Kodėl neprisimename, ar išjungėme lygintuvą

Vargu ar rasime žmogų, kuris patenkintas savo atmintimi, tačiau kartais užklumpa tokie atminties užtemimai, kad ne juokais imame svarstyti, ar nesame ligoniai.
Anot neurologo doc. Gintaro Kaubrio, atmintis tiesiogiai susijusi su dėmesiu, todėl mes neatsimename daugelio savo veiksmų, kuriuos atliekame automatiškai. Ką daryti tiems, kurie įjungtą lygintuvą visgi palieka?
Vienas iš būdų - gerai išsimiegoti. Kitas būdas atminčiai pagerinti - kuo daugiau emocijų. Mat į mūsų "kietąjį diską" ilgam įsirašo tik ta informacija, kuri mums reikšminga.
Didžiausi atminties priešai - stresas ir pervargimas
Kaip teigė Santariškių klinikų Neurologijos neurologas Atminties sutrikimų kabineto medikas, geresnė ar blogesnė atmintis iš dalies priklauso nuo įgimtų dalykų, o iš dalies nuo to, kokioje aplinkoje augome, kaip mokėmės, kiek savo atmintį treniravome. Vis dėlto, nors žmonės savo atmintimi skundžiasi dažnai, daugelis šių vadinamųjų sutrikimų paprastai neturi nieko bendra su atmintimi.
"Jauniems žmonėms dažniausiai būna ne atminties, bet dėmesio sutrikimai - dėl pervargimo, streso, depresijos, miego trūkumo. Tai dažniausios priežastys, dėl kurių žmonės skundžiasi nuolat ką nors pamirštantys. Iš tiesų atmintis tiesiogiai nesutrinka, bet jei žmogus negali susikaupti, informacija ir "neįsirašo". Dėmesio išsekimui daug nereikia - užtenka vienos nemiegotos nakties. Vis dėlto tai laikina būklė, o ne liga. Tereikia išsiaiškinti priežastį, pakeisti dienotvarkę ir atmintis sugrįš", - tikino pašnekovas.
Anot G. Kaubrio, būtent dėmesį veikia ir ypač studentams per sesiją reklamuojami atmintį gerinantys preparatai. Tačiau jie - ne išeitis. Tai tik "ramentai", laikinai galintys padėti susikaupti, išlaikyti budrumą, kaip pavyzdžiui, visiems žinoma kava, nes būtent tai yra svarbiausia normalios atminties sąlyga. Jei žmogus visą savaitę miega po keturias valandas, jam bus sunku ką nors išmokti.
Paklaustas, kaip veikia mūsų atmintis, medikas pabrėžė, kad ji gali būti ilgalaikė ir trumpalaikė. Pirmoji - tai tarsi kietasis diskas, į kurį įrašytą medžiagą bet kada galime išsitraukti ir atgaminti. Trumpalaikę atmintį galima palyginti su informacijos įrašymo procesu. Kokį laikotarpį apima trumpalaikė atmintis, kol ji tampa ilgalaike, iki galo nesutariama - kalbama apie minutes, valandas ar net dienas.
Kodėl vieni žmonės praeities įvykius gerai atsimena, o kiti - ne? "Žmogus atsimena taip gerai, kiek ta informacija jam reikšminga. Įvykiai, kurie neturėjo nei didelio emocinio krūvio, nei prasmingumo, išdyla greičiau", - aiškino G. Kaubrys.
Būtent todėl, anot mediko, informacija, kuri yra iškalta, ilgai mūsų atmintyje neužsibūna. "Bet kokios informacijos kalimas žmogaus eruditu nepavers. Jei žmogus iš tiesų domisi kažkokia sritimi, jis tik tuomet atsimena. Pavyzdžiui, melomanas gali priblokšti savo žiniomis, kokia grupė kuriais metais kokį albumą išleido. Jeigu paklaustumėte, kaip visa tai įsiminė, vargu ar jis nesugebėtų paaiškinti. Ši informacija jo atmintyje išlieka, nes tai jam įdomu, jis ties tuo susikaupęs", - teigė pašnekovas.
Medikas lygiai taip pat pataria ir mokytis. Norint atsiminti teoremą, reikia ją ne kalti, o suprasti. Tuomet ją atkurti bus daug paprasčiau. Tuo tarpu jei teorema bus iškalta, tereikia padaryti vieną klaidą ir kortų namelis sugrius, nes mokinys nesuvokia visumos. Būtent supratimas padeda įsiminti, o kažką iškalus mechaniškai greitai pamirštama. Todėl studentai po egzamino neprisimena nė pusės išmoktos informacijos, o mokiniai kasmet mokslo metus pradeda nelabai ką prisimindami iš praėjusiųjų.
Kodėl neprisimename automatinių veiksmų
G. Kaubrys sutinka, kad praplėsti atminties galimybes galima, netgi egzistuoja metodikos, kaip atsiminti ilgas skaičių ar žodžių sekas, tačiau šio proceso prasmingumas abejotinas. Beje, fenomenali atmintis visgi turi genetinius pagrindus ir kartais tai net nėra gerovė, o liga. Pastebėta, kad žmonės, kurie įsimena kiekvieno pravažiavusio automobilio numerį, turi blogesnę loginę atmintį.
Tuo tarpu dažną kamuojančias įkyrias mintis, pavyzdžiui, ar išjungtas lygintuvas, nepaliktas verdantis puodas, užrakintos durys, medikas vadina automatiniais kasdieniais veiksmais, kurių atlikimui dauguma žmonių dėmesio neskiria, todėl neatsimena.
"Paprastai žmonės šiuos veiksmus atlieka automatiškai, tačiau pradėję apie juos galvoti, negali prisiminti, kada tai padarė. Tai nėra atminties sutrikimas, tiesiog dėmesys tuo metu klajojo visai kitur ir prisiminimas apie automatiškai atliktą veiksmą tiesiog neįsirašė. Patyrinėję rastume labai daug veiksmų, kurių neatsimename. Jei iškelsime sau tikslą tokį veiksmą prisiminti, jį ir atsiminsime, nes sutelksime į jį savo dėmesį.
Tačiau jei toks išsiblaškymas nėra susijęs su pervargimu, stresu ar kitais dalykais, nesiūlyčiau šiems veiksmams skirti padidinto dėmesio. Jei žmogus ištisai galvos apie elektros mygtuką, rozetę ar puodą, jam praktiškai neliks laiko reikšmingesnėms mintims. Be to, pradės kamuoti įkyrios mintys, ir žmogus po 3 kartus tikrins, ar išjungta šviesa, po 5 kartus, ar įsidėjo piniginę, po 10 kartų, ar užrakino mašiną, nes patikrinęs ir vėl suabejojau.
Žinoma, verta pasistengti būti atidesniam, ypač jei žmogus kažko neišjungė, bet labai didelės reikšmės automatiniams veiksmams nereikėtų skirti, nes vėliau dėl to gali kilti įvairių psichologinių problemų", - tikino neurologas.
Su amžiumi atmintis prastėja iš tiesų nežymiai
Egzistuoja nuostata, kad su amžiumi atmintis prastėja - pavyzdžiui, išmokti kalbą pagyvenusiam žmogui sudėtingiau nei jaunam. Anot pašnekovo, pagyvenusių žmonių atmintis kiek silpnesnė, tačiau tai labiau susiję ne su sugebėjimu atsiminti, bet su psichologiniu plastiškumu ir motyvacija. Be to, pagyvenę žmonės greičiau pavargsta, jie trumpiau išlaiko dėmesį, sulėtėja jų psichomotorinės reakcijos. Pavyzdžiui, kai reikia sureaguoti į kokį nors paprastą dirgiklį: kuo greičiau paspausti mygtuką - pagyvenęs žmogus tai padarys lėčiau nei jaunas.
"Toks kiekybinis lėtėjimas, jei žmogus sveikas, didelės įtakos atminčiai iš tiesų neturi. Problemų kyla, kai prasideda liga. Pavyzdžiui, Alzheimeris pirmiausiai suardo trumpalaikės atminties procesus - naujos informacijos žmogus nebegali išsaugoti ilgalaikėje atmintyje, todėl jis gali operuoti tik ta medžiaga, kuri buvo įrašyta į ilgalaikę atmintį iki ligos. Vėliau pradeda nykti ir senieji pėdsakai, o vėlyvoje stadijoje žmogus ima užmiršti asmeninius savo praeities faktus, neatpažįsta draugų ir net šeimos narių", - pasakojo G. Kaubrys.
Ar įmanoma smegenų profilaktika, kad senatvėje Alzheimeris neužkluptų? Anot mediko, yra geroji ir blogoji žinia. Blogoji ta, kad mes kol kas nežinome šios ligos priežasties, todėl ir nežinome, kaip jos išvengti. Be to, liga neatsiranda tada, kai sutrinka atmintis, o daug anksčiau.
Kita vertus, jei žmogus turi protinio darbo ištreniruotas smegenis, pakitimai smegenyse pasireikš daug vėliau nei žmogui, kuris neturi tokio rezervo.
Straipsniai

Vienintelė apsauga nuo erkių platinamų ligų - skiepai
Iš žiemos miego jau pabudo erkės. Daugelis jų yra pavojingos, nes platina infekcines ligas. Viena jų - erkinis encefalitas. Tai sunkus virusinis galvos arba nugaros smegenų bei dangalų uždegimas. Ši liga sunkiai gydoma, pavojinga savo...

Mažiau baimės kėdėje – geresni tyrimai
"Kraujo paėmimo procesą patobulinome atsižvelgdami į didelį pacientų srautą. Kai žmogus prieš procedūrą nusiramina, išvengiame streso įtakos tyrimų rezultatams. Tokia pertvarka vyks ir kituose mūsų padaliniuose. Tai tolesnis žingsnis siekiant...

Daugėja sergančiųjų gripu ir peršalimo ligomis
Lietuvoje, kaip ir daugumoje Europos šalių, registruojamas didėjantis sergančiųjų gripu ir užkrečiamosiomis ūmių viršutinių kvėpavimo takų (ŪVKTI) infekcijų sukeltomis ligomis skaičius. Tačiau besikreipiančių į medikus pacientų mažėja, teigia...

Spausdintuvai gali būti pavojingi sveikatai
Jeigu kompiuterio entuziasto paklaustumėt, ar spausdintuvai nekenkia sveikatai, iš jūsų paprasčiausiai pasišaipytų už tokį kvailą klausimą. Tačiau be reikalo - paprastas biuro spausdintuvas plaučiams gali pakenkti taip pat kaip ir cigarečių dūmai,...

Osteoporozė: diagnostika, gydymas ir profilaktika
Osteoporozė yra kaulų liga, trumpai apibrėžiama kaip sumažėjęs kaulų stiprumas arba kaulų išretėjimas ir struktūros pasikeitimas, padidinantis jų lūžių riziką. Kaulai netenka savo tvirtumo, dalies masės ir todėl lengvai lūžta. Liga nėra...

Nekviestas svečias – gripo virusas
Vėl krintant spalvotiems medžių lapams, deja, ateina ir darganos. Romantiškus pasimatymus pradeda trukdyti dar vienas palydovas – gripas. Virusas, apie kurį tiek daug kalbama, panikuojama kai išgirstamos paslaptingos raidžių ir skaičių...

Jei organizme kaupiasi skysčiai
Patinimai rodo, kad organizme kaupiasi pernelyg daug skysčių. Manoma, kad išoriškai pastebėti skysčių perteklių galima tuomet, kai jų susikaupia apie 5 litrus. Liaudies medicina siūlo daug paprastų ir gerų receptų susikaupusiems skysčiams...

Ar saugios kaimo turizmo paslaugos?
Vis labiau populiarėja poilsis kaimo turizmo sodybose. Jose taip pat vyksta mokymai ir konferencijos, švenčiamos įvairios šventės. Todėl renkantis sodybą reikėtų atkreipti dėmesį, ar poilsis joje nepakenks sveikatai. Primename, kad tik leidimą -...

Inkstų priešas Nr. 1 – druska
Medikai įsitikinę – sergančiųjų lėtinėmis inkstų ligomis daugėja, o didžiausią nerimą kelia tai, kad dažniausiai jos nustatomos per vėlai. Inkstai yra trečiasis žmogaus organas, kuriam paskirta Pasaulinė diena. Kovo 12-oji – tai proga...

Švariausios maudyklos - Utenos, Telšių, Marijampolės, Klaipėdos ir Vilniaus apskrityse
Artėjant maudymosi sezonui, labai aktualu apžvelgti 2006-2008 m. vykdytos maudyklų vandens kokybės stebėsenos rezultatus. Pagrindiniai šios programos uždaviniai: stebėti Lietuvos maudyklų vandens mikrobiologinę ir cheminę taršą, vandens fizikines...

Ligos, kurias nustatyti reikia kuo anksčiau
Širdies ir kraujagyslių, skydliaukės ligos, II tipo diabetas, endometriozė .... Pastaruoju metu širdies ir kraujagyslių ligomis vis dažniau suserga jauni žmonės. Į rizikos grupę jau patenka ir nemaža dalis 30–35 metų moterų. Medikai teigia,...

Vyrų vidutinio amžiaus krizė
Ar iš tiesų klimaksas, švelniau tariant, vidutinio amžiaus krizė kamuoja ne tik moteris, bet ir vyrus? Šis klausimas neretai kelia aštrias diskusijas. Tačiau stiprioji lytis taip pat neišvengia su amžiumi atsirandančių psichologinių ir...

Mes pristatome išskirtinę seriją – „911 - Jūsų gelbėjimo tarnyba!
Jau senų senovėje mūsų protėviai naudodavo įvairius, pačių pagamintus kremus, tepalus kurių sudėtyje naudodavo įvairius žolelių ekstraktus, augalus. Laikui bėgant buvo atskleistos tokių kremų receptūros, ir gaminami derinant kartu su...

Neužleiskime žarnyno ligų
Žarnyno susirgimų registras rodo, jog neabejotinai plinta įvairios žarnyno ligos: opaligė, gastritas (skrandžio uždegimas), gastroezofaginio refliukso liga, stemplės, skrandžio bei žarnyno polipozė, divertikuliozė, opiniai kolitai ir ypač -...

Pėdos nykščio iškrypimas: kaip gydyti, ar įmanoma išvengti?
Išsišovęs pėdos nykščio kauliukas – ne tik estetinė, bet ir medicinė problema. Dažniausiai ji vargina brandaus amžiaus moteris, tačiau kenčia ir vyrai. Kodėl tokios deformacijos atsiranda, kaip gydomos, ar įmanoma joms užbėgti už akių? Apie...

Organizmą geriausiai stiprina spalvoti vaisiai ir daržovės
Vaisiai ir daržovės, natūraliai nuspalvinti geltona ir raudona spalvomis, turi apsčiai maistingų medžiagų, reikalingų imunitetui stiprinti ir sveikoms smegenims palaikyti. Ryškią spalvą raudoniesiems pipirams ir morkoms suteikia didelis kiekis...

Holger Lahayne. Dirbtinis apvaisinimas ir teologų požiūris
Industrinėse Vakarų šalyse kas penkta sutuoktinių pora ne savo noru lieka bevaikė. Viena iš galimybių tokiai porai susilaukti palikuonių yra dirbtinis apvaisinimas. Esama tokių metodų: Intrauterinė inseminacija (IUI). Sperma patalpinama gimdos...

Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas
Du ar daugiau gaiviųjų gėrimų butelių per savaitę gali dvigubai padidinti susirgimo kasos vėžiu riziką, atskleidė JAV mokslininkų tyrimas. Jo rezultatai patvirtino saldintų gaiviųjų gėrimų vartojimo ir susirgimų kasos vėžiu koreliaciją, skelbia...

Vandenį iš čiaupo renkasi beveik trečdalis lietuvių
Lietuvos gyventojai dažniau pirmybę teikia natūraliam mineraliniam vandeniui nei mineraliniam vandeniui iš čiaupo, šaltinio, šulinio ar vaisvandeniams. Tai patvirtino 43 proc. respondentų tyrimų bendrovės "Spinter tyrimai" atliktos...

Naudojant mobiliuosius telefonus padidėja nervinio naviko rizika
Diskusijas dėl mobiliųjų telefonų saugumo atnaujino trečiadienį paskelbtas Švedijos Karolinska instituto mokslininkų tyrimas. Mokslininkų teigimu, tyrimas rodo, jog 10 metų ar ilgiau naudojant mobiliuosius telefonus padidėja nepiktybinio nervinio...

Mokslininkai: cigarečių pakaitalai taip pat kelia vėžį
"Daily Mail" rašo, kad pastilės nuo rūkymo ir kramtomas nikotinas padidina riziką susirgti burnos vėžiu. Mokslininkai nustatė, kad ir kiti tabako pakaitalai, pavyzdžiui, inhaliatoriai ar pastilės, kuriomis rūkaliai aprūpinami nikotinu...

Kola gali būti ir paralyžiaus priežastis
Medikai perspėja, kad besaikis kolos vartojimas gali būti tiek protinių ligų, tiek raumenų paralyžiaus priežastis. BBC rašo, kad dėl kolos kraujyje smarkiai sumažėja kalio, o tai esą gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus. JAV medikai, savo...

Norite mesti rūkyti? Valgykite daržoves
Jeigu valgysite baklažanus, šparagus, pomidorus, agurkus, aguročius, svogūnus bei pipirus, didelė tikimybė, kad pavyks atsikratyti priklausomybės nuo nikotino. Kaip rašo "The Daily Mail", dietologai įžvelgė ir gerąsias raudono vyno ir...

Kalėdų proga dovanokite sveikatą artimiausiems žmonėms
Artėjant gražiausioms metų šventėms – Kalėdoms – kiekvienas sukame galvą, ką padovanoti artimiausiems, brangiausiems ir mylimiausiems. Niekas tikriausiai nepaprieštaraus, jog sveikata yra didžiausias mūsų turtas. Tad kodėl gi neįteikus...

Maisto etiketės: skaityti negalima pirkti
Ar dažnai skaitote perkamo maisto etiketes? Ar suprantate viską, kas jose parašyta? Ar žinote, kada gamintojai jus bando apgauti? Šiuos klausimus turėjo progą sau užduoti kelios dešimtys Kaišiadorių rajono Kruonio gimnazijos 8–12 klasių...

Ką reikia žinoti apie silantus?
Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet Lietuvoje vykdoma vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis prevencinė programa. Nors valstybė skiria pakankamai lėšų vaikų dantukų priežiūrai, dalis pinigų lieka nepanaudota. Klaipėdos...

Apklausa: sveikatai labiausiai kenkia cheminės medžiagos
Daugiau nei du trečdaliai (68 proc.) Lietuvos gyventojų mano, kad didelį poveikį jų sveikatos būklei turi cheminės medžiagos, maisto (60 proc.) ir geriamojo vandens (41 proc.) kokybė. Eurobarometro apklausos duomenimis, dar penktadalis apklaustų...

Prakaito išsiskyrimą skatina ir kava, ir vaistai
Žmogaus kūnas nuolat prakaituoja. Tai normalus ir būtinas termoreguliacijos reiškinys, sustiprėjantis karštyje ir tuomet, kai nervinamės. Gausaus prakaitavimo priežastimi gali būti nutukimas, smarkiai aptempti ar sintetiniai drabužiai, nepatogūs...

Ar lengva sveikai gyventi?
Gyvenimo kasdienybės užpildo mūsų gyvenimą, visą laiką skubame, kai ko nespėjame nuveikti, kažkam atiduodam per daug širdies, ir tik netekę savo artimiausių žmonių, stabtelime ir susimąstome: gyvenimas labai trapus ir jokios gražiausios gėlės,...

Grįžimas į darbą po atostogų – kaip kelionė į kitą laiko zoną
Mokslininkai išsiaiškino, kad Kalėdinis periodas ir atostogos gali veikti žmogų panašiai kaip kelionė į kitą laiko zoną. Jų tvirtinimu, labai ilgos išeiginės paveikia mūsų biologinį laikrodį panašiai kaip ir kelionės į svečias šalis. Negana to,...