Liepos 6d. Pirmadienis

Gyvenimo malonumas... geras miegas

Peržiūrų skaičius: 31836
Gyvenimo malonumas... geras miegas

30–60 metų žmogui pakanka 7–8 valandų nakties miego. Dėl įtempto gyvenimo — sunkaus darbo, nuolatinių stresų ar blogų tarpusavio santykių ir panašiai — miegas sutrumpėja. Atlikus tyrimus nustatyta, kad 4 žmonės iš 10 paaukodami miegą tvarko neatidėliotinus ar būtinus reikalus. Jeigu nuolat miegi mažiau negu privalu, Tavo organizmas ima sekti. Jei trūksta bent valandos ar pusantros miego, budrumas dieną sumažėja net 33 proc. Jei trūksta 4 valandų miego, kitaip tariant, dvi dienas iš eilės miegi tik po 6 valandas, reakcija gali sulėtėti 10–15 proc.

7 priežastys, kodėl reikia gerai išsimiegoti

1. Gerėja atmintis. Sutrikdžius miegą, susilpnėja trumpalaikė atmintis. Miegas stiprina atmintį panašiai kaip svorių kilnojimas stiprina raumenis.

2. Organizmas susigrąžina jėgas. Miego metu organizme cirkuliuoja 70 proc. kasdieninės augimo hormono dozės. Šis hormonas gerina odos regeneraciją, stiprina kaulus ir raumenis.

3. Didėja organizmo atsparumas šalčiui. Sutrumpėjus nakties miegui, mažiau gaminasi su ligomis kovojančių imuniteto ląstelių.

4. Mažėja kraujo spaudimas. Ir priešingai — dėl miego stokos kraujospūdis gali padidėti.

5. Didėja atidumas. Nemigos kamuojami žmonės beveik du kartus dažniau patenka į automobilių avarijas. Net 31 proc. visų vairuotojų bent kartą gyvenime prie vairo yra užmigę.

6. Vystosi gabumai. Pailsėjęs žmogus lengviau sugeba spręsti įvairias problemas.

7. Geriau jaučiamas pasitenkinimas. Gerai išmiegojęs naktį, būsi laimingesnis. O jei miego per mažai (mažiau nei 6 valandos) arba per daug (daugiau nei 10 valandų), kankins nuovargis ir bloga nuotaika.

MIEGO SUTRIKIMAI

PERTRAUKTAS MIEGAS

Gan dažnai žmonės nesunkiai užmiega, bet naktį nuolat prabunda. Tiesa, po to milijoną kartų apsiverčia nuo vieno šono ant kito, kol vėl užmiega. Minėtam prabudimui dažniausiai įtakos turi šios priežastys: įtempta diena, patirtas stresas, pasikartojanti hipoglikemija (kai staiga sumažėja cukraus kiekis kraujyje ir žmogus prabunda).

Kodėl?

Tau taip nutiko pirmą kartą? Tada greičiausiai miegi ne savo namuose, o galbūt esi komandiruotėje. Apklausus britų vyrus paaiškėjo, kad 49 proc. jų komandiruotės metu viešbučiuose užmiega kur kas blogiau nei namuose, 51 proc. apskritai mažiau miega, 31 proc. dažnai nubunda naktį be jokios priežasties, o miego kokybė maždaug 50 proc. prastesnė. Ir net ¾ vyrų grįžta namo labai išvargę.

NEMIGA

Jei prieš užmigdamas pusvalandį vartaisi, vadinasi, sergi tam tikra nemigos forma. Dažniausiai pasitaikanti nemigos priežastis — baimė ir nerimas. Tai dirgina nervų sistemą, smegenys siunčia informaciją antinksčiams, kurie skatina adrenalino gaminimąsi. Tampi žvalesnis ir naktį prabundi. Tiesa, jei miegi trumpai ir negiliai, bet jautiesi puikiai, nemiga Tau negresia. Ir priešingai — jei miego stoka trukdo darbui ir pablogėja sveikata, tuomet diagnozuojama nemiga.

PATARIMAI, jei esi nemigos auka

Paguosime, kad nemiga ištinka kiekvieną, ir jeigu tai nepasikartoja daugiau kaip vieną du kartus per mėnesį, gali pamėginti su ją kovoti "namų sąlygomis".

1. Negali užmigti — nekankink organizmo, atsikelk, dirbk arba skaityk tol, kol apims snaudulys.

2. Atpalaiduok visus raumenis ir pamėgink "uždaryti" mintis. Paeiliui, kaip failus kompiuterio monitoriuje.

3. Sporto salėje dirbk tiek, kad nebeliktų šansų "neišsijungti" iš nuovargio.

4. Seksas — puiki atsipalaidavimo priemonė. Net jeigu nėra partnerės...

KOŠMARAI

Juos ar blogus sapnus žmogus dažniausiai sapnuoja greitų akių judesių miego fazės metu ir paprastai ryte. Kitaip tariant, penktoje (paskutinėje) miego fazėje, kai akys po užmerktais vokais juda, o smegenys vėl yra aktyvios. (Beje, šioje fazėje dažniau prabundama, todėl ir sapnus geriau prisimename.) Blogi sapnai labai dažnai reiškia, kad turi psichologinių problemų ar kitų bėdų. Pavyzdžiui, kam nors esi skolingas ir niekaip neprisiruoši tos skolos grąžinti. Problemas išsprendus, košmarai dažniausiai nebekankina. Košmarus provokuoja ir karštinė (kai turi temperatūros), taip pat vartojant psichotropinius preparatus, kai patiri fizinį diskomfortą (pavyzdžiui, nugulėjai kurią nors kūno dalį).

PATARIMAI, norinčiam išsivaduoti iš košmarų

1. Jei esi gan jautrių ir lengvai pažeidžiamų nervų, prieš miegą neskaityk baisių knygų ir nežiūrėk siaubo filmų. Geriausia, kad miegamajame nebūtų jokių informaciją skleidžiančių priemonių.

2. Vakarieniaudamas nepersivalgyk, be to, valgyk ne vėliau nei 2 valandos prieš miegą. Beje, vėlai vakare nevalgyk fermentinio sūrio, nes kažkodėl būtent jis trikdo ramų miegą.

3. Psichoterapija arba hipnozė taip pat gali padėti įveikti pagrindinę košmarų priežastį.

KAS DAR?

Naktį nutinka ir daugiau keistokų dalykų.

1. Kalbėjimas per miegus. Dažniausiai užklumpa negiliose — pirmojoje ir antrojoje — miego stadijose. Akys užmerktos. Apie ką kalbėjo, kalbantysis dažniausiai neturi žalio supratimo. Per miegus kalbame ne taip jau retai: apie 5 proc. suaugusiųjų per miegus pliurpia nuolat. Manoma, kad to gydyti nereikia, nes jis yra nepiktybinis, nekenkia nei Tau, nei aplinkiniams.

2. Vaikščiojimas per miegus. Ypač dažnas pirmąjį nakties trečdalį. Miegantysis gali pakilti iš lovos, vaikščioti bet kur ir daryti bet ką: pradedant šaldytuvo tuštinimu ir baigiant vakar pamestos sagos ieškojimu. Seansas trunka nuo kelių sekundžių iki 10 minučių. Ryte "keliauninkas" nieko neprisimena. Jei problema rimta, vertėtų kreiptis į psichoterapeutą.

3. Lunatizmas. Tai vaikščiojimo per miegus rūšis, pavojinga aplinkiniams. Ištinka vadinamojoje REM fazėje, kai smegenys pradeda savo nuožiūra, be Tavo įsikišimo, valdyti raumenis. Jei lunatikas atrodo susijaudinęs ir įsitempęs, prie jo geriau nesiartinti. Jei ne, gali atsargiai paimti jį už rankos ir nuvesti iki lovos šnibždėdamas ką nors raminamo. Nors lunatizmas nėra gydomas, bet įmanoma padaryti, kad priepuoliai būtų retesni.

4. Bruksizmas. Nors tai vaikiška liga, bet yra ir suaugusiųjų, kurie mėgsta pagriežti dantimis. Paprastai periodiškai: kartą per sekundę. Vienas seansas trunka iki 8 sekundžių. O paskui pasikartoja. Priežastys nežinomos. Negydomas.

MIEGO TESTAS

Pagrindiniai požymiai, rodantys, kad Tau reikia daugiau miego.

1. Sunku prabusti net skambant laikrodžiui, o paspaudęs mygtuką vėl užmiegi.

2. Prisimeni, kad prieš kelerius metus turėjai gerokai daugiau energijos.

3. Atmintis ir protinis aktyvumas nėra tokie stiprūs, kokie galėtų būti.

4. Ilgai miegi (dažniausiai iki pietų) savaitgaliais.

5. Dieną negali apsieiti be kelių puodelių stiprios kavos, arbatos, didelės dozės nikotino ir kitų stimuliatorių.

6. Jei darbas gan monotoniškas ir nuobodus, pradedi snausti.

7. Užmiegi žiūrėdamas televizorių.

8. Kiekvieną rytą labai sunku išlipti iš lovos.

9. Dienos metu kankina žiovulys.

10. Pritrūksta natūralios energijos.

11. Po akimis atsirado tamsūs ratilai.

Jei teigiamai atsakei į du ar daugiau teiginių, atrodo, Tau nepakanka miego. Todėl dabar gali išsiaiškinti, kiek miego Tau reikia. Pasirink laiką, kad galėtum miegoti 8 valandas. Nustatyk tikslų kitos savaitės gulimo ir kėlimosi režimą. Jei dienos metu vis dar jautiesi apsnūdęs, kiekvieną savaitę miego laiką ilgink 15–30 minučių tol, kol prabusi be žadintuvo ir visą dieną būsi žvalus. Jei jautiesi puikiai, tačiau reikia žadintuvo, tikriausiai esi prikeliamas natūralaus miego ciklo pabaigoje. Idealiausias atvejis, kai prabundi tuo pačiu laiku be žadintuvo.

Vienatvė – labai brangus malonumas

Vienatvė – labai brangus malonumas

Mokslininkai atliko tyrimą norėdami išsiaiškinti, kokią įtaką vienatvė daro silpnosios lyties atstovėms. Paaiškėjo, kad ji ne tik kenkia moters psichikai, bet ir atneša didelių finansinių sunkumų. Mokesčių sistema palankesnė sukūrusiems šeimas....


Žaliosios lapinės daržovės gali sumažinti diabeto tikimybę

Žaliosios lapinės daržovės gali sumažinti diabeto tikimybę

Vartojant daug žaliųjų lapinių daržovių, gali sumažėti rizika susirgti diabetu, teigia Jungtinės Karalystės mokslininkai. Jie išnagrinėjo anksčiau atliktų šešių tyrimų apie vaisių ir daržovių vartojimą duomenis ir nustatė, kad tik špinatai ir...


Energetiniai gėrimai gali sukelti priklausomybę

Energetiniai gėrimai gali sukelti priklausomybę

Alinami didelių darbo krūvių tikimės, kad išgėrus energetinio gėrimo, mus užplūs jėgos, ir gyvenimas bent trumpam prašviesės. Tačiau kai kuriose Europos šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje, prekybos centruose tokie gėrimai...


Raminamieji lėtina atsigavimą po traumų

Raminamieji lėtina atsigavimą po traumų

Yra įprasta duoti migdomųjų vaistų sužeistams kariams ar žemės drebėjimų aukoms. Pripažinta, kad tai gali kenkti sveikatai. Mokslininkai stebėjo, kaip po traumų atsigauna pelės. Jie teigia, kad raminamieji vaistai lėtina natūralius atstigavimo...


Tyrimas: plastikinių butelių medžiaga kenkia žarnynui

Tyrimas: plastikinių butelių medžiaga kenkia žarnynui

Prancūzijos mokslininkai nustatė, kad plastikinių maisto pakuočių sudėtyje esantis polimeras bisfenolis A neigiamai veikia žarnyno veiklą. Tulūzos (Prancūzija) Nacionalinis agronominių tyrimų institutas pranešė, kad jo mokslininkams pirmą kartą...


Per metus suserga devyni iš dešimties gyventojų

Per metus suserga devyni iš dešimties gyventojų

Per paskutinius 12 mėnesių bent kartą sirgo devyni iš dešimties šalies gyventojų nuo 30 iki 74 metų. Dažniausiai Lietuvos žmonės skundžiasi peršalimu ir kvėpavimo takų ligomis, taip pat galvos, raumenų skausmais bei kraujospūdžio sutrikimais. Kas...


Kaip pagelbėti reumato iškraipytai pėdai?

Kaip pagelbėti reumato iškraipytai pėdai?

Turbūt nė viena liga taip nevargina ir nedeformuoja sąnarių, kaip reumatoidinis artritas. Ši liga, prasidėjusi nedideliais smulkiųjų sąnarių rytiniais sustingimais, paprastai visada progresuoja. Todėl greičiau ar lėčiau ardomos sąnarinės kremzlės,...


Klausą sutrikdyti gali ir vaikų žaislai

Klausą sutrikdyti gali ir vaikų žaislai

Trečiadienį pasaulis mini tarptautinę kovos su triukšmu dieną. Triukšmas - ne tik didelis, bet ir nemalonus garsas, kuris žmogų erzina ar išveda iš pusiausvyros. Pasaulinė sveikatos organizacija triukšmą skirsto į tris rūšis: dienos, vakaro bei...


Labiausiai perkami maisto papildai – skirti vyrams

Labiausiai perkami maisto papildai – skirti vyrams

Nors vaistinės pastebi, kad pirkėjai tapo mažiau išlaidūs, tačiau maisto papildai, įvairūs nereceptiniai vaistai ir higienos prekės vis dar sudaro nemažą visų pirkinių dalį. "Maisto papildus pasiūlius 30 proc. mažesne kaina, jų paklausa jau...


Liemenėlė gali išgelbėti gyvybę (Video)

Liemenėlė gali išgelbėti gyvybę (Video)

Pasirodo, liemenėlė ne tik puošia. Ukrainietė mokslininkė Elena Bodnar teigia, kad liemenėlės kaušeliai gali išgelbėti gyvybę. Anot mokslininkės, liemenėlę reikia padalinti į dvi dalis, o du apatinio drabužio kaušeliai gali būti naudojami kaip...


Žvynelinė: trečdalis ligonių ja suserga dar vaikystėje

Žvynelinė: trečdalis ligonių ja suserga dar vaikystėje

Penktadienį minima Pasaulinė žvynelinės diena. Šia liga pasaulyje serga 125 mln. gyventojų, o dešimtadaliui jų išsivysto luošinis artritas. Lietuvoje Pasaulinė žvynelinės diena minima kasmet nuo 2004 metų. Šiemet specialistai nori priminti, kad...


Moterims rūkymas kenkia tris kartus labiau nei vyrams

Moterims rūkymas kenkia tris kartus labiau nei vyrams

Pirmadienį švenčiama pasaulinė diena be tabako. Kiekvienas moksleivis galės įteikti popierines gėles rūkančioms mamoms, draugėms ar mokytojoms. Rūkymas kenkia sveikatai. Faktas. Moterims rūkymas sukelia tris kartus didesnę žalą nei vyrui. Naujausi...


Šiais metais didesnis maliarijos pavojus

Šiais metais didesnis maliarijos pavojus

Pasaulinė sveikatos organizacija teigia, jog klimato reiškinys La Ninja (ispanų k. La Nina) nulėmė neįprastai drėgnas regiono sąlygas, dėl kurių gali padaugėti infekcijų ligų. Ji įspėjo šio regiono šalis atidžiau žvelgti į padidėjusį pavojų ir...


Kramtomoji guma gali sutrikdyti virškinimą

Kramtomoji guma gali sutrikdyti virškinimą

Tokio netikėto gumos poveikio kaltininkas yra sorbitolis - plačiai vartojamas saldiklis, kurio dedama gaminant kramtomąją gumą ir saldumynus. Jis veikia kaip vidurius laisvinanti medžiaga. Britanijos medicinos žurnale publikuojamame straipsnyje...


Naujuose pastatuose oras užterštas vėžį sukeliančiomis medžiagomis

Naujuose pastatuose oras užterštas vėžį sukeliančiomis medžiagomis

Tipiškas miestietis apie 70–80 proc. paros laiko praleidžia patalpose. Šiuolaikinio žmogaus gyvenimui persikeliant į uždaras patalpas, pasaulio mokslininkai vis labiau domisi patalpų oro kokybe, o blogėjanti visuomenės sveikata vis dažniau...


Alkoholis ne sumažina, o padidina sielvarto jausmą

Alkoholis ne sumažina, o padidina sielvarto jausmą

Manote, jog alus ir kiti alkoholiniai gėrimai padeda "nuskandinti" liūdesį? Naujausi Tokijo Universitete (Japonija) atlikti tyrimai rodo, jog alkoholis išties tik padeda skausmingiems išgyvenimams įsitvirtinti žmogaus atmintyje....


Kaip mylėtis vandenyje?

Kaip mylėtis vandenyje?

Seksologai mylėtis vandenyje nepataria. Tačiau tiems, kuriems labiau rūpi malonumas, o ne sveikata, mylintis vandenyje reikia kruopščiai saugotis. Portalas askmen.com pataria, kaip mylėtis vandenyje nepanardinant viso kūno ir kaip tinkamai...


Sėkmingi tarpusavio santykiai – tik įveikus praeities košmarus

Sėkmingi tarpusavio santykiai – tik įveikus praeities košmarus

Tai vis kartojasi ir kartojasi – įsimylite, rodos, tinkamą žmogų ir manote, kad šįkart viskas bus kitaip. Ne taip, kaip praeityje – dabar nekeisite savo esybės vien tam, kad įtiktumėte, pamalonintumėte, neliktumėte palikti. Bet kuomet...


Varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas - balanopostitas

Varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas - balanopostitas

Balanitas yra varpos galvutės uždegimas. Postitas yra apyvarpės uždegimas. Apyvarpė, tai laisva oda, kuri dengia varpos galvutę (jei vyras nebuvo apipjaustytas). Balanopostitas yra varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas. Balanitas gali...


Nušalimai: kaip jų išvengti?

Nušalimai: kaip jų išvengti?

Nušalimų pasitaiko net tik spaudžiant stipriam šalčiui, bet ir esant darganotam, vėjuotam orui, ypač vaikštant be pirštinių ir avint ankštus batus. Daugelis žmonių nežino, ką daryti nušalus, ir neretai norėdami padėti tik dar labiau pakenkia....


Nuo problemų – šokio žingsniu

Nuo problemų – šokio žingsniu

Vietoj psichologo konsultacijos – šokio terapijos užsiėmimai. Tam, kad susikaupę rūpesčiai išsilietų per judesį. Tačiau klaipėdiečiai tokį problemų sprendimo būdą vertina gana atsargiai. "Kūnas kartais daug iškalbingesnis nei...


Susilaikymas nuo sekso iki vestuvių – retenybė

Susilaikymas nuo sekso iki vestuvių – retenybė

Daugelyje Europos šalių susilaikymas iki vestuvių yra retenybė. Tik kas dešimta kanadietė tiki, kad susilaikymas nuo sekso iki vedybų yra dorybė ir tausoja savo skaistybę pirmajai vestuvių nakčiai. Kaip rašo portalas canada.com, apklausus 1241...


Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Gyvenime netrūksta nemalonių situacijų. Ir jų metams bėgant nemažėja, nes greitėjant gyvenimo tempui vis sunkiau darosi išvengti streso. Kad nebūtume sužlugdyti dvasiškai, tenka jį įveikti. Turbūt pats paprasčiausias ir kasdieniškiausias streso...


Mėta gerina nuotaiką

Mėta gerina nuotaiką

Mėta (arba pipirmetė) žydi nuo birželio iki rugsėjo, tuomet žolelė pasipuošia smulkiai violetiniais žiedais. Laukinėmis sąlygomis mėta neauga, o darželiuose ji sutinkama dviejų rūšių: juoda, kurios stiebas ir lapai yra tamsiai raudonos ir...


Kaip taisyklingai kvėpuoti?

Kaip taisyklingai kvėpuoti?

Tinkamai kvėpuojant galima pakeisti kūno ir proto atsaką į stresą. Numalšinti jaudulį pakaks mažiau nei dešimt minučių. Norint atsipalaiduoti ir taisyklingai atlikti kvėpavimo pratimus pirmiausia reikia rasti ramią ir atokią vietą, kurioje...


Ar kavinėje galiu užsikrėsti salmonelioze?

Ar kavinėje galiu užsikrėsti salmonelioze?

Skaičiau, kad šiltuoju sezonu ypač dažnai užsikrečiama salmonelioze, tai ką dabar daryti – į kavines ar kitas viešojo maitinimo įstaigas neiti, kad neduok Dieve nesuvalgytum kokiais parazitais užkrėsto kepsnio ar salotų? O jeigu eičiau ir...


Glutamatas prekių etikėtese slepiasi ne tik po kodu E621

Glutamatas prekių etikėtese slepiasi ne tik po kodu E621

Glutamatas organizme atlieka svarbią funkciją: jis yra pagrindinis centrinėje nervų sistemoje esantis neurotransmiteris, pernešantis dirglumo impulsą. Tačiau neurologijoje žinoma, kad perdozavus šio neurotransmiterio galima pakenkti centrinei...


Treniruotis kartu lengviau

Treniruotis kartu lengviau

Atletai, kurie treniruojasi kartu, gali iškęsti dvigubai daugiau skausmo nei treniruodamiesi atskirai, tikina Oksfordo universiteto mokslininkai. Pasak universiteto ekspertų, kartu treniruodamiesi paspartiname endorfinų - chemikalų, sukeliančių...


Nuo kanapių galima išprotėti

Nuo kanapių galima išprotėti

Kanapės (marihuana, hašišas) - vienos iš labiausiai psichiką žalojančių narkotinių medžiagų. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (ENNSC) ekspertai teigia, kad dirbtinu būdu išvedamos specialios svaiginimuisi skirtos kanapių...


Eterinių aliejų poveikis virusams - pražūtingas

Eterinių aliejų poveikis virusams - pražūtingas

Kaip kovoti su peršalimu natūraliomis priemonėmis pasakoja Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Fitoterapijos kabineto fitoterapeutas-medicinos biologas Juozas Ruolia: - Jei ryklė paraudusi. Namuose visi po ranka turi juodųjų arbatžolių...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9