Gegužės 25d. Trečiadienis

Imuninės ląstelės "apmokomos" naikinti vėžinius auglius

Peržiūrų skaičius: 28412
Imuninės ląstelės "apmokomos" naikinti vėžinius auglius

Naujas imunoterapijos metodas gali padėti imuninei sistemai atpažinti ir sunaikinti vėžinius auglius.

Vienas "geriausių" vėžinių auglių sugebėjimų yra jų mokėjimas pasislėpti nuo imuninės sistemos. Dabar šį "triuką" įveikti galbūt padės naujas imunoterapijos metodas, kurio esmė yra kūno nuosavų gynybinių resursų - imuninės sistemos ląstelių - apmokymas atpažinti ir sunaikinti auglius.

Harvardo Universiteto mokslininkai sugalvojo paprastą būdą kaip tai padaryti: ląsteles naujai apmoko specialus polimerinis implantas.

Eksperimentai atliekant tyrimus su gyvūnais buvo ypač sėkmingi - pelių, sergančiu mirtina melanomos forma išgyvenamumas padidėjo nuo 0 iki 90 procentų. Implantą taip pat būtų galima naudoti gydant imuninės sistemos ligas (autoimuninius susirgimus), tokias kaip artritas bei diabetas, be to, potencialiai galima būtų apmokyti kitų tipų ląsteles, įskaitant kamienines ląsteles, kad jos atstatytų kūnui padarytus pažeidimus.

Įprastiniai imunoterapiniai vėžio gydimo metodai yra sudėtingi ir klinikiniuose testuose nepasižymi didele sėkme, teigia implanto kūrimui vadovaujantis Harvardo bioinžinerijos profesorius Davidas Mooney'is.

Pirmiausia iš paciento kūno išgaunamos vadinamosios dendritinės ląstelės (imuninių ląstelių rūšis); po to jos paveikiamos cheminiais aktyvatoriais ir specifiniais vėžio antigenais. Tada ląstelės suleidžiamos atgal pacientui, kur (teoriškai) turėtų keliauti iki limfmazgių ir aktyvuoti kitas ląstelių grupes, vadinamąsias T ląsteles, taip apmokant jas atakuoti auglį.

Tačiau dendritinės ląstelės yra nepatvarios. Nors toks būdas padidino laboratorinių pelių išgyvenamumą, kilnikiniuose bandymuose su žmonėmis auglių sumažinti taip nepavyko.

"Kai ląstelės transplantuojamos, beveik visos jos žūva, be to nėra galimybių kontroliuoti ką jos daro sugrįžusios atgal," - sako D. Mooney'is. Dėl šios priežasties jo komanda pasirinko kiek kitokį problemos sprendimo būdą - jie padarė prielaidą, kad galbūt visą procesą pavyks atlikti pačiame paciento kūne.

D. Mooney'is kartu su savo kolegomis sukonstravo polimerą,   kuris kūno viduje gali atkartoti lygiai tą patį, kas išorėje daroma įprastinės imuninės terapijos proceso eigoje. Pats polimeras jau ilgai naudojamas medicininiais tikslais (pavyzdžiui, gaminant tirpius siūlus).

Pirmiausia jis prie savęs pritraukia dendritines ląsteles - tam išleidžiamas specialus cheminis signalas citokinas (angl. cytokine). Ląstelėms priartėjus jos laikinai "apsigyvena" kempinės paviršių primenančios struktūros skylutėse; per tą laiką jos aktyvuojamos kovai su liga.

Dendritinėms ląstelėms aktyvuoti polimere naudojami du cheminiai signalai. Jos ne tik paveikiamos specifiniais vėžio antigenais - implanto paviršius padengtas DNR fragmentais, kurie savo struktūra yra identiški tipinėms bakterijoms. Ląstelėms sąveikaujant su šiais fragmentais jos tampa ypač aktyvios.

"Tai ląsteles priverčia pamanyti, kad jos yra infekcijos centre. Ląstelėms tam reikia laiko, ypač onkologinių susirgimų atveju, kai augliai trukdo imuninei sistemai sugeneruoti stiprią reakciją," - aiškina D. Mooney'is.

Harvardo mokslininkai nustatė, kad stipriai reakcijai sugeneruoti reikalingas toks papildomas imunines ląsteles "erzinantis" veiksnys.

Implantavus polimerą mirtina melanomos forma sergančioms pelėms po oda, gyvūnų išgyvenamumo rodiklis padidėjo iki apytiksliai 90 proc. Palyginimui įprastinės imunoterapijos (kai ląstelės apdorojamos kūno išorėje) efektyvumas siekia apie 60 proc., teigia D. Moone'is.

Tiesa, mokslininkas polimerinę sistemą kūrė mintyse turėdamas ne tik melanomą. Jis tikisi sukurti panašius implantus ir kitoms vėžio rūšims gydyti. Idealiu atveju tam turėtų pakakti tik polimero nešamo antigeno pakeitimo kitu.

Tačiau metodas turėtų tikti ir kitokių rūšių imuniniams sutrikimams gydyti. Pavyzdžiui, skirtingi cheminiai signalai galėtų sumažinti imuninių ląstelių aktyvumą, taip apsaugant transplantuotų organų atmetimą bei gydant autoimunines ligas, tokias kaip 1-o tipo diabetas ir reumatinis artritas, kai imuninė sistema atakuoja normalius sveikus audinius.

D. Mooney'is tikisi, kad polimerinė sistema galės vienu metu apmokyti skirtingų tipų ląsteles. Kadangi nepatvarios dendritinės ląstelės daug geriau apmokomos kūno viduje, toks pats būdas gali būti efektyvus surenkant ir "perprogramuojant" kamienines ląsteles.

Jei tai pasitvirtintų praktikoje, ląsteles apmokantys polimerai galėtų įveikti kai kurias ląstelių terapijai keliamas teisines kliūtis - implantų naudojimas paprastai greičiau patvirtinamas oficialiai. Šiuo metu Mooney tikisi, kad klinikiniai bandymai dalyvaujant žmonėms prasidės jau netrukus.

"Visi komponentai plačiai naudojami ir seniai išbandyti ir yra visiškai saugūs," - sako tyrinėtojas. Vienintelis dalykas kurį lieka įrodyti yra tai, ar gydymas bus efektyvus ilgą laiką - ar kūnas vis dar atpažins vėžio ląsteles praėjus mėnesiams ar net metams po polimero implantavimo, kai pats polimeras jau bus suiręs.

Dauguma šiomis ligomis sergančių žmonių mirčių įvyksta dėl antrinių auglių, vadinamųjų metastazių, kurie gali atsirasti vos iš vienintelės iš auglio "pabėgusios" ląstelės. Imuninės sistemos ilgalaikis gebėjimas prisiminti ligas sukeliančius agentus yra viena priežasčių, dėl ko tiek daug tikimasi iš vėžio imunoterapinių gydymo metodų.

Vieną kartą apmokius ląstelės atpažinti ir atakuoti auglį, imuninė sistema turėtų būti pasirengusi kovoti su naujomis ligos apraiškomis. D. Mooney'is sako, kad jie dabar atlieka ilgalaikius tyrimus.

Kovoti su dantų akmenimis padeda žalioji arbata

Kovoti su dantų akmenimis padeda žalioji arbata

Atlikti burnos higieną pas dantų gydytoją reikėtų 2 – 4 kartus per metus, tačiau sutaupyti pinigų ir kovoti su dantų akmenimis padeda daug pigesni produktai – žalioji arbata, alyvuogių aliejus bei spanguolių sultys. Bakterijos, kurios...


Kai kamuoja troškulys

Kai kamuoja troškulys

Ką gerti vasarą, kai kamuoja troškulys, koks gėrimas sveikiausias? Labai sunku kategoriškai pasakyti: šie gėrimai yra sveiki, o šie – ne. Kiekvienas gėrimas turi savo privalumų ir trūkumų. Pavyzdžiui, sultyse, ypač natūraliose, yra daug...


Garso terapija gali pagerinti sveikatą

Garso terapija gali pagerinti sveikatą

"Balsas neperteikia to, ką išgirsta ausis, tačiau ausis neišgirsta tik to, ko nesuvokia protas." /dr. A. Tomatis/ Jau nuo urvinio žmogaus laikų garsas turėjo itin didelę reikšmę jo išlikimui bei gyvavimui. Žmogaus gebėjimas pajusti ir...


Kompiuterio pelė gali pakenkti riešui ir kaklui

Kompiuterio pelė gali pakenkti riešui ir kaklui

Kuo dažniau spragsite kompiuterio pele, tuo didesnė tikimybė, kad rankoje, rieše, kakle ir petyje jausite skausmą, nutirpimą ir kitokius nemalonius pojūčius, šią savaitę Brazilijoje vykstančiame kongrese pareiškė dvi Danijos mokslininkų grupės....


Traumų kaltininkai – spinta, kava ir dviratis

Traumų kaltininkai – spinta, kava ir dviratis

Vaikų traumatologams neretai tenka ir mokytojų vaidmuo. Tik "pamokslų" klauso ne jaunieji pacientai, o jų tėvai. Ant vaikų griūvančios spintos, sekcijos ar televizoriai, besiliejanti kava ar sriuba, dviračio rate įstrigusi koja - tokių...


Jei įgėlė vabzdys

Jei įgėlė vabzdys

Kaip elgtis, jei įkando bitė ar vapsva, kad įgelta vieta nepaburktų ar neištiktų netikėta alerginė reakcija? Ar natūralių pagalbos priemonių galima rasti gamtoje? Iki šiol stiprios alerginės reakcijos įkandus vabzdžiui nepasireikšdavo. Galiu...


Susipykti kartais netgi sveika

Susipykti kartais netgi sveika

Su vyru gyvename jau 10 metų. Anksčiau sutardavome gerai, o pastaruoju metu ėmėme bartis net dėl niekų. Susipykę nusileisti nenorime nei vienas. Tada prasideda "nekalbadieniai". Žengti pirmą žingsnį po kelių tylos dienų sunku. Norėčiau...


Pasninkas gali sugrąžinti sveikatą

Pasninkas gali sugrąžinti sveikatą

"Pasninkas reikalingas ne tiek žmogaus dvasios, kiek kūno sveikatai. Visos pasaulio religijos žmones ragina pasninkauti bent kelis kartus per metus. Juk senovėje dvasininkai ir gydė. Viešpačiui Dievui gal ir nelabai svarbu, kad mes šimto metų...


Elektroninis mikroskopas aptiko "dantų kirminus"

Elektroninis mikroskopas aptiko "dantų kirminus"

Tirdami žmogaus dantų sandarą, JAV mokslininkai elektroniniu mikroskopu nufotografavo juose aptiktas keistas kirminų pavidalo mikrostruktūras. Kokia jų paskirtis, kol kas nežinoma. Elektroniniu mikroskopu tirtoje perpjauto protinio danties dalyje...


Ar dainavimas stiprina plaučius?

Ar dainavimas stiprina plaučius?

Ką tik gimęs ţmogus, vos tik nukirpus virkštelę, su riksmu įkvepia ir nuo tada kvėpuoja, kol gyvena. Įkvepiant aplinkos oras pripildo plaučius, pro plaučių sienelę iš kraujo atiduodamas medžiagų apykaitos produktas anglies dvideginis ir kai kurios...


Gerai uždirbančios moterys gyvena ilgiau

Gerai uždirbančios moterys gyvena ilgiau

Gerai uždirbančios moterys gyvena vidutiniškai ilgiau nei tos, kurių pajamos yra mažos, parodė Vokietijos ekonomistų tyrimas. Vokietijos ekonomikos tyrimo instituto atlikta studija, kurios rezultatai pristatyti Berlyne, leidžia teigti, kad geresnį...


Žmogaus smegenys sumoka už savo didelę apimtį

Žmogaus smegenys sumoka už savo didelę apimtį

Metaboliniai pokyčiai, nulėmę mūsų smegenų pažintinių gebėjimų evoliuciją, taip pat rodo, kad smegenys jau galbūt pasiekė savo funkcionalumo ribą. Žurnalo "Genome Biology" išankstiniame internetiniame numeryje spausdinamame straipsnyje...


Naminis vaistas – vartoti tik išoriškai

Naminis vaistas – vartoti tik išoriškai

Dantį suskaudus, bitininkai pakramto gryno pikio, farmacininkų vadinamo propoliu, arba ant skaudamos vietos uždeda jo spiritiniu ekstraktu suvilgytą vatos gumulėlį. Dantenas stiprina skalaudami vandeniu, įlašinę kelis šio preparato lašus. Jis...


Šarminio vandens nauda žmogaus organizmui ir pasirinkimo galimybės

Šarminio vandens nauda žmogaus organizmui ir pasirinkimo galimybės

Džiugu, kad vis dažniau Lietuvos gyventojai pradeda domėtis sveika gyvensena. Dažnas iš mūsų stengiasi subalansuoti darbo ir poilsio režimą, mitybos įpročius ir išvengti veiksnių, kurie neigiamai veikia mūsų organizmą. Manoma, jog gyventojų...


Kaip apsaugoti plaukus vasarą?

Kaip apsaugoti plaukus vasarą?

Kaip apsaugoti plaukus nuo saulės? Kaip apsaugoti galvos odą ir plaukus vasarą? Į šiuos klausimus nuolat ieško atsakymų žmonės, vasaros metu susiduriantys su pleiskanomis, išsausėjusios arba riebios galvos odos problemomis. Veikiami...


Kai trūksta riebalų rūgščių Omega, kenčia smegenys, širdis ir kraujagyslės

Kai trūksta riebalų rūgščių Omega, kenčia smegenys, širdis ir kraujagyslės

Riebalų rūgščių Omega žmogaus organizmas pats negamina, todėl specialistai rekomenduoja pasirūpinti reikiamu nepakeičiamųjų riebalų rūgščių kiekiu. Vaistininkas Mantas Jakimavičius sako, kad jei atsiranda šių rūgščių trūkumas, gaunamas...


Sutraukė mėšlungis

Sutraukė mėšlungis

Raumenų mėšlungis atsiranda nepriklausomai nuo žmogaus valios ir jo negalima reguliuoti. Dėl to prasidėjęs mėšlungis gali "išmušti" žmogų iš bet kokio ritmo ir sutrikdyti jo aktyvią veiklą. Dažniausiai "sutraukia" kojų, ypač...


Pasaulinė hepatito diena: ar nesi vienas iš 12?

Pasaulinė hepatito diena: ar nesi vienas iš 12?

Vienas iš dvylikos žmonių pasaulyje yra užsikrėtęs hepatito B arba C virusu. Būk atsargus - neužsikrėsk! Neatsisėsk ant karštos kėdės ir tu. Tokią žinią Pasaulinę hepatito dieną, gegužės 19-ąją, skelbia dvylika milžiniškų kėdžių, simbolizuojančių...


Darbas naktinėje pamainoje kenkia jūsų sveikatai

Darbas naktinėje pamainoje kenkia jūsų sveikatai

Atidžiai stebėdami nuo miego sutrikimų kenčiančius žmones mokslininkai nustatė metabolinį sutrikimą, kurį sukelia darbas naktinėse pamainose. Tiriant bandyme dalyvavusius asmenis, pastebėta, kad jų metabolizmą reguliuojantys hormonai "išėjo...


Šarminis vanduo: kuo jis ypatingas ir kaip jis veikia

Šarminis vanduo: kuo jis ypatingas ir kaip jis veikia

KAS? Vanduo toks įprastas visų mūsų gyvenime, kad daugelis net neįsivaizduoja, kiek skirtingų funkcijų vanduo atlieka, kad organizmas veiktų sėkmingai. Vanduo – ląstelių energijos šaltinis ir rišančioji medžiaga, vanduo išnešioja maisto...


Užmiršusiems poilsį – nuovargio liga

Užmiršusiems poilsį – nuovargio liga

Pasibaigusi vasara ir prasidėjęs naujas darbymečio sezonas ragina priminti apie paslaptingą ligą, pakertančią jaunus, daug dirbančius arba besimokančius ir energija trykštančius 20-40 metų žmones. 1980 metų viduryje nedidelį kaimelį JAV Nevados...


Viduržemio regiono dieta siejama su mažesne krūties vėžio tikimybe

Viduržemio regiono dieta siejama su mažesne krūties vėžio tikimybe

Viduržemio jūros regiono dietos besilaikančioms ir menopauzę išgyvenančioms moterims tikimybė susirgti krūties vėžiu yra mažesnė, nei moterims su kitokiais mitybos įpročiais. Mokslininkai vidutiniškai dešimtmetį stebėjo 14800 graikių, per tą...


Plyšę raiščiai rekonstruojami operacinėje

Plyšę raiščiai rekonstruojami operacinėje

Kelio kryžminių raiščių plyšimas - gana dažna aktyviai judančių jaunų ir vidutinio amžiaus žmonių trauma. Jiems padeda traumatologai, pašalinantys pažeistus raiščius ir vietoj jų pritvirtinantys naujus, suformuotus iš paciento sausgyslių....


Kaip prižiūrėti rankų odą žiemą

Kaip prižiūrėti rankų odą žiemą

Mūsų oda — tikras barometras. Kol oras drėgnas, ji jaučiasi puikiai, o vos tik atšąla — parausta ir ima pleiskanoti. Dažniausiai nukenčia ne visada atviras šalčiui veidas, o saugiai "supakuotos" pėdos ir plaštakos. Žiemą joms...


Druskos svarba

Druskos svarba

Gilios senovės laikais druska buvo svarbesnė už auksą,nes mėsos nebuvo galima ilgiau išsaugoti be druskos.Dabar viskas paprasčiau,šaldytuvai ir konservantai gali atstoti druską.


Prie soliariumų priprantama

Prie soliariumų priprantama

Maždaug trečdalis žmonių, besimėgaujančių soliariumo malonumais, gali tapti priklausomi ne tik nuo deginimosi efektų, bet ir nuo alkoholio ar narkotikų. Kaip praneša BBC, paprastai žmonių, pripratusių prie soliariumų, polinkis į alkoholį bei...


Tikram vyrui derėtų...

Tikram vyrui derėtų...

Niekada netapsite lovos batalijų galiūnu, jeigu jūsų mityba nebus subalansuota. Vitaminai ir mineralai kartkartėmis būna daug veiksmingesni nei bet koks seksualinis tonikas... Vitaminas A (retinolas) ir provitaminas karotinas. Daro teigiamą...


Bedarbiui ir jo šeimos nariams - psichologų patarimai

Bedarbiui ir jo šeimos nariams - psichologų patarimai

Prognozuojama, kad dar šiais metais nedarbas mūsų šalyje pasieks 10 procentų. Vadinasi, darbo gali netekti kas antras penkių asmenų šeimos maitintojas. Šią baimę grindžia masiniai žmonių atleidimai iš darbo, įmonių bankrotai. Darbas yra vienas iš...


Vairuoti pagiringam - keturis kartus pavojingiau

Vairuoti pagiringam - keturis kartus pavojingiau

Net jei alkoholio kiekis kraujyje neviršija leistinos normos, vairuoti ryte, po vakarėlio, kol jaučiami pagirių simptomai, yra keturis kartus pavojingiau nei įprastomis aplinkybėmis. Tai rodo draudimo grupės RSA, kuriai priklauso "Lietuvos...


Prostatos vėžį diagnozuos… kirpėjai

Prostatos vėžį diagnozuos… kirpėjai

Nu­sta­ty­ta, kad JAV ne­pa­si­tu­ri­nčių juo­da­odžių ben­druo­menė daug dažniau lan­ko­si ir la­biau pa­si­ti­ki kirpėju nei gy­dy­to­ju. Tuo žada...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9