Liepos 11d. Šeštadienis

Nemokamas vanduo toks pat geras, kaip ir pirktinis

Peržiūrų skaičius: 20228
Nemokamas vanduo toks pat geras, kaip ir pirktinis

"Veido" užsakytas laboratorinis tyrimas atskleidžia, kad Lietuvoje lygiai toks pat geras yra tiek pirktinis, tiek iš čiaupo bėgantis vanduo, o patys geriausi parametrai – natūraliame šaltinio vandenyje. Abejonių kelia tik šulinių vandens kokybė.

Kam mokėti pinigus, jei kone nemokamai – vandentiekio vanduo irgi kainuoja, bet jis yra net 200 kartų pigesnis, nei parduotuvėje parduodamas į plastikinius butelius supilstytas geriamasis vanduo – tokios pat kokybės vandens galime įsipilti iš čiaupo. Tokias išvadas galima daryti iš laboratorinių populiariausių Lietuvoje geriamojo vandens rūšių tyrimų.

Žinoma, mūsų žurnalistinis kritiškumas būtų kur kas labiau papenėtas, jei kokių nors neleistinų dalykų laboratorijos tyrėjai būtų aptikę pirktiniame vandenyje. Vis dėlto geriau pagalvojus, ar tai ir nėra pati didžiausia ir geriausia naujiena – vandentiekio vanduo Lietuvoje yra tikrai geros kokybės ir jį gerti bei vartoti maistui taip pat saugu ir sveika, kaip ir tą, kurį perkame parduotuvėse. Tiesa, taip yra ne visur: kai kurie, ypač miestelių vandentiekiai, nesugeba užtikrinti tolygios vandens kokybės – kaip yra jūsų gyvenamojoje vietoje, reikia teirautis savivaldybėje.

Taip pat nereikia painioti paprasčiausio geriamojo ir mineralų turtingo natūralaus, iš gilių šaltinių trykštančio vandens – jo sudėtis turtinga naudingų mineralų, jis ypač tyras ir švarus, o išgavimo ir patiekimo procese neleidžiama naudoti jokių cheminių medžiagų. Tačiau blaivus protas kužda, kad iš Prancūzijos Alpių atkeliavęs plastikiniuose buteliuose ilgai stovintis vanduo vargu ar yra išlaikęs savo prigimtinį šviežumą ir visus gamtos turtus. Gal verčiau užsukti prie lietuviškos šaltinio versmės – žinoma, jei tik esi tikras dėl jos bakterinio švarumo.
"Veidas" patikrino ir arba paneigė, arba patvirtino kelis gajausius Lietuvos mitus apie geriamąjį vandenį.

Pirmas mitas

Lietuvoje negalima vartoti nevirinto ir nefiltruoto vandentiekio vandens

Netiesa

Visoje Lietuvoje tiekiamas tik giliųjų vandeningųjų horizontų vanduo, išskyrus vos kelias vandenvietes, kuriose vartojamas infiltracinis vanduo (kai požeminio vandens atsargos papildomos paviršiniu vandeniu). Giluminiam vandeniui įtakos neturi aplinkos tarša, jis natūraliai turtingas mineralų ir druskų, o mikrobiologinę švarą užtikrina savivaldybių valdomos vandens tiekimo bendrovės. Vanduo iš čiaupo Lietuvoje daug kur yra neišvaizdus dėl didelio geležies, mangano kiekio – bet jų koncentracija geriamajame vandenyje jokios įtakos sveikatai neturi, tačiau šių dviejų elementų junginiai nuosėdų pavidalu susikaupia vamzdžiuose, ant buities įrangos. Problemų yra tik kai kuriuose Šiaurės Vakarų Lietuvos miesteliuose, kur dėl gamtinių sąlygų fluoridų koncentracija vandenyje viršija leistiną normą.
Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) Leidimų ir licencijavimo skyriaus vedėja Ilona Drulytė sako, kad daug didesnė Lietuvos problema yra ta, kad net maždaug ketvirtadalis visų Lietuvos gyventojų apskritai neturi galimybės naudotis viešai tiekiamu vandeniu ir naudoja savo gręžinių ar šulinių vandenį, kurio kokybę savarankiškai tiria tik retas kuris.

Antras mitas

Parduotuvėje pirktas fasuotas vanduo yra sveikesnis už tiekiamą vandentiekiu

Netiesa

Pirmiausia reikia žinoti, kad parduodamas vanduo yra skirstomas į tris kategorijas: geriamąjį, stalo ir mineralinį vandenį (ši informacija yra pateikiama pakuotėje gerai įžiūrimomis raidėmis). Pirmasis yra tas pats centrinių vandentiekių vanduo, kuriam keliami ir tie patys švarumo bei sudėties reikalavimai. Antroji kategorija – tai vėl tas pats vanduo iš čiaupo, tik jau privalomai papildytas dalimi natūralaus mineralinio vandens, taigi jis turi kiek daugiau mineralų ir druskų. Trečiasis, natūralus mineralinis vanduo – diskusijų objektas. Sovietmečiu išaukštintas kone iki vaisto kategorijos, dabar pagal ES standartus jis priskiriamas prie maisto kategorijos, taigi ir vartoti jį reikia saikingai, įvertinus, kokių ištirpusių mineralinių medžiagų jame yra ir kokių šiuo metu stinga jūsų organizmui.

Be jokios abejonės, fasuotą geriamąjį vandenį reikia rinktis tada, kai nesate tikri, kad jūsų vanduo atitinka saugos reikalavimus. Jei vanduo jums tiekiamas centralizuotai, šią informaciją privalo viešai skelbti vandens tiekėjai, o turint nuosavą vandens gręžinį ar šulinį, jo kokybę laboratorijoje reikia pasitikrini bent kartą per metus.

Trečias mitas

Lietuvos šulinių vanduo yra užterštas

Tiesa

VVSPT duomenimis, šulinių vandenį Lietuvoje vartoja net milijonas gyventojų, daugumai jų tai yra vienintelis geriamojo vandens šaltinis. Tačiau gerti šį negiliai išgaunamą gruntinį vandenį labai dažnai yra nesaugu. 2005–2010 m. atlikti tyrimai rodo, kad net 40 proc. tirtų Lietuvos šulinių rasta padidėjusi mikrobiologinė tarša, maždaug trečdalyje šulinių rasta per daug nitratų (šie ypač pavojingi nėščiosioms ir naujagimiams), miestų ir gyvenviečių šulinių užterštumas nitratais siekia net 90 proc.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos gydytoja Aldona Cilcienė patvirtina: iš viso jų tiriamo vandens daugiausiai teršalų randama būtent šulinių vandenyje. "Neištyrus nepatarčiau jo gerti niekam", – perspėja daktarė.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Maisto rizikos vertinimo skyriaus vedėja Indrė Karpovienė paaiškina, kad šuliniai užsiteršia dėl to, kad jie dažniausiai kasami ten, kur ir gyvenama, be to, kasama nepakankamai giliai – o ten prasiskverbia ir žemės ūkyje naudojamos trąšos, ir buitinės atliekos, ir net srutos iš tvartų. Šuliniai ypač užsiteršia pavasarį, pagausėjus polaidžio vandenų, o užterštumo nitratais pats žmogus negali pastebėti – toks vanduo neturi jokio specifinio skonio ar kvapo.

Ketvirtas mitas

Šaltinių vanduo yra tobulas

Tiesa

Giluminių šaltinių vanduo iš tiesų yra puikus – jame daug natūralių ištirpusių mineralų (šaltinių vanduo yra priskiriamas natūralaus mineralinio vandens kategorijai), jis išsiveržia iš žemės gelmių, todėl yra labai švarus. Be to, natūralūs šaltiniai paprastai trykšta kiek atokiau nuo tankiai apgyvendintų vietų, todėl jų nepasiekia žmogaus ūkinės veiklos tarša. Dar vienas neabejotinas tokio vandens pranašumas – jis netiekiamas centralizuotai, taigi jam netaikomos jokios bendrosios saugos normos ir jo niekas privalomai nedezinfekuoja. Atrodo, čia turėtų slypėti ir šaltinių vandens pavojai – kai jais naudojasi daugybė žmonių ir niekas neprižiūri, kaip laikomasi higienos reikalavimų, kyla abejonių dėl tokio vandens mikrobiologinės švaros. Tačiau visi iki šiol Lietuvoje atlikti šaltinių vandens tyrimai dar nė karto nenustatė jokių blogybių – tokios informacijos neturi nei Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, nei Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Tačiau visada gali būti pirmas kartas, todėl prieš geriant nežinomo šaltinio vandenį, vertėtų pasitikrinti jį laboratorijoje tiek dėl taršos (pavyzdžiui, smėlingose vietovėse ūkinės veiklos pasekmės teoriškai gali pasiekti ir šaltinių gelmes), tiek dėl vandens cheminės sudėties.

Penktas mitas

Pernelyg kietas vanduo kenkia sveikatai, todėl jį reikia minkštinti

Netiesa

Žinoma, jei turite laimę naudoti nuosavo giluminio gręžinio ištirtą vandenį ar susirandate gamtoje trykštantį šaltinį, telieka mėgautis tokiu paprastai minkštu vandeniu ir dėkoti už jį puikiai tai subalansavusiai gamtai. Tačiau jei susiruošėte dirbtinai minkštinti savo vartojamą vandenį, nes jis jums atrodo per kietas, pirma verčiau atlikite laboratorinius tyrimus ir tuo įsitikinkite. Visuomenės sveikatos ugdymo centro gydytojos Violetos Kiguolienės teigimu, vandens kietumo norma tegaliojo sovietmečiu, o ir tai ji buvo nustatyta ne dėl galimo poveikio sveikatai, bet dėl susidarančių nuosėdų žalos vamzdžiams ir buities įrangai. Dėl savo buities iš tiesų verta pasistengti ir specialių minkštinančių filtrų pagalba vandenį suminkštinti – toks nepalieka kalkių nuosėdų, lengviau plauna ir skalauja. Tačiau su sveikata yra priešingai: V.Kiguolienės teigimu, vartojančių kietą vandenį žmonių mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra 25 proc. mažesnis.

VVSPT atstovė I.Drulytė pabrėžia, kad vandens kietumą lemia kalcio ir magnio druskos, o jos iš tiesų naudingos širdžiai ir kraujotakai. "Gelbėdami arbatinukus nuo kalkių nuosėdų net nesusimąstome, kad kenkiame savo sveikatai", – perspėja specialistė.

Šeštas mitas

Plastikiniai buteliai išskiria pavojingą chemini junginį

Tiesa

Pavieniai mokslininkai apie tai, kad plastikinė tara į joje laikomus skysčius išskiria cheminį junginį bisfenolį A, kuris trikdo gyvūnų reprodukcinės sistemos raidą ir yra siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis bei krūties vėžio atsiradimu, kalba jau gerą dešimtmetį. Tačiau tik dabar perspėjimai pasiekė išsamių mokslinių tyrimų ir išvadų lygį, todėl jau pradėjo tapti kūnu: kai kurios šalys jau uždraudė kūdikių maitinimui skirtų buteliukų gamybai naudoti bisfenolio A turinčią plastmasę. Tarp jų yra ir Lietuva: draudimas gaminti ir importuoti kūdikių buteliukus iš šio cheminio priedo turinčios plastmasės pas mus įsigaliojo nuo šių metų birželio 1 d.

Tiesa, suaugusiųjų maisto tarai šis reikalavimas kol kas nėra taikomas, nes dar nėra surinkta pakankamai įrodymų, kad bisfenolis A iš tiesų kenkia sveikatai. Įrodyta tik tai, kad jis migruoja iš plastikinės taros į gėrimus, tačiau kol kas oficiali daugelio šalių maisto saugos žinybų nuomonė yra tokia, kad bisfenolis A žmogaus organizme natūraliai suskaidomas į mažiau pavojingas medžiagas.

Veidas.lt

Plaukimas geriau už vaistus

Plaukimas geriau už vaistus

Is­pa­ni­jos ty­rimų ins­ti­tu­to ir Por­tu­ga­li­jos Eu­ro­pos uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kai nu­statė, kad plau­kio­ji­mas tei­gia­mai...


Šarminis vanduo: kuo jis ypatingas ir kaip jis veikia

Šarminis vanduo: kuo jis ypatingas ir kaip jis veikia

KAS? Vanduo toks įprastas visų mūsų gyvenime, kad daugelis net neįsivaizduoja, kiek skirtingų funkcijų vanduo atlieka, kad organizmas veiktų sėkmingai. Vanduo – ląstelių energijos šaltinis ir rišančioji medžiaga, vanduo išnešioja maisto...


Tikimybė išgyventi susirgus vėžiu - ne tokia maža

Tikimybė išgyventi susirgus vėžiu - ne tokia maža

Prognozė išgyventi diagnozavus vėžį dažnai yra pernelyg pesimistiška - daugeliui pacientų perspektyva būna gerokai šviesesnė, negu jiems sakoma. Nauju metodu apskaičiavus sergančiųjų vėžiu išlikimo dažnį, šis rodiklis pagerėjo 11 procentų tiems...


Nutukusius vaikus reikia gydyti daržovių dieta

Nutukusius vaikus reikia gydyti daržovių dieta

Sveika mityba neįsivaizduojama be įvairių vaisių ir daržovių. Jeigu norite sveiko, stipraus organizmo, privalote sveikai maitintis kasdien. Žmogaus organizmas juk nesugeba pats pagaminti vitaminų, išskyrus vitaminą D, o turi juos gauti iš,...


Ar galime kontroliuoti sapnus?

Ar galime kontroliuoti sapnus?

Neseniai kino teatrų ekranuose pasirodžiusiame fantastiniame Holivudo filme "Pradžia" ("Inception") pasakojama apie kontroliuojamą sapnų pasaulį. Tačiau panašu, kad pamažu visa tai artėja prie tikrovės – žmonių, kurie...


Naktinės mobiliojo ryšio paslaptys

Naktinės mobiliojo ryšio paslaptys

Mobiliųjų telefonų gamintojų finansuotą tyrimą atlikę mokslininkai nustatė, kad naudojimasis mobiliuoju ryšiu prieš miegą gali sukelti galvos skausmus, depresiją ir miego sutrikimus, skelbia D. Britanijos dienraštis "The Independent"....


Egzaminą geriau išlaikyti padės stiklinė vandens

Egzaminą geriau išlaikyti padės stiklinė vandens

Svarbiausia sėkmės laikant egzaminą sąlyga gali būti labai paprasta ir pigi: pasak mokslininkų, pakanka išgerti stiklinę vandens. Mokslininkai nustatė, kad tų moksleivių, kurie prieš egzaminą išgeria stiklinę vandens, rezultatai būna iki 30 proc....


Sezoninio gripo aktyvumas – mažas

Sezoninio gripo aktyvumas – mažas

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 45-ąją metų savaitę (lapkričio 5–11 d.) Lietuvoje sergamumas gripu ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) sukeltomis ligomis,...


Kad balsas būtų gražus

Kad balsas būtų gražus (1)

Balsas - vienas svarbiausių bendravimo instrumentų, kuriuo naudojamės kiekvieną dieną. Balso nepasirinksi, tačiau yra būdų, galinčių padaryti jį gražesnį. X Stenkitės vengti dulkėtų, šaltų ir prirūkytų patalpų. Kad balso stygos būtų pakankamai...


Kaukės kaklui ir pastorėjusiam smakrui

Kaukės kaklui ir pastorėjusiam smakrui

Jei pastebėjote, kad pasikeitė Jūsų veido ovalas, padidėjo pasmakrė nedelsiant pradėkite gydytis. 2 ar 3 kartus per savaitę ant veido patariama dėti maitinamuosius kremus ir kompresus. Atsigulkite, prieš save padėkite dubenėlį su šiltu augaliniu...


Saugoti širdį reikia ne kalbomis

Saugoti širdį reikia ne kalbomis

Vienas garsiausių šalyje kardiochirurgų Vilniaus universiteto Širdies chirurgijos klinikos vedėjas habilituotas biomedicinos mokslų daktaras Vytautas Jonas Sirvydis ragina rūpintis sava širdimi, nors ją jau gali pakeisti ir dirbtinė. Daugėja...


Moterims rūkymas kenkia tris kartus labiau nei vyrams

Moterims rūkymas kenkia tris kartus labiau nei vyrams

Pirmadienį švenčiama pasaulinė diena be tabako. Kiekvienas moksleivis galės įteikti popierines gėles rūkančioms mamoms, draugėms ar mokytojoms. Rūkymas kenkia sveikatai. Faktas. Moterims rūkymas sukelia tris kartus didesnę žalą nei vyrui. Naujausi...


Savijauta pagal Mėnulio kaitą?

Savijauta pagal Mėnulio kaitą?

Mėnulis keliaudamas aplink žemę pakeičia keturias fazes (arba ciklus). Nuo seno žmonija tą kaitą stebi ir atsižvelgia sodindami augalus, gydydamiesi, spėdami orus. "Kisdamas Mėnulis veikia žmonių fizinę savijautą bei grožį", - pasakojo...


Europa – prieš asbestą

Europa – prieš asbestą

Visoje Europoje pradedama kampanija, skirta asbesto darbe problemai. Dėl šios medžiagos poveikio per metus Europos šalyse apytiksliai užregistruojama apie 20 000 mirčių nuo plaučių vėžio. Asbestas vis dar išlieka pavojingiausia vėžį sukeliančia...


Odos gimnastika

Odos gimnastika

Gimnastika naudinga ne tik raumenims, bet ir odai. Jeigu kasdien darysite tinkamus pratimus, pirmuosius rezultatus pastebėsite jau po mėnesio. Pasirinktus pratimus kartkartėmis kaitaliokite, kad neliktų nė mažiausio netreniruoto odos lopinėlio....


Vaikščiojimas padeda smegenims išlikti jaunoms

Vaikščiojimas padeda smegenims išlikti jaunoms

Naujas JAV mokslininkų tyrimas parodė, kad ėjimas gali pagerinti ne tik senėjančio organizmo būklę, bet ir smegenų darbingumą. "Galvos smegenų (nervų tinklų) rišlumas su amžiumi mažėja", - sakė daktaras Arthuras F.Krameris, vadovaujantis...


Kaip "gydyti" pagirias

Kaip "gydyti" pagirias

Kaskart artėjant šventėms nerimauju, nes nepiktnaudžiaujantis alkoholiu maniškis per šventes paprastai padaugina ir kitą dieną būna visiškas ligonis. Aš jį baru, o jis man atsako, jog su gimine per šventes išgerti - "ne griekas". Gal...


Vanduo– geriausias gėrimas!

Vanduo– geriausias gėrimas!

Vaikų mitybos specialistai laikosi vieningos nuomonės – sveikiausias gėrimas vaikams yra vanduo.


Patalpų mikroklimatas ir sveikata

Patalpų mikroklimatas ir sveikata

Vilniaus visuomenės sveikatos centrą pastarosiomis dienomis pasiekia dažni daugiabučių namų gyventojų nusiskundimai dėl žemos patalpų temperatūros butuose, ir ne todėl, kad patalpos nepakankamai šildomos, o dėl kai kurių gyventojų noro gyventi...


Kai gydo visi, kas netingi

Kai gydo visi, kas netingi

Norėjau pasidalyti mintimis apie vienos pietinėje miesto dalyje esančios didelės poliklinikos odontologus. Visose klinikose ir dantų kabinetuose yra vaikų odontologai – ši įstaiga išskirtinė – visi visus gydo. Ir senų, ir mažų dantis...


Viskas apie vantas

Viskas apie vantas

"Mėgstu pasiperti pirtyje. Dažniausiai tai darome beržų vantomis. Betgi jų galima susirišti ir iš kitų augalų. Kokie dar tinka vantoms, ar jie turi kokių sveikatai naudingų savybių? Kada jas geriausia rišti?" Vanta - neatsiejamas pirties...


Omega-3 gali sulėtinti raumenų nykimą senatvėje

Omega-3 gali sulėtinti raumenų nykimą senatvėje

Kasdien vartojant omega-3 papildus, senyviems žmonėms gali paspartėti raumenų proteino sintezė ir sulėtėti degeneratyvinis raumenų nykimas, rodo JAV atliktas tyrimas. Nustatyta, kad aštuonias savaites kasdien suvartojant po 4 gramus omega-3...


Medikai: neužmiega vis daugiau lietuvių

Medikai: neužmiega vis daugiau lietuvių

Pastebima, kad lietuvius nakties miego metu dažniausiai kamuoja nemiga ir kvėpavimo sutrikimai, knarkimas. Be to, medikai priduria, kad šiais laikais pas juos kreipiasi daug daugiau žmonių, sergančių miego sutrikimais. Tad jei miegate gerai,...


Kartu gyvenančioms poroms gresia nutukimas

Kartu gyvenančioms poroms gresia nutukimas

JAV mokslininkai nustatė, kad poros, gyvenančios kartu, yra daugiau nei du kartus labiau linkusios nutukti nei įsimylėjėliai, gyvenantys atskirai, informuoja "Ananova". Naujojo tyrimo rezultatai, kuriuos paviešino žurnalas...


Kaip prižiūrėti rankų odą žiemą

Kaip prižiūrėti rankų odą žiemą

Mūsų oda — tikras barometras. Kol oras drėgnas, ji jaučiasi puikiai, o vos tik atšąla — parausta ir ima pleiskanoti. Dažniausiai nukenčia ne visada atviras šalčiui veidas, o saugiai "supakuotos" pėdos ir plaštakos. Žiemą joms...


Naujas atradimas, saugantis nuo trombų

Naujas atradimas, saugantis nuo trombų

Indų mokslininkai sukūrė naują profilaktikos priemonę nuo trombų (kraujo krešulių), sukeliančių infarktą, insultą ir kitas pavojingas ligas, susidarymo. Kaip alternatyvą aspirinui ir kitiems antiagregantams jie siūlo sidabro nanodalelių, kurių...


Garso bangos gerina lytinį pajėgumą ir gydo kitas kraujotakos problemas

Garso bangos gerina lytinį pajėgumą ir gydo kitas kraujotakos problemas

Smūginės garso bangos gali būti naujas radikalus būdas pagerinti erekcijos sutrikimų problemų turinčių vyrų seksualinį gyvenimą, praneša dailymail.co.uk. Neskausminga terapija stimuliuoja naujų kraujagyslių augimą genitalijų srityje ir pagerina...


Kaip taisyklingai kvėpuoti?

Kaip taisyklingai kvėpuoti?

Tinkamai kvėpuojant galima pakeisti kūno ir proto atsaką į stresą. Numalšinti jaudulį pakaks mažiau nei dešimt minučių. Norint atsipalaiduoti ir taisyklingai atlikti kvėpavimo pratimus pirmiausia reikia rasti ramią ir atokią vietą, kurioje...


Tyrimas: beveik trečdalis lietuvių stresą malšina rūkydami

Tyrimas: beveik trečdalis lietuvių stresą malšina rūkydami

Siekdami nusiraminti po patirto streso Lietuvos gyventojai itin dažnai griebiasi cigaretės. Kad atsipalaiduoja rūkydami, prisipažįsta 29 proc. tyrimo metu apklaustų 15–74 metų lietuvių. Rūkymas kur kas populiaresnis tarp vyrų, o moterys...


Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Nuveikti pasaulinio garso darbai, pelnyti žymiausi vardai, atšvęstas jubiliejus, o laiko, anot akademiko Jurgio Brėdikio, gulėti ir žiūrėti į debesis vis dar neatsiranda. – Užsitarnavau. Iki šiol visą gyvenimą buvau užsiėmęs, laikas buvo...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9