Gruodžio 6d. Penktadienis

Gyvenimo malonumas... geras miegas

Peržiūrų skaičius: 31836
Gyvenimo malonumas... geras miegas

30–60 metų žmogui pakanka 7–8 valandų nakties miego. Dėl įtempto gyvenimo — sunkaus darbo, nuolatinių stresų ar blogų tarpusavio santykių ir panašiai — miegas sutrumpėja. Atlikus tyrimus nustatyta, kad 4 žmonės iš 10 paaukodami miegą tvarko neatidėliotinus ar būtinus reikalus. Jeigu nuolat miegi mažiau negu privalu, Tavo organizmas ima sekti. Jei trūksta bent valandos ar pusantros miego, budrumas dieną sumažėja net 33 proc. Jei trūksta 4 valandų miego, kitaip tariant, dvi dienas iš eilės miegi tik po 6 valandas, reakcija gali sulėtėti 10–15 proc.

7 priežastys, kodėl reikia gerai išsimiegoti

1. Gerėja atmintis. Sutrikdžius miegą, susilpnėja trumpalaikė atmintis. Miegas stiprina atmintį panašiai kaip svorių kilnojimas stiprina raumenis.

2. Organizmas susigrąžina jėgas. Miego metu organizme cirkuliuoja 70 proc. kasdieninės augimo hormono dozės. Šis hormonas gerina odos regeneraciją, stiprina kaulus ir raumenis.

3. Didėja organizmo atsparumas šalčiui. Sutrumpėjus nakties miegui, mažiau gaminasi su ligomis kovojančių imuniteto ląstelių.

4. Mažėja kraujo spaudimas. Ir priešingai — dėl miego stokos kraujospūdis gali padidėti.

5. Didėja atidumas. Nemigos kamuojami žmonės beveik du kartus dažniau patenka į automobilių avarijas. Net 31 proc. visų vairuotojų bent kartą gyvenime prie vairo yra užmigę.

6. Vystosi gabumai. Pailsėjęs žmogus lengviau sugeba spręsti įvairias problemas.

7. Geriau jaučiamas pasitenkinimas. Gerai išmiegojęs naktį, būsi laimingesnis. O jei miego per mažai (mažiau nei 6 valandos) arba per daug (daugiau nei 10 valandų), kankins nuovargis ir bloga nuotaika.

MIEGO SUTRIKIMAI

PERTRAUKTAS MIEGAS

Gan dažnai žmonės nesunkiai užmiega, bet naktį nuolat prabunda. Tiesa, po to milijoną kartų apsiverčia nuo vieno šono ant kito, kol vėl užmiega. Minėtam prabudimui dažniausiai įtakos turi šios priežastys: įtempta diena, patirtas stresas, pasikartojanti hipoglikemija (kai staiga sumažėja cukraus kiekis kraujyje ir žmogus prabunda).

Kodėl?

Tau taip nutiko pirmą kartą? Tada greičiausiai miegi ne savo namuose, o galbūt esi komandiruotėje. Apklausus britų vyrus paaiškėjo, kad 49 proc. jų komandiruotės metu viešbučiuose užmiega kur kas blogiau nei namuose, 51 proc. apskritai mažiau miega, 31 proc. dažnai nubunda naktį be jokios priežasties, o miego kokybė maždaug 50 proc. prastesnė. Ir net ¾ vyrų grįžta namo labai išvargę.

NEMIGA

Jei prieš užmigdamas pusvalandį vartaisi, vadinasi, sergi tam tikra nemigos forma. Dažniausiai pasitaikanti nemigos priežastis — baimė ir nerimas. Tai dirgina nervų sistemą, smegenys siunčia informaciją antinksčiams, kurie skatina adrenalino gaminimąsi. Tampi žvalesnis ir naktį prabundi. Tiesa, jei miegi trumpai ir negiliai, bet jautiesi puikiai, nemiga Tau negresia. Ir priešingai — jei miego stoka trukdo darbui ir pablogėja sveikata, tuomet diagnozuojama nemiga.

PATARIMAI, jei esi nemigos auka

Paguosime, kad nemiga ištinka kiekvieną, ir jeigu tai nepasikartoja daugiau kaip vieną du kartus per mėnesį, gali pamėginti su ją kovoti "namų sąlygomis".

1. Negali užmigti — nekankink organizmo, atsikelk, dirbk arba skaityk tol, kol apims snaudulys.

2. Atpalaiduok visus raumenis ir pamėgink "uždaryti" mintis. Paeiliui, kaip failus kompiuterio monitoriuje.

3. Sporto salėje dirbk tiek, kad nebeliktų šansų "neišsijungti" iš nuovargio.

4. Seksas — puiki atsipalaidavimo priemonė. Net jeigu nėra partnerės...

KOŠMARAI

Juos ar blogus sapnus žmogus dažniausiai sapnuoja greitų akių judesių miego fazės metu ir paprastai ryte. Kitaip tariant, penktoje (paskutinėje) miego fazėje, kai akys po užmerktais vokais juda, o smegenys vėl yra aktyvios. (Beje, šioje fazėje dažniau prabundama, todėl ir sapnus geriau prisimename.) Blogi sapnai labai dažnai reiškia, kad turi psichologinių problemų ar kitų bėdų. Pavyzdžiui, kam nors esi skolingas ir niekaip neprisiruoši tos skolos grąžinti. Problemas išsprendus, košmarai dažniausiai nebekankina. Košmarus provokuoja ir karštinė (kai turi temperatūros), taip pat vartojant psichotropinius preparatus, kai patiri fizinį diskomfortą (pavyzdžiui, nugulėjai kurią nors kūno dalį).

PATARIMAI, norinčiam išsivaduoti iš košmarų

1. Jei esi gan jautrių ir lengvai pažeidžiamų nervų, prieš miegą neskaityk baisių knygų ir nežiūrėk siaubo filmų. Geriausia, kad miegamajame nebūtų jokių informaciją skleidžiančių priemonių.

2. Vakarieniaudamas nepersivalgyk, be to, valgyk ne vėliau nei 2 valandos prieš miegą. Beje, vėlai vakare nevalgyk fermentinio sūrio, nes kažkodėl būtent jis trikdo ramų miegą.

3. Psichoterapija arba hipnozė taip pat gali padėti įveikti pagrindinę košmarų priežastį.

KAS DAR?

Naktį nutinka ir daugiau keistokų dalykų.

1. Kalbėjimas per miegus. Dažniausiai užklumpa negiliose — pirmojoje ir antrojoje — miego stadijose. Akys užmerktos. Apie ką kalbėjo, kalbantysis dažniausiai neturi žalio supratimo. Per miegus kalbame ne taip jau retai: apie 5 proc. suaugusiųjų per miegus pliurpia nuolat. Manoma, kad to gydyti nereikia, nes jis yra nepiktybinis, nekenkia nei Tau, nei aplinkiniams.

2. Vaikščiojimas per miegus. Ypač dažnas pirmąjį nakties trečdalį. Miegantysis gali pakilti iš lovos, vaikščioti bet kur ir daryti bet ką: pradedant šaldytuvo tuštinimu ir baigiant vakar pamestos sagos ieškojimu. Seansas trunka nuo kelių sekundžių iki 10 minučių. Ryte "keliauninkas" nieko neprisimena. Jei problema rimta, vertėtų kreiptis į psichoterapeutą.

3. Lunatizmas. Tai vaikščiojimo per miegus rūšis, pavojinga aplinkiniams. Ištinka vadinamojoje REM fazėje, kai smegenys pradeda savo nuožiūra, be Tavo įsikišimo, valdyti raumenis. Jei lunatikas atrodo susijaudinęs ir įsitempęs, prie jo geriau nesiartinti. Jei ne, gali atsargiai paimti jį už rankos ir nuvesti iki lovos šnibždėdamas ką nors raminamo. Nors lunatizmas nėra gydomas, bet įmanoma padaryti, kad priepuoliai būtų retesni.

4. Bruksizmas. Nors tai vaikiška liga, bet yra ir suaugusiųjų, kurie mėgsta pagriežti dantimis. Paprastai periodiškai: kartą per sekundę. Vienas seansas trunka iki 8 sekundžių. O paskui pasikartoja. Priežastys nežinomos. Negydomas.

MIEGO TESTAS

Pagrindiniai požymiai, rodantys, kad Tau reikia daugiau miego.

1. Sunku prabusti net skambant laikrodžiui, o paspaudęs mygtuką vėl užmiegi.

2. Prisimeni, kad prieš kelerius metus turėjai gerokai daugiau energijos.

3. Atmintis ir protinis aktyvumas nėra tokie stiprūs, kokie galėtų būti.

4. Ilgai miegi (dažniausiai iki pietų) savaitgaliais.

5. Dieną negali apsieiti be kelių puodelių stiprios kavos, arbatos, didelės dozės nikotino ir kitų stimuliatorių.

6. Jei darbas gan monotoniškas ir nuobodus, pradedi snausti.

7. Užmiegi žiūrėdamas televizorių.

8. Kiekvieną rytą labai sunku išlipti iš lovos.

9. Dienos metu kankina žiovulys.

10. Pritrūksta natūralios energijos.

11. Po akimis atsirado tamsūs ratilai.

Jei teigiamai atsakei į du ar daugiau teiginių, atrodo, Tau nepakanka miego. Todėl dabar gali išsiaiškinti, kiek miego Tau reikia. Pasirink laiką, kad galėtum miegoti 8 valandas. Nustatyk tikslų kitos savaitės gulimo ir kėlimosi režimą. Jei dienos metu vis dar jautiesi apsnūdęs, kiekvieną savaitę miego laiką ilgink 15–30 minučių tol, kol prabusi be žadintuvo ir visą dieną būsi žvalus. Jei jautiesi puikiai, tačiau reikia žadintuvo, tikriausiai esi prikeliamas natūralaus miego ciklo pabaigoje. Idealiausias atvejis, kai prabundi tuo pačiu laiku be žadintuvo.

Ką daryti, jei ėda rėmuo

Ką daryti, jei ėda rėmuo

Jei apatinis stemplės raukas atsipalaiduoja per dažnai arba per smarkiai, rūgščių skrandžio sulčių gali patekti į stemplę. Tada deginamai graužia už krūtinkaulio ar net kaklo srityje. Kartais šį pojūtį galima supainioti su širdies skausmu. Vis...


Atminties sutrikimų padeda išvengti net ir mezgimas

Atminties sutrikimų padeda išvengti net ir mezgimas

Dažnas mėgavimasis hobiu, pavyzdžiui, mezgimu ar knygos skaitymu gali padėti išvengti atminties problemų senatvėje. Atminčiai nusilpti neleidžia net žaidimas kompiuteriu. Tačiau televizoriaus žiūrėjimas prie tokių naudingų laisvalaikio užsiėmimų...


Prisilietimai, išvalantys pasąmonės šulinį

Prisilietimai, išvalantys pasąmonės šulinį

"Masažas man niekada nebuvo tiesiog paprasta procedūra fiziniam žmogaus kūnui. Prieš atlikdamas masažą, stengiuosi įsigilinti ne tik į fizinius, bet ir į pačius subtiliausius žmogaus pojūčius, jausmus", - sako masažo meistras ir sveiko...


Tyrimas: dujinės viryklės kelia didesnį vėžio pavojų

Tyrimas: dujinės viryklės kelia didesnį vėžio pavojų

Norvegijos mokslininkai nustatė, kad mėsos kepimas ant dujinės viryklės gali padidinti susirgimo vėžiu pavojų, praneša dienraštis "Daily Mail". Norvegijos Mokslo ir technologijų universiteto mokslininkų atlikto tyrimo išvadose teigiama,...


Saulė ir karščiai – realus pavojus sveikatai

Saulė ir karščiai – realus pavojus sveikatai

Medikai įspėja, kad saule reikia mėgautis atsakingai, o atslinkus karščiui ypač saugoti savo sveikatą. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms ir mažiems vaikams. Reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ gydytojas Gabrielius Rauckis...


Sveikata ir grožis - lanko sūkuryje

Sveikata ir grožis - lanko sūkuryje

Lanko sukimas primena vaikystę. Tačiau jei pasiilgote anų laikų liaunos talijos ir skaisčios odos, verta nuo seno lanko, padėto ant spintos, nušluostyti dulkes. Lanko sukimo mada gimė 1957-aisiais JAV. Dabar įvairiausių modelių lankų galima...


Vieneri metai be patikros dėl prostatos vėžio gali būti lemtingi

Vieneri metai be patikros dėl prostatos vėžio gali būti lemtingi

Sveikatos apsaugos ministerijai pakirtus nuoseklią ankstyvosios prostatos vėžio patikros programą, dar didesnę reikšmę įgyja privačios iniciatyvos. Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija nusprendė aktyviau bendradarbiauti su Medicina...


Vokietijos mokslininkai susirūpino dėl nėščiųjų mitybos

Vokietijos mokslininkai susirūpino dėl nėščiųjų mitybos

Nėštumo laikotarpiu būtina, kad moters organizmas gautų pakankamai reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų, ir daugelį jų gali suteikti visavertė mityba, tačiau tikrai ne visus. Nėščiosios svarbius maisto papildus ima vartoti per vėlai...


Kaip plaukų grožiu rūpinasi žinomos moterys?

Kaip plaukų grožiu rūpinasi žinomos moterys?

Prieš veidrodį – ne daugiau kaip dešimt minučių. Natūraliems plaukų dažams įsigerti – ne pusvalandis, o labai trumpai. Dainininkės Donatos Virbilaitės ir aktorės Doloresos Kazragytės receptai yra labai patogūs, o rezultatai –...


Rudieji ryžiai apsaugo nuo širdies ligų

Rudieji ryžiai apsaugo nuo širdies ligų

Tyrimų rezultatai rodo, kad apelsinai, greipfrutai, miežiai, avižos, pupos ir kiti ankštiniai vaisiai bei daržovės, rudieji ryžiai, sumažina cholesterolio kiekį. Be to, daug skaidulų turintis maistas lėčiau virškinamas, todėl nebūna staigių...


Apklausa: keturios iš penkių moterų jaučia PMS

Apklausa: keturios iš penkių moterų jaučia PMS

Du trečdaliai šiuos simptomus jaučiančių moterų, dalyvavusių apklausoje vartoja kontraceptines tabletes. Apklausos rezultatai Klinikos ginekologės stengėsi išsiaiškinti, ar pas jas besilankančios moterys kenčia nuo PMS. Buvo apklausiamos...


Kaip mylėtis vandenyje?

Kaip mylėtis vandenyje?

Seksologai mylėtis vandenyje nepataria. Tačiau tiems, kuriems labiau rūpi malonumas, o ne sveikata, mylintis vandenyje reikia kruopščiai saugotis. Portalas askmen.com pataria, kaip mylėtis vandenyje nepanardinant viso kūno ir kaip tinkamai...


Hepatitas C aukas renkasi tyliai

Hepatitas C aukas renkasi tyliai

Specialistai turi pagrindo įtarti, kad 0,5-1 proc. Lietuvos gyventojų yra užsikrėtę hepatito C virusu. Nemažai žmonių to net nežino. Hepatitas - labai klastinga ir pavojinga lėtinė kepenų liga. Hepatito C virusas sukelia lėtinį kepenų uždegimą, ir...


Nutukusius vaikus reikia gydyti daržovių dieta

Nutukusius vaikus reikia gydyti daržovių dieta

Sveika mityba neįsivaizduojama be įvairių vaisių ir daržovių. Jeigu norite sveiko, stipraus organizmo, privalote sveikai maitintis kasdien. Žmogaus organizmas juk nesugeba pats pagaminti vitaminų, išskyrus vitaminą D, o turi juos gauti iš,...


Antsvorio atsikratė po hipnozės

Antsvorio atsikratė po hipnozės

Britė numetė 25 kilogramus po to, kai per hipnozę buvo įtikinta, kad jai pritaikytas vadinamasis skrandžio žiedas, praneša dienraštis "The Sun". 35-erių Marion Cornes aiškino patikėjusi, kad jos skrandžio tūris sumažintas iki golfo...


Kaip ištverti ilgus skrydžius?

Kaip ištverti ilgus skrydžius?

Kelionės link tobulų atostogų neretai trunka ilgiau nei 5 valandas. Pigūs skrydžiai į Honkongą, Ameriką, Japoniją, Tailandą ir kitomis tolimomis kryptimis suteikia galimybę unikaliai patirčiai. Tačiau tam, kad kelionės kainą sudarytų išlaidos...


Kaip pasaulis kovoja su narkotikais?

Kaip pasaulis kovoja su narkotikais?

Didžioji pasaulio gyventojų dalis (95,2 proc.) Tarptautinę kovos su narkomanija dieną (birželio 26-ąją) pasitiko be narkotikų – skelbia Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuras (UNODC). Visame pasaulyje apie 210 mln. žmonių (4,8...


Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Maisto papildai su chromo pikolinatu gali pagerinti senyvų žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo tyrimo ataskaitą Cincinačio universiteto medicinos kolegijos mokslininkai paskelbė žurnale...


Genetinė liga mergaitę paverčia monstru

Genetinė liga mergaitę paverčia monstru

Maža mergaitė, kenčianti nuo genetinio sutrikimo, keletą kartų per dieną iš mielo vaiko tampa smurtu užsiimančia teroriste. Kaip praneša dailymail.co.uk, devynmetė Grace Fishwick kelis kartus per dieną aršiai užsipuola savo šeimą ir net atakuoja...


Žuvies taukai gali sumažinti demencijos riziką

Žuvies taukai gali sumažinti demencijos riziką

Daugiau vartojant riebios žuvies rizika susirgti demencija gali sumažėti maždaug penktadaliu, rodo naujas trijuose žemynuose atliktas tyrimas. Pasinaudoję beveik 15 tūkstančių vyresniojo amžiaus žmonių duomenimis, mokslininkai daro išvadą, kad kuo...


Vėjaraupiais geriau sirgti vaikystėje

Vėjaraupiais geriau sirgti vaikystėje

Šį mėnesį į uostamiesčio ikimokyklines įstaigas kartu su įvairiausiomis infekcijomis įsisuko ir vėjaraupiai. Kai kuriuose darželiuose ir mokyklose paskelbtas karantinas iki vasario pabaigos. Apie šio viruso gydymą informacijos yra daug....


Lietuvoje prasideda rotavirusinės infekcijos sezonas

Lietuvoje prasideda rotavirusinės infekcijos sezonas

Lietuvoje šiuo metu prasideda virusinės žarnyno infekcijos - rotavirusinio gastroenterito (RGE) - sezonas, praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Centro duomenimis, rotavirusinės infekcijos plitimas kasmet suaktyvėja rudenį ir tęsiasi...


Žiovulys – ženklas, kad norite mylėtis?

Žiovulys – ženklas, kad norite mylėtis?

Mokslininkai teigia, kad žiovaujate ne tik tuomet, kai norite miego ar nuobodžiaujate, tačiau ir tada, kai norite mylėtis. Kaip rašoma portale telegraph.co.uk, žiovulys atskleidžia nemažą emocijų diapazoną: įtampą, miego trūkumą ar net norą...


Seksas kasdien gerina vyrų vaisingumą?

Seksas kasdien gerina vyrų vaisingumą?

Reguliarus seksas skatina spermatozoidų gyvybingumą. Tuo įsitikino britų, amerikiečių ir australų medikai. Kaip praneša dailymail.co.uk, daugelis šiam teiginiui prieštarautų, tačiau pastebėta, kad tų vyrų, kurie mylisi rečiau nei kartą per...


Vasaris – sveikatingumo mėnuo

Vasaris – sveikatingumo mėnuo

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia prisiminti, jog vasaris – sveikatingumo mėnuo. Visą mėnesį visuomenės sveikatos specialistai kviečia į įvairius renginius, kurie skatins būti fiziškai aktyviais. Vasaris –...


Kaip taisyklingai kvėpuoti?

Kaip taisyklingai kvėpuoti?

Tinkamai kvėpuojant galima pakeisti kūno ir proto atsaką į stresą. Numalšinti jaudulį pakaks mažiau nei dešimt minučių. Norint atsipalaiduoti ir taisyklingai atlikti kvėpavimo pratimus pirmiausia reikia rasti ramią ir atokią vietą, kurioje...


WATSU – VANDENS TERAPIJA JŪSŲ FIZINIAM IR DVASINIAM SVEIKATINIMUISI

WATSU – VANDENS TERAPIJA JŪSŲ FIZINIAM IR DVASINIAM SVEIKATINIMUISI

Gradiali Palangoje siūlo išbandyti unikalią vandens terapiją – WATSU – japoniško masažo, raumenų tempimo ir meditacijos derinį! Pajuskite vandens galią, judesio laisvę ir patį giliausią atsipalaidavimą! WATSU tinka bet kokio amžiaus...


Žalingi įpročiai pasendina 12 metų

Žalingi įpročiai pasendina 12 metų

Anksčiau tiek žalingų įpročių turintį žmogų būtų nelengva rasti, tačiau šiuo metu savo organizmą alina nemaža dalis žmonijos. Nenorite veidrodyje išvysti pasenusį savo atvaizdą? Prieš užsidegdamas cigaretę, keldamas taurę vyno ar atsisakęs pietų...


Apgamų turintys žmonės yra sveikesni ir rečiau sensta

Apgamų turintys žmonės yra sveikesni ir rečiau sensta

Mokslininkai aiškina, kad tie žmonės, kurių oda yra nusėta daugiau nei šimto apgamų, turi stipresnius kaulus, todėl jiems rečiau gresia susirgti osteoporoze. Kaip praneša dailymail.co.uk, šių žmonių veidą rečiau vagoja raukšlės, todėl jie dažnai...


Išsėtinė sklerozė: kokį kelią rinktis?

Išsėtinė sklerozė: kokį kelią rinktis?

Su išsėtine skleroze susidūrę žmonės žino – ligos pasekmės žiaurios ir nepagydomos. Tam būtų galima užkirsti kelią, jei ligoniai būtų gydomi moderniais vaistais, tačiau Lietuvoje tam neatsiranda lėšų. Praeitą savaitę visas pasaulis minėjo...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

mingeda cityrush mingeda cityrush mingeda cityrush