Vasario 23d. Sekmadienis

Narkomanų gyvenimo prasmė – dozė

Peržiūrų skaičius: 34128
Narkomanų gyvenimo prasmė – dozė

Vartojantys narkotikus turi du kelius – į kapus arba į reabilitaciją. Pasirinkusieji pastarąjį patenka į uostamiesčio centre ant kalnelio įsikūrusį Priklausomybės ligų centro skyrių, kur už uždarų durų vyksta kova dėl gyvenimo.

Už uždarų durų

Nuspaudus mygtuką, už metalinių durų po kurio laiko pasigirsta žingsniai. Jas atvėręs stambaus sudėjimo sanitaras perklausia, ar iš tiesų esame susitarę. Nepatikėjęs palieka mus už durų, kad įsitikintų.

Įleidęs užrakina kiekvienas už nugaros užsiveriančias duris. Fotografui, trumpam koridoriuje palikus krepšį, skyriaus darbuotojai pataria jį pasiimti. "Neliks", – sulaukiame paaiškinimo.

Klaipėdos priklausomybės ligų centro socialinė darbuotoja Elvyra Vaitkienė paaiškina, kad net besigydantys nuo kvaišalų pacientai neatsispiria pagundai paimti ne vietoje paliktą daiktą. Vogdami jie įpratę užsidirbti dozei kvaišalų. Tad skyriaus darbuotojai neužmiršta saugoti daiktų.

Priklausomi nuo narkotinių medžiagų pacientai gydomi 16 vietų Priklausomybės ligų skyriuje. Keturios lovos skirtos nepilnamečiams. Jiems palatos įrengtos atskirai nuo suaugusiųjų.

Vaikų ir paauglių psichiatrė Banga Nastopkaitė paaiškina, kad rakinamos durys apsaugo ligonius nuo išoriniame pasaulyje egzistuojančių pagundų. Pacientas izoliuojamas, kad galėtų susikaupti ties savo problemomis.

Dozė, kad išgyventum

Vartojančiųjų kvaišalus amžius jaunėja, narkotikų daugėja, jie pinga, o įsigyti nekyla problemų, tikino skyriaus darbuotojos. Jų žiniomis, retas moksleivių ar studentų vakarėlis apsieina be kvaišalų. Iš pradžių žolės parūkymas kompanijoje tėra žaidimas, kol pripratęs organizmas nepareikalauja vis didesnės dozės.

O jai reikia pinigų. Didėjant dozių poreikiui, būtinos ir didesnės pinigų sumos. Iš pradžių skolas padenginėja tėvai, vėliau pasipila vagystės. Melas, manipuliavimas, vagystės ir kalėjimas – moralinės degradacijos seką įvardijo socialinė darbuotoja.

Atstoja tėvus

Jauniausiam skyriaus pacientui buvo devyneri. Be priklausomybės nuo narkotikų, vaikinukas turėjo bėdų ir dėl alkoholio. Gerti pradėjo nuo šešerių. Nesuprantamus pokalbius su gydytojais jis mieliau būtų iškeitęs į cigaretę.

Pasak psichiatrės, paauglių gydymas pirmiausia prasideda nuo draugystės ir pasitikėjimo įgijimo. Tai esą svarbiausias ir sunkiausias darbas.

B.Nastopkaitė kartais pasijaučia savo jauniesiems pacientams atstojanti tėvus ir aiškinanti tas gyvenimo tiesas, su kuriomis turėjo supažindinti gimdytojai.

Psichologė Diana Jankauskienė antrino, kad panašus darbas vyksta ir su suaugusiaisiais. Dažnai kvaišalus pradėję vartoti ankstyvoje jaunystėje jie būna užstrigę paauglystėje.

Neretai buvę pacientai grįžta į skyrių, ir ne po vieną kartą. Atkrytis – taip vadinamas nesuvaldomas noras pavartoti narkotikų. Turinčiajam "stažą" narkomanui atkryčiai būna ypač stiprūs.

"Kai atsiranda tūkstantis priežasčių grįžti namo, pacientas tampa rūpestingas, geras, nors prie žaizdos dėk, visam personalui išūžia ausis apie namuose vargstančius namiškius, suprantame – prasidėjo atkrytis. Tačiau išleidus nueina ne namo, o dozės. Kaip vėliau teisinasi, kojos pačios ten nunešė", – apie skyriaus kasdienybę pasakojo pašnekovės.

Tad prireikia ne vieno karto, kol pavyksta suvaldyti ligą. Tam skyriuje dirbamas komandinis darbas, ir būtent jis duoda rezultatą.

Priemaišos sėja mirtį

Specialistės pastebi, kad pastaruoju metu daug problemų kyla dėl į narkotikus įmaišomų priemaišų. Kvaišalai "paįvairinami" žiurkių nuodais, bulvių derlingumą skatinančiomis priemonėmis, veterinariniais vaistais ar tiesiog pigiausiais skalbimo milteliais. Tokių gudrybių griebiamasi dėl stipresnio poveikio ir pigesnės dozės.

Pasak B.Nastopkaitės, ilgą laiką tokių medžiagų pavartojęs žmogus degraduoja dėl stipraus organizmo apnuodijimo ir žūstančių nervinių ląstelių.

"Prieš 20 metų taip pat dėdavo priemaišų, tad išgyvenusių narkomanų – vos vienas kitas. Dabar deda, ką nori. Gyvulys nuo tokių dozių seniai butų nudvėsęs, tačiau žmogus stebuklingai išgyvena", – pastebi socialinė darbuotoja.

Kas savaitę tarp laikraštyje spausdinamų laidojamų asmenų darbuotojos aptinka ir savo buvusių pacientų pavardes. Jos patvirtino, kad dabar miršta labai daug vartojančiųjų narkotikus. Vidutinis narkomano amžius – 23 metai.

Kvaišalais didina pasitikėjimą

Narkotikų vartotojus gydytis dažniausiai priverčia visko praradimas arba stipriai pašlijusi sveikata. Treti gydymo įstaigos duri praveria, tikėdamiesi susimažinti kasdienės dozės dydį.

Pasak psichiatrės, visiškai nuo kvaišalų pasveikti neįmanoma – priklausomybė lieka visam gyvenimui. Galima tik sutramdyti vartojimo poreikį.

Pasak B.Nastopkaitės, priklausomybę lengviau įveikti labiau savimi pasitikinčiam nei tam, kuris be dozės mano esąs nieko vertas. Kai kurie prisipažįsta pradėję svaigintis vien dėl to, kad galėtų susipažinti su patinkančiu žmogumi arba pasijaustų esantys svarbesni.

Psichologė antrino, kad atsisakyti kvaišalų, padedančių geriau save vertinti, ypač paauglystėje, nėra lengva.

Pasak B.Nastopkaitės, vartojantieji narkotikus netoleruoja streso, tuomet jie griebiasi kvaišalų. Per kelias savaites ar mėnesius trunkantį gydymą jie mokomi susitvarkyti su savo emocinėmis problemomis ir spręsti bėdas be kvaišalų.

Priklausomybės ligų gydymo pokyčiai

Nuo šių metų gegužės paaugliai ir suaugusieji ambulatoriškai ir stacionare gali gydytis anonimiškai. Jiems nereikia pateikti asmens dokumentų. Tačiau gydymas stacionare yra mokamas. Poros savaičių gydymas kainuoja 250 litų. Skyriuje galima gydytis nuo trijų mėnesių iki poros savaičių.

Vitamino D trūkumas kenkia širdžiai

Vitamino D trūkumas kenkia širdžiai

Harvardo medicinos universiteto tyrėjų komanda teigia, kad širdies ligų tikimybė ypač kyla žmonėms, kurių organizme trūksta vitamino D bei yra per aukštas kraujo spaudimas. Britanijos širdies fondo atstovas pažymi, kad siekiant ištirti vitamino...


Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.

Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.

Lietuvai, nusprendusiai iki 65-erių metų pavėlinti pensinį amžių, reikia imtis priemonių gerinti savo visuomenės sveikatą. Tikėtina sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje yra tik 51,2 metai. Į tai dėmesį atkreipė ketvirtadienį apvaliojo diskusijoje...


Kava ir arbata gali sumažinti rūkorių insulto tikimybę

Kava ir arbata gali sumažinti rūkorių insulto tikimybę

Rūkantiems vyrams reguliarus kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti insulto tikimybę, teigia švedų mokslininkai. "Kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti insulto riziką, kadangi šie gėrimai turi antioksidantinių savybių", žurnale...


Valgykit ledų – tai labai gardu…

Valgykit ledų – tai labai gardu…

Karštą vasaros dieną jie gaivina, lepina ir… sotina. Gera jais mėgautis tiesiog einant gatve ar važiuojant automobiliu. O pridėjus šviežių uogų iš jų galima padaryti neprilygstamą skanėstą! Daugelis pasaulio šalių skelbiasi esančios...


Ligų prevencijai – pienas

Ligų prevencijai – pienas

Tėvai ragina vaikus gerti pieną, kad kaulai ir dantukai būtų sveikesni. O dietologai pataria pieną gerti kasdien, nes jame yra daugybė vertingų maistinių medžiagų. Beje, pastaruoju metu mokslininkai nustatė daug naujų faktų apie teigiamą pieno...


Plaukai ir plikimas

Plaukai ir plikimas

La­bo­ra­to­ri­jo­je išau­gin­tos ląs­telės ga­li padėti ko­vo­ti su nu­pli­ki­mu. Nau­do­ja­mas toks me­to­das: iš ne­di­de­lio li­ku­sių plaukų...


Kaip avėti aukštakulnius, kad kuo mažiau kentėtų kojos?

Kaip avėti aukštakulnius, kad kuo mažiau kentėtų kojos?

Nemažai moterų neįsivaizduoja gyvenimo be aukštakulnių batelių. Tačiau jų mėgėjos dažnai nė nenutuokia, kokie pavojai gresia. Itin aukšti kulniukai sukelia įvairiausias kojų problemas – nuo kulkšnies patempimų iki lėtinio pėdų skausmo....


Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Nuo balandžio iki spalio mėnesio daugiausia žmonių nukenčia nuo be priežiūros lakstančių augintinių ar laukinių gyvūnų. Per tris šių metų mėnesius Kauno mieste į medikus jau kreipėsi 144 žmonės, iš jų 111 suaugusiųjų ir 33 vaikai, kokiu nors būdu...


Jonizuotas vanduo – ne tik gerai savijautai, bet ir gražiai odai

Jonizuotas vanduo – ne tik gerai savijautai, bet ir gražiai odai

Visi mes norime, kad mūsų oda, tiek veido, tiek viso kūno, būtų sveika ir graži. Nuolat pastebime kosmetikos priemonių gamintojų reklamas, kurios mus bando įtikinti, kad būtent jų priemonės sėkmingiausiai išnaikins spuogus ar grąžins odai...


Krepšinio sirgalių keliamas triukšmas gali pakenkti klausai

Krepšinio sirgalių keliamas triukšmas gali pakenkti klausai

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos direktorius gydytojas Zenonas Javtokas sako, kad neatsiejama Europos krepšinio čempionato varžybų dalimi bus komandų sirgalių keliamas triukšmas Žiūrovų ir jų atsineštų...


Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti

Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti

Dvi - imunitetui stiprinti, viena - nuo nervų. Dar dvi - plaukams, nagams ir odai pagerinti, o šita suteiks širdžiai būtinų "omegų". Ir dar: nepamiršti pasitepti jodu! Nuo radiacijos. Medicinos sistemos žinovas Arvydas Akstinavičius...


Vidurių užkietėjimai gydomi ir chirurgiškai

Vidurių užkietėjimai gydomi ir chirurgiškai

Kalbamės su Vilniaus universiteto chirurgijos katedros docentu medicinos mokslų daktaru klinikų bendrosios chirurgijos skyriaus vedėju Algimantu Stašinsku. Gydytojas, turintis 22 metų chirurgo darbo patirtį, pradeda bendradarbiauti su mūsų...


Depresija susieta su greito maisto racionu

Depresija susieta su greito maisto racionu

Jei asmens racionas gausus perdirbto, nenatūralaus maisto, didėja rizika, kad jis susirgs depresija, teigiama atlikto tyrimo išvadose. Žmonės, kurie valgo daug daržovių, vaisių ir žuvies susiduria su mažesne depresijos tikimybe, paskelbė britų...


Alergija – grėsmingas sveikatos priešas

Alergija – grėsmingas sveikatos priešas

Paskutinį vasaros mėnesį vilioja saulės vonios ir norisi visur suspėti. Tačiau net per atostogas būtina rūpintis sveikata. Vienas didžiausių geros savijautos priešų – alergija. Dabar vis daugiau žmonių kenčia nuo alerginių susirgimų, kurie...


Plauk rankas - saugok gyvybes

Plauk rankas - saugok gyvybes

Toks šios, gegužės 5 dienos, kuri pirmąkart paskelbta Pasauline rankų higienos diena, šūkis. Dienos tikslas - atkreipti visuomenės ir sveikatos priežiūros įstaigų personalo dėmesį į rankų higienos, kaip pagrindinio infekcijų kontrolės aspekto,...


Galvos skausmo priežastis - liemenėlė

Galvos skausmo priežastis - liemenėlė

Ir vėl nežina dėl kokių priežasčių pradeda skaudėti galvą? Gali būti, jog dėl to kalta blogai pritaikyta liemenėlė. Kai kurie Vokietijos gydytojai tvirtina pastebėję, jog nepatogi liemenėlė ne tik sukelia galvos skausmą, bet ir įtampą pečių bei...


PSO: mobilieji neturi įtakos smegenų auglių atsiradimui

PSO: mobilieji neturi įtakos smegenų auglių atsiradimui

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), atlikusi tyrimą, kuriame dalyvavo per 13 tūkst. žmonių, priėjo prie išvados, kad naudojimasis mobiliaisiais telefonais neturi įtakos galvos smegenų auglių atsiradimui, praneša BBC. Tačiau tyrėjai pastebėjo,...


Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Greitas gyvenimo tempas, nuolatinis stresas, darbe ar šeimoje patiriama įtampa, konfliktai dažnai žmogui sukelia nenusakomą diskomfortą: skauda, prasiveržia įvairių kitokių negalavimų. Ligonis kreipiasi į gydytojus, nes yra įsitikinęs, jog...


Tirpsta rankos

Tirpsta rankos

Vakarais ir naktimis pradėjo tirpti rankos. Būna, atsibundu naktį ir jų nebejaučiu. Man - 77 metai. Dėl ko taip atsitinka? Rankų tirpimas vakarais, o ypač naktimis, jaunesniems dažniausiai pasitaiko dėl patologinio kaklo pakrypimo į vieną pusę,...


Vienatvės pavojai

Vienatvės pavojai

Tyrimai atskleidė, kad vienišų ir nuolat turinčių su kuo bendrauti žmonių sveikatos būklė akivaizdžiai skiriasi. Skirtumas beveik toks pat, kaip tarp rūkančių ir nerūkančių arba nutukusių ir lieknų žmonių. Nustatyta, kad būnant toli nuo artimųjų,...


Antibakterinis muilas neįveikia mikrobų

Antibakterinis muilas neįveikia mikrobų

Nesvarbu, kas parašyta ant pakuotės, antibakterinis muilas neką geresnis už paprastą. Mičigano universiteto mokslininkų teigimu, taip yra todėl, kad antibakterinio muilo sudėtyje nėra pakankamai antibakterinės medžiagos triklozano. Didelis šios...


Seksas iš tikrųjų gali nužudyti

Seksas iš tikrųjų gali nužudyti

Staigus intensyvus fizinis krūvis, toks kaip bėgiojimas arba mylėjimasis, smarkiai padidina širdies smūgio riziką, ypač žmonėms, kurie nesimankština reguliariai, antradienį paskelbė JAV tyrėjai. Gydytojai jau seniai žinojo, kad fizinis aktyvumas...


Aistra apsipirkinėti priklauso nuo menstruacijų ciklo

Aistra apsipirkinėti priklauso nuo menstruacijų ciklo

Apsipirkinėjimo aistros negalinčios suvaldyti dailiosios lyties atstovės dabar turi kaip pasiteisinti - mokslininkai nustatė, kad šią aistrą stimuliuoja moters menstruacijų ciklas, praneša BBC.


Apklausa: keturios iš penkių moterų jaučia PMS

Apklausa: keturios iš penkių moterų jaučia PMS

Du trečdaliai šiuos simptomus jaučiančių moterų, dalyvavusių apklausoje vartoja kontraceptines tabletes. Apklausos rezultatai Klinikos ginekologės stengėsi išsiaiškinti, ar pas jas besilankančios moterys kenčia nuo PMS. Buvo apklausiamos...


Laimingi esame tiek, kiek dainuojame

Laimingi esame tiek, kiek dainuojame

Liepos mėnesį Seule (Pietų Korėja), Sookmyung moterų universitete, vyko XIII pasaulio muzikos terapijos kongresas. Jame pranešimą "Kalbos funkcijos atkūrimas žmonėms, patyrusiems traumas, taikant dainavimą" skaitė Alytaus muzikos...


Naujieji maisto papildai regėjimui saugoti

Naujieji maisto papildai regėjimui saugoti

Airių mokslininkai pranešė sukūrę maisto papildą, kuris pagyvenusiems žmonėms gali padėti išsaugoti regėjimą. Penkerius metus trukęs tyrimas parodė, kad naujasis maisto papildas gali padėti sergantiems amžine makulos degeneracija (AMD), kuri...


Nutukimo epidemija ir fizinis aktyvumas nesusiję, atskleidė tyrimas

Nutukimo epidemija ir fizinis aktyvumas nesusiję, atskleidė tyrimas

Naujas JAV mokslininkų tyrimas neigia paplitusį požiūrį, kad fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių veiksnių siekiant sustabdyti nutukimo epidemiją. Loyolos universiteto Čikagoje (JAV) Sveikatos sistemos tyrimų centro ir su juo...


Vasara: neskriauskime savo odos

Vasara: neskriauskime savo odos

Vasarą mūsų odai reikia dėmesio ir pagalbos, palepinkime ją. Saulės spinduliai mūsų organizmui yra gyvybiškai būtini, nes padeda gaminti vitaminą D, aktyvina imuninę sistemą, gerina kraujotaką, tačiau per didelės ultravioletinių spindulių dozės...


Geriausias seksas būna sulaukus 25-34 metų

Geriausias seksas būna sulaukus 25-34 metų

Britų seksologai išsiaiškino, kad dažniausiai žmonės sekso viršūnę pasiekia būdami 25-34 metų. Buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo sutuoktinių poros, taip pat ir viengungiai vyrai bei moterys. Paaiškėjo, kad netekėjusios moterys ir nevedę...


Soliariumai tokie pat kenksmingi, kaip ir rūkymas

Soliariumai tokie pat kenksmingi, kaip ir rūkymas

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pripažino, kad soliariumuose naudojamos ultravioletinių spindulių lempos kelia tokį pat susirgimo vėžiu pavojų, kaip ir rūkymas. PSO ekspertai, išnagrinėję pastaraisiais metais atliktų tyrimų rezultatus,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9