Gegužės 25d. Trečiadienis

Nudegus - pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

2012 Balandžio 17d.
Peržiūrų skaičius: 86628
Nudegus - pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

Saugokite vaikus. Jie dažniausiai nukenčia dėl artimųjų neatsargumo. Kasmet Lietuvoje nudega per 10 000 žmonių, apie trečdalis jų - vaikai. Ketvirtadalis šių žmonių paguldoma į ligonines, kur jiems dėl įvairaus stiprumo nudegimų atliekamos sudėtingos operacijos. Medikai kartais būna bejėgiai padėti nudegusiems pacientams.

Todėl kiekvienais metais nuo nudegimų ir jų komplikacijų miršta apie 100 nukentėjusiųjų. Dalį šių žmonių galima būtų išgelbėti, palengvinti sunkiai nudegusiųjų būklę, sumažinti dėl nudegimų atsirandančius kosmetinius defektus, jei būtų suteikta kvalifikuota pirmoji pagalba. Deja, dažnai naudojamos liaudiškos priemonės ne tik nesumažina nudegimo, bet ir apsunkina gydymą.

Pirmosios pagalbos priemonės priklauso nuo nudegimą sukeliančio veiksnio ir jo veikimo trukmės. Dažniausiai pasitaikančius nudegimus galima klasifikuoti: nudegimai nuo saulės, karštų garų, skysčių, liepsnos, cheminių medžiagų, nudegimai prisilietus prie įkaitinto daikto, elektros šaltinio.

Nudegimai nuo saulės dažniausiai būna paviršiniai, pasireiškia odos paraudimu ir nesukelia rimtesnės grėsmės sveikatai. Šie nudegimai būna labai nemalonūs, skausmingi, kartais palieka žymes ilgesniam laikui pigmentines ir depigmentines dėmes. Apsisaugoti galima vartojant kremus nuo nudegimo saulėje, o jeigu jau nudegėte gelbėkitės įvairiais regeneruojančiais ar vitaminizuotais kremais.

Kitus nudegimus gydyti yra daug sunkiau.

Nudegimai karštais garais ir skysčiais gana panašūs. Pirmoji pagalba tokiu atveju labai svarbi. Pirmiausia reikia pašalinti nudegimo šaltinį - nuvilkti karštu skysčiu permirkusius rūbus. Tada nudegusi vieta atšaldoma. Medicininiai tyrimai rodo, kad efektyviausia - staigiai atšaldyti nudegusią vietą.

Ją reikia laikyti 3-5 minutes po tekančiu vandeniu, kurio temperatūra 5-10 laipsnių, galima šaldyti ledu ar sniegu. Staigiai atšaldžius sumažėja skausmas, pavyksta apsaugoti gilesnius odos sluoksnius. Tačiau jau po nudegimo atsiradę pakitimai ir organizmo reakcija į juos taip pat turi būti gydoma. Vėliau būtina žaizdą šaldyti 18-20 laipsnių temperatūroje.

Galima ant žaizdos uždėti drėgną tvarstį, suvilgytą furacilino tirpalu ar ramunėlių nuoviru. Praėjus 6 ir daugiau valandų, jei iškyla pūslės ar jos trūksta, uždedamas tvarstis su specialiais, ne riebaliniais tepalais - "Levosino", "Levomekolio", "Silvadeno". Šie tepalai nuskausmina žaizdą, apsaugo ją nuo išorinio traumavimo ir užteršimo bakterijomis, sudaro optimalias sąlygas žaizdai gyti.

Apsideginus vandeniu ir garais dažniausiai nudegimai būna paviršiniai (nors ne visuomet). Tai reiškia, kad tokie nudegimai sugyja patys. Dažni perrišimai tik kenkia tokiai žaizdai gyti - geriausia perrišinėti kas 23 dienas. Jeigu nudegimo plotas nedidelis, į gydytoją galima kreiptis ir kitą dieną.

Nudegimo plotą galima apsiskaičiuoti pagal tokią taisyklę: nudegusio žmogaus delno plotas yra lygus apytiksliai 1 procentui jo kūno paviršiaus ploto. Nedideliu nudegimu laikomas iki 5 procentų nudegimas suaugusiems ir iki 3 procentų paviršinis nudegimas vaikams. Kitu atveju geriau nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Jeigu nudegimo plotas didesnis, o šalia neturite jokių priemonių, atšaldykite vandeniu, pridenkite nudegusią vietą sausu švariu rankšluosčiu ar paklode, pagirdykite nudegusįjį šiltais gėrimais ir gabenkite į sveikatos priežiūros įstaigą.

Nudegus liepsna nudegimų plotas būna gana didelis ir tuoj pat po traumos smarkiai pablogėja ligonio būklė. Tokiu atveju nepakanka tik užgesinti degantį rūbą. Pirmiausia būtina nuvilkti drabužius. Jei drabužiai sintetiniai ir ant kūno išsilydė, nebūtina jų plėšti - geriau iškart apipilti vandeniu. Tada 3-5 minutėms uždėkite ledo ar šaldykite po tekančiu vandeniu.

Ligonį pagirdykite šiltu gėrimu, žaizdas uždenkite tvarsčiais, suvilgytais furacilino tirpalu. Ligonis patogiai paguldomas, duodama vaistų nuo skausmo. Jeigu aplinkos temperatūra žema, nukentėjusįjį reikėtų apkloti. Paskui kviečiama greitoji pagalba ir apdegęs žmogus gabenamas į artimiausią ligoninę.

Neužmirškite, kad ligonis gali būti prisikvėpavęs smalkių arba nudegę kvėpavimo takai. Tokiu atveju labai svarbu išvengti ilgo transportavimo ir kuo anksčiau pradėti gydymą. Todėl nebūtina ligonio iš karto gabenti į nudegimų gydymo centrą. Jūsų rajono ligoninės gydytojai puikiai išmano savo darbą ir įvertinę sužalojimus suteiks atitinkamą pagalbą. Jeigu iškils neaiškumų, jie visada pasikonsultuos telefonu su kolegomis, dirbančiais nudegimų centruose.

Jeigu nusideginote atvira liepsna, tačiau nudegimo plotas nedidelis, elkitės kaip minėta aukščiau. Tačiau žinokite - jei prisilietus prie žaizdos neskauda, nudegimas gali būti gilus. Kai žaizda gili, yra nudegę skausmo receptoriai. Tada matomos vien sprogusios pūslės, balkšvas žaizdos dugnas ar apanglėję audiniai. Kreipkitės į gydytoją nedelsiant - gali reikėti skubios operacijos.

Kontaktiniai nudegimai (prisilietus prie įkaitinto daikto) paprastai būna nedideli ir pirmosios pagalbos principai nesiskiria nuo anksčiau minėtų.

Atskirai paminėti verta nudegimus karšta derva. Jeigu nudegėte - tuoj pat atšaldykite žaizdą, nebūtina tuoj pat nuvalyti dervą. Ji nenuodinga, o grubiai gramdydami galite sužaloti sveikus audinius. Kai nudegusi vieta gerai atšaldyta, po kelių valandų dervą galima nuvalyti vaistiniais riebaliniais tepalais.

Nudegimai elektra dažnai būna nedidelio ploto, išoriškai sužalojimas nežymus. Tačiau elektra, ypač aukšta įtampa, gali stipriai pakenkti nervų sistemai - sutrinka kvėpavimas ar širdies veikla. Kuo skubiau ir laikydamiesi saugumo taisyklių atitraukite sužalotąjį nuo elektros šaltinio. Jeigu reikia, daromas dirbtinis kvėpavimas ir širdies masažas. Skubiai kviečiama greitoji medicinos pagalba, nukentėjėlis gabenamas į ligoninę.

Neretai apsideginama įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Nesvarbu, nudegėte rūgštimi ar šarmu - būtina gausiai nuplauti žaizdą vandeniu. Plaunama ne mažiau kaip 30 minučių - geriausia po tekančiu vandeniu. Jeigu plausite nepakankamai ilgai, cheminės medžiagos gali likti žaizdoje ir toliau žaloti audinius. Jeigu cheminė medžiaga pateko į akis, jas taip pat reikia gerai išplauti vandeniu. Anksčiau buvo manoma, kad nudegus rūgštimi reikia plauti sodos tirpalu. Naujausi tyrimai parodė, kad tai tiek pat efektyvu, kaip ir plauti vandeniu. Gausiai išplauta žaizda pridengiama kompresu, suvilgytu furacilino tirpalu, arba sutepama "Levosino" ar "Levomekolio" tepalais. Esant akių nudegimui skubiai kreipkitės į akių gydytoją.

Svarbu žinoti, kad kai kurie vaistai, kuriais nudegimus rekomenduoja gydyti kaimynės ar bendradarbės, ne visada yra tinkami. Pavyzdžiui, "Panthenol" flakonėlyje esantis aerozolis purškiamas virsta putomis. Tai ne gesintuvas ir ne pirmosios pagalbos priemonė nudegus. Pantoteninė rūgštis reikalinga sveikoje odoje vkstantiems procesams, tačiau nudegusi oda yra nesveika ir naudodami šį preparatą galite pakenkti sau. Jis vartotinas daug vėliau - gyjant žaizdai. Apie šaltalankio aliejų galima pasakyti visiškai tą patį. Jis naudojamas vėliau, kai žaizda jau gyja.

"Višnevskio" ir "Ichtiolo" tepalai netinka nudegusiai odai. Senokai pastebėta, kad jie skatina nudegusios žaizdos uždegiminius procesus, sudaro palankią terpę veistis mikrobams ir padidina pūliavimą.

Nudegusi vieta - ne sumuštinis ir nereikia jos tepti sviestu ar aliejumi. Šlapimo mėgėjams reikia priminti, kad sterilus būna tik vaiko šlapimas. Dažnas suaugęs žmogus, ypač vyresnio amžiaus, serga inkstų ligomis ir jo šlapime būna bakterijų - uždėję tokį tvarstį rizikuojate užteršti žaizdą mikrobais. Jeigu mėgstate geltonos spalvos skysčius, geriau vartokite furacilino tirpalą ar ramunėlių nuovirą.

Žymės: nudegimai
12 būdų kaip išsaugoti plaučius sveikus ir stiprius

12 būdų kaip išsaugoti plaučius sveikus ir stiprius

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra ketvirtoji mirties priežastis JAV po širdies ligų, vėžio ir insulto. Portalas "Pinigų karta" pateikia 12 patarimų, kurių turėtumėte laikytis siekdami išsaugoti savo plaučius sveikus ir stiprius...


Anestetikai ir skausmas

Anestetikai ir skausmas

Ope­ra­ci­jos me­tu nau­do­ja­ma ben­dro­ji anes­te­zi­ja ga­li pa­blo­gin­ti pa­cien­to būklę po­ope­ra­ci­niu pe­ri­odu. Džordžtau­no...


Daugiau nei pusė paauglių nepatenkinti savo svoriu

Daugiau nei pusė paauglių nepatenkinti savo svoriu

Daugiau nei pusė vyresniųjų klasių moksleivių yra nepatenkinti savo svoriu ir dauguma mano, kad jauni žmonės maitinasi nesveikai, atskleidė Lietuvos vartotojų instituto atliktas tyrimas. Specialistai sako, kad tokie duomenys kelia nerimą, nes...


Obuoliai padeda išsaugoti atmintį

Obuoliai padeda išsaugoti atmintį

Obuolių skonį lemia cukrus (daugiausia fruktozė), organinės rūgštys (obuolių ir citrinų), rauginės medžiagos, jų kiekis ir santykis. Kvapą suteikia eteriniai aliejai. Didžiausia gydomoji obuolių galia – juose esantys pektinai. Šios medžiagos...


Kaip atsikratyti impotencijos problemų?

Kaip atsikratyti impotencijos problemų?

Vyresnio amžiaus vyrams dažnai pasitaiko problemų dėl lytinio pajėgumo sumažėjimo. Padėti sau galima natūraliomis gamtinėmis priemonėmis, tik prieš vartojimą reikia nustatyti negalavimą sukėlusią priežastį. Kaštonai kelia venų tonusą, gerina...


Ar nešiojamas kompiuteris kenkia vyrų sėklidėms?

Ar nešiojamas kompiuteris kenkia vyrų sėklidėms?

Mokslininkai nustatė, kad ant kelių laikomi nešiojami kompiuteriai gali keisti spermos kokybę. Laikant ant kelių nešiojamą kompiuterį vieną valandą, sėklidžių temperatūra padidėja 2,5 laipsnio. Jau ankstesniuose tyrimuose įrodyta, kad pakėlus...


Folio rūgštis gali sumažinti kraujospūdį

Folio rūgštis gali sumažinti kraujospūdį

Neilgai vartojant daug folio rūgšties, gali sumažėti kraujospūdis ir pagerėti kiti širdies ir kraujagyslių rodikliai, rodo Italijoje atliktas nedidelis tyrimas. Penkiolika menopauzę išgyvenančių moterų tris savaites kasdien suvartodavo po 15...


Į gerą sveikatą per fizinį aktyvumą!

Į gerą sveikatą per fizinį aktyvumą!

Tradiciškai Lietuvoje vasaris skelbiamas sveikatos mėnesiu. Šios idėjos tikslas – propaguoti sveiką gyvenseną bei fizinį aktyvumą, įtraukti kuo daugiau ikimokyklinio, mokyklinio amžiaus vaikų, jaunimo bei suaugusiųjų, ugdyti jų saviugdos...


Tabletės nuo galvos skausmo gali jį pasunkinti

Tabletės nuo galvos skausmo gali jį pasunkinti

Švedijoje atliktas tyrimas rodo, kad tabletės nuo galvos skausmo gali sukelti lėtinius galvos skausmus. Kaip rodo tyrimas, moterims ši problema yra tris kartus aktualesnė nei vyrams. "Tokį atradimą vadiname paradoksu. Jeigu gersite vaistus...


Apgamų turintys žmonės yra sveikesni ir rečiau sensta

Apgamų turintys žmonės yra sveikesni ir rečiau sensta

Mokslininkai aiškina, kad tie žmonės, kurių oda yra nusėta daugiau nei šimto apgamų, turi stipresnius kaulus, todėl jiems rečiau gresia susirgti osteoporoze. Kaip praneša dailymail.co.uk, šių žmonių veidą rečiau vagoja raukšlės, todėl jie dažnai...


Bėdos dėl dantukų

Bėdos dėl dantukų

Tapusi mama, esi priversta susitaikyti su tuo, kad vaikų peršalimo ligų išvengti beveik neįmanoma. Kur kas sunkiau yra susigyventi su nesveikuojančiais vaikų dantukais... Praeitą savaitę sūnus valgydamas pasiguodė, kad suskaudo dantuką. Puoliau...


Pomidorų sultys apsaugo nuo infarkto ir padeda diabetikams

Pomidorų sultys apsaugo nuo infarkto ir padeda diabetikams

Pomidorų sultys skystina kraują, todėl mažėja širdies ligų, net ir tokių kaip infarktas, rizika. Taip pat jos labai naudingos sergant 2 laipsnio diabetu, kuris dažnai kamuoja vyresnio amžiaus moteris. Atlikto tyrimo duomenimis, žmonėms,...


Oro transporto sutrikimai atsiliepia ir medikų darbui

Oro transporto sutrikimai atsiliepia ir medikų darbui

Santariškių klinikose operacijos laukiančiam vaikui gydytojai donoro kaulų čiulpų į Vokietiją pirmą kartą išskubėjo automobiliu, o ne lėktuvu. Parsigabenti ligonių operacijoms reikiamų kaulų čiulpų gydytojams tenka iš įvairiausių pasaulio...


Rūkymas ir treniruotės – nesuderinami dalykai

Rūkymas ir treniruotės – nesuderinami dalykai

Rūkai? Pamiršk progresą!Puikiai pasitreniravote, išėjote iš sporto klubo ir… tučtuojau prisidegėt cigaretę? Veltui – Jums rūkymas dvigubai pavojingesnis, nei bet kuriam žmogui, nedraugaujančiam su sportu. Didžiuliai raumenys ir...


Kvapai gyvenamojoje aplinkoje

Kvapai gyvenamojoje aplinkoje

Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistai sulaukia nemažai žodinių gyventojų nusiskundimų dėl pastarosiomis dienomis sklindančių nemalonių kvapų Panevėžio mieste bei šalia miesto esančiose gyvenamosiose teritorijose. Panevėžio rajono...


Faktai apie alkoholį

Faktai apie alkoholį

"Į sveikatą!", – linkėdavę mūsų tėvai ir seneliai kam nors nusičiaudėjus arba taurelę stipriosios lenkiant. Anot tautosakos išmanytojų, taip sakydavo todėl, kad žinojo: nei čiaudulys, nei degtinė sveikatos neprideda. Jau žiloje...


Ką išduoda - suprastėjęs regėjimas naktį

Ką išduoda - suprastėjęs regėjimas naktį

Pagrindinė preižastis trūkumas vitamino A Kiti simptomai išduotantys kad trūksta vitamino A: sausa oda, padidėjęs infekcinių ligų pavojus, metaplazija (priešvėžinė būklė). Pirma nustatyta ir ištirta mitybos nepakankamumo liga - vištakumas, t. y....


Ortoreksija - "nesveika" priklausomybė nuo noro gyventi sveikai

Ortoreksija - "nesveika" priklausomybė nuo noro gyventi sveikai

Jie propaguoja sveiką gyvenimo būdą ne dėl to, kad gyventų ilgai ir laimingai, atvirkščiai - jie gyvena tam, kad galėtų laikytis dietų bei lankytis treniruoklių salėse. Netyčia prarytas konservantas, prieš naktį suvalgytas torto gabalėlis ar...


Prancūziškas bučinys ne toks ir nekaltas

Prancūziškas bučinys ne toks ir nekaltas

Prancūziškas bučinys didina riziką užsikrėsti žmogaus papilomos virusu (ŽPV), rašoma žurnale "The Journal of Infectious Diseases". Taigi ŽPV gali būti perduodamas ne tik lytinių santykių metu, bet ir bučiuojantis atvira bruna. Virusas...


Manoma, jog kukurūzų spragėsių sudedamoji dalis sukelia plaučių ligas

Manoma, jog kukurūzų spragėsių sudedamoji dalis sukelia plaučių ligas

Naujausiame "Sage" žurnalo numeryje išspausdintas straipsnis, kuriame teigiama, jog viename kukurūzų spragėsių fabrike nustatytas itin dažnas darbuotojų sirgimas plaučių ligomis. Susidomėję šiais duomenimis, mokslininkai ištyrė diacetilą...


Po pandeminio gripo laukia naujas smūgis

Po pandeminio gripo laukia naujas smūgis

Europoje nuo pandeminio gripo viruso A/H1N1 gali mirti iki 40 tūkstančių žmonių, o po jo seks sezoninis gripas, kuris pareikalaus panašaus aukų skaičiaus, teigia Europos sveikatos apsaugos ekspertai. Švedijoje veikiantis Europos ligų prevencijos...


Kaip įveikti PMS, artritą ir diabetą?

Kaip įveikti PMS, artritą ir diabetą?

Ar žinote, kaip lengviau užmigti naktį? Kaip palengvinti priešmenstruacinio sindromo simptonus, galvos ar artrito skausmus? Jūs savo sveikatą galite pagerinti vartodami tinkamus maisto produktus. Žinoma, maistas ne visada gali pakeisti vaistus,...


Knarkimas ir galvos skausmai - susiję

Knarkimas ir galvos skausmai - susiję

Dažnai galvos skausmus kenčiantys žmonės paprastai dar ir knarkia, nustatė mokslininkai. Tyrimas, kuriame dalyvavo 700 asmenų, ieškojo ryšio tarp chroniškų arba staiga užeinančių galvos skausmų ir knarkimo. Chroniškus galvos skausmus kenčiančiais...


Prisiminkite: maisto papildai negydo

Prisiminkite: maisto papildai negydo

Visuomenėje paplitusį mitą, kad maisto papildai – tai vaistai, reikia rauti su šaknimis. Maisto papildams priskiriama būtų ir nebūtų savybių tikint, kad jie stebuklingai sumažina talijos apimtis ar padidina raumenų kiekį. Jeigu sveikai...


Socialinėms reklamoms trūksta psichologų įžvalgų

Socialinėms reklamoms trūksta psichologų įžvalgų

Lietuviškos socialinės reklamos vis dar yra pernelyg neutralios, jas kuriant nedirbama su psichologais, todėl dažnai jos taip ir neatskleidžia problemos esmės, be to, joms trūksta tęstinumo, pastebi lrt.lt kalbinti reklamos ir rinkodaros...


Ar ūgis lemia kraujo krešulių susidarymą?

Ar ūgis lemia kraujo krešulių susidarymą?

Aukštų vyrų venose gali dažniau susidaryti kraujo krešuliai. Dažniausia kraujo krešuliai susidaro kojų venose ir nukeliauja į plaučius. Medikai taip pat tikina, kad trombozės atsiradimui įtakos turi ir nesveika gyvensena - nutukimas bei rūkymas....


Imuninės ląstelės "apmokomos" naikinti vėžinius auglius

Imuninės ląstelės "apmokomos" naikinti vėžinius auglius

Naujas imunoterapijos metodas gali padėti imuninei sistemai atpažinti ir sunaikinti vėžinius auglius. Vienas "geriausių" vėžinių auglių sugebėjimų yra jų mokėjimas pasislėpti nuo imuninės sistemos. Dabar šį "triuką" įveikti...


Reumatinės ligos – mūsų laikmečio rykštė

Reumatinės ligos – mūsų laikmečio rykštė

Apie šias ligas kalbamės su gydytoja reumatologe Rūta Laučiuvienė, kuri sutiko nuo šiol reguliariai atvykti į mūsų kliniką ir padėti diagnozuoti ir gydyti šias ligas. - Dažniausia iš jų - reumatoidinis artritas (RA). Kasmet mūsų šalyje...


Kalis gali mažinti kraujo spaudimą

Kalis gali mažinti kraujo spaudimą

Tyrimų rezultatai rodo, kad su maistu gaunant daugiau kalio gali sumažėti rizika, kad išsivystys aukštas kraujospūdis ir sumažės kraujospūdis tiems žmonėms, kuriems jau nustatyta hipertenzija. Didelis kraujospūdis Jungtinėse Amerikos Valstijose...


Vitaminai gali sutrumpinti gyvenimą, nustatė danų mokslininkai

Vitaminai gali sutrumpinti gyvenimą, nustatė danų mokslininkai

Danų mokslininkai teigia, kad vitaminai ne tik pailgina gyvenimą, bet gali pirma laiko privesti prie mirties, rašo britų visuomeninis transliuotojas BBC savo svetainėje. Kopenhagos universiteto darbuotojų grupė išnagrinėjo 67 mokslinių tyrimų...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9