Biorythm

Įveikti išplitusį vėžį klaipėdiečiui padėjo nauja kepenų operacija

Ketvirtos stadijos vėžį klaipėdiečiui dabar primena tik ligos istorija. Jei ne pritaikytas naujas gydymo būdas, ligonis būtų neišgyvenęs.

Neliko vėžio židinių

Paklaustas apie savijautą, šypsodamasis Jonas Koveckis abiejų rankų nykščius pakelia į viršų. Nors 46 metų vyras dar gydomas ligoninėje, tačiau gydytojų prognozės – optimistinės.

Pernai pavasarį klaipėdiečiui buvo nustatytas ketvirtos stadijos storosios žarnos vėžys. Jam buvo išoperuota pusė storosios žarnos. Vėžys buvo išplitęs ir į kepenis, kur aptikta 20 metastazės židinių.

Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Pilvo ir endokrinologijos chirurgijos skyriaus vedėjas Algirdas Šlepavičius atviras – prieš 10 ar 15 metų toks ligonis buvo pasmerktas mirčiai.

J.Koveckį iš mirties nagų ištraukė atsiradusios naujos medicinos technologijos, leidžiančios efektyviau gydyti į kepenis išplitusį vėžį.

Tad dabar, kai operuojamos kepenys ir taikoma naujoviška chemoterapija, pavyksta išgydyti net tokius sunkius ligonius.

„Žmogus sveiksta. Padarius kontrolines kompiuterines tomografijas kepenyse neberandame nė vieno židinio. Dar laukia chemoterapija, bet jis gyvens”, – patvirtino vedėjas.

Išnaudojo kepenų gebėjimą

Prieš penkerius metus KUL pradėta vystyti didžioji kepenų chirurgija, atliekant vėžio pažeistų kepenų dalies pašalinimą. Nuo pernai, įsijungus į komandą intervenciniams radiologams, žengtas dar vienas didelis žingsnis į priekį.

Gydytojai sėkmingai išnaudojo vienintelio žmogaus organo – kepenų – gebėjimą atsinaujinti bei užaugti.

Pasak A.Šlepavičiaus, kai auglys kepenyse yra labai didelis arba jų būna daug, visų jų pašalinti negalima. Tokiu atveju žmogui neužtenka paliekamos kepenų dalies. Tad išsivysčius kepenų funkcijos nepakankamumui pacientas miršta.

Ligoninėje įdiegus kepenų vartų venos embolizaciją – užkimšimą specialiais embolais (dirbtiniais trombais) pažeistoje kepenų dalyje, sveikesnė kepenų dalis gerokai išauga, o paliestoji vėžio atrofuojasi.

Tad nuo šiol saugiai galima pašalinti pažeistąją kepenų dalį ir tuomet, kai vėžys būna okupavęs net du trečdalius organo. Likusi sveikoji kepenų dalis išauga iki tiek, kad gali atlikti visų kepenų funkciją.

Vedėjas papasakojo, kad kepenyse aptikus metastazių, J.Koveckiui pusmetį taikyta chemoterapija. Prieš porą mėnesių jam pašalinti du kairės kepenų skilties segmentai, o po penkių savaičių atlikta vėžio pažeistos dešinės kepenų vartų venos embolizacija.

Išsiplėtus likusios kairės pusės kepenų daliai, pažeistoji dešinė kepenų skiltis pašalinta.

Didėja galimybė pasveikti

A.Šlepavičius pastebi, kad uostamiestyje, kepenų chirurgijoje pasiekta nauja gydymo pakopa, klaipėdiečius sugretinanti su šios srities specialistais Kauno ir Vilniaus Santariškių klinikose.

KUL invaziniai radiologai pradėjo atlikti kepenų arterijų chemobilizaciją, kai chemoterapinės medžiagos įleidžiamos tiesiai prie vėžio židinio tam, kad tiesiogiai jį veiktų.

Ši naujovė kasmet leidžia papildomai operuoti dvigubai didesnį kiekį ligonių, sergančių pirminiu arba metastazavusiu kepenų vėžiu.

„Tai išplečia gydytojų galimybes ir padidina onkologinių ligonių šansus pasveikti”, – pasidžiaugė vedėjas.

Kaip sakė chirurgas, kepenų operacijos, invazinė radiologija ir naujoviška chemoterapija leidžia išgydyti net ketvirtos stadijos vėžį. Šią diagnozę išgirsta didžioji dalis ligonių, sergančių storosios žarnos vėžiu.

Per metus pasaulyje apie 800 tūkst. žmonių suserga storosios žarnos vėžiu. Apie 25 proc. šių pacientų į medikus kreipiasi, kai vėžys būna pasiekęs ketvirtąją stadiją, su metastazėmis kepenyse.

Ketvirtadaliui ligonių metastazių atsiranda po auglio pašalinimo operacijos.

Gydytojas pažadą ištesėjo

J.Koveckis prisiminė, kad tirtis dėl suprastėjusios sveikatos pradėjo tik pernai pavasarį. Iki tol į maudimą pilvo ertmėje numodavo ranka.

Kaip vėliau paaiškėjo, skausmus sukeldavo storosios žarnos vėžys. Vyro manymu, sveikatą pagadino nuolatiniai rūpesčiai ir stresas dėl verslo bei nesveikas gyvenimo būdas.

„Įsivaizduokite, sužinai, kad sergi ketvirtos stadijos vėžiu… Kai gydžiausi chemoterapija, kai kurie su tokia diagnoze žudėsi”, – reakciją, išgirdus diagnozę, prisiminė klaipėdietis.

Vyras beviltiškų situacijų neišgyveno – nuleisti rankų neleido artimųjų palaikymas. Prie sutuoktinio lovos nuolat budėjo ir žmona Regina.

J.Koveckis prisiminė, kaip skyriaus vedėjas, paaiškinęs apie naują gydymo metodą, pažadėjo jam pailginti gyvenimą.

„Gydytojas pažadą ištesėjo”, – šyptelėjo vyras.

Pagrindiniai storosios žarnos vėžio požymiai:

kraujas išmatose

gleivės

neaiškios kilmės viduriavimas arba vidurių užkietėjimas

pilvo skausmai, ypač raižančio pobūdžio

anemija be aiškios priežasties

pilvo pūtimas

nepaaiškinamas didelis nuovargis

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE