Liepos 7d. Antradienis

"Griponomika": baimė pavojingesnė už virusą

Peržiūrų skaičius: 18976
"Griponomika": baimė pavojingesnė už virusą

Baimė dėl gripo pandemijos plinta greičiau negu pats virusas. Nors skaičiuojama, kad gripas galėtų padaryti milijardinę žalą šalies ekonomikai, kol kas jis viso labo padidino vaistų ir citrusinių vaisių paklausą.

Gripo žala – 4 mlrd. litų?

Gripo pandemija Lietuvai gali kainuoti kone 4 mlrd. litų, arba 4 proc. metinio bendrojo vidaus produkto (BVP). Tai – blogiausias scenarijus. Švelnesnės gripo pandemijos atveju BVP sumažėtų 1 proc., skaičiuoja Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba (VVSPT).

Prognozuodama sunkios pandemijos ekonominius nuostolius, VVSPT remiasi prielaida, kad kiekviename sektoriuje susirgs 30 proc. darbuotojų, lengvos pandemijos atveju – 25 proc. Tarnyba skaičiuoja, kad tokiu atveju darbingo amžiaus žmonės dėl savo ar artimųjų ligos nedirbs apie tris savaites. Didžiausią ekonominę žalą gripas sukeltų paslaugų sektoriuje, dėl pandemijos sumažėtų mažmeninės prekybos apimtis, pasitikėjimas verslu, gali pritrūkti darbo jėgos.

Tiesa, neatrodo, kad tokios niūrios prognozės galėtų pasitvirtinti, tuo smarkiai abejoja ekonomikos ekspertai, o kad šis skaičius greičiausiai nepasitvirtins, pripažįsta ir patys VVSPT specialistai. Šalyje paskelbta gripo epidemija didelio smūgio ekonomikai kol kas nepadarė ir tik padidino vaistų bei kitų imunitetą stiprinančių priemonių pardavimą.

Netikėta vaistinių apgultis

Vaistų pardavėjams – pats darbymetis. Per savaitgalį ir pirmas šios savaitės dienas iš vaistinių buvo šluote iššluoti nereceptiniai vaistai, skirti peršalimo ligų profilaktikai, taip pat imunitetą stiprinantys medikamentai. Vaistinės ir didmenininkai suskubo didinti vaistų atsargas.

"Pardavimas smarkiai išaugęs visų nereceptinių vaistų, kurie skirti gydytis nuo peršalimo ligų. Kai kurie medikamentai išparduoti, ir nežinome, kada vėl jų gausime. Tiekėjai taip pat ne visagaliai, nes jeigu gamintojai nepagamina reikiamo kiekio, tai tų vaistų ir į Lietuvą atvežti nepavyks", – apie padėtį vaistinėse kalbėjo "Eurovaistinės" atstovė Laura Maurinienė.

Dienraštis jau rašė, kad didžiuosiuose šalies miestuose trūksta antivirusinių vaistų nuo gripo "Tamiflu". Norėdamas paspartinti jų pristatymą į Lietuvą, sveikatos apsaugos ministras praėjusią savaitę pasirašė įsakymą, leidžiantį šiuos vaistus į šalį importuoti nelietuviškoje pakuotėje. Šalies vaistines šis medikamentas turėjo pasiekti šią savaitę.

Paklausios tradicinės priemonės

Tradicinės kovos su peršalimo ligomis priemonės taip pat neužmirštos. Lietuviai pastarosiomis dienomis noriai perka citrinas, česnakus ir medų. Pasak prekybos tinklų "Iki" ir "Rimi" atstovų, labiausiai išaugusi citrinų ir imbierų paklausa – jų šiomis dienomis parduodama du tris kartus daugiau negu prieš savaitę, medaus pardavimas padidėjęs 70 proc.

Skirtingai negu vaistinės, prekybos tinklai tikina iš anksto pasirūpinę šiuo metu paklausiomis prekėmis ir jų pritrūkti tikrai neturėtų. "Į padidėjusią paklausą reagavome iš karto – užsakėme didesnį kiekį šių prekių, tai pat pakoregavome šių produktų kainas. Nuo šios savaitės pradžios sumažinome citrinų, imbierų, natūralaus medaus kainas, todėl prognozuojame, kad jų pardavimas dar labiau išaugs", – teigė bendrovės "Rimi Lietuva" atstovė ryšiams su visuomene Raminta Stanaitytė-Česnulienė.

Paklausti, ar pirkėjų skaičius parduotuvėse nesumažėjęs, prekybos tinklų atstovai tikino, kad didelių pokyčių neužfiksuota. "Bendrai pirkėjų skaičius prekybos tinkle nesumažėjo, tačiau pastebėjome nedidelį pasiskirstymą – daugiau pirkėjų sulaukia mažesnės parduotuvės", – sakė R.Stanaitytė-Česnulienė.

Dramatiško kritimo nepastebi

Atrodo, kad masinių susibūrimo vietų lietuviai bent jau kol kas nepradėjo vengti. Sostinės "Akropolio" valdytojas Česlovas Urbonavičius teigė, kad pastarosiomis dienomis šiame prekybos ir pramogų centre lankosi tiek pat žmonių, kiek ir vidutiniškai kitais mėnesiais.

Jis pridūrė, kad jau prieš keletą savaičių visuose "Akropoliuose" imtasi priemonių, turinčių apsaugoti nuo gripo viruso plitimo: prekybos ir pramogų centrai yra kur kas dažniau plaunami, nustatytu grafiku atidaromi stoglangiai, imamasi kitų priemonių papildomai vėdinti.

Tiesa, vandens pramogos – nebe tokios patrauklios. Vandens parko "Vichy" atstovas Nerijus Mikalajūnas teigė, kad lankytojų parke pastarąją savaitę sumažėję. "Kritimas nėra drastiškas, tačiau šioks toks sumažėjimas apie 10–17 proc. nuo praėjusios savaitės juntamas. Manome, kad tai gali būti gripo įtaka", – teigė jis.

Mažiau, nei tikėtasi

Gripas artimiausiu metu iš šalies pasitraukti neketina, juo susirgusių žmonių daugėja. VVSPT duomenimis, sergamumas gripu auga, pavyzdžiui, penkiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose prieš dvi savaites buvo nustatyti 523, praėjusią savaitę – 5047 gripo atvejai. Vis dėlto šie skaičiai tikrai kol kas neprimena pandemijos.

"Dar šių metų pradžioje numatant galimus gripo pandemijos padarinius Lietuvos ekonomikai, buvo prognozuojama, kad sunkios pandemijos atveju susirgtų apie vieną milijoną, o lengvesnės – apie 850 tūkst. žmonių. Kol kas matyti, kad pandemija greičiausiai turės mažesnius padarinius ir visuomenės sveikatai, ir ekonomikai nei ankstesnės, tad nuostoliai BVP neturėtų siekti 1 proc.", – aiškino VVSPT Komunikacijų skyriaus vedėja Lina Grinytė.

Pasak jos, vertinant dabartinę padėtį, susirgusių šalyje turėtų būti ne daugiau nei penktadalis. Per įprastinę sezoninę gripo epidemiją Lietuvoje suserga 5–10 proc. gyventojų, kasmet registruojama vidutiniškai apie 100 tūkst. gripo atvejų.

Dirbantys sirgti vengia

Dėl gripo protrūkio panikuoti nelinkę ir darbdaviai. Šią savaitę dienraščio kalbintas Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas teigė, kad verslininkai masiškai sergančiais darbuotojais ir dėl to patiriamais nuostoliais nesiskundžia. Beje, jis pripažįsta, kad didesnį prioritetą darbui, o ne negalavimui žmonės priversti skirti dėl sudėtingesnės ekonomikos padėties, taip pat dėl pasikeitus įstatymams sumažėjusios nedarbingumo pašalpos.

Panašias tendencijas pateikia ir "Sodra", kuri nedarbingumo pažymėjimų per trečią šių metų ketvirtį yra išdavusi beveik perpus mažiau negu praėjusiais metais (2008 III ketv. – 148 tūkst., 2009 III ketv. – 87 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų).

Net ir naujausi duomenys rodo, kad nedarbingumo pažymėjimų skaičius pastarosiomis savaitėmis nėra toks didelis kaip tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Pavyzdžiui, Kauno regione praėjusių metų lapkričio 17–21 d. išduota 2,7 tūkst., šių metų lapkričio 16–20 d. – 1,9 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų. "Sodros" atstovai taip pat įsitikinę, kad čia – ekonomikos recesijos įtaka, kurią gripas vargiai gali atsverti.

Mindaugas Lapinskas, Rinkodaros ekspertas

Taip, baimė – stiprus veiksnys. Be to, galioja toks dėsnis – jeigu dvidešimt kartų ką nors pakartosi, tai atitinkamai pradėsi ir elgtis. Kai žmonės pradeda vadovautis emocijomis, į racionalius argumentus ar statistiką nebesigilina. Todėl nutinka taip, kad žmonės išperka visus vaistus vaistinėse, nustoja lankytis viešose vietose, nors tam pagrindas nebūtinai yra. Tai galbūt rodo ir tam tikrą kritiško mąstymo stoką, kai daugelis naujienų priimama už gryną pinigą ir tikima viskuo, kas ką pasakė. Tokiomis aplinkybėmis pasigendu lyderio arba autoriteto, kuris nedvejodamas pasakytų, kad viską įveiksime. Imkime kad ir JAV prezidento Baracko Obamos pavyzdį, kuris pasakė: "Taip, dabar krizė, bet mes susimsime ir ją įveiksime." Amerikiečiai tuo patikėjo. Pas mus atvirkščiai, nieko pozityvaus girdėti neteko jau gana ilgą laiką, tie patys lyderiai skundžiasi, kaip blogai yra ir kaip bus dar blogiau. Tokiais atvejais, kai visuomenė praranda orientaciją, užtektų autoriteto, kuris komunikuotų įkvepiančią žinią ir suteiktų viltį. Tai galioja tiek krizės, tiek gripo epidemijos atveju.

Rimantas Rudzkis, ekonomikos ekspertas

Kad Lietuvai pandemija gali atsieiti 4 mlrd. litų – skaičius iš fantastikos srities. Ko gero, jis realus tik tuo atveju, jeigu susirgtų absoliučiai visa Lietuva, sustotų pramonė, nebevyktų prekyba. Tačiau toks scenarijus neįtikimas. Įvertinkime blogiausią scenarijų, kai susirgtų trečdalis žmonių, vadinasi, ir trečdalis dirbančių. Skaičiuokime, kad jie sirgtų dvi savaites ir praleistų 10 darbo dienų iš 250 per metus, t. y. 4 proc. laiko, per kurį kuriamas BVP. Dabartinis šalies BVP – apie 90 mlrd. litų, o 4 proc. sudarytų apie 3,5 mlrd. litų. Jį padaliję iš trijų gausime kiek daugiau negu 1 mlrd. litų. Tai net ir tų 4 mlrd. litų priskaičiuoti nepavyksta. Tačiau tai – blogiausias scenarijus ir vargu ar jis pasitvirtins. Greičiausiai dabartinės gripo epidemijos įtaka ekonomikai bus tokia nedidelė, kad jos nė nepajusime.

Diena.lt

Jonizuotas vanduo

Jonizuotas vanduo

Vanduo turi reikšmingą vaidmenį mūsų gyvenime. Pamokymai, kad be vandens galima išgyventi trumpiau nei be maisto skamba keistai, kadangi dauguma mūsų dažniau jaučia alkį nei troškulį. Užmirštama seniai kalta taisyklė – per dieną išgerti 1,5...


Mažiau baimės kėdėje – geresni tyrimai

Mažiau baimės kėdėje – geresni tyrimai

"Kraujo paėmimo procesą patobulinome atsižvelgdami į didelį pacientų srautą. Kai žmogus prieš procedūrą nusiramina, išvengiame streso įtakos tyrimų rezultatams. Tokia pertvarka vyks ir kituose mūsų padaliniuose. Tai tolesnis žingsnis siekiant...


Kiek vandens išgerti?

Kiek vandens išgerti?

Vanduo būtinas elementas žmogaus organizmui išlikti sveikam. Karštą dieną vanduo geriausias gėrimas. Jį reikėtų gerti po truputį pastoviai kas dvi valandas nelaukiant troškulio. Gerti reikėtų vėsų, bet nešaltą vandenį. Karštą dieną venkite gėrimų,...


Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Kai kurie žmonės prastai jaučiasi per oro permainas, ypač prasidėjus žiemai. Toks reiškinys vadinamas meteopatija, dažniausiai jis yra vidaus organų ligų pasekmė. Išsigydę jas, ir keičiantis orams jausitės geriau. Tačiau savijautą pagerinti gali...


Vitaminas B senatvei gali suteikti daugiau džiaugsmo

Vitaminas B senatvei gali suteikti daugiau džiaugsmo

Senatvėje vartojant daugiau vitamino B6 ir B12, sumažėja tikimybė, kad išsivystys depresijos simptomai, rodo Čikagoje atliktas tyrimas. Vitamino B6 arba B12 vartojimą kaskart padidinus po 10 mikrogramų, rizika, jog metų laikotarpiu išsivystys...


Kaitintis pirtyje galima nuo vaikystės

Kaitintis pirtyje galima nuo vaikystės

Eiti į pirtį – sveika. Tai chrestomatinis teiginys, bet norisi, kad tai būtų pagrįsta mediciniškai. Pasirodo, mokslinių tyrimų apie lietuviškos garinukės poveikį nėra, bet juos galima skolintis iš suomių. Skaičiuojama, kad devyni iš...


Žuvies nauda širdžiai priklauso nuo to, kaip ji paruošiama

Žuvies nauda širdžiai priklauso nuo to, kaip ji paruošiama

Žuvies teikiamą naudą padidina mažai druskos turintis sojos padažas ir sojos pupelių sūris arba varškė tofu, teigia mokslininkai. Havajų Manoa universiteto mokslininkai pažymi, kad žuvies nauda širdžiai gali būti nevienoda dėl žmonių lyties,...


Druskos svarba

Druskos svarba

Gilios senovės laikais druska buvo svarbesnė už auksą,nes mėsos nebuvo galima ilgiau išsaugoti be druskos.Dabar viskas paprasčiau,šaldytuvai ir konservantai gali atstoti druską.


Jonizuotas vanduo – ne tik gerai savijautai, bet ir gražiai odai

Jonizuotas vanduo – ne tik gerai savijautai, bet ir gražiai odai

Visi mes norime, kad mūsų oda, tiek veido, tiek viso kūno, būtų sveika ir graži. Nuolat pastebime kosmetikos priemonių gamintojų reklamas, kurios mus bando įtikinti, kad būtent jų priemonės sėkmingiausiai išnaikins spuogus ar grąžins odai...


Pėdų skeneris padeda išsirinkti tinkamą avalynę

Pėdų skeneris padeda išsirinkti tinkamą avalynę

Lietuvos rinkai pristatyta moderni naujovė: vaikų pėdų dydžio skeneris ir avalynė, kurią galima pasirinkti pagal skenerio rekomenduojamą dydį ir formą. Ši moderni sistema pagrįsta moksliniais tyrimais ir gamintojų išskirtine kompetencija dirbant...


Tyrimas: omega - 3 gali atitolinti periodontitą

Tyrimas: omega - 3 gali atitolinti periodontitą

Omega-3 sudėtyje esančios polinesočiosios riebiosios rūgštys gali padėti apsisaugoti nuo mikrobų sukeliamos lėtinės dantų ligos periodontito, teigia JAV mokslininkai. Paprastai periodontito gydymas susitelkia ties bakterijų sukelta infekcija,...


Kaip apsisaugoti nuo amžinės geltonosios dėmės degeneracijos?

Kaip apsisaugoti nuo amžinės geltonosios dėmės degeneracijos?

Pirmadienį Vilniuje įvykęs piketas visuomenei priminė apie vieną dažniausių aklumo priežasčių Lietuvoje - amžinę geltonosios dėmės degeneraciją (AGDD). Geriausias žinomas apsisaugojimo būdas - nerūkyti tabako. Be to, mokslininkai pateikia vis...


Kaip pasigaminti Žolinių arbatą?

Kaip pasigaminti Žolinių arbatą?

Punsko lietuviai vieną gražiausių vasaros pabaigos švenčių – Žolinę švęs kartu su Žolinčių akademijos vadove Danute Kunčiene. Nenuilstanti sveikos gyvensenos propaguotoja nuveš tautiečiams į Punską neįprastą Žolinių simbolį – vaistinių...


Įrodyta: mėsainiai kenkia sveikatai

Įrodyta: mėsainiai kenkia sveikatai

Daugiau nei pusės milijono amerikiečių mitybos ir sveikatos tyrimas atskleidė, kad mėsos mėgėjai beveik 30 proc. pasididina ankstyvos mirties nuo vėžio ir širdies ligos pavojų. JAV Nacionalinio vėžio instituto (NCI) mokslininkai 1995 - 2005 m....


Šokoladą pakeisti gali vaikščiojimas

Šokoladą pakeisti gali vaikščiojimas

Norite šokolado? Pasivaikščiokite. Taip smaližiams pataria Ekseterio universiteto mokslininkai, rašo sciencedaily.com. Fizinių pratimų nauda kovojant su priklausomybe nuo nikotino ir anksčiau buvo žinoma. Tačiau dabar mokslininkai iš Didžiosios...


Kaip apsisaugoti nuo mobiliųjų telefonų keliamo vėžio?

Kaip apsisaugoti nuo mobiliųjų telefonų keliamo vėžio?

Pasaulinė Sveikatos Organizacija paskelbė, jog mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės bangos yra lygiai tokie pat pavojingi kancerogenai kaip asbestas, mašinų išmetamosios dujos ar rūkymas. Norėdami apsaugoti jus, pateikiame 12...


Saikingas alaus vartojimas padidina kaulų medžiagos tankį

Saikingas alaus vartojimas padidina kaulų medžiagos tankį

Susieti alkoholio vartojimą ir teigiamą poveik sveikatai yra bandę daugelis mokslininkų. Tai gali būti pavykę Ispanijos mokslininkams, kurie tirdami įvairių amžiaus grupių moteris nustatė, jog saikingai reguliariai gėrusiųjų alų kaulų tankis buvo...


Pakankamas dėmesys ausims padės išvengti klausos sutrikimų

Pakankamas dėmesys ausims padės išvengti klausos sutrikimų

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kovo 3-iąją paskelbė Tarptautine ausų ir klausos diena. Klausa – vienas iš penkių pojūčių, kuriais pažįstame pasaulį. Ji mums leidžia bendrauti, reaguoti į išorinį pasaulį. Klausos jutimo organas yra...


Alergiją sieja su klimato kaita

Alergiją sieja su klimato kaita

Žiedadulkių kiekiai pastaruosius 6 metus vis augo, tad tai gali būti susiję su stiprėjančiais alergijos simptomais, mano Italijos mokslininkai. Genujos universiteto mokslininkai registravo žiedadulkių kiekį, žiedadulkių sezono trukmę bei žmonių...


Klausą sutrikdyti gali ir vaikų žaislai

Klausą sutrikdyti gali ir vaikų žaislai

Trečiadienį pasaulis mini tarptautinę kovos su triukšmu dieną. Triukšmas - ne tik didelis, bet ir nemalonus garsas, kuris žmogų erzina ar išveda iš pusiausvyros. Pasaulinė sveikatos organizacija triukšmą skirsto į tris rūšis: dienos, vakaro bei...


Tyrimas: rūkantys iki pusryčių prašyte prašosi vėžio

Tyrimas: rūkantys iki pusryčių prašyte prašosi vėžio

ensilvanijos valstijos (JAV) universiteto mokslininkai nustatė, kad žmonių, įpratusių užsirūkyti vos atsikėlę, organizme yra didesnė nei įprastai kotinino koncentracija. Kotininas - šalutinis nikotino įsisavinimo produktas, išliekantis kraujyje...


Skaitmeniniai prietaisai atima smegenims būtiną laisvalaikį

Skaitmeniniai prietaisai atima smegenims būtiną laisvalaikį

Pastaraisiais metais mobilieji telefonai, virtę tikrais kompiuteriais su greita prieiga prie interneto, palengvina varginantį laukimą eilėse, kamščiuose, išblaško liūdesį sporto salėse. Su technologijomis menkiausios pertraukėlės tampa...


Šlapimo nelaikymas: diskomforto kęsti nereikia

Šlapimo nelaikymas: diskomforto kęsti nereikia

Šia diskomfortą sukeliančia liga serga ir jaunos, ir senos. Statistika teigia, kad ji vargina kas penktą šeštą trisdešimtmetę, kas antrą penkiasdešimtmetę, apie 80 proc. aštuoniasdešimtmečių. Apie šlapimo nelaikymą ir jo gydymą kalbamės su...


Proto lavinimas mažina kraujospūdį

Proto lavinimas mažina kraujospūdį

Proto pratybos mažina kraujospūdį. Kaip teigiama medicinos žurnale "Aertzliche Praxis", taikant įvairius gydymo būdus - elgesio terapiją, hipnozę ir vadinamąją neurolingvistinę programą - pavyko sumažinti kraujospūdį hipertenzija...


Storuliai svajoja apie greitą dietą

Storuliai svajoja apie greitą dietą

Kaip greitai ir be žalos sveikatai numesti svorio? Tas, kas atrastų tokį būdą, pelnytų viso pasaulio storulių meilę ir pagarbą. Šiuo metu yra siūloma daugybė greitai veikiančių dietų, tačiau kiekviena turi ir privalumų, ir trūkumų. Tai turbūt...


Pirtis ir sveikata - neatskiriamos

Pirtis ir sveikata - neatskiriamos

Gyvename skubos ir stresų amžiuje. Vis daugiau žmonių nesugeba atsipalaiduoti nuo įtempto gyvenimo ritmo. Puiki priemonė pailsėti, atgauti jėgas, sukaupti energijos visai darbo savaitei yra pirtis. Dar medicinos tėvas Hipokratas sakė, kad pirtis...


Septynios judėjimo formulės

Septynios judėjimo formulės

Mechanizavus bei automatizavus gamybą ir buitį, žmogus sunaudoja tik apie 5 proc. tų fizinių pastangų, kurių jam reikėjo XIX a. pradžioje. Dėl to atsirado nauja liga - hipodinamija (nepakankamas fizinis aktyvumas). Jos pragaištingas poveikis itin...


Nauja lieknėjimo paslaptis: pradėkite laikytis dietos 28-erių

Nauja lieknėjimo paslaptis: pradėkite laikytis dietos 28-erių

Naujas tyrimas parodė, kad sėkmingiausiai antsvorio atsikrato tos moterys, kurios dietos pradeda laikytis sulaukusios 28-erių. Moterys trečiojo dešimtmečio pabaigoje numeta daugiau svorio, nes tam skiria daugiau laiko ir pastangų, nei kitų amžiaus...


Vienatvė žudo: ji prilygsta alkoholio ir nikotino daromai žalai

Vienatvė žudo: ji prilygsta alkoholio ir nikotino daromai žalai

Bendravimas teigiamai veikia žmonių organizmą. Vienatvė organizmui kenkia taip pat kaip alkoholio vartojimas, rūkymas ar antsvoris. Draugų, šeimos, kaimynų bei kolegų parama gali padėti 50 proc. sveikiau gyventi. Kaip praneša portalas...


Vitaminas D gali smarkiai sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Vitaminas D gali smarkiai sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Išanalizavę duomenis iš dešimties Europos valstybių, mokslininkai daro išvadą, kad kraujyje daugiausia vitamino D turintiems asmenims rizika susirgti kolorektaliniu vėžiu sumažėja net 40 procentų. Kolorektaliniu vadinamas gaubtinės ir tiesiosios...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9