Mollers

Inkstų priešas Nr. 1 – druska

Medikai įsitikinę – sergančiųjų lėtinėmis inkstų ligomis daugėja, o didžiausią nerimą kelia tai, kad dažniausiai jos nustatomos per vėlai.

Inkstai yra trečiasis žmogaus organas, kuriam paskirta Pasaulinė diena. Kovo 12-oji – tai proga ir galimybė dar kartą priminti apie klastingas inkstų ligas. Jų ilgai neišduoda jokie požymiai ar skausmas.

„Dializės procedūros – aisbergo viršūnė. Pasaulinė inkstų diena skirta nematomai aisbergo daliai, kuri slypi po vandeniu ir yra šimtą kartų svarbesnė inkstų ligų prevencijai”, – sakė nefrologė Inga Bumblytė.

Daugelis žmonių apie inkstų nepakankamumą sužino tik tada, kai prireikia dializės procedūrų. Tuomet inkstų funkciją perima specialūs aparatai.

I.Bumblytė patarė, kad sergantieji cukriniu diabetu, sąnarių, kraujo ligomis, turintys per aukštą kraujospūdį ar daug metų vartojantieji vaistus nuo skausmo šeimos gydytojo prašytų ištirti inkstus.

Diagnozuoti lėtinei inkstų ligai reikia tik dviejų paprastų tyrimų – šlapimo tyrimo ir kreatinino koncentracijos kraujyje. Gydytojai spėja, kad ligoniai per vėlai sužino diagnozę ir dėl to, kad tyrimai yra mokami.

Nors kreatinino koncentracijos nustatymas kainuoja apie penkis litus, tačiau priemokos už vaistus susidaro gana solidžios.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Nefrologijos skyriaus vedėja Janina Priluckienė paminėjo dar vieną sveikų inkstų priešą – pernelyg gausų druskos vartojimą.

Skysčių kaupimasis, dažnesnis šlapinimasis naktį, aukštas kraujo spaudimas, pykinimas, silpnumas, kaulų skausmai įspėja apie galimą lėtinį inkstų nepakankamumą. Mokslininkai įrodė, kad polinkį sirgti turi žemesnio išsilavinimo gyventojai.

Lietuvos gydytojai pastebi, kad pastaruoju metu inkstų ligonių daugėja tarp senų žmonių. Vidutinis dializuojamo ligonio amžius dabar yra apie 60 metų. Prieš dešimtmetį šios procedūros prireikdavo gerokai jaunesniems ligoniams.

Baigiamasis Pasaulinės inkstų dienos akordas buvo praėjusią savaitę Klaipėdoje įvykusi medikų konferencija.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE