Birželio 29d. Trečiadienis

Diagnozė – miesto gyvenimo būdas

2013 Liepos 27d.
Peržiūrų skaičius: 22220
Diagnozė – miesto gyvenimo būdas

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 70 proc. Europos gyventojų - miestiečiai. Gyvenimas mieste kelia iššūkių žmogaus sveikatai. Daugiau nei 92 proc. miestiečių gyvena vietose, kur oro tarša viršija nustatytas normas. Daug sveikatos problemų kelia triukšmas. Europos regione antsvorio problemos kamuoja nuo 5 iki 25 proc. 11-13 metų vaikų.

Balandžio 7-ąją minėjome Pasaulinę sveikatos dieną, kuria siekiama atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į miestuose gyvenančių žmonių sveikatos problemas. Tradiciškai miestuose vyko renginiai, miestiečiai buvo kviečiami į parkus palakstyti ir pasimankštinti, tačiau faktas lieka faktu - gyvenimas daugelyje pasaulio miestų sveikatos neprideda.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 70 proc. Europos gyventojų - miestiečiai. Gyvenimas mieste kelia iššūkių žmogaus sveikatai. Daugiau nei 92 proc. miestiečių gyvena vietose, kur oro tarša viršija nustatytas normas. Daug sveikatos problemų kelia triukšmas.

Europos regione antsvorio problemos kamuoja nuo 5 iki 25 proc. 11-13 metų vaikų. Kaip teigia PSO, pusę visų mūsų kelionių automobiliu sudaro trumpesnės nei 5 km išvykos. O tai atstumas, kurį galima sėkmingai įveikti dviračiu per 15-20 min. arba su malonumu ir nauda sveikatai per 30-50 min. nueiti pėsčiomis.

Pasaulinei sveikatos dienai skirtoje kampanijoje "1 000 miestų, 1 000 gyvybių" dalyvauja daugiau nei 80 miestų iš 22-jų PSO Europos regiono šalių, tarp jų - ir Lietuva. Sveikatos apsaugos ministerija ragina atsižvelgti į Pasaulinės sveikatos dienos idėjas ir pradėti geruosius sveikatos pokyčius savo gyvenime, teigiama pranešime spaudai.

PSO nuomone, svarbiausia yra užtikrinti visuomenės sveikatos apsaugą, rūpintis miestuose gyvenančių žmonių saugumu, skatinti sveiką gyvenimo būdą. Šalyse turėtų būti aktyviai įgyvendinama rūkymo ir alkoholio kontrolė.

Miestas "siurbia" kaimą

Nors Lietuvoje didžioji trauka į miestus jau yra pasibaigusi, visame pasaulyje dar vyksta didžiulis urbanizacijos procesas, sukeliantis esminius žmonių gyvenimo pokyčius, labai nepalankiai veikiančius sveikatą. Dar prieš 30 metų pasaulio miestuose gyveno 4 iš 10 žmonių. Prognozuojama, kad dar po 30 metų šis skaičius bus 7 iš 10.

PSO generalinės direktorės Margaretos Čan teigimu, nors miesto gyventojai paprastai yra geriau apsirūpinę, turtingesni nei kaimo, jiems greičiau pasiekiamos medicinos ir socialinės įstaigos, be to, ir vidutinė gyvenimo trukmė miestuose yra ilgesnė, tačiau juose slypi ir daug pavojų sveikatai.

Visų pirma dėl didelio žmonių skaičiaus miestuose greičiau plinta įvairios užkrečiamosios ligos; daugelis gyvena ankštai, maitinasi prastai, yra kamuojami hipodinamijos, žalingų įpročių, stresų. Papildomas pavojaus šaltinis - automobilių avarijos, traumos, smurtas ir nusikalstamumas.

Tačiau, PSO vadovės padėjėjos Alos Alvan, atsakingos už neinfekcines ligas ir psichikos sveikatą, nuomone, miestas - tai ne tik trukdžiai gyventi, bet ir galimybės šiuo lūžio metu pakeisti pasaulį į gera.

Tad miestus planuoti ir pertvarkyti reikėtų taip, kad juose būtų sveika ir malonu gyventi visiems - ir vaikams, ir seniems žmonėms, ir neįgaliesiems, kad būtų sutvarkyta transporto sistema, daug vietų poilsiui ir t. t. PSO duomenimis, vien dėl oro taršos miestuose kasmet miršta 1,2 mln. žmonių.

Didele problema PSO laiko ir vaikų traumas miestuose. Visame pasaulyje tai pagrindinė jaunimo nuo 14 iki 25 metų mirties priežastis ir antroji pagal svarbą priežastis amžiaus grupėje nuo 10 iki 14 metų.

PSO akcentuoja, kad daugelio pasaulio miestų savivaldos nesusitvarko su gausėjančiu miestų gyventojų skaičiumi, todėl mažiau išsivysčiusiose šalyse apie miestus kaupiasi lūšnynai, kur žmonės gyvena antisanitarinėmis sąlygomis. Tiesą sakant, su miesto augimu nesusitvarko ir mūsų sostinės bei kitų didesnių miestų savivaldybės (transportas, dviračių takai, socialiniai objektai miestų pakraščiuose), tik, žinoma, tokiame kontekste mūsų problemos nublanksta.

Kulminaciniu miestų temos įvykiu taps didžiulis tarptautinis forumas Kobėje, Japonijoje, vyksiantis šių metų rudenį.

Mūsų ir ne mūsų problemos

Kokiomis dar sveikatos problemomis rūpinasi PSO? Praėjusių metų Sveikatos diena buvo skirta ligonių saugumui ekstremaliomis sąlygomis - siekiui, kad infrastruktūra ir sveikatos apsauga ekstremaliomis aplinkybėmis veiktų veiksmingai, nes priešingu atveju tai kainuoja gyvybes. Beje, ir tuomet M. Čan teigė: "Katastrofų ir nelaimių pasaulyje vis daugėja. Ši tendencija tikrai tęsis dėl urbanizacijos, sutelkiančios žmones nesaugiuose miestuose, ir klimato kaitos, dėl kurios gamtinės nelaimės tampa vis pavojingesnės. Mums reikia užbėgti už akių gamtos katastrofoms ir avarijoms gausėjančiose teritorijose, kur galimos šios nelaimės."

Jungtinių Tautų Tarptautinės nelaimių mažinimo strategijos duomenimis, 2008 metais kilo 321 gamtinė nelaimė, jų metu žuvo 235 816 žmonių, t. y. keturis kartus daugiau nei vidutiniškai per pastaruosius septynerius metus. Šis skaičius užpernai drastiškai išaugo dėl dviejų įvykių - ciklono Nargio, nusinešusio 138 366 žmonių gyvybes Mianmare, ir galingo žemės drebėjimo Pietvakarių Kinijos Sičuano provincijoje, kur žuvo 87 476 žmonės.

Europos regione gamtinių nelaimių taip pat daugėja ir jos tampa vis skaudesnės. 1990-2008 metais daugiau kaip 47 milijonai žmonių šiame regione nukentėjo nuo potvynių, ekstremalių temperatūros pokyčių, sausrų, miškų gaisrų, žemės drebėjimų, nelaimingų atsitikimų, žemės poslinkių (nuošliaužų, uolų nuolaužų ir pan.) bei audrų. Ekonominė šių įvykių žala siekia 641trilijoną litų.

2008 m. Pasaulinės sveikatos dienos tema buvo "Apsaugokime visuomenės sveikatą nuo neigiamos klimato pokyčių įtakos". Pasaulio gyventojus vis labiau neramina klimato kaitos reiškiniai: nepalankiai sveikatą veikiančios karščio bangos, dideli temperatūros svyravimai, potvyniai, užkrečiamųjų ligų gausėjimas, sausros, naujos ligos, parazitų plitimas.

2007 m. Sveikatos dienai buvo pasirinkta tema "Sveikata ir saugumas: protrūkiai ir krizės", skirta sveikatos apsaugai šiuolaikinio pasaulio iššūkių kontekste.

2006 m. Pasaulinės sveikatos dienos šūkis buvo "Stiprinkime sveikatą kartu". Ši diena buvo skirta medikų darbo vertei ir svarbai pabrėžti, buvo siekiama atkreipti dėmesį į jiems tenkančius iššūkius ir priminti apie mediko profesijos garbingumą. PSO duomenimis, pasaulyje sveikatos sektoriuje dirba 59 milijonai darbuotojų, 39 milijonai iš jų teikia sveikatos priežiūros paslaugas.

2005 m. Sveikatos diena buvo skirta motinos ir vaiko sveikatai.

Taigi visame pasaulyje vienokių ar kitokių problemų tikrai nestinga, maža to, nebaigus spręsti vienų, atsiranda kitų, tad Pasaulio sveikatos organizacija tikrai turi ką veikti.

Technologijos.lt

Priklausomybė nuo sūrio gali būti tokia pati kaip ir nuo morfijaus

Priklausomybė nuo sūrio gali būti tokia pati kaip ir nuo morfijaus

Amerikiečių mokslininkas teigia, kad priklausomybė nuo sūrio gali būti ne mažesnė nei priklausomybė nuo morfijaus. Daktaras Nilas Barnardas tvirtina, kad ši priklausomybė gali atsirasti dėl to, kad kiekviename šio skanėsto kąsnelyje yra nedidelis...


Jaunoms moterims stresas sukelia širdies ligas

Jaunoms moterims stresas sukelia širdies ligas

Jaunesnėms moterims sunkumai darbe daro didesnį poveikį sveikatai, nei toms kurioms yra virš 50. Nerimaujančios jaunos moterys dažniau serga širdies ligomis. Remiantis tyrimu, atliktu su daugiau nei 12 tūkst. tiriamųjų, stresas darbe, moterims,...


Po sunkių traumų dažniau išgyvena jauni

Po sunkių traumų dažniau išgyvena jauni

"Daktare, kada aš vėl vaikščiosiu?" – tokių klausimų jau kitą dieną po operacijos sulaukia sunkias traumas gydantys neurochirurgai. Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos skyriaus Nr.1 vedėjas Vytautas Grykšas...


Mokslininkai: insulinas lygina randus

Mokslininkai: insulinas lygina randus

Insulino injekcijos gali padėti žmonėms, kuriems buvo atliktos chirurginės operacijos, išlyginti randus. Naujausi tyrimai parodė, kad šis hormonas, daugiausia žinomas kaip vaistas cukriniam diabetui gydyti, stabdo arba mažina randėjimą. Manoma,...


Saulė ir kai kurie vaistai - nesuderinami

Saulė ir kai kurie vaistai - nesuderinami

Apskaičiuota, kad kas trečias vaistus vartojantis lietuvis susirgs fototoksiniu arba fotoalerginiu dermatitu, jei neribos saulėje praleidžiamo laiko. Sergamumas fototoksiniais dermatitais kasmet didėja. Dėl netinkamai parašytų vaistų anotacijų...


Moterų imuninė sistema stipresnė už vyrų?

Moterų imuninė sistema stipresnė už vyrų?

Kanados mokslininkai nustatė, kad moterų imuninė sistema stipresnė nei vyrų. Tai liudija McGillo universiteto ir jo Sveikatos centro mokslininkų atliktas tyrimas, kurio rezultatai šiandien paskelbti žurnale "Proceedings of the National...


Darbas naktinėje pamainoje kenkia sveikatai

Darbas naktinėje pamainoje kenkia sveikatai

Atidžiai stebėdami nuo miego sutrikimų kenčiančius žmones mokslininkai nustatė metabolinį sutrikimą, kurį sukelia darbas naktinėse pamainose. Tiriant bandyme dalyvavusius asmenis, pastebėta, kad jų metabolizmą reguliuojantys hormonai "išėjo...


Kokia yra vyrų ilgaamžiškumo paslaptis?

Kokia yra vyrų ilgaamžiškumo paslaptis?

Nieko naujo nepasakysime, jei paminėsime, kad dauguma moterų savo sielos žaizdas gydo vaikščiodamos po parduotuves. Tačiau Taivanio mokslininkai neseniai atliko tyrimą ir nustatė, kad panašus gydymo būdas yra veiksmingas ir vyrų atžvilgiu. Jų...


8 netikėti būdai sumažinti patiriamą stresą

8 netikėti būdai sumažinti patiriamą stresą

Tiek senųjų laikų mąstytojai, tiek šių laikų patarimų knygų autoriai teigia, kad atidumas - gebėjimas jausti aplinką ir gyvenimą esamu momentu - padeda sumažinti stresą, kurio patiriame kasdien. Aštuonis paprastus patarimus, kaip sumažinti kūno ir...


Nušalimo pasekmių išvengti galima

Nušalimo pasekmių išvengti galima

Paplites žmonių požiūris, kad nušalusias galūnes reikia šildyti, yra klaidingas ir gali sukelti sunkias komplikacijas. Ypatingai žalingas toks požiūris kai kurių medikų tarpe, ypač kai šildyti nušalusias galūnes pataria oficialios medicinos...


Ar būtina vartoti vitaminus ir maisto papildus?

Ar būtina vartoti vitaminus ir maisto papildus?

Ne vieno lietuvio virtuvėje ar vonios kambaryje galima aptikti įvairių maisto papildų ar vitaminų. Vitaminas C - imunitetui stiprinti, kalcis – kaulams ir dantims, vitaminų kompleksai bendrai sveikatos būklei palaikyti ir t.t.. Rūpintis...


Vitaminai gali sutrumpinti gyvenimą

Vitaminai gali sutrumpinti gyvenimą

Mokslininkai neseniai išsiaiškino, kad vartodami kai kuriuos maisto papildus žmonės gali sutrumpinti savo gyvenimą, praneša BBC. Milijonai žmonių visame pasaulyje vartoja antioksidantų papildus – vitaminus A ir E ar beta-karotiną....


Sveikatos atgaline data neapdrausi

Sveikatos atgaline data neapdrausi

Absoliučiai daugumai Lietuvos žmonių nei kasdien, nei kas mėnesį nereikia rūpintis privalomuoju sveikatos draudimu (iš dirbančiųjų ir jų darbdavių šios įmokos išskaičiuojamos "automatiškai". Tačiau, kaip nurodoma Valstybinės ligonių...


Druską beriame negalvodami apie skonį ir sveikatą

Druską beriame negalvodami apie skonį ir sveikatą

Lietuvos gyventojai suvartoja vidutiniškai bent porą kartų daugiau druskos nei rekomenduojama, rodo tyrimai. O per didelis druskos vartojimas yra susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis, gali turėti įtakos nutukimui, teigia Valstybinio...


Liemenėlė gali išgelbėti gyvybę (Video)

Liemenėlė gali išgelbėti gyvybę (Video)

Pasirodo, liemenėlė ne tik puošia. Ukrainietė mokslininkė Elena Bodnar teigia, kad liemenėlės kaušeliai gali išgelbėti gyvybę. Anot mokslininkės, liemenėlę reikia padalinti į dvi dalis, o du apatinio drabužio kaušeliai gali būti naudojami kaip...


Žvynelinė: trečdalis ligonių ja suserga dar vaikystėje

Žvynelinė: trečdalis ligonių ja suserga dar vaikystėje

Penktadienį minima Pasaulinė žvynelinės diena. Šia liga pasaulyje serga 125 mln. gyventojų, o dešimtadaliui jų išsivysto luošinis artritas. Lietuvoje Pasaulinė žvynelinės diena minima kasmet nuo 2004 metų. Šiemet specialistai nori priminti, kad...


Žuvies nauda širdžiai priklauso nuo to, kaip ji paruošiama

Žuvies nauda širdžiai priklauso nuo to, kaip ji paruošiama

Žuvies teikiamą naudą padidina mažai druskos turintis sojos padažas ir sojos pupelių sūris arba varškė tofu, teigia mokslininkai. Havajų Manoa universiteto mokslininkai pažymi, kad žuvies nauda širdžiai gali būti nevienoda dėl žmonių lyties,...


Kodėl vanduo taip sveika?

Kodėl vanduo taip sveika?

Žinome, kad žmogaus kūnas susideda beveik iš 2/3 vandens, kuris tirpina ir transportuoja gyvybiškai svarbias medžiagas ir aprūpina jomis kūno ląsteles. Taip pat pašalina iš kūno nereikalingas medžiagas ir reguliuoja kūno temperatūrą. Be to, mūsų...


Meno terapija veda tolyn nuo ligos

Meno terapija veda tolyn nuo ligos

Šiaulietės Ilonos Būdavaitės darbas susijęs su menu, tačiau jis kiek neįprastas - ji dirba Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninėje meno terapeute. Menu padėti kitiems pamiršti bėdas, išsivaduoti nuo slogių minčių, išmokti patikėti į save - jai...


Tyrimas: internetas žmogų veikia lyg alkoholis

Tyrimas: internetas žmogų veikia lyg alkoholis

Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai nustatė, kad žmonės, kurie daug laiko praleidžia internete patiria tokio paties pobūdžio jaudulį kaip gerdami alkoholį, rašo portalas "The Wall Street Journal". Pasirodo, anonimiškumas nulemia,...


Piktnaudžiavimas antibiotikais kelia grėsmę

Piktnaudžiavimas antibiotikais kelia grėsmę

Pernelyg didelis antibiotikų vartojimas Europoje mažina jų poveikį ir kelia grėsmę esminiams medicinos laimėjimams. Dominique Monnet iš Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) sako, kad daugeliui šiuolaikinės medicinos elementų yra...


Jei organizme kaupiasi skysčiai

Jei organizme kaupiasi skysčiai

Patinimai rodo, kad organizme kaupiasi pernelyg daug skysčių. Manoma, kad išoriškai pastebėti skysčių perteklių galima tuomet, kai jų susikaupia apie 5 litrus. Liaudies medicina siūlo daug paprastų ir gerų receptų susikaupusiems skysčiams...


Saldūs gėrimai mažina įtampą ir agresiją

Saldūs gėrimai mažina įtampą ir agresiją

Saldūs gėrimai, tokie kaip arbata su cukrumi, gali padėti sumažinti įtampą darbe. Juos geriantys žmonės yra mažiau agresyvūs ir mažiau ginčijasi. Kaip rašo telegraph.co.uk, psichologai tvirtina, kad cukrus suteikia energijos, tad žmogaus smegenys...


Kas sukelia lėtinį nuovargį?(

Kas sukelia lėtinį nuovargį?(

Pavasarinį jėgų netekimą daugelis "nurašinėja" vitaminų trūkumui, bet paskutiniųjų tyrimų duomenimis, 4 iš 5 atvejų jo priežastys visiškai kitos. Šiandien nuovargiu skundžiasi palyginti jauni ir darbingo amžiaus žmonės. Lėtinis nuovargis...


Tatuiruotės - ne tik grožis

Tatuiruotės - ne tik grožis

Tatuiruotėmis vieni dailina kūną norėdami neatsilikti nuo mados, kiti siekia taip išreikšti savo individualumą. Nepaisant kūno puošybos, ši grožio procedūra nėra nekaltas žaidimas. Siekiant užtikrinti saugias grožio salonų darbuotojų ir grožio...


Daiginto grūdo jėga

Daiginto grūdo jėga

Pavasarį organizmui ypač trūksta vitaminų, todėl patiekalus pagardindami daigintais grūdais galime efektyviai sustiprinti imunitetą. Grūduose ir jų daiguose gausu vitamino B, kuris yra savotiškas kuras, padedantis organizmui pasipildyti energijos....


Inžinierių planuose - rankos protezas, kuriuo būtų galima groti pianinu

Inžinierių planuose - rankos protezas, kuriuo būtų galima groti pianinu

Pasaulyje yra nemažai žmonių, vienaip ar kitaip netekusių vienos ar abiejų rankų. Jiems adaptuotis prie sudėtingesnių gyvenimo sąlygų padeda kuriami rankų protezai, apie kuriuos nemažai esame rašę anksčiau. JAV organizacija DARPA inicijavo 55...


Grįžimas į darbą po atostogų – kaip kelionė į kitą laiko zoną

Grįžimas į darbą po atostogų – kaip kelionė į kitą laiko zoną

Mokslininkai išsiaiškino, kad Kalėdinis periodas ir atostogos gali veikti žmogų panašiai kaip kelionė į kitą laiko zoną. Jų tvirtinimu, labai ilgos išeiginės paveikia mūsų biologinį laikrodį panašiai kaip ir kelionės į svečias šalis. Negana to,...


Peršalimui įveikti - šimtamečiai receptai

Peršalimui įveikti - šimtamečiai receptai

Įveikti rudeninį peršalimą (ne gripą!) galima ne tik tabletėmis, bet ir natūraliomis priemonėmis. Pasaulio sveikatos organizacija taip pat rekomenduoja peršalus nepulti pirkti tablečių, o išmėginti šimtmečius gyvuojančius receptus. Aukšta...


Dirgli šlapimo  pūslė

Dirgli šlapimo pūslė

Dirglios (hiperaktyvios) šlapimo pūslės nevalingi susitraukimai sukelia šlapimo nelaikymą, atsiranda staigus, nenumaldomas noras šlapintis su faktiniu šlapimo nutekėjimu ar be jo, esant ir nedideliam šlapimo kiekiui šlapimo pūslėje. Taip pat...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9