Birželio 28d. Antradienis

Ar visada malonūs saulės bučiniai?

Peržiūrų skaičius: 31360
Ar visada malonūs saulės bučiniai?

Vis dažniau ir kaitresni ryte mus pasitinka saulės spinduliai. Jau džiaugiamės malonia gamta, netrukus dažniau trauksime į paplūdimį ar vaiskią pievelę… Specialistai įspėja – po užsitęsusio šaltojo meto oda itin jautri net menkiausiems saulės spinduliams! Todėl ragina pasirūpinti tinkama apsauga.

Apie piktuosius spindulius

Dabar pats metas pradėti rūpintis tinkama odos apsauga. Pirmiausia vertėtų prisiminti apie saulės spindulių daromą žalą odai. Vos pasiekę odą jie iškart imasi žalingos veiklos ir veikia organizmo DNR ląsteles, kuriose sukaupta visa mūsų genetinė informacija. Oda natūraliai stengiasi gintis ir pradeda gaminti melanino pigmentus, kurie, pasiekę viršutinį odos sluoksnį, iš pradžių parausta, o paskui ir paruduoja. Įdegis – odos gynybinė reakcija saulės spinduliams.

Saulės spinduliai veikia visus odos sluoksnius – ne tik paviršiuje esantį epidermį, atsakingą už odos ragėjimą ir atsinaujinimo procesus, bet ir gilesnius arba, pvz., odos tvirtumui ir jaunystei itin svarbią kolageno sintezę. Štai kodėl dievinantys kaitintis saulėje be apsaugos priemonių ir saiko įspėjami, kad saulės spinduliai sendina odą, be to, UVA ir UVB spinduliai yra vienas iš odos vėžio sukeliančių veiksnių. Jautriems žmonėms oda į saulės spindulius gali atsakyti įvairiomis alerginėmis reakcijomis – taip atsiranda vadinamieji fotodermatitai.

Apsauginis kremas – dar ne viskas

Visiškos apsaugos ir sveiko įdegio – nėra! Taip odos specialistai atsakys tiems, kurie tikisi, kad dosniai išsitepus apsauginiais kremais galima neribotai mėgautis saulės voniomis.

Visų pirma priemonės nuo saulės buvo sukurtos apsisaugoti nuo įdegio, sulėtinti priešlaikinį odos senėjimą, sustabdyti apgamų atsiradimą ir atitolinti odos vėžio atsiradimą… Tačiau tai nesumažina odos melanomų atsiradimo rizikos. Taigi itin svarbu:

 • deginantis ar ilgiau būnant saulėje tinkamai pasirinkti priemonę su tam tikru apsauginiu faktoriumi;
 • nepamiršti apsaugos reguliariai atnaujinti;
 • stengtis priemonę tolygiai paskirstyti;
 • vengti saulės vonių pavojingiausiu metu;
 • pasirūpinti tinkamu galvos apdangalu, drabužiais ir saulės akiniais;
 • vartoti vitaminą C, nes jis naudingas ir šiltuoju sezonu, kai deginantis susilpnėja imuninė sistema.

Apsauginį kremą nuo saulės užsitepkite ne jau būdami paplūdimyje, o bent 20 min. prieš saulės vonias – kremui reikia laiko susigerti ir pradėti veikti.

Prieštaringos naujos teorijos

Tamsus šokoladinis įdegis nebemadingas – susirūpinus saulės spindulių daroma žala vėl vertinama šviesi ir sveika oda.
Tačiau… tik spėjome suprasti, kad intensyvus įdegis yra odos vėžio sinonimas ir įpratome teptis apsauginiais kremais, pasigirsta naujų teorijų. Šias kalbas paskatino padarytos išvados – padidėjus apsauginių kremų pardavimui, odos vėžio atvejų ne tik nesumažėjo, jų net padaugėjo!

Be to, vis dažniau imama kalbėti, kad apsauginių kremų priemonių sudėtis pavojingesnė odai nei patys saulės spinduliai.

Kaip yra iš tikrųjų?

Pasak specialistų, ne visuose kremuose yra įdėta vienodai saugančių komponentų, todėl labai svarbu atsižvelgti, kad kremas ne tik gerai saugotų, bet ir būtų kuo natūralesnės sudėties.

 • Laimi natūralumas. Saulės apsaugos kremas savo sudėtyje turi turėti medžiagų, saugančių tiek nuo UVB, tirk ir nuo UVA spindulių.

Nuo saulės spindulių galima gintis spindulius atspindinčiais – fiziniais arba absorbuojančiais – cheminiais filtrais. Fiziniai filtrai sukurti mineralų – žėručio (Mica), titano (Titanium Dioxide) ir cinko (Zinc Oxide) pagrindu. Tačiau jie ne itin malonūs naudoti – palieka ant odos balkšvą riebią plėvelę, todėl žmonėms patogiau teptis sintetiniais, nors pavojingesniais ir giliau prasiskverbiančiais kremais…

Kad gautų gerą ir maloniai pasiskirstantį apsauginį kremą, gamintojai paprastai natūralius filtrus maišo su cheminiais.

Kai kurie senesnės kartos cheminiai filtrai gali dirginti odą:

 • benzophenones (dixoybenzone, oxybenzone),
 • avobenzone, homosalate (HMS),
 • octyl-methoxycinnamate (OMC),
 • PABA esteri.

Turintiems jautresnę odą ir vaikams patartina tokių kremų vengti ir geriau rinktis priemonę mineralų pagrindu.

 • Antioksidantai. Veikiant saulės spinduliams, odoje išsiskiria laisvieji radikalai, todėl kokybiškuose kremuose nuo saulės aptiksite ir antioksidantų, pvz., vitaminą E.
 • Dviguba apsauga. Saulės spindulių bangų ilgis yra skirtingas: kuo jie ilgesni, tuo geriau prasiskverbia į odos vidų. Pačius pavojingiausius, pvz., UVC, sustabdo ozono sluoksnis. UVB ir UVA spindulius Žemės atmosfera filtruoja, bet jie vis tiek veikia mūsų odą. Ilgą laiką, dar nuo 1978 m, priemonės nuo saulės buvo žymimos tik SPF parametru – tai rodo tik apsaugą nuo ultravioletinių spindulių B. Tačiau tai nerodo, kad priemonė apsaugo nuo kito kenksmingo saulės poveikio – UVA spindulių, kurie skverbiasi giliau, sendina odą ir yra didesni vėžio sukėlėjai. Todėl perkant priemonę nuo saulės reikėtų įsitikinti, kad kremas turi dvigubą apsaugą. Pakuotėje ieškokite užrašo SPF+ arba SPF UVB ir UVA.
 • Pagal odos jautrumo tipą. Daug melanino turinti Viduržemio jūros šalių gyventojų oda, juolab juodaodžių, daug geriau geba apsisaugoti nuo saulės spindulių. Tačiau labai šviesi, mažai melanino turinti Šiaurės šalių gyventojų oda nėra itin atspari saulei. Todėl svarbu žinoti, kiek oda gali išbūti saulėje. Kad tai būtų lengviau padaryti, individualiai pagal jautrumą saulei oda skirstoma į šešias grupes ir joms priklausantį saugos koeficientą. Kitaip tariant, jautresnei ir šviesiai odai rekomenduojama rinktis kremą su aukštesniu apsaugos faktoriumi.
 • Norintiems įdegio efekto pravartu rinktis kremą su rudinančiomis dalelėmis – taip odai bus suteikta apsauga ir iš atostogų grįšite su tolygiu, gražiu įdegiu. Pasitepus kremu ruduojama ne dėl saulės poveikio, o dėl priemonėje esančių rudinančių komponentų.

Augalinis aliejus – ne apsauga

Ypač lankantis šiltųjų kraštų kurortuose, paplūdimyje galima pamatyti, kaip moterys vietoj apsauginių kremų tepasi natūralų alyvuogių aliejų. Tik antioksidantų, esančių augaliniame aliejuje, nepakanka apsaugoti odai nuo kenksmingų saulės spindulių, todėl aliejuką reikėtų pasilikti po saulės vonių. Tuomet jis itin gerai pamaitins ir padrėkins išsausėjusią odą. Be to, sunkiau pasiskirstantys aliejaus lašeliai kaip tik gali provokuoti nudegimą.

Saugioms saulės vonioms

1. Pirmą kartą deginantis saulėje pabūkite iki 5 min., kitomis dienomis – po 10–20 min.

2. Nesideginkite nuo 11 iki 15-os valandos, nes vidurdienio saulė žalingiausia.

3. Nelaikykite atviroje saulėje kūdikių iki pusės metų, kadangi jų viršutinis odos sluoksnis dar neturi grūdėtojo sluoksnio ir yra dukart plonesnis. Kūdikių odoje yra mažai melanino, jo apsauginė funkcija susiformuoja tik 13-aisiais gyvenimo metais.

4. Kuo baltesnė oda, tuo greičiau ji nudega, nes organizmas gamina mažiau melanino.

5. Ultravioletiniai spinduliai kenkia akies ragenai, todėl akis saugokite saulės akiniais. Saugokite ir lūpas – tepkite jas higieniniu lūpų pieštuku, kurio SPF 20–40.

6. Klaidinga nuomonė, kad veido odą patepus apsauginiais kremais įdegti neįmanoma. Net veidą ir patepus apsauginiu kremu, oda vis tiek gauna pakankamai saulės spindulių ir įdega, tačiau toks įdegis odai yra mažiau kenksmingas.

7. Apsauginius kremus naudokite visada, jei saulėtą vidurdienį lauke ketinate praleisti ne mažiau kaip valandą.Nepamirškite pakartotinai pasitepti po 2 val.

8. Stipriai nudegus saulėje patariama naudoti specialius preparatus, skirtus nudegusiai nuo saulės odai. Jeigu jų po ranka neturite, skausmą efektyviai sumažins ramunėlių vonia (150 g ramunėlių užpilti verdančiu vandeniu, valandą palaikyti, po to supilti į vonią); vėsinantis kremas (galima 1:1 sumaišyti alyvuogių ir eterinį mėtų aliejus), kefyras ar rūgpienis – šie produktai prisotina odą ir neleidžia jai išdžiūti.

Kuo gali pagelbėti vaistininkas? Vaistinėse parduodami specialūs šaldomieji purškikliai, niežulį slopinantys geliai su kalaminu ar vaistai nuo alergijos. Nepakeliamam skausmui sumažinti galima išgerti vaistų – paracetamolio (vaikams) ar aspirino (vaikams nuo 12 m.). Jei nudegimas apima didelį plotą, yra stiprus – kreipkitės į gydytoją.

Veidas.lt

Gultis į ligoninę chemoterapijai nebūtina

Gultis į ligoninę chemoterapijai nebūtina

Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos klinikos Chemoterapijos skyriuje ne per seniausiai sergantiesiems vėžiu gydyti pradėtos naudoti specialios nešiojamosios vakuuminės vaistų įpurškimo sistemos. Kuo jos naudingos pacientui, papasakojo...


Šaltis ir papuošalai – nesuderinama

Šaltis ir papuošalai – nesuderinama

Termometrui rodant keliolika laipsnių šalčio, sveikatos specialistai pataria nenešioti papuošalų. Žiemą daug svarbiau išvengti nušalimų, nei atrodyti įspūdingai. "Iš puošeivų nušalti mažiausiai rizikuoja tos merginos, kurios nešioja auskarą...


Unikalūs Step Forward ortopediniai batų įdėklai

Unikalūs Step Forward ortopediniai batų įdėklai

Žmogaus pėda - viena iš svarbiausių žmogaus kūno atramos dalių. Pėdas būtų galima palyginti su pastato pamatais, o kūną - su pačiu pastatu: tvirti ir tiesūs pamatai - tiesus ir tvirtas pastatas. Jeigu pamatai kreivi, vargu ar pavyks pastatyti...


Pavojingoji anemija išryškėja pavasarį

Pavojingoji anemija išryškėja pavasarį

Nuolat patiriamas stresas sukelia anemiją, kitaip vadinamą mažakraujyste. Dažnai jaučiant nuovargį, mieguistumą, silpnumą būtina pasitikrinti kraują. Dėl anemijos pasaulyje kenčia trečdalis ar net pusė įvairaus amžiaus žmonių. Daugiausiai...


Nutukimas žmogaus gyvenimą patrumpina 13 metų

Nutukimas žmogaus gyvenimą patrumpina 13 metų

Antsvorį turinčio žmogaus gyvenimas yra vidutiniškai 13 metų trumpesnis už normalaus kūno sudėjimo žmogaus gyvenimą. Baltimorės Džono Hopkinso universiteto mokslininkai tvirtina, jog, pradedant nuo 20 metų, mirtingumas tarp antsvorį turinčių...


Jei atvėsus orams šąla galūnės

Jei atvėsus orams šąla galūnės

"Mano rankos, kai tik atšąla oras, nuolat būna vėsios. Man 25-eri. Ta pati bėda kamuoja ir mano tėvuką. Norėčiau sužinoti, kokių yra liaudiškų priemonių mano bėdai spręsti?" Vienokių priemonių reikia jauniems, kitokių - senesniems....


Kaip apsisaugoti nuo mobiliųjų telefonų keliamo vėžio?

Kaip apsisaugoti nuo mobiliųjų telefonų keliamo vėžio?

Pasaulinė Sveikatos Organizacija paskelbė, jog mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės bangos yra lygiai tokie pat pavojingi kancerogenai kaip asbestas, mašinų išmetamosios dujos ar rūkymas. Norėdami apsaugoti jus, pateikiame 12...


Žuvies nauda širdžiai priklauso nuo to, kaip ji paruošiama

Žuvies nauda širdžiai priklauso nuo to, kaip ji paruošiama

Žuvies teikiamą naudą padidina mažai druskos turintis sojos padažas ir sojos pupelių sūris arba varškė tofu, teigia mokslininkai. Havajų Manoa universiteto mokslininkai pažymi, kad žuvies nauda širdžiai gali būti nevienoda dėl žmonių lyties,...


Kenčiate nuo padidėjusio prakaitavimo? Sprendimas yra!

Kenčiate nuo padidėjusio prakaitavimo? Sprendimas yra!

Kai už lango šiltasis metų laikas, intensyvesnė saulė ir aukštesnė lauko temperatūra yra savaime suprantami. To pasekoje žmonių organizmai reguliuodami kūno temperatūrą, gausiau išskiria prakaitą. Prakaitavimas tai viena iš žmogaus organizmo...


7 vietos, kur gyvena sveikiausi žmonės

7 vietos, kur gyvena sveikiausi žmonės

Čia žmonės nugyvena daugiau nei po aštuonias ar devynias dešimtis metų. Jų gyvensena - sveika, tačiau ją lemia ne tiek asmeninis pasirinkimas, kiek ilgainiui susiformavusi kultūra. Septynias vietas, kurias namais vadina sveikiausi pasaulio žmonės,...


Kodėl sveika judėti

Kodėl sveika judėti

Didžiulė mokslo ir technikos pažanga atnešė žmonijai ne tik naudos, bet ir žalos. Moksliniai išradimai iš esmės pakeitė mūsų kasdienį gyvenimą. Jie ne tik jį palengvino, bet ir apribojo judėjimą. O tai sukelia hipodinamiją (neveiklą), sumažėja...


Faktai, kurių nežinojote apie cukrinį diabetą

Faktai, kurių nežinojote apie cukrinį diabetą

Europoje cukriniu diabetu serga 26 mln. žmonių. Pagal gyventojų skaičių tai beveik aštuonios Lietuvos. O visame pasaulyje kenčiančių nuo šios ligos yra daugiau nei 285 mln. žmonių. Mūsų šalyje šia klastinga liga serga maždaug 5 proc. gyventojų,...


Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresni

Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresni

Asociacija prisijungė prie Sulčių ekspertų tarybos vykdomo visos Lietuvos eksperimento, kurio metu tūkstančiai žmonių visoje Lietuvoje 5 dienas iš eilės rytais gėrė po sulčių stiklinę, bei atliko kraujo tyrimus dvidešimčiai natūralias sultis...


Kodėl pelija duonos gaminiai?

Kodėl pelija duonos gaminiai?

Kodėl batonas ir duona per 2--3 dienas sužiedėja, atsiranda žalsvos dėmės ir pelėsio kvapas? Batonas ir brangus, ir pigesnis, bet supelija dažnai net neišpakuotas. Laikome medinėse duondėžėse -- gal reikia išpakuoti ir laikyti šaldytuve, bet...


Karštis žmones veikia skirtingai

Karštis žmones veikia skirtingai

Pastarosiomis savaitėmis Europoje tvyrantis karštis skirtingai veikia gyventojus, parodė devyniose šalyse atliktas tyrimas. Milane, pavyzdžiui, per kaitrą mirčių skaičius išauga gerokai labiau nei Miunchene. Ilgai trunkantis karštis turi didelės...


Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.

Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.

Lietuvai, nusprendusiai iki 65-erių metų pavėlinti pensinį amžių, reikia imtis priemonių gerinti savo visuomenės sveikatą. Tikėtina sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje yra tik 51,2 metai. Į tai dėmesį atkreipė ketvirtadienį apvaliojo diskusijoje...


Vyriški vyrai gyvena ilgiau

Vyriški vyrai gyvena ilgiau

Vyrai, kurių organizmas gamina daugiau lytinio hormono testosteronas, kur kas mažiau rizikuoja mirti nuo širdies infarkto. Tai nustatė Didžiosios Britanijos mokslininkai. Kembridžo universiteto klinikinės medicinos instituto mokslininkai po...


Algimantas Čekuolis. Pagyrimas tinginystei arba popietės miego svarba

Algimantas Čekuolis. Pagyrimas tinginystei arba popietės miego svarba

Amerikos kosmoso agentūra NASA tyrė lėktuvų pilotų, kuriems tenka naktį skristi keliolika valandų be nutūpimo, budrumą. Natūralu, kad per tokius skrydžius pilotų reakcija po kurio laiko sulėtėja. Į kokią nors naują situaciją jie jau pradeda...


Planuojate laiką? Valdote padėtį!

Planuojate laiką? Valdote padėtį!

UAB "Vadybos pokyčių konsultavimas" direktorius pataria vadovautis Eizenhauerio metodu – suskirstyti darbus pagal svarbumą ir skubumą. Padėtų tokia lentelė: "Dauguma žmonių dirba pagal I kvadratą – skubu ir svarbu, t. y....


Patvirtinta alyvų aliejaus ir žalialapių daržovių nauda širdžiai

Patvirtinta alyvų aliejaus ir žalialapių daržovių nauda širdžiai

Italijoje atliktas tyrimas parodė, kad daugiau alyvų aliejaus ir žaliųjų lapinių daržovių vartojančios moterys rečiau serga širdies ligomis. Nustatyta, kad bent vieną žalialapių daržovių porciją per dieną suvartojusioms moterims tikimybė per...


Mokslininkai: insulinas lygina randus

Mokslininkai: insulinas lygina randus

Insulino injekcijos gali padėti žmonėms, kuriems buvo atliktos chirurginės operacijos, išlyginti randus. Naujausi tyrimai parodė, kad šis hormonas, daugiausia žinomas kaip vaistas cukriniam diabetui gydyti, stabdo arba mažina randėjimą. Manoma,...


Karaliaus gėlės sukėlė astmos priepuolius

Karaliaus gėlės sukėlė astmos priepuolius

Kai išimties tvarka - Švedijos karaliaus Carlo XVI Gustafo vizito proga - į ligoninę leista įnešti gėlių, kelis ligonius ištiko sunkūs astmos priepuoliai. Kaip praneša Švedijos naujienų portalas thelocal.se, karaliaus vizito proga...


Prisilietimai, išvalantys pasąmonės šulinį

Prisilietimai, išvalantys pasąmonės šulinį

"Masažas man niekada nebuvo tiesiog paprasta procedūra fiziniam žmogaus kūnui. Prieš atlikdamas masažą, stengiuosi įsigilinti ne tik į fizinius, bet ir į pačius subtiliausius žmogaus pojūčius, jausmus", - sako masažo meistras ir sveiko...


Jonizuotas vanduo

Jonizuotas vanduo

Vanduo turi reikšmingą vaidmenį mūsų gyvenime. Pamokymai, kad be vandens galima išgyventi trumpiau nei be maisto skamba keistai, kadangi dauguma mūsų dažniau jaučia alkį nei troškulį. Užmirštama seniai kalta taisyklė – per dieną išgerti 1,5...


Pirmoji pagalba skęstančiajam

Pirmoji pagalba skęstančiajam

Pamatę skęstantį žmogų, neišsigąskite, bet skubėkite jam padėti. Šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir skubiai iškvieskite gelbėjimo tarnybą tel. 112. Jei vandens gylis leidžia pasiekti skęstantįjį, su kitais poilsiautojais sudarykite...


Lytinės infekcijos padeda plisti ŽIV

Lytinės infekcijos padeda plisti ŽIV

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl lytiškai plintančiomis infekcijomis užsikrėtę žmonės lengviau užsikrečia ir ŽIV. Pasak tyrėjų, lytinės infekcijos pažeidžia gamtos nustatytus lyties organų gleivinių barjerus ir taip padidina ŽIV perdavimo riziką....


Protingų vyrų patirtis - knygoje berniukams "Būk vyras"

Protingų vyrų patirtis - knygoje berniukams "Būk vyras"

Tvirtą gyvenimo pagrindą sau po kojomis pasikloję penki vyriškiai pristato naują knygą. Ji skirta į paauglystę žengiantiems berniukams ir jų sudėtingu pasauliu besidomintiems tėvams. Knygoje "Būk vyras" – gyvenimiška augalotų,...


Sprando raumenys reguliuoja kraujospūdį

Sprando raumenys reguliuoja kraujospūdį

Kai žmogus pajunta įtampą sprando srityje, jo kraujospūdis "šauna" aukštyn. Tai išsiaiškino tarptautinė mokslininkų komanda. Sprando raumenys jungiasi su smegenų sritimi, kuri reguliuoja tokias organizmo funkcijas, kaip kvėpavimas,...


Ekspertai siūlo susilaikyti nuo elektroninių cigarečių

Ekspertai siūlo susilaikyti nuo elektroninių cigarečių

Tarp didžiųjų tabako gamybos kompanijų gaminamų produktų elektroninių cigarečių dar nėra, tačiau tai - tik laiko klausimas. Jei elektroninės cigaretės įsitvirtins rinkose, o pardavimų skaičiai rodo, kad taip netrukus ir bus, jų gamybos...


Sveikatos suteikia vidinė ramybė

Sveikatos suteikia vidinė ramybė

Žolininkė Danutė Kunčienė sako, kad sveikata nenukrinta iš dangaus, o ateina tobulinantis. Vidinės ramybės, pasak jos, lengviausia mokytis iš gamtos. "Atėjo laikas, žolė pagelto ir nušalo, medžiai numetė lapus, bet viduje yra ramūs, nekeikia...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9