Birželio 28d. Antradienis

Kodėl erdvinis vaizdas kino ekranuose gali sukelti galvos ir akių skausmus?

Peržiūrų skaičius: 21364
Kodėl erdvinis vaizdas kino ekranuose gali sukelti galvos ir akių skausmus?

Erdvinis kinas žinomas jau senokai, tačiau nuo pernykščio ypač finansine prasme sėkmingo filmo "Avatar" pasirodymo, 3D vaizdas išgyvena tikrą renesansą - daugėja kino teatrų, siūlančių erdvinio vaizdo akinius, plečiamas tokių filmų repertuaras, žadama intensyvi 3D technologijų plėtra televizijoje, žaidimuose. Tačiau milijonus žiūrovų sukvietęs "Avatar" sulaukė ir įspėjamųjų signalų, jog kai kuriems žiūrovams jis sukėlė akių ir galvos skausmą. Kodėl gi taip galėjo nutikti?

Potenciali dabartinės 3D technologijos sukeliama žala žmogaus sveikatai ir savijautai tampa labai aktualia tema mokslininkų tarpe - juk gamintojai žada erdvinio vaizdo technologijas pristatyti į kiekvienus namus. Tad jei tikrai tokia technologija yra potencialiai pavojinga, neilgai trukus ji taps pasaulinio lygio problema.

Iš esmės dabartinės 3D technologijos yra ne kas kita, kaip mūsų smegenų apgaulė. Žmogus suvokia erdvinį vaizdą todėl, kad kairė ir dešinė akys dėl tarpusavio atstumo mato vaizdą šiek tiek skirtingu kampu. Kai abi akys nukreiptos į tą patį tašką, smegenys vaizdus sulieja ir susidaro erdvinis vaizdas. Erdvinio vaizdo atkūrime vyksta daug įvairių susijusių procesų, iš kurių žinomiausi yra akomodacija (akies sugebėjimas ryškiai matyti objektus įvairiu atstumu, keičiant lęšiuko išgaubtumą bei laužiamąją galią) ir konvergencija (akių optinių ašių suartėjimas, žiūrint į daiktą iš arti). Nesigilinant į regėjimo fiziologiją, aišku, jog virtualiam erdviniam vaizdui sukurti reikia į skirtingas akis paduoti šiek tiek besiskiriančius vaizdus, kuriuos vėliau smegenys iš inercijos sudėtų vieną ant kito ir taip suformuotų erdvės įspūdį.

Būtent tai ir daroma kino teatruose - 3D kino filmo metu žiūrovams siunčiamas dvigubas vaizdo signalas, kurį specialūs akiniai su skirtingos poliarizacijos stiklais atskiria kiekvienai akiai atskirai. Jeigu žiūrėtume į tokį filmą be tokių akinių, vaizdas matytųsi kiek "išsiliejęs" dėl vienu metu rodomų kiek skirtingų kadrų. Tuo tarpu poliarizuoti akiniai vieną dalį vaizdo praleidžia į vieną akį, kitą dalį - į kitą. Toliau visą darbą atlieka mūsų smegenys - vaizdai sudedami vienas ant kito ir gauname 3D pojūtį.

Tiesa, erdvinės televizijos atveju 3D akiniai bus sudėtingesni - tai lemia vaizdo perdavimo specifika. Televizoriuje vaizdas nesidubliuos, tačiau labais trumpomis atkarpomis bus perduodamas tai vienai, tai kitai akiai skirtas vaizdas. Žiūrint be akinių, abi akys matys tą patį, tačiau užsidėjus specialius akinius su autonominiu maitinimu, jie reguliariai pagal vaizdo kitimo dažnumą užtamsės ir skaidrės taip, kad į kiekvieną iš akių būtų perduodamas tik jai skirtas vaizdas. Žinoma, šie procesai vyks greičiau už akies inerciją, tad žmogus nieko nepastebės, o smegenys kurs erdvinio vaizdo pojūtį.

Realybėje žiūrint į erdvinį objektą, niekas vaizdų "neperjunginėja" - nukreiptos akys sufokusuojamos į norimą objektą, o tuoj po to kiekvienas iš akių lęšiukų dar papildomai individualiai "pareguliuojamas", kad gautųsi ryškus vaizdas. Taigi, kiekviena akis lęšiuką "susireguliuoja" kiek skirtingai, tačiau fokusuojamo vaizdo optiniai židiniai ir optinės ašys yra labai arti vienas kito. MIT profesoriaus Martin Banks nuomone, šis natūralus akių susireguliavimo procesas ir gali konfliktuoti su virtualiu erdviniu vaizdu. Jautresniems žmonėms toks "konfliktas" pasireikštų akių nuovargiu bei galvos skausmu.

Martino nuomone, pagrindinis fiziologinis konfliktas vyksta tuomet, kai akys sufokusuojamos į kino teatro ekraną, tačiau į skirtingas akis gaunamas vaizdas nesutampa su natūraliai lęšiuko suformuotu žindinio gyliu. Dėl to išsiderina natūralus erdvinio vaizdo formavimas per akomodaciją ir konvergenciją.

Kitaip tariant, žiūrint į tikrą erdvinį objektą, abiejų akių vyzdžių linijos sueina į jį, o tuo pačiu akių lęšiukai į jį ir fokusuojami. Erdvinio kino atveju, akių vyzdžių linijų sueinantis taškas jau nebesutampa su lęšiuko fokusuojamu erdvės tašku.

Didžiajai filmo "Avatar" žiūrovų daliai toks fokusavimo taškų neatitikimas jokių problemų nesukėlė (bent jau jaučiamų iš karto), tačiau specialistai baiminasi, jog didėjant tokių filmų pasiūlai bei vystantis erdvinio vaizdo industrijai, nusiskundimų ir problemų kiekis tik didės.

Be to, šios problemos paaštrės, kuomet pradėsime žiūrėti erdvinę televiziją. Pasirodo, labai daug ką lemia atstumas iki ekrano. Martin Banks aiškina: "Kuo toliau esate nuo ekrano, tuo mažesnis konfliktas tarp jūsų akių linijos ir fokusavimo taško, tad aš neypatingai nerimauju dėl erdvinio vaizdo kino teatruose - atstumas nuo žiūrovo iki ekrano yra pakankamai didelis. Tačiau dabartiniai tyrimai rodo, jog didžiausia problema iškyla tada, kai žiūrovas yra arti televizoriaus ekrano - ypač atstumu, mažesniu už 1 metrą."

Čia derėtų atkreipti dėmesį į erdvinį kiną palaikančių asmenų teiginius, jog panašūs procesai vyksta gamtoje - pavyzdžiui, taip susidaro vaivorykštės vaizdas. Ir pasak jų, dėl tokių natūralių procesų dar niekas neapako - tačiau pamirštama paminėti, jog tokie vaizdai nėra dažni ir beto, vyksta nutolusioje erdvėje ir fiziologinis regėjimo konfliktas yra labai mažas.

Įdomu tai, jog Martin Banks su kolegomis jau pasiūlė galimą problemos sprendimo būdą - pasirodo, akiniuose tereikia dar vieno papildomo lęšio, kuris suartintų vyzdžių linijos susikirtimo tašką su akių lęšiuko fokusuojamu vaizdu. Kol kas naujieji akiniai išbandyti su 17 savanorių - visi jie pareiškė, jog tokie akiniai mažiau vargina akis, o jokių kitokių neigiamų pojūčių jie nepatyrė iš viso.

Tiesa, kitų specialistų nuomone, tai gali būti ne vienintelė priežastis, kodėl erdvinis kinas vargina akis. Pavyzdžiui, problemų gali kelti ir tai, jog į skirtingas akis perduodamo vaizdo detalės yra ne tik "perstumtos", bet ir dėl techninių priežasčių, truputi skirtingo dydžio ar formų. Jų manymu, šie dalykai gali paaiškėti ateityje, kuomet ims populiarėti 3D televizija. Mat kino filmuose visos detalės ir persidengiantys vaizdai paprastai būna atidirbti iki smulkmenų, tačiau transliuojant tiesioginius erdvinius vaizdus, tokia korekcija tampa neįmanoma.

Tad galimas atvejis, jog tiesioginių sporto varžymo metu, erdvinio vaizdo atskiros detalės taps kritiškai nesutampančios - kaip tuo metu reaguos daugelio žmonių akys, sužinosime jau netrukus - pavyzdžiui, bendrovė "Panasonic" paskelbė apie bendrą projektą su Prancūzijos teniso federacija (FFT) bei televizijos kanalais "Orange" ir "Eurosport" - tiesioginę atviro Prancūzijos teniso turnyro "Roland Garros" (vyksiantis 2010 m. gegužės 23 - birželio 6 dienomis) transliaciją 3D formatu.

Kuriamos ir kitos erdvinio vaizdo atkūrimo technologijos - kai kuriais atvejais išsiverčiama ir be akinių. Ar sveikatos požiūriu jos bus geresnės, ar turės kitokių minusų - paaiškės jau netolimoje ateityje.

Nesiūlome bijoti ar vengti erdvinio vaizdo, tačiau panašu, jog persistengti su juo nereikėtų. Žiūrėdami su akiniais, stenkitės išlaikyti didesnį atstumą nuo ekrano ir pernelyg nepiktnaudžiaukite virtualiais malonumais. Šiaip ar taip, sveikata yra svarbiau.

Tyrimas: beveik trečdalis lietuvių stresą malšina rūkydami

Tyrimas: beveik trečdalis lietuvių stresą malšina rūkydami

Siekdami nusiraminti po patirto streso Lietuvos gyventojai itin dažnai griebiasi cigaretės. Kad atsipalaiduoja rūkydami, prisipažįsta 29 proc. tyrimo metu apklaustų 15–74 metų lietuvių. Rūkymas kur kas populiaresnis tarp vyrų, o moterys...


Įtemptai galvojant lengviau priaugti svorio

Įtemptai galvojant lengviau priaugti svorio

Laval universiteto (Kanada) mokslininkai aptiko, kad įtemptai galvojant suvartojama daugiau kalorijų. Angelo Tremblay'aus vadovaujama tyrėjų komanda stebėjo 14 studentų suvartojamo maisto kiekį po to, kai jie atliko tris skirtingas užduotis,...


Restoranų ir kavinių maistas skatina širdies kraujagyslių ligas

Restoranų ir kavinių maistas skatina širdies kraujagyslių ligas

Dauguma dirbančių žmonių kasdien priversti pasikliauti restoranų, greito maisto įstaigų bei kitų užeigų samprata apie sveiką maistą. Jungtinėje Karalystėje 16-oje restoranų ištyrus 96 patiekalus nustatyta, kad žmogus, užsisakęs vieną patiekalą,...


Kas naujo gydant sąnarių ligas?

Kas naujo gydant sąnarių ligas?

- Kas naujo gydant sąnarių ligas? - šį klausimą uždavėme medicinos mokslų daktarui ortopedui Rimtautui Gudui. - Kadangi įvairios sąnarių ligos kamuoja labai daug žmonių visame pasaulyje, naujų vaistų bei kitų gydymo būdų ieškoma ir atrandama...


Kokiu oru geriausia mylėtis?

Kokiu oru geriausia mylėtis?

Viena žinomiausių pasaulyje prekės ženklų kompanija "Trojan" atliko tyrimus, kurių metu išsiaiškino, kaip aktyviai žmonės mylisi esant skirtingoms oro temperatūroms. Kaip rašo "The Times", 83 proc. "Trojan" tyrimo...


Ar pankreatitas – tik švenčių liga?

Ar pankreatitas – tik švenčių liga?

Nors ūmus kasos uždegimas - pankreatitas - dažniau užklumpa žmones švenčių metu, kai organizmas perkraunamas sunkiau virškinamu maistu bei alkoholiu, anaiptol negalima teigti, jog šia liga negali susirgti bet kas ir bet kada. Ūmus pankreatitas...


Ar reikalingi mums riebalai?

Ar reikalingi mums riebalai?

Bendras kcal. skaičius turėtų neviršyti 2000 kcal. Jei vartojamas rafinuotas cukrus, tai didesnė jo dalis virsta riebalais. Iš viso riebalų atsisakyti nepatartina. Esant reikalui, galima reguliuoti kiekį ir riebalų rūšį, bet pasitarus su mitybos...


Kaip pasigaminti Žolinių arbatą?

Kaip pasigaminti Žolinių arbatą?

Punsko lietuviai vieną gražiausių vasaros pabaigos švenčių – Žolinę švęs kartu su Žolinčių akademijos vadove Danute Kunčiene. Nenuilstanti sveikos gyvensenos propaguotoja nuveš tautiečiams į Punską neįprastą Žolinių simbolį – vaistinių...


Kaip narkotikai veikia smegenis?

Kaip narkotikai veikia smegenis?

Mokslas apie priklausomybę nuo narkotikų vis dažniau pristato smegenų tyrimus ir keičia visuomenėje paplitusį supratimą, kad ši priklausomybė yra tik žmogaus silpnavališkumo ir moralinio nuosmukio, o ne sveikatos problema.Mokslininkai aiškina, kad...


Vaistai iš pievų ir miško

Vaistai iš pievų ir miško

"Arnikos paprastai žydėdavo nuo birželio vidurio, o šiemet jų žiedus pamačiau jau gegužės vidury. Ir liepų žiedai tikrai nesulauks kito mėnesio. Gamta ir daugiau staigmenų gali iškrėsti", – pokyčiais augmenijos pasaulyje stebėjosi...


Kaip "išgyventi" pagirias

Kaip "išgyventi" pagirias

Nustatyta, jog nuo pagirių kenčia 7 iš 10 didesnį kiekį alkoholinių gėrimų suvartojusių žmonių. Kokie simptomai būdingi pagirioms? Jų nemažai: galvos skausmas, nesugebėjimas sukoncentruoti dėmesio, bloga nuotaika, virstanti vidiniu nerimu, pamėlę...


Ligų prevencijai – pienas

Ligų prevencijai – pienas

Tėvai ragina vaikus gerti pieną, kad kaulai ir dantukai būtų sveikesni. O dietologai pataria pieną gerti kasdien, nes jame yra daugybė vertingų maistinių medžiagų. Beje, pastaruoju metu mokslininkai nustatė daug naujų faktų apie teigiamą pieno...


Sveikatos specialistai: saugokitės traumų paslydus

Sveikatos specialistai: saugokitės traumų paslydus

Pastarosiomis dienomis Lietuvą aplankius žiemiškiems orams ir sinoptikams prognozuojant stipresnius šalčius, sveikatos specialistai įspėja saugotis traumų paslydus. Keliaujant prastai šalyje valomais ir nebarstomais šaligatviais ar apledėjusiais...


Prieš ligas – vakcina ir pipirai

Prieš ligas – vakcina ir pipirai

Pipirai, homeopatiniai vaistai ar vakcina nuo gripo? Trys pašnekovai pateikia savo argumentus, kaip gydytis peršalimo ligas ir gripą. Pipirai tinka ne tik maistui gardinti. Klaipėdietė Jurgita Timinskienė jais gydo savo šeimą, vos pajutus...


Siūloma atsisakyti antibakterinio muilo ir panašių preparatų

Siūloma atsisakyti antibakterinio muilo ir panašių preparatų

Egzistuoja didelė tikimybė, kad ekspertai uždraus triklozaną - antibakterinį junginį, kuris yra naudojamas muilo, kosmetikoje nuo spuogų ir valymo priemonių gamyboje. Šios medžiagos saugumu abejojama jau nuo 2010 m. balandžio mėn. Dabar JAV maisto...


Ankstyvą mergaičių brendimą daugiausia skatina viršsvoris?

Ankstyvą mergaičių brendimą daugiausia skatina viršsvoris?

JAV tyrėjai mano, kad pagrindinė priežastis, skatinanti ankstyvą mergaičių lytinę brandą, yra nutukimas. Manoma, kad nutukimas gali vaidinti svarbų vaidmenį, nes kūno riebalai gali skatinti lytinių hormonų gamybą. Kai kurie mokslininkai taip pat...


Nuovargis žmones užpuola pavasarį

Nuovargis žmones užpuola pavasarį

Ne kiekvienam pavyksta mėgautis pavasariniu paukščių čiulbesiu ir pirmąja žolės žaluma. Tam trukdo netikėtai atsiradęs keistas vidinis nerimas, nuovargis, silpnumas, galvos sukimasis. Tokia būsena moksliškai yra vadinama "pavasarinio...


Naudingi patarimai. Peršalus nebūtina griebtis vaistų kokteilio

Naudingi patarimai. Peršalus nebūtina griebtis vaistų kokteilio

Rudenį peršalimo ligos itin dažnos ne tik dėl palankių sąlygų virusams plisti, bet ir dėl silpnesnės imuninės sistemos ar sumažėjusios organizmo galios kovoti su ligos sukėlėjais. Dažniausiai sergama viršutinių kvėpavimo takų kataru, gerklės ar...


Vitaminas C apsaugo senyvo amžiaus vyrų kaulus

Vitaminas C apsaugo senyvo amžiaus vyrų kaulus

"Senyvo amžiaus vyrai, vartojantys vaisių ir daržovių, gali apsisaugoti nuo kaulų nykimo, kuris gali lemti klubų lūžį", – teigia JAV mokslininkai. "Svarbu suvokti tai, kad kaulų tankis, jų būklė ir lūžio rizika yra susijusi su...


Saugantis gripo galima išvengti

Saugantis gripo galima išvengti

Kaip ir kasmet vasarį didėja sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Tačiau paisant elementarių saugos ir higienos normų, tikimybė juo užsikrėsti sumažės. ietuvoje didžiausias sergamumas šiomis sezoninėmis ligomis...


Sprando raumenys reguliuoja kraujospūdį

Sprando raumenys reguliuoja kraujospūdį

Kai žmogus pajunta įtampą sprando srityje, jo kraujospūdis "šauna" aukštyn. Tai išsiaiškino tarptautinė mokslininkų komanda. Sprando raumenys jungiasi su smegenų sritimi, kuri reguliuoja tokias organizmo funkcijas, kaip kvėpavimas,...


Plaukimas geriau už vaistus

Plaukimas geriau už vaistus

Is­pa­ni­jos ty­rimų ins­ti­tu­to ir Por­tu­ga­li­jos Eu­ro­pos uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kai nu­statė, kad plau­kio­ji­mas tei­gia­mai...


Česnakas gali smarkiai sumažinti plaučių vėžio tikimybę

Česnakas gali smarkiai sumažinti plaučių vėžio tikimybę

Mokslininkai nustatė, kad česnakas turi sveikatai ypač naudingų savybių – vartojamas žalias jis mažina plaučių vėžio riziką iki 44 proc., rašoma pranešime žiniasklaidai. Kinijos Jiangsu provincijos ligų kontrolės ir prevencijos centro...


Faktai, kurių nežinojote apie cukrinį diabetą

Faktai, kurių nežinojote apie cukrinį diabetą

Europoje cukriniu diabetu serga 26 mln. žmonių. Pagal gyventojų skaičių tai beveik aštuonios Lietuvos. O visame pasaulyje kenčiančių nuo šios ligos yra daugiau nei 285 mln. žmonių. Mūsų šalyje šia klastinga liga serga maždaug 5 proc. gyventojų,...


Netekote darbo? Panika padėties nepakeis...

Netekote darbo? Panika padėties nepakeis...

Sveiki, patarkite, ką daryti. Prieš porą mėnesių vyras neteko darbo. Aišku, jis padeda prie namų, bet jaučiu, kad su juo darosi kažkas blogai, nes labai pasikeitė. Apsimetinėja, kad tai tik atostogos, arba nei iš šio, nei iš to pradeda pykti,...


Vyrų imunitetas silpnesnis nei moterų

Vyrų imunitetas silpnesnis nei moterų

Nuo šiol vyrai turi kaip pasiteisinti, kodėl juos dažniau puola peršalimo ligos: mokslininkai išsiaiškino, kad dėl to kalta silpnesnė stipriosios lyties imuninė sistema. Tvirtinama, kad moterų imunitetas aktyviau kovoja su ligų sukėlėjais dėl daug...


Egzoskeletas sugrąžina judėjimo laisvę paralyžuotiems žmonėms

Egzoskeletas sugrąžina judėjimo laisvę paralyžuotiems žmonėms

Elektroninis egzoskeletas gražino judėjimo laisvę žmogui, 20 metų praleidusiam neįgaliojo vežimėlyje. 41 metų Izraelio gyventojas Radis Kaiofas pastaruosius du dešimtmečius praleido neįgaliojo vežimėlyje. Dabar jis vaikšto gatvėmis, padedamas...


Neskubėkime šalinti meniskų

Neskubėkime šalinti meniskų

Meniskai - kremzlinės pusmėnulių formos struktūros, įsiterpusios tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio sąnarinių paviršių, atlieka gana svarbų vaidmenį sudarant tinkamą biomechaninę aplinką sąnario judesiams. Jie ypač reikšmingi atliekant sukamuosius...


Kava prostatai nekenkia

Kava prostatai nekenkia

Kavą mėgstantys vyrai ją gali gurkšnoti visiškai ramia širdimi – mokslininkai teigia, kad vartojant kavą nepadidėja tikimybė susirgti prostatos vėžiu. Išnagrinėję keliolikos tyrimų duomenis apie kavos vartojimą ir prostatos vėžio riziką,...


Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Tyrimais nustatyta, kad motinos, kurios nori, kad jų vaikai mėgtų daržoves, turėtų pačios jas valgyti nėštumo laikotarpiu. Daugybė tėvų kovoja su savo vaikų nenoru valgyti daržoves. Tačiau mokslininkai mano, kad mamos pratinti vaikus valgyti...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9