Liepos 10d. Penktadienis

Ar visada malonūs saulės bučiniai?

Peržiūrų skaičius: 31360
Ar visada malonūs saulės bučiniai?

Vis dažniau ir kaitresni ryte mus pasitinka saulės spinduliai. Jau džiaugiamės malonia gamta, netrukus dažniau trauksime į paplūdimį ar vaiskią pievelę… Specialistai įspėja – po užsitęsusio šaltojo meto oda itin jautri net menkiausiems saulės spinduliams! Todėl ragina pasirūpinti tinkama apsauga.

Apie piktuosius spindulius

Dabar pats metas pradėti rūpintis tinkama odos apsauga. Pirmiausia vertėtų prisiminti apie saulės spindulių daromą žalą odai. Vos pasiekę odą jie iškart imasi žalingos veiklos ir veikia organizmo DNR ląsteles, kuriose sukaupta visa mūsų genetinė informacija. Oda natūraliai stengiasi gintis ir pradeda gaminti melanino pigmentus, kurie, pasiekę viršutinį odos sluoksnį, iš pradžių parausta, o paskui ir paruduoja. Įdegis – odos gynybinė reakcija saulės spinduliams.

Saulės spinduliai veikia visus odos sluoksnius – ne tik paviršiuje esantį epidermį, atsakingą už odos ragėjimą ir atsinaujinimo procesus, bet ir gilesnius arba, pvz., odos tvirtumui ir jaunystei itin svarbią kolageno sintezę. Štai kodėl dievinantys kaitintis saulėje be apsaugos priemonių ir saiko įspėjami, kad saulės spinduliai sendina odą, be to, UVA ir UVB spinduliai yra vienas iš odos vėžio sukeliančių veiksnių. Jautriems žmonėms oda į saulės spindulius gali atsakyti įvairiomis alerginėmis reakcijomis – taip atsiranda vadinamieji fotodermatitai.

Apsauginis kremas – dar ne viskas

Visiškos apsaugos ir sveiko įdegio – nėra! Taip odos specialistai atsakys tiems, kurie tikisi, kad dosniai išsitepus apsauginiais kremais galima neribotai mėgautis saulės voniomis.

Visų pirma priemonės nuo saulės buvo sukurtos apsisaugoti nuo įdegio, sulėtinti priešlaikinį odos senėjimą, sustabdyti apgamų atsiradimą ir atitolinti odos vėžio atsiradimą… Tačiau tai nesumažina odos melanomų atsiradimo rizikos. Taigi itin svarbu:

 • deginantis ar ilgiau būnant saulėje tinkamai pasirinkti priemonę su tam tikru apsauginiu faktoriumi;
 • nepamiršti apsaugos reguliariai atnaujinti;
 • stengtis priemonę tolygiai paskirstyti;
 • vengti saulės vonių pavojingiausiu metu;
 • pasirūpinti tinkamu galvos apdangalu, drabužiais ir saulės akiniais;
 • vartoti vitaminą C, nes jis naudingas ir šiltuoju sezonu, kai deginantis susilpnėja imuninė sistema.

Apsauginį kremą nuo saulės užsitepkite ne jau būdami paplūdimyje, o bent 20 min. prieš saulės vonias – kremui reikia laiko susigerti ir pradėti veikti.

Prieštaringos naujos teorijos

Tamsus šokoladinis įdegis nebemadingas – susirūpinus saulės spindulių daroma žala vėl vertinama šviesi ir sveika oda.
Tačiau… tik spėjome suprasti, kad intensyvus įdegis yra odos vėžio sinonimas ir įpratome teptis apsauginiais kremais, pasigirsta naujų teorijų. Šias kalbas paskatino padarytos išvados – padidėjus apsauginių kremų pardavimui, odos vėžio atvejų ne tik nesumažėjo, jų net padaugėjo!

Be to, vis dažniau imama kalbėti, kad apsauginių kremų priemonių sudėtis pavojingesnė odai nei patys saulės spinduliai.

Kaip yra iš tikrųjų?

Pasak specialistų, ne visuose kremuose yra įdėta vienodai saugančių komponentų, todėl labai svarbu atsižvelgti, kad kremas ne tik gerai saugotų, bet ir būtų kuo natūralesnės sudėties.

 • Laimi natūralumas. Saulės apsaugos kremas savo sudėtyje turi turėti medžiagų, saugančių tiek nuo UVB, tirk ir nuo UVA spindulių.

Nuo saulės spindulių galima gintis spindulius atspindinčiais – fiziniais arba absorbuojančiais – cheminiais filtrais. Fiziniai filtrai sukurti mineralų – žėručio (Mica), titano (Titanium Dioxide) ir cinko (Zinc Oxide) pagrindu. Tačiau jie ne itin malonūs naudoti – palieka ant odos balkšvą riebią plėvelę, todėl žmonėms patogiau teptis sintetiniais, nors pavojingesniais ir giliau prasiskverbiančiais kremais…

Kad gautų gerą ir maloniai pasiskirstantį apsauginį kremą, gamintojai paprastai natūralius filtrus maišo su cheminiais.

Kai kurie senesnės kartos cheminiai filtrai gali dirginti odą:

 • benzophenones (dixoybenzone, oxybenzone),
 • avobenzone, homosalate (HMS),
 • octyl-methoxycinnamate (OMC),
 • PABA esteri.

Turintiems jautresnę odą ir vaikams patartina tokių kremų vengti ir geriau rinktis priemonę mineralų pagrindu.

 • Antioksidantai. Veikiant saulės spinduliams, odoje išsiskiria laisvieji radikalai, todėl kokybiškuose kremuose nuo saulės aptiksite ir antioksidantų, pvz., vitaminą E.
 • Dviguba apsauga. Saulės spindulių bangų ilgis yra skirtingas: kuo jie ilgesni, tuo geriau prasiskverbia į odos vidų. Pačius pavojingiausius, pvz., UVC, sustabdo ozono sluoksnis. UVB ir UVA spindulius Žemės atmosfera filtruoja, bet jie vis tiek veikia mūsų odą. Ilgą laiką, dar nuo 1978 m, priemonės nuo saulės buvo žymimos tik SPF parametru – tai rodo tik apsaugą nuo ultravioletinių spindulių B. Tačiau tai nerodo, kad priemonė apsaugo nuo kito kenksmingo saulės poveikio – UVA spindulių, kurie skverbiasi giliau, sendina odą ir yra didesni vėžio sukėlėjai. Todėl perkant priemonę nuo saulės reikėtų įsitikinti, kad kremas turi dvigubą apsaugą. Pakuotėje ieškokite užrašo SPF+ arba SPF UVB ir UVA.
 • Pagal odos jautrumo tipą. Daug melanino turinti Viduržemio jūros šalių gyventojų oda, juolab juodaodžių, daug geriau geba apsisaugoti nuo saulės spindulių. Tačiau labai šviesi, mažai melanino turinti Šiaurės šalių gyventojų oda nėra itin atspari saulei. Todėl svarbu žinoti, kiek oda gali išbūti saulėje. Kad tai būtų lengviau padaryti, individualiai pagal jautrumą saulei oda skirstoma į šešias grupes ir joms priklausantį saugos koeficientą. Kitaip tariant, jautresnei ir šviesiai odai rekomenduojama rinktis kremą su aukštesniu apsaugos faktoriumi.
 • Norintiems įdegio efekto pravartu rinktis kremą su rudinančiomis dalelėmis – taip odai bus suteikta apsauga ir iš atostogų grįšite su tolygiu, gražiu įdegiu. Pasitepus kremu ruduojama ne dėl saulės poveikio, o dėl priemonėje esančių rudinančių komponentų.

Augalinis aliejus – ne apsauga

Ypač lankantis šiltųjų kraštų kurortuose, paplūdimyje galima pamatyti, kaip moterys vietoj apsauginių kremų tepasi natūralų alyvuogių aliejų. Tik antioksidantų, esančių augaliniame aliejuje, nepakanka apsaugoti odai nuo kenksmingų saulės spindulių, todėl aliejuką reikėtų pasilikti po saulės vonių. Tuomet jis itin gerai pamaitins ir padrėkins išsausėjusią odą. Be to, sunkiau pasiskirstantys aliejaus lašeliai kaip tik gali provokuoti nudegimą.

Saugioms saulės vonioms

1. Pirmą kartą deginantis saulėje pabūkite iki 5 min., kitomis dienomis – po 10–20 min.

2. Nesideginkite nuo 11 iki 15-os valandos, nes vidurdienio saulė žalingiausia.

3. Nelaikykite atviroje saulėje kūdikių iki pusės metų, kadangi jų viršutinis odos sluoksnis dar neturi grūdėtojo sluoksnio ir yra dukart plonesnis. Kūdikių odoje yra mažai melanino, jo apsauginė funkcija susiformuoja tik 13-aisiais gyvenimo metais.

4. Kuo baltesnė oda, tuo greičiau ji nudega, nes organizmas gamina mažiau melanino.

5. Ultravioletiniai spinduliai kenkia akies ragenai, todėl akis saugokite saulės akiniais. Saugokite ir lūpas – tepkite jas higieniniu lūpų pieštuku, kurio SPF 20–40.

6. Klaidinga nuomonė, kad veido odą patepus apsauginiais kremais įdegti neįmanoma. Net veidą ir patepus apsauginiu kremu, oda vis tiek gauna pakankamai saulės spindulių ir įdega, tačiau toks įdegis odai yra mažiau kenksmingas.

7. Apsauginius kremus naudokite visada, jei saulėtą vidurdienį lauke ketinate praleisti ne mažiau kaip valandą.Nepamirškite pakartotinai pasitepti po 2 val.

8. Stipriai nudegus saulėje patariama naudoti specialius preparatus, skirtus nudegusiai nuo saulės odai. Jeigu jų po ranka neturite, skausmą efektyviai sumažins ramunėlių vonia (150 g ramunėlių užpilti verdančiu vandeniu, valandą palaikyti, po to supilti į vonią); vėsinantis kremas (galima 1:1 sumaišyti alyvuogių ir eterinį mėtų aliejus), kefyras ar rūgpienis – šie produktai prisotina odą ir neleidžia jai išdžiūti.

Kuo gali pagelbėti vaistininkas? Vaistinėse parduodami specialūs šaldomieji purškikliai, niežulį slopinantys geliai su kalaminu ar vaistai nuo alergijos. Nepakeliamam skausmui sumažinti galima išgerti vaistų – paracetamolio (vaikams) ar aspirino (vaikams nuo 12 m.). Jei nudegimas apima didelį plotą, yra stiprus – kreipkitės į gydytoją.

Veidas.lt

Saldūs gėrimai mažina įtampą ir agresiją

Saldūs gėrimai mažina įtampą ir agresiją

Saldūs gėrimai, tokie kaip arbata su cukrumi, gali padėti sumažinti įtampą darbe. Juos geriantys žmonės yra mažiau agresyvūs ir mažiau ginčijasi. Kaip rašo telegraph.co.uk, psichologai tvirtina, kad cukrus suteikia energijos, tad žmogaus smegenys...


Nauja gydymo kryptis – mažiau antibiotikų

Nauja gydymo kryptis – mažiau antibiotikų

Nereikalingas ir per didelis antibiotikų vartojimas – lyg tiksinti bomba. Jei nebus susirūpinta šia problema, ateityje galime mirti ir nuo eilinio persišaldymo. Dėl virusų atsparumo antibiotikams ir jų keliamos grėsmės šiuolaikinės medicinos...


Kodėl alaus neverta neštis į paplūdimį?

Kodėl alaus neverta neštis į paplūdimį?

Amerikiečių mokslininkai neseniai teigė, kad alus naudingas, pasak jų, nedidelėmis dozėmis alkoholis stimuliuoja imunitetą: imuninė sistema pradeda išskirti enzimus – organines medžiagas, kurios gydo organizmą. Tačiau lietuviai turi...


Dėl sėklidžių vėžio vyrams nereikia verkti

Dėl sėklidžių vėžio vyrams nereikia verkti

Maždaug keturioms dešimtims 15-35 m. jaunuolių ar vyrų Lietuvoje kasmet diagnozuojama gana reta liga - sėklidžių vėžys. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) medikai teigia, kad su šia diagnoze susidūrusiems vyrams nereikėtų...


R. Stukas. Ką valgyti esant dideliam karščiui?

R. Stukas. Ką valgyti esant dideliam karščiui?

Pirmiausia reikėtų gerti daug skysčių. Geriausia silpnos mineralizacijos natūralus mineralinis vanduo, jis yra nesūrus, arba mineralizuotas vanduo - stalo vanduo. Siūloma atsisakyti gaiviųjų gėrimų su dirbtiniais saldikliais, kadangi jie ne...


Europa – prieš asbestą

Europa – prieš asbestą

Visoje Europoje pradedama kampanija, skirta asbesto darbe problemai. Dėl šios medžiagos poveikio per metus Europos šalyse apytiksliai užregistruojama apie 20 000 mirčių nuo plaučių vėžio. Asbestas vis dar išlieka pavojingiausia vėžį sukeliančia...


Vitamino D trūkumas didina moterų kraujospūdį

Vitamino D trūkumas didina moterų kraujospūdį

Jaunoms moterims su vitamino D nepakankamumu maždaug tris kartus dažniau gali išsivystyti padidėjęs kraujospūdis, kai jos bus vidutinio amžiaus, rodo naujas tyrimas. Tyrimo rezultatai paskelbti Amerikos širdies asociacijos narių susirinkime,...


Vėžys gyvenimui suteikia prieskonį

Vėžys gyvenimui suteikia prieskonį

Vaistais dvelkiantys koridoriai, kalėjimu tapusi palata, nuslinkę plaukai ir skausmas. Kova, nežinia, viltis ir kartais girdimas melas. Tokia yra vėžiu sergančiųjų kasdienybė. Ar artimieji gali ją pakeisti? Vėžio diagnozė dažnai žemę iš po kojų...


Cinkas sušvelnina peršalimo ligų simptomus

Cinkas sušvelnina peršalimo ligų simptomus

Cinko papildai sušvelnina negalavimus, kuriuos sukelia įprastinis peršalimas, rodo anksčiau atliktų tyrimų apžvalga. Beje, juos vartojant sutrumpėja ir ligos laikas, praneša sciencedaily.com. Laikoma, kad suaugusieji per metus vidutiniškai du...


Pašalinis navigacijos poveikis

Pašalinis navigacijos poveikis

Australijoje atliktos sociologinės vairuotojų, naudojančių navigacijos sistemas, apklausos rezultatai liudija, kad daugeliui automobilininkų šis civilizacijos stebuklas yra mirtinai pavojingas. Tyrimą užsakiusios draudimo kompanijos AAMI atstovai...


Vyriški vyrai gyvena ilgiau

Vyriški vyrai gyvena ilgiau

Vyrai, kurių organizmas gamina daugiau lytinio hormono testosteronas, kur kas mažiau rizikuoja mirti nuo širdies infarkto. Tai nustatė Didžiosios Britanijos mokslininkai. Kembridžo universiteto klinikinės medicinos instituto mokslininkai po...


Žiūri televizorių – rizikuoji susirgti astma

Žiūri televizorių – rizikuoji susirgti astma

Jei vaikas kasdien prieš televizorių praleidžia daugiau nei dvi valandas, du kartus padidėja rizika, jog jis susirgs astma, teigia britų mokslininkai. Astma, kuria serga daugiau kaip 300 mln. žmonių visame pasaulyje, yra labiausiai paplitusi...


Kaip išgyventi pošventinę depresiją ir grįžti prie kasdienių darbų?

Kaip išgyventi pošventinę depresiją ir grįžti prie kasdienių darbų?

"Kaip išgyventi pošventinę depresiją ir grįžti prie kasdienių darbų?" - klausia ponia Eugenija. Pirmiausias patarimas - per šventes vartoti kuo mažiau alkoholio. Jei po švenčių nekankins pagirios - tai ir liūdesį įveikti bus lengviau....


Vanduo iš čiaupo – ir saugus, ir ne

Vanduo iš čiaupo – ir saugus, ir ne

Ne visur Lietuvoje geriamasis vanduo yra geros kokybės. Dažniausiai skundžiasi vartotojai, kuriems vanduo tiekiamas iš mažųjų vandenviečių. Mat jame gausu ir fluoro, ir geležies. "Nors Lietuvoje geriamasis vanduo - vienas geriausių Europoje,...


Kada pradėjome sirgti erkiniu encefalitu?

Kada pradėjome sirgti erkiniu encefalitu?

Epidemiologams vis primenant apie pavojų užsikrėsti erkiniu encefalitu, dalis žmonių nepatikliai numoja ranka. "Juk tūkstančius metų Lietuvos žmonės vaikščiojo po miškus, krūmynus ir jokių bėdų dėl erkių neturėjo", – sako jie. Tai...


Pušis nuritina akmenį nuo širdies ir gydo fizinį skausmą

Pušis nuritina akmenį nuo širdies ir gydo fizinį skausmą

Pagal garsiąją žolininkę Eugeniją Šimkūnaitę, pirmojo metų mėnesio medis – pušis. Šis amžinai žalias augalas žiemą teikia žmonėms vertingų priedų prie maisto ir gydo. Pušies ūgliuose su dar nesukietėjusiais spygliais daug vitamino C ir...


Plastikiniai buteliai stiprina hormonų "taršą"

Plastikiniai buteliai stiprina hormonų "taršą"

Mokslininkams pirmą kartą pavyko įrodyti, kad gėrimai iš plastikinių butelių didina cheminio junginio, siejamo su žmogaus lytinių hormonų pusiausvyros "ardymu", keliamą pavojų. JAV mokslininkų atliktas tyrimas pirmą kartą įrodė, kad...


Tobulo kūno kultas

Tobulo kūno kultas

Daugiau nei 70 proc. lietuvių genetiškai linkę į nutukimą, o tai reiškia amžiną kovą su savo svoriu bei skanesniu ir sotesniu maistu. Moterys laikosi dietų, vyrai alina save sporto salėse. Tačiau kartais tai baigiasi žymiai liūdniau —...


Kas antrame Britanijos restorane galima apsinuodyti

Kas antrame Britanijos restorane galima apsinuodyti

Jei keliausite į Didžiąją Britaniją, žinokite, kad apsilankę vietos restorane rizikuojate apsinuodyti, rašo šalies laikraštis "The Independent". Mokslininkai atliko tyrimą, kurio rezultatai parodė, jog pusėje Britanijos restoranų yra...


Kosulys nuo infarkto neišgelbės

Kosulys nuo infarkto neišgelbės

Internetu keliaujantys patarimai, kaip elgtis užklupus staigiam sveikatos negalavimui neretai gali ne padėti, bet pakenkti. Šimtai žmonių savo elektroninio pašto dėžutėje yra radę patraukliai pateiktą atmintinę, kurioje patariama, kaip elgtis...


Rūkymas kasmet tampa 5 mln. žmonių mirties priežastimi

Rūkymas kasmet tampa 5 mln. žmonių mirties priežastimi

Dėl rūkymo sukeltų padarinių, Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, kasmet pasaulyje miršta 5 mln. žmonių. Maždaug 600 tūkst. gyventojų miršta dėl pasyvaus rūkymo, teigiama trečiadienį paskelbtoje Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ataskaitoje,...


Vėžys bijo raudonos spalvos

Vėžys bijo raudonos spalvos

Liaudies išmintis teigia: "Vėžys bijo raudonos spalvos!". Nežinia, kaip ši mintis išplito po visą pasaulį, tačiau daugelyje liaudies medicinos receptų teigiama, kad valgyti raudonos spalvos produktus, dėvėti raudoną aprangą ir būti...


Nauja viltis ŽIV infekuotiems pacientams

Nauja viltis ŽIV infekuotiems pacientams

Mokslininkai sukūrė injekciją, kuri turėtų padėti kovoti su ŽIV virusu, rašo guardian.co.uk. Pastangos sukurti vakciną nuo ŽIV viruso, kuris sukelia Aids, ligi šiol nebuvo vaisingos. Mokslininko Bento Jakobseno Adaptimmune'o atliktas tyrimas...


Kokie pavojai tyko mylintis gamtoje?

Kokie pavojai tyko mylintis gamtoje?

Nusibodo mylėtis namuose. Su draugu norime išbandyti seksą gamtoje, tačiau nežinome, kur mylėtis saugiausia ir kokie pavojai tyko mylintis gamtoje? Skaitytoja Jovilė. Seksologas Viktoras Šapurovas sako, kad tokiems susitikimams pievose ar miškuose...


Spanguolės saugo dantis

Spanguolės saugo dantis

Amerikiečių mokslininkai atrado dar vieną spanguolių sulčių naudą - jos neleidžia bakterijoms "prikibti", todėl saugo dantis nuo ėduonies. Spanguolių sultys naudojamos šlapimo takų infekcijoms gydyti. Dabar mokslininkai atrado, kad šios...


Namų priemonės nuo pilvo negalavimų

Namų priemonės nuo pilvo negalavimų

Nors visada pasižadame nepersivalgyti, pasitaiko visko. Tada kenčia skrandis, kepenys, žarnynas. Nebūtina tuojau pat pulti gerti vaistų, nes galima gelbėtis namų priemonėmis -žolelių arbatomis. Virškinimo sistemos veiklą gerina ne tik žolelės, bet...


Kava gali apsaugoti nuo burnos ir gerklės vėžio

Kava gali apsaugoti nuo burnos ir gerklės vėžio

Japonijoje atliktas didelis tyrimas parodė, kad kava gali sumažinti riziką susirgti burnos ertmės ar gerklės vėžiu. Japonai išgeria palyginti daug kavos, o vyrų stemplės vėžys šioje šalyje gana paplitęs. Norėdami įvertinti šių dviejų reiškinių...


Rūkančios moterys dažniau nei vyrai serga plaučių vėžiu

Rūkančios moterys dažniau nei vyrai serga plaučių vėžiu

Rūkančios moterys dvigubai dažniau nei vyrai rizikuoja susirgti plaučių vėžiu, praneša tyrimą atlikę amerikiečių mokslininkai. Tokios išvados buvo padarytos remiantis 12 metų Niujorko Kornelio (Cornell) universitete trukusiais 16 000 abiejų lyčių...


Kalėdų proga dovanokite sveikatą artimiausiems žmonėms

Kalėdų proga dovanokite sveikatą artimiausiems žmonėms

Artėjant gražiausioms metų šventėms – Kalėdoms – kiekvienas sukame galvą, ką padovanoti artimiausiems, brangiausiems ir mylimiausiems. Niekas tikriausiai nepaprieštaraus, jog sveikata yra didžiausias mūsų turtas. Tad kodėl gi neįteikus...


Černobylio katastrofos poveikis žmonių sveikatai iki šiol žadina ginčus

Černobylio katastrofos poveikis žmonių sveikatai iki šiol žadina ginčus

Volodymyras Palkinas kasmet bent du mėnesius praleidžia vienoje Kijevo ligoninėje. Šis vyras - vienas iš šimtų tūkstančių darbininkų, kurie 1986 metų balandį buvo pasiųsti likviduoti avarijos Černobylio atominėje elektrinėje, o ši užduotis, pasak,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9