Lapkričio 21d. Ketvirtadienis

Narkomanų gyvenimo prasmė – dozė

Peržiūrų skaičius: 34128
Narkomanų gyvenimo prasmė – dozė

Vartojantys narkotikus turi du kelius – į kapus arba į reabilitaciją. Pasirinkusieji pastarąjį patenka į uostamiesčio centre ant kalnelio įsikūrusį Priklausomybės ligų centro skyrių, kur už uždarų durų vyksta kova dėl gyvenimo.

Už uždarų durų

Nuspaudus mygtuką, už metalinių durų po kurio laiko pasigirsta žingsniai. Jas atvėręs stambaus sudėjimo sanitaras perklausia, ar iš tiesų esame susitarę. Nepatikėjęs palieka mus už durų, kad įsitikintų.

Įleidęs užrakina kiekvienas už nugaros užsiveriančias duris. Fotografui, trumpam koridoriuje palikus krepšį, skyriaus darbuotojai pataria jį pasiimti. "Neliks", – sulaukiame paaiškinimo.

Klaipėdos priklausomybės ligų centro socialinė darbuotoja Elvyra Vaitkienė paaiškina, kad net besigydantys nuo kvaišalų pacientai neatsispiria pagundai paimti ne vietoje paliktą daiktą. Vogdami jie įpratę užsidirbti dozei kvaišalų. Tad skyriaus darbuotojai neužmiršta saugoti daiktų.

Priklausomi nuo narkotinių medžiagų pacientai gydomi 16 vietų Priklausomybės ligų skyriuje. Keturios lovos skirtos nepilnamečiams. Jiems palatos įrengtos atskirai nuo suaugusiųjų.

Vaikų ir paauglių psichiatrė Banga Nastopkaitė paaiškina, kad rakinamos durys apsaugo ligonius nuo išoriniame pasaulyje egzistuojančių pagundų. Pacientas izoliuojamas, kad galėtų susikaupti ties savo problemomis.

Dozė, kad išgyventum

Vartojančiųjų kvaišalus amžius jaunėja, narkotikų daugėja, jie pinga, o įsigyti nekyla problemų, tikino skyriaus darbuotojos. Jų žiniomis, retas moksleivių ar studentų vakarėlis apsieina be kvaišalų. Iš pradžių žolės parūkymas kompanijoje tėra žaidimas, kol pripratęs organizmas nepareikalauja vis didesnės dozės.

O jai reikia pinigų. Didėjant dozių poreikiui, būtinos ir didesnės pinigų sumos. Iš pradžių skolas padenginėja tėvai, vėliau pasipila vagystės. Melas, manipuliavimas, vagystės ir kalėjimas – moralinės degradacijos seką įvardijo socialinė darbuotoja.

Atstoja tėvus

Jauniausiam skyriaus pacientui buvo devyneri. Be priklausomybės nuo narkotikų, vaikinukas turėjo bėdų ir dėl alkoholio. Gerti pradėjo nuo šešerių. Nesuprantamus pokalbius su gydytojais jis mieliau būtų iškeitęs į cigaretę.

Pasak psichiatrės, paauglių gydymas pirmiausia prasideda nuo draugystės ir pasitikėjimo įgijimo. Tai esą svarbiausias ir sunkiausias darbas.

B.Nastopkaitė kartais pasijaučia savo jauniesiems pacientams atstojanti tėvus ir aiškinanti tas gyvenimo tiesas, su kuriomis turėjo supažindinti gimdytojai.

Psichologė Diana Jankauskienė antrino, kad panašus darbas vyksta ir su suaugusiaisiais. Dažnai kvaišalus pradėję vartoti ankstyvoje jaunystėje jie būna užstrigę paauglystėje.

Neretai buvę pacientai grįžta į skyrių, ir ne po vieną kartą. Atkrytis – taip vadinamas nesuvaldomas noras pavartoti narkotikų. Turinčiajam "stažą" narkomanui atkryčiai būna ypač stiprūs.

"Kai atsiranda tūkstantis priežasčių grįžti namo, pacientas tampa rūpestingas, geras, nors prie žaizdos dėk, visam personalui išūžia ausis apie namuose vargstančius namiškius, suprantame – prasidėjo atkrytis. Tačiau išleidus nueina ne namo, o dozės. Kaip vėliau teisinasi, kojos pačios ten nunešė", – apie skyriaus kasdienybę pasakojo pašnekovės.

Tad prireikia ne vieno karto, kol pavyksta suvaldyti ligą. Tam skyriuje dirbamas komandinis darbas, ir būtent jis duoda rezultatą.

Priemaišos sėja mirtį

Specialistės pastebi, kad pastaruoju metu daug problemų kyla dėl į narkotikus įmaišomų priemaišų. Kvaišalai "paįvairinami" žiurkių nuodais, bulvių derlingumą skatinančiomis priemonėmis, veterinariniais vaistais ar tiesiog pigiausiais skalbimo milteliais. Tokių gudrybių griebiamasi dėl stipresnio poveikio ir pigesnės dozės.

Pasak B.Nastopkaitės, ilgą laiką tokių medžiagų pavartojęs žmogus degraduoja dėl stipraus organizmo apnuodijimo ir žūstančių nervinių ląstelių.

"Prieš 20 metų taip pat dėdavo priemaišų, tad išgyvenusių narkomanų – vos vienas kitas. Dabar deda, ką nori. Gyvulys nuo tokių dozių seniai butų nudvėsęs, tačiau žmogus stebuklingai išgyvena", – pastebi socialinė darbuotoja.

Kas savaitę tarp laikraštyje spausdinamų laidojamų asmenų darbuotojos aptinka ir savo buvusių pacientų pavardes. Jos patvirtino, kad dabar miršta labai daug vartojančiųjų narkotikus. Vidutinis narkomano amžius – 23 metai.

Kvaišalais didina pasitikėjimą

Narkotikų vartotojus gydytis dažniausiai priverčia visko praradimas arba stipriai pašlijusi sveikata. Treti gydymo įstaigos duri praveria, tikėdamiesi susimažinti kasdienės dozės dydį.

Pasak psichiatrės, visiškai nuo kvaišalų pasveikti neįmanoma – priklausomybė lieka visam gyvenimui. Galima tik sutramdyti vartojimo poreikį.

Pasak B.Nastopkaitės, priklausomybę lengviau įveikti labiau savimi pasitikinčiam nei tam, kuris be dozės mano esąs nieko vertas. Kai kurie prisipažįsta pradėję svaigintis vien dėl to, kad galėtų susipažinti su patinkančiu žmogumi arba pasijaustų esantys svarbesni.

Psichologė antrino, kad atsisakyti kvaišalų, padedančių geriau save vertinti, ypač paauglystėje, nėra lengva.

Pasak B.Nastopkaitės, vartojantieji narkotikus netoleruoja streso, tuomet jie griebiasi kvaišalų. Per kelias savaites ar mėnesius trunkantį gydymą jie mokomi susitvarkyti su savo emocinėmis problemomis ir spręsti bėdas be kvaišalų.

Priklausomybės ligų gydymo pokyčiai

Nuo šių metų gegužės paaugliai ir suaugusieji ambulatoriškai ir stacionare gali gydytis anonimiškai. Jiems nereikia pateikti asmens dokumentų. Tačiau gydymas stacionare yra mokamas. Poros savaičių gydymas kainuoja 250 litų. Skyriuje galima gydytis nuo trijų mėnesių iki poros savaičių.

Celiulitas įveikiamas tik kantrybe

Celiulitas įveikiamas tik kantrybe

Nors išrasta begalė masažuojančių prietaisų ir kosmetikos priemonių, dėl celiulito į specialistus kreipiasi vis jaunesnės moterys. Šiuolaikinėms moterims šis odos defektas yra viena opiausių problemų. "Anksčiau priemonių buvo mažiau, gydymo...


Siaučiant gripui: apie vitaminus, žoleles ir rogių ruošimą vasarą

Siaučiant gripui: apie vitaminus, žoleles ir rogių ruošimą vasarą

Palyginti su kitais Lietuvos miestais, pastarosiomis savaitėmis daugiausia gripu serga kauniečiai. Medikai perspėja: susirgimų skaičius tik augs. Kalniečių poliklinikos Šeimos klinikos šeimos gydytoja ir vyr. specialistė Nijolė Vitkienė...


Norite sulieknėti - išsimiegokite

Norite sulieknėti - išsimiegokite

Mokslininkai nustatė, kad naktinio poilsio trūkumas arba perteklius neišvengiamai įtakoja papildomų kilogramų kaupimą... Miegoti labai ilgai arba pernelyg trumpai kenkia sveikatai. Tai žino bene visi. O dabar mokslininkai nustatė, kad naktinio...


Skaitmeniniai prietaisai atima smegenims būtiną laisvalaikį

Skaitmeniniai prietaisai atima smegenims būtiną laisvalaikį

Pastaraisiais metais mobilieji telefonai, virtę tikrais kompiuteriais su greita prieiga prie interneto, palengvina varginantį laukimą eilėse, kamščiuose, išblaško liūdesį sporto salėse. Su technologijomis menkiausios pertraukėlės tampa...


Druskos svarba

Druskos svarba

Gilios senovės laikais druska buvo svarbesnė už auksą,nes mėsos nebuvo galima ilgiau išsaugoti be druskos.Dabar viskas paprasčiau,šaldytuvai ir konservantai gali atstoti druską.


Žuvies taukai mažina psichikos susirgimų tikimybę

Žuvies taukai mažina psichikos susirgimų tikimybę

Tiriamiesiems tris mėnesius vartojant žuvų taukus, pasirodė, kad šis maisto papildas toks pat veiksmingas kaip ir vaistai, susirgimų šizofrenija sumažinęs ketvirtadaliu, praneša BBC. Mokslininkai mano, kad tokį poveikį turėjo žuvų taukuose...


Kaip sumažinti vėžio riziką?

Kaip sumažinti vėžio riziką?

Vėžys - viena grėsmingiausių pastarojo meto ligų, kelianti sudėtingus klausimus medikams ir baimę žmonėms. Ši baimė - ne mažiau pavojinga už pačią ligą: dėl jos dažnas nesiima jokių veiksmų - tik nuolat nerimauja arba vėžio grėsmę tiesiog neigia....


Kalbos sutrikimus svarbu pastebėti kuo anksčiau

Kalbos sutrikimus svarbu pastebėti kuo anksčiau

Kuo anksčiau reikėtų pastebėti vaikų kalbos ir komunikacijos sutrikimus, atsirandančius dėl nejudraus liežuvio, netinkamo dantų sukandimo, mikčiojimą: tada specialisto pagalba yra efektyvesnė. "Kai kuriuos sutrikimus vaikai išauga. Kitus...


Apendicitas – naudingų žmogaus bakterijų slėptuvė

Apendicitas – naudingų žmogaus bakterijų slėptuvė

Ilgą laiką mokslas negalėjo paaiškinti kokią funkciją žmogaus organizme gali atlikti apendicitas. Aišku, kaip ir visada, sklandė įvairios teorijos, tačiau nei viena nebuvo iki galo įrodyta. O kadangi aiškios reikalingos funkcijos apendicitas kaip...


Stiprinkime imunitetą arbata

Stiprinkime imunitetą arbata

Prieš gripą ir imunitetui stiprinti pataria Vincentas Sakas, nepriklausomas mitybos ir kulinarijos ekspertas. Susirgus galima gerti ir karštą arbatą su imbieru, citrina bei medumi. Bet lietuviams labiau padėtų gyvas alus (jokiu būdu ne...


Faktai, kurių nežinojote apie cukrinį diabetą

Faktai, kurių nežinojote apie cukrinį diabetą

Europoje cukriniu diabetu serga 26 mln. žmonių. Pagal gyventojų skaičių tai beveik aštuonios Lietuvos. O visame pasaulyje kenčiančių nuo šios ligos yra daugiau nei 285 mln. žmonių. Mūsų šalyje šia klastinga liga serga maždaug 5 proc. gyventojų,...


Ar mobilieji telefonai pavojingi sveikatai?

Ar mobilieji telefonai pavojingi sveikatai?

Paskelbti daugiau kaip dešimtmetį Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vykdyto "Interphone" tyrimo rezultatai, kurie rodo, kad daugiau kaip 10 metų intensyviai – daugiau nei 30 min. per dieną – naudojantis mobiliuoju...


Medikai ragina vasarą paskiepyti vaikus

Medikai ragina vasarą paskiepyti vaikus

Prasidėjo vasara, kuri netruks prabėgti ir vėl ateis rugsėjo 1-oji. Būsimieji mokinukai į mokyklą turi ateiti sveiki, pasitikrinę sveikatą. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad daugelio užkrečiamųjų ligų galima išvengti...


Proto lavinimas mažina kraujospūdį

Proto lavinimas mažina kraujospūdį

Proto pratybos mažina kraujospūdį. Kaip teigiama medicinos žurnale "Aertzliche Praxis", taikant įvairius gydymo būdus - elgesio terapiją, hipnozę ir vadinamąją neurolingvistinę programą - pavyko sumažinti kraujospūdį hipertenzija...


Aštuoni mitai apie mūsų sveikatą

Aštuoni mitai apie mūsų sveikatą

Žmonių sveikata ilgus amžius buvo apipinta prietarais ir melagystėmis, bet nepaisant medicinos pažangos, keletas paplitusių mitų išlieka, rašo britų dienraštis "Telegraph". Gydytojas Claudius Galenas, gyvenęs maždaug 130 mūsų eros...


Odos priežiūra: svarbiausia "užvesti varikliuką" (receptai)

Odos priežiūra: svarbiausia "užvesti varikliuką" (receptai)

Kai sužaliuoja gamta, pražysta augalai, ir žmogui norisi būti gražesniam. Gali nutikti ir priešingai: orams atšilus veidą gali išberti arba išsausėja oda. Medikai ramina sakydami, kad valantis organizmui tai yra natūralu, tereikia nepamiršti veido...


Vitamino C nauda žmogaus organizmui

Vitamino C nauda žmogaus organizmui

Jeigu Johhny Depp‘as ir Penelope Cruz atrodytų kaip tikri piratai, vargu ar „Karibų jūrų piratai“ patektų į žiūrimiausių kino filmų sąrašą. Ilgų kelionių išvarginti jūreiviai nė iš tolo neprimena tų efektingų Holivudo gražiuolių,...


Genetinė liga mergaitę paverčia monstru

Genetinė liga mergaitę paverčia monstru

Maža mergaitė, kenčianti nuo genetinio sutrikimo, keletą kartų per dieną iš mielo vaiko tampa smurtu užsiimančia teroriste. Kaip praneša dailymail.co.uk, devynmetė Grace Fishwick kelis kartus per dieną aršiai užsipuola savo šeimą ir net atakuoja...


Stresas- progreso variklis

Stresas- progreso variklis

Beveik prieš šimtą metų Hansas Selye, medicinos ir chemijos mokslų daktaras, pradėjo įdėmiai tyrinėti stresą, stresorius ir organizmo atsaką į jį. Taigi šis streso "tėvas" jau tuomet pasakė: "Stresas — tai gyvenimas." Ir...


Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems

Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems

Panaudojus tinklainės implantus, Vokietijos mokslininkams ir medikams pavyko akliesiems iš dalies atstatyti regėjimą, pranešė "Der Spiegel". Tiubingeno universiteto specialistų sukurtos miniatiūrinės mikroschemos su fotoelementais,...


Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Maisto papildai su chromo pikolinatu gali pagerinti senyvų žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo tyrimo ataskaitą Cincinačio universiteto medicinos kolegijos mokslininkai paskelbė žurnale...


Švariausios maudyklos - Utenos, Telšių, Marijampolės, Klaipėdos ir Vilniaus apskrityse

Švariausios maudyklos - Utenos, Telšių, Marijampolės, Klaipėdos ir Vilniaus apskrityse

Artėjant maudymosi sezonui, labai aktualu apžvelgti 2006-2008 m. vykdytos maudyklų vandens kokybės stebėsenos rezultatus. Pagrindiniai šios programos uždaviniai: stebėti Lietuvos maudyklų vandens mikrobiologinę ir cheminę taršą, vandens fizikines...


Ar visada malonūs saulės bučiniai?

Ar visada malonūs saulės bučiniai?

Vis dažniau ir kaitresni ryte mus pasitinka saulės spinduliai. Jau džiaugiamės malonia gamta, netrukus dažniau trauksime į paplūdimį ar vaiskią pievelę… Specialistai įspėja – po užsitęsusio šaltojo meto oda itin jautri net...


Pavasaris – alergijų metas. Kaip apsisaugoti?

Pavasaris – alergijų metas. Kaip apsisaugoti?

Didžiausias ir dažniausias alergenas pavasarį – medžių, krūmų ir gėlių žiedadulkės. "Labiausiai su pavasariu yra susijusi šienligė, kurios dažniausi požymiai yra nosies niežėjimas, paburkimas, pasunkėjęs kvėpavimas per nosį, čiaudulys,...


Apgamo klastos kodas – melanoma

Apgamo klastos kodas – melanoma

Tokios diagnozės jie nelinkėtų niekam. Tai vienbalsiai tvirtina tarptautinės kategorijos krepšinio teisėjas Virginijus Dovidavičius ir banko tarnautoja Reda Remeikaitė, vargais negalais įveikę sunkią ligą – melanomą. Ne vieną operaciją,...


Nutukimo epidemija ir fizinis aktyvumas nesusiję, atskleidė tyrimas

Nutukimo epidemija ir fizinis aktyvumas nesusiję, atskleidė tyrimas

Naujas JAV mokslininkų tyrimas neigia paplitusį požiūrį, kad fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių veiksnių siekiant sustabdyti nutukimo epidemiją. Loyolos universiteto Čikagoje (JAV) Sveikatos sistemos tyrimų centro ir su juo...


Vitamino D trūkumas didina moterų kraujospūdį

Vitamino D trūkumas didina moterų kraujospūdį

Jaunoms moterims su vitamino D nepakankamumu maždaug tris kartus dažniau gali išsivystyti padidėjęs kraujospūdis, kai jos bus vidutinio amžiaus, rodo naujas tyrimas. Tyrimo rezultatai paskelbti Amerikos širdies asociacijos narių susirinkime,...


Kaip elgtis puolant bitėms, širšėms, vapsvoms ir kamanėms

Kaip elgtis puolant bitėms, širšėms, vapsvoms ir kamanėms

Įgėlimo rimtumą lemia keletas faktorių: vabzdžio rūšis, įgėlimų vieta kūne, įgėlimų skaičius bei žmogaus jautrumas. Įgėlimo išvengti ne visuomet įmanoma, bet atsargus elgesys gali padėti. Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių įkandimų. Atsargiai...


Vyrams irgi būna "klimaksas"

Vyrams irgi būna "klimaksas"

Statistika byloja, kad šio amžiaus pradžioje vyresnių nei 65 metų vyrų buvo 9, o vyresnių nei 85 metų - net 30 kartų daugiau nei praeito šimtmečio pradžioje. Metams bėgant, žmogaus organizme vykstantys įvairūs pokyčiai, susiję su lytinių hormonų...


Ar verta vartoti svorio mažinimo tabletes?

Ar verta vartoti svorio mažinimo tabletes?

Ar svorio mažinimo tabletės veikia? Šiais laikais daugelis svorio metimo ekspertų savo klientams pataria naudoti svorio mažėjimą skatinančius preparatus. Ir nors tokias tabletes galima rasti beveik kiekvienoje parduotuvėje, žmonės turėtų atsargiau...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9