoji pagalba tokiu atveju labai svarbi. Pirmiausia reikia pašalinti nudegimo šaltinį - nuvilkti karštu skysčiu permirkusius rūbus. Tada nudegusi vieta atšaldoma. Medicininiai tyrimai rodo, kad efektyviausia - staigiai atšaldyti nudegusią vietą.

Ją reikia laikyti 3-5 minutes po tekančiu vandeniu, kurio temperatūra 5-10 laipsnių, galima šaldyti ledu ar sniegu. Staigiai atšaldžius sumažėja skausmas, pavyksta apsaugoti gilesnius odos sluoksnius. Tačiau jau po nudegimo atsiradę pakitimai ir organizmo reakcija į juos taip pat turi būti gydoma. Vėliau būtina žaizdą šaldyti 18-20 laipsnių temperatūroje.

Galima ant žaizdos uždėti drėgną tvarstį, suvilgytą furacilino tirpalu ar ramunėlių nuoviru. Praėjus 6 ir daugiau valandų, jei iškyla pūslės ar jos trūksta, uždedamas tvarstis su specialiais, ne riebaliniais tepalais - "Levosino", "Levomekolio", "Silvadeno". Šie tepalai nuskausmina žaizdą, apsaugo ją nuo išorinio traumavimo ir užteršimo bakterijomis, sudaro optimalias sąlygas žaizdai gyti.

Apsideginus vandeniu ir garais dažniausiai nudegimai būna paviršiniai (nors ne visuomet). Tai reiškia, kad tokie nudegimai sugyja patys. Dažni perrišimai tik kenkia tokiai žaizdai gyti - geriausia perrišinėti kas 23 dienas. Jeigu nudegimo plotas nedidelis, į gydytoją galima kreiptis ir kitą dieną.

Nudegimo plotą galima apsiskaičiuoti pagal tokią taisyklę: nudegusio žmogaus delno plotas yra lygus apytiksliai 1 procentui jo kūno paviršiaus ploto. Nedideliu nudegimu laikomas iki 5 procentų nudegimas suaugusiems ir iki 3 procentų paviršinis nudegimas vaikams. Kitu atveju geriau nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Jeigu nudegimo plotas didesnis, o šalia neturite jokių priemonių, atšaldykite vandeniu, pridenkite nudegusią vietą sausu švariu rankšluosčiu ar paklode, pagirdykite nudegusįjį šiltais gėrimais ir gabenkite į sveikatos priežiūros įstaigą.

Nudegus liepsna nudegimų plotas būna gana didelis ir tuoj pat po traumos smarkiai pablogėja ligonio būklė. Tokiu atveju nepakanka tik užgesinti degantį rūbą. Pirmiausia būtina nuvilkti drabužius. Jei drabužiai sintetiniai ir ant kūno išsilydė, nebūtina jų plėšti - geriau iškart apipilti vandeniu. Tada 3-5 minutėms uždėkite ledo ar šaldykite po tekančiu vandeniu.

Ligonį pagirdykite šiltu gėrimu, žaizdas uždenkite tvarsčiais, suvilgytais furacilino tirpalu. Ligonis patogiai paguldomas, duodama vaistų nuo skausmo. Jeigu aplinkos temperatūra žema, nukentėjusįjį reikėtų apkloti. Paskui kviečiama greitoji pagalba ir apdegęs žmogus gabenamas į artimiausią ligoninę.

Neužmirškite, kad ligonis gali būti prisikvėpavęs smalkių arba nudegę kvėpavimo takai. Tokiu atveju labai svarbu išvengti ilgo transportavimo ir kuo anksčiau pradėti gydymą. Todėl nebūtina ligonio iš karto gabenti į nudegimų gydymo centrą. Jūsų rajono ligoninės gydytojai puikiai išmano savo darbą ir įvertinę sužalojimus suteiks atitinkamą pagalbą. Jeigu iškils neaiškumų, jie visada pasikonsultuos telefonu su kolegomis, dirbančiais nudegimų centruose.

Jeigu nusideginote atvira liepsna, tačiau nudegimo plotas nedidelis, elkitės kaip minėta aukščiau. Tačiau žinokite - jei prisilietus prie žaizdos neskauda, nudegimas gali būti gilus. Kai žaizda gili, yra nudegę skausmo receptoriai. Tada matomos vien sprogusios pūslės, balkšvas žaizdos dugnas ar apanglėję audiniai. Kreipkitės į gydytoją nedelsiant - gali reikėti skubios operacijos.

Kontaktiniai nudegimai (prisilietus prie įkaitinto daikto) paprastai būna nedideli ir pirmosios pagalbos principai nesiskiria nuo anksčiau minėtų.

Atskirai paminėti verta nudegimus karšta derva. Jeigu nudegėte - tuoj pat atšaldykite žaizdą, nebūtina tuoj pat nuvalyti dervą. Ji nenuodinga, o grubiai gramdydami galite sužaloti sveikus audinius. Kai nudegusi vieta gerai atšaldyta, po kelių valandų dervą galima nuvalyti vaistiniais riebaliniais tepalais.

Nudegimai elektra dažnai būna nedidelio ploto, išoriškai sužalojimas nežymus. Tačiau elektra, ypač aukšta įtampa, gali stipriai pakenkti nervų sistemai - sutrinka kvėpavimas ar širdies veikla. Kuo skubiau ir laikydamiesi saugumo taisyklių atitraukite sužalotąjį nuo elektros šaltinio. Jeigu reikia, daromas dirbtinis kvėpavimas ir širdies masažas. Skubiai kviečiama greitoji medicinos pagalba, nukentėjėlis gabenamas į ligoninę.

Neretai apsideginama įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Nesvarbu, nudegėte rūgštimi ar šarmu - būtina gausiai nuplauti žaizdą vandeniu. Plaunama ne mažiau kaip 30 minučių - geriausia po tekančiu vandeniu. Jeigu plausite nepakankamai ilgai, cheminės medžiagos gali likti žaizdoje ir toliau žaloti audinius. Jeigu cheminė medžiaga pateko į akis, jas taip pat reikia gerai išplauti vandeniu. Anksčiau buvo manoma, kad nudegus rūgštimi reikia plauti sodos tirpalu. Naujausi tyrimai parodė, kad tai tiek pat efektyvu, kaip ir plauti vandeniu. Gausiai išplauta žaizda pridengiama kompresu, suvilgytu furacilino tirpalu, arba sutepama "Levosino" ar "Levomekolio" tepalais. Esant akių nudegimui skubiai kreipkitės į akių gydytoją.

Svarbu žinoti, kad kai kurie vaistai, kuriais nudegimus rekomenduoja gydyti kaimynės ar bendradarbės, ne visada yra tinkami. Pavyzdžiui, "Panthenol" flakonėlyje esantis aerozolis purškiamas virsta putomis. Tai ne gesintuvas ir ne pirmosios pagalbos priemonė nudegus. Pantoteninė rūgštis reikalinga sveikoje odoje vkstantiems procesams, tačiau nudegusi oda yra nesveika ir naudodami šį preparatą galite pakenkti sau. Jis vartotinas daug vėliau - gyjant žaizdai. Apie šaltalankio aliejų galima pasakyti visiškai tą patį. Jis naudojamas vėliau, kai žaizda jau gyja.

"Višnevskio" ir "Ichtiolo" tepalai netinka nudegusiai odai. Senokai pastebėta, kad jie skatina nudegusios žaizdos uždegiminius procesus, sudaro palankią terpę veistis mikrobams ir padidina pūliavimą.

Nudegusi vieta - ne sumuštinis ir nereikia jos tepti sviestu ar aliejumi. Šlapimo mėgėjams reikia priminti, kad sterilus būna tik vaiko šlapimas. Dažnas suaugęs žmogus, ypač vyresnio amžiaus, serga inkstų ligomis ir jo šlapime būna bakterijų - uždėję tokį tvarstį rizikuojate užteršti žaizdą mikrobais. Jeigu mėgstate geltonos spalvos skysčius, geriau vartokite furacilino tirpalą ar ramunėlių nuovirą.

Žymės: nudegimai
Išsėtinė sklerozė dangstosi kitų ligų požymiais

Išsėtinė sklerozė dangstosi kitų ligų požymiais

Jaunų žmonių liga. Taip trumpai būtų galima apibūdinti išsėtinę sklerozę. Tačiau ryškėja nauja tendencija – liga nustatoma ir vaikams, nors dar prieš keletą metų tokie atvejai buvo vadinami išskirtiniais. Klaipėdos universitetinės ligoninės...


Omega-3 gali sulėtinti raumenų nykimą senatvėje

Omega-3 gali sulėtinti raumenų nykimą senatvėje

Kasdien vartojant omega-3 papildus, senyviems žmonėms gali paspartėti raumenų proteino sintezė ir sulėtėti degeneratyvinis raumenų nykimas, rodo JAV atliktas tyrimas. Nustatyta, kad aštuonias savaites kasdien suvartojant po 4 gramus omega-3...


Europa – už sveiką širdį

Europa – už sveiką širdį

Septintoji Europos mokslinių tyrimų programa skyrė 14 milijonų eurų ketverius metus truksiančiam projektui "euHeart". Juo siekiama pagerinti širdies ir kraujagyslių ligų diagnostiką bei gydymą. Konsorciumą sudaro 16 partnerių iš šešių...


Mitai apie alergiją: alergologės atsakymai

Mitai apie alergiją: alergologės atsakymai

Mitai gimsta tuomet, kai žmonės turi per mažai arba per daug, bet klaidingų žinių tam tikra tema. Alergijos tema šiandien, o ypač šiltuoju metų laiku, kalbama bei rašoma daug. Ir visgi gydytojai alergologai praktiškai susiduria su pacientais,...


Miego trūkumas gali tapti ankstyvos mirties priežastimi

Miego trūkumas gali tapti ankstyvos mirties priežastimi

Mažiau nei 6 valandos miego per parą gali tapti ankstyvos mirties priežastimi, teigia Didžiosios Britanijos ir Italijos mokslininkai, skelbia BBC. Anot mokslininkų, nuolatinį miego trūkumą patiriantys žmonės turi 12 proc. daugiau galimybių mirti...


Nušalimo pasekmių išvengti galima

Nušalimo pasekmių išvengti galima

Paplites žmonių požiūris, kad nušalusias galūnes reikia šildyti, yra klaidingas ir gali sukelti sunkias komplikacijas. Ypatingai žalingas toks požiūris kai kurių medikų tarpe, ypač kai šildyti nušalusias galūnes pataria oficialios medicinos...


Dėl ko skauda kelių sąnarius?

Dėl ko skauda kelių sąnarius?

Kelio sąnario anatominė struktūra gana sudėtinga. Blauzdikaulis, šlaunikaulis, girnelė, sąnarinė kapsulė, gaubianti sąnarį bei sudaranti papildomas kišenes aplink jį, meniskai, raiščiai, raumenų sausgyslės - visa tai sudaro gana sudėtingą...


Ultravioletiniais spinduliais reikia mėgautis atsargiai

Ultravioletiniais spinduliais reikia mėgautis atsargiai

Išsiilgę saulės kai kurie tautiečiai traukia į soliariumą, tie, kurie gali sau leisti daugiau - atostogauti į saulėtas šalis. Abiem atvejais neapsieinama be deginimosi ar įdegio kosmetikos. Tik ar visada ji saugi? Pasak Vilniaus visuomenės...


Riebalų "nusiurbimas" be operacijos - kavitacija

Riebalų "nusiurbimas" be operacijos - kavitacija

Skamba neįtikėtinai? Tačiau tai jau įmanoma gyd. G.Ramanauskienės Grožio ir sveikatos centre. Jokios narkozės, skausmo, kraujosruvų, randų- tik gana malonių procedūrų kompleksas ir svajonių figūra taps realybe. Ultragarsą visi pažįstame kaip...


Kodėl mylėtis lėtai smagiau?

Kodėl mylėtis lėtai smagiau?

Moterys mėgsta mylėtis lėtai. Todėl nepriimkite skubotų išvadų: jei moteris susijaudino, tai visai neparodo fakto, kad ji jau netoli kulminacijos momento. Vyrai, prisiminkite gerą taisyklę: jeigu jums atrodo, kad moteris patirs orgazmą per...


Nutukimo epidemija ir fizinis aktyvumas nesusiję, atskleidė tyrimas

Nutukimo epidemija ir fizinis aktyvumas nesusiję, atskleidė tyrimas

Naujas JAV mokslininkų tyrimas neigia paplitusį požiūrį, kad fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių veiksnių siekiant sustabdyti nutukimo epidemiją. Loyolos universiteto Čikagoje (JAV) Sveikatos sistemos tyrimų centro ir su juo...


Mityba: sunkus darbas pagerina maisto skonį

Mityba: sunkus darbas pagerina maisto skonį

Mokslininkai atrado, kad didesnis fizinis krūvis gali ne tik padidinti apetitą, bet ir pagerinti patiekalų skonį. Tyrimą su laboratorinėmis pelėmis atliko mokslininkai iš Johns Hopkins universiteto. Jų teigimu, įdėjus daugiau pastangų, siekiant...


Žuvų taukai gali padėti ištikus insultui

Žuvų taukai gali padėti ištikus insultui

Žuvų taukuose esanti dokozahekseno riebalų rūgštis (DHR) gali apsaugoti smegenų audinį ir pagreitinti atsigavimą po stipraus išeminio insulto net tada, kai ši rūgštis panaudojama praėjus net penkioms valandoms po insulto, teigia JAV mokslininkai....


Lietuviai dirba ilgiau už vidutinį europietį

Lietuviai dirba ilgiau už vidutinį europietį

Tyrimų bendrovės "Eurofound" atliktas tyrimas parodė, kad Europos valstybėse visu etatu dirbančių žmonių reali darbo savaitė yra ilgesnė nei 2010 Europos Sąjungos (ES) valstybių narių sutartas vidurkis, rašoma "Eurofound"...


Liaudies medicinos mitai: vitaminas C nemalšina gripo ir peršalimo simptomų

Liaudies medicinos mitai: vitaminas C nemalšina gripo ir peršalimo simptomų

Daugelis žinome, kad vitaminas C padeda kovoti su peršalimu, kmynai gerina virškinimą, o riebus maistas prieš vartojant alkoholį mažina pagirias. Visgi, kaip yra iš tikrųjų? Mitas. Abi ligos sukeltos virusų, su kuriais galima kovoti...


Šaltis – kaip peilis, žeidžia ir žudo

Šaltis – kaip peilis, žeidžia ir žudo

Mini sijonėlis, plonos kojinės ir dirbtinės odos batai – taip apsirengus ir apsiavus bei pastovėjus 20 °C šaltyje nušalimas garantuotas. Ar mes to norime? Nušalimas atsiranda dėl šalčio poveikio. Jis priklauso nuo aplinkos temperatūros,...


Pavasarį geriau vaikų negimdyti – jie dažniau serga anoreksija

Pavasarį geriau vaikų negimdyti – jie dažniau serga anoreksija

Žmonės, kurie gimė pavasarį, dažniau kenčia nuo anoreksijos, teigia mokslininkai. Kaip rašo dailymail.co.uk, pavasarį gimusiems kūdikiams dažniau pasireiškia valgymo sutrikimai. O tai lemia, kad ateityje šie žmonės gali kentėti nuo anoreksijos....


Mobilieji telefonai pažeidžia atmintį, nustatė Švedijos mokslininkai

Mobilieji telefonai pažeidžia atmintį, nustatė Švedijos mokslininkai

Mobiliųjų telefonų radiacija kenkia trumpalaikei žiurkių atminčiai, atskleidė naujas Švedijoje atliktas tyrimas. Lundo universiteto tyrėjų eksperimento išvadose sakoma, kad po daug kartų kartotų elektromagnetinės spinduliuotės, pagal stiprumą...


Kiek orgazmas trunka vyrams ir moterims?

Kiek orgazmas trunka vyrams ir moterims?

Medikai sakytų, kad orgazmas – nevalinga raumens susitraukimo serija. Tačiau daugeliui žmonių orgazmas yra šis tas daugiau, kas priverčia kojas drebėti. "Vieniems orgazmas – neapsakomas malonumas, kitiems – galvosūkis, o...


Spalvų poveikis sveikatai

Spalvų poveikis sveikatai

Mes gyvename spalvų pasaulyje. Su spalva susiduriame nuo pat lopšio, kai mama virš lovytės pakabina spalvotus žaisliukus. Sakoma, kad vaikai jau nuo trijų mėnesių pradeda skirti kai kurias spalvas. Įvairūs ir sudėtingi mechanizmai formuoja...


Priklausomybė nuo interneto skatina depresiją

Priklausomybė nuo interneto skatina depresiją

Be saiko internete naršantys paaugliai daugiau nei du kartus dažniau serga depresija, negu tai saikingai darantys jų bendraamžiai, rašo "AFP". Tokia išvada buvo padaryta atliktame tyrime Guančžou (Guangzhou) provincijoje Kinijoje. Iš...


ŽIV ir uodai

ŽIV ir uodai

Ar uodas, prisisiurbęs žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užkrėsto žmogaus kraujo, gali šią infekciją perduoti kitam asmeniui? Seniai įrodyta, kad jokiais būdais jokie uodai, jokie vabzdžiai ŽIV neplatina. Šio viruso plitimo keliai gerai žinomi,...


Lietuviai profesinėmis ligomis serga rečiau

Lietuviai profesinėmis ligomis serga rečiau

Šių metų pirmąjį pusmetį 309 lietuviai sirgo profesinėmis ligomis. Tai 33 proc. mažiau nei 2009 metais. Daugiausia sergama kaulų ir raumenų ligomis. "Viena iš priežasčių galėtų būti didėjantis nedarbas Lietuvoje", - kalbėjo Higienos...


Seksas iš tikrųjų gali nužudyti

Seksas iš tikrųjų gali nužudyti

Staigus intensyvus fizinis krūvis, toks kaip bėgiojimas arba mylėjimasis, smarkiai padidina širdies smūgio riziką, ypač žmonėms, kurie nesimankština reguliariai, antradienį paskelbė JAV tyrėjai. Gydytojai jau seniai žinojo, kad fizinis aktyvumas...


Kai kamuoja troškulys

Kai kamuoja troškulys

Ką gerti vasarą, kai kamuoja troškulys, koks gėrimas sveikiausias? Labai sunku kategoriškai pasakyti: šie gėrimai yra sveiki, o šie – ne. Kiekvienas gėrimas turi savo privalumų ir trūkumų. Pavyzdžiui, sultyse, ypač natūraliose, yra daug...


Antioksidantai išsaugo arterijų sveikatą

Antioksidantai išsaugo arterijų sveikatą

Į širdies ligas linkusiems žmonėms ilgą laiką vartojant antioksidantus, tai turi teigiamo poveikio cukraus ir riebalų apykaitai, taip pat kraujospūdžiui ir arterijų sienelių elastingumui. Žurnale "Nutrition and Metabolism" paskelbtoje...


Akupunktūra padeda mesti rūkyti

Akupunktūra padeda mesti rūkyti

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių renkasi natūralius gydymo metodus. Vienas populiariausių – akupunktūra, kai adatomis veikiami biologiškai aktyvūs žmogaus kūno taškai. Šis gydymo būdas, pradėtas taikyti Kinijoje, dabar vertinamas visame...


Alergiją sieja su klimato kaita

Alergiją sieja su klimato kaita

Žiedadulkių kiekiai pastaruosius 6 metus vis augo, tad tai gali būti susiję su stiprėjančiais alergijos simptomais, mano Italijos mokslininkai. Genujos universiteto mokslininkai registravo žiedadulkių kiekį, žiedadulkių sezono trukmę bei žmonių...


Černobylio katastrofos poveikis žmonių sveikatai iki šiol žadina ginčus

Černobylio katastrofos poveikis žmonių sveikatai iki šiol žadina ginčus

Volodymyras Palkinas kasmet bent du mėnesius praleidžia vienoje Kijevo ligoninėje. Šis vyras - vienas iš šimtų tūkstančių darbininkų, kurie 1986 metų balandį buvo pasiųsti likviduoti avarijos Černobylio atominėje elektrinėje, o ši užduotis, pasak,...


Kaip atsikratyti žagsėjimo?

Kaip atsikratyti žagsėjimo?

Žagsėjimas - nevalingas diafragmos susitraukimas, dažniausiai kylantis padauginus alkoholio, o daug rūkantiems žagsėjimas gali būti onkologinės ligos ženklas. Žagsėjimą kai kada gali išprovokuoti stemplės uždegimas, skrandžio augliai, sutrikęs...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9