Gegužės 20d. Penktadienis

"Hepatitas C": liga pasalūnė kerta per kepenis

Peržiūrų skaičius: 31600
"Hepatitas C": liga pasalūnė kerta per kepenis

Išgirdę diagnozę - hepatitas C, neretai ir gydytojai, ir pacientai nuleidžia rankas. Tačiau virusas pavojingas ne visiems: jį gali įveikti stipri imuninė sistema.

 

Hepatito C diagnozė sukelia prieštaringas reakcijas. Antivirusinių vaistų poveikis dažnai lemia ilgalaikes kančias, o ligą prislopiną toli gražu ne kiekvienam. O kai kurių ligonių organizmuose esančio viruso vaistai gali ir visai neveikti.

Nesukelia įtarimų

Gydytojai sako, kad hepatitas C - klastinga ir pavojinga liga, žmogaus organizme dažnai ilgą laiką tūnanti be ryškesnių simptomų, tačiau iš lėto naikinanti kepenis. Dėl to šis virusas vadinamas tyliuoju žudiku. Todėl nemažai žmonių net neįtaria, kad gali būti užsikrėtę hepatitu C.

"Ligonių, gydomų nuo hepatito C, skaičius - tik ledkalnio viršūnė. Šis virusas paplitęs kur kas plačiau", - tvirtino Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos profesorius Alvydas Laiškonis.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, iki 3 proc. žemės gyventojų yra užsikrėtę hepatito C virusu. Pasak medikų, Lietuvoje kasmet gydoma apie 600 lėtiniu hepatitu C sergančių žmonių. Maždaug ketvirtadaliui ligonių išsivysto komplikacijos. Hepatitas C linkęs progresuoti į kepenų cirozę ar vėžį.

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis, 2008 metais nustatyti 43 nauji hepatito C atvejai. Dar apie 30 užfiksuota per pirmąjį 2009-ųjų pusmetį.

Sužino atsitiktinai

Pasak gydytojų, blogiausia tai, kad hepatito C virusu užsikrėtę žmonės dažnai ilgą laiką (10-20 metų) nejaučia ypatingų šios ligos požymių, todėl ir nesikreipia į gydytojus. Dažnai apie šią klastingą ligą žmonės sužino atsitiktinai: norėdami tapti donorais ar atlikdami tyrimus dėl kitų ligų.

"Dėl irstančių kepenų ląstelių atsiranda viso organizmo intoksikacija. Kai kurie ligoniai jaučia bendrus simptomus: greitesnį nuovargį, silpnumą, kartais apetito stoką, sąnarių skausmus, tačiau šie požymiai būdingi ir kitoms ligoms. Nėra požymių, būdingų kepenų uždegimui. Jei ligonis serga klasikine gelta (hepatitu A, B), ligos požymiai aiškūs. O hepatito C klinika mažai išreikšta, todėl ir gydytojams sunku ją nustatyti", - aiškino profesorius A.Laiškonis.

Gydytojas pabrėžė, kad šis hepatito virusas atrastas neseniai (1989 m.), o Lietuvoje apie jį sužinota maždaug prieš 14 metų. Todėl ir medikų patirtis gydyti šia liga sergančius žmones nėra didelė.

Tenka nemažai iškęsti

Medikai tvirtina, kad svarbu anksti nustatyti hepatitą C. Tuomet daugiau galimybių šią ligą sėkmingai gydyti. Visiškai išgydyti hepatito C ir sunaikinti viruso, anot A.Laiškonio, kol kas neįmanoma, nors ligoniams skiriami modernūs vaistai.

"Taikant modernų gydymą maždaug 60 proc. ligonių savijauta pagerėja, viruso veikimas prislopinamas. Tačiau po ilgo, varginamo ir brangaus gydymo daliai ligonių virusas vėl pradeda daugintis, tenka ir vėl gydyti. Be to, rezultatai priklauso ir nuo viruso potipio", - tvirtino gydytojas.

Gydymo kursas trunka vienus metus ir kainuoja apie 60 tūkst. litų. Gydymą kompensuoja ligonių kasos, tačiau lėšos yra ribotos. Brangių vaistų galima skirti 350 ligonių. Jie atrenkami pagal amžių, kitus rodiklius. Rekomenduojama pirmiausia gydyti jaunimą. Nustatyta, kad geriau išgyja moterų organizmas.

Viena nemaloniausių aplinkybių gydant hepatitą C - šalutinis virusą ardančių vaistų poveikis. Anot gydytojų, jau po pirmų injekcijų ligoniui pakyla temperatūra, skauda kaulus, sąnarius, ima slinkti plaukai. Vėliau gali išsivystyti mažakraujystė, depresija ir kt.

"Ligoniai, prieš gydymą nesijautę prastai, neretai sako, kad jei būtų žinoję apie tokią savijautą, nebūtų ir pradėję gydytis. Tad prieš skiriant gydymą pasveriama, kaip elgtis", - sakė profesorius A.Laiškonis.

Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos gydytojas atkreipė dėmesį, kad būna ir tokių atvejų, kai hepatito C virusas visai nereaguoja į vaistus. Pasak jo, jei per 12 savaičių nepasiekiama jokio rezultato, nėra prasmės gydymo tęsti. Tačiau nemažai ir tokių, kurie nuo hepatito C pasveiksta negydomi. Manoma, kad iš 100 užsikrėtusių 20 ar 30 gali pasveikti, net ir nežinodami, kad turėjo užkratą. Klastingą virusą įveikia žmonės, kurių stipri imuninė sistema.

Nori gydytis kitaip

Sergantys hepatitu C lankosi ir pas homeopatus. Kai kurie ligoniai jų pagalbos prašo, kai nuvargsta nuo gydymo antivirusiniais vaistais.

Tyliojo žudiko aukoms padėti stengiasi ir garsi žolininkė Jadvyga Balvočiūtė. Į ją kasmet dėl šios ligos kreipiasi 3-5 žmonės. Jiems žolių žinovė, įsiklausydama į konkrečius negalavimus, ruošia individualius vaistažolių mišinius.

"Sudarydama mišinius atsižvelgiu ir į kitokius žmonių negalavimus, pavyzdžiui, kraujo spaudimą, virškinimo problemas ir kt. Į mišinius dedu antivirusinį poveikį turinčių augalų: juodųjų šeivamedžių žiedų, vingiorykščių, taip pat nedidelį kiekį ugniažolių. Tačiau pastarojo augalo negaliu propaguoti ir žmonėms nerekomenduočiau, nes jis labai stipriai veikia, todėl gali pakenkti. Taip pat įmaišau virškinimą gerinančių žolių - pirmiausia tikrųjų margainių", - vardijo J.Balvočiūtė.

Žmonės sako, kad pagėrus žolelių pagerėja tyrimų duomenys. Žolininkė pabrėžė, kad sergant hepatitu C reikia ilgai ir nuolat vartoti atitinkamas žoleles. Ne mažiau svarbu vengti to, kas apkrauna kepenis. Iš žolių nereiktų vartoti taukių.

Kovoja su "uodegomis"

Tapti hepatito C, kuriuo užsikrečiama per kraują, auka galimybių nemažai. Didelė rizika šiuo virusu užsikrėsti intraveniniams narkomanams. Pastarieji dažniausiai pasigauna dvi infekcijas: ŽIV ir hepatitą C.

Šiuo virusu užsikrėsti galima per bet kokias medicinines intervencijas (jei naudojamos nevienkartinės priemonės ar jos nepakankamai dezinfekuotos), kosmetikos kabinete (atliekant manikiūrą, pedikiūrą). Prie didesnės rizikos grupės priklauso ir gydytojai, medicinos personalas.

Nemaža grėsmė susirgti hepatitu C ir darantis tatuiruotes. Pasak profesoriaus A.Laiškonio, su pirmo kurso medicinos studentais atlikti tyrimai parodė, kad tarp hepatitu C užsikrėtusių žmonių 8 kartus buvo daugiau tų, kurie turėjo tatuiruotes.

Retai virusas perduodamas lytiškai, per buitį. Viena iš profilaktinių šios ligos priemonių - asmeninė higiena. Rekomenduojama nesinaudoti svetimais higienos įrankiais.

Anot profesoriaus A.Laiškonio, Lietuvoje jau yra modernių būdų ištirti donorų kraują, todėl nėra galimybės užsikrėsti jį perpilant.

"Tačiau mes turime "uodegų". Dabar dažniausiai hepatitas C nustatomas tiems žmonėms, kuriems prieš 10-15 metų buvo perpiltas kraujas arba tuomet buvusiems donorams dėl prastai sterilizuotų instrumentų. Kai buvo patikrinta Vilniaus kraujo perpylimo tarnyba, buvo rasta daug užkrėsto kraujo, jis buvo sunaikintas", - sakė Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos gydytojas.

Anot infektologų, prieš penketą metų donorų kraujui tirti pradėta taikyti nukleino rūgščių metodika. Pagal ją gali būti tiriamas individualus kraujo mėginys ir sumaišytas kelių ar keliasdešimties donorų kraujas. Gydytojai sako, kad tiriant sumaišytą mėginį išauga galimybė, kad hepatito C virusas nebus sugautas. Todėl infektologai siekia, kad nukleino rūgščių tyrimas būtų atliekamas tik individualių mėginių.

KOMENTARAS

Jekaterina Sizova, Nacionalinio kraujo centro direktoriaus pavaduotoja medicinai

Imdami donorų kraują visais etapais naudojame tik vienkartinę įrangą. Todėl nėra jokios galimybės užkrėsti. Nacionalinis kraujo centras turi modernią laboratoriją, kurioje kiekvieno donoro kraujo mėginys visada tiriamas atskirai, donorų kraujas nemaišomas. Taip tiriame nuo 2005 metų. Todėl ir perpilant kraują užkrato išvengiama. Tačiau yra tokia aksioma, kad kraujas niekada nebus 100 proc. saugus, nes yra "lango" periodas - laikotarpis nuo užsikrėtimo iki to laiko, kai jau galima nustatyti infekciją.

Technologijos.lt

Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Nustatytas pagrindinis paveldimas kiaušidžių ir krūties vėžio rizikos faktorius Lietuvos moterims. Tai BRCA1 geno pokyčiai, kurios padidina moterų riziką susirgti šiomis ligomis. Tereikia sekti šiuos pokyčius. Nedidelės, tačiau labai svarbios...


Silpnaprotystę ir paralyžių įtakojantis baltymas

Silpnaprotystę ir paralyžių įtakojantis baltymas

Žmogaus organizme aptiktas baltymas, kurio mutacijos įtakoja silpnaprotystės, paralyžiaus ir įvairių neurozių ar manijų ligas. Tikimasi, jog šis atradimas taps nauju dideliu žingsniu į priekį gydant išvardintas ligas. JAV Pensilvanijos...


Vartodami daug kalcio, brandaus amžiaus žmonės mažina mirties riziką

Vartodami daug kalcio, brandaus amžiaus žmonės mažina mirties riziką

Kalcio vartojant daugiau nei oficialiai rekomenduojama, rizika brandiems ir pagyvenusiems žmonėms mirti dėl kuo įvairiausių priežasčių sumažėja ketvirtadaliu, rodo Švedijoje atliktas tyrimas. Karolinska instituto mokslininkai išnagrinėjo duomenis...


Kovoti su dantų akmenimis padeda žalioji arbata

Kovoti su dantų akmenimis padeda žalioji arbata

Atlikti burnos higieną pas dantų gydytoją reikėtų 2 – 4 kartus per metus, tačiau sutaupyti pinigų ir kovoti su dantų akmenimis padeda daug pigesni produktai – žalioji arbata, alyvuogių aliejus bei spanguolių sultys. Bakterijos, kurios...


Moterys galvos skausmus kenčia dažniau nei vyrai

Moterys galvos skausmus kenčia dažniau nei vyrai

Galvos skausmas – ne tik moterų sugalvotas pasiteisinimas, kai jos nenori mylėtis ar kalbėtis. Mokslininkai nustatė, kad jos galvos skausmą kenčia išties dažnai. Psichologai atrado, kad moterys kenčia chronišką galvos skausmą ne tik...


TV reklamos kampanija – prieš pasyvų vaikų rūkymą

TV reklamos kampanija – prieš pasyvų vaikų rūkymą

Europos Komisija pristatė naują televizijos klipą prieš rūkymą, kuris bus transliuojamas nuo sausio 15 d. per 80 TV kanalų 22 kalbomis visose 27 Europos Sąjungos šalyse kaip kampanijos „HELP–už gyvenimą be tabako“ dalis. Nauja...


Kaip išvengti galimos storosios žarnos vėžio grėsmės?

Kaip išvengti galimos storosios žarnos vėžio grėsmės?

Jeigu pažvelgsime į susirgimo įvairiais piktybiniais navikais kaitą pasaulyje, tarkime, per pastaruosius 50 metų, nesunku bus pastebėti, jog vienų navikų skaičius mažėja, o kitų daugėja. Tam turi įtakos įvairūs faktoriai - aplinkos įtaka, mityba,...


Mokslininkai: nėra ryšio tarp kavos vartojimo ir aukšto kraujo spaudimo

Mokslininkai: nėra ryšio tarp kavos vartojimo ir aukšto kraujo spaudimo

Naujausio tyrimo duomenimis, gausus kavos vartojimas nedidina kraujo spaudimo. Tačiau tyrėjai dar vengia skelbti galutines išvadas, rašoma žurnale "The American Journal of Clinical Nutrition". Preliminarios išvados paskelbtos atlikus...


IDEALIOMS AKTYVIOMS ŠEIMOS ATOSTOGOMS LIETUVOJE – ANYKŠČIAI

IDEALIOMS AKTYVIOMS ŠEIMOS ATOSTOGOMS LIETUVOJE – ANYKŠČIAI

Visi norime atostogų laiką skirti kokybiškam ir išskirtinam poilsiui, bei ypatingai daug faktorių turime apgalvoti planuodami atostogas su šeima ir vaikais – juk norisi, kad visi šeimos nariai galėtų pasidžiaugti kartu praleistu laiku.


Peršalimui įveikti - šimtamečiai receptai

Peršalimui įveikti - šimtamečiai receptai

Įveikti rudeninį peršalimą (ne gripą!) galima ne tik tabletėmis, bet ir natūraliomis priemonėmis. Pasaulio sveikatos organizacija taip pat rekomenduoja peršalus nepulti pirkti tablečių, o išmėginti šimtmečius gyvuojančius receptus. Aukšta...


Mokslininkai: insulinas lygina randus

Mokslininkai: insulinas lygina randus

Insulino injekcijos gali padėti žmonėms, kuriems buvo atliktos chirurginės operacijos, išlyginti randus. Naujausi tyrimai parodė, kad šis hormonas, daugiausia žinomas kaip vaistas cukriniam diabetui gydyti, stabdo arba mažina randėjimą. Manoma,...


Ką reikia žinoti apie pieną?

Ką reikia žinoti apie pieną?

Pasterizuotas pienas nėra toks pats, koks yra ką tik pamelžus karvę, tačiau šiuolaikinės technologijos išsaugo vertingąsias produkto savybes. Pieno tema pastaruoju metu tapo vienos opiausių diskusijų objektu, pradedant pieno karu su Rusija dėl...


Išvengti Alzheimerio ligos padeda ir obuolių sultys

Išvengti Alzheimerio ligos padeda ir obuolių sultys

JAV mokslininkai nustatė, kad dvi stiklinės obuolių sulčių per dieną gali gerokai sumažinti susirgimo Alzheimerio liga riziką. Alzheimerio liga - progresuojantis degeneracinis centrinės nervų sistemos pažeidimas, dėl kurio silpnaprotystė greitai...


Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Nuveikti pasaulinio garso darbai, pelnyti žymiausi vardai, atšvęstas jubiliejus, o laiko, anot akademiko Jurgio Brėdikio, gulėti ir žiūrėti į debesis vis dar neatsiranda. – Užsitarnavau. Iki šiol visą gyvenimą buvau užsiėmęs, laikas buvo...


Odos priežiūra: svarbiausia "užvesti varikliuką" (receptai)

Odos priežiūra: svarbiausia "užvesti varikliuką" (receptai)

Kai sužaliuoja gamta, pražysta augalai, ir žmogui norisi būti gražesniam. Gali nutikti ir priešingai: orams atšilus veidą gali išberti arba išsausėja oda. Medikai ramina sakydami, kad valantis organizmui tai yra natūralu, tereikia nepamiršti veido...


12 sveikos meilės principų

12 sveikos meilės principų

Amerikiečių psichologė Tracy Cabot siūlo susipažinti su principais, kurių laikantis galima sukurti harmoningus santykius ir išvengti nemažai klaidų. Pasak jos, perspektyviais laikomi tokie santykiai, kurie yra stabilūs, o tuo pačiu teikiantys...


"Būk graži be peilio": apie kaklą našlaitį ir naują veidą

"Būk graži be peilio": apie kaklą našlaitį ir naują veidą

"Neskaityk atsigulus, atsiras pasmakrė", – įspėdavo mama. Ar iš tiesų netinkama kūno padėtis turi įtakos kaklui – didžiausiam amžiaus išdavikui? Ar hialurono rūgšties injekcijomis galima sumodeliuoti veidą? Projekto "Būk...


Rytais pykinti gali ne tik nėščias moteris

Rytais pykinti gali ne tik nėščias moteris

Ryte valantis dantis pykina? Nebūtina bėgti pirkti nėštumo testo, pasirinkite paprastesnį variantą - atkreipkite dėmesį, kokia dantų pasta valotės dantis. Medikai pataria rytais dantis valytis tik po valgio arba išgėrus stiklinę vandens....


Greita kova su įtampa ir bloga nuotaika

Greita kova su įtampa ir bloga nuotaika

Įveikti įtampą ir blogą nuotaiką galima net ir per penkias minutes. Tiesiog reikia žinoti, ką per jas daryti. Išlįsk iš šešėlio. Saulės šviesoje organizmas suaktyvina laimės hormono serotonino veiklą. Užteks tik pastatyti automobilį toliau nuo...


Ką svarbu žinoti apie kokybišką miegą?

Ką svarbu žinoti apie kokybišką miegą?

Kiekvienam iš mūsų labai svarbu po darbo dienos tinkamai išsimiegoti, kad pailsėję ir energingi galėtume vėl "kibti" į darbus. Dažnai net nesusimąstome, koks miegas yra svarbus žmogaus organizmui. Net trečdalį gyvenimo žmogus praleidžia...


Neišsimiegantys labiau linkę persivalgyti

Neišsimiegantys labiau linkę persivalgyti

Beveik trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami ir tai tikrai ne laiko švaistymas. Kokybiškas miegas yra būtinas gerai savijautai. Miegant pailsi ne tik mūsų kūnas, bet ir smegenys. Suaugusio žmogaus organizmas privalo kasnakt ilsėtis ne...


Kanapių aliejus: kokias sveikatos problemas jis padės išspręsti?

Kanapių aliejus: kokias sveikatos problemas jis padės išspręsti?

Sveikata – pats svarbiausias mūsų turtas. Visgi, dėl daugybės priežasčių jį gali sušlubuoti, o tokiu atveju, nelieka nieko kito, kaip tik dėti visas pastangas, kad situacija pagerėtų. Gera žinia bent jau ta, kad egzistuoja iš tiesų labai...


Nuo rūkymo atgraso ir vaizdiniai įspėjimai ant pakelių

Nuo rūkymo atgraso ir vaizdiniai įspėjimai ant pakelių

Kasmet gegužės 31 d. minima Pasaulinė diena be tabako. Visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti, o visuomenė – atkreipti dėmesį į vieną labiausiai paplitusių žalingų sveikatai įpročių. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO)...


Širdies kraujagyslės tiriamos ir ultragarsu

Širdies kraujagyslės tiriamos ir ultragarsu

Nuo šiol Jūrininkų ligoninėje paciento, sergančio koronarine širdies liga, širdies kraujagyslės pradėtos tirti ir pažangiausiu metodu - intrakraujagysliniu ultragarsu. Vakarų Lietuvoje šios diagnostinės procedūros iki šiol nebuvo atliekamos, nors...


Pasijusti nelaimingiems – sveika

Pasijusti nelaimingiems – sveika

Žmogaus tikroji laimė priklauso nuo požiūrio į gyvenimą. Gražus ir nepaprastai turtingas žmogus gali būti labiau nelaimingas, nei skurdžius. Tik geriau pamąstę apie tai, kas iš tiesų yra laimė, žmonės suvokia, kad ji nieko bendro neturi su...


Pakankamas dėmesys ausims padės išvengti klausos sutrikimų

Pakankamas dėmesys ausims padės išvengti klausos sutrikimų

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kovo 3-iąją paskelbė Tarptautine ausų ir klausos diena. Klausa – vienas iš penkių pojūčių, kuriais pažįstame pasaulį. Ji mums leidžia bendrauti, reaguoti į išorinį pasaulį. Klausos jutimo organas yra...


Žuvų taukai įveikia širdies ligas

Žuvų taukai įveikia širdies ligas

Didžiosios Britanijos medikai siūlo kovojant su širdies nepakankamumu vartoti žuvų taukus, rašo šalies dienraštis "The Daily Telegraph". Londono imperinio koledžo mokslininkų atlikto tyrimo ataskaita skelbiama žurnale "European...


Lietuviai gydytojų apie pulsą teiraujasi dažniau

Lietuviai gydytojų apie pulsą teiraujasi dažniau

Daugiau nei mėnesį visoje šalyje vykusi sveikatingumo iniciatyva "Nuramink pulsą" dar kartą patvirtino, kad lietuviai žino ir matuoja savo kraujospūdį, tačiau neįvertina ir nepakankamai rūpinasi kitu tiek pat širdies sveikatai svarbiu...


Šilauogės gali sustiprinti pagyvenusių žmonių atmintį

Šilauogės gali sustiprinti pagyvenusių žmonių atmintį

Šilauogėse esančios veikliosios medžiagos gali pagerinti pagyvenusių žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Tiriamiesiems kasdien išgeriant pusę litro šilauogių sulčių, pastebėta, kad jie geriau mokosi ir įsimena žodžius, taip pat susilpnėja...


Hipertonija – neturtingųjų liga

Hipertonija – neturtingųjų liga

Mokslininkai iš Stokholmo nustatė, kad suaugusiems, kurie, būdami vaikai, auga nepasiturinčiose šeimoje, padidėja rizika susirgti hipertonija. Švedai analizavo 1926–1958 metais šalyje gimusių 12 000 dvynukų susirgimų hipertonija duomenis,...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9