Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Greitas gyvenimo tempas, nuolatinis stresas, darbe ar šeimoje patiriama įtampa, konfliktai dažnai žmogui sukelia nenusakomą diskomfortą: skauda, prasiveržia įvairių kitokių negalavimų.
Ligonis kreipiasi į gydytojus, nes yra įsitikinęs, jog susirgo sunkia, galbūt net nepagydoma liga. Tačiau dažniausiai medikai somatinės kilmės susirgimų nediagnozuoja. Tuomet pacientas siunčiamas pas neurologus, psichoterapeutus ar psichiatrus.
Gadina gyvenimą
Vis dažniau į medikus kreipiasi žmonės, kuriems pasireiškia įvairių organizmo negalavimų, kenkiančių jų gyvenimo kokybei. Dažna šių negalavimų priežastis – psichikos sutrikimai. Ligonis gali jausti vidaus organų veiklos sutrikimus, jam gali trūkti oro, svaigti galva. Toks žmogus gali patirti diskomfortą krūtinėje, sutankėja širdies plakimas, pasireiškia virškinimo sutrikimų, įvairių skausmų, bendras silpnumas.
Pablogėjusią sveikatą dažnai būna net sunku apibūdinti. Gali atsirasti nerimas, įtampa, sunkios ligos ar netgi mirties baimė. Padidėja jautrumas vidiniams ir išoriniams dirgikliams. Suprastėjus sveikatai žmogus dažniausiai kreipiasi į bendrosios praktikos gydytojus, tačiau šie neranda jokios vidaus organų ligos.
Atrodytų, sužinojai iš gydytojų, kad nesergi jokia rimta liga, ir nusiramini, negalavimai išnyksta. Tačiau ne visada taip nutinka: ir toliau kankina skausmai bei kitokie nemalonūs simptomai, o padeda tik raminamieji vaistai.
Nuolat varsto duris
Psichoterapeutams, psichologams ir psichiatrams neretai tenka susidurti su žmonėmis, kurie yra įsitikinę, kad serga viena ar keliomis nepagydomomis ligomis. Tokie pacientai nuolat varsto gydymo įstaigų duris.
Jausdamas ir išties kentėdamas nuo įsivaizduojamos ligos žmogus vaikšto pas gydytojus ir su baime laukia diagnozės. Tačiau medikai paprastai jokių patologijų neranda. Pacientą tai nuramina, bet tik trumpam. Netrukus įkyrios mintys apie mirtiną ligą sugrįžta, o žmogus toliau ieško gydytojo, kuris galėtų jam padėti.
Panevėžio apskrities ligoninės gydytojas psichiatras Gintaras Rudzevičius sako, jog stipriai pradėjusi plakti širdis, padažnėjęs kvėpavimas ar oro trūkumas, tirpstančios galūnės, nerimas ne visada susiję su fiziniais negalavimais. Į specialistus vis dažniau kreipiasi asmenys, kuriems bendrosios praktikos gydytojai nenustato jokių somatinės ligos požymių. Išgirdę, jog panašaus pobūdžio negalavimų galėjo atsirasti dėl streso, per didelio nuovargio, nervinio išsekimo, jie kreipiasi į psichiatrus, psichoterapeutus.
Suabejoja medikais
Seniai girdėtą tiesą, jog dauguma ligų pasireiškia dėl nervų, patvirtino ir G.Rudzevičius. Patyrę stresą, dažnai konfliktuodami, pakliuvę į situaciją, iš kurios nežino kaip išsikapstyti, žmonės pradeda kentėti, nerimauti dėl įvairių juos kamuojančių baimių. Žmones smaugia nežinia, sukelianti organizmo išsekimą.
Gydytojas PB aiškino, kad nerimas, baimė žmogui dažnai kyla tuomet, kai šis jaučia, jog nekontroliuoja padėties. Pavyzdžiui, jei žmogui visą savaitę skauda galvą ar netikėtai ima streikuoti skrandis, krenta svoris, jis dažnai nė nesusimąsto, jog tai gali būti greito gyvenimo tempo ar neseniai patirto streso pasekmės.
Kol tokiems pacientams bendrosios praktikos gydytojai neatlieka daugybės tyrimų ir neįtikina, kad šie yra visiškai sveiki, žmonės, manantys, jog rimtai serga, patiria ir kitų nerimo sukeltų negalavimų – ima svaigti galva, trūksta oro, atsiranda panikos priepuolių. Žmogus jaučia didžiulę baimę, kad numirs, nualps, praras savitvardą ar išprotės. Visas dėmesys dažniausiai būna sutelktas į vis stiprėjančius nemalonius ir gąsdinančius kūno pojūčius. Kai kurie net pamano, jog tai širdies smūgio pradžia.
Jei panašių pojūčių kyla ir išgirdus teigiamą medikų išvadą, žmonės pradeda jais netikėti, manydami, jog šie greičiausiai būtent tuo metu nerado ligos. Prasideda tarsi užburtas ratas – gydytojai ramina, o negalavimai neišnyksta, nuolat kartojasi.
Nerimauja jaunesni
Psichiatras G.Rudzevičius PB tikino, jog panašiais simptomais skundžiasi ir jaunesnio amžiaus žmonės. Tačiau, anot mediko, šie lengvi psichikos sutrikimai gali peraugti ir į rimtesnę ligą. Tai priklauso nuo to, kaip pats žmogus vertina jį kamuojančius negalavimus ir stengiasi gyventi. Savijautą lemia stresas, išgyvenimai, įvairūs nesklandumai. Tiesa, išvardyti simptomai gali išnykti ir negydomi. Kai žmogus turi darbą, nesusiduria su sunkumais, apie jį kamuojančius negalavimus negalvoja, žiūri į ateitį optimistiškai, kamavę skausmai gali išnykti.
Gydytojas tikino, jog skausmai, sukeliantys diskomfortą, gali pasireikšti priklausomai nuo žmogaus temperamento, išsilavinimo, gyvenimo kokybės ir kitų reiškinių bei asmeninių savybių.
Tarkim, paaugliams greitai augant širdis dažnai nespėja augti kartu, todėl atsiranda širdies vožtuvų nepakankamumas. Jis pasireiškia smarkiu širdies plakimu didelio fizinio krūvio metu, stinga oro, greitai pavargstama.
"Vaikai ima nerimauti, jog ateityje gali kilti kokių nors komplikacijų, pasikartoti simptomai, todėl išsivysto baimė, pasireiškia panikos priepuolių", – paaiškino G.Rudzevičius.
Nerimas dėl krizės
Gydytojas prisipažino, jog pastaruoju metu dažnai kreipiasi žmonės, kamuojami baimės dėl gresiančio atleidimo iš darbo. Neretai išgirdę, jog jų pažįstami jau neteko darbo, pacientai įsitikina, jog po kelių dienų ir jie sulauks tokio pat darbdavio verdikto. Medikas patikino, kad žmones, jaučiančius nerimą, kankina nemiga, organizmo išsekimas. Tokiu atveju jiems reikia padrąsinimo, kad viskas klostysis gerai.
"Neretai žmonės ima blogai jaustis, kai beveik tuo pat metu patiria daug neigiamų emocijų. Namuose kylantys šeiminiai barniai ir nesklandumai, įsitikinimas, jog gali susirgti nepagydoma liga, patirtas stresas neretai pasireiškia kokiu nors negalavimu", – PB kalbėjo G.Rudzevičius.
Gydytojas teigė, jog tokiems žmonėms reikėtų psichoterapeuto pagalbos, gali prireikti ir vaistų, nors kartais pakanka pokalbio išeičiai iš susidariusios padėties rasti.
"Žmonės kreipiasi į medikus dėl panašių simptomų, tačiau bendrosios praktikos gydytojams nenustačius jokių somatinių ligų, jie gydomi vaistais, kuriuos skiria psichiatras. Neretai gydyti vien medikamentais nepakanka. Fiziniai simptomai dažnai rodo psichologinių problemų buvimą, todėl būtina psichoterapija. Jos metu žmogus atskleidžia fizinio negalavimo priežastis. Kita vertus, psichoterapijos metu žmonės mokosi naujai reaguoti į ligas, kūno pojūčius ir išorinę informaciją apie savo sveikatą", – PB sakė medikas.
Psichiatras teigė, kad nuolat susirūpinęs sveikata žmogus, nerasdamas blogos savijautos priežasčių ir jausdamasis nesuprastas artimųjų, puola į neviltį. Be to, nuolatiniai tyrimai, kurių pacientas reikalauja, kad įsitikintų, jog neserga, gali turėti ir šalutinį poveikį sveikatai. Dažnai atliekami tyrimai ar net chirurginės operacijos yra iš viso nereikalingi.
Straipsniai

Protą irgi reikia mankštinti
Protą kaip ir fizinį kūną reikia mankštinti, norint jog jis būtų žvalus ir energingas. Ši tiesa žinoma jau senokai, tačiau tiems, kam trūko mokslinių įrodymų ir skirtas šis Kanados mokslininkų tyrimas. Kanados mokslininkai įrodė, kad laisvas...

Kaip mylėtis vandenyje?
Seksologai mylėtis vandenyje nepataria. Tačiau tiems, kuriems labiau rūpi malonumas, o ne sveikata, mylintis vandenyje reikia kruopščiai saugotis. Portalas askmen.com pataria, kaip mylėtis vandenyje nepanardinant viso kūno ir kaip tinkamai...

Vakcina nuo erkių – nebeįkandama
Miškuose ir pievose pasirodžius pirmosioms erkėms, klaipėdiečiai suskubo varstyti sveikatos įstaigų duris ieškodami patikimiausio ginklo prieš šių vabzdžių platinamą erkinį encefalitą – skiepų. Daugybė gyventojų, norėjusių pasiskiepyti, nuo...

Netektis nepamirštama, ji išgyvenama
Šeimos nario netektį patyrę žmonės nevienodai ilgai gydosi sielos randus. Artimo žmogaus mirtis - ne tik psichologinė trauma, bet ir socialinė, ekonominė problema. Kad nelaimės ištiktieji galėtų atsitiesti, visuomenė ir valstybė turi suprasti,...

Sodininkystė padeda išvengti impotencijos
Vos 30 minučių per savaitę darbo sode ar darže ženkliai pagerina vyrų seksualinius sugebėjimus, teigia ekspertai. Tokie darbai kaip žemės kasimas, ravėjimas ar žolės pjovimas trečdaliu sumažina riziką patirti nesėkmę lovoje, rodo Vienos medicinos...

Gripas: apsisaugoti padeda česnakai ir skersvėjis
Permainingi orai, vėjas ir drėgmė skatina peršalimo ligas. Kaip jų išvengti ir išlikti sveikiems bei žvaliems? Daugelis virusų ir bakterijų, sukeliančių įvairias peršalimo ligas, gyvena žmogaus organizme, dažniausiai nosiaryklėje ir ryklėje. Jų...

Dėmesio: apsinuodyti galima ir parduotuvėse nesaugiai laikomais biriais produktais
Prekybos centruose mažiausiai apsaugoti yra birūs produktai, nes jie dažnai laikomi didelėse atvirose dėžėse ar krepšiuose. Jų dugne produktai dažnai užsistovi, nes yra pildomi pilant šviežius produktus ant viršaus. Į nesupakuotų birių produktų...

Naujasis atradimas padės dar efektyviau gydytis patiems
Mokslininkai atrado revoliuciniu vadinamą terapijos būdą, kuris šimteriopai sustiprina organizmo gebėjimus pačiam pagydyti sunkios ligos ar traumos pažeistus audinius. Šis D. Britanijos mokslininkų atradimas remiasi dirbtiniu organizmo išskiriamų...

Pavojingas kokteilis: energiniai gėrimai + alkoholis
Vilniaus miesto Visuomenės sveikatos biuro atlikto tyrimo duomenimis 23,8 proc. energinių gėrimų vartotojų juos vartojo kartu su alkoholiniais gėrimais, iš jų daugiau berniukų (26,1 proc.) negu mergaičių (20,9 proc.) ir daugiau vyresniųjų klasių...

Mobilieji telefonai siejami su osteoporoze
Mobilieji telefonai sukelia miego sutrikimus, keičia normalaus socialinio gyvenimo įpročius, galbūt net padidina vėžio riziką – apie šias mokslininkų diskusijas kalbėta jau ne kartą ir atrodo, jog tai ne pabaiga. Šįkart prabilta apie galimą...

Informacija kenkia sveikatai, arba Kam naudojamas ledo tirpiklis
Kažkur žiniasklaidos sraute šmėkštelėjo žinia, kad Vilniaus medicinos ekspertai nustatė, esą apsinuodiję ledo tirpikliu mirė 27 žmonės. Priežastis - socialiai nuskriausti žmonės, priklausomi nuo svaigalų, nebeįperka alkoholio. Ko tik lietuviai...

Vanduo sugenda vamzdžiuose
Senamiestyje gyvenantys klaipėdiečiai skundžiasi, kad iš čiaupo pastarosiomis savaitėmis bėga troškaus skonio vanduo. Higienistai įsitikinę, kad dėl to kalti pasenę namo vamzdžai. "Toks jausmas, lyg gertume Danės upės vandenį –...

Sveikata - vidinis apsisprendimas
Kartais mums reikia ilgai blaškytis, kol pripažįstame kai kuriuos akivaizdžius ir praktiškai tarsi lengvai suprantamus dalykus. Netgi senieji tikėjimai mums leidžia pažvelgti į realybę iš kitos pusės. Apakinti jau žinomų tiesų, mes nebesugebame...

Šokoladas padeda kovoti prieš chronišką nuovargį
Kasdieninės juodojo šokolado dozės gali sumažinti chroniško nuovargio požymius. Pirminiais tyrimais taip pat nustatyta, jog juodąjį šokoladą su dideliu kiekiu kakavos valgantys pacientai jausdavo mažiau nuovargio nei tie, kurie valgė baltąjį...

Kamparas – natūrali priemonė nuo peršalimo
Kamparas plačiai naudojamas medicinoje kaip antiseptinė, tonizuojanti, nervų spazmus malšinanti priemonė. Iš jo aliejaus gaminami preparatai naudojami kvėpavimo takų ligoms, peršalimams gydyti, taip pat kaip skausmo malšinamoji priemonė. Kamparas...

Lietuvoje prasideda rotavirusinės infekcijos sezonas
Lietuvoje šiuo metu prasideda virusinės žarnyno infekcijos - rotavirusinio gastroenterito (RGE) - sezonas, praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Centro duomenimis, rotavirusinės infekcijos plitimas kasmet suaktyvėja rudenį ir tęsiasi...

Harvardo mokslininkų tyrimai parodė, kodėl šviesa gali sustiprinti migreną
Harvardo universiteto mokslininkai atskleidė, kodėl migrena sergantys žmonės yra jautrūs šviesai, praneša BBC. Mokslininkai tyrė dvi grupes aklų žmonių, kuriuos kankina migrenos galvos skausmai. Jie atrado, kad šviesa priverčia reaguoti smegenų...

Algimantas Čekuolis. Pagyrimas tinginystei arba popietės miego svarba
Amerikos kosmoso agentūra NASA tyrė lėktuvų pilotų, kuriems tenka naktį skristi keliolika valandų be nutūpimo, budrumą. Natūralu, kad per tokius skrydžius pilotų reakcija po kurio laiko sulėtėja. Į kokią nors naują situaciją jie jau pradeda...

Nuo širdies infarkto galima pabėgti
Panašu, kad Kauno medicinos universiteto profesoriui Donatui Vasiliauskui nuo ligų bėgti niekada nereikėjo. Mankšta, dušas, žaliosios arbatos puodelis ir grūdų košės lėkštelė pusryčiams patikimai saugo nuo bet kokių negalavimų. – Širdies...

Elektroninis mikroskopas aptiko "dantų kirminus"
Tirdami žmogaus dantų sandarą, JAV mokslininkai elektroniniu mikroskopu nufotografavo juose aptiktas keistas kirminų pavidalo mikrostruktūras. Kokia jų paskirtis, kol kas nežinoma. Elektroniniu mikroskopu tirtoje perpjauto protinio danties dalyje...

Faktai apie alkoholį
"Į sveikatą!", – linkėdavę mūsų tėvai ir seneliai kam nors nusičiaudėjus arba taurelę stipriosios lenkiant. Anot tautosakos išmanytojų, taip sakydavo todėl, kad žinojo: nei čiaudulys, nei degtinė sveikatos neprideda. Jau žiloje...

Vaistas nuo kvaišalų – užtrenktos durys
Tėvai važiuoja į "tašką" nupirkti narkotikų sūnui. Taip jie ne tik vaiką, bet ir save dar labiau gramzdina į kvaišalų liūną. Specialistai negailestingi – jei kitos ligos iš šalia esančiųjų reikalauja užuojautos ir supratimo, tai...

Būti kambaryje, kuriame buvo rūkyta vakar, kenkia sveikatai
Šiandien jau visuotinai žinoma, kad nikotinas kenkia ne tik pačiam rūkančiajam, tačiau ir aplinkiniams, kuriems ne savo valia tenka kvėpuoti tabako dūmais. Tai vadinama pasyviu arba antriniu rūkymu. Apie tokio rūkymo žalą organizmui yra pakankamai...

Meno terapija veda tolyn nuo ligos
Šiaulietės Ilonos Būdavaitės darbas susijęs su menu, tačiau jis kiek neįprastas - ji dirba Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninėje meno terapeute. Menu padėti kitiems pamiršti bėdas, išsivaduoti nuo slogių minčių, išmokti patikėti į save - jai...

Plastikinės maisto pakuotės nuodija žmogaus organizmą
Susirgimų kontrolės ir profilaktikos centras JAV išplatino daugiau nei 2500 gyventojų tyrimų duomenis, kuriuose atsispindėjo cheminio junginio bisfenolio A koncentracija. Bisfenolis A yra polimeras į žmogaus organizmą patenkantis iš plastikinių...

Lietuvių naudojimosi mobiliuoju telefonu įpročiai kelia grėsmę
Lietuviai peržengė pavojingą naudojimosi mobiliuoju telefonu ribą - 10 metų. Ilgas mobiliojo telefono naudojimas gali kenkti sveikatai ir net būti vėžinių susirgimų priežastimi. Tai rodo naujausių, kelis dešimtmečius trukusių Pasaulio sveikatos...

Mokslininkai nustatė, kaip česnakas tampa antioksidantu
Kanados mokslininkai nustatė, kad česnako antioksidantinės galios yra susijusios su natūralia veikliąja medžiaga alicinu, ir tai smarkiai išplečia žinias apie šio augalo ir populiaraus maisto papildo privalumus. Antioksidantinis poveikis atsiranda...

Žuvis gali apsaugoti nuo žarnyno vėžio
Riebios žuvies vartojimas mažina riziką susirgti žarnyno vėžiu. Tai nustatė Jenos universiteto mokslininkai. Nesvarbu, ar žuvis valgoma žalia, virta, rūkyta ar kepta, ketvirtadienį sakė mitybos specialistas Michaelis Glei (Michael Glei). Jau...

Kaip atnaujinti sąnarius?
Labai dažnai į ortopedus-traumatologus kreipiamasi dėl kelio, peties, čiurnos sąnarių kremzlės susidėvėjimo ar trauminės kilmės pažeidimų. Kremzlinis audinys susilpnėja dėl įvairių priežasčių. Tuomet sutrinka kremzlės medžiagų apykaita, sumažėja...

Nevenkime endoskopijų
Endoskopija - tyrimo metodas, įgalinantis gydytoją apžiūrėti tuščiavidurį organą iš vidaus, įvertinti pakitimus, paimti audinių gabalėlį histologiniam ištyrimui ir, esant reikalui, atlikti kai kurias gydomąsias procedūras. Tai - patikimas metodas...