Lapkričio 27d. Šeštadienis

Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Peržiūrų skaičius: 40200
Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Greitas gyvenimo tempas, nuolatinis stresas, darbe ar šeimoje patiriama įtampa, konfliktai dažnai žmogui sukelia nenusakomą diskomfortą: skauda, prasiveržia įvairių kitokių negalavimų.

Ligonis kreipiasi į gydytojus, nes yra įsitikinęs, jog susirgo sunkia, galbūt net nepagydoma liga. Tačiau dažniausiai medikai somatinės kilmės susirgimų nediagnozuoja. Tuomet pacientas siunčiamas pas neurologus, psichoterapeutus ar psichiatrus.

Gadina gyvenimą

Vis dažniau į medikus kreipiasi žmonės, kuriems pasireiškia įvairių organizmo negalavimų, kenkiančių jų gyvenimo kokybei. Dažna šių negalavimų priežastis – psichikos sutrikimai. Ligonis gali jausti vidaus organų veiklos sutrikimus, jam gali trūkti oro, svaigti galva. Toks žmogus gali patirti diskomfortą krūtinėje, sutankėja širdies plakimas, pasireiškia virškinimo sutrikimų, įvairių skausmų, bendras silpnumas.

Pablogėjusią sveikatą dažnai būna net sunku apibūdinti. Gali atsirasti nerimas, įtampa, sunkios ligos ar netgi mirties baimė. Padidėja jautrumas vidiniams ir išoriniams dirgikliams. Suprastėjus sveikatai žmogus dažniausiai kreipiasi į bendrosios praktikos gydytojus, tačiau šie neranda jokios vidaus organų ligos.

Atrodytų, sužinojai iš gydytojų, kad nesergi jokia rimta liga, ir nusiramini, negalavimai išnyksta. Tačiau ne visada taip nutinka: ir toliau kankina skausmai bei kitokie nemalonūs simptomai, o padeda tik raminamieji vaistai.

Nuolat varsto duris

Psichoterapeutams, psichologams ir psichiatrams neretai tenka susidurti su žmonėmis, kurie yra įsitikinę, kad serga viena ar keliomis nepagydomomis ligomis. Tokie pacientai nuolat varsto gydymo įstaigų duris.

Jausdamas ir išties kentėdamas nuo įsivaizduojamos ligos žmogus vaikšto pas gydytojus ir su baime laukia diagnozės. Tačiau medikai paprastai jokių patologijų neranda. Pacientą tai nuramina, bet tik trumpam. Netrukus įkyrios mintys apie mirtiną ligą sugrįžta, o žmogus toliau ieško gydytojo, kuris galėtų jam padėti.

Panevėžio apskrities ligoninės gydytojas psichiatras Gintaras Rudzevičius sako, jog stipriai pradėjusi plakti širdis, padažnėjęs kvėpavimas ar oro trūkumas, tirpstančios galūnės, nerimas ne visada susiję su fiziniais negalavimais. Į specialistus vis dažniau kreipiasi asmenys, kuriems bendrosios praktikos gydytojai nenustato jokių somatinės ligos požymių. Išgirdę, jog panašaus pobūdžio negalavimų galėjo atsirasti dėl streso, per didelio nuovargio, nervinio išsekimo, jie kreipiasi į psichiatrus, psichoterapeutus.

Suabejoja medikais

Seniai girdėtą tiesą, jog dauguma ligų pasireiškia dėl nervų, patvirtino ir G.Rudzevičius. Patyrę stresą, dažnai konfliktuodami, pakliuvę į situaciją, iš kurios nežino kaip išsikapstyti, žmonės pradeda kentėti, nerimauti dėl įvairių juos kamuojančių baimių. Žmones smaugia nežinia, sukelianti organizmo išsekimą.

Gydytojas PB aiškino, kad nerimas, baimė žmogui dažnai kyla tuomet, kai šis jaučia, jog nekontroliuoja padėties. Pavyzdžiui, jei žmogui visą savaitę skauda galvą ar netikėtai ima streikuoti skrandis, krenta svoris, jis dažnai nė nesusimąsto, jog tai gali būti greito gyvenimo tempo ar neseniai patirto streso pasekmės.

Kol tokiems pacientams bendrosios praktikos gydytojai neatlieka daugybės tyrimų ir neįtikina, kad šie yra visiškai sveiki, žmonės, manantys, jog rimtai serga, patiria ir kitų nerimo sukeltų negalavimų – ima svaigti galva, trūksta oro, atsiranda panikos priepuolių. Žmogus jaučia didžiulę baimę, kad numirs, nualps, praras savitvardą ar išprotės. Visas dėmesys dažniausiai būna sutelktas į vis stiprėjančius nemalonius ir gąsdinančius kūno pojūčius. Kai kurie net pamano, jog tai širdies smūgio pradžia.

Jei panašių pojūčių kyla ir išgirdus teigiamą medikų išvadą, žmonės pradeda jais netikėti, manydami, jog šie greičiausiai būtent tuo metu nerado ligos. Prasideda tarsi užburtas ratas – gydytojai ramina, o negalavimai neišnyksta, nuolat kartojasi.

Nerimauja jaunesni

Psichiatras G.Rudzevičius PB tikino, jog panašiais simptomais skundžiasi ir jaunesnio amžiaus žmonės. Tačiau, anot mediko, šie lengvi psichikos sutrikimai gali peraugti ir į rimtesnę ligą. Tai priklauso nuo to, kaip pats žmogus vertina jį kamuojančius negalavimus ir stengiasi gyventi. Savijautą lemia stresas, išgyvenimai, įvairūs nesklandumai. Tiesa, išvardyti simptomai gali išnykti ir negydomi. Kai žmogus turi darbą, nesusiduria su sunkumais, apie jį kamuojančius negalavimus negalvoja, žiūri į ateitį optimistiškai, kamavę skausmai gali išnykti.

Gydytojas tikino, jog skausmai, sukeliantys diskomfortą, gali pasireikšti priklausomai nuo žmogaus temperamento, išsilavinimo, gyvenimo kokybės ir kitų reiškinių bei asmeninių savybių.

Tarkim, paaugliams greitai augant širdis dažnai nespėja augti kartu, todėl atsiranda širdies vožtuvų nepakankamumas. Jis pasireiškia smarkiu širdies plakimu didelio fizinio krūvio metu, stinga oro, greitai pavargstama.

"Vaikai ima nerimauti, jog ateityje gali kilti kokių nors komplikacijų, pasikartoti simptomai, todėl išsivysto baimė, pasireiškia panikos priepuolių", – paaiškino G.Rudzevičius.

Nerimas dėl krizės

Gydytojas prisipažino, jog pastaruoju metu dažnai kreipiasi žmonės, kamuojami baimės dėl gresiančio atleidimo iš darbo. Neretai išgirdę, jog jų pažįstami jau neteko darbo, pacientai įsitikina, jog po kelių dienų ir jie sulauks tokio pat darbdavio verdikto. Medikas patikino, kad žmones, jaučiančius nerimą, kankina nemiga, organizmo išsekimas. Tokiu atveju jiems reikia padrąsinimo, kad viskas klostysis gerai.

"Neretai žmonės ima blogai jaustis, kai beveik tuo pat metu patiria daug neigiamų emocijų. Namuose kylantys šeiminiai barniai ir nesklandumai, įsitikinimas, jog gali susirgti nepagydoma liga, patirtas stresas neretai pasireiškia kokiu nors negalavimu", – PB kalbėjo G.Rudzevičius.

Gydytojas teigė, jog tokiems žmonėms reikėtų psichoterapeuto pagalbos, gali prireikti ir vaistų, nors kartais pakanka pokalbio išeičiai iš susidariusios padėties rasti.

"Žmonės kreipiasi į medikus dėl panašių simptomų, tačiau bendrosios praktikos gydytojams nenustačius jokių somatinių ligų, jie gydomi vaistais, kuriuos skiria psichiatras. Neretai gydyti vien medikamentais nepakanka. Fiziniai simptomai dažnai rodo psichologinių problemų buvimą, todėl būtina psichoterapija. Jos metu žmogus atskleidžia fizinio negalavimo priežastis. Kita vertus, psichoterapijos metu žmonės mokosi naujai reaguoti į ligas, kūno pojūčius ir išorinę informaciją apie savo sveikatą", – PB sakė medikas.

Psichiatras teigė, kad nuolat susirūpinęs sveikata žmogus, nerasdamas blogos savijautos priežasčių ir jausdamasis nesuprastas artimųjų, puola į neviltį. Be to, nuolatiniai tyrimai, kurių pacientas reikalauja, kad įsitikintų, jog neserga, gali turėti ir šalutinį poveikį sveikatai. Dažnai atliekami tyrimai ar net chirurginės operacijos yra iš viso nereikalingi.

 

Atlyginti žalą reikalauja ne tik sužalotieji

Atlyginti žalą reikalauja ne tik sužalotieji

Jeigu prekybos centre paslysite ant šlapių grindų, galite drąsiai reikalauti kompensacijos iš prekybininko ar gamintojo. Tiesa, milijoninių sumų, apie kokias galima pasvajoti Amerikoje, Lietuvoje neverta tikėtis. Lietuvoje atlyginama turtui...


Slegia bloga nuotaika ir nerimas? Šios priemonės padės tai įveikti

Slegia bloga nuotaika ir nerimas? Šios priemonės padės tai įveikti

Bloga nuotaika ir nerimas šaltuoju metu laikotarpiu neretai aplanko dažną. Šiais metais visas blogas emocijas ypač sustiprino COVID-19 pasaulinė pandemija. Vis dėlto, net karantino laikotarpiu svarbu nepanirti į nerimastingas mintis ir stengtis...


Vitamino C nauda žmogaus organizmui

Vitamino C nauda žmogaus organizmui

Jeigu Johhny Depp‘as ir Penelope Cruz atrodytų kaip tikri piratai, vargu ar „Karibų jūrų piratai“ patektų į žiūrimiausių kino filmų sąrašą. Ilgų kelionių išvarginti jūreiviai nė iš tolo neprimena tų efektingų Holivudo gražiuolių,...


Vasara: neskriauskime savo odos

Vasara: neskriauskime savo odos

Vasarą mūsų odai reikia dėmesio ir pagalbos, palepinkime ją. Saulės spinduliai mūsų organizmui yra gyvybiškai būtini, nes padeda gaminti vitaminą D, aktyvina imuninę sistemą, gerina kraujotaką, tačiau per didelės ultravioletinių spindulių dozės...


Kaip išvengti pagirių?

Kaip išvengti pagirių?

Jei neturėsite saiko, šventės padovanos ne tik džiaugsmo ir malonių akimirkų. Kaip per šventes nepadauginti alkoholinių gėrimų ir išvengti pagirių? Šventėms reikia tinkamai pasiruošti: gerai išsimiegoti ir sočiai pavalgyti. Šaukštelis saulėgrąžų...


Britas tvirtina užsikrėtęs kompiuterių virusu

Britas tvirtina užsikrėtęs kompiuterių virusu

Britų mokslininkas dr. Markas Gassonas iš Readingo universiteto tvirtina esąs pirmas žmogus, užsikrėtęs kompiuterių virusu. Kaip rašo "The Daily Telegraph", mokslininkas teigia, kad virusas į jį pateko po to, kai jis įsidūrė į virusų...


Klausia skaitytojas (prostatos vėžys)

Klausia skaitytojas (prostatos vėžys)

Koks PSA (prostatos specifinio antigeno) rodiklis yra normalus, koks jau rodo esant prostatos vėžį? Ar šis tyrimas pakankamai informatyvus? PSA rodiklis yra prostatos vėžio markeris. Tai vienas iš žymenų, kuris pasako: "Dėmesio, tau gali būti...


Šarminio vandens nauda žmogaus organizmui ir pasirinkimo galimybės

Šarminio vandens nauda žmogaus organizmui ir pasirinkimo galimybės

Džiugu, kad vis dažniau Lietuvos gyventojai pradeda domėtis sveika gyvensena. Dažnas iš mūsų stengiasi subalansuoti darbo ir poilsio režimą, mitybos įpročius ir išvengti veiksnių, kurie neigiamai veikia mūsų organizmą. Manoma, jog gyventojų...


Ar žinote kokių vitaminų Jums trūksta

Ar žinote kokių vitaminų Jums trūksta

Apie vitaminų trūkumą kalbėti madinga, juolab, kai po žiemos esame kiek išbalę ir nusilpę. Vos kas - skuodžiame į vaistinę pirkti brangių tablečių, ar „stebuklingų“ skysčių, kurie žada staigų jėgų antplūdį. Tačiau deja... Ko išties...


Ar tikrai studentų skrandžiai geležiniai?

Ar tikrai studentų skrandžiai geležiniai?

Aukštųjų mokyklų maitinimo įstaigos vis moka baudas, tačiau daugelis nepasimoko. Studentai ir toliau valgo abejotinos kokybės maistą. Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba baigė kasmetinį...


Judėjimas - geros nuotaikos receptas

Judėjimas - geros nuotaikos receptas

Jei norite būti sveiki, geros nuotaikos - ne vaikščiokite, o bėgiokite. Mokslininkai nustatė ir patvirtino, kad energingai judantieji gyvena ilgiau, jų gyvenimo kokybė daug geresnė nei lėtai vaikštančių ir tinginiaujančių žmonių. Klysta tie, kurie...


Žalioji arbata slopina senyvų žmonių depresiją

Žalioji arbata slopina senyvų žmonių depresiją

Senyviems žmonėms dažnai geriant žaliąją arbatą, jiems rečiau atsiranda depresijos simptomų, teigia Japonijos mokslininkai. Tyrimas apėmė 1058 japonus, kuriems buvo per 70 metų ir kurie turėjo švelnius ir ryškius (34 procentai tiriamųjų) ir...


Mezoterapiniu gydymu gali būti šalinamos įvairios problemos

Mezoterapiniu gydymu gali būti šalinamos įvairios problemos

Jau gana ilgą laiką jūsų oda pastebimai tapo šiurkštesnė, sausesnė ir ėmė matytis pirmosios raukšlės? Taip gali būti dėl paprastų priežasčių arba jus kamuoja tam tikrų medžiagų trūkumas. Geriausia tai, kad tokios problemos nebūtinai turi būti...


Mokslininkai: taliją reikia stebėti

Mokslininkai: taliją reikia stebėti

Mokslininkai teigia, jog papildomi riebalai liemens srityje įspėja apie ankstyvos mirties tikimybę, net jei kūno svoris normalus, rašo BBC. Tyrime dalyvavo 360 tūkst. savanorių iš devynių Europos valstybių. Mokslininkai iš Londono stebėjo 51-erių...


Ką išduoda - suprastėjęs regėjimas naktį

Ką išduoda - suprastėjęs regėjimas naktį

Pagrindinė preižastis trūkumas vitamino A Kiti simptomai išduotantys kad trūksta vitamino A: sausa oda, padidėjęs infekcinių ligų pavojus, metaplazija (priešvėžinė būklė). Pirma nustatyta ir ištirta mitybos nepakankamumo liga - vištakumas, t. y....


Kas yra bioflavonoidai?

Kas yra bioflavonoidai?

Bioflavonoidai iš lotynų kalbos išvertus reiškia geltona ir tai yra jų natūraliai gamtoje esanti spalva. Bioflavonoidai gaminasi augaluose kaip antrinis medžiagų apykaitos produktas ir yra atsakingi už daugybę funkcijų, tokių kaip augalo...


Litis - raktas į gyvenimą

Litis - raktas į gyvenimą

Vienos medicinos universiteto mokslininkai siūlo geriamąjį vandenį praturtinti ličiu, kurio net ir nedidelis kiekis gerina žmonių nuotaiką, ir tokiu būdu sumažinti savižudybių skaičių. Psichoterapijoje šis metalas taikomas jau seniai, tačiau...


TV reklamos kampanija – prieš pasyvų vaikų rūkymą

TV reklamos kampanija – prieš pasyvų vaikų rūkymą

Europos Komisija pristatė naują televizijos klipą prieš rūkymą, kuris bus transliuojamas nuo sausio 15 d. per 80 TV kanalų 22 kalbomis visose 27 Europos Sąjungos šalyse kaip kampanijos „HELP–už gyvenimą be tabako“ dalis. Nauja...


Pavojingas kokteilis: energiniai gėrimai + alkoholis

Pavojingas kokteilis: energiniai gėrimai + alkoholis

Vilniaus miesto Visuomenės sveikatos biuro atlikto tyrimo duomenimis 23,8 proc. energinių gėrimų vartotojų juos vartojo kartu su alkoholiniais gėrimais, iš jų daugiau berniukų (26,1 proc.) negu mergaičių (20,9 proc.) ir daugiau vyresniųjų klasių...


Planuojate laiką? Valdote padėtį!

Planuojate laiką? Valdote padėtį!

UAB "Vadybos pokyčių konsultavimas" direktorius pataria vadovautis Eizenhauerio metodu – suskirstyti darbus pagal svarbumą ir skubumą. Padėtų tokia lentelė: "Dauguma žmonių dirba pagal I kvadratą – skubu ir svarbu, t. y....


Nuo grėsmingiausios ligos vyrus išgelbės saulė

Nuo grėsmingiausios ligos vyrus išgelbės saulė

Ar žinote, kokia tema vyrams jautresnė nei aptarinėjamas jų turėtų moterų skaičius? Net ne jų pilvukas ar plikė, o pasiteiravimas apie sveikatą. Kalbėti apie ligą, o juo labiau priversti vyrą, kad nueitų pasitikrinti pas daktarus, prilygsta...


Daugiau judėsi – ilgiau gyvensi

Daugiau judėsi – ilgiau gyvensi

Kad būtume sveiki ir gyventume ilgai, privalome judėti. Tokius mus sukūrė gamta. Žmogus nuo senų laikų turėjo judėti, kad nusišautų žvėrį, pasigautų žuvį. "Gaila, kad mes, lietuviai, vis dar nesame pakankamai sąmoningi, labiau mėgstame...


Sėmenys, o ne jų aliejus, gali sumažinti cholesterolio kiekį

Sėmenys, o ne jų aliejus, gali sumažinti cholesterolio kiekį

Su maistu vartojant sveikus linų sėmenis, o ne sėmenų aliejų, gali sumažėti cholesterolio kiekis kraujyje, teigia mokslininkai, išnagrinėję daugelio tyrimų duomenis. Sėmenys laikomi širdžiai naudingu maistu, kadangi jame yra daug omega-3...


Diabeto stovykla: gyvenimo su liga pamokos

Diabeto stovykla: gyvenimo su liga pamokos

Dvidešimt vasaros stovyklų ir tūkstančiai nepakartojamų akimirkų: ir džiaugsmingų, ir sukrečiančių. Visa tai suteikia patirties ir stiprybės. Tačiau ar bus surengta dvidešimt pirmoji stovykla, kurių taip reikia sergantiems vaikams? Didelės salės...


Aspirinas profilaktiškai - tik širdies ligoniams

Aspirinas profilaktiškai - tik širdies ligoniams

Britų mokslininkai perspėja, kad širdies ligomis nesergantys žmonės neturėtų aspirino vartoti profilaktiškai, siekdami apsisaugoti nuo širdies smūgių ar priepuolių. Leidinio "Drugs and Therapeutics Bulletin" (DTB) atlikta mokslinių...


Daugiausiai sunkių susižalojimų darbe – nugriuvus

Daugiausiai sunkių susižalojimų darbe – nugriuvus

Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad, preliminariais duomenimis, Lietuvos įmonėse per 4 šių metų mėnesius įvyko 10 mirtinų ir 37 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe (pernai per tą patį laikotarpį atitinkamai įvyko 10 mirtinų ir 39 sunkūs...


Neužleiskime žarnyno ligų

Neužleiskime žarnyno ligų

Žarnyno susirgimų registras rodo, jog neabejotinai plinta įvairios žarnyno ligos: opaligė, gastritas (skrandžio uždegimas), gastroezofaginio refliukso liga, stemplės, skrandžio bei žarnyno polipozė, divertikuliozė, opiniai kolitai ir ypač -...


Aštuoni mitai apie mūsų sveikatą

Aštuoni mitai apie mūsų sveikatą

Žmonių sveikata ilgus amžius buvo apipinta prietarais ir melagystėmis, bet nepaisant medicinos pažangos, keletas paplitusių mitų išlieka, rašo britų dienraštis "Telegraph". Gydytojas Claudius Galenas, gyvenęs maždaug 130 mūsų eros...


Dantenų ligos sukelia cukrinį diabetą

Dantenų ligos sukelia cukrinį diabetą

Sakoma, kad burna – tai durys į žmogaus organizmą. Dauguma žmonių nežino, kad nuo jų dantų ir dantenų būklės priklauso viso organizmo sveikata. Yra manoma, kad dantys - tai lyg atskiras ir visiškai nesusijęs organas su likusiu organizmu....


Netekus vilties pasveikti -- pas žolininkę

Netekus vilties pasveikti -- pas žolininkę

Pelkinė, kurpelė, raudoklė, nortera, krištolas, kregždūnė, svilarožė, geltonžiedis barkūnas... Skaitau palubėje sukabintų vaistažolių pavadinimus, kol pasirodys ekologinio žolelių ūkio šeimininkė Jadvyga Balvočiūtė. Vėliau garsi...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9