Ditel

Kuo geriausia malšinti troškulį

Jei be maisto žmogus gali išgyventi savaitę ar net mėnesius, be vandens jis numirtų po keleto dienų. Mokslininkai teigia, jog per 70 gyvenimo metų žmogaus organizmas perfiltruoja daugiau nei 70 tonų vandens.

Troškulį geriau malšinti ne vienos, o skirtingų rūšių gėrimais – taip organizmas gauna daugiau ir įvairesnių mineralinių medžiagų bei mikroelementų. Tai ypač svarbu karštą vasaros dieną, kai gausiau prakaituojama ir organizmas netenka daug vandens. Taip pat daugiau gerti reikėtų dirbant sunkesnį fizinį darbą, aktyviai sportuojant.

Natūralus mineralinis vanduo

Toks vanduo gaunamas iš žemės gelmių ir labiausiai apsaugotas nuo aplinkos taršos. Tam, kad gamtinės savybės išliktų nepakitusios, jo paruošimui keliami itin griežti reikalavimai: vanduo tik perfiltruojamas, tai yra iš jo pašalinamos nuosėdos (netirpi geležis, smėlis). Papildomai dar gali būti pridėta angliarūgštės. Tuomet vanduo tampa gazuotas. Kiti paruošimo būdai neleidžiami, nes vandenį vartotojui stengiamasi pateikti kiek galima natūralesnį, tokį, koks jis randamas gamtoje.

Vandenų sudėtis gali būti labai įvairi.

Vienuose mineralinių medžiagų kiekis didesnis, kituose – mažesnis. Dėl to nevienoda ir jų paskirtis. Toks vanduo, kuriame ištirpusių mineralinių medžiagų yra nedaug (iki 500 mg litre), yra tinkamas kasdienei mitybai. Jo per dieną galima išgerti iki 2 l. O kuriame ištirpusių mineralinių medžiagų daug, vietoj geriamojo vandens neturėtų būti vartojamas – jo pakanka stiklinės kitos per dieną. Pastaruoju vandeniu piktnaudžiauti negalima todėl, kad jis tam tikrų mineralinių medžiagų šaltinis.

Mineralizuotas vanduo

Šis vanduo labiau tinkamas kasdieniam vartojimui, kad būtų patenkintas paros skysčių poreikis. Jis keliais būdais gaminamas sumaišymo būdu, kai: geriamasis vanduo maišomas su natūraliu mineraliniu vandeniu, daug mineralinių medžiagų turintis vanduo skiedžiamas su geriamuoju vandeniu, į geriamąjį vandenį pridedama sausų mineralinių medžiagų.

Šaltinio vanduo

Panašus į natūralų mineralinį ir jį galima vartoti neribotai. Be to, jis yra minimaliai chemiškai apdorojamas.

Sultys

Jas geriant organizmas aprūpinamas vitaminais, mineralinėmis medžiagomis, o jei jos tirštos, ir maisto skaidulomis. Tačiau sveikiausios šviežiai spaustos ir be konservantų ar saldiklių sultys, suteikiančios organizmui energijos, žvalumo.

Gira

Geriausia tik gaminama iš natūralios žaliavos, saldinta natūraliu cukrumi ir su vieninteliu maisto priedu – natūralia citrinos rūgštimi, be saldiklių ir konservantų. Gydytojai įsitikinę, jog gėrimai su saldikliais bei kitokiais priedais netinkami kūdikiams ir mažiems vaikams.

Daug mineralinių medžiagų turintis vanduo tinkamas:

kai organizmas netenka daug skysčių žmogui sergant,

viduriuojant,

vemiant,

po pirties stipriai išprakaitavus,

po didelių fizinių krūvių.

Troškulio nemalšina:

saldūs gėrimai – papildomas cukraus kiekis juose skatina vandens pasišalinimą iš organizmo,

gėrimai su ledu – geriant ledinį skystį sukaitus nesunku peršalti, o troškulio pojūtis sugrįžta labai greitai,

angliarūgšte prisotinti – jie dera tik prie valgio, nes stimuliuoja skrandžio sulčių išsiskyrimą ir skatina virškinimą,

limonadas, kokakola ar tonikas – pripildo skrandį dujų..



TAIP PAT SKAITYKITE