Gudručio vaistinė

Automobilių kondicionieriai gali sukelti rimtas ligas

Kondicionavimo sistemose besikaupiantys mikroskopiniai grybai – pelėsiai ir bakterijos silpnina imuninę sistemą, sukelia alergines reakcijas ir didina kvėpavimo takų susirgimų riziką.

Anot specialistų, tinkamai neprižiūrint automobilio ir kondicionavimo sistemos, oras jame gali būti daug blogesnis nei lauke, namuose ar darbo vietoje ir kenkti keleivių sveikatai ne mažiau nei neteisingai sureguliuotas šalto oro srautas.

„Pastebėjome, jog tarp vairuotojų plačiai paplitusi nuomonė, kad dažniausiai susergama dėl pernelyg didelio temperatūrų svyravimo automobilio viduje ir lauke, susidarančio nesaikingai naudojant kondicionierių, tačiau neretai priežastys slypi kitur,” – sako vieno didžiausio Lietuvoje „Kemi autoservisų tinklo” direktorius Žygimantas Tubutis.

Dėl didėjančio oro užterštumo, automobiliuose esančios modernios kondicionavimo sistemos iš aplinkos pagauna daug teršalų ir dulkių, kurios kaupiasi taip vadinamuosiuose ortakiuose, taip sudarydamos palankią terpę vystytis bakterijoms, pelėsiams ir kitiems mikroorganizmams. Kaip teigia Botanikos instituto, Biodestruktorių tyrimo laboratorijos biomedicinos mokslų daktarė Dalia Pečiulytė, dauguma grybelių dauginasi sporomis. Subrendusios sporos lengvai atitrūksta nuo micelio (grybienos) ir su oro srovėmis paskleidžiamos aplinkoje. Kiekvieną kartą įjungus kondicionierių ar šildymą, kenksmingų sveikatai mikroorganizmų sporos išpučiamos kartu su oru, nusėda automobilio salone arba kartu su įkvepiamu oru patenka į keleivių organizmą.

Remiantis Džordžijos universiteto, Aplinkos tyrimų centro, Jungtinėse Amerikos Valstijose atliktu tyrimu, kondicionavimo sistemoje galima rasti net iki 15-os mikroskopinių grybų rūšių, tarp kurių dominuoja galvenio (Aspergillus), juodgrybio (Cladosporium) ir pelėjūno (Penicillium), dažniausiai sutinkamos ant drėgnų medinių namų apdailos elementų, interjero detalių, dangų, dulkėse, ant namų augalų bei jų auginimo substratuose.

Ž.Tubučio teigimu, pirmas kondicionavimo sistemos užterštumo požymis – blogas kvapas ir slogus oras automobilyje, dėl kurio vairuotojas ir keleiviai gali pajausti bendrą sveikatos pablogėjimą. Būdingas padidėjęs jautrumas, nuovargis, dažnas galvos skausmas, peršalimo simptomai ir alerginės reakcijos.

Dr. D.Pečiulytė pastebi, kad santykinai didelės (> 5 μm) sporos arba micelio dalelės nusėda nosies bei nosiaryklės gleivinėse ir gali būti astmos bei alerginių rinitų priežastis. Astmos priepuolį gali sukelti 10000 pelėjūno, 3000 juodgrybio arba 100 sausgrybio (Alternaria) sporų. Mažesnio skersmens (< 5 μm) grybelių sporos gali prasiskverbti į plaučius, pasiekti alveoles ir sukelti alerginę reakciją, dėl to iškyla rizika susirgti egzogeniniu alerginiu alveolitu. Patalpų arba automobilio kondicionavimo sistemos išpučiamame ore gali būti daugiau kaip 10000 sporų/1 m3.

Kaip rodo tyrimai, automobilio variklis ir ventiliatorius retai kada būna įjungiami po to, kai išjungiamas kondicionierius. Net trumpam įjungtas variklis leistų sumažinti drėgmės likučius, kurie taip reikalingi grybelio augimui. Pasak KEMI direktoriaus, su pelėsiu ir kitomis bakterijomis kovoti padeda nuolatinė automobilio salono priežiūra bei vėdinimas. Taip pat vasarą, prieš pradedant naudotis kondicionieriumi, rekomenduojama atlikti kondicionavimo sistemos dezinfekciją, kurios metu specialiomis priemonėmis visiškai sunaikinami kenksmingi mikroorganizmai ir blogas kvapas.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE