Kovo 8d. Pirmadienis

Diagnozė – miesto gyvenimo būdas

2013 Liepos 27d.
Peržiūrų skaičius: 22220
Diagnozė – miesto gyvenimo būdas

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 70 proc. Europos gyventojų - miestiečiai. Gyvenimas mieste kelia iššūkių žmogaus sveikatai. Daugiau nei 92 proc. miestiečių gyvena vietose, kur oro tarša viršija nustatytas normas. Daug sveikatos problemų kelia triukšmas. Europos regione antsvorio problemos kamuoja nuo 5 iki 25 proc. 11-13 metų vaikų.

Balandžio 7-ąją minėjome Pasaulinę sveikatos dieną, kuria siekiama atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į miestuose gyvenančių žmonių sveikatos problemas. Tradiciškai miestuose vyko renginiai, miestiečiai buvo kviečiami į parkus palakstyti ir pasimankštinti, tačiau faktas lieka faktu - gyvenimas daugelyje pasaulio miestų sveikatos neprideda.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 70 proc. Europos gyventojų - miestiečiai. Gyvenimas mieste kelia iššūkių žmogaus sveikatai. Daugiau nei 92 proc. miestiečių gyvena vietose, kur oro tarša viršija nustatytas normas. Daug sveikatos problemų kelia triukšmas.

Europos regione antsvorio problemos kamuoja nuo 5 iki 25 proc. 11-13 metų vaikų. Kaip teigia PSO, pusę visų mūsų kelionių automobiliu sudaro trumpesnės nei 5 km išvykos. O tai atstumas, kurį galima sėkmingai įveikti dviračiu per 15-20 min. arba su malonumu ir nauda sveikatai per 30-50 min. nueiti pėsčiomis.

Pasaulinei sveikatos dienai skirtoje kampanijoje "1 000 miestų, 1 000 gyvybių" dalyvauja daugiau nei 80 miestų iš 22-jų PSO Europos regiono šalių, tarp jų - ir Lietuva. Sveikatos apsaugos ministerija ragina atsižvelgti į Pasaulinės sveikatos dienos idėjas ir pradėti geruosius sveikatos pokyčius savo gyvenime, teigiama pranešime spaudai.

PSO nuomone, svarbiausia yra užtikrinti visuomenės sveikatos apsaugą, rūpintis miestuose gyvenančių žmonių saugumu, skatinti sveiką gyvenimo būdą. Šalyse turėtų būti aktyviai įgyvendinama rūkymo ir alkoholio kontrolė.

Miestas "siurbia" kaimą

Nors Lietuvoje didžioji trauka į miestus jau yra pasibaigusi, visame pasaulyje dar vyksta didžiulis urbanizacijos procesas, sukeliantis esminius žmonių gyvenimo pokyčius, labai nepalankiai veikiančius sveikatą. Dar prieš 30 metų pasaulio miestuose gyveno 4 iš 10 žmonių. Prognozuojama, kad dar po 30 metų šis skaičius bus 7 iš 10.

PSO generalinės direktorės Margaretos Čan teigimu, nors miesto gyventojai paprastai yra geriau apsirūpinę, turtingesni nei kaimo, jiems greičiau pasiekiamos medicinos ir socialinės įstaigos, be to, ir vidutinė gyvenimo trukmė miestuose yra ilgesnė, tačiau juose slypi ir daug pavojų sveikatai.

Visų pirma dėl didelio žmonių skaičiaus miestuose greičiau plinta įvairios užkrečiamosios ligos; daugelis gyvena ankštai, maitinasi prastai, yra kamuojami hipodinamijos, žalingų įpročių, stresų. Papildomas pavojaus šaltinis - automobilių avarijos, traumos, smurtas ir nusikalstamumas.

Tačiau, PSO vadovės padėjėjos Alos Alvan, atsakingos už neinfekcines ligas ir psichikos sveikatą, nuomone, miestas - tai ne tik trukdžiai gyventi, bet ir galimybės šiuo lūžio metu pakeisti pasaulį į gera.

Tad miestus planuoti ir pertvarkyti reikėtų taip, kad juose būtų sveika ir malonu gyventi visiems - ir vaikams, ir seniems žmonėms, ir neįgaliesiems, kad būtų sutvarkyta transporto sistema, daug vietų poilsiui ir t. t. PSO duomenimis, vien dėl oro taršos miestuose kasmet miršta 1,2 mln. žmonių.

Didele problema PSO laiko ir vaikų traumas miestuose. Visame pasaulyje tai pagrindinė jaunimo nuo 14 iki 25 metų mirties priežastis ir antroji pagal svarbą priežastis amžiaus grupėje nuo 10 iki 14 metų.

PSO akcentuoja, kad daugelio pasaulio miestų savivaldos nesusitvarko su gausėjančiu miestų gyventojų skaičiumi, todėl mažiau išsivysčiusiose šalyse apie miestus kaupiasi lūšnynai, kur žmonės gyvena antisanitarinėmis sąlygomis. Tiesą sakant, su miesto augimu nesusitvarko ir mūsų sostinės bei kitų didesnių miestų savivaldybės (transportas, dviračių takai, socialiniai objektai miestų pakraščiuose), tik, žinoma, tokiame kontekste mūsų problemos nublanksta.

Kulminaciniu miestų temos įvykiu taps didžiulis tarptautinis forumas Kobėje, Japonijoje, vyksiantis šių metų rudenį.

Mūsų ir ne mūsų problemos

Kokiomis dar sveikatos problemomis rūpinasi PSO? Praėjusių metų Sveikatos diena buvo skirta ligonių saugumui ekstremaliomis sąlygomis - siekiui, kad infrastruktūra ir sveikatos apsauga ekstremaliomis aplinkybėmis veiktų veiksmingai, nes priešingu atveju tai kainuoja gyvybes. Beje, ir tuomet M. Čan teigė: "Katastrofų ir nelaimių pasaulyje vis daugėja. Ši tendencija tikrai tęsis dėl urbanizacijos, sutelkiančios žmones nesaugiuose miestuose, ir klimato kaitos, dėl kurios gamtinės nelaimės tampa vis pavojingesnės. Mums reikia užbėgti už akių gamtos katastrofoms ir avarijoms gausėjančiose teritorijose, kur galimos šios nelaimės."

Jungtinių Tautų Tarptautinės nelaimių mažinimo strategijos duomenimis, 2008 metais kilo 321 gamtinė nelaimė, jų metu žuvo 235 816 žmonių, t. y. keturis kartus daugiau nei vidutiniškai per pastaruosius septynerius metus. Šis skaičius užpernai drastiškai išaugo dėl dviejų įvykių - ciklono Nargio, nusinešusio 138 366 žmonių gyvybes Mianmare, ir galingo žemės drebėjimo Pietvakarių Kinijos Sičuano provincijoje, kur žuvo 87 476 žmonės.

Europos regione gamtinių nelaimių taip pat daugėja ir jos tampa vis skaudesnės. 1990-2008 metais daugiau kaip 47 milijonai žmonių šiame regione nukentėjo nuo potvynių, ekstremalių temperatūros pokyčių, sausrų, miškų gaisrų, žemės drebėjimų, nelaimingų atsitikimų, žemės poslinkių (nuošliaužų, uolų nuolaužų ir pan.) bei audrų. Ekonominė šių įvykių žala siekia 641trilijoną litų.

2008 m. Pasaulinės sveikatos dienos tema buvo "Apsaugokime visuomenės sveikatą nuo neigiamos klimato pokyčių įtakos". Pasaulio gyventojus vis labiau neramina klimato kaitos reiškiniai: nepalankiai sveikatą veikiančios karščio bangos, dideli temperatūros svyravimai, potvyniai, užkrečiamųjų ligų gausėjimas, sausros, naujos ligos, parazitų plitimas.

2007 m. Sveikatos dienai buvo pasirinkta tema "Sveikata ir saugumas: protrūkiai ir krizės", skirta sveikatos apsaugai šiuolaikinio pasaulio iššūkių kontekste.

2006 m. Pasaulinės sveikatos dienos šūkis buvo "Stiprinkime sveikatą kartu". Ši diena buvo skirta medikų darbo vertei ir svarbai pabrėžti, buvo siekiama atkreipti dėmesį į jiems tenkančius iššūkius ir priminti apie mediko profesijos garbingumą. PSO duomenimis, pasaulyje sveikatos sektoriuje dirba 59 milijonai darbuotojų, 39 milijonai iš jų teikia sveikatos priežiūros paslaugas.

2005 m. Sveikatos diena buvo skirta motinos ir vaiko sveikatai.

Taigi visame pasaulyje vienokių ar kitokių problemų tikrai nestinga, maža to, nebaigus spręsti vienų, atsiranda kitų, tad Pasaulio sveikatos organizacija tikrai turi ką veikti.

Technologijos.lt


Kaip pagelbėti reumato iškraipytai pėdai?

Kaip pagelbėti reumato iškraipytai pėdai?

Turbūt nė viena liga taip nevargina ir nedeformuoja sąnarių, kaip reumatoidinis artritas. Ši liga, prasidėjusi nedideliais smulkiųjų sąnarių rytiniais sustingimais, paprastai visada progresuoja. Todėl greičiau ar lėčiau ardomos sąnarinės kremzlės,...


Gyvenimo būdas gali nulemti ligas arba sveikatą

Gyvenimo būdas gali nulemti ligas arba sveikatą

Patyrę gydytojai yra įsitikinę - kiekviena liga ieško sau "tinkamo" žmogaus. Mūsų sveikata priklauso nuo mūsų troškimų, siekių ir aistrų, kurie dažnai mus užvaldo. Taupūs ir linkę į šykštumą žmonės dažniausiai serga širdies ir...


Už lieknėjimą mokama sveikata

Už lieknėjimą mokama sveikata

Turguje iš po skverno pardavinėjamo kiniško lieknėjimo preparato "Lida" lengvai galima įsigyti ir lietuviškose interneto svetainėse. Šio maisto papildo, kuris yra nelegalus Europos Sąjungoje, tačiau labai mėgstamas Lietuvoje,...


Katės platina blusas, o jos – ligas

Katės platina blusas, o jos – ligas

Daugiau nei 30 proc. blusų nešėjų yra benamės katės. Ant jų kailių įsitaisiusios ir kraują siurbiančios blusos dalį jo suvirškina savo žarnyne, dalį išskiria iš organizmo. Nesuvirškintu krauju maitinasi blusų lervos. Blusos gali plisti labai...


Ar reikalingi mums riebalai?

Ar reikalingi mums riebalai?

Bendras kcal. skaičius turėtų neviršyti 2000 kcal. Jei vartojamas rafinuotas cukrus, tai didesnė jo dalis virsta riebalais. Iš viso riebalų atsisakyti nepatartina. Esant reikalui, galima reguliuoti kiekį ir riebalų rūšį, bet pasitarus su mitybos...


Mažos žolelės - didelė nauda

Mažos žolelės - didelė nauda

Jei vieninteliai jūsų vartojami prieskoniai yra druska ir pipirai, gerai būtų šiek tiek paįvairinti savo maistą. Įvairios prieskoninės žolelės ne tik paskanina patiekalus - jose gausu ir kitų vertingų medžiagų, kurios stiprina imuninę sistemą ir...


Skiepų reikšmė užkrečiamųjų ligų profilaktikoje

Skiepų reikšmė užkrečiamųjų ligų profilaktikoje

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad nuo daugelio užkrečiamųjų ligų galima apsisaugoti laiku pasiskiepijus. Skiepijimas yra toks efektyvus, kad baigiame pamiršti, kuo pasireiškia tos ligos, nuo kurių vaikus apsaugo skiepai....


Hepatito C gydymui - šiuolaikiškos rekomendacijos

Hepatito C gydymui - šiuolaikiškos rekomendacijos

Hepatito C viruso (HCV) infekcija ir jos sukeltas kepenų uždegimas - viena aktualiausių sveikatos apsaugos problemų Lietuvoje. Ši virusinė liga palyginti nauja. C virusas pasaulyje buvo atrastas 1989 m., o Lietuvoje pirmieji hepatito C viruso...


Grybais apsinuodijo jau trys kauniečiai

Grybais apsinuodijo jau trys kauniečiai

Šiais metais Kauno visuomenės sveikatos centras iš miesto gydymo įstaigų yra gavęs tris, o iš Prienų – vieną pranešimą apie apsinuodijimo grybais atvejus. Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro duomenimis, 2007 metais visoje Lietuvoje...


Tyrimas: šlapinimasis baseinuose gali sukelti astmą

Tyrimas: šlapinimasis baseinuose gali sukelti astmą

Švedijoje atliktas viešųjų baseinų vandens užterštumo tyrimas atskleidė, kad juose aptikta didelė šlapimo koncentracija. Jei tokių baseinų vėdinimo sistema yra prasta, baseinų darbuotojai ir nuolatiniai lankytojai gali susirgti astma, perspėja...


Perfekcionistėms – pavojus susirgti depresija

Perfekcionistėms – pavojus susirgti depresija

Ką tik pirmą kartą pagimdžiusios moterys, kurios galvoja, kad būtinai turės būti puikios motinos, labiausiai rizikuoja susirgti pogimdymine depresija. Naujojo tyrimo rezultatai atskleidė, kad dažniausiai pogimdymine depresija suserga tam tikras...


Nušalimo pasekmių išvengti galima

Nušalimo pasekmių išvengti galima

Paplites žmonių požiūris, kad nušalusias galūnes reikia šildyti, yra klaidingas ir gali sukelti sunkias komplikacijas. Ypatingai žalingas toks požiūris kai kurių medikų tarpe, ypač kai šildyti nušalusias galūnes pataria oficialios medicinos...


Kodėl vanduo taip sveika?

Kodėl vanduo taip sveika?

Žinome, kad žmogaus kūnas susideda beveik iš 2/3 vandens, kuris tirpina ir transportuoja gyvybiškai svarbias medžiagas ir aprūpina jomis kūno ląsteles. Taip pat pašalina iš kūno nereikalingas medžiagas ir reguliuoja kūno temperatūrą. Be to, mūsų...


Mažiausiai streso patiria Švedijos verslininkai

Mažiausiai streso patiria Švedijos verslininkai

Verslu Švedijoje užsiimti ramiausia: šios šalies verslininkai - priešingai nei kinai ar meksikiečiai - įtampos darbe beveik nejaučia. Taip skelbia Švedijos naujienų portalas thelocal.se, kuris remiasi JAV konsultacijų firmos "Grant...


Osteoporozė: diagnostika, gydymas ir profilaktika

Osteoporozė: diagnostika, gydymas ir profilaktika

Osteoporozė yra kaulų liga, trumpai apibrėžiama kaip sumažėjęs kaulų stiprumas arba kaulų išretėjimas ir struktūros pasikeitimas, padidinantis jų lūžių riziką. Kaulai netenka savo tvirtumo, dalies masės ir todėl lengvai lūžta. Liga nėra...


Tikimybė išgyventi susirgus vėžiu - ne tokia maža

Tikimybė išgyventi susirgus vėžiu - ne tokia maža

Prognozė išgyventi diagnozavus vėžį dažnai yra pernelyg pesimistiška - daugeliui pacientų perspektyva būna gerokai šviesesnė, negu jiems sakoma. Nauju metodu apskaičiavus sergančiųjų vėžiu išlikimo dažnį, šis rodiklis pagerėjo 11 procentų tiems...


Naujuose pastatuose oras užterštas vėžį sukeliančiomis medžiagomis

Naujuose pastatuose oras užterštas vėžį sukeliančiomis medžiagomis

Tipiškas miestietis apie 70–80 proc. paros laiko praleidžia patalpose. Šiuolaikinio žmogaus gyvenimui persikeliant į uždaras patalpas, pasaulio mokslininkai vis labiau domisi patalpų oro kokybe, o blogėjanti visuomenės sveikata vis dažniau...


Vyrams labai naudingi riešutai (I dalis)

Vyrams labai naudingi riešutai (I dalis)

Pasak vyrų, riešutai – ne maistas. Geriausiu atveju - užkandis. Neteisūs esate mielieji, taip manydami. Skirtingų rūšių riešutai turi begalę naudingų savybių, kurios be abejonės, organizmui reikalingos. Specialistai tvirtina, jog per dieną...


Mėnulio įtaka žmogui, gamtai ir orui - tiesiog mitologija ar dar mokslo neįrodyta realybė?

Mėnulio įtaka žmogui, gamtai ir orui - tiesiog mitologija ar dar mokslo neįrodyta realybė?

Nuo seno žemdirbiai tikėjo, kad mėnulio fazės veikia mūsų gyvenimo ritmą bei daro įtaką aplinkai. Per jaunatį buvo stengiamasi sodinti pomidorus, agurkus, kopūstus, o mėnuliui dylant - morkas, bulves, ridikus, burokus. Moterys, norėjusios tankių...


Sezoninio gripo aktyvumas – mažas

Sezoninio gripo aktyvumas – mažas

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 45-ąją metų savaitę (lapkričio 5–11 d.) Lietuvoje sergamumas gripu ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) sukeltomis ligomis,...


Patalpų mikroklimatas ir sveikata

Patalpų mikroklimatas ir sveikata

Vilniaus visuomenės sveikatos centrą pastarosiomis dienomis pasiekia dažni daugiabučių namų gyventojų nusiskundimai dėl žemos patalpų temperatūros butuose, ir ne todėl, kad patalpos nepakankamai šildomos, o dėl kai kurių gyventojų noro gyventi...


Vitaminas K2 gali sumažinti riziką susirgti vėžiu

Vitaminas K2 gali sumažinti riziką susirgti vėžiu

Vartodamas vitamino K2 turtingo maisto, žmogus gali sumažinti riziką susirgti vėžiu, rodo naujas tyrimas. Perspektyviniu Europos vėžio ir mitybos tyrimu (EPIC) gauti duomenys parodė, kad daugiausia vitamino K2 (tačiau ne vitamino K1)...


Kaip išsaugoti plaukų grožį žiemą?

Kaip išsaugoti plaukų grožį žiemą?

Šaltuoju metų laiku galvos odai ir plaukams reikalinga šiek tiek kitokia priežiūra nei vasarą. Tad kaip prižiūrėti plaukus žiemą? Plaukų grožis visų pirma priklauso nuo galvos odos priežiūros, nes sveiki ir žvilgantys plaukai gali augti tik...


Nuo ilgalaikio sėdėjimo galima susirgti

Nuo ilgalaikio sėdėjimo galima susirgti

Sėdėjimas ant sofos arba prie darbo stalo atima daugybę gyvenimo metų, rašo "The Independent", remdamasis vėžinių susirgimų, širdies ligų ir nutukimo specialistų nuomone. Jis siūlo įtraukti atitinkamus papildymus į sveikatos apsaugos...


Vitaminas D gali apsaugoti pagyvenusius žmones nuo širdies ligų ir diabeto

Vitaminas D gali apsaugoti pagyvenusius žmones nuo širdies ligų ir diabeto

Varviko universiteto mokslininkai pirmą kartą sistemiškai išnagrinėjo turimus duomenis, ieškodami vitamino D kiekio kraujyje ryšio su tokiais kardiometaboliniais sutrikimais, kaip širdies ir kraujagyslių ligos, antrojo tipo diabetas ir metabolinis...


Norite išlaikyti tobulą figūrą? Nesituokite

Norite išlaikyti tobulą figūrą? Nesituokite

Jei norite puikuotis tobula figūra, moterys neturėtų tuoktis, o vyrai skirtis su savo mylimosiomis. Vieniša moteris rūpinasi savo išvaizda, atidžiai renkasi maisto produktus ir visuomet randa šiek tiek laiko apsilankyti sporto salėje. Kai...


Priklausomybė nuo interneto skatina depresiją

Priklausomybė nuo interneto skatina depresiją

Be saiko internete naršantys paaugliai daugiau nei du kartus dažniau serga depresija, negu tai saikingai darantys jų bendraamžiai, rašo "AFP". Tokia išvada buvo padaryta atliktame tyrime Guančžou (Guangzhou) provincijoje Kinijoje. Iš...


Įrodyta, jog naudojantis mobiliuoju telefonu daromas poveikis smegenų veiklai

Įrodyta, jog naudojantis mobiliuoju telefonu daromas poveikis smegenų veiklai

Mobilieji telefonai ilgo pokalbio metu gali padidinti smegenų aktyvumą, ypač tose srityse, kurios yra arčiausiai telefono antenos, teigia JAV Nacionalinio sveikatos instituto (NIH) mokslininkai. Kaip rašo technologijos.lt, kol kas šio fakto...


Kaip pasigaminti Žolinių arbatą?

Kaip pasigaminti Žolinių arbatą?

Punsko lietuviai vieną gražiausių vasaros pabaigos švenčių – Žolinę švęs kartu su Žolinčių akademijos vadove Danute Kunčiene. Nenuilstanti sveikos gyvensenos propaguotoja nuveš tautiečiams į Punską neįprastą Žolinių simbolį – vaistinių...


Kai kamuoja troškulys

Kai kamuoja troškulys

Ką gerti vasarą, kai kamuoja troškulys, koks gėrimas sveikiausias? Labai sunku kategoriškai pasakyti: šie gėrimai yra sveiki, o šie – ne. Kiekvienas gėrimas turi savo privalumų ir trūkumų. Pavyzdžiui, sultyse, ypač natūraliose, yra daug...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Rezus Rezus Rezus