Lapkričio 28d. Sekmadienis

"Griponomika": baimė pavojingesnė už virusą

Peržiūrų skaičius: 18976
"Griponomika": baimė pavojingesnė už virusą

Baimė dėl gripo pandemijos plinta greičiau negu pats virusas. Nors skaičiuojama, kad gripas galėtų padaryti milijardinę žalą šalies ekonomikai, kol kas jis viso labo padidino vaistų ir citrusinių vaisių paklausą.

Gripo žala – 4 mlrd. litų?

Gripo pandemija Lietuvai gali kainuoti kone 4 mlrd. litų, arba 4 proc. metinio bendrojo vidaus produkto (BVP). Tai – blogiausias scenarijus. Švelnesnės gripo pandemijos atveju BVP sumažėtų 1 proc., skaičiuoja Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba (VVSPT).

Prognozuodama sunkios pandemijos ekonominius nuostolius, VVSPT remiasi prielaida, kad kiekviename sektoriuje susirgs 30 proc. darbuotojų, lengvos pandemijos atveju – 25 proc. Tarnyba skaičiuoja, kad tokiu atveju darbingo amžiaus žmonės dėl savo ar artimųjų ligos nedirbs apie tris savaites. Didžiausią ekonominę žalą gripas sukeltų paslaugų sektoriuje, dėl pandemijos sumažėtų mažmeninės prekybos apimtis, pasitikėjimas verslu, gali pritrūkti darbo jėgos.

Tiesa, neatrodo, kad tokios niūrios prognozės galėtų pasitvirtinti, tuo smarkiai abejoja ekonomikos ekspertai, o kad šis skaičius greičiausiai nepasitvirtins, pripažįsta ir patys VVSPT specialistai. Šalyje paskelbta gripo epidemija didelio smūgio ekonomikai kol kas nepadarė ir tik padidino vaistų bei kitų imunitetą stiprinančių priemonių pardavimą.

Netikėta vaistinių apgultis

Vaistų pardavėjams – pats darbymetis. Per savaitgalį ir pirmas šios savaitės dienas iš vaistinių buvo šluote iššluoti nereceptiniai vaistai, skirti peršalimo ligų profilaktikai, taip pat imunitetą stiprinantys medikamentai. Vaistinės ir didmenininkai suskubo didinti vaistų atsargas.

"Pardavimas smarkiai išaugęs visų nereceptinių vaistų, kurie skirti gydytis nuo peršalimo ligų. Kai kurie medikamentai išparduoti, ir nežinome, kada vėl jų gausime. Tiekėjai taip pat ne visagaliai, nes jeigu gamintojai nepagamina reikiamo kiekio, tai tų vaistų ir į Lietuvą atvežti nepavyks", – apie padėtį vaistinėse kalbėjo "Eurovaistinės" atstovė Laura Maurinienė.

Dienraštis jau rašė, kad didžiuosiuose šalies miestuose trūksta antivirusinių vaistų nuo gripo "Tamiflu". Norėdamas paspartinti jų pristatymą į Lietuvą, sveikatos apsaugos ministras praėjusią savaitę pasirašė įsakymą, leidžiantį šiuos vaistus į šalį importuoti nelietuviškoje pakuotėje. Šalies vaistines šis medikamentas turėjo pasiekti šią savaitę.

Paklausios tradicinės priemonės

Tradicinės kovos su peršalimo ligomis priemonės taip pat neužmirštos. Lietuviai pastarosiomis dienomis noriai perka citrinas, česnakus ir medų. Pasak prekybos tinklų "Iki" ir "Rimi" atstovų, labiausiai išaugusi citrinų ir imbierų paklausa – jų šiomis dienomis parduodama du tris kartus daugiau negu prieš savaitę, medaus pardavimas padidėjęs 70 proc.

Skirtingai negu vaistinės, prekybos tinklai tikina iš anksto pasirūpinę šiuo metu paklausiomis prekėmis ir jų pritrūkti tikrai neturėtų. "Į padidėjusią paklausą reagavome iš karto – užsakėme didesnį kiekį šių prekių, tai pat pakoregavome šių produktų kainas. Nuo šios savaitės pradžios sumažinome citrinų, imbierų, natūralaus medaus kainas, todėl prognozuojame, kad jų pardavimas dar labiau išaugs", – teigė bendrovės "Rimi Lietuva" atstovė ryšiams su visuomene Raminta Stanaitytė-Česnulienė.

Paklausti, ar pirkėjų skaičius parduotuvėse nesumažėjęs, prekybos tinklų atstovai tikino, kad didelių pokyčių neužfiksuota. "Bendrai pirkėjų skaičius prekybos tinkle nesumažėjo, tačiau pastebėjome nedidelį pasiskirstymą – daugiau pirkėjų sulaukia mažesnės parduotuvės", – sakė R.Stanaitytė-Česnulienė.

Dramatiško kritimo nepastebi

Atrodo, kad masinių susibūrimo vietų lietuviai bent jau kol kas nepradėjo vengti. Sostinės "Akropolio" valdytojas Česlovas Urbonavičius teigė, kad pastarosiomis dienomis šiame prekybos ir pramogų centre lankosi tiek pat žmonių, kiek ir vidutiniškai kitais mėnesiais.

Jis pridūrė, kad jau prieš keletą savaičių visuose "Akropoliuose" imtasi priemonių, turinčių apsaugoti nuo gripo viruso plitimo: prekybos ir pramogų centrai yra kur kas dažniau plaunami, nustatytu grafiku atidaromi stoglangiai, imamasi kitų priemonių papildomai vėdinti.

Tiesa, vandens pramogos – nebe tokios patrauklios. Vandens parko "Vichy" atstovas Nerijus Mikalajūnas teigė, kad lankytojų parke pastarąją savaitę sumažėję. "Kritimas nėra drastiškas, tačiau šioks toks sumažėjimas apie 10–17 proc. nuo praėjusios savaitės juntamas. Manome, kad tai gali būti gripo įtaka", – teigė jis.

Mažiau, nei tikėtasi

Gripas artimiausiu metu iš šalies pasitraukti neketina, juo susirgusių žmonių daugėja. VVSPT duomenimis, sergamumas gripu auga, pavyzdžiui, penkiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose prieš dvi savaites buvo nustatyti 523, praėjusią savaitę – 5047 gripo atvejai. Vis dėlto šie skaičiai tikrai kol kas neprimena pandemijos.

"Dar šių metų pradžioje numatant galimus gripo pandemijos padarinius Lietuvos ekonomikai, buvo prognozuojama, kad sunkios pandemijos atveju susirgtų apie vieną milijoną, o lengvesnės – apie 850 tūkst. žmonių. Kol kas matyti, kad pandemija greičiausiai turės mažesnius padarinius ir visuomenės sveikatai, ir ekonomikai nei ankstesnės, tad nuostoliai BVP neturėtų siekti 1 proc.", – aiškino VVSPT Komunikacijų skyriaus vedėja Lina Grinytė.

Pasak jos, vertinant dabartinę padėtį, susirgusių šalyje turėtų būti ne daugiau nei penktadalis. Per įprastinę sezoninę gripo epidemiją Lietuvoje suserga 5–10 proc. gyventojų, kasmet registruojama vidutiniškai apie 100 tūkst. gripo atvejų.

Dirbantys sirgti vengia

Dėl gripo protrūkio panikuoti nelinkę ir darbdaviai. Šią savaitę dienraščio kalbintas Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas teigė, kad verslininkai masiškai sergančiais darbuotojais ir dėl to patiriamais nuostoliais nesiskundžia. Beje, jis pripažįsta, kad didesnį prioritetą darbui, o ne negalavimui žmonės priversti skirti dėl sudėtingesnės ekonomikos padėties, taip pat dėl pasikeitus įstatymams sumažėjusios nedarbingumo pašalpos.

Panašias tendencijas pateikia ir "Sodra", kuri nedarbingumo pažymėjimų per trečią šių metų ketvirtį yra išdavusi beveik perpus mažiau negu praėjusiais metais (2008 III ketv. – 148 tūkst., 2009 III ketv. – 87 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų).

Net ir naujausi duomenys rodo, kad nedarbingumo pažymėjimų skaičius pastarosiomis savaitėmis nėra toks didelis kaip tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Pavyzdžiui, Kauno regione praėjusių metų lapkričio 17–21 d. išduota 2,7 tūkst., šių metų lapkričio 16–20 d. – 1,9 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų. "Sodros" atstovai taip pat įsitikinę, kad čia – ekonomikos recesijos įtaka, kurią gripas vargiai gali atsverti.

Mindaugas Lapinskas, Rinkodaros ekspertas

Taip, baimė – stiprus veiksnys. Be to, galioja toks dėsnis – jeigu dvidešimt kartų ką nors pakartosi, tai atitinkamai pradėsi ir elgtis. Kai žmonės pradeda vadovautis emocijomis, į racionalius argumentus ar statistiką nebesigilina. Todėl nutinka taip, kad žmonės išperka visus vaistus vaistinėse, nustoja lankytis viešose vietose, nors tam pagrindas nebūtinai yra. Tai galbūt rodo ir tam tikrą kritiško mąstymo stoką, kai daugelis naujienų priimama už gryną pinigą ir tikima viskuo, kas ką pasakė. Tokiomis aplinkybėmis pasigendu lyderio arba autoriteto, kuris nedvejodamas pasakytų, kad viską įveiksime. Imkime kad ir JAV prezidento Baracko Obamos pavyzdį, kuris pasakė: "Taip, dabar krizė, bet mes susimsime ir ją įveiksime." Amerikiečiai tuo patikėjo. Pas mus atvirkščiai, nieko pozityvaus girdėti neteko jau gana ilgą laiką, tie patys lyderiai skundžiasi, kaip blogai yra ir kaip bus dar blogiau. Tokiais atvejais, kai visuomenė praranda orientaciją, užtektų autoriteto, kuris komunikuotų įkvepiančią žinią ir suteiktų viltį. Tai galioja tiek krizės, tiek gripo epidemijos atveju.

Rimantas Rudzkis, ekonomikos ekspertas

Kad Lietuvai pandemija gali atsieiti 4 mlrd. litų – skaičius iš fantastikos srities. Ko gero, jis realus tik tuo atveju, jeigu susirgtų absoliučiai visa Lietuva, sustotų pramonė, nebevyktų prekyba. Tačiau toks scenarijus neįtikimas. Įvertinkime blogiausią scenarijų, kai susirgtų trečdalis žmonių, vadinasi, ir trečdalis dirbančių. Skaičiuokime, kad jie sirgtų dvi savaites ir praleistų 10 darbo dienų iš 250 per metus, t. y. 4 proc. laiko, per kurį kuriamas BVP. Dabartinis šalies BVP – apie 90 mlrd. litų, o 4 proc. sudarytų apie 3,5 mlrd. litų. Jį padaliję iš trijų gausime kiek daugiau negu 1 mlrd. litų. Tai net ir tų 4 mlrd. litų priskaičiuoti nepavyksta. Tačiau tai – blogiausias scenarijus ir vargu ar jis pasitvirtins. Greičiausiai dabartinės gripo epidemijos įtaka ekonomikai bus tokia nedidelė, kad jos nė nepajusime.

Diena.lt

Vėjaraupiais geriau sirgti vaikystėje

Vėjaraupiais geriau sirgti vaikystėje

Šį mėnesį į uostamiesčio ikimokyklines įstaigas kartu su įvairiausiomis infekcijomis įsisuko ir vėjaraupiai. Kai kuriuose darželiuose ir mokyklose paskelbtas karantinas iki vasario pabaigos. Apie šio viruso gydymą informacijos yra daug....


Pomidorų sultys apsaugo nuo infarkto ir padeda diabetikams

Pomidorų sultys apsaugo nuo infarkto ir padeda diabetikams

Pomidorų sultys skystina kraują, todėl mažėja širdies ligų, net ir tokių kaip infarktas, rizika. Taip pat jos labai naudingos sergant 2 laipsnio diabetu, kuris dažnai kamuoja vyresnio amžiaus moteris. Atlikto tyrimo duomenimis, žmonėms,...


Vaistas nuo diabeto gali sukelti vitamino B12 nepakankamumą

Vaistas nuo diabeto gali sukelti vitamino B12 nepakankamumą

Diabetu sergantiems žmonėms, kurie vartoja populiarų vaistą metforminą, gali atsirasti rizika, kad išvystys vitamino B12 nepakankamumas, kuris ilgainiui gali tik didėti. Tyrimą atlikę olandų mokslininkai teigia, jog būtina rimtai svarstyti...


Pirmasis pasaulyje bioninis rankos protezas jau prieinamas plačiajai rinkai

Pirmasis pasaulyje bioninis rankos protezas jau prieinamas plačiajai rinkai

Bio-elektroninį rankos protezą "i-LIMB Hand" su penkiais individualiai valdomais pirštais sukūrusi Škotijos kompanija "Touch Bionics" paskelbė, jog pradeda masinį šių naujųjų produktų tiekimą. Kompanija tos pačios technologijos...


Ar visada malonūs saulės bučiniai?

Ar visada malonūs saulės bučiniai?

Vis dažniau ir kaitresni ryte mus pasitinka saulės spinduliai. Jau džiaugiamės malonia gamta, netrukus dažniau trauksime į paplūdimį ar vaiskią pievelę… Specialistai įspėja – po užsitęsusio šaltojo meto oda itin jautri net...


Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams

Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams

Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams Mūsų šalies normaliam ir progresyviam vystymuisi labai svarbu yra ir vyrų sveikata, o svarstant gimstamumą, gyventojų prieaugį, dažnai visai nesusimąstoma, kad tam didelę įtaką turi vyrų sveikata, jų...


Kaip įveikti PMS, artritą ir diabetą?

Kaip įveikti PMS, artritą ir diabetą?

Ar žinote, kaip lengviau užmigti naktį? Kaip palengvinti priešmenstruacinio sindromo simptonus, galvos ar artrito skausmus? Jūs savo sveikatą galite pagerinti vartodami tinkamus maisto produktus. Žinoma, maistas ne visada gali pakeisti vaistus,...


Ar infraraudonųjų bangų šalmas gali įveikti Alzheimer'io sindromą?

Ar infraraudonųjų bangų šalmas gali įveikti Alzheimer'io sindromą?

Vienam populiariausių rašytojų fantastų serui Terry Pratchett'ui ankstyvoji Alzheimer'io ligos stadija diagnozuota dar 2007 metais. Nuo tada jis pradėjo savanoriškai testuoti specialių infraraudonųjų spindulių šalmą, kuris kaip teigiama...


Reguliariai valykite dantis. Ilgiau gyvensite

Reguliariai valykite dantis. Ilgiau gyvensite

Reguliariai valykite dantis, tuomet ne tik rečiau lankysitės pas stomatologą, bet ir ilgiau gyvensite. Mokslininkai jau seniai įtarė, kad prasta burnos higiena ir dantenų uždegimas gali sukelti širdies ligas, tačiau tik dabar pavyko įrodyti, jog...


Kai vyrus kankina "antsvorio" dienos, jie rečiau mylisi

Kai vyrus kankina "antsvorio" dienos, jie rečiau mylisi

Manoma, kad tik moterys tam tikrais mėnesiais ar dienomis jaučiasi nepatrauklios. Mokslininkai teigia, kad ir vyrams pasitaiko "bjaurių ir storų" dienų. Tuomet kai vyrai kenčia nuo "storų dienų" sumažėja ir jų savivertės...


Prezervatyvai – ne panacėja nuo AIDS ir nėštumo

Prezervatyvai – ne panacėja nuo AIDS ir nėštumo

Nuo nepageidaujamo nėštumo saugančios kontracepcijos sąrašas šiais laikais labai išsiplėtė, tačiau apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų įmanoma vis dar tuo pačiu, dar prieš gerus du šimtmečius prekyboje atsiradusiu prezervatyvu. Šis...


Sėkmingi tarpusavio santykiai – tik įveikus praeities košmarus

Sėkmingi tarpusavio santykiai – tik įveikus praeities košmarus

Tai vis kartojasi ir kartojasi – įsimylite, rodos, tinkamą žmogų ir manote, kad šįkart viskas bus kitaip. Ne taip, kaip praeityje – dabar nekeisite savo esybės vien tam, kad įtiktumėte, pamalonintumėte, neliktumėte palikti. Bet kuomet...


Naujieji maisto papildai regėjimui saugoti

Naujieji maisto papildai regėjimui saugoti

Airių mokslininkai pranešė sukūrę maisto papildą, kuris pagyvenusiems žmonėms gali padėti išsaugoti regėjimą. Penkerius metus trukęs tyrimas parodė, kad naujasis maisto papildas gali padėti sergantiems amžine makulos degeneracija (AMD), kuri...


Draudimai rūkyti sumažina širdies smūgių

Draudimai rūkyti sumažina širdies smūgių

Draudimai rūkyti viešose vietose turėjo didesnę įtaką širdies priepuolių prevencijai nei kada nors tikėtasi, rodo surinkti duomenys. Anot dviejų studijų, draudimai rūkyti Europoje ir Šiaurės Amerikoje širdies smūgių sumažino trečdaliu, praneša...


Sportas sumažina gaubtinės žarnos vėžio rizika

Sportas sumažina gaubtinės žarnos vėžio rizika

Nustatyta, kad sportuojant ketvirtadaliu sumažėja rizika susirgti gaubtinės žarnos vėžiu, praneša BBC. JAV mokslininkai peržiūrėjo 52 anksčiau atliktus tyrimus ir padarė išvadą, kad fiziškai aktyvūs žmonės 24 proc. mažiau rizikuoja susirgti...


Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresni

Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresni

Asociacija prisijungė prie Sulčių ekspertų tarybos vykdomo visos Lietuvos eksperimento, kurio metu tūkstančiai žmonių visoje Lietuvoje 5 dienas iš eilės rytais gėrė po sulčių stiklinę, bei atliko kraujo tyrimus dvidešimčiai natūralias sultis...


Mitybos mitai. Tiesa apie mėsą ir cholesterolio kiekį

Mitybos mitai. Tiesa apie mėsą ir cholesterolio kiekį

Sveikas maistas nėra vien daržovės ar košės, - primena Vilniaus pedagoginio universiteto Technologinio ugdymo katedros profesorė, habilituota mokslų daktarė Manefa Miškinienė. Raudona mėsa kenkia sveikatai Iš tiesų yra tokių tyrimų, kurie sieja...


Paplūdimyje išsausintoms pėdoms – kaukės ir masažai

Paplūdimyje išsausintoms pėdoms – kaukės ir masažai

Vasarą moterys ir vyrai avi atvirą avalynę, todėl pasirūpinti kojų išvaizda itin aktualu, kad kojos ir pėdos atrodytų ne tik gražios, išpuoselėtos, bet ir sveikos. „Kojų oda reikalauja ne mažiau priežiūros negu viso kūno. Tačiau pėdas...


Ar gali greitai valgomi ledai pažeisti galvos smegenis?

Ar gali greitai valgomi ledai pažeisti galvos smegenis?

Tikriausiai daugelis yra patyrę staigų galvos skausmą tais momentais, kai tenka greitai suvalgyti ledus arba išgerti ledinio šaltumo pieno kokteilį. Laimei, šis skausmas praeina palyginti greitai. Tačiau ar gali toks šaltis sukelti ilgalaikius...


Kad akys būtų sveikos

Kad akys būtų sveikos

Atstumas nuo akių iki knygos turi būti 35-40 cm. Geriausia knygą laikyti pasvirusią 45 laipsnių kampu. Kuo arčiau laikoma knyga ar žaislas, tuo didesnis krūvis tenka akims. Negalima skaityti ar piešti gulomis. Būnant tokioje padėtyje, labai...


Blogo kvapo priežastis

Blogo kvapo priežastis

Ant liežuvio pa­viršiaus "gy­ve­na­nč­ios" bak­te­ri­jos So­lo­bac­te­rium mo­o­rei yra pa­grin­dinė iš bur­nos sklin­da­nč­io blo­go kva­po...


Pirmoji pagalba skęstančiajam

Pirmoji pagalba skęstančiajam

Pamatę skęstantį žmogų, neišsigąskite, bet skubėkite jam padėti. Šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir skubiai iškvieskite gelbėjimo tarnybą tel. 112. Jei vandens gylis leidžia pasiekti skęstantįjį, su kitais poilsiautojais sudarykite...


Miego sutrikimus nustato naktį

Miego sutrikimus nustato naktį

Pasiryžę nemokamai padėti miego sutrikimų kamuojamiems žmonėms ir paskelbę akciją "Miego savaitė miego sutrikimų laboratorijoje" , sostinės Sapiegos ligoninės medikai sulaukė pacientų antplūdžio. Skelbiama, kad miego sutrikimai kamuoja...


Vėžys bijo raudonos spalvos

Vėžys bijo raudonos spalvos

Liaudies išmintis teigia: "Vėžys bijo raudonos spalvos!". Nežinia, kaip ši mintis išplito po visą pasaulį, tačiau daugelyje liaudies medicinos receptų teigiama, kad valgyti raudonos spalvos produktus, dėvėti raudoną aprangą ir būti...


Stiprus imunitetas – geriausia apsauga nuo kiaulių gripo

Stiprus imunitetas – geriausia apsauga nuo kiaulių gripo

Maisto papildų ir nereceptinių vaistinių preparatų gamintojai pabrėžia, kad stiprus žmogaus imunitetas yra geriausia apsauga nuo bet kokio gripo ar ūminių kvėpavimo takų infekcijų. "Vaistinėse yra kuo įvairiausių ir įvairioms amžiaus grupėms...


Kokiomis savaitės dienomis geriausiai mylėtis?

Kokiomis savaitės dienomis geriausiai mylėtis?

Besimylintiems žmonėms reikia ne tik atsižvelgti į oro temperatūrą, mėnesį, tačiau ir savaitės dieną. Anot astrologų, geriausia mylėtis savaitgaliais. Pirmadienis. Jei pora mylisi pirmadienį, vadinasi, per savaitgalį nepavyko atsikratyti nervinės...


Geriau nei vitaminai atmintį stiprina kryžiažodžių sprendimas

Geriau nei vitaminai atmintį stiprina kryžiažodžių sprendimas

Užmaršumu skundžiasi ne tik senoliai. Ekspertai tikina, kad atmintis pradeda blogėti sulaukus dvidešimties metų. Tačiau jauni žmonės to nepastebi, nes turi kur kas mažiau ką prisiminti nei seni. Tačiau jei paanalizuotume, pamatytume, kad to, ką...


Rūkymas automobilyje kenkia labiau nei išmetamosios dujos

Rūkymas automobilyje kenkia labiau nei išmetamosios dujos

Niekada nerūkykite automobilyje. Anot medikų, rūkymas transporto priemonėje kenkia labiau nei išmetamųjų dujų įkvėpimas. Didžiojoje Britanijoje norima uždrausti rūkyti ir automobiliuose, rašoma dailymail.co.uk. Tai, anot siūlymo šalininkų, padėtų...


Kaip "išgyventi" pagirias

Kaip "išgyventi" pagirias

Nustatyta, jog nuo pagirių kenčia 7 iš 10 didesnį kiekį alkoholinių gėrimų suvartojusių žmonių. Kokie simptomai būdingi pagirioms? Jų nemažai: galvos skausmas, nesugebėjimas sukoncentruoti dėmesio, bloga nuotaika, virstanti vidiniu nerimu, pamėlę...


Ar sapnuojant košmarą galima numirti?

Ar sapnuojant košmarą galima numirti?

Weso Cravenso "Košmaras guobų gatvėje" - vienas populiariausių siaubo filmų, tačiau nedaug kas žino, jog juostos kūrėją įkvėpė tikra liga. Staigios nepaaiškinamos mirties nakties metu sindromas (SUNDS) dažniausiai pasireiškia jauniems,...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9