Kodėl erdvinis vaizdas kino ekranuose gali sukelti galvos ir akių skausmus?

Erdvinis kinas žinomas jau senokai, tačiau nuo pernykščio ypač finansine prasme sėkmingo filmo "Avatar" pasirodymo, 3D vaizdas išgyvena tikrą renesansą - daugėja kino teatrų, siūlančių erdvinio vaizdo akinius, plečiamas tokių filmų repertuaras, žadama intensyvi 3D technologijų plėtra televizijoje, žaidimuose. Tačiau milijonus žiūrovų sukvietęs "Avatar" sulaukė ir įspėjamųjų signalų, jog kai kuriems žiūrovams jis sukėlė akių ir galvos skausmą. Kodėl gi taip galėjo nutikti?
Potenciali dabartinės 3D technologijos sukeliama žala žmogaus sveikatai ir savijautai tampa labai aktualia tema mokslininkų tarpe - juk gamintojai žada erdvinio vaizdo technologijas pristatyti į kiekvienus namus. Tad jei tikrai tokia technologija yra potencialiai pavojinga, neilgai trukus ji taps pasaulinio lygio problema.
Iš esmės dabartinės 3D technologijos yra ne kas kita, kaip mūsų smegenų apgaulė. Žmogus suvokia erdvinį vaizdą todėl, kad kairė ir dešinė akys dėl tarpusavio atstumo mato vaizdą šiek tiek skirtingu kampu. Kai abi akys nukreiptos į tą patį tašką, smegenys vaizdus sulieja ir susidaro erdvinis vaizdas. Erdvinio vaizdo atkūrime vyksta daug įvairių susijusių procesų, iš kurių žinomiausi yra akomodacija (akies sugebėjimas ryškiai matyti objektus įvairiu atstumu, keičiant lęšiuko išgaubtumą bei laužiamąją galią) ir konvergencija (akių optinių ašių suartėjimas, žiūrint į daiktą iš arti). Nesigilinant į regėjimo fiziologiją, aišku, jog virtualiam erdviniam vaizdui sukurti reikia į skirtingas akis paduoti šiek tiek besiskiriančius vaizdus, kuriuos vėliau smegenys iš inercijos sudėtų vieną ant kito ir taip suformuotų erdvės įspūdį.
Būtent tai ir daroma kino teatruose - 3D kino filmo metu žiūrovams siunčiamas dvigubas vaizdo signalas, kurį specialūs akiniai su skirtingos poliarizacijos stiklais atskiria kiekvienai akiai atskirai. Jeigu žiūrėtume į tokį filmą be tokių akinių, vaizdas matytųsi kiek "išsiliejęs" dėl vienu metu rodomų kiek skirtingų kadrų. Tuo tarpu poliarizuoti akiniai vieną dalį vaizdo praleidžia į vieną akį, kitą dalį - į kitą. Toliau visą darbą atlieka mūsų smegenys - vaizdai sudedami vienas ant kito ir gauname 3D pojūtį.
Tiesa, erdvinės televizijos atveju 3D akiniai bus sudėtingesni - tai lemia vaizdo perdavimo specifika. Televizoriuje vaizdas nesidubliuos, tačiau labais trumpomis atkarpomis bus perduodamas tai vienai, tai kitai akiai skirtas vaizdas. Žiūrint be akinių, abi akys matys tą patį, tačiau užsidėjus specialius akinius su autonominiu maitinimu, jie reguliariai pagal vaizdo kitimo dažnumą užtamsės ir skaidrės taip, kad į kiekvieną iš akių būtų perduodamas tik jai skirtas vaizdas. Žinoma, šie procesai vyks greičiau už akies inerciją, tad žmogus nieko nepastebės, o smegenys kurs erdvinio vaizdo pojūtį.
Realybėje žiūrint į erdvinį objektą, niekas vaizdų "neperjunginėja" - nukreiptos akys sufokusuojamos į norimą objektą, o tuoj po to kiekvienas iš akių lęšiukų dar papildomai individualiai "pareguliuojamas", kad gautųsi ryškus vaizdas. Taigi, kiekviena akis lęšiuką "susireguliuoja" kiek skirtingai, tačiau fokusuojamo vaizdo optiniai židiniai ir optinės ašys yra labai arti vienas kito. MIT profesoriaus Martin Banks nuomone, šis natūralus akių susireguliavimo procesas ir gali konfliktuoti su virtualiu erdviniu vaizdu. Jautresniems žmonėms toks "konfliktas" pasireikštų akių nuovargiu bei galvos skausmu.
Martino nuomone, pagrindinis fiziologinis konfliktas vyksta tuomet, kai akys sufokusuojamos į kino teatro ekraną, tačiau į skirtingas akis gaunamas vaizdas nesutampa su natūraliai lęšiuko suformuotu žindinio gyliu. Dėl to išsiderina natūralus erdvinio vaizdo formavimas per akomodaciją ir konvergenciją.
Kitaip tariant, žiūrint į tikrą erdvinį objektą, abiejų akių vyzdžių linijos sueina į jį, o tuo pačiu akių lęšiukai į jį ir fokusuojami. Erdvinio kino atveju, akių vyzdžių linijų sueinantis taškas jau nebesutampa su lęšiuko fokusuojamu erdvės tašku.
Didžiajai filmo "Avatar" žiūrovų daliai toks fokusavimo taškų neatitikimas jokių problemų nesukėlė (bent jau jaučiamų iš karto), tačiau specialistai baiminasi, jog didėjant tokių filmų pasiūlai bei vystantis erdvinio vaizdo industrijai, nusiskundimų ir problemų kiekis tik didės.
Be to, šios problemos paaštrės, kuomet pradėsime žiūrėti erdvinę televiziją. Pasirodo, labai daug ką lemia atstumas iki ekrano. Martin Banks aiškina: "Kuo toliau esate nuo ekrano, tuo mažesnis konfliktas tarp jūsų akių linijos ir fokusavimo taško, tad aš neypatingai nerimauju dėl erdvinio vaizdo kino teatruose - atstumas nuo žiūrovo iki ekrano yra pakankamai didelis. Tačiau dabartiniai tyrimai rodo, jog didžiausia problema iškyla tada, kai žiūrovas yra arti televizoriaus ekrano - ypač atstumu, mažesniu už 1 metrą."
Čia derėtų atkreipti dėmesį į erdvinį kiną palaikančių asmenų teiginius, jog panašūs procesai vyksta gamtoje - pavyzdžiui, taip susidaro vaivorykštės vaizdas. Ir pasak jų, dėl tokių natūralių procesų dar niekas neapako - tačiau pamirštama paminėti, jog tokie vaizdai nėra dažni ir beto, vyksta nutolusioje erdvėje ir fiziologinis regėjimo konfliktas yra labai mažas.
Įdomu tai, jog Martin Banks su kolegomis jau pasiūlė galimą problemos sprendimo būdą - pasirodo, akiniuose tereikia dar vieno papildomo lęšio, kuris suartintų vyzdžių linijos susikirtimo tašką su akių lęšiuko fokusuojamu vaizdu. Kol kas naujieji akiniai išbandyti su 17 savanorių - visi jie pareiškė, jog tokie akiniai mažiau vargina akis, o jokių kitokių neigiamų pojūčių jie nepatyrė iš viso.
Tiesa, kitų specialistų nuomone, tai gali būti ne vienintelė priežastis, kodėl erdvinis kinas vargina akis. Pavyzdžiui, problemų gali kelti ir tai, jog į skirtingas akis perduodamo vaizdo detalės yra ne tik "perstumtos", bet ir dėl techninių priežasčių, truputi skirtingo dydžio ar formų. Jų manymu, šie dalykai gali paaiškėti ateityje, kuomet ims populiarėti 3D televizija. Mat kino filmuose visos detalės ir persidengiantys vaizdai paprastai būna atidirbti iki smulkmenų, tačiau transliuojant tiesioginius erdvinius vaizdus, tokia korekcija tampa neįmanoma.
Tad galimas atvejis, jog tiesioginių sporto varžymo metu, erdvinio vaizdo atskiros detalės taps kritiškai nesutampančios - kaip tuo metu reaguos daugelio žmonių akys, sužinosime jau netrukus - pavyzdžiui, bendrovė "Panasonic" paskelbė apie bendrą projektą su Prancūzijos teniso federacija (FFT) bei televizijos kanalais "Orange" ir "Eurosport" - tiesioginę atviro Prancūzijos teniso turnyro "Roland Garros" (vyksiantis 2010 m. gegužės 23 - birželio 6 dienomis) transliaciją 3D formatu.
Kuriamos ir kitos erdvinio vaizdo atkūrimo technologijos - kai kuriais atvejais išsiverčiama ir be akinių. Ar sveikatos požiūriu jos bus geresnės, ar turės kitokių minusų - paaiškės jau netolimoje ateityje.
Nesiūlome bijoti ar vengti erdvinio vaizdo, tačiau panašu, jog persistengti su juo nereikėtų. Žiūrėdami su akiniais, stenkitės išlaikyti didesnį atstumą nuo ekrano ir pernelyg nepiktnaudžiaukite virtualiais malonumais. Šiaip ar taip, sveikata yra svarbiau.
Straipsniai

Diabeto stovykla: gyvenimo su liga pamokos
Dvidešimt vasaros stovyklų ir tūkstančiai nepakartojamų akimirkų: ir džiaugsmingų, ir sukrečiančių. Visa tai suteikia patirties ir stiprybės. Tačiau ar bus surengta dvidešimt pirmoji stovykla, kurių taip reikia sergantiems vaikams? Didelės salės...

Kodėl taip sunku mesti rūkyti?
Rūkymas yra keisčiausias mūsų laikų paradoksas. Ir apie nikotino žalą visi informuoti, ir cigaretės nuolat brangsta, ir grožiui kenkia… o rūkančių vistiek yra. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2010 metais Lietuvoje kasdien rūkė...

Mėgstantiems sveiką gyvenimo būdą. Žaliasis jėgos šaltinis
Kad nepristigtume vitaminų ir mūsų vartojamas maistas būtų biologiškai vertingas, virtuvėje ant palangės auginkime įvairių prieskoninių augalų, daiginkime jų sėklas, iš ūgtelėjusių želmenų spauskime sultis. Įvairiose šalyse šį bastutinių šeimos...

Geriausias vaistas nuo pagirių – kava ir aspirinas
Filadelfijos universiteto mokslininkai patvirtino, kad geriausias ginklas kovoti su galvos skausmais po audringo vakarėlio yra kava ir aspirinas. Kaip praneša telegraph co.uk, mokslininkai teigia, kad kofeinas ir aspirino tabletėje esančios...

Lietuviai gydytojų apie pulsą teiraujasi dažniau
Daugiau nei mėnesį visoje šalyje vykusi sveikatingumo iniciatyva "Nuramink pulsą" dar kartą patvirtino, kad lietuviai žino ir matuoja savo kraujospūdį, tačiau neįvertina ir nepakankamai rūpinasi kitu tiek pat širdies sveikatai svarbiu...

Skaitmeniniai prietaisai atima smegenims būtiną laisvalaikį
Pastaraisiais metais mobilieji telefonai, virtę tikrais kompiuteriais su greita prieiga prie interneto, palengvina varginantį laukimą eilėse, kamščiuose, išblaško liūdesį sporto salėse. Su technologijomis menkiausios pertraukėlės tampa...

Miegas prie apšvietimo didina depresijos riziką
Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad miegas prie šviesos gali išvystyti depresiją, pranešė "The Telegraph". Tai tik dar kartą patvirtino teiginį, kad miegas naktimis prie dirbtinio apšvietimo kenkia sveikatai. Ohajo universiteto...

Nenorite mylėtis? Kalti apgamai
Vyrai, skaičiuokite ant moters kūno esančius apgamus. Jų kiekis parodo, kaip dažnai moterys nori mylėtis. Havanos universiteto specialistų atliktame tyrime dalyvavo 600 dailiosios lyties atstovių. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad kuo daugiau ant...

Dantenų ligos sukelia cukrinį diabetą
Sakoma, kad burna – tai durys į žmogaus organizmą. Dauguma žmonių nežino, kad nuo jų dantų ir dantenų būklės priklauso viso organizmo sveikata. Yra manoma, kad dantys - tai lyg atskiras ir visiškai nesusijęs organas su likusiu organizmu....

Druskos svarba
Gilios senovės laikais druska buvo svarbesnė už auksą,nes mėsos nebuvo galima ilgiau išsaugoti be druskos.Dabar viskas paprasčiau,šaldytuvai ir konservantai gali atstoti druską.

Skausmą malšinti padės aitriosios paprikos
Mokslininkai tiria aitriąsias paprikas, tikėdamiesi sukurti naujos kartos skausmą malšinančius vaistus. Teksaso universiteto mokslininkai teigia, kad skaudamose žmogaus kūno vietose randama medžiagos, panašios į aitriųjų paprikų aštrumą nulemiantį...

Vidurių užkietėjimai gydomi ir chirurgiškai
Kalbamės su Vilniaus universiteto chirurgijos katedros docentu medicinos mokslų daktaru klinikų bendrosios chirurgijos skyriaus vedėju Algimantu Stašinsku. Gydytojas, turintis 22 metų chirurgo darbo patirtį, pradeda bendradarbiauti su mūsų...

87 procentai moksleivių tiki – sveikai gyventi yra smagu
Apklausus 38 Vilniaus ir Kauno apskričių mokyklų moksleivius pastebėta, kad beveik 90 procentų vaikų mano, jog sveikai gyventi yra smagu. Apklausa atskleidė, jog daugelis moksleivių supranta fizinio aktyvumo naudą, todėl į klausimą "Kaip...

Apgamai gali slėpti atsakymus, kaip gydyti vėžį
Turintiesiems daugybę apgamų juodi taškiukai ant odos yra tokie pat natūralūs, kaip ir strazdanotiems strazdanos. Tačiau pasirodo, kad kiekvienas apgamas yra pigmentinių ląstelių auglys, tačiau ne visada piktybinis. Šios ląstelės, susidariusios į...

Stiprus imunitetas – geriausia apsauga nuo kiaulių gripo
Maisto papildų ir nereceptinių vaistinių preparatų gamintojai pabrėžia, kad stiprus žmogaus imunitetas yra geriausia apsauga nuo bet kokio gripo ar ūminių kvėpavimo takų infekcijų. "Vaistinėse yra kuo įvairiausių ir įvairioms amžiaus grupėms...

Įrodyta: mėsainiai kenkia sveikatai
Daugiau nei pusės milijono amerikiečių mitybos ir sveikatos tyrimas atskleidė, kad mėsos mėgėjai beveik 30 proc. pasididina ankstyvos mirties nuo vėžio ir širdies ligos pavojų. JAV Nacionalinio vėžio instituto (NCI) mokslininkai 1995 - 2005 m....

Šiluma nuo peršalimo ligų neapsaugo
Už lango – beveik vasariški orai, o kūną krečia drebulys ir vargina užgulusi nosis. Tokia būsena šiomis dienomis kankina ne vieną klaipėdietį, bet gydytojų tokie skundai nestebina. Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyresnioji šeimos ir...

PSO: mobilieji neturi įtakos smegenų auglių atsiradimui
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), atlikusi tyrimą, kuriame dalyvavo per 13 tūkst. žmonių, priėjo prie išvados, kad naudojimasis mobiliaisiais telefonais neturi įtakos galvos smegenų auglių atsiradimui, praneša BBC. Tačiau tyrėjai pastebėjo,...

Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.
Lietuvai, nusprendusiai iki 65-erių metų pavėlinti pensinį amžių, reikia imtis priemonių gerinti savo visuomenės sveikatą. Tikėtina sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje yra tik 51,2 metai. Į tai dėmesį atkreipė ketvirtadienį apvaliojo diskusijoje...

Kas sukelia lėtinį nuovargį?(
Pavasarinį jėgų netekimą daugelis "nurašinėja" vitaminų trūkumui, bet paskutiniųjų tyrimų duomenimis, 4 iš 5 atvejų jo priežastys visiškai kitos. Šiandien nuovargiu skundžiasi palyginti jauni ir darbingo amžiaus žmonės. Lėtinis nuovargis...

Važiavimas dviračiu padeda širdies ir kraujagyslių veiklai
Važiavimas dviračiu – tai viena geriausių priemonių, skatinančių širdies ir kraujagyslių veiklą, padedančių reguliuoti antsvorį, gerinanti nuotaiką. Jeigu nusprendėte pradėti važinėti dviračiu – puiku. Juk tai ir vaikams, ir...

Apgamo klastos kodas – melanoma
Tokios diagnozės jie nelinkėtų niekam. Tai vienbalsiai tvirtina tarptautinės kategorijos krepšinio teisėjas Virginijus Dovidavičius ir banko tarnautoja Reda Remeikaitė, vargais negalais įveikę sunkią ligą – melanomą. Ne vieną operaciją,...

Šildomos sėdynės kenkia spermai
Vyrai žvarbią dieną automobilyje neturėtų skubėti įjungti sėdynių šildymo. Toks komfortas gali perkaitinti svarbius organus ir sutrikdyti spermos gamybą. Optimaliai spermos gamybai tinkama temperatūra yra vienu ar dviem laipsniais žemesnė nei viso...

Dideli biurai - streso ir ligų šaltinis
Darbas didelėje biuro patalpoje neigiamai veikia darbuotojus, parodė tyrimas. Jie greičiau susinervina, dirba ne taip produktyviai ir greičiau peršąla. Australijos mokslininkai tyrimo metu išanalizavo studijas apie šiuolaikinius biurus ir nustatė,...

Dieną be tabako bus siekiama Gineso rekordo
Dienos be tabako šventė vyks šalia Kauno "Akropolio" esančioje Karmelitų aikštelėje (pradžia 12.00 val.). Prisidėti prie rekordo gali kiekvienas mesti rūkyti pasiryžęs kaunietis ar miesto svečias. Renginio metu bus galima ne tik patekti...

Profilaktinių tyrimų baimė gali kainuoti vyriškumą
Tokie duomenys gauti apibendrinus penkių sveikatos profilaktikos akcijų "Prostata – vyro gyvenimo kokybė", kurias organizavo Medicina practica laboratorija, rezultatus. Rugsėjo 15 –oji paskelbta pasaulinės kovos su prostatos...

Mus skatina tik hedonistiniai malonumai?
Dažniausiai žmonių svarbiausius spendimus nulemia hedonistinių malonumų vaikymasis, mano mokslininkai. Priminsime, jog hedonizmas yra filosofija, teigianti, kad malonumas yra svarbiausias dalykas, vienintelis gėris ir galutinis žmonijos tikslas....

Tyrimas: ilgai sėdėti prie televizoriaus pavojinga gyvybei
Ilgai sėdėti prie televizoriaus gali būti pavojinga gyvybei: Australijoje atliktas tyrimas parodė, kad žmonės, kurie kasdien prie televizoriaus praleidžia daugiau kaip keturias valandas, 46 proc. labiau rizikuoja mirti nuo "įvairių ligų"...

A. Čekuolis. Švarios nosys prieš didelius pinigus
Rimtiems žmonėms, net rūkantiems - labai juos gerbiu, pats priklausau prie buvusiųjų - nereikia aiškinti apie tabako žalą. Pernai pasaulyje nikotinas užmušė šešis milijonus, šiemet daugiau. Keturios Lietuvos. Senatorius Johnas McCainas, buvęs...

Mažais ir lengvais žingsneliais pasiekti svajonių figūrą
Ir vėl atėjus vasarai su siaubu galvojate apie atostogas prie jūros? Nedrąsiai siūlote draugams: gal geriau šią vasarą Novasibirską aplankykime? Kur nereikia nusirengti ir „lašinuko“ demonstruoti... O gal geriau imkime ir atsikratykime...