Gudručio vaistinė

Karpos gali tapti skyrybų priežastimi

Kūną darkančios karpos kartais tampa vos ne skyrybų priežastis – sutuoktinius sukiršina jų gydymo būdai.

Skundžiasi senjorai ir paauglės

Tam tikrose kūno vietose atsirandančios siūlinės karpos apkartina gyvenimą. Jos gadina ne tik išvaizdą. Kai kurios karpos būna skausmingos, ypač jei išauga netinkamoje vietoje.

Klaipėdos apskrities ligoninės Konsultacinės poliklinikos dermatologė Valdė Lekienė karpas labiau linkusi įvardyti kaip odos ataugėles.

Dažniausiai jų aptinkama ant kaklo, pažastyse, kirkšnyse. Vyrams jų atsiranda ant akių vokų.

Jei žmogus nešalina pažastų plaukų, šie gali apsisukti apie karpą ir sukelti skausmą. Maudantis bei daugiau papešus, ji gali pradėti kraujuoti.

Nors šios karpos dažniau atakuoja vyresnio amžiaus žmones, dermatologė pastebi, kad pastaruoju metu jų atsikratyti pageidauja ir paauglės.

„Labai gerai, kad jaunos mergaitės kuo anksčiau susirūpina pašalinti karpas, kol šios nespėja išplisti”, – pasidžiaugė specialistė.

Ataugėlių atsiranda užsikrėtus žmogaus papilomos virusu. Jų būna didesnių, mažesnių, primenančių kabojimą.

Nors pacientai pasakoja jomis užsikrėtę nuo kito žmogaus, bet gydytoja įžvelgia nemažą paveldėjimo įtaką. Įsikalbėjus paaiškėja, kad tokių karpų turėjo pacientės mama arba močiutė.

Kelios sekundės skausmo

Šios karpos šalinamos elektrokoaguliacijos būdu arba, kitaip sakant, elektros peiliuku. V.Lekienė pacientus įspėja, kad laukia nemaloni procedūra – skausmas trunka kelias sekundes. Po jos žaizdelė patepama kalio permanganatu.

Skausmingiausia, kai karpas tenka šalinti kirkšnies srityje, ypač stambesnio sudėjimo žmogui. Tačiau palikus jos trinasi, kaista ir tampa skausmingos. Tad geriau kelios sekundės skausmo, nei nuolatinis kankinimasis, įsitikinusi dermatologė.

Po procedūros karpos pašalinimo vietoje lieka juodi taškeliai. Praėjus daugiau kaip savaitei jie išnyksta. Tad prieš karpų pašalinimą žmogus turėtų pagalvoti, ar neplanuoja svarbių susitikimų, švenčių.

Gydytojas pastebi, kad tautiečiai atsikratyti kūną darkančių karpų suskumba prieš kelionę į šiltuosius kraštus arba prieš prasidedant saulės vonių sezonui lietuviškame pajūryje.

Kartais po kelerių metų šios karpos vėl atauga, tik šalia ankstesnės vietos. Pasak dermatologės, jos linkusios daugintis ir atsirasti vis kitose kūno vietose.

Išbando liaudies receptus

V.Lekienė savo darbo praktikoje ne kartą susidūrė su atvejais, kai atsikratyti karpų mėginama be gydytojo pagalbos. Tačiau rezultatai dažnai nuvilia, o neretai – vos nesibaigia skyrybomis.

Bandydami atsikratyti tokių karpų kartais žmonės perriša jas lininiu siūlu ar net plauku. Jei suveržiama labai stipriai, ji gangrenuoja ir nukrinta. Bet dažniausiai toks liaudies receptas būna žalingas.

„Žmonos taip vyrams raišioja pažastyse išaugusias karpas, bet ne iki galo suveržia. Tada karpa paburksta, paraudonuoja ir tampa skausminga. Pažastis taip parausta, kad vyras nebegali nuleisti rankos”, – vieną iš pasitaikiusių tokių atvejų prisiminė dermatologė.

Kitą savigydos būdą V.Lekienė atsitiktinai nugirdo paplūdimyje. Viena moteris gyrėsi karpas išsigydžiusi rusišku tepalu iš karpažolės. Tačiau draugė puikiais rezultatais pasigirti negalėjo. Ji parodė žaizdotą bei supūliavusią pažastį.

„Užuot eksperimentavę, geriau žmonės tegul ateina pasikonsultuoti, nebūtinai norėdami jas pašalinti”, – patarė dermatologė.

Specialistė atkreipė dėmesį, kad pacientai karpas kartais supainioja su apgamais.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE