Gegužės 25d. Trečiadienis

Gyvenimo malonumas... geras miegas

Peržiūrų skaičius: 31836
Gyvenimo malonumas... geras miegas

30–60 metų žmogui pakanka 7–8 valandų nakties miego. Dėl įtempto gyvenimo — sunkaus darbo, nuolatinių stresų ar blogų tarpusavio santykių ir panašiai — miegas sutrumpėja. Atlikus tyrimus nustatyta, kad 4 žmonės iš 10 paaukodami miegą tvarko neatidėliotinus ar būtinus reikalus. Jeigu nuolat miegi mažiau negu privalu, Tavo organizmas ima sekti. Jei trūksta bent valandos ar pusantros miego, budrumas dieną sumažėja net 33 proc. Jei trūksta 4 valandų miego, kitaip tariant, dvi dienas iš eilės miegi tik po 6 valandas, reakcija gali sulėtėti 10–15 proc.

7 priežastys, kodėl reikia gerai išsimiegoti

1. Gerėja atmintis. Sutrikdžius miegą, susilpnėja trumpalaikė atmintis. Miegas stiprina atmintį panašiai kaip svorių kilnojimas stiprina raumenis.

2. Organizmas susigrąžina jėgas. Miego metu organizme cirkuliuoja 70 proc. kasdieninės augimo hormono dozės. Šis hormonas gerina odos regeneraciją, stiprina kaulus ir raumenis.

3. Didėja organizmo atsparumas šalčiui. Sutrumpėjus nakties miegui, mažiau gaminasi su ligomis kovojančių imuniteto ląstelių.

4. Mažėja kraujo spaudimas. Ir priešingai — dėl miego stokos kraujospūdis gali padidėti.

5. Didėja atidumas. Nemigos kamuojami žmonės beveik du kartus dažniau patenka į automobilių avarijas. Net 31 proc. visų vairuotojų bent kartą gyvenime prie vairo yra užmigę.

6. Vystosi gabumai. Pailsėjęs žmogus lengviau sugeba spręsti įvairias problemas.

7. Geriau jaučiamas pasitenkinimas. Gerai išmiegojęs naktį, būsi laimingesnis. O jei miego per mažai (mažiau nei 6 valandos) arba per daug (daugiau nei 10 valandų), kankins nuovargis ir bloga nuotaika.

MIEGO SUTRIKIMAI

PERTRAUKTAS MIEGAS

Gan dažnai žmonės nesunkiai užmiega, bet naktį nuolat prabunda. Tiesa, po to milijoną kartų apsiverčia nuo vieno šono ant kito, kol vėl užmiega. Minėtam prabudimui dažniausiai įtakos turi šios priežastys: įtempta diena, patirtas stresas, pasikartojanti hipoglikemija (kai staiga sumažėja cukraus kiekis kraujyje ir žmogus prabunda).

Kodėl?

Tau taip nutiko pirmą kartą? Tada greičiausiai miegi ne savo namuose, o galbūt esi komandiruotėje. Apklausus britų vyrus paaiškėjo, kad 49 proc. jų komandiruotės metu viešbučiuose užmiega kur kas blogiau nei namuose, 51 proc. apskritai mažiau miega, 31 proc. dažnai nubunda naktį be jokios priežasties, o miego kokybė maždaug 50 proc. prastesnė. Ir net ¾ vyrų grįžta namo labai išvargę.

NEMIGA

Jei prieš užmigdamas pusvalandį vartaisi, vadinasi, sergi tam tikra nemigos forma. Dažniausiai pasitaikanti nemigos priežastis — baimė ir nerimas. Tai dirgina nervų sistemą, smegenys siunčia informaciją antinksčiams, kurie skatina adrenalino gaminimąsi. Tampi žvalesnis ir naktį prabundi. Tiesa, jei miegi trumpai ir negiliai, bet jautiesi puikiai, nemiga Tau negresia. Ir priešingai — jei miego stoka trukdo darbui ir pablogėja sveikata, tuomet diagnozuojama nemiga.

PATARIMAI, jei esi nemigos auka

Paguosime, kad nemiga ištinka kiekvieną, ir jeigu tai nepasikartoja daugiau kaip vieną du kartus per mėnesį, gali pamėginti su ją kovoti "namų sąlygomis".

1. Negali užmigti — nekankink organizmo, atsikelk, dirbk arba skaityk tol, kol apims snaudulys.

2. Atpalaiduok visus raumenis ir pamėgink "uždaryti" mintis. Paeiliui, kaip failus kompiuterio monitoriuje.

3. Sporto salėje dirbk tiek, kad nebeliktų šansų "neišsijungti" iš nuovargio.

4. Seksas — puiki atsipalaidavimo priemonė. Net jeigu nėra partnerės...

KOŠMARAI

Juos ar blogus sapnus žmogus dažniausiai sapnuoja greitų akių judesių miego fazės metu ir paprastai ryte. Kitaip tariant, penktoje (paskutinėje) miego fazėje, kai akys po užmerktais vokais juda, o smegenys vėl yra aktyvios. (Beje, šioje fazėje dažniau prabundama, todėl ir sapnus geriau prisimename.) Blogi sapnai labai dažnai reiškia, kad turi psichologinių problemų ar kitų bėdų. Pavyzdžiui, kam nors esi skolingas ir niekaip neprisiruoši tos skolos grąžinti. Problemas išsprendus, košmarai dažniausiai nebekankina. Košmarus provokuoja ir karštinė (kai turi temperatūros), taip pat vartojant psichotropinius preparatus, kai patiri fizinį diskomfortą (pavyzdžiui, nugulėjai kurią nors kūno dalį).

PATARIMAI, norinčiam išsivaduoti iš košmarų

1. Jei esi gan jautrių ir lengvai pažeidžiamų nervų, prieš miegą neskaityk baisių knygų ir nežiūrėk siaubo filmų. Geriausia, kad miegamajame nebūtų jokių informaciją skleidžiančių priemonių.

2. Vakarieniaudamas nepersivalgyk, be to, valgyk ne vėliau nei 2 valandos prieš miegą. Beje, vėlai vakare nevalgyk fermentinio sūrio, nes kažkodėl būtent jis trikdo ramų miegą.

3. Psichoterapija arba hipnozė taip pat gali padėti įveikti pagrindinę košmarų priežastį.

KAS DAR?

Naktį nutinka ir daugiau keistokų dalykų.

1. Kalbėjimas per miegus. Dažniausiai užklumpa negiliose — pirmojoje ir antrojoje — miego stadijose. Akys užmerktos. Apie ką kalbėjo, kalbantysis dažniausiai neturi žalio supratimo. Per miegus kalbame ne taip jau retai: apie 5 proc. suaugusiųjų per miegus pliurpia nuolat. Manoma, kad to gydyti nereikia, nes jis yra nepiktybinis, nekenkia nei Tau, nei aplinkiniams.

2. Vaikščiojimas per miegus. Ypač dažnas pirmąjį nakties trečdalį. Miegantysis gali pakilti iš lovos, vaikščioti bet kur ir daryti bet ką: pradedant šaldytuvo tuštinimu ir baigiant vakar pamestos sagos ieškojimu. Seansas trunka nuo kelių sekundžių iki 10 minučių. Ryte "keliauninkas" nieko neprisimena. Jei problema rimta, vertėtų kreiptis į psichoterapeutą.

3. Lunatizmas. Tai vaikščiojimo per miegus rūšis, pavojinga aplinkiniams. Ištinka vadinamojoje REM fazėje, kai smegenys pradeda savo nuožiūra, be Tavo įsikišimo, valdyti raumenis. Jei lunatikas atrodo susijaudinęs ir įsitempęs, prie jo geriau nesiartinti. Jei ne, gali atsargiai paimti jį už rankos ir nuvesti iki lovos šnibždėdamas ką nors raminamo. Nors lunatizmas nėra gydomas, bet įmanoma padaryti, kad priepuoliai būtų retesni.

4. Bruksizmas. Nors tai vaikiška liga, bet yra ir suaugusiųjų, kurie mėgsta pagriežti dantimis. Paprastai periodiškai: kartą per sekundę. Vienas seansas trunka iki 8 sekundžių. O paskui pasikartoja. Priežastys nežinomos. Negydomas.

MIEGO TESTAS

Pagrindiniai požymiai, rodantys, kad Tau reikia daugiau miego.

1. Sunku prabusti net skambant laikrodžiui, o paspaudęs mygtuką vėl užmiegi.

2. Prisimeni, kad prieš kelerius metus turėjai gerokai daugiau energijos.

3. Atmintis ir protinis aktyvumas nėra tokie stiprūs, kokie galėtų būti.

4. Ilgai miegi (dažniausiai iki pietų) savaitgaliais.

5. Dieną negali apsieiti be kelių puodelių stiprios kavos, arbatos, didelės dozės nikotino ir kitų stimuliatorių.

6. Jei darbas gan monotoniškas ir nuobodus, pradedi snausti.

7. Užmiegi žiūrėdamas televizorių.

8. Kiekvieną rytą labai sunku išlipti iš lovos.

9. Dienos metu kankina žiovulys.

10. Pritrūksta natūralios energijos.

11. Po akimis atsirado tamsūs ratilai.

Jei teigiamai atsakei į du ar daugiau teiginių, atrodo, Tau nepakanka miego. Todėl dabar gali išsiaiškinti, kiek miego Tau reikia. Pasirink laiką, kad galėtum miegoti 8 valandas. Nustatyk tikslų kitos savaitės gulimo ir kėlimosi režimą. Jei dienos metu vis dar jautiesi apsnūdęs, kiekvieną savaitę miego laiką ilgink 15–30 minučių tol, kol prabusi be žadintuvo ir visą dieną būsi žvalus. Jei jautiesi puikiai, tačiau reikia žadintuvo, tikriausiai esi prikeliamas natūralaus miego ciklo pabaigoje. Idealiausias atvejis, kai prabundi tuo pačiu laiku be žadintuvo.

Nanotechnologijos ir genetinė medicina - kovai prieš vežį

Nanotechnologijos ir genetinė medicina - kovai prieš vežį

Kompanija "Epeius Biotechnologies" sukūrė naujo tipo technologiją piktybiniams augliams gydyti, kurioje pritaikyti ir nanotechnologijų, ir genetinės medicinos principai. Esmė - į žmogaus kraujo sistemą švirkštu įleidžiamos specialios...


Ligos, kurias nustatyti reikia kuo anksčiau

Ligos, kurias nustatyti reikia kuo anksčiau

Širdies ir kraujagyslių, skydliaukės ligos, II tipo diabetas, endometriozė .... Pastaruoju metu širdies ir kraujagyslių ligomis vis dažniau suserga jauni žmonės. Į rizikos grupę jau patenka ir nemaža dalis 30–35 metų moterų. Medikai teigia,...


Miegui gali kenkti ir pernelyg energinga mankšta

Miegui gali kenkti ir pernelyg energinga mankšta

JAV mokslininkai suabejojo nuomone, kad rytinė mankšta yra saldaus naktinio miego priežastis. Pasirodo, gali būti visai priešingai. JAV mokslininkai 23 dienas stebėjo keturiolikos savanorių rytinius ir dieniniu fizinius pratimus ir nustatė, kad...


Bioritmai: kaip elgtis, kai sutrinka vidinis laikrodis?

Bioritmai: kaip elgtis, kai sutrinka vidinis laikrodis?

Dauguma žino, kad mūsų biologiniai laikrodžiai suderinti ganėtinai tiksliai. Tačiau įvairūs pokyčiai juos sutrikdo. Kaip elgtis tuomet? 1 problema. Pavasarį dažnai kenčiame nuo nemigos, nuovargio, o laikrodžių persukimas tik apsunkina situaciją....


Gydyklos vadovas: „Atvykstantys daro vieną klaidą“

Gydyklos vadovas: „Atvykstantys daro vieną klaidą“

„Po savaitės darbų maratono ir lėkimo, užtenka dviejų dienų intensyviai smegenų veiklai atsileisti“, – sako Kęstutis Ramanauskas, sveikatinimo ir poilsio centro „Aqua“ gydyklos vadovas Druskininkuose. Jis džiaugiasi,...


Naujausia lieknėjimo "mada" - skausmingas lopas ant liežuvio

Naujausia lieknėjimo "mada" - skausmingas lopas ant liežuvio

Jei jau išbandėte visas šiame pasaulyje egzistuojančias dietas, tačiau vis vien negalite atsikratyti perteklinio svorio, nenusiminkite - yra dar viena naujoviška alternatyva. Tiesa, norint ja pasinaudoti, save reikės pasmerkti šiokioms tokioms...


Gyvenimas šalia sergančiojo cukriniu diabetu

Gyvenimas šalia sergančiojo cukriniu diabetu

"Gyvename miestelyje, kur daugelis vieni kitus pažįsta. Neseniai mano penkiasdešimties metų tėvui diagnozavo cukrinį diabetą. Liga buvo nustatyta tik tuomet, kai jam teko daryti operaciją. Šiuo metu jam paskirtas leidžiamas insulinas. Tėtis...


Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Tyrimais nustatyta, kad motinos, kurios nori, kad jų vaikai mėgtų daržoves, turėtų pačios jas valgyti nėštumo laikotarpiu. Daugybė tėvų kovoja su savo vaikų nenoru valgyti daržoves. Tačiau mokslininkai mano, kad mamos pratinti vaikus valgyti...


Apie "blogųjų" ir "gerųjų" riebalų poveikį žmogaus organizmui

Apie "blogųjų" ir "gerųjų" riebalų poveikį žmogaus organizmui

Daugelis suaugusio žmogaus audinių ir organų, didėjant kūno svoriui, kaupia riebalus. Jei tai daro riebalinis audinys ir gausėja bei storėja riebalinių klosčių ant pilvo, nugaros, nusileidžia pažandė, tai suprantama, nes tokia riebalinio audinio...


Mažiausiai streso patiria Švedijos verslininkai

Mažiausiai streso patiria Švedijos verslininkai

Verslu Švedijoje užsiimti ramiausia: šios šalies verslininkai - priešingai nei kinai ar meksikiečiai - įtampos darbe beveik nejaučia. Taip skelbia Švedijos naujienų portalas thelocal.se, kuris remiasi JAV konsultacijų firmos "Grant...


Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

Pradėkite valgyti neriebų maistą, o taukus, sviestą bei margariną keiskite alyvų aliejumi. Nevalgykite daug kiaušinių, o jei labai juos mėgstate, valgykite mažiau nei po tris per savaitę. Kadangi cholesterolio yra tik kiaušinių tryniuose, ką nors...


Ko nežinome apie homeopatiją?

Ko nežinome apie homeopatiją?

Homeopatija - šiuolaikinė liaudies medicina, kuri nekenkia organizmui ir išgydo visas ligas, ar pseudomokslas, kuris nėra pranešnis negu gydymas placebo ar tiesiog įtaiga? Žmonės šiems preparatams priskiria būtų ir nebūtų savybių. Daugelio...


Prakaito išsiskyrimą skatina ir kava, ir vaistai

Prakaito išsiskyrimą skatina ir kava, ir vaistai

Žmogaus kūnas nuolat prakaituoja. Tai normalus ir būtinas termoreguliacijos reiškinys, sustiprėjantis karštyje ir tuomet, kai nervinamės. Gausaus prakaitavimo priežastimi gali būti nutukimas, smarkiai aptempti ar sintetiniai drabužiai, nepatogūs...


Ilgiausiai gyvena apkūnoki žmonės

Ilgiausiai gyvena apkūnoki žmonės

Medicinos ekspertai jau seniai įspėja apie antsvorio keliamą pavojų sveikatai, tačiau nauja Japonijos tyrėjų studija rodo, kad pernelyg mažas svoris yra dar pavojingesnis ir kad ilgiausiai gyvena apkūnoki žmonės. Pasak studijos autorių, žmonės,...


Trumpai apie Ajurvedos mokslą

Trumpai apie Ajurvedos mokslą

AJURVEDA – tai Indijos holistinė medicinos sistema. Susiformavusi maždaug prieš 5 tūkstančius metų Ajurveda yra laikoma seniausiu pasaulyje žinomu medicinos mokslu. Žodis "Ajurveda" sudarytas iš dviejų sanskrito kalbos žodžių: ājus...


Mus skatina tik hedonistiniai malonumai?

Mus skatina tik hedonistiniai malonumai?

Dažniausiai žmonių svarbiausius spendimus nulemia hedonistinių malonumų vaikymasis, mano mokslininkai. Priminsime, jog hedonizmas yra filosofija, teigianti, kad malonumas yra svarbiausias dalykas, vienintelis gėris ir galutinis žmonijos tikslas....


Kaip galima numalšinti migrenos skausmus?

Kaip galima numalšinti migrenos skausmus?

Mokslininkai atrado būdą kaip "išjungti" galvos skausmus. Oksfordo universiteto tyrėjai surado geną, kuris veikia kaip skausmo termostatas smegenyse. Kaip rašo telegraph.co.uk, šis geno atradimas gali turėti didelės įtakos kuriant naujus...


Lietuvoje daugėja užsikrėtusių ŽIV ir sergančių tuberkulioze žmonių

Lietuvoje daugėja užsikrėtusių ŽIV ir sergančių tuberkulioze žmonių

Pastaraisiais metais Lietuvoje daugėja užsikrėtusiųjų dviguba infekcija – žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) ir tuberkulioze. Lietuvos AIDS centro duomenimis, 2006 m. tokių žmonių buvo nustatyta 13, 2007 m. – 21, 2008 m. – 20....


Aklumą išgydyti gali kontaktiniai lęšiai

Aklumą išgydyti gali kontaktiniai lęšiai

Aklumas gali būti išgydomas padedant kontaktiniuose lęšiuose auginamoms kamieninėms ląstelėms, teigia mokslininkai. Anot tyrėjų, šis atradimas gali "smarkiai pagerinti" ragenos traumą dėl ligos ar sužeidimų patyrusių pacientų regėjimą,...


Ar galima deginti krūtinę?

Ar galima deginti krūtinę?

"Atostogausiu prie jūros, kur yra uždarų paplūdimių, žodžiu, visos sąlygos lygiai ir gražiai įdegti. Labai nemėgstu, kai gražiai įrudus lieka balta krūtinė, bet visi kaip susitarę gąsdina melanomomis ir kitomis negandomis. Juolab, ant...


Depresijos atsiradimą lemia ir darbe patirtas stresas

Depresijos atsiradimą lemia ir darbe patirtas stresas

Tokie rezultatai paaiškėjo po Higienos instituto atliktų tyrimų,aprašytų Jelenos Stanislavovienės disertacijoje. Atliktų tyrimų tikslas – išsiaiškinti, kokiepsichosocialiniai darbo veiksniai gali būti siejami su depresiją. Vieno šių...


Ką reikia žinoti apie vaistažolių vartojimą, jei rengiatės operacijai

Ką reikia žinoti apie vaistažolių vartojimą, jei rengiatės operacijai

Čikagos universiteto mokslininkai paskelbė rekomendacijas gydytojams ir pacientams apie tai, kokios vaistažolės gali būti pavojingos tiems ligoniams, kurie ruošiasi operacijai. "Ruošdami pacientą operacijai gydytojai turėtų išsiaiškinti, ar...


Česnakas gali smarkiai sumažinti plaučių vėžio tikimybę

Česnakas gali smarkiai sumažinti plaučių vėžio tikimybę

Mokslininkai nustatė, kad česnakas turi sveikatai ypač naudingų savybių – vartojamas žalias jis mažina plaučių vėžio riziką iki 44 proc., rašoma pranešime žiniasklaidai. Kinijos Jiangsu provincijos ligų kontrolės ir prevencijos centro...


Vienas lauke ne karys

Vienas lauke ne karys

Šaltuoju metu laiku iš vaistinių lentynų yra graibstomi preparatai su vitaminu C. Nuo ankstyvos vaikystės mums žinomas šio „saulės vitamino“ poveikis sveikatai ir imunitetui. Tačiau mažai kas susimąsto, jog vitaminas C netektų pusės...


Kava gali sumažinti gimdos vėžio tikimybę

Kava gali sumažinti gimdos vėžio tikimybę

Jei moterys per dieną išgeria bent du puodukus kavos, joms rizika susirgti gimdos vėžiu yra mažesnė, rodo Švedijoje atliktas tyrimas. Kavos su kofeinu vartojimas gimdos vėžio tikimybę ypač sumažino antsvorio turinčioms ir nutukusioms moterims,...


ŽIV ir uodai

ŽIV ir uodai

Ar uodas, prisisiurbęs žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užkrėsto žmogaus kraujo, gali šią infekciją perduoti kitam asmeniui? Seniai įrodyta, kad jokiais būdais jokie uodai, jokie vabzdžiai ŽIV neplatina. Šio viruso plitimo keliai gerai žinomi,...


"Tylusis žudikas" ieško aukų

"Tylusis žudikas" ieško aukų

Spalio 1-oji yra skiriama atkreipti dėmesį į vieną pagrindinių kepenų virusinių susirgimų - hepatitą. Jis dar vadinamas "tyliuoju žudiku", nes žmonių, nešiojančių hepatitą B ir C daugėja. Bet jie patys apie tai nežino. Žmogus gali būti...


Profesinės ligos kankina darbininkus

Profesinės ligos kankina darbininkus

Sergamumas profesinėmis ligomis Lietuvoje nuo 1995 iki 2006 m. padidėjo beveik 4 kartus, nuo 370 iki 1447 atvejų. Po to per dvejus metus sumažėjo iki 1030, pernai užregistruoti 846 profesinių ligų atvejai. Labiausiai sergama kaulų ir raumenų,...


Patalpų mikroklimatas ir sveikata

Patalpų mikroklimatas ir sveikata

Vilniaus visuomenės sveikatos centrą pastarosiomis dienomis pasiekia dažni daugiabučių namų gyventojų nusiskundimai dėl žemos patalpų temperatūros butuose, ir ne todėl, kad patalpos nepakankamai šildomos, o dėl kai kurių gyventojų noro gyventi...


Kas įspėja apie gresiantį pavojų?

Kas įspėja apie gresiantį pavojų?

Skausmas ir kraujo su išmatomis pasirodymas - tai pagrindiniai storosios žarnos ir išangės ligų pasireiškimo požymiai. Vienas iš simptomų ar abu kartu suteikia juos patiriančiam asmeniui didelį diskomfortą, tačiau jis neretai iš pradžių nekreipia...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9