Gruodžio 7d. Antradienis

Narkomanų gyvenimo prasmė – dozė

Peržiūrų skaičius: 34128
Narkomanų gyvenimo prasmė – dozė

Vartojantys narkotikus turi du kelius – į kapus arba į reabilitaciją. Pasirinkusieji pastarąjį patenka į uostamiesčio centre ant kalnelio įsikūrusį Priklausomybės ligų centro skyrių, kur už uždarų durų vyksta kova dėl gyvenimo.

Už uždarų durų

Nuspaudus mygtuką, už metalinių durų po kurio laiko pasigirsta žingsniai. Jas atvėręs stambaus sudėjimo sanitaras perklausia, ar iš tiesų esame susitarę. Nepatikėjęs palieka mus už durų, kad įsitikintų.

Įleidęs užrakina kiekvienas už nugaros užsiveriančias duris. Fotografui, trumpam koridoriuje palikus krepšį, skyriaus darbuotojai pataria jį pasiimti. "Neliks", – sulaukiame paaiškinimo.

Klaipėdos priklausomybės ligų centro socialinė darbuotoja Elvyra Vaitkienė paaiškina, kad net besigydantys nuo kvaišalų pacientai neatsispiria pagundai paimti ne vietoje paliktą daiktą. Vogdami jie įpratę užsidirbti dozei kvaišalų. Tad skyriaus darbuotojai neužmiršta saugoti daiktų.

Priklausomi nuo narkotinių medžiagų pacientai gydomi 16 vietų Priklausomybės ligų skyriuje. Keturios lovos skirtos nepilnamečiams. Jiems palatos įrengtos atskirai nuo suaugusiųjų.

Vaikų ir paauglių psichiatrė Banga Nastopkaitė paaiškina, kad rakinamos durys apsaugo ligonius nuo išoriniame pasaulyje egzistuojančių pagundų. Pacientas izoliuojamas, kad galėtų susikaupti ties savo problemomis.

Dozė, kad išgyventum

Vartojančiųjų kvaišalus amžius jaunėja, narkotikų daugėja, jie pinga, o įsigyti nekyla problemų, tikino skyriaus darbuotojos. Jų žiniomis, retas moksleivių ar studentų vakarėlis apsieina be kvaišalų. Iš pradžių žolės parūkymas kompanijoje tėra žaidimas, kol pripratęs organizmas nepareikalauja vis didesnės dozės.

O jai reikia pinigų. Didėjant dozių poreikiui, būtinos ir didesnės pinigų sumos. Iš pradžių skolas padenginėja tėvai, vėliau pasipila vagystės. Melas, manipuliavimas, vagystės ir kalėjimas – moralinės degradacijos seką įvardijo socialinė darbuotoja.

Atstoja tėvus

Jauniausiam skyriaus pacientui buvo devyneri. Be priklausomybės nuo narkotikų, vaikinukas turėjo bėdų ir dėl alkoholio. Gerti pradėjo nuo šešerių. Nesuprantamus pokalbius su gydytojais jis mieliau būtų iškeitęs į cigaretę.

Pasak psichiatrės, paauglių gydymas pirmiausia prasideda nuo draugystės ir pasitikėjimo įgijimo. Tai esą svarbiausias ir sunkiausias darbas.

B.Nastopkaitė kartais pasijaučia savo jauniesiems pacientams atstojanti tėvus ir aiškinanti tas gyvenimo tiesas, su kuriomis turėjo supažindinti gimdytojai.

Psichologė Diana Jankauskienė antrino, kad panašus darbas vyksta ir su suaugusiaisiais. Dažnai kvaišalus pradėję vartoti ankstyvoje jaunystėje jie būna užstrigę paauglystėje.

Neretai buvę pacientai grįžta į skyrių, ir ne po vieną kartą. Atkrytis – taip vadinamas nesuvaldomas noras pavartoti narkotikų. Turinčiajam "stažą" narkomanui atkryčiai būna ypač stiprūs.

"Kai atsiranda tūkstantis priežasčių grįžti namo, pacientas tampa rūpestingas, geras, nors prie žaizdos dėk, visam personalui išūžia ausis apie namuose vargstančius namiškius, suprantame – prasidėjo atkrytis. Tačiau išleidus nueina ne namo, o dozės. Kaip vėliau teisinasi, kojos pačios ten nunešė", – apie skyriaus kasdienybę pasakojo pašnekovės.

Tad prireikia ne vieno karto, kol pavyksta suvaldyti ligą. Tam skyriuje dirbamas komandinis darbas, ir būtent jis duoda rezultatą.

Priemaišos sėja mirtį

Specialistės pastebi, kad pastaruoju metu daug problemų kyla dėl į narkotikus įmaišomų priemaišų. Kvaišalai "paįvairinami" žiurkių nuodais, bulvių derlingumą skatinančiomis priemonėmis, veterinariniais vaistais ar tiesiog pigiausiais skalbimo milteliais. Tokių gudrybių griebiamasi dėl stipresnio poveikio ir pigesnės dozės.

Pasak B.Nastopkaitės, ilgą laiką tokių medžiagų pavartojęs žmogus degraduoja dėl stipraus organizmo apnuodijimo ir žūstančių nervinių ląstelių.

"Prieš 20 metų taip pat dėdavo priemaišų, tad išgyvenusių narkomanų – vos vienas kitas. Dabar deda, ką nori. Gyvulys nuo tokių dozių seniai butų nudvėsęs, tačiau žmogus stebuklingai išgyvena", – pastebi socialinė darbuotoja.

Kas savaitę tarp laikraštyje spausdinamų laidojamų asmenų darbuotojos aptinka ir savo buvusių pacientų pavardes. Jos patvirtino, kad dabar miršta labai daug vartojančiųjų narkotikus. Vidutinis narkomano amžius – 23 metai.

Kvaišalais didina pasitikėjimą

Narkotikų vartotojus gydytis dažniausiai priverčia visko praradimas arba stipriai pašlijusi sveikata. Treti gydymo įstaigos duri praveria, tikėdamiesi susimažinti kasdienės dozės dydį.

Pasak psichiatrės, visiškai nuo kvaišalų pasveikti neįmanoma – priklausomybė lieka visam gyvenimui. Galima tik sutramdyti vartojimo poreikį.

Pasak B.Nastopkaitės, priklausomybę lengviau įveikti labiau savimi pasitikinčiam nei tam, kuris be dozės mano esąs nieko vertas. Kai kurie prisipažįsta pradėję svaigintis vien dėl to, kad galėtų susipažinti su patinkančiu žmogumi arba pasijaustų esantys svarbesni.

Psichologė antrino, kad atsisakyti kvaišalų, padedančių geriau save vertinti, ypač paauglystėje, nėra lengva.

Pasak B.Nastopkaitės, vartojantieji narkotikus netoleruoja streso, tuomet jie griebiasi kvaišalų. Per kelias savaites ar mėnesius trunkantį gydymą jie mokomi susitvarkyti su savo emocinėmis problemomis ir spręsti bėdas be kvaišalų.

Priklausomybės ligų gydymo pokyčiai

Nuo šių metų gegužės paaugliai ir suaugusieji ambulatoriškai ir stacionare gali gydytis anonimiškai. Jiems nereikia pateikti asmens dokumentų. Tačiau gydymas stacionare yra mokamas. Poros savaičių gydymas kainuoja 250 litų. Skyriuje galima gydytis nuo trijų mėnesių iki poros savaičių.

Aronijos - vaistas jauniems

Aronijos - vaistas jauniems

Juodavaisės aronijos yra pagrindinis vitamino P šaltinis, o šis kartu su vitaminu C mažina kapiliarų pralaidumą bei trapumą. Vaistams skinamos ir vartojamos tik šviežios uogos. Jos sunoksta rugpjūčio - rugsėjo mėnesiais. Aronijos ir iš jų...


Dumbliai grąžins regėjimą?

Dumbliai grąžins regėjimą? (1)

Ge­ne­ti­nis fi­zio­logų eks­pe­ri­men­tas pa­rodė, kad ak­li nuo gi­mi­mo žmonės tu­ri šansų pra­regėti. Moks­li­nin­kams pa­vy­ko nuo gi­mi­mo ak­loms...


12 būdų kaip išsaugoti plaučius sveikus ir stiprius

12 būdų kaip išsaugoti plaučius sveikus ir stiprius

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra ketvirtoji mirties priežastis JAV po širdies ligų, vėžio ir insulto. Portalas "Pinigų karta" pateikia 12 patarimų, kurių turėtumėte laikytis siekdami išsaugoti savo plaučius sveikus ir stiprius...


Arbatos gėrimas sumažina insulto tikimybę

Arbatos gėrimas sumažina insulto tikimybę

Los Andželo Kalifornijos universiteto (UCLA) atliktas tyrimas, kurį rėmė Didžiojoje Britanijoje esantis Lipton arbatos institutas, atskleidė, jog išgeriant tris ar daugiau žalios ar juodos arbatos puodelius per dieną insulto tikimybė sumažėja...


"Spice" rūkomasis mišinys sukelia neigiamą poveikį psichikai

"Spice" rūkomasis mišinys sukelia neigiamą poveikį psichikai

Psichoaktyvų poveikį sukeliančių medžiagų rizikos vertinimo komisija aptarė tris naujas medžiagas, kurios gali būti psichoaktyvios, ir įvertino galimą jų riziką sveikatai. Nustatyta, kad rūkomasis mišinys, žinomas ir Europos Sąjungos šalyse...


Egzaminą geriau išlaikyti padės stiklinė vandens

Egzaminą geriau išlaikyti padės stiklinė vandens

Svarbiausia sėkmės laikant egzaminą sąlyga gali būti labai paprasta ir pigi: pasak mokslininkų, pakanka išgerti stiklinę vandens. Mokslininkai nustatė, kad tų moksleivių, kurie prieš egzaminą išgeria stiklinę vandens, rezultatai būna iki 30 proc....


Kaip išsirinkti aukštos kokybės vandenį prekybos vietose?

Kaip išsirinkti aukštos kokybės vandenį prekybos vietose?

Atėjus karštajam metų laikotarpiui dažnas džiaugiasi aukštai pakilusio termometro stulpelio padala, didesniu saulės spindulių kiekiu ar atėjusiomis atostogomis. Vasarą patys net nepastebime, kaip dažnai tampame priklausomi nuo vandens ir pakankamo...


Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Du ar daugiau gaiviųjų gėrimų butelių per savaitę gali dvigubai padidinti susirgimo kasos vėžiu riziką, atskleidė JAV mokslininkų tyrimas. Jo rezultatai patvirtino saldintų gaiviųjų gėrimų vartojimo ir susirgimų kasos vėžiu koreliaciją, skelbia...


Nugaros skausmas persekioja vis jaunesnius

Nugaros skausmas persekioja vis jaunesnius

Skausmas yra vienas dažniausių nusiskundimų, dėl kurių žmonės kreipiasi į gydytojus. Moteris dažniau vargina migreniniai galvos skausmai, o vyrus, kurie dažniau patiria traumas, - nugaros. Beveik visus vyresnius žmones kamuoja sąnarių maudimas ir...


Vyrai, kurių partnerės serga krūties vėžiu, rizikuoja susirgti depresija

Vyrai, kurių partnerės serga krūties vėžiu, rizikuoja susirgti depresija

Moterų, kurios serga krūties vėžiu, mylimieji rizikuoja susirgti nuotaikos sutrikimais arba depresija. Kaip praneša BBC, tokie vyrai turėtų reguliariai pasitikrinti savo psichinę sveikatą. Danijos mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad 39...


Liemenėlė gali išgelbėti gyvybę (Video)

Liemenėlė gali išgelbėti gyvybę (Video)

Pasirodo, liemenėlė ne tik puošia. Ukrainietė mokslininkė Elena Bodnar teigia, kad liemenėlės kaušeliai gali išgelbėti gyvybę. Anot mokslininkės, liemenėlę reikia padalinti į dvi dalis, o du apatinio drabužio kaušeliai gali būti naudojami kaip...


Alkoholio etiketės skelbs, kiek butelių išgerti nepavojinga

Alkoholio etiketės skelbs, kiek butelių išgerti nepavojinga

Iki 2008-ųjų pabaigos, alkoholinių gėrimų etiketės bus visiškai kitokios nei buvo lig šiol. Etiketėse bus nurodyta nauja informacija ir įspėjimai apie žalą sveikatai. Tokie užrašai atsiras įsigaliojus bendram ministrų ir alkoholio industrijos...


Šiuolaikinis-senovinis žaizdų išvalymas su mėsinės muselės lervomis

Šiuolaikinis-senovinis žaizdų išvalymas su mėsinės muselės lervomis

Populiarėjant mokslui dažnai ignoruojami, o vėliau ir pamirštami senųjų laikų išradimai ir atradimai, kaip labai nešiuolaikiški. Tačiau...kartais tenka pripažinti, jog ne visas senovines žinias įmanoma pakeisti mokslo naujovėmis. Taip nutiko ir su...


Judėjimas - geros nuotaikos receptas

Judėjimas - geros nuotaikos receptas

Jei norite būti sveiki, geros nuotaikos - ne vaikščiokite, o bėgiokite. Mokslininkai nustatė ir patvirtino, kad energingai judantieji gyvena ilgiau, jų gyvenimo kokybė daug geresnė nei lėtai vaikštančių ir tinginiaujančių žmonių. Klysta tie, kurie...


Nanotechnologijos ateina į maisto sektorių

Nanotechnologijos ateina į maisto sektorių

Įsivaizduokite bulvių traškučius, kurių sudėtyje yra mažiau natrio, tačiau skonis dar geresnis. Arba duoną su žuvų taukais, kurios skonis nė iš tolo neprimena žuvies. Tai tik du būdai, kaip nanotechnologijos atkeliaus į maisto parduotuves, pasakė...


Kas su­ke­lia ag­re­si­ją

Kas su­ke­lia ag­re­si­ją

Moks­li­nin­kai išsiaiški­no vyrų po­lin­kio į ag­re­si­ją priežas­tis. Su­ras­ti at­sa­ky­mą jiems padėjo ge­ne­ti­ka. Pa­si­ro­do, po­linkį į...


Mokslininkai: nėra ryšio tarp kavos vartojimo ir aukšto kraujo spaudimo

Mokslininkai: nėra ryšio tarp kavos vartojimo ir aukšto kraujo spaudimo

Naujausio tyrimo duomenimis, gausus kavos vartojimas nedidina kraujo spaudimo. Tačiau tyrėjai dar vengia skelbti galutines išvadas, rašoma žurnale "The American Journal of Clinical Nutrition". Preliminarios išvados paskelbtos atlikus...


Dideli klubai susilpnina moterų atmintį

Dideli klubai susilpnina moterų atmintį

Mokslininkai teigia, kad moterų figūros tipas gali daryti įtaką moters atminčiai. Kriaušės formos moterys yra užuomaršos. Kaip praneša BBC, JAV mokslininkai nustatė, kad vyresnio amžiaus apkūnioms moterims, kurių antsvoris yra susikaupęs ant...


Mobilieji telefonai vis dėlto susiję su smegenų vėžiu

Mobilieji telefonai vis dėlto susiję su smegenų vėžiu

10 ir daugiau metų mobilųjį ryšį naudojantys žmonės susiduria su „žymiai didesniu" smegenų auglių susidarymo pavojumi, liudija preliminarūs Pasaulio sveikatos organizacijos atlikto tyrimo rezultatai. Šis Pasaulio sveikatos organizacijos...


Nuo alergijos ir pagirių gydys ir skambučių tonai

Nuo alergijos ir pagirių gydys ir skambučių tonai

Japonijos kompanija "Japan Ringing Tone Laboratory" sukūrė mobiliųjų telefonų skambučių tonus, turinčius gydomųjų savybių. Pavyzdžiui, naujovė padeda atsikratyti alergijos, praneša BBC. Pasak kompanijos vadovo Matsumio Suzukio, jo...


Mieguisti žmonės linkę viskuo kaltinti kitus

Mieguisti žmonės linkę viskuo kaltinti kitus

Tyrimas rodo, kad kai žmonėms trūksta miego, jie tampa priekabesni, daugiau mąstantys apie tai, kad esama situacija galėjo būti geresnė. Jau seniai įrodyta, kad tokie bruožai kaip irzlumas, prasta nuotaika ir niurzgėjimas yra mieguistumo efektai,...


Mobiliųjų telefonų radiacija gerina atmintį

Mobiliųjų telefonų radiacija gerina atmintį

Po įvairiausių įspėjimų apie mobiliųjų telefonų žalą sveikatai, galiausiai mokslininkai nustatė ir potencialią radiacijos naudą. Bandymai leidžia daryti prielaidą, jog prietaisų skleidžiama radiacija gali teigiamai veikti atmintį ir net panaikinti...


Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Kai kurie žmonės prastai jaučiasi per oro permainas, ypač prasidėjus žiemai. Toks reiškinys vadinamas meteopatija, dažniausiai jis yra vidaus organų ligų pasekmė. Išsigydę jas, ir keičiantis orams jausitės geriau. Tačiau savijautą pagerinti gali...


Indaplovė-žudikė: mirtinos bakterijos namų apyvokos technikoje

Indaplovė-žudikė: mirtinos bakterijos namų apyvokos technikoje

Mokslininkai teigia, kad indaplovėse veisiasi mirtį galinčios atnešti bakterijos. Drėgmė ir aukšta temperatūra sukuria idealias sąlygas daugintis dviem pavojingos rūšies grybams, kurie taip pat gali būti randami skalbimo ir kavos mašinose....


Muzika teigiamai veikia ligonius

Muzika teigiamai veikia ligonius

Muzika teigiamai veikia ligonius, prie kurių prijungti dirbtinio kvėpavimo aparatai. Tokie ligoniai paprastai būna po avarijų, operacijų ar gyvybei pavojingų ligų. Tyrimai taip pat parodė, kad muzika pirma laiko gimusiems kūdikiams malšina...


Omega-3 gali pagerinti kraujospūdį metant svorį

Omega-3 gali pagerinti kraujospūdį metant svorį

Tokios riebios žuvies kaip lašiša arba žuvies taukų papildų vartojimas gali sumažinti kraujospūdį laikantis dietos, rodo Europoje atliktas tyrimas. Lašišos ir žuvies taukų teikiama nauda ypač buvo ryški žmonėms, kurių dokozahekseno rūgšties (DHA)...


Pienas susilpnina arbatos antioksidantines savybes

Pienas susilpnina arbatos antioksidantines savybes

Arbatą geriant su natūraliu arba nugriebtu pienu, gali susilpnėti jos antioksidantinės savybės, rodo Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas. Juodąją arbatą geriant su bet kurios rūšies pienu, jos antioksidantinis potencialas sumažėjo nuo 7 iki 25...


Bedarbiui ir jo šeimos nariams - psichologų patarimai

Bedarbiui ir jo šeimos nariams - psichologų patarimai

Prognozuojama, kad dar šiais metais nedarbas mūsų šalyje pasieks 10 procentų. Vadinasi, darbo gali netekti kas antras penkių asmenų šeimos maitintojas. Šią baimę grindžia masiniai žmonių atleidimai iš darbo, įmonių bankrotai. Darbas yra vienas iš...


Ar mobilieji telefonai pavojingi sveikatai?

Ar mobilieji telefonai pavojingi sveikatai?

Paskelbti daugiau kaip dešimtmetį Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vykdyto "Interphone" tyrimo rezultatai, kurie rodo, kad daugiau kaip 10 metų intensyviai – daugiau nei 30 min. per dieną – naudojantis mobiliuoju...


Galvos skausmas – ir ligų, ir gyvensenos simptomas

Galvos skausmas – ir ligų, ir gyvensenos simptomas

"Per mažai nuslystame į įvairius malonumus", – vieną priežasčių, kodėl kartais skauda galvą, įvardija Kauno medicinos universiteto Neurologijos klinikos Nervų ligų ambulatorinio skyriaus administratorius gydytojas neurologas...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9