Ditel

Didžiausio istorijoje mobilių telefonų poveikio sveikatai tyrimo rezultatai kelia nerimą

Izraelio mokslininkai atlieka didžiausios istorijoje apimties tyrimą, kurio metu siekiama atsakyti į klausimą, ar mobilieji telefonai sukelia vėžį. Tyrime analizuojama sukaupta informacija apie 6400 pacientų iš 13 šalių auglius. Galutiniai rezultatai turėtų būti pateikti 2009 pirmoje pusėje, tačiau preliminarios prognozės yra blogos.

Beveik prieš penkis dešimtmečius žmonės suprato, kad vienas iš jų labiausiai pranginamų įpročių – rūkymas – gali turėti mirtinų pasekmių. Ateinančiais metais mes galime sulaukti dar baisesnių naujienų, kai didžiausioje istorijoje vėžinių susirgimų medicininėje studijoje „Interphone” dirbantys mokslininkai paskelbs gautus tyrimų rezultatus.

„Interphone” mokslininkai kaupia ir analizuoja duomenis, gautus ištyrus daugiau kaip 6400 pacientų auglių; šie duomenys gauti iš 13 pasaulio šalių. Jei galutiniai rezultatai atitiks preliminarius, trys milijardai pasaulio mobiliųjų telefonų vartotojų gali rimtai panorėti sutrumpinti savo pokalbių trukmę. „Interphone” dalyvaujantys Izraelio mokslininkai nustatė, kad reguliariai besinaudojantys mobiliaisiais telefonais žmonės turi 50 procentų didesnę riziką smegenų augliams susiformuoti. Jungtinė „Interphone” mokslininkų iš Didžiosios Britanijos, Danijos, Norvegijos, Švedijos ir Suomijos analizė taip pat leidžia teigti, kad auglio susiformavimo rizika žmonėms, besinaudojantiems mobiliaisiais telefonais daugiau kaip dešimtmetį, padidėja 40%. Tyrimas kol kas nenustatė ženklaus rizikos padidėjimo tiems asmenims, kurie telefonais naudojasi mažiau kaip 10 metų.

Niekas kol kas tiksliai negali atsakyti, kaip mobilieji telefonai sukelia vėžį. Jų skleidžiama radiacija yra per silpna genetiniams pažeidimams sudaryti, tačiau kai kurie mokslininkai įsitikinę, kad įrenginiai gali pasižymėti netiesioginiu poveikiu, kuris skatina ląsteles nekontroliuojamai plisti. Tačiau šių teorijų šalininkai nėra pasiekę bendro susitarimo. Albany Universiteto Sveikatos ir Aplinkos Instituto direktorius David’as Carpenter’is tikisi, kad „Interphone” leis konkrečiau atsakyti į tokius klausimus. Jis taip pat teigia esąs kiek nusivylęs, kad rezultatai jau vėluoja dvejais metais. ” „Interphone” atsakymas yra ypač svarbus visuomenės sveikatai”, sako mokslininkas . Nors apie mobiliųjų telefonų poveikį per pastaruosius keletą metų išleista daugybė studijų, dauguma jų yra bevertės statistiniu požiūriu. Pirmiausia, jose buvo tiriama per mažai žmonių. Be to, dauguma tyrimų analizuodavo mobiliųjų telefonų sukeltus pakitimus po kelerių metų naudojimosi, tačiau daugumoje atvejų smegenų vėžiui susiformuoti prireikia iki dešimties metų. „Interphone” tiria poveikį tiek trumpu, tiek ilgu naudojimosi įtaisais periodu. Žinoma, negalima vienareikšmiškai teigti, kad analizė yra ideali. „Interphone” vieną skambutį per savaitę apibrėžia kaip „įprastinį naudojimąsi, todėl toks apirėžimas gali neįvertinti dažniau telefonais besinaudojančių žmonių sveikatai keliamos rizikos.

O kas gi bus, jei „Interphone” nustatys akivaizdų sąryšį tarp mobiliųjų telefonų ir vėžio? Ar mes vėl grįšime prie jau beveik užmirštų antžeminių telefoninio ryšio linijų? Mažai tikėtina. „Technologija greičiausiai liks savo vietoje”, teigia Izraelyje atliktos „Interphone” studijos dalies vadovas Siegal’as Sadetzki. „Mes žinome, kad pasitaiko automobilių avarijų, tačiau mes vis dar jais naudojamės, ar ne? Mes tiesiog išmokome kaip tai daryti protingai”.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE