Spalio 18d. Pirmadienis

Nemokamas vanduo toks pat geras, kaip ir pirktinis

Peržiūrų skaičius: 20228
Nemokamas vanduo toks pat geras, kaip ir pirktinis

"Veido" užsakytas laboratorinis tyrimas atskleidžia, kad Lietuvoje lygiai toks pat geras yra tiek pirktinis, tiek iš čiaupo bėgantis vanduo, o patys geriausi parametrai – natūraliame šaltinio vandenyje. Abejonių kelia tik šulinių vandens kokybė.

Kam mokėti pinigus, jei kone nemokamai – vandentiekio vanduo irgi kainuoja, bet jis yra net 200 kartų pigesnis, nei parduotuvėje parduodamas į plastikinius butelius supilstytas geriamasis vanduo – tokios pat kokybės vandens galime įsipilti iš čiaupo. Tokias išvadas galima daryti iš laboratorinių populiariausių Lietuvoje geriamojo vandens rūšių tyrimų.

Žinoma, mūsų žurnalistinis kritiškumas būtų kur kas labiau papenėtas, jei kokių nors neleistinų dalykų laboratorijos tyrėjai būtų aptikę pirktiniame vandenyje. Vis dėlto geriau pagalvojus, ar tai ir nėra pati didžiausia ir geriausia naujiena – vandentiekio vanduo Lietuvoje yra tikrai geros kokybės ir jį gerti bei vartoti maistui taip pat saugu ir sveika, kaip ir tą, kurį perkame parduotuvėse. Tiesa, taip yra ne visur: kai kurie, ypač miestelių vandentiekiai, nesugeba užtikrinti tolygios vandens kokybės – kaip yra jūsų gyvenamojoje vietoje, reikia teirautis savivaldybėje.

Taip pat nereikia painioti paprasčiausio geriamojo ir mineralų turtingo natūralaus, iš gilių šaltinių trykštančio vandens – jo sudėtis turtinga naudingų mineralų, jis ypač tyras ir švarus, o išgavimo ir patiekimo procese neleidžiama naudoti jokių cheminių medžiagų. Tačiau blaivus protas kužda, kad iš Prancūzijos Alpių atkeliavęs plastikiniuose buteliuose ilgai stovintis vanduo vargu ar yra išlaikęs savo prigimtinį šviežumą ir visus gamtos turtus. Gal verčiau užsukti prie lietuviškos šaltinio versmės – žinoma, jei tik esi tikras dėl jos bakterinio švarumo.
"Veidas" patikrino ir arba paneigė, arba patvirtino kelis gajausius Lietuvos mitus apie geriamąjį vandenį.

Pirmas mitas

Lietuvoje negalima vartoti nevirinto ir nefiltruoto vandentiekio vandens

Netiesa

Visoje Lietuvoje tiekiamas tik giliųjų vandeningųjų horizontų vanduo, išskyrus vos kelias vandenvietes, kuriose vartojamas infiltracinis vanduo (kai požeminio vandens atsargos papildomos paviršiniu vandeniu). Giluminiam vandeniui įtakos neturi aplinkos tarša, jis natūraliai turtingas mineralų ir druskų, o mikrobiologinę švarą užtikrina savivaldybių valdomos vandens tiekimo bendrovės. Vanduo iš čiaupo Lietuvoje daug kur yra neišvaizdus dėl didelio geležies, mangano kiekio – bet jų koncentracija geriamajame vandenyje jokios įtakos sveikatai neturi, tačiau šių dviejų elementų junginiai nuosėdų pavidalu susikaupia vamzdžiuose, ant buities įrangos. Problemų yra tik kai kuriuose Šiaurės Vakarų Lietuvos miesteliuose, kur dėl gamtinių sąlygų fluoridų koncentracija vandenyje viršija leistiną normą.
Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) Leidimų ir licencijavimo skyriaus vedėja Ilona Drulytė sako, kad daug didesnė Lietuvos problema yra ta, kad net maždaug ketvirtadalis visų Lietuvos gyventojų apskritai neturi galimybės naudotis viešai tiekiamu vandeniu ir naudoja savo gręžinių ar šulinių vandenį, kurio kokybę savarankiškai tiria tik retas kuris.

Antras mitas

Parduotuvėje pirktas fasuotas vanduo yra sveikesnis už tiekiamą vandentiekiu

Netiesa

Pirmiausia reikia žinoti, kad parduodamas vanduo yra skirstomas į tris kategorijas: geriamąjį, stalo ir mineralinį vandenį (ši informacija yra pateikiama pakuotėje gerai įžiūrimomis raidėmis). Pirmasis yra tas pats centrinių vandentiekių vanduo, kuriam keliami ir tie patys švarumo bei sudėties reikalavimai. Antroji kategorija – tai vėl tas pats vanduo iš čiaupo, tik jau privalomai papildytas dalimi natūralaus mineralinio vandens, taigi jis turi kiek daugiau mineralų ir druskų. Trečiasis, natūralus mineralinis vanduo – diskusijų objektas. Sovietmečiu išaukštintas kone iki vaisto kategorijos, dabar pagal ES standartus jis priskiriamas prie maisto kategorijos, taigi ir vartoti jį reikia saikingai, įvertinus, kokių ištirpusių mineralinių medžiagų jame yra ir kokių šiuo metu stinga jūsų organizmui.

Be jokios abejonės, fasuotą geriamąjį vandenį reikia rinktis tada, kai nesate tikri, kad jūsų vanduo atitinka saugos reikalavimus. Jei vanduo jums tiekiamas centralizuotai, šią informaciją privalo viešai skelbti vandens tiekėjai, o turint nuosavą vandens gręžinį ar šulinį, jo kokybę laboratorijoje reikia pasitikrini bent kartą per metus.

Trečias mitas

Lietuvos šulinių vanduo yra užterštas

Tiesa

VVSPT duomenimis, šulinių vandenį Lietuvoje vartoja net milijonas gyventojų, daugumai jų tai yra vienintelis geriamojo vandens šaltinis. Tačiau gerti šį negiliai išgaunamą gruntinį vandenį labai dažnai yra nesaugu. 2005–2010 m. atlikti tyrimai rodo, kad net 40 proc. tirtų Lietuvos šulinių rasta padidėjusi mikrobiologinė tarša, maždaug trečdalyje šulinių rasta per daug nitratų (šie ypač pavojingi nėščiosioms ir naujagimiams), miestų ir gyvenviečių šulinių užterštumas nitratais siekia net 90 proc.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos gydytoja Aldona Cilcienė patvirtina: iš viso jų tiriamo vandens daugiausiai teršalų randama būtent šulinių vandenyje. "Neištyrus nepatarčiau jo gerti niekam", – perspėja daktarė.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Maisto rizikos vertinimo skyriaus vedėja Indrė Karpovienė paaiškina, kad šuliniai užsiteršia dėl to, kad jie dažniausiai kasami ten, kur ir gyvenama, be to, kasama nepakankamai giliai – o ten prasiskverbia ir žemės ūkyje naudojamos trąšos, ir buitinės atliekos, ir net srutos iš tvartų. Šuliniai ypač užsiteršia pavasarį, pagausėjus polaidžio vandenų, o užterštumo nitratais pats žmogus negali pastebėti – toks vanduo neturi jokio specifinio skonio ar kvapo.

Ketvirtas mitas

Šaltinių vanduo yra tobulas

Tiesa

Giluminių šaltinių vanduo iš tiesų yra puikus – jame daug natūralių ištirpusių mineralų (šaltinių vanduo yra priskiriamas natūralaus mineralinio vandens kategorijai), jis išsiveržia iš žemės gelmių, todėl yra labai švarus. Be to, natūralūs šaltiniai paprastai trykšta kiek atokiau nuo tankiai apgyvendintų vietų, todėl jų nepasiekia žmogaus ūkinės veiklos tarša. Dar vienas neabejotinas tokio vandens pranašumas – jis netiekiamas centralizuotai, taigi jam netaikomos jokios bendrosios saugos normos ir jo niekas privalomai nedezinfekuoja. Atrodo, čia turėtų slypėti ir šaltinių vandens pavojai – kai jais naudojasi daugybė žmonių ir niekas neprižiūri, kaip laikomasi higienos reikalavimų, kyla abejonių dėl tokio vandens mikrobiologinės švaros. Tačiau visi iki šiol Lietuvoje atlikti šaltinių vandens tyrimai dar nė karto nenustatė jokių blogybių – tokios informacijos neturi nei Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, nei Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Tačiau visada gali būti pirmas kartas, todėl prieš geriant nežinomo šaltinio vandenį, vertėtų pasitikrinti jį laboratorijoje tiek dėl taršos (pavyzdžiui, smėlingose vietovėse ūkinės veiklos pasekmės teoriškai gali pasiekti ir šaltinių gelmes), tiek dėl vandens cheminės sudėties.

Penktas mitas

Pernelyg kietas vanduo kenkia sveikatai, todėl jį reikia minkštinti

Netiesa

Žinoma, jei turite laimę naudoti nuosavo giluminio gręžinio ištirtą vandenį ar susirandate gamtoje trykštantį šaltinį, telieka mėgautis tokiu paprastai minkštu vandeniu ir dėkoti už jį puikiai tai subalansavusiai gamtai. Tačiau jei susiruošėte dirbtinai minkštinti savo vartojamą vandenį, nes jis jums atrodo per kietas, pirma verčiau atlikite laboratorinius tyrimus ir tuo įsitikinkite. Visuomenės sveikatos ugdymo centro gydytojos Violetos Kiguolienės teigimu, vandens kietumo norma tegaliojo sovietmečiu, o ir tai ji buvo nustatyta ne dėl galimo poveikio sveikatai, bet dėl susidarančių nuosėdų žalos vamzdžiams ir buities įrangai. Dėl savo buities iš tiesų verta pasistengti ir specialių minkštinančių filtrų pagalba vandenį suminkštinti – toks nepalieka kalkių nuosėdų, lengviau plauna ir skalauja. Tačiau su sveikata yra priešingai: V.Kiguolienės teigimu, vartojančių kietą vandenį žmonių mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra 25 proc. mažesnis.

VVSPT atstovė I.Drulytė pabrėžia, kad vandens kietumą lemia kalcio ir magnio druskos, o jos iš tiesų naudingos širdžiai ir kraujotakai. "Gelbėdami arbatinukus nuo kalkių nuosėdų net nesusimąstome, kad kenkiame savo sveikatai", – perspėja specialistė.

Šeštas mitas

Plastikiniai buteliai išskiria pavojingą chemini junginį

Tiesa

Pavieniai mokslininkai apie tai, kad plastikinė tara į joje laikomus skysčius išskiria cheminį junginį bisfenolį A, kuris trikdo gyvūnų reprodukcinės sistemos raidą ir yra siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis bei krūties vėžio atsiradimu, kalba jau gerą dešimtmetį. Tačiau tik dabar perspėjimai pasiekė išsamių mokslinių tyrimų ir išvadų lygį, todėl jau pradėjo tapti kūnu: kai kurios šalys jau uždraudė kūdikių maitinimui skirtų buteliukų gamybai naudoti bisfenolio A turinčią plastmasę. Tarp jų yra ir Lietuva: draudimas gaminti ir importuoti kūdikių buteliukus iš šio cheminio priedo turinčios plastmasės pas mus įsigaliojo nuo šių metų birželio 1 d.

Tiesa, suaugusiųjų maisto tarai šis reikalavimas kol kas nėra taikomas, nes dar nėra surinkta pakankamai įrodymų, kad bisfenolis A iš tiesų kenkia sveikatai. Įrodyta tik tai, kad jis migruoja iš plastikinės taros į gėrimus, tačiau kol kas oficiali daugelio šalių maisto saugos žinybų nuomonė yra tokia, kad bisfenolis A žmogaus organizme natūraliai suskaidomas į mažiau pavojingas medžiagas.

Veidas.lt

Kodėl vanduo taip sveika?

Kodėl vanduo taip sveika?

Žinome, kad žmogaus kūnas susideda beveik iš 2/3 vandens, kuris tirpina ir transportuoja gyvybiškai svarbias medžiagas ir aprūpina jomis kūno ląsteles. Taip pat pašalina iš kūno nereikalingas medžiagas ir reguliuoja kūno temperatūrą. Be to, mūsų...


Muzikinių vaistų receptas nuo visų ligų

Muzikinių vaistų receptas nuo visų ligų

Skambant muzikai žmogus neretai apsieina be tabletės, o ir sunkiai sergantį ligonį lengviau slaugyti. Garsais ir ritmais iš tiesų galima sukelti tam tikrų organizmo reakcijų – tiek girdint juos, tiek muzikuojant patiems. Skirtingai negu...


Kodėl miegas labai svarbus norint palaikyti stiprų imunitetą?

Kodėl miegas labai svarbus norint palaikyti stiprų imunitetą?

Galima atrasti pakankamai nemažai būdų, galinčių padėti sustiprinti imuninę sistemą. Vieni jų natūralūs, kiti – ne. Tačiau vienas iš daugiausiai įtakos turinčių veiksnių, kuris leidžia užtikrinti ne tik stiprų imunitetą, bet ir gerą...


Mesti rūkyti lengva, nerūkyti - sunku

Mesti rūkyti lengva, nerūkyti - sunku

Nėra nieko lengviau kaip mesti rūkyti, prieš pusšimtį metų aiškino rašytojas Markas Tvenas, ne kartą bandęs atsikratyti šio įpročio. Šią priklausomybę gydantys medikai sutinka – mesti rūkyti lengviau nei ištverti ilgiau neužsitraukus...


Stresas- progreso variklis

Stresas- progreso variklis

Beveik prieš šimtą metų Hansas Selye, medicinos ir chemijos mokslų daktaras, pradėjo įdėmiai tyrinėti stresą, stresorius ir organizmo atsaką į jį. Taigi šis streso "tėvas" jau tuomet pasakė: "Stresas — tai gyvenimas." Ir...


Skausmas ir įtampa malšinama šalčiu

Skausmas ir įtampa malšinama šalčiu

Nors už lango vasara, yra tokių žmonių, kurie atvažiuoja į Palangą ne tik praleisti laiko paplūdimyje, pasimėgauti saulės voniomis, bet ir pasigydyti šalčiu. Palangos poilsio namų "Baltija" Reabilitacijos centre skausmų kamuojamiems...


Žuvies taukai gali sumažinti demencijos riziką

Žuvies taukai gali sumažinti demencijos riziką

Daugiau vartojant riebios žuvies rizika susirgti demencija gali sumažėti maždaug penktadaliu, rodo naujas trijuose žemynuose atliktas tyrimas. Pasinaudoję beveik 15 tūkstančių vyresniojo amžiaus žmonių duomenimis, mokslininkai daro išvadą, kad kuo...


Reabilitacija – trumpiausias, bet su kliūtimis, kelias pasveikti

Reabilitacija – trumpiausias, bet su kliūtimis, kelias pasveikti

Ligonių reabilitacijos įstaigų šalyje daugėja, bet valstybė vis menkiau finansuoja jų teikiamas paslaugas. Norintiesiems greičiau susigrąžinti sveikatą už jas belieka mokėti iš savo kišenės. Reabilitacija yra sveikatos sugrąžinimo būdas, kai...


Kaip sustiprinti raumenis, bet netapti raumenų kalnu

Kaip sustiprinti raumenis, bet netapti raumenų kalnu

Jūs - ne vienintelė, kuri nori sustangrinti šlaunis ir užpakaliuką. Vis dėlto dažnai, pradėjus sportuoti, kūno formos padidėja, užuot sumažėjusios. Todėl neretai žmonės meta treniruotes, nes nepasiekia trokštamų rezultatų. Priežastis labai...


Maisto papildus vartoja 40 procentų Lietuvos gyventojų

Maisto papildus vartoja 40 procentų Lietuvos gyventojų

Viešosios nuomonės tyrimas parodė, kad 40 procentų Lietuvos gyventojų vartoja maisto papildus, įskaitant vitaminus ir mineralus, daugiausia – energijos trūkumui kompensuoti ir organizmui stiprinti. Pusė apklaustųjų moterų jų per pastaruosius...


Vasariško nedarbingumo sindromas, arba kaip dirbti vasarą

Vasariško nedarbingumo sindromas, arba kaip dirbti vasarą

Biuruose jau prasidėjo ar prasidės metas, kai laukiama vasaros atostogų, kolegos kiekvieną rytą kalendoriuose užbraukia dar po vieną dieną, likusią iki jų, šurmuliuoja, dalijasi įspūdžiais, džiūgauja dėl būsimų malonumų... Turbūt kiekvienam...


Greita kova su įtampa ir bloga nuotaika

Greita kova su įtampa ir bloga nuotaika

Įveikti įtampą ir blogą nuotaiką galima net ir per penkias minutes. Tiesiog reikia žinoti, ką per jas daryti. Išlįsk iš šešėlio. Saulės šviesoje organizmas suaktyvina laimės hormono serotonino veiklą. Užteks tik pastatyti automobilį toliau nuo...


Vitamino D trūkumas didina moterų kraujospūdį

Vitamino D trūkumas didina moterų kraujospūdį

Jaunoms moterims su vitamino D nepakankamumu maždaug tris kartus dažniau gali išsivystyti padidėjęs kraujospūdis, kai jos bus vidutinio amžiaus, rodo naujas tyrimas. Tyrimo rezultatai paskelbti Amerikos širdies asociacijos narių susirinkime,...


Uodai pirmiausia puola geriančius alų

Uodai pirmiausia puola geriančius alų

Uodai dažniau puola žmones, kai jie išgeria bokalą ar du alaus, atskleidė naujas tyrimas. Tyrėjai mano, jog kraujasiurbius traukia alkoholio kvapas. Be to, uodai galėjo įprasti šį kvapą asocijuoti su sumažėjusiu žmogaus sugebėjimu gintis. Uodai 15...


Atminties sutrikimų padeda išvengti net ir mezgimas

Atminties sutrikimų padeda išvengti net ir mezgimas

Dažnas mėgavimasis hobiu, pavyzdžiui, mezgimu ar knygos skaitymu gali padėti išvengti atminties problemų senatvėje. Atminčiai nusilpti neleidžia net žaidimas kompiuteriu. Tačiau televizoriaus žiūrėjimas prie tokių naudingų laisvalaikio užsiėmimų...


Inkstų priešas Nr. 1 – druska

Inkstų priešas Nr. 1 – druska

Medikai įsitikinę – sergančiųjų lėtinėmis inkstų ligomis daugėja, o didžiausią nerimą kelia tai, kad dažniausiai jos nustatomos per vėlai. Inkstai yra trečiasis žmogaus organas, kuriam paskirta Pasaulinė diena. Kovo 12-oji – tai proga...


Kamparas – natūrali priemonė nuo peršalimo

Kamparas – natūrali priemonė nuo peršalimo

Kamparas plačiai naudojamas medicinoje kaip antiseptinė, tonizuojanti, nervų spazmus malšinanti priemonė. Iš jo aliejaus gaminami preparatai naudojami kvėpavimo takų ligoms, peršalimams gydyti, taip pat kaip skausmo malšinamoji priemonė. Kamparas...


Lazeriniai spausdintuvai - pavojingi sveikatai

Lazeriniai spausdintuvai - pavojingi sveikatai

Australijos mokslininkai nustatė, kad lazeriniai spausdintuvai gali kenkti žmogaus sveikatai. Grėsmę gali kelti maždaug kas trečias įrenginys. Tyrimai parodė, kad lazeriniai spausdintuvai išskiria kvėpavimo takus dirginančių dalelių, kurios vėliau...


Kovoti su dantų akmenimis padeda žalioji arbata

Kovoti su dantų akmenimis padeda žalioji arbata

Atlikti burnos higieną pas dantų gydytoją reikėtų 2 – 4 kartus per metus, tačiau sutaupyti pinigų ir kovoti su dantų akmenimis padeda daug pigesni produktai – žalioji arbata, alyvuogių aliejus bei spanguolių sultys. Bakterijos, kurios...


Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Du ar daugiau gaiviųjų gėrimų butelių per savaitę gali dvigubai padidinti susirgimo kasos vėžiu riziką, atskleidė JAV mokslininkų tyrimas. Jo rezultatai patvirtino saldintų gaiviųjų gėrimų vartojimo ir susirgimų kasos vėžiu koreliaciją, skelbia...


Pasyvus rūkymas dvigubai padidina depresijos riziką

Pasyvus rūkymas dvigubai padidina depresijos riziką

Pasyvus rūkymas ne tik erzina plaučius, bet ir gali sukelti depresiją, teigiama šiandien paskelbto išsamaus tyrimo rezultatuose, kuriuos cituoja usatoday.com. Nerūkantiems žmonėms, kurie būna priversti kvėpuoti cigarečių dūmais namie ar darbe,...


Gyvenimas šalia sergančiojo cukriniu diabetu

Gyvenimas šalia sergančiojo cukriniu diabetu

"Gyvename miestelyje, kur daugelis vieni kitus pažįsta. Neseniai mano penkiasdešimties metų tėvui diagnozavo cukrinį diabetą. Liga buvo nustatyta tik tuomet, kai jam teko daryti operaciją. Šiuo metu jam paskirtas leidžiamas insulinas. Tėtis...


Mūsų gynėjas – pavasarį nusilpęs imunitetas

Mūsų gynėjas – pavasarį nusilpęs imunitetas

Netgi sveikų žmonių imuninė sistema pavasarį nusilpsta. Tai gali atsitikti dėl oro permainų, peršalimo, netinkamos mitybos, buvimo užterštame ore. Su tuo pavasarį susiduriame kiekvienas, kai ryte lauke vos ne vasara, o vakare jau siaučia pūga....


Gydant nutukimą padidėja kaulų lūžių rizika

Gydant nutukimą padidėja kaulų lūžių rizika

Žymus ir ilgalaikis kaulų metabolizmo pagreitėjimas po nutikimo gydymo operacijų žymiai padidina kaulų, ypač plaštakų ir pėdų, lūžių riziką, teigia JAV mokslininkai. Mayo klinikos Minesotos valstijoje mokslininkai ištyrė 97 pacientus, kuriems buvo...


Alergija – užsimaskavusi civilizacijos liga

Alergija – užsimaskavusi civilizacijos liga

Naujausi tyrimai parodė, jog lietuviai alergiją painioja su kitomis ligomis, o tik trečdalis gyventojų gali pasakyti, kam yra alergiški. Vaistinių tinklo "Camelia" užsakymu atlikta apklausa parodė, jog dažniausia lietuviai alergiški...


Dėl nuolat patiriamo streso gali sušlubuoti sveikata

Dėl nuolat patiriamo streso gali sušlubuoti sveikata

Nesaugumo jausmas, įtampa, padidėjęs nervingumas, netvarkinga mityba, sutrikęs miegas - tai gali būti patiriamo streso išraiška. Kuo jis pavojingas? Stresas - apsauginė, gynybinė reakcija. Jis padeda mobilizuoti organizmo resursus ir įveikti...


Alpimas - ne liga, bet simptomas

Alpimas - ne liga, bet simptomas

Noriu patarimo. Nei iš šio, nei iš to mano 77 metų tėvas pradėjo alpti, ypač kai sočiau pavalgo. Po kurio laiko jam aptemsta akyse arba kai staigia atsistoja pagulėjęs po pietų. Ar čia labai rimta? Vilniaus žvėryno klinikos bendrosios praktikos...


Thomas Babor. Reklamos draudimas padės sumažinti alkoholio vartojimą

Thomas Babor. Reklamos draudimas padės sumažinti alkoholio vartojimą

2011m. spalio 21-23 d. Vilniaus savivaldybėje įvyko tarptautinės organizacijos Šiaurės šalių narkotikų ir alkoholio tinklo (NordAN) metinė konferencija. Konferencijoje pranešimus skaitė, gerąja patirtimi dalinosi, apskrito stalo diskusijoje...


Narkotikai ir alkoholis ne skatina, o kenkia kūrybai

Narkotikai ir alkoholis ne skatina, o kenkia kūrybai

Britų psichiatras ir priklausomybės ligų ekspertas Iainas Smithas prieštarauja populiariajai nuomonei, jog svaigalai skatina kūrybiškumą. Mokslininkas, skaitydamas pranešimą Karališkos psichiatrų kolegijos susitikime, savo tiesai įrodyti citavo...


Patvirtinta alyvų aliejaus ir žalialapių daržovių nauda širdžiai

Patvirtinta alyvų aliejaus ir žalialapių daržovių nauda širdžiai

Italijoje atliktas tyrimas parodė, kad daugiau alyvų aliejaus ir žaliųjų lapinių daržovių vartojančios moterys rečiau serga širdies ligomis. Nustatyta, kad bent vieną žalialapių daržovių porciją per dieną suvartojusioms moterims tikimybė per...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila