Mollers

Daugiau nei pusė paauglių nepatenkinti savo svoriu

Daugiau nei pusė vyresniųjų klasių moksleivių yra nepatenkinti savo svoriu ir dauguma mano, kad jauni žmonės maitinasi nesveikai, atskleidė Lietuvos vartotojų instituto atliktas tyrimas. Specialistai sako, kad tokie duomenys kelia nerimą, nes nepasitenkinimas savo išvaizda yra vienas iš faktorių, sukeliančių valgymo sutrikimus.

Tyrimas atskleidė, kad 57 proc. moksleivių nėra patenkinti savo svoriu. Tarp pastarųjų yra daugiau mergaičių (64 proc.) nei berniukų (48 proc.). Išaiškėjo tų respondentų, kurie nepatenkinti savo svoriu, skirtumai: 42 proc. mergaičių mano, kad galėtų sverti mažiau, tuo tarpu tokių berniukų yra 12 proc. Berniukų, kurie norėtų sverti daugiau, yra keturis kartus daugiau, tai yra 28 proc., nei to norinčių mergaičių.

Pasak Valgymo sutrikimų centro psichologės Ingos Maslauskienės, jau ir anksčiau pastebėtos tendencijos, kad mergaitės nori būti lieknesnės, tuo tarpu vaikinai nori atrodyti stambesni, raumeningesni.

Psichologės nuomone, tokie duomenys signalizuoja nelabai geras tendencijas. „Nepatenkinti savo išvaizda jaunuoliai ima koreguoti savo svorį, laikosi įvairiausių dietų, o tai gali atvesti prie rimtų bėdų”, – sakė I. Maslauskienė.

Psichologė teigė, jog pastebima, kad daugiau sergančiųjų valgymo sutrikimais kreipiasi pagalbos. Bet, pasak specialistės, negalima vienareikšmiškai sakyti, kad sergančiųjų daugėja, tiesiog apie pačią problemą plačiau kalbama ir jos grėsmė geriau suvokiama.

„Būtų įdomu tokį tyrimą atlikti ir tarp jaunesnių moksleivių. Pastebime, kad į mus pagalbos kreipiasi jau ir 6-7 klasių moksleiviai”, – sakė I. Maslauskienė.

Dauguma tyrime dalyvavusių moksleivių pažymėjo manantys, kad jauni žmonės maitinasi nesveikai. Net 88 proc. apklaustųjų teigia, kad jauni žmonės maitinasi nesveikai, 9 proc. mano, kad sveikai, o 3 proc. atsakė nežinantys.

Iš atsakiusiųjų, kad jauni žmonės maitinasi nesveikai, pagrindinėmis nesveikos mitybos priežastimis moksleiviai įvardino laiko stoką (10 proc.), mokykloje esančius maisto prekių automatus, bufetus ar šalia jos esančius kioskus (10 proc.) bei neigiamą reklamos įtaką (10 proc.).

Tyrimas parodė, kad išsiskyrė mergaičių ir berniukų požiūriai į galimas nesveikos mitybos priežastis. Daugiausia berniukų (11 proc.) mano, kad pagrindinė nesveikos mitybos priežastis gali būti nesveikos mitybos pasekmių nežinojimas, tuo tarpu daugiausia mergaičių (12 proc.) įvardija laiko stoką.

Moksleiviai, paklausti, kokius patiekalus ar produktus rinktųsi pietums, kad pirktų sriubą. atsakė 54 proc. apklaustųjų, tarp antrų patiekalų yra populiariausias mėsos patiekalas, kurį rinktųsi 63 proc. , šviežių daržovių salotas pirktų 62 proc., sultis – 83 proc. , šviežius vaisius – 69 proc. apklaustųjų

Tyrimas parodė, kad antrieji patiekalai iš varškės, žuvies nėra patrauklūs moksleiviams. Žuvies patiekalų nesirinktų 58 proc. moksleivių, o varškės – 52 proc. moksleivių.

Itin nemėgstami pienas ir kefyras. Pieno nepirktų 67 proc. moksleivių, o kefyro – 60 proc.

Tyrimo metu išaiškėjo, kad 61 proc. moksleivių neįtrauktų traškučių į savo pietų meniu, 53 proc. – gaiviųjų gėrimų, mėsainių, 49 proc. – dešrainių bei sūrainių, 46 proc. – saldumynų. Dėl minėtųjų produktų didelę dalį sudaro neapsisprendę moksleiviai, kas, pasak tyrimo rengėjų, rodo, kad yra vengiama išsakyti savo nuomonę.

Tyrimo metu internetinės apklausos būdu buvo apklausti 1,3 tūkst. 10-12 klasių moksleivių visoje Lietuvoje.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE