Gruodžio 1d. Trečiadienis

Dirbtinė oda perversmo Lietuvoje nepadarė

Peržiūrų skaičius: 30748
Dirbtinė oda perversmo Lietuvoje nepadarė

Neseniai pirmą kartą Vilniuje buvo atlikta dirbtinės odos persodinimo operacija. Kauniečiai medikai tokią atliko dar prieš septynerius metus, bet dėl didelės kainos ir nesulaukto efekto šis metodas mūsų šalyje nėra populiarus.

Pirmoji operacija Vilniuje

Vilniaus Santariškių klinikų Vaikų ligoninėje šešerių mergaitei buvo pašalinta didelė pigmentinė dėmė. Ji buvo 10 cm diametro, plytėjo ant kairiosios šlaunies. Pašalinus dėmę, sėkmingai įsodintas dirbtinės odos pakaitalas. Jis sukurtas JAV, Masačusetso valstijoje prieš 20 metų.

"Atlikome dvi operacijas, kurios truko po pusantros valandos", – patikslino gydytojas ortopedas-traumatologas, sunkių nudegimų gydymo ir randų šalinimo specialistas Dainius Geležauskas.

Pasak gydytojo, dirbtinė oda persodinama dviem etapais. Pašalinus dėmę įsodinama dirbtinė oda, kurios apatinis sluoksnis – iš veršiuko kolageno, o viršutinis – silikono.

Po to ligonis savaitę turi būti gydomas ambulatoriškai, kruopščiai prižiūrimas: svarbu, kad neįvyktų atmetimo reakcija, nesusidarytų kraujo krešulių, žaizda nesupūliuotų ir nepatektų infekcija.

Sukurta specialiems ligoniams

Per tris savaites kraujagyslės peraugo kolageną. Tada mergaitei buvo atlikta antroji operacija: išorinis sluoksnis iš silikono pašalintas, o ant jo persodintas plonytis – 0,15 mm – žmogaus odos transplantantas.

Tokios operacijos yra sudėtingos, jas galima atlikti tik gavus specialų leidimą, kurį operaciją atlikęs D.Geležauskas įgijo prieš trejus metus Ciuriche, Šveicarijoje, išklausęs specialų praktinį kursą.

"Ši dirbtinė oda buvo kurta ligoniams, kurie nudega platų ir gilų audinių plotą, – aiškino vilnietis gydytojas. – Vėliau ji pradėta naudoti žmonėms, patyrusiems sunkias traumas, pašalinus dideles pigmentines dėmes. Kolagenas yra elastingas, nepalieka šiurkščių randų, atkuria visavertę odos struktūrą, todėl yra tinkamas šiems tikslams. Persodinant natūralią odą nuo kitos žmogaus kūno dalies lieka dideli randai. Be to, persodinimo operacijai reikia labai daug odos."

Ilgokai laukė odos

Dirbtinė oda labai brangi. Vilniuje operuotos mergaitės tėvai už ją sumokėjo beveik 5 tūkst. litų.

Dirbtinė oda – ilgaamžė, bet jos pakuotės privalo būti panaudojamos per 5 metus.

"Mergaitę galėjome operuoti ir anksčiau – tam jau buvome pasirengę prieš kelerius metus, bet laukėme, kol bus atvežta dirbtinės odos", – aiškino gydytojas D.Geležauskas.

Į Lietuvą dirbtinės odos buvo atvežta iš vieno iš dviejų Europoje įkurtų JAV firmos filialų.

Pasak D.Geležausko, Lenkijoje dirbtinės odos persodinimo operacija pirmą kartą buvo atlikta prieš 4 metus, Latvijoje – tik šį pavasarį.

Bumas senokai nuslopo

Pirmas dirbtinės odos persodinimo operaciją Lietuvoje atliko žinomas plastinės rekonstrukcijos chirurgas, nudegimų gydymo specialistas kaunietis Rytis Rimdeika.

Tai įvyko prieš septynerius metus, kai trijų mėnesių laikotarpiu R.Rimdeika Kauno klinikose įsodino dirbtinę odą dviem vyrams – vilniečiui ir Klaipėdos rajono gyventojui. Vienam jų reikėjo padengti didžiulį randą, kitam – nudegusį plotą. Šiems ligoniams reikėjo maždaug po 50 kv. cm dirbtinės odos.

"Jei Jonas atvažiavo į Ameriką, negalima sakyti, kad jis ją atrado, – palygino gydytojas R.Rimdeika. – Tai nėra nieko ypatingo, neverta apie tai kalbėti."

Su dirbtinės odos integros – kolagenu, pagamintu iš veršiuko Achilo sausgyslės, išradėju amerikiečiu gydytoju James Burke iš Masačusetso kaunietis pažįstamas jau keliolika metų.

"Jis labai aktyviai pristatinėjo integrą konferencijose dar nuo 1993 m., – neslėpė gydytojas. – Tuomet pasaulyje kilo dirbtinės odos bumas, tačiau prieš dešimt metų tyliai nuslopo."

Itin brangus produktas

Žadėtų stebuklų, kad neliks randų, nepuls infekcija, oda lengvai prigis, pasaulis nesulaukė. Tokia plastinės rekonstrukcinės chirurgijos specialisto R.Rimdeikos nuomonė apie integrą.

"Randų vis dėlto lieka, – atvirai sakė gydytojas. – Yra atmetimo reakcijos tikimybė. Ši oda labai jautri, dėl prastokos pigmentacijos šiek tiek skiriasi spalva. Be to, integra – itin brangus produktas."

Priklausomai nuo tiekėjų, 1 kv. m integros kainuoja 20–30 dolerių. R.Rimdeika nekritikuoja šio produkto, sako, kad jis geras, kosmetiškai minkštas, bet ne stebuklingas. Pas mus būna ligonių, nudegusių labai didelį odos plotą. Už dirbtinės odos persodinimo operacijas JAV apmoka draudimo kompanijos.

R.Rimdeika sako, kad persodinimo operacijai gali būti naudojama daug pigesnė lavono oda, iš kurios pašalintos ląstelės. Šis produktas parduodamas JAV. Yra ir daugiau rūšių dirbtinių odų, įvairių storių transplantantų. Taip pat atliekama audinių ekspansija, kai specialiu balionu ištempiama ir uždedama paties ligonio oda.

"Jokioje srityje, – tikino R.Rimdeika, – nėra stebuklų ir šimtaprocentinių idealių dirbtinių pakaitalų. Nei maisto pramonėje, nei mašinų gamyboje, nei medicinoje."

Dirbtinė, bet jautri

Cheminės inžinerijos profesorė Zhenan Bao pareiškė, kad ji su kolegomis sukūrė jautrią dirbtinę odą, galinčią pajusti net drugelio svorį.

"Tai, ką mes padarėme, yra tik tam tikri pradiniai žingsniai kuriant odą, kuri turės lytėjimo pojūtį – galės pajusti tam tikrus išorinius signalus ir paversti juos elektriniais signalais", – pasakojo profesorė Z.Bao.

Inžinieriai sukūrė nepaprastai ploną kaučiukinę plėvelę ir įspraudė ją tarp elektrodų sluoksnių. Plėvelę paveikus slėgiu, ji susispaudžia ir keičia elektros įkrovos kiekį. Jį ši plėvelė gali sukaupti slėgio taške. Pokytį aptinka elektrodai, kurie įgalina kaučiukinę plėvelę perduoti tai, ką ji "jaučia".

Lanksti daviklių technologija taip pat nėra nauja. Didžiausia naujovė yra milijonai mikroskopinių nano dydžio piramidžių ant kaučiukinės plėvelės. Jos sudaro galimybę geriau susiliesti dideliam paviršiui ir išgauti didelį jautrumą.


Odos spausdintuvas

JAV Šiaurės Karolinos Veik Foresto regeneracinės medicinos instituto mokslininkai pristatė specialų spausdintuvą, kuris gali "spausdinti" odos ląsteles ant kūno.

Į spausdintuvo galvutę galima įmontuoti rašalo kapsules su skirtingų tipų ląstelėmis, baltymais ar kitomis molekulėmis.

Vedžiojant galvutę virš žaizdos oda gali pasluoksniui atsinaujinti. Kol kas odos spausdintuvas su dviem skirtingomis rašalo kasetėmis yra išbandytas su dvylika plikų pelių, kurioms visiškai pašalintas didelio ploto odos sluoksnis.

Spausdintuvu gydytos pelės išgijo greičiau nei tos, kurių žaizdos gijo savaime.

Spausdintuvo galvutė įtaisyta skeneryje, kuris gali judėti virš ligonio. Kamera nustato žaizdos tipą ir liepia spausdintuvui tam tikrose vietose palikti reikiamą ląstelių ar baltymų kiekį.

Viena kasetė spausdina su kolagenu ir fibrinogenu sumaišytų ląstelių sluoksnį, kita prideda trombino, kuris verčia odos sluoksnį gaminti patvarų gelį.

Iš pradžių naudojami fibroblastai, kurie atnaujina dermą, o vėliau – keratinocitai, kurie atnaujina epidermį.

Diena.lt

Tyrimas: šlapinimasis baseinuose gali sukelti astmą

Tyrimas: šlapinimasis baseinuose gali sukelti astmą

Švedijoje atliktas viešųjų baseinų vandens užterštumo tyrimas atskleidė, kad juose aptikta didelė šlapimo koncentracija. Jei tokių baseinų vėdinimo sistema yra prasta, baseinų darbuotojai ir nuolatiniai lankytojai gali susirgti astma, perspėja...


Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems, ir vaikams

Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems, ir vaikams

Nuo balandžio 1-osios, visą mėnesį Jūrų muziejus registruoja norinčius dalyvauti individualiuose užsiėmimuose su delfinais. Keletą metų dėl susidariusios ilgos eilės registravimas buvo visiškai nutrauktas. Individualūs užsiėmimai su delfinais...


Tyrimas: lietuviai nežino, kad gripo išvengti galima plaunant rankas

Tyrimas: lietuviai nežino, kad gripo išvengti galima plaunant rankas

Lietuviai nepakankamai gerai žino, kad apsisaugoti nuo gripo galima reguliariai plaunant rankas. Tai atskleidžia Eurobarometro tyrimas apie požiūrį į gripą praėjusį ligos sezoną, antradienį žurnalistams sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC)...


R. Stukas. Ką valgyti esant dideliam karščiui?

R. Stukas. Ką valgyti esant dideliam karščiui?

Pirmiausia reikėtų gerti daug skysčių. Geriausia silpnos mineralizacijos natūralus mineralinis vanduo, jis yra nesūrus, arba mineralizuotas vanduo - stalo vanduo. Siūloma atsisakyti gaiviųjų gėrimų su dirbtiniais saldikliais, kadangi jie ne...


Socialinėms reklamoms trūksta psichologų įžvalgų

Socialinėms reklamoms trūksta psichologų įžvalgų

Lietuviškos socialinės reklamos vis dar yra pernelyg neutralios, jas kuriant nedirbama su psichologais, todėl dažnai jos taip ir neatskleidžia problemos esmės, be to, joms trūksta tęstinumo, pastebi lrt.lt kalbinti reklamos ir rinkodaros...


Organizmo valymui - trijų dienų dieta

Organizmo valymui - trijų dienų dieta

Kaip greičiausiai pagelbėti organizmui po šventinių dienų? Kokios iškrovos dietos laikytis? Dietologai pasakytų, kad geriausia dieta - nepersivalgyti. Bet jei jau neatsilaikėte prieš pilnas lėkštes skanėstų, po švenčių pabandykite laikytis trijų...


Alergiškiems žmonėms – specialūs skalbiamieji milteliai

Alergiškiems žmonėms – specialūs skalbiamieji milteliai

"Neutral" produktų gamintojai, siekdami atkreipti visuomenės dėmesį į vis didėjančią alergijos problemą, rengia akciją skalbyklose, kurios metu bus galima išsiskalbti rūbus nemokamai dalinamais "Neutral" skalbiamaisiais...


10 faktų apie cholesterolį

10 faktų apie cholesterolį

Cholesterolio lygis mūsų kraujyje - vienas iš požymių, kiek ilgai ir kaip sveikai gyvensime. Sumažinus cholesterolio kiekį iki normos, rizika susirgti širdies ligomis sumažėja nuo 5 iki 30 proc. Cholesterolis, kaip galimas širdies - kraujagyslių...


Netinkamai naudojamas kondicionierius sukelia rimtas infekcines ligas

Netinkamai naudojamas kondicionierius sukelia rimtas infekcines ligas

Ir pernai, ir ankstesnėmis vasaromis Kauno klinikinėje ligoninėje medikams tekdavo gydyti nuo kelių iki keliolikos pacientų, kurių ligos priežastimi buvo oro kondicionierius. Šiemet tokių kol kas nepasitaikė – galbūt dėl to, kad žmonės...


Ar galima deginti krūtinę?

Ar galima deginti krūtinę?

"Atostogausiu prie jūros, kur yra uždarų paplūdimių, žodžiu, visos sąlygos lygiai ir gražiai įdegti. Labai nemėgstu, kai gražiai įrudus lieka balta krūtinė, bet visi kaip susitarę gąsdina melanomomis ir kitomis negandomis. Juolab, ant...


Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Mokslo žurnalas „Current Biology“ aprašė tyrimus, atliktus su apvaliosiomis kirmėlėmis. Nors šie gyviai nemiega taip, kaip tai daro žmonės, jos vis dėlto turi vystymosi periodą, kuriame yra letargo būsenos. Dirbtinai suktrikdę...


Vanduo gaivina, gydo ir… sargdina

Vanduo gaivina, gydo ir… sargdina

Karštomis dienomis vandenyje ne tik gausybė besipliuškenančių žmonių – ten taip pat knibždėte knibžda ir įvairiausi mikroorganizmai. Vieni jų ramiai gyvuoja, nekenkdami žmogui, kiti gi, pakliuvę į organizmą, gali sukelti begales įvairiausių...


Omega-3 gali pagerinti kraujospūdį metant svorį

Omega-3 gali pagerinti kraujospūdį metant svorį

Tokios riebios žuvies kaip lašiša arba žuvies taukų papildų vartojimas gali sumažinti kraujospūdį laikantis dietos, rodo Europoje atliktas tyrimas. Lašišos ir žuvies taukų teikiama nauda ypač buvo ryški žmonėms, kurių dokozahekseno rūgšties (DHA)...


Nėščiosios vartojamas kalcis apsaugo vaisių nuo švino rizikos

Nėščiosios vartojamas kalcis apsaugo vaisių nuo švino rizikos

Nėščiajai vartojant kalcio papildus, tokios moters kraujyje sumažėja švino, o tuo pačiu ir pavojus, kad vaisius nukentės nuo šio nuodingo metalo, rodo Meksikoje atliktas tyrimas. "Faktiškai nustatėme, kad kuo daugiau žmogus vartojo tokių...


Miškuose - erkių aktyvumo pikas

Miškuose - erkių aktyvumo pikas

Vakar Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC) specialistės Pajūrio regioniniame parke, Girulių miške, vieno kilometro ruože aptiko jau apie 30 suaugusių erkių. Kad jų knibždėte knibžda, pranešė ir skaitytojai. Visuomenės sveikatos...


Nugaros skausmas - "didžiausias kariuomenės priešas"

Nugaros skausmas - "didžiausias kariuomenės priešas"

JAV kariai, tarnaujantys Irake ir Afganistane, iš misijų dažniau gali būti atšaukiami dėl nugaros ar sąnarių skausmų nei karinės operacijos metu patirtų sužeidimų, rodo studija. Didžiosios Britanijos medicininiame žurnale pasirodę JAV karių, nuo...


Kodėl merginos pliaže neturėtų nusimesti bikinių?

Kodėl merginos pliaže neturėtų nusimesti bikinių?

Merginos maudymosi kostiumėlius paplūdimiuose nusimeta dėl įvairių priežasčių. Tačiau dermatologai sako, kad tai - žalinga. Apsinuogindamos paplūdimiuose merginos paprastai tikisi vienodai įdegti. Tačiau be apsivilimo nuo saulės itin jautriose...


Dainavimas chore – naudingas sveikatai

Dainavimas chore – naudingas sveikatai

Švedijos mokslininkai mano, kad dainavimas chore gali padėti ne tik gerai jaustis, tačiau ir palengvinti sergančiųjų skrandžio sutrikimais gyvenimą. Kaip praneša Švedijos naujienų portalas "thelocal.se", jau ankstesni tyrimai atskleidė...


Energinių centrų (čakrų) būklės analizė

Energinių centrų (čakrų) būklės analizė

Rytų šalių filosofinių idėjų studijavimas ir dvasinių praktikų praktikavimas tampa neatsiejama vakarietiško gyvenimo dalimi. Tokia sąvoka kaip „čakra“ jau nieko nebestebina ir dažnai naudojama pačių įvairiausių judėjimų ir krypčių...


Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Nustatytas pagrindinis paveldimas kiaušidžių ir krūties vėžio rizikos faktorius Lietuvos moterims. Tai BRCA1 geno pokyčiai, kurios padidina moterų riziką susirgti šiomis ligomis. Tereikia sekti šiuos pokyčius. Nedidelės, tačiau labai svarbios...


Infarktas delsiančiųjų nepasigaili

Infarktas delsiančiųjų nepasigaili

Įsidėmėkite: ištikus širdies infarktui, svarbi kiekviena minutė. Pajutus šios ligos požymius būtina neatidėliotina širdies gydytojų pagalba. "Pajutus spaudimą širdies plote ir išmušus prakaitui, skausmui plintant į kairę ranką, žandikaulį ir...


Puiki sveikatos būklė = produktyvus darbas

Puiki sveikatos būklė = produktyvus darbas

Kaip pagerinti savo savijautą, įveikti nuovargį, išsekimą, nugaros skausmus? Klausimai, kuriuos ne kartą užduoda žmogus kiekvieną dieną dirbantis sėdimą darbą. Norint tikrai produktyviai, su malonumu ir entuziazmu dirbti, reikia puikios fizinės ir...


PSO: mobilieji neturi įtakos smegenų auglių atsiradimui

PSO: mobilieji neturi įtakos smegenų auglių atsiradimui

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), atlikusi tyrimą, kuriame dalyvavo per 13 tūkst. žmonių, priėjo prie išvados, kad naudojimasis mobiliaisiais telefonais neturi įtakos galvos smegenų auglių atsiradimui, praneša BBC. Tačiau tyrėjai pastebėjo,...


Miego trūksta dviem penktadaliams žmonių

Miego trūksta dviem penktadaliams žmonių

Pasaulyje atliktų tyrimų duomenimis, miego sutrikimų patiria net 40 proc. suaugusiųjų, tačiau tik kas dešimtas dėl to kreipiasi į gydytojus. "Lietuvoje padėtis panaši, bet analogiškų tyrimų kol kas nėra atlikta. Lietuvoje šiai problemai...


Unikalūs Step Forward ortopediniai batų įdėklai

Unikalūs Step Forward ortopediniai batų įdėklai

Žmogaus pėda - viena iš svarbiausių žmogaus kūno atramos dalių. Pėdas būtų galima palyginti su pastato pamatais, o kūną - su pačiu pastatu: tvirti ir tiesūs pamatai - tiesus ir tvirtas pastatas. Jeigu pamatai kreivi, vargu ar pavyks pastatyti...


12 būdų kaip išsaugoti plaučius sveikus ir stiprius

12 būdų kaip išsaugoti plaučius sveikus ir stiprius

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra ketvirtoji mirties priežastis JAV po širdies ligų, vėžio ir insulto. Portalas "Pinigų karta" pateikia 12 patarimų, kurių turėtumėte laikytis siekdami išsaugoti savo plaučius sveikus ir stiprius...


Alkoholio poveikis: psichozių ir apsinuodijimo atvejų mažėja

Alkoholio poveikis: psichozių ir apsinuodijimo atvejų mažėja

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, sumažėjo asmenų, kuriems bent kartą buvo užregistruota diagnozė, susijusi su ūminiu alkoholio poveikiu. Privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos SVEIDRA duomenimis, 2009 m....


Kaip apsisaugoti nuo amžinės geltonosios dėmės degeneracijos?

Kaip apsisaugoti nuo amžinės geltonosios dėmės degeneracijos?

Pirmadienį Vilniuje įvykęs piketas visuomenei priminė apie vieną dažniausių aklumo priežasčių Lietuvoje - amžinę geltonosios dėmės degeneraciją (AGDD). Geriausias žinomas apsisaugojimo būdas - nerūkyti tabako. Be to, mokslininkai pateikia vis...


Gripą stelbia kitos ligos

Gripą stelbia kitos ligos

Gripas šiemet klaipėdiečių neįveikė, tačiau dar tebesiaučia infekcijos, guldančios į patalą ar net ligoninę. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC) vyriausioji specialistė Dovilė Jansonaitė pranešė, kad gripu uostamiestyje praėjusią savaitę...


Kaip nustoti žagsėti?

Kaip nustoti žagsėti?

Žagsi net vaisius moters įsčiose. Kodėl? Niekas nežino, tačiau nevalingai susitraukus diafragmai pasigirsta ne itin malonus garsas žagt. Nors tai natūralu, tačiau daugeliui vis tik gėda viešumoje žagsėti. Normalus žagsėjimas trunka ne ilgiau...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9