Gudručio vaistinė

Imuniteto stiprinimas natūraliomis priemonėmis

Imuniteto stiprinimas natūraliomis priemonėmis

Imuninė sistema yra darnoje funkcionuojantis ląstelių, audinių ir organų tinklas, kurio paskirtis saugoti organizmą nuo „įsibrovėlių“. Tai visų pirma mikrobai – maži, įvairias infekcijas ir ligas sukeliantys organizmai, tokie kaip bakterijos, virusai, parazitai, grybeliai. Kadangi žmogaus organizmas yra ideali aplinka daugeliui mikrobų, jie bando į jį „įsibrauti“. Pagrindinė imuninės sistemos užduotis – neįsileisti jų arba, jei to nepavyksta, aptikti „įsibrovėlius“ ir juos sunaikinti.

Imuninė sistema yra nepaprastai sudėtinga. Ji gali atpažinti bei prisiminti milijonus skirtingų „įsibrovėlių“ ir pagaminti antikūnus, kurie juos sunaikina. Imuninės sistemos organai yra išdėstyti visame kūne (1 pav.). Jie vadinami limfoidiniais organais, nes juose yra limfocitai – baltieji kraujo kūneliai, kurie yra pagrindiniai imuninės sistemos veikėjai.

Kai nusilpsta imuninė sistema, ji gali nesugebėti apsaugoti organizmo nuo „įsibrovėlių“ ir į organizmą patenka infekcijos. Tačiau gali nutikti ir taip, kad imuninis aktyvumas tampa per stiprus ir imuninės sistemos ląstelės ima naikinti kitas sveikas organizmo ląsteles. O tai gali sukelti alergijas, autoimunines ligas (tokias kaip sisteminė raudonoji vilkligė, reumatoidinis artritas, celiakija ir kt.), įvarius audinių pažeidimus ir net vėžį.

Imuniteto pusiausvyra yra tada, kai organizmo imuninės ląstelės geba, kai reikia, aktyvuoti imuninę sistemą ir sustiprinti gynybą nuo „įsibrovėlių“ arba geba, kai reikia, slopinti imuninės sistemos veikimą, kad ji netaptų pernelyg aktyvi ir „nepultų“ savų sveikų ląstelių. Taigi, ypatingai svarbu ne stiprinti imunitetą, o reguliuoti imuniteto pusiausvyrą ir ją palaikyti. Šis procesas vadinamas imunomoduliacija.

Dauguma rinkoje esančių imunomoduliatorių yra sintetiniai arba pusiau sintetiniai junginiai. Tačiau vis labiau domimasi natūraliais imunomoduliatoriais, kurie yra saugesni nei sintetiniai ir nesukelia jokio pašalinio poveikio. Vienas svarbiausių ir labiausiai mokslo ištyrinėtų natūralių imunomoduliatorių šaltinių yra medicininiai grybai. Šių grybų terapinė galia Rytų medicinoje žinoma jau tūkstančius metų. Ne tik žinoma, bet ir naudojama, nes tai didžiulis ypatingai vertingų junginių rezervuaras. Daugybė tyrimų patvirtina medicininių grybų teigiamą naudą žmogaus organizmui. Mokslinėje literatūroje teigiama, kad grybai yra pati stipriausia natūrali imuninė jėga, kokia tik buvo atrasta. Todėl grybus galima laikyti neįkainojamu turtu žmonijos gerovei.

Yra daugiau nei 50 grybų rūšių, kurie dėl savo gydomųjų savybių vadinami medicininiais  grybais. Populiariausi ir labiausiai ištyrinėti mokslo yra Cordyceps spp. (vikšras grybelis), Ganoderma lucidum (reishi/lingzhi), Lentinula edodes (šitake).

Dėl savo teigiamo poveikio žmogaus organizmui kordicepsas netgi vadinamas biologiniu auksu. Galingomis gydomosiomis savybėmis kordicepsas pasižymi būtent dėl savo sudėties: a) aminorūgštys, ypač triptofanas, gerina centrinės nervų sistemos būklę, turi raminamąjį poveikį, teigiamai veikia imuninę sistemą; b) angliavandeniai (polisacharidai) stimuliuoja makrofagų veiklą, mažina cukraus kiekį kraujyje ir blogąjį cholesterolį; c) beta gliukanas moduliuoja imuninę sistemą, turi stiprų priešvėžinį, antiradiacinį poveikį; d) riebalai (steroliai) normalizuoja hormoninį foną, didina lytinį potraukį; e) nukleozidai skatina ląstelių regeneraciją, atpalaiduoja kraujagyslių sieneles, neleidžia susidaryti trombams; f) kordicepinas – unikali medžiaga, turinti antimikrobinį, antiparazitinį ir priešgrybelinį poveikį; g) kordicepso rūgštis pasižymi priešvėžiniu poveikiu; h) sudėtyje yra visi riebaluose ir vandenyje tirpūs vitaminai (išskyrus vit. D), taip pat daug įvairių mikroelementų ir fermentų.

Medicinos tikslais lingzhi/reishi (ganoderma lucidum) naudojamas tūkstančius metų. Grybo sudėtyje gausu polisacharidų, kurie stimuliuoja makrofagų veiklą. Todėl pasireiškia teigiamas poveikis imuninei sistemai. Sudėtyje esantys triterpenoidai pasižymi antibakteriniu, priešgrybeliniu, citotoksiniu, antiparazitiniu poveikiu. Cikliniai angliavandeniai reguliuoja kraujospūdį, pasižymi ryškiu kepenų apsaugos poveikiu. Sudėtyje taip pat gausu alkaloidų, 4 rūšys  monosacharidų, 18 amino rūgščių, mineralinės medžiagos ir mikrolelementai (Ca, Zn, Mn, Fe, Cu, Ge ir kt.), riebiosios rūgštys, vitaminai, biologiniai šarmai, įvairios kitos (manitolis, adenozinas, leticinas ir t. t.) biologiškai aktyvios medžiagos. Lingzhi/Reishi padeda mažinti stresą, nerimą, kaip pagalbinė priemonė tinkamas esant depresijai, emociniams protrūkiams, psichozei.

Šitake grybo sudėtyje taip pat gausu bioaktyvių polisacharidų, tokių kaip beta gliukanas ir lentinanas, monosacharidų, vitaminų (B2, B12, D2) ir maistinių skaidulų. Įrodyta, kad grybe esantys komponentai padeda esant hipertenzijai, sergant įvairiomis širdies ir kraujagyslių sistemos, kepenų ligomis, sutrikus imuninės sistemos veiklai ir sergant onkologija. Šitake pasižymi stipriu antioksidaciniu, priešgrybeliniu ir antimikrobiniu poveikiu.

Įrodyta, kad medicininiai grybai turi imunomoduliuojantį poveikį, o tai reiškia, kad jie padeda išlaikyti imuninės sistemos pusiausvyrą – stimuliuoja ją, kai yra su kuo kovoti (pvz., vėžys), ir reguliuoja ją, kai ji yra pernelyg aktyvi. Negana to, grybuose esantys junginiai moduliuoja tiek įgimtą (nespecifinę), tiek įgytą (specifinę) imuninę sistemą. Galiausiai, grybuose esantys vertingi junginiai aktyvina žarnyno imuninius veiksnius, o tai teigiamai veikia sisteminę imuniteto funkciją. Vieno tyrimo metu buvo siekiama patikrinti kordicepso veiksmingumą stiprinant imuninę sistemą ir įvertinti vartojimo saugumą. Sveiki suaugusieji buvo suskirstyti į 2 grupes: 1) intervencinė grupė (n = 39), kuriai buvo skirta po 1,68 g per parą kordicepso 8 savaites; 2) kontrolinė grupė (n = 40). Nustatyta, kad natūralių žudikų (NK) ląstelių citotoksinis aktyvumas buvo reikšmingai didesnis palyginus su kontroline grupe. Tyrimo rezultatai parodė, kad kordicepsas buvo saugus ir veiksmingas papildas, lėmęs geresnį imuninės sistemos funkcionavimą. Tyrėjai reziumavo, kad kordicepsas pasižymi imunomoduliaciniu poveikiu ir suaktyvina NK ląsteles. Kitame tyrime su pelėmis (n = 100) buvo tiriamas ganoderma lucidum grybo imunomoduliacinis poveikis. Nustatyta, kad šeriant peles šio grybo papildu, pagerėjo pelių nespecifinis ir specifinis imuninis atsakas. Be to nustatyta, kad kuo ganoderma lucidum papildo dozės yra didesnės, tuo poveikis imuninei sistemai yra reikšmingesnis. Ir tokio pobūdžio klinikinių tyrimų yra gerokai daugiau.

Kadangi medicininiai grybai moduliuoja imuninę sistemą, jie pasižymi stipriu priešvėžiniu aktyvumu, ypač jei yra vartojami kaip papildoma terapija kartu su įprastu gydymu (chemoterapija ir radioterapija). Be to, medicininiai grybai turi stiprių antioksidacinių, priešuždegiminių ir antialerginių savybių, reguliuoja cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje, gali padėti išvengti diabeto, hipertenzijos ir širdies bei kraujagyslių ligų. Grybai pasižymi ir stipriu antivirusiniu veikimu ir yra vertingi įvairių infekcijų atvejais. Grybuose yra didelis kiekis ergosterolio, kuris veikiamas saulės ar ultravioletinių spindulių, paverčiamas vitaminu D2 ir atlieka apsauginį vaidmenį sergant daugeliu ligų.

Imuniteto pusiausvyrą lemia daug įvairių veiksnių. Daugumą iš jų gali įtakoti pats žmogus: subalansuota mityba, fizinis aktyvumas, savalaikis poilsis, organizmo detoksikacija, ląstelių bei audinių aprūpinimas būtinosiomis organinės kilmės biologiškai aktyviomis medžiagomis. Kiekvienas iš mūsų turėtume suvokti, kad pats žmogus turi prisiimti atsakomybę už savo sveikatą ir ligas. Tai ne gydytojo ar medicinos sistemos problema. Sveikata turėtų būti kiekvieno iš mūsų prioritetas ir svarbiausia vertybė, kurią reikia saugoti, puoselėti ir atsakingai ja rūpintis.

Geriausias gydymo būdas – sveikatos prevencija!!!
Būkite sveiki su Happiness

www.saugoksveikata.lt

Literatūra:

  1. Ayeka, P. A. 2018. Potential of Mushroom Compounds as Immunomodulators in Cancer Immunotherapy: A Review// Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine.
  2. Jung, S. J., Jung, E., Choi, E. K., Sin, H., Chae, S. W. 2019. Immunomodulatory effects of a mycelium extract of Cordyceps (Paecilomyces hepiali; CBG-CS-2): a randomized and double-blind clinical trial // BMC Complementary and Alternative Medicine, 19(77).
  3. Nigam, Y., Knight, J. 2020. The lymphatic system 3: its role in the immune system //  Nursing Times, 116 (12).
  4. Pohleven, J., Korošec, T., Gregori, A. 2016. Medicinal mushrooms. MycoMedica, d. o. o.
  5. Rahman, M. A., Abdullah, N., Aminudin, N. 2018. Lentinula edodes (shiitake mushroom): An assessment of in vitro anti-atherosclerotic bio-functionality // Saudi Journal of Biological Sciences, 25(8).
  6. Swiatczak, B. 2014. Immune Balance: The Development of the Idea and Its Applications // Journal of the History of Biology, 47.
  7. The Importance of a Balanced Immune Response. Prieiga per internetą>>
  8. Understanding the Immune System How It Works. Prieiga per internetą>>
  9. Zhao, S., Gao, Q., Rong, Ch., Wang, S., Liu, Y. 2020. Immunomodulatory Effects of Edible and Medicinal Mushrooms and Their Bioactive Immunoregulatory Products // Journal of Fungi, 6(4).
  10. Shi, Y., Cai, D., Wang, X., Liu, X. 2013. Immunomodulatory Effect of Ganoderma Lucidum Polysaccharides (GLP) on Long-Term Heavy-Load Exercising Mice // International journal for vitamin and nutrition research, 82(6).
Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE