Gruodžio 6d. Pirmadienis

"Hepatitas C": liga pasalūnė kerta per kepenis

Peržiūrų skaičius: 31600
"Hepatitas C": liga pasalūnė kerta per kepenis

Išgirdę diagnozę - hepatitas C, neretai ir gydytojai, ir pacientai nuleidžia rankas. Tačiau virusas pavojingas ne visiems: jį gali įveikti stipri imuninė sistema.

 

Hepatito C diagnozė sukelia prieštaringas reakcijas. Antivirusinių vaistų poveikis dažnai lemia ilgalaikes kančias, o ligą prislopiną toli gražu ne kiekvienam. O kai kurių ligonių organizmuose esančio viruso vaistai gali ir visai neveikti.

Nesukelia įtarimų

Gydytojai sako, kad hepatitas C - klastinga ir pavojinga liga, žmogaus organizme dažnai ilgą laiką tūnanti be ryškesnių simptomų, tačiau iš lėto naikinanti kepenis. Dėl to šis virusas vadinamas tyliuoju žudiku. Todėl nemažai žmonių net neįtaria, kad gali būti užsikrėtę hepatitu C.

"Ligonių, gydomų nuo hepatito C, skaičius - tik ledkalnio viršūnė. Šis virusas paplitęs kur kas plačiau", - tvirtino Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos profesorius Alvydas Laiškonis.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, iki 3 proc. žemės gyventojų yra užsikrėtę hepatito C virusu. Pasak medikų, Lietuvoje kasmet gydoma apie 600 lėtiniu hepatitu C sergančių žmonių. Maždaug ketvirtadaliui ligonių išsivysto komplikacijos. Hepatitas C linkęs progresuoti į kepenų cirozę ar vėžį.

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis, 2008 metais nustatyti 43 nauji hepatito C atvejai. Dar apie 30 užfiksuota per pirmąjį 2009-ųjų pusmetį.

Sužino atsitiktinai

Pasak gydytojų, blogiausia tai, kad hepatito C virusu užsikrėtę žmonės dažnai ilgą laiką (10-20 metų) nejaučia ypatingų šios ligos požymių, todėl ir nesikreipia į gydytojus. Dažnai apie šią klastingą ligą žmonės sužino atsitiktinai: norėdami tapti donorais ar atlikdami tyrimus dėl kitų ligų.

"Dėl irstančių kepenų ląstelių atsiranda viso organizmo intoksikacija. Kai kurie ligoniai jaučia bendrus simptomus: greitesnį nuovargį, silpnumą, kartais apetito stoką, sąnarių skausmus, tačiau šie požymiai būdingi ir kitoms ligoms. Nėra požymių, būdingų kepenų uždegimui. Jei ligonis serga klasikine gelta (hepatitu A, B), ligos požymiai aiškūs. O hepatito C klinika mažai išreikšta, todėl ir gydytojams sunku ją nustatyti", - aiškino profesorius A.Laiškonis.

Gydytojas pabrėžė, kad šis hepatito virusas atrastas neseniai (1989 m.), o Lietuvoje apie jį sužinota maždaug prieš 14 metų. Todėl ir medikų patirtis gydyti šia liga sergančius žmones nėra didelė.

Tenka nemažai iškęsti

Medikai tvirtina, kad svarbu anksti nustatyti hepatitą C. Tuomet daugiau galimybių šią ligą sėkmingai gydyti. Visiškai išgydyti hepatito C ir sunaikinti viruso, anot A.Laiškonio, kol kas neįmanoma, nors ligoniams skiriami modernūs vaistai.

"Taikant modernų gydymą maždaug 60 proc. ligonių savijauta pagerėja, viruso veikimas prislopinamas. Tačiau po ilgo, varginamo ir brangaus gydymo daliai ligonių virusas vėl pradeda daugintis, tenka ir vėl gydyti. Be to, rezultatai priklauso ir nuo viruso potipio", - tvirtino gydytojas.

Gydymo kursas trunka vienus metus ir kainuoja apie 60 tūkst. litų. Gydymą kompensuoja ligonių kasos, tačiau lėšos yra ribotos. Brangių vaistų galima skirti 350 ligonių. Jie atrenkami pagal amžių, kitus rodiklius. Rekomenduojama pirmiausia gydyti jaunimą. Nustatyta, kad geriau išgyja moterų organizmas.

Viena nemaloniausių aplinkybių gydant hepatitą C - šalutinis virusą ardančių vaistų poveikis. Anot gydytojų, jau po pirmų injekcijų ligoniui pakyla temperatūra, skauda kaulus, sąnarius, ima slinkti plaukai. Vėliau gali išsivystyti mažakraujystė, depresija ir kt.

"Ligoniai, prieš gydymą nesijautę prastai, neretai sako, kad jei būtų žinoję apie tokią savijautą, nebūtų ir pradėję gydytis. Tad prieš skiriant gydymą pasveriama, kaip elgtis", - sakė profesorius A.Laiškonis.

Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos gydytojas atkreipė dėmesį, kad būna ir tokių atvejų, kai hepatito C virusas visai nereaguoja į vaistus. Pasak jo, jei per 12 savaičių nepasiekiama jokio rezultato, nėra prasmės gydymo tęsti. Tačiau nemažai ir tokių, kurie nuo hepatito C pasveiksta negydomi. Manoma, kad iš 100 užsikrėtusių 20 ar 30 gali pasveikti, net ir nežinodami, kad turėjo užkratą. Klastingą virusą įveikia žmonės, kurių stipri imuninė sistema.

Nori gydytis kitaip

Sergantys hepatitu C lankosi ir pas homeopatus. Kai kurie ligoniai jų pagalbos prašo, kai nuvargsta nuo gydymo antivirusiniais vaistais.

Tyliojo žudiko aukoms padėti stengiasi ir garsi žolininkė Jadvyga Balvočiūtė. Į ją kasmet dėl šios ligos kreipiasi 3-5 žmonės. Jiems žolių žinovė, įsiklausydama į konkrečius negalavimus, ruošia individualius vaistažolių mišinius.

"Sudarydama mišinius atsižvelgiu ir į kitokius žmonių negalavimus, pavyzdžiui, kraujo spaudimą, virškinimo problemas ir kt. Į mišinius dedu antivirusinį poveikį turinčių augalų: juodųjų šeivamedžių žiedų, vingiorykščių, taip pat nedidelį kiekį ugniažolių. Tačiau pastarojo augalo negaliu propaguoti ir žmonėms nerekomenduočiau, nes jis labai stipriai veikia, todėl gali pakenkti. Taip pat įmaišau virškinimą gerinančių žolių - pirmiausia tikrųjų margainių", - vardijo J.Balvočiūtė.

Žmonės sako, kad pagėrus žolelių pagerėja tyrimų duomenys. Žolininkė pabrėžė, kad sergant hepatitu C reikia ilgai ir nuolat vartoti atitinkamas žoleles. Ne mažiau svarbu vengti to, kas apkrauna kepenis. Iš žolių nereiktų vartoti taukių.

Kovoja su "uodegomis"

Tapti hepatito C, kuriuo užsikrečiama per kraują, auka galimybių nemažai. Didelė rizika šiuo virusu užsikrėsti intraveniniams narkomanams. Pastarieji dažniausiai pasigauna dvi infekcijas: ŽIV ir hepatitą C.

Šiuo virusu užsikrėsti galima per bet kokias medicinines intervencijas (jei naudojamos nevienkartinės priemonės ar jos nepakankamai dezinfekuotos), kosmetikos kabinete (atliekant manikiūrą, pedikiūrą). Prie didesnės rizikos grupės priklauso ir gydytojai, medicinos personalas.

Nemaža grėsmė susirgti hepatitu C ir darantis tatuiruotes. Pasak profesoriaus A.Laiškonio, su pirmo kurso medicinos studentais atlikti tyrimai parodė, kad tarp hepatitu C užsikrėtusių žmonių 8 kartus buvo daugiau tų, kurie turėjo tatuiruotes.

Retai virusas perduodamas lytiškai, per buitį. Viena iš profilaktinių šios ligos priemonių - asmeninė higiena. Rekomenduojama nesinaudoti svetimais higienos įrankiais.

Anot profesoriaus A.Laiškonio, Lietuvoje jau yra modernių būdų ištirti donorų kraują, todėl nėra galimybės užsikrėsti jį perpilant.

"Tačiau mes turime "uodegų". Dabar dažniausiai hepatitas C nustatomas tiems žmonėms, kuriems prieš 10-15 metų buvo perpiltas kraujas arba tuomet buvusiems donorams dėl prastai sterilizuotų instrumentų. Kai buvo patikrinta Vilniaus kraujo perpylimo tarnyba, buvo rasta daug užkrėsto kraujo, jis buvo sunaikintas", - sakė Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos gydytojas.

Anot infektologų, prieš penketą metų donorų kraujui tirti pradėta taikyti nukleino rūgščių metodika. Pagal ją gali būti tiriamas individualus kraujo mėginys ir sumaišytas kelių ar keliasdešimties donorų kraujas. Gydytojai sako, kad tiriant sumaišytą mėginį išauga galimybė, kad hepatito C virusas nebus sugautas. Todėl infektologai siekia, kad nukleino rūgščių tyrimas būtų atliekamas tik individualių mėginių.

KOMENTARAS

Jekaterina Sizova, Nacionalinio kraujo centro direktoriaus pavaduotoja medicinai

Imdami donorų kraują visais etapais naudojame tik vienkartinę įrangą. Todėl nėra jokios galimybės užkrėsti. Nacionalinis kraujo centras turi modernią laboratoriją, kurioje kiekvieno donoro kraujo mėginys visada tiriamas atskirai, donorų kraujas nemaišomas. Taip tiriame nuo 2005 metų. Todėl ir perpilant kraują užkrato išvengiama. Tačiau yra tokia aksioma, kad kraujas niekada nebus 100 proc. saugus, nes yra "lango" periodas - laikotarpis nuo užsikrėtimo iki to laiko, kai jau galima nustatyti infekciją.

Technologijos.lt

Lytinės infekcijos padeda plisti ŽIV

Lytinės infekcijos padeda plisti ŽIV

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl lytiškai plintančiomis infekcijomis užsikrėtę žmonės lengviau užsikrečia ir ŽIV. Pasak tyrėjų, lytinės infekcijos pažeidžia gamtos nustatytus lyties organų gleivinių barjerus ir taip padidina ŽIV perdavimo riziką....


Vaistažoles pataria rinkti kruopščiai ir atsakingai

Vaistažoles pataria rinkti kruopščiai ir atsakingai

Žolininkai atkreipia dėmesį, kad vaistinius augalus būtina ne tik tinkamai vartoti, bet ir rinkti bei džiovinti, praneša Lietuvos radijas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad žmonės dažnai klysta maišydami vaistinius augalus. Būtina žinoti...


Anestetikai ir skausmas

Anestetikai ir skausmas

Ope­ra­ci­jos me­tu nau­do­ja­ma ben­dro­ji anes­te­zi­ja ga­li pa­blo­gin­ti pa­cien­to būklę po­ope­ra­ci­niu pe­ri­odu. Džordžtau­no...


Švenčių proga – žarnyno infekcija

Švenčių proga – žarnyno infekcija

Neaukšta temperatūra, vėmimas ir viduriavimas – tokiais požymiais, būdingais virusinėms žarnyno infekcijoms, per šventes skundėsi ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinio vaikų ligų skyriaus vedėjas...


Dainavimas chore – naudingas sveikatai

Dainavimas chore – naudingas sveikatai

Švedijos mokslininkai mano, kad dainavimas chore gali padėti ne tik gerai jaustis, tačiau ir palengvinti sergančiųjų skrandžio sutrikimais gyvenimą. Kaip praneša Švedijos naujienų portalas "thelocal.se", jau ankstesni tyrimai atskleidė...


Nusilpęs kraujas – ne vien sunkmečio problema

Nusilpęs kraujas – ne vien sunkmečio problema

"Man silpna, norisi tik gulėti, niekas nedomina, pablogėjo atmintis, slenka plaukai – nejaugi senatvė?" – su tokiais jaunų ar vidutinio amžiaus pacienčių skundais dažnai susiduria medikai. Kraujo tyrimas patvirtina numanomą...


Įsisiurbia per valandą, susargdina net ir po mėnesio

Įsisiurbia per valandą, susargdina net ir po mėnesio

Įkandus erkei nereikėtų iškart pulti į laboratoriją tirti kraujo. Pirmas savaites reikia stebėti galimus Laimo ligos ar erkinio encefalito simptomus, o kilus įtarimų nedelsiant kreiptis į medikus. Kad ir kiek būtų kalbama apie erkių keliamą pavojų...


Traumos prie kompiuterio

Traumos prie kompiuterio

Blogas regėjimas ir riešo skausmas – tai dažniausi su kompiuteriais siejami sveikatos sutrikimai. Bet vis daugiau žmonių susižeidžia ant galvos nukritus monitoriui, skelbiama leidinyje "American Journal of Preventive Medicine"....


Nutukimo epidemija ir fizinis aktyvumas nesusiję, atskleidė tyrimas

Nutukimo epidemija ir fizinis aktyvumas nesusiję, atskleidė tyrimas

Naujas JAV mokslininkų tyrimas neigia paplitusį požiūrį, kad fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių veiksnių siekiant sustabdyti nutukimo epidemiją. Loyolos universiteto Čikagoje (JAV) Sveikatos sistemos tyrimų centro ir su juo...


Ir vėl kamuoja kosulys

Ir vėl kamuoja kosulys

Užsikrėtus virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, virusai pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę, sukelia jos paburkimą ir sekreto kaupimąsi, dirgina kosulio receptorius. Kosulys iš esmės yra apsauginė reakcija - sergant, pvz., bronchitu, tai vienintelė...


Sulčių stiklinėje – tikri vitaminai bei vaisių energija

Sulčių stiklinėje – tikri vitaminai bei vaisių energija

Sultyse gausu vitaminų, mineralų, angliavandenių bei kitų vertingų maistinių medžiagų, reikalingų sustiprinti sveikatą bei pasisemti energijos. Dar daugiau, sulčių energija yra stabilesnė nei ta, kurią gauname iš kitų produktų, nes ji natūrali...


Ar tamsūs akiniai – tik stiliaus detalė?

Ar tamsūs akiniai – tik stiliaus detalė?

Sunku įsivaizduoti, kaip reikėtų gyventi, jei nešviestų saulė: nebūtų šviesos, nebūtų žalumos, nebūtų gyvybės. Tačiau saulė mus ne tik džiugina, bet turi ir neigiamą poveikį. Visi puikiai žinome, kokį pavojų tiesioginiai saulės spinduliai kelia...


Limonade gausu pesticidų

Limonade gausu pesticidų

Na­tū­ra­lios sul­tys su­da­ro tik nuo 5 iki 10 proc. li­mo­na­do, ta­čiau pes­ti­ci­dų šia­me gė­ri­me yra tiek, kad jis ga­li pa­kenk­ti svei­ka­tai....


Miegui gali kenkti ir pernelyg energinga mankšta

Miegui gali kenkti ir pernelyg energinga mankšta

JAV mokslininkai suabejojo nuomone, kad rytinė mankšta yra saldaus naktinio miego priežastis. Pasirodo, gali būti visai priešingai. JAV mokslininkai 23 dienas stebėjo keturiolikos savanorių rytinius ir dieniniu fizinius pratimus ir nustatė, kad...


Ryški šviesa naudinga smegenims

Ryški šviesa naudinga smegenims

O sumažėjusį gebėjimą mąstyti dažnai lydi dar ir nuotaikų bei elgesio svyravimai, miego sutrikimai, sumažėja aktyvumas šviesiuoju paros metu. Šie simptomai susiję su sutrikusiu organizmo paros ciklu. Nyderlandų specialistų atlikto eksperimento...


Ankstyvą mergaičių brendimą daugiausia skatina viršsvoris?

Ankstyvą mergaičių brendimą daugiausia skatina viršsvoris?

JAV tyrėjai mano, kad pagrindinė priežastis, skatinanti ankstyvą mergaičių lytinę brandą, yra nutukimas. Manoma, kad nutukimas gali vaidinti svarbų vaidmenį, nes kūno riebalai gali skatinti lytinių hormonų gamybą. Kai kurie mokslininkai taip pat...


Širdies ligų priežastis - per kelias sekundes

Širdies ligų priežastis - per kelias sekundes

Naujos kartos mikroschema padės greitai ir lengvai diagnozuoti dažniausią mirties priežastį pasaulyje - širdies ir kraujagyslių ligas. Informacinių technologijų korporacijos IBM Ciuricho laboratorijose sukurtas testas aprašomas žymaus mokslo...


Veido oda greičiau suvys, jei ilgai dirbsite prie kompiuterio

Veido oda greičiau suvys, jei ilgai dirbsite prie kompiuterio

Apie kompiuterių žalą žmogaus sveikatai žino daugelis. Naujas tyrimas parodė, kad ilgai sėdint prie monitoriaus oda greičiau sensta. Atlikęs daugybę odos atjauninimo procedūrų skirtingų profesijų ir amžiaus moterims, britų plastikos specialistas...


Ar ūgis lemia kraujo krešulių susidarymą?

Ar ūgis lemia kraujo krešulių susidarymą?

Aukštų vyrų venose gali dažniau susidaryti kraujo krešuliai. Dažniausia kraujo krešuliai susidaro kojų venose ir nukeliauja į plaučius. Medikai taip pat tikina, kad trombozės atsiradimui įtakos turi ir nesveika gyvensena - nutukimas bei rūkymas....


"Antibakteriniai" gaminiai gali būti pavojingi

"Antibakteriniai" gaminiai gali būti pavojingi

Kosmetikos rinka – didžiulė ir labai konkurencinga. Gamintojai ir pardavėjai visomis išgalėmis stengiasi pritraukti klientą, tačiau ne visada jų priemonės teisėtos. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) specialistai...


Jei dažnai graužia rėmuo

Jei dažnai graužia rėmuo

Rėmuo - nemalonus deginimo ir peršėjimo pojūtis stemplėje pažįstamas daugeliui žmonių. Rėmuo pasireiškia, kai rūgštus skrandžio turinys patenka į stemplę. Normaliomis sąlygomis apatinis stemplės sfinkteris neleidžia rūgščiam skrandžio turiniui...


Kas apsaugo nuo virškinimo sutrikimų kelionėje?

Kas apsaugo nuo virškinimo sutrikimų kelionėje?

Lietuviams pamėgus egzotiškų kraštų kurortus, tokios ligos, kaip maliarija, vidurių šiltinė ar dizenterija, mūsų šalyje tampa nebe egzotika. Statistika byloja, kad sunkesnių ar lengvesnių virškinimo sutrikimų rizikuoja patirti iki 70 proc....


Vitaminų vartotojai savo pinigus leidžia vėjais

Vitaminų vartotojai savo pinigus leidžia vėjais

Vitaminai yra pinigų švaistymas ir net kenksmingas sveikatai - nebent laikotės ypatingos mitybos, pranešta Britų mokslo festivalyje. Kai kas iš mūsų, rašo "The Guardian", be kruopščiai atrinktų vitaminų, mineralų ar biocheminių papildų...


Naminis vaistas – vartoti tik išoriškai

Naminis vaistas – vartoti tik išoriškai

Dantį suskaudus, bitininkai pakramto gryno pikio, farmacininkų vadinamo propoliu, arba ant skaudamos vietos uždeda jo spiritiniu ekstraktu suvilgytą vatos gumulėlį. Dantenas stiprina skalaudami vandeniu, įlašinę kelis šio preparato lašus. Jis...


Važiavimas dviračiu padeda širdies ir kraujagyslių veiklai

Važiavimas dviračiu padeda širdies ir kraujagyslių veiklai

Važiavimas dviračiu – tai viena geriausių priemonių, skatinančių širdies ir kraujagyslių veiklą, padedančių reguliuoti antsvorį, gerinanti nuotaiką. Jeigu nusprendėte pradėti važinėti dviračiu – puiku. Juk tai ir vaikams, ir...


Kokiomis savaitės dienomis geriausiai mylėtis?

Kokiomis savaitės dienomis geriausiai mylėtis?

Besimylintiems žmonėms reikia ne tik atsižvelgti į oro temperatūrą, mėnesį, tačiau ir savaitės dieną. Anot astrologų, geriausia mylėtis savaitgaliais. Pirmadienis. Jei pora mylisi pirmadienį, vadinasi, per savaitgalį nepavyko atsikratyti nervinės...


Kramtomoji guma ir kūno svorio mažėjimas

Kramtomoji guma ir kūno svorio mažėjimas

Tokio netikėto gumos poveikio kaltininkas yra sorbitolis – plačiai vartojamas saldiklis, kurio dedama gaminant kramtomąją gumą ir saldumynus. Jis veikia kaip vidurius laisvinanti medžiaga. Britanijos medicinos žurnale publikuojamame...


Kada geriausia pradėti ruoštis šaltajam metų laikui?

Kada geriausia pradėti ruoštis šaltajam metų laikui?

Dažnai ne tik kelininkus žiema kiekvienais metais užklumpa netikėtai, tačiau ir daugelį paprastų žmonių, kurie gyvena nuosavuose namuose ir turi patys pasirūpinti šildymu, kai už lango yra vėsu.


Mesti rūkyti lengva, nerūkyti - sunku

Mesti rūkyti lengva, nerūkyti - sunku

Nėra nieko lengviau kaip mesti rūkyti, prieš pusšimtį metų aiškino rašytojas Markas Tvenas, ne kartą bandęs atsikratyti šio įpročio. Šią priklausomybę gydantys medikai sutinka – mesti rūkyti lengviau nei ištverti ilgiau neužsitraukus...


Sportas: per daug gerai – irgi negerai

Sportas: per daug gerai – irgi negerai

"Kas per daug, tas nesveika!" – sako liaudies išmintis. Bet kokios higienos arba profilaktinės procedūros bus naudingos tik tuomet, jeigu tinkamas yra jų kiekis, perspėja specialistai. O dvigubai daugiau ne visuomet reiškia...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9