Ditel

Medikai ragina vasarą paskiepyti vaikus

Prasidėjo vasara, kuri netruks prabėgti ir vėl ateis rugsėjo 1-oji. Būsimieji mokinukai į mokyklą turi ateiti sveiki, pasitikrinę sveikatą. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad daugelio užkrečiamųjų ligų galima išvengti laiku paskiepijus vaikus.

Dabar Lietuvoje naujagimiai, kūdikiai ir vaikai valstybės lėšomis skiepijami nuo dešimties užkrečiamųjų ligų: tuberkuliozės, virusinio hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, bakterijos Haemophilus influenzae B tipo sukeltos infekcijos. Nuo pasiutligės skiepijami žmonės, nukentėję nuo pasiutusių ar įtariamai pasiutusių gyvūnų, o po traumų – nuo stabligės.

Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyr. specialistės Dalios Vaičiulienės, vaikų ir suaugusiųjų profilaktinis skiepijimas – tai ne tik asmens apsauga nuo užkrečiamosios ligos, sunkių ligos formų ir komplikacijų išvengimas, bet ir infekcijų plitimo visuomenėje kontroliavimas, likvidavimas, gydymo trukmės, gyventojų mirtingumo sumažinimas, pinigų taupymas.

Vaikai skiepijami pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, kuriame numatyta kada ir kokiomis vakcinomis geriausia skiepyti, kad organizme laiku susiformuotų imunitetas įvairioms infekcijoms. Skiepams naudojamos tik tarptautinius standartus atitinkančios vakcinos.

Prieš pradedant lankyti mokyklą 6-7 metų vaikai pakartotinai skiepijami nuo difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, tymų, raudonukės ir epideminio parotito (kiaulytės) bei atliekamas tuberkulino mėginys (Mantu reakcija), kuris padeda nustatyti užsikrėtimą tuberkuliozės mikobakterijomis.

12-os metų paaugliai (neskiepyti kūdikystėje), skiepijami nuo virusinio hepatito B ir tymų, raudonukės, epideminio parotito (kiaulytės), jei neskiepyti 6-7 metų amžiaus. 15-16 metų jaunuoliai pakartotinai skiepijami nuo difterijos ir stabligės.

Imunitetas nuo difterijos ir stabligės trunka apie dešimt metų. Kas dešimt metų būtina pakartoti skiepijimą. Neatliekant to reguliariai, daugėja imlių šiai infekcijai asmenų. Nors difterija dėl ilgalaikio planinio skiepijimo pastaraisiais metais yra gana reta liga Europoje ir Lietuvoje, tačiau ir šiandien kelia didelį nerimą dėl epidemijų cikliškumo. Pasaulyje difterijos epidemijos kartojasi kas 15–30 metų. Difterijos sergamumo pakilimas buvo 1994–1995 m. Lietuva, kaip ir kitos Rytų Europos šalys, vertinama kaip didelės difterijos rizikos šalis. Lietuvoje planuojamas suaugusiųjų skiepijimas nuo difterijos ir stabligės.

Kokliušas yra itin pavojingas kūdikiams ir mažiems vaikams. Lietuvoje susirgimų kokliušu yra registruojama nedaug, tačiau dabar šia liga serga vyresni vaikai, todėl nuo 2008 m. įvestas pakartotinis skiepijimas nuo kokliušo 6-7 metų amžiaus vaikams, prieš pradedantiems lankyti mokyklą.

Pasak D.Vaičiulienės, neretai kalbama apie tai, kad skiepai neveikia ar net žalingi. „Tai neteisingas požiūris. Skiepai žmogaus organizme sukelia panašų imuninį atsaką, kaip ir užkrečiamųjų ligų sukėlėjai, tačiau skiepijimui naudojamos vakcinos nesukelia ligos, jos komplikacijų. Todėl tėveliams siūlome nelaukti rudens, kol asmens sveikatos priežiūros įstaigose susidarys eilės, o užsukti į jas dabar ir paskiepyti vaikus”, – sakė
D.Vaičiulienė.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE