Gruodžio 5d. Sekmadienis

Gyvenimo malonumas... geras miegas

Peržiūrų skaičius: 31836
Gyvenimo malonumas... geras miegas

30–60 metų žmogui pakanka 7–8 valandų nakties miego. Dėl įtempto gyvenimo — sunkaus darbo, nuolatinių stresų ar blogų tarpusavio santykių ir panašiai — miegas sutrumpėja. Atlikus tyrimus nustatyta, kad 4 žmonės iš 10 paaukodami miegą tvarko neatidėliotinus ar būtinus reikalus. Jeigu nuolat miegi mažiau negu privalu, Tavo organizmas ima sekti. Jei trūksta bent valandos ar pusantros miego, budrumas dieną sumažėja net 33 proc. Jei trūksta 4 valandų miego, kitaip tariant, dvi dienas iš eilės miegi tik po 6 valandas, reakcija gali sulėtėti 10–15 proc.

7 priežastys, kodėl reikia gerai išsimiegoti

1. Gerėja atmintis. Sutrikdžius miegą, susilpnėja trumpalaikė atmintis. Miegas stiprina atmintį panašiai kaip svorių kilnojimas stiprina raumenis.

2. Organizmas susigrąžina jėgas. Miego metu organizme cirkuliuoja 70 proc. kasdieninės augimo hormono dozės. Šis hormonas gerina odos regeneraciją, stiprina kaulus ir raumenis.

3. Didėja organizmo atsparumas šalčiui. Sutrumpėjus nakties miegui, mažiau gaminasi su ligomis kovojančių imuniteto ląstelių.

4. Mažėja kraujo spaudimas. Ir priešingai — dėl miego stokos kraujospūdis gali padidėti.

5. Didėja atidumas. Nemigos kamuojami žmonės beveik du kartus dažniau patenka į automobilių avarijas. Net 31 proc. visų vairuotojų bent kartą gyvenime prie vairo yra užmigę.

6. Vystosi gabumai. Pailsėjęs žmogus lengviau sugeba spręsti įvairias problemas.

7. Geriau jaučiamas pasitenkinimas. Gerai išmiegojęs naktį, būsi laimingesnis. O jei miego per mažai (mažiau nei 6 valandos) arba per daug (daugiau nei 10 valandų), kankins nuovargis ir bloga nuotaika.

MIEGO SUTRIKIMAI

PERTRAUKTAS MIEGAS

Gan dažnai žmonės nesunkiai užmiega, bet naktį nuolat prabunda. Tiesa, po to milijoną kartų apsiverčia nuo vieno šono ant kito, kol vėl užmiega. Minėtam prabudimui dažniausiai įtakos turi šios priežastys: įtempta diena, patirtas stresas, pasikartojanti hipoglikemija (kai staiga sumažėja cukraus kiekis kraujyje ir žmogus prabunda).

Kodėl?

Tau taip nutiko pirmą kartą? Tada greičiausiai miegi ne savo namuose, o galbūt esi komandiruotėje. Apklausus britų vyrus paaiškėjo, kad 49 proc. jų komandiruotės metu viešbučiuose užmiega kur kas blogiau nei namuose, 51 proc. apskritai mažiau miega, 31 proc. dažnai nubunda naktį be jokios priežasties, o miego kokybė maždaug 50 proc. prastesnė. Ir net ¾ vyrų grįžta namo labai išvargę.

NEMIGA

Jei prieš užmigdamas pusvalandį vartaisi, vadinasi, sergi tam tikra nemigos forma. Dažniausiai pasitaikanti nemigos priežastis — baimė ir nerimas. Tai dirgina nervų sistemą, smegenys siunčia informaciją antinksčiams, kurie skatina adrenalino gaminimąsi. Tampi žvalesnis ir naktį prabundi. Tiesa, jei miegi trumpai ir negiliai, bet jautiesi puikiai, nemiga Tau negresia. Ir priešingai — jei miego stoka trukdo darbui ir pablogėja sveikata, tuomet diagnozuojama nemiga.

PATARIMAI, jei esi nemigos auka

Paguosime, kad nemiga ištinka kiekvieną, ir jeigu tai nepasikartoja daugiau kaip vieną du kartus per mėnesį, gali pamėginti su ją kovoti "namų sąlygomis".

1. Negali užmigti — nekankink organizmo, atsikelk, dirbk arba skaityk tol, kol apims snaudulys.

2. Atpalaiduok visus raumenis ir pamėgink "uždaryti" mintis. Paeiliui, kaip failus kompiuterio monitoriuje.

3. Sporto salėje dirbk tiek, kad nebeliktų šansų "neišsijungti" iš nuovargio.

4. Seksas — puiki atsipalaidavimo priemonė. Net jeigu nėra partnerės...

KOŠMARAI

Juos ar blogus sapnus žmogus dažniausiai sapnuoja greitų akių judesių miego fazės metu ir paprastai ryte. Kitaip tariant, penktoje (paskutinėje) miego fazėje, kai akys po užmerktais vokais juda, o smegenys vėl yra aktyvios. (Beje, šioje fazėje dažniau prabundama, todėl ir sapnus geriau prisimename.) Blogi sapnai labai dažnai reiškia, kad turi psichologinių problemų ar kitų bėdų. Pavyzdžiui, kam nors esi skolingas ir niekaip neprisiruoši tos skolos grąžinti. Problemas išsprendus, košmarai dažniausiai nebekankina. Košmarus provokuoja ir karštinė (kai turi temperatūros), taip pat vartojant psichotropinius preparatus, kai patiri fizinį diskomfortą (pavyzdžiui, nugulėjai kurią nors kūno dalį).

PATARIMAI, norinčiam išsivaduoti iš košmarų

1. Jei esi gan jautrių ir lengvai pažeidžiamų nervų, prieš miegą neskaityk baisių knygų ir nežiūrėk siaubo filmų. Geriausia, kad miegamajame nebūtų jokių informaciją skleidžiančių priemonių.

2. Vakarieniaudamas nepersivalgyk, be to, valgyk ne vėliau nei 2 valandos prieš miegą. Beje, vėlai vakare nevalgyk fermentinio sūrio, nes kažkodėl būtent jis trikdo ramų miegą.

3. Psichoterapija arba hipnozė taip pat gali padėti įveikti pagrindinę košmarų priežastį.

KAS DAR?

Naktį nutinka ir daugiau keistokų dalykų.

1. Kalbėjimas per miegus. Dažniausiai užklumpa negiliose — pirmojoje ir antrojoje — miego stadijose. Akys užmerktos. Apie ką kalbėjo, kalbantysis dažniausiai neturi žalio supratimo. Per miegus kalbame ne taip jau retai: apie 5 proc. suaugusiųjų per miegus pliurpia nuolat. Manoma, kad to gydyti nereikia, nes jis yra nepiktybinis, nekenkia nei Tau, nei aplinkiniams.

2. Vaikščiojimas per miegus. Ypač dažnas pirmąjį nakties trečdalį. Miegantysis gali pakilti iš lovos, vaikščioti bet kur ir daryti bet ką: pradedant šaldytuvo tuštinimu ir baigiant vakar pamestos sagos ieškojimu. Seansas trunka nuo kelių sekundžių iki 10 minučių. Ryte "keliauninkas" nieko neprisimena. Jei problema rimta, vertėtų kreiptis į psichoterapeutą.

3. Lunatizmas. Tai vaikščiojimo per miegus rūšis, pavojinga aplinkiniams. Ištinka vadinamojoje REM fazėje, kai smegenys pradeda savo nuožiūra, be Tavo įsikišimo, valdyti raumenis. Jei lunatikas atrodo susijaudinęs ir įsitempęs, prie jo geriau nesiartinti. Jei ne, gali atsargiai paimti jį už rankos ir nuvesti iki lovos šnibždėdamas ką nors raminamo. Nors lunatizmas nėra gydomas, bet įmanoma padaryti, kad priepuoliai būtų retesni.

4. Bruksizmas. Nors tai vaikiška liga, bet yra ir suaugusiųjų, kurie mėgsta pagriežti dantimis. Paprastai periodiškai: kartą per sekundę. Vienas seansas trunka iki 8 sekundžių. O paskui pasikartoja. Priežastys nežinomos. Negydomas.

MIEGO TESTAS

Pagrindiniai požymiai, rodantys, kad Tau reikia daugiau miego.

1. Sunku prabusti net skambant laikrodžiui, o paspaudęs mygtuką vėl užmiegi.

2. Prisimeni, kad prieš kelerius metus turėjai gerokai daugiau energijos.

3. Atmintis ir protinis aktyvumas nėra tokie stiprūs, kokie galėtų būti.

4. Ilgai miegi (dažniausiai iki pietų) savaitgaliais.

5. Dieną negali apsieiti be kelių puodelių stiprios kavos, arbatos, didelės dozės nikotino ir kitų stimuliatorių.

6. Jei darbas gan monotoniškas ir nuobodus, pradedi snausti.

7. Užmiegi žiūrėdamas televizorių.

8. Kiekvieną rytą labai sunku išlipti iš lovos.

9. Dienos metu kankina žiovulys.

10. Pritrūksta natūralios energijos.

11. Po akimis atsirado tamsūs ratilai.

Jei teigiamai atsakei į du ar daugiau teiginių, atrodo, Tau nepakanka miego. Todėl dabar gali išsiaiškinti, kiek miego Tau reikia. Pasirink laiką, kad galėtum miegoti 8 valandas. Nustatyk tikslų kitos savaitės gulimo ir kėlimosi režimą. Jei dienos metu vis dar jautiesi apsnūdęs, kiekvieną savaitę miego laiką ilgink 15–30 minučių tol, kol prabusi be žadintuvo ir visą dieną būsi žvalus. Jei jautiesi puikiai, tačiau reikia žadintuvo, tikriausiai esi prikeliamas natūralaus miego ciklo pabaigoje. Idealiausias atvejis, kai prabundi tuo pačiu laiku be žadintuvo.

Kava mažina insulto pavojų, teigia mokslininkai

Kava mažina insulto pavojų, teigia mokslininkai

Trys kavos puodeliai per dieną 20 procentų sumažina insulto pavojų. Tokią išvadą priėjo Madrido autonominio universiteto mokslininkai, atlikę plataus masto tyrimus, trukusius 24 metus. Su jų rezultatais supažindina Londono laikraštis "The...


Karaliaus gėlės sukėlė astmos priepuolius

Karaliaus gėlės sukėlė astmos priepuolius

Kai išimties tvarka - Švedijos karaliaus Carlo XVI Gustafo vizito proga - į ligoninę leista įnešti gėlių, kelis ligonius ištiko sunkūs astmos priepuoliai. Kaip praneša Švedijos naujienų portalas thelocal.se, karaliaus vizito proga...


Hipertonija – neturtingųjų liga

Hipertonija – neturtingųjų liga

Mokslininkai iš Stokholmo nustatė, kad suaugusiems, kurie, būdami vaikai, auga nepasiturinčiose šeimoje, padidėja rizika susirgti hipertonija. Švedai analizavo 1926–1958 metais šalyje gimusių 12 000 dvynukų susirgimų hipertonija duomenis,...


Restoranų ir kavinių maistas skatina širdies kraujagyslių ligas

Restoranų ir kavinių maistas skatina širdies kraujagyslių ligas

Dauguma dirbančių žmonių kasdien priversti pasikliauti restoranų, greito maisto įstaigų bei kitų užeigų samprata apie sveiką maistą. Jungtinėje Karalystėje 16-oje restoranų ištyrus 96 patiekalus nustatyta, kad žmogus, užsisakęs vieną patiekalą,...


Kola gali būti ir paralyžiaus priežastis

Kola gali būti ir paralyžiaus priežastis

Medikai perspėja, kad besaikis kolos vartojimas gali būti tiek protinių ligų, tiek raumenų paralyžiaus priežastis. BBC rašo, kad dėl kolos kraujyje smarkiai sumažėja kalio, o tai esą gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus. JAV medikai, savo...


Laikantis dietos, svarbu neužmiršti vitaminų

Laikantis dietos, svarbu neužmiršti vitaminų

Antsvorį turintiems žmonėms svarstant, kokią dietą pasirinkti, mitybos specialistai ragina neužmiršti, kad organizmas gali netekti ne tik nereikalingų riebalų, bet ir itin svarbių medžiagų. Populiariausios dietos paprastai riboja viso suvartojamo...


Širdies smūgis nenužudo lytinio gyvenimo

Širdies smūgis nenužudo lytinio gyvenimo

Žmonės, kurie patyrė širdies priepuolį, bijo mylėtis, todėl norint susigrąžinti ankstesnį lytinį gyvenimą svarbus ir mediko vaidmuo. Naujieji tyrimai atskleidė, kad daugelis žmonių, kurie patyrė širdies priepuolį, labai bijojo, kad visam gyvenimui...


Parduotuvės dešrelių negalima kepti ant laužo

Parduotuvės dešrelių negalima kepti ant laužo

Maisto kokybę kontroliuojantys specialistai sako, kad parduotuvėse parduodamos rūkytos dešrelės netinkamos kepti ant laužo. Mat šiuose gaminiuose esantys konservantai kepant virsta žmogaus sveikatai pavojinga medžiaga. Tačiau gamintojai neprivalo...


Vėjaraupiai – dažnai pasitaikanti pavojinga liga

Vėjaraupiai – dažnai pasitaikanti pavojinga liga

Vėjaraupiai – dažnai pasitaikanti virusinė liga, kuria užsikrečia apie 95 proc. visų pasaulio gyventojų. Prieš keletą metų pradėjęs mažėti Kauno miesto gyventojų sergamumo vėjaraupiais rodiklis praėjusiais metais vėl padidėjo. Kauno...


Juodoji arbata padeda kovoti su diabetu

Juodoji arbata padeda kovoti su diabetu

Didžiosios Britanijos Aging Cell žurnale išspausdinti Škotijos Dandžio universiteto mokslininkų atliktų tyrimų rezultatai, kuriuose teigiama, kad geriant juodąją arbatą galima išvengti cukrinio diabeto. Tyrinėtojai teigia, kad juodoji arbata gali...


Ar verta vartoti svorio mažinimo tabletes?

Ar verta vartoti svorio mažinimo tabletes?

Ar svorio mažinimo tabletės veikia? Šiais laikais daugelis svorio metimo ekspertų savo klientams pataria naudoti svorio mažėjimą skatinančius preparatus. Ir nors tokias tabletes galima rasti beveik kiekvienoje parduotuvėje, žmonės turėtų atsargiau...


Plačiau šypsosiesi – ilgiau gyvensi, rodo tyrimas

Plačiau šypsosiesi – ilgiau gyvensi, rodo tyrimas

Kuo plačiau šypsosis, kuo gilesnės raukšlės susidarys aplink akis, tuo, tikėtina, ilgiau žmogus gyvens, rodo šią savaitę paskelbtas tyrimas. Ernesto Abelio vadovaujami mokslininkai iš Wayne'o valstijos universtiteto ištyrė 230 JAV...


Pykite - tai naudinga sveikatai

Pykite - tai naudinga sveikatai

Pykti, širsti ir rėkti – sveika. Tokia forma išreikštos emocijos, anot mokslininkų, mažina įtampą ir nerimą. Atrodo, kad šis mokslininkų teiginys prieštarauja sveikam protui ir logikai, tačiau kaip praneša dailymail.co.uk, mokslininkai...


Litis - raktas į gyvenimą

Litis - raktas į gyvenimą

Vienos medicinos universiteto mokslininkai siūlo geriamąjį vandenį praturtinti ličiu, kurio net ir nedidelis kiekis gerina žmonių nuotaiką, ir tokiu būdu sumažinti savižudybių skaičių. Psichoterapijoje šis metalas taikomas jau seniai, tačiau...


Jonizuoto vanduo išvalo organizmą

Jonizuoto vanduo išvalo organizmą

Užteršta gamta, žalingi mitybos įpročiai, stresinės situacijos trikdo medžiagų apykaitą organizme ir jame susidarančių atliekų pašalinimą. Rūgštinės medžiagų apykaitos atliekos – cholesterolis, inkstų akmenys, šlapimo rūgšties druskos...


Paprasta kavos puodelių aritmetika

Paprasta kavos puodelių aritmetika

Kava gardžiuojamės ne tik dėl malonaus skonio, bet ir tikėdamiesi, kad būsime darbingesni bei geriau nusiteikę. Kita vertus, daugelis mano, esą šis gėrimas nedera prie tinkamos mitybos ir visiškai jo atsisako. O ką apie kavą sako mokslas?...


Pašalinis navigacijos poveikis

Pašalinis navigacijos poveikis

Australijoje atliktos sociologinės vairuotojų, naudojančių navigacijos sistemas, apklausos rezultatai liudija, kad daugeliui automobilininkų šis civilizacijos stebuklas yra mirtinai pavojingas. Tyrimą užsakiusios draudimo kompanijos AAMI atstovai...


Kaip amžius lemia seksualines moterų problemas?

Kaip amžius lemia seksualines moterų problemas?

Skirtingo amžiaus moterys nevienodai mylisi ir sekso metu patiria skirtingus pojūčius. Amžius gali turėti įtakos ir moterų baimėms lytinio akto metu. 18 – 30 metų moterys dažniausia skundžiasi, kad joms sunku pasiekti orgazmą, o vyresnio...


Išaugo Rota viruso grėsmė

Išaugo Rota viruso grėsmė

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad sergamumas šia žarnyno infekcija žiemos pabaigoje kasmet būna didžiausias. Per du mėnesius užregistruota per 20 infekcijos protrūkių. Anot specialistų, apsisaugoti nuo rota viruso padeda skiepai ir...


Stabligė: kaip kaulus laužančią ligą įveikė 80 - metė moteris?

Stabligė: kaip kaulus laužančią ligą įveikė 80 - metė moteris?

Ligą sukeliančios bakterijos neišnyksta ir sukelia labai sunkias ligas. Vieną tokių – stabligę, kuria sergant nuo raumenų traukulių lūžta kaulai ir nyra sąnariai, įveikė 80-metė moteris. Daili moteris, sėdėjusi gėlių primerktame kambaryje...


Vyrai pagirias jaučia keturis kartus dažniau nei moterys

Vyrai pagirias jaučia keturis kartus dažniau nei moterys

Naujo tyrimo duomenimis, kas antrą Lietuvos gyventoją per pastarąjį pusmetį dažniau ar rečiau kamavo pagirios. Vyrai jas jaučia keturis kartus dažniau nei moterys. Per pastarąjį pusmetį Lietuvoje alkoholį vartojo 70 proc. gyventojų, kurių pusė...


Skiepų reikšmė užkrečiamųjų ligų profilaktikoje

Skiepų reikšmė užkrečiamųjų ligų profilaktikoje

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad nuo daugelio užkrečiamųjų ligų galima apsisaugoti laiku pasiskiepijus. Skiepijimas yra toks efektyvus, kad baigiame pamiršti, kuo pasireiškia tos ligos, nuo kurių vaikus apsaugo skiepai....


Kodėl orgazmas vadinamas mažąja mirtimi?

Kodėl orgazmas vadinamas mažąja mirtimi?

Orgazmo metu širdis plaka stipriau, o besimylintys žmonės kelioms akimirkoms praranda savitvardą. Ar tai mitas? Mokslininkai pateikia 16 faktų apie orgazmą. 1. Įvairūs tyrimai įrodė, jog vyrai, du tris kartus per savaitę patiriantys orgazmą,...


Ekspertai: nauja epidemija prasidės nuo gyvulių

Ekspertai: nauja epidemija prasidės nuo gyvulių

Iš besivystančių šalių Vakarus gali pasiekti dar nematytos epidemijos, perspėja sveikatos apsaugos ekspertai. Kai kurie iš jų mano, kad sunkus ūminis respiracinis sindromas (angl. SARS) - tik repeticija prieš kur kas baisesnę epidemiją, rašo JAV...


Manoma, jog kukurūzų spragėsių sudedamoji dalis sukelia plaučių ligas

Manoma, jog kukurūzų spragėsių sudedamoji dalis sukelia plaučių ligas

Naujausiame "Sage" žurnalo numeryje išspausdintas straipsnis, kuriame teigiama, jog viename kukurūzų spragėsių fabrike nustatytas itin dažnas darbuotojų sirgimas plaučių ligomis. Susidomėję šiais duomenimis, mokslininkai ištyrė diacetilą...


Kuriose Lietuvos vietose sveikiausia gyventi ir oras švariausias?

Kuriose Lietuvos vietose sveikiausia gyventi ir oras švariausias?

Prieš keletą metų Lietuvoje suaktyvėjusi tendencija iš didžiųjų miestų keltis į priemiesčius pirmiausiai susijusi noru gyventi ekologiškesnėmis sąlygomis bei kvėpuoti švaresniu oru. Tačiau ar priemiesčiai, kurie kuo toliau, tuo labiau darosi...


Skirtingam amžiaus periodui – skirtingi maisto papildai

Skirtingam amžiaus periodui – skirtingi maisto papildai

Kasdien žmogaus organizmas tam, kad palaikytų normalias savo funkcijas, turi gauti apie keturiasdešimt įvairių maisto medžiagų. Tačiau dėl nuolatinio skubėjimo rečiau valgome namie ruoštą maistą, kuris neabejotinai sveikesnis už pusfabrikačius,...


Nusilpo imunitetas? Nedelsk!

Nusilpo imunitetas? Nedelsk!

Dažniausiai žmonės imuniteto stiprinimą supranta kaip galimybę apsisaugoti nuo peršalimo ligų. Dominuoja nuomonė, jog jei ryklės gleivinės paraudimas, perštėjimas, galvos skausmas, karščiavimas ir kiti negalavimai kankina itin retai, vadinasi,...


Kokia yra vyrų ilgaamžiškumo paslaptis?

Kokia yra vyrų ilgaamžiškumo paslaptis?

Nieko naujo nepasakysime, jei paminėsime, kad dauguma moterų savo sielos žaizdas gydo vaikščiodamos po parduotuves. Tačiau Taivanio mokslininkai neseniai atliko tyrimą ir nustatė, kad panašus gydymo būdas yra veiksmingas ir vyrų atžvilgiu. Jų...


Odos priežiūra: svarbiausia "užvesti varikliuką" (receptai)

Odos priežiūra: svarbiausia "užvesti varikliuką" (receptai)

Kai sužaliuoja gamta, pražysta augalai, ir žmogui norisi būti gražesniam. Gali nutikti ir priešingai: orams atšilus veidą gali išberti arba išsausėja oda. Medikai ramina sakydami, kad valantis organizmui tai yra natūralu, tereikia nepamiršti veido...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9