Sausio 26d. Sekmadienis

"Griponomika": baimė pavojingesnė už virusą

Peržiūrų skaičius: 18976
"Griponomika": baimė pavojingesnė už virusą

Baimė dėl gripo pandemijos plinta greičiau negu pats virusas. Nors skaičiuojama, kad gripas galėtų padaryti milijardinę žalą šalies ekonomikai, kol kas jis viso labo padidino vaistų ir citrusinių vaisių paklausą.

Gripo žala – 4 mlrd. litų?

Gripo pandemija Lietuvai gali kainuoti kone 4 mlrd. litų, arba 4 proc. metinio bendrojo vidaus produkto (BVP). Tai – blogiausias scenarijus. Švelnesnės gripo pandemijos atveju BVP sumažėtų 1 proc., skaičiuoja Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba (VVSPT).

Prognozuodama sunkios pandemijos ekonominius nuostolius, VVSPT remiasi prielaida, kad kiekviename sektoriuje susirgs 30 proc. darbuotojų, lengvos pandemijos atveju – 25 proc. Tarnyba skaičiuoja, kad tokiu atveju darbingo amžiaus žmonės dėl savo ar artimųjų ligos nedirbs apie tris savaites. Didžiausią ekonominę žalą gripas sukeltų paslaugų sektoriuje, dėl pandemijos sumažėtų mažmeninės prekybos apimtis, pasitikėjimas verslu, gali pritrūkti darbo jėgos.

Tiesa, neatrodo, kad tokios niūrios prognozės galėtų pasitvirtinti, tuo smarkiai abejoja ekonomikos ekspertai, o kad šis skaičius greičiausiai nepasitvirtins, pripažįsta ir patys VVSPT specialistai. Šalyje paskelbta gripo epidemija didelio smūgio ekonomikai kol kas nepadarė ir tik padidino vaistų bei kitų imunitetą stiprinančių priemonių pardavimą.

Netikėta vaistinių apgultis

Vaistų pardavėjams – pats darbymetis. Per savaitgalį ir pirmas šios savaitės dienas iš vaistinių buvo šluote iššluoti nereceptiniai vaistai, skirti peršalimo ligų profilaktikai, taip pat imunitetą stiprinantys medikamentai. Vaistinės ir didmenininkai suskubo didinti vaistų atsargas.

"Pardavimas smarkiai išaugęs visų nereceptinių vaistų, kurie skirti gydytis nuo peršalimo ligų. Kai kurie medikamentai išparduoti, ir nežinome, kada vėl jų gausime. Tiekėjai taip pat ne visagaliai, nes jeigu gamintojai nepagamina reikiamo kiekio, tai tų vaistų ir į Lietuvą atvežti nepavyks", – apie padėtį vaistinėse kalbėjo "Eurovaistinės" atstovė Laura Maurinienė.

Dienraštis jau rašė, kad didžiuosiuose šalies miestuose trūksta antivirusinių vaistų nuo gripo "Tamiflu". Norėdamas paspartinti jų pristatymą į Lietuvą, sveikatos apsaugos ministras praėjusią savaitę pasirašė įsakymą, leidžiantį šiuos vaistus į šalį importuoti nelietuviškoje pakuotėje. Šalies vaistines šis medikamentas turėjo pasiekti šią savaitę.

Paklausios tradicinės priemonės

Tradicinės kovos su peršalimo ligomis priemonės taip pat neužmirštos. Lietuviai pastarosiomis dienomis noriai perka citrinas, česnakus ir medų. Pasak prekybos tinklų "Iki" ir "Rimi" atstovų, labiausiai išaugusi citrinų ir imbierų paklausa – jų šiomis dienomis parduodama du tris kartus daugiau negu prieš savaitę, medaus pardavimas padidėjęs 70 proc.

Skirtingai negu vaistinės, prekybos tinklai tikina iš anksto pasirūpinę šiuo metu paklausiomis prekėmis ir jų pritrūkti tikrai neturėtų. "Į padidėjusią paklausą reagavome iš karto – užsakėme didesnį kiekį šių prekių, tai pat pakoregavome šių produktų kainas. Nuo šios savaitės pradžios sumažinome citrinų, imbierų, natūralaus medaus kainas, todėl prognozuojame, kad jų pardavimas dar labiau išaugs", – teigė bendrovės "Rimi Lietuva" atstovė ryšiams su visuomene Raminta Stanaitytė-Česnulienė.

Paklausti, ar pirkėjų skaičius parduotuvėse nesumažėjęs, prekybos tinklų atstovai tikino, kad didelių pokyčių neužfiksuota. "Bendrai pirkėjų skaičius prekybos tinkle nesumažėjo, tačiau pastebėjome nedidelį pasiskirstymą – daugiau pirkėjų sulaukia mažesnės parduotuvės", – sakė R.Stanaitytė-Česnulienė.

Dramatiško kritimo nepastebi

Atrodo, kad masinių susibūrimo vietų lietuviai bent jau kol kas nepradėjo vengti. Sostinės "Akropolio" valdytojas Česlovas Urbonavičius teigė, kad pastarosiomis dienomis šiame prekybos ir pramogų centre lankosi tiek pat žmonių, kiek ir vidutiniškai kitais mėnesiais.

Jis pridūrė, kad jau prieš keletą savaičių visuose "Akropoliuose" imtasi priemonių, turinčių apsaugoti nuo gripo viruso plitimo: prekybos ir pramogų centrai yra kur kas dažniau plaunami, nustatytu grafiku atidaromi stoglangiai, imamasi kitų priemonių papildomai vėdinti.

Tiesa, vandens pramogos – nebe tokios patrauklios. Vandens parko "Vichy" atstovas Nerijus Mikalajūnas teigė, kad lankytojų parke pastarąją savaitę sumažėję. "Kritimas nėra drastiškas, tačiau šioks toks sumažėjimas apie 10–17 proc. nuo praėjusios savaitės juntamas. Manome, kad tai gali būti gripo įtaka", – teigė jis.

Mažiau, nei tikėtasi

Gripas artimiausiu metu iš šalies pasitraukti neketina, juo susirgusių žmonių daugėja. VVSPT duomenimis, sergamumas gripu auga, pavyzdžiui, penkiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose prieš dvi savaites buvo nustatyti 523, praėjusią savaitę – 5047 gripo atvejai. Vis dėlto šie skaičiai tikrai kol kas neprimena pandemijos.

"Dar šių metų pradžioje numatant galimus gripo pandemijos padarinius Lietuvos ekonomikai, buvo prognozuojama, kad sunkios pandemijos atveju susirgtų apie vieną milijoną, o lengvesnės – apie 850 tūkst. žmonių. Kol kas matyti, kad pandemija greičiausiai turės mažesnius padarinius ir visuomenės sveikatai, ir ekonomikai nei ankstesnės, tad nuostoliai BVP neturėtų siekti 1 proc.", – aiškino VVSPT Komunikacijų skyriaus vedėja Lina Grinytė.

Pasak jos, vertinant dabartinę padėtį, susirgusių šalyje turėtų būti ne daugiau nei penktadalis. Per įprastinę sezoninę gripo epidemiją Lietuvoje suserga 5–10 proc. gyventojų, kasmet registruojama vidutiniškai apie 100 tūkst. gripo atvejų.

Dirbantys sirgti vengia

Dėl gripo protrūkio panikuoti nelinkę ir darbdaviai. Šią savaitę dienraščio kalbintas Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas teigė, kad verslininkai masiškai sergančiais darbuotojais ir dėl to patiriamais nuostoliais nesiskundžia. Beje, jis pripažįsta, kad didesnį prioritetą darbui, o ne negalavimui žmonės priversti skirti dėl sudėtingesnės ekonomikos padėties, taip pat dėl pasikeitus įstatymams sumažėjusios nedarbingumo pašalpos.

Panašias tendencijas pateikia ir "Sodra", kuri nedarbingumo pažymėjimų per trečią šių metų ketvirtį yra išdavusi beveik perpus mažiau negu praėjusiais metais (2008 III ketv. – 148 tūkst., 2009 III ketv. – 87 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų).

Net ir naujausi duomenys rodo, kad nedarbingumo pažymėjimų skaičius pastarosiomis savaitėmis nėra toks didelis kaip tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Pavyzdžiui, Kauno regione praėjusių metų lapkričio 17–21 d. išduota 2,7 tūkst., šių metų lapkričio 16–20 d. – 1,9 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų. "Sodros" atstovai taip pat įsitikinę, kad čia – ekonomikos recesijos įtaka, kurią gripas vargiai gali atsverti.

Mindaugas Lapinskas, Rinkodaros ekspertas

Taip, baimė – stiprus veiksnys. Be to, galioja toks dėsnis – jeigu dvidešimt kartų ką nors pakartosi, tai atitinkamai pradėsi ir elgtis. Kai žmonės pradeda vadovautis emocijomis, į racionalius argumentus ar statistiką nebesigilina. Todėl nutinka taip, kad žmonės išperka visus vaistus vaistinėse, nustoja lankytis viešose vietose, nors tam pagrindas nebūtinai yra. Tai galbūt rodo ir tam tikrą kritiško mąstymo stoką, kai daugelis naujienų priimama už gryną pinigą ir tikima viskuo, kas ką pasakė. Tokiomis aplinkybėmis pasigendu lyderio arba autoriteto, kuris nedvejodamas pasakytų, kad viską įveiksime. Imkime kad ir JAV prezidento Baracko Obamos pavyzdį, kuris pasakė: "Taip, dabar krizė, bet mes susimsime ir ją įveiksime." Amerikiečiai tuo patikėjo. Pas mus atvirkščiai, nieko pozityvaus girdėti neteko jau gana ilgą laiką, tie patys lyderiai skundžiasi, kaip blogai yra ir kaip bus dar blogiau. Tokiais atvejais, kai visuomenė praranda orientaciją, užtektų autoriteto, kuris komunikuotų įkvepiančią žinią ir suteiktų viltį. Tai galioja tiek krizės, tiek gripo epidemijos atveju.

Rimantas Rudzkis, ekonomikos ekspertas

Kad Lietuvai pandemija gali atsieiti 4 mlrd. litų – skaičius iš fantastikos srities. Ko gero, jis realus tik tuo atveju, jeigu susirgtų absoliučiai visa Lietuva, sustotų pramonė, nebevyktų prekyba. Tačiau toks scenarijus neįtikimas. Įvertinkime blogiausią scenarijų, kai susirgtų trečdalis žmonių, vadinasi, ir trečdalis dirbančių. Skaičiuokime, kad jie sirgtų dvi savaites ir praleistų 10 darbo dienų iš 250 per metus, t. y. 4 proc. laiko, per kurį kuriamas BVP. Dabartinis šalies BVP – apie 90 mlrd. litų, o 4 proc. sudarytų apie 3,5 mlrd. litų. Jį padaliję iš trijų gausime kiek daugiau negu 1 mlrd. litų. Tai net ir tų 4 mlrd. litų priskaičiuoti nepavyksta. Tačiau tai – blogiausias scenarijus ir vargu ar jis pasitvirtins. Greičiausiai dabartinės gripo epidemijos įtaka ekonomikai bus tokia nedidelė, kad jos nė nepajusime.

Diena.lt

Folio rūgštis gali sumažint kraujospūdį

Folio rūgštis gali sumažint kraujospūdį

Penkiolika menopauzę išgyvenančių moterų tris savaites kasdien suvartodavo po 15 miligramų folio rūgšties (folato arba vitamino M), ir vidutiniškai jų sistolinis ("viršutinis") kraujospūdis sumažėjo 4,5 mm Hg, o diastolinis...


Faktas: medžiai gydo

Faktas: medžiai gydo

Mokslininkai patvirtino, kad miškai mažina stresą, gerina nuotaiką, slopina pyktį, agresyvumą ir apskritai skatina žmogų jaustis laimingesniu. "Daugelis žmonių puikiai jaučiasi gamtoje", - sako Dr. Eeva Karjalainen iš Suomijos miškų...


Neskubėkime šalinti meniskų

Neskubėkime šalinti meniskų

Meniskai - kremzlinės pusmėnulių formos struktūros, įsiterpusios tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio sąnarinių paviršių, atlieka gana svarbų vaidmenį sudarant tinkamą biomechaninę aplinką sąnario judesiams. Jie ypač reikšmingi atliekant sukamuosius...


Žuvelių spa

Žuvelių spa

Žuvelių spa - tai netradicinė, egzotiška ir natūrali gamtinė procedūra, kurios metu patirsite neišdildomų įspūdžių. Švelniai ir maloniai kutendamos žuvelės nuvalo odą, atlieka mikromasažą, pasiekiantį net giliausius odos sluoksnius, pažeistų...


Saulė ir maistas – vitamino D šaltinis

Saulė ir maistas – vitamino D šaltinis

Vitaminas D žmogaus organizmui reikalingas kone labiau nei visi kiti, tačiau vis daugėja žmonių, kuriems jo trūksta. Kai taip atsitinka vaikams, deformuojasi kaukolė ir stuburas, žandikauliai, sutrinka dantų augimas, atsiranda dėmių dantų emalyje....


Algimantas Čekuolis. Rugsėjo Golgota

Algimantas Čekuolis. Rugsėjo Golgota

Prasidėjus rugsėjui suvirpa ne vieno širdis, nes visi mokėmės - kas ketverius, kas aštuoniolika metų. O dabar mūsų vaikai ir anūkai eina tuo pačiu keliu. Ir džiugu, ir neramu - kaip jiems ten sekasi? Nes nelabai gerai savo vaikus pažįstame....


Trūksta vitamino D? Jus gali ištikti stiprus astmos priepuolis

Trūksta vitamino D? Jus gali ištikti stiprus astmos priepuolis

Astma sergantiems ir palyginti nedaug vitamino D vartojantiems vaikams greičiausia iškyla grėsmė patirti stiprų astmos priepuolį. JAV mokslininkai 4 metus stebėjo daugiau nei tūkstantį astma sergančių vaikų ir nustatė, kad vaikams, kurių...


Aš savimi pasitikiu

Aš savimi pasitikiu

Dar praėjusio šimtmečio pradžioje pradėję tyrinėti nepasitikėjimo savimi priežastis, mokslininkai priėjo prie išvados, jog be visų kitų priežasčių, pagrindinės šio sindromo ištakos slypi vaikystėje, o augant arba išnyksta, arba sustiprėja. Jeigu...


Tyrimas: lapkritį gimusieji gyvena ilgiau

Tyrimas: lapkritį gimusieji gyvena ilgiau

Gali būti, kad žmogaus gyvenimo trukmė priklauso ir nuo jo gimimo mėnesio. Tokią netikėtą išvadą daro Greifsvaldo universiteto mokslininkai. Mokslininkai išanalizavo daugiau kaip 6 mln. mirties atvejų Vokietijoje. Tyrimas parodė, kad lapkritį...


Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams

Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams

Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams Mūsų šalies normaliam ir progresyviam vystymuisi labai svarbu yra ir vyrų sveikata, o svarstant gimstamumą, gyventojų prieaugį, dažnai visai nesusimąstoma, kad tam didelę įtaką turi vyrų sveikata, jų...


Vartojant daugiau vitamino E, sumažėja demencijos tikimybė

Vartojant daugiau vitamino E, sumažėja demencijos tikimybė

Pagyvenusiems žmonėms su maistu suvartojant daugiau vitamino E sumažėja tikimybė susirgti demencija arba senatvine silpnaprotyste. Ištyrę maždaug 5400 olandų, kurių amžius buvo 55 metai ar daugiau, mokslininkai nustatė, kad tam trečdaliui...


Garso terapija gali pagerinti sveikatą

Garso terapija gali pagerinti sveikatą

"Balsas neperteikia to, ką išgirsta ausis, tačiau ausis neišgirsta tik to, ko nesuvokia protas." /dr. A. Tomatis/ Jau nuo urvinio žmogaus laikų garsas turėjo itin didelę reikšmę jo išlikimui bei gyvavimui. Žmogaus gebėjimas pajusti ir...


Vitaminas D leidžia lengviau ištverti skausmą

Vitaminas D leidžia lengviau ištverti skausmą

JAV atliktas tyrimas atskleidė, jog vitaminas D palengvina lėtinio skausmo slegiamų žmonių kančias. Nustatyta, kad ligoniams, kurių organizme vitamino D kiekis buvo nepakankamas, reikėjo beveik dukart daugiau skausmą malšinančių medikamentų nei...


Storuliai svajoja apie greitą dietą

Storuliai svajoja apie greitą dietą

Kaip greitai ir be žalos sveikatai numesti svorio? Tas, kas atrastų tokį būdą, pelnytų viso pasaulio storulių meilę ir pagarbą. Šiuo metu yra siūloma daugybė greitai veikiančių dietų, tačiau kiekviena turi ir privalumų, ir trūkumų. Tai turbūt...


Puiki sveikatos būklė = produktyvus darbas

Puiki sveikatos būklė = produktyvus darbas

Kaip pagerinti savo savijautą, įveikti nuovargį, išsekimą, nugaros skausmus? Klausimai, kuriuos ne kartą užduoda žmogus kiekvieną dieną dirbantis sėdimą darbą. Norint tikrai produktyviai, su malonumu ir entuziazmu dirbti, reikia puikios fizinės ir...


Bilietas į laisvę – joga

Bilietas į laisvę – joga

Joga gali sustiprinti raumenis, padėti lengviau susikaupti, pagerinti dvasinę savijauta. Dabar ji gali padėti ir ištrūkti iš kalėjimo. Centrinės Indijos Madja Pradešo valstijos kalėjimo pareigūnai pradėjo įgyvendinti naują programą, numatančią,...


Kaip maitintis norint apsisaugoti nuo gripo ir sustiprinti imunitetą

Kaip maitintis norint apsisaugoti nuo gripo ir sustiprinti imunitetą

Prieš gripą ir imunitetui stiprinti pataria Vincentas Sakas, nepriklausomas mitybos ir kulinarijos ekspertas. Kas rytą tik atsikėlus išskalaukite burną vandeniu ir išgerkite šaukštą ryžių acto (atkreipkite dėmesį: ryžių actas tik - 2%). Būtent...


Gripas puola alkanus ir pavargusius

Gripas puola alkanus ir pavargusius

Suvalgius skiltelę česnako imunitetas nesustiprėja. Grūdintis reikia ilgai ir įvairiais būdais, juolab kad medikai grasina dar ateisiančia antrąja pandeminio gripo banga. Maistas, judėjimas ir poilsis yra sveikatos pagrindas. Prie nuovargio, bado...


Ryški šviesa naudinga smegenims

Ryški šviesa naudinga smegenims

O sumažėjusį gebėjimą mąstyti dažnai lydi dar ir nuotaikų bei elgesio svyravimai, miego sutrikimai, sumažėja aktyvumas šviesiuoju paros metu. Šie simptomai susiję su sutrikusiu organizmo paros ciklu. Nyderlandų specialistų atlikto eksperimento...


Kodėl ausyje susidaro sieros kamštis

Kodėl ausyje susidaro sieros kamštis

Klausimo neišgirdusiam žmogui neretai mestelime fraze: "Išsiplauk ausis". Jeigu staiga suprastėjo klausa, gali būti, jog ausyje susiformavo sieros kamštis. Tačiau su higiena jis nieko bendra neturi. Daliai žmonių tokių problemų, kaip...


Kodėl neprisimename, ar išjungėme lygintuvą

Kodėl neprisimename, ar išjungėme lygintuvą

Vargu ar rasime žmogų, kuris patenkintas savo atmintimi, tačiau kartais užklumpa tokie atminties užtemimai, kad ne juokais imame svarstyti, ar nesame ligoniai. Anot neurologo doc. Gintaro Kaubrio, atmintis tiesiogiai susijusi su dėmesiu, todėl mes...


Saulės sukeltos ligos – nenatūralios aplinkos pasekmės

Saulės sukeltos ligos – nenatūralios aplinkos pasekmės

Saulė apsaugo nuo depresijos bei gydo daugybę odos ligų. Žmogaus organizmas išmoko gyventi saulėtoje aplinkoje ir apsisaugoti nuo žalingų ultravioletinių spindulių. Tačiau šiandien mūsų aplinkos nė iš tolo nepavadinsi natūralia, todėl keičiasi ir...


Naujasis gripas verčia ir moko gydytis

Naujasis gripas verčia ir moko gydytis

Pirmasis patarimas susirgusiesiems gripu – nepanikuoti. Gripas yra įprasta liga, tik šiemet ji šiek tiek kitokia. Be to, sirgdami gripu iki šiol jam skirdavome per mažai dėmesio. Jei temperatūra pakyla iki 38°C, būtina konsultuotis su...


Traumos prie kompiuterio

Traumos prie kompiuterio

Blogas regėjimas ir riešo skausmas – tai dažniausi su kompiuteriais siejami sveikatos sutrikimai. Bet vis daugiau žmonių susižeidžia ant galvos nukritus monitoriui, skelbiama leidinyje "American Journal of Preventive Medicine"....


Brokoliai gali sumažinti diabeto žalą širdžiai

Brokoliai gali sumažinti diabeto žalą širdžiai

Valgant brokolius galima sumažinti žalą, kurią diabetas padaro širdies kraujagyslėms, teigia britų mokslininkai. Varviko universiteto mokslininkai mano, kad taip yra dėl šioje daržovėje randamos medžiagos sulforafano. Ji skatina gamintis...


Ar žinome, kokį vandenį geriame?

Ar žinome, kokį vandenį geriame?

Kaip informavo Panevėžio visuomenės sveikatos centro Kupiškio skyriaus vedėjas Vincas Čelkys (nuotraukoje), nustatyta tvarka skyrius iš Savivaldybės pirminės asmens sveikatos priežiūros centro per šių metų pirmąjį ketvirtį gavo 14 (pernai per tą...


Diabeto stovykla: gyvenimo su liga pamokos

Diabeto stovykla: gyvenimo su liga pamokos

Dvidešimt vasaros stovyklų ir tūkstančiai nepakartojamų akimirkų: ir džiaugsmingų, ir sukrečiančių. Visa tai suteikia patirties ir stiprybės. Tačiau ar bus surengta dvidešimt pirmoji stovykla, kurių taip reikia sergantiems vaikams? Didelės salės...


Kodėl merginos pliaže neturėtų nusimesti bikinių?

Kodėl merginos pliaže neturėtų nusimesti bikinių?

Merginos maudymosi kostiumėlius paplūdimiuose nusimeta dėl įvairių priežasčių. Tačiau dermatologai sako, kad tai - žalinga. Apsinuogindamos paplūdimiuose merginos paprastai tikisi vienodai įdegti. Tačiau be apsivilimo nuo saulės itin jautriose...


Kaip prižiūrėti plaukus?

Kaip prižiūrėti plaukus?

Itin kruopščiai rūpintis plaukų grožiu negerai. Tačiau nepulkime elgtis drastiškai - skubota plaukų priežiūra taip pat padarys meškos paslaugą. Rasti optimalų sprendimą galima tik mokantis iš klaidų. Norint turėti švarius plaukus nebūtina juos...


Nauja gydymo kryptis – mažiau antibiotikų

Nauja gydymo kryptis – mažiau antibiotikų

Nereikalingas ir per didelis antibiotikų vartojimas – lyg tiksinti bomba. Jei nebus susirūpinta šia problema, ateityje galime mirti ir nuo eilinio persišaldymo. Dėl virusų atsparumo antibiotikams ir jų keliamos grėsmės šiuolaikinės medicinos...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9