Liepos 12d. Sekmadienis

Ar užterštas šulinių vanduo, aiškinsis ne visi

Peržiūrų skaičius: 27780
Ar užterštas šulinių vanduo, aiškinsis ne visi

Nors visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos perspėja, kad naudoti neištirtą per potvynį užlietų šulinių vandenį gali būti pavojinga, įspėjimų klausyti ketina ne visi nukentėjusių rajonų gyventojai. "Tyrimas būtų pravartus, bet kiek jis būtinas? Jei šuliniai būtų užlieti pirmąkart per dešimtmetį, tada rimtai reikėtų pasižiūrėti, bet dabar, kai potvyniai pastovūs..." - svarstė Piniavos gyvenvietės bendrijos vadovas.

Anot Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Užkrečiamų ligų skyriaus vadovės Nerijos Kuprevičienės, "potvynis gali padidinti užkrečiamų ligų plitimą".

"Jeigu į šulinį patenka kitas vanduo, jame esančio vandens saugumas sumažėja.

Kai šulinys yra užlietas, tuo momentu jo vandens kaip ir nėra prasmės tirti, kadangi jis naudoti ir taip yra netinkamas, tačiau vėliau, kada vanduo nusės, jį ištirti reikėtų.

Rekomenduojama vandenį, kurio kokybė nėra užtikrinta, kuris nėra vandentiekio vanduo, gerti ir maistui naudoti tik virintą", - teigia specialistė.

Nors už potvynio situacijos suvaldymą šiuose rajonuose atsakingi specialistai tikina, kad daroma viskas, jog būtų užtikrintas gyventojų saugumas, tačiau prisipažįsta, kad užlietų šulinių vandenį, ko gero, tirsis ne visi gyventojai.

Viena iš priežasčių ta, kad užlietų šulinių vandens tyrimai ne visiems gyventojams bus kompensuoti - kai kuriems iš jų už tyrimus reikėtų susimokėti patiems.

"Jeigu teritorijoje nėra paskelbta ekstremali situacija, tada tikrinti ar netikrinti vandens kokybę sprendžia pats gyventojas, tačiau jeigu yra paskelbta ekstremali situacija, jos savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo centras koordinuoja visos situacijos suvaldymą ir taip pat priemones, kad šulinių vanduo būtų saugus gerti", - informavo N. Kuprevičienė.

Tirtinų šulinių skaičius - tebeauga

Šilutės rajono savivaldybės sanitarijos inspektorė Violeta Baltutienė pažymi, kad "potvynis dar tik įsibėgėja", todėl dabar skaičiuoti užlietus šulinius nėra tikslinga.

V. Baltutienė pažymėjo, jog praėjus potvyniui pati savivaldybė organizuos šulinių ištyrimą, tačiau už jį žmonės turės susimokėti patys, "kadangi už savo vandenuką jie atsako patys".

"Nebent žmogus pateiks prašymą (dėl vandens tyrimų kaštų kompensavimo - lrt.lt), tada mes bandysime tą situaciją valdyti. Yra pensininkų, kurie galbūt neišgalės apsimokėti, tada per socialinės paramos skyrių rašys prašymus - mes kiekvienais metais pagal situaciją išsprendžiam šitą klausimą.

Pas mus ši situacija yra valdoma kasmet, nes pamariečiai pripratę prie ekstremalios situacijos, vadinamos potvyniu. Neturėjome jokių mirčių, jokių susirgimų, jokių kitų panašių nesusipratimų", - užtikrino Šilutės rajono savivaldybės atstovė.

Kauno rajono savivaldybės mero patarėja viešiesiems ryšiams Vilma Kasperavičienė teigė, jog potvynio užlieti šuliniai bus tiriami. Kaip pranešė Lietuvos radijas, tyrimus kompensuos Vyriausybė iš rezervo fondo.

"Jeigu šuliniai buvo užpilti toje vietoje, kur buvo paskelbta ekstremali situacija, žmonėms vandens tyrimai neturėtų kainuoti, tačiau kitu atveju gyventojai patys turėtų juos apsimokėti", - teigė pašnekovė.

Dalis gyventojų rizikuos

Piniavos gyvenvietės Panevėžio rajone pirmininkas Zigmantas Babilas pastebėjo, kad "tyrimas būtų pravartus, bet klausimas, kiek jis realiai būtinas".

"Gyvenvietėje neturi centralizuoto vandens apie 25 proc. gyventojų. Šiais metais planuojame pabaigti projektą - visas 100 proc. gyventojų turės centralizuotą vandenį.

Kažkokios tragedijos nematau, pas mus tai įprastas dalykas. Piniava yra apsemiama kiekvienais metais, kartais net du kartus per metus, tad žmonės jau turi pasitvarkę tuos dalykus - higieniškai gyvena, turi pasistatę specialius filtrus, kurie nitratus ir kalkes sulaiko.

Jeigu šuliniai būtų apsemti pirmą kartą per dešimtmetį, ar per penkmetį pirmą kartą, žinoma, tada jau rimtai reikėtų pasižiūrėti, o dabar gyventojams tai pastovus dalykas", - dėstė pašnekovas.

Kol kas Z. Babilas negali atsakyti, ar iš viso bus organizuojami potvynio metu užlietų šulinių vandens tyrimai.

"Bendruomenė - tai visuomeninė organizacija, ji nedarys šių darbų. Nežinau, kas galėtų tuos tyrimus dabar suorganizuoti, ar seniūnija, ar savivaldybė", - kalbėjo Piniavos bendrijos vadovas.

Panašiai svarstė ir Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Boleslovas Švabas.

"Pas mus dėl potvynio buvo paskelbta ekstremali situacija, bet jeigu žmogus to šulinio vandeniu nesinaudoja, o tik daržą laisto... Pats žmogus turi priimti sprendimą, ar jam tirti vandenį, ar netirti", - kalbėjo joniškietis.

B. Švabas teigė, jog dėl potvynio padarytos žalos kompensavimo ketina kreiptis į Valstybės rezervo fondą - tuo pačiu planuojama paprašyti padengti ir užlietų šulinių vandens tyrimų išlaidas.

Tuo metu tauragiškė Irena Timofejeva prisipažino, kad nors šulinį ir turinti, jo vandens maistui praktiškai nenaudojanti jau daug metų.

"Problema tame, kad Tauragėje ta tarnyba, kuri tirdavo, jau nebetiria. Reikėtų vandenį tyrimams vežti į kitą miestą. Dabar šulinio vandeniu palaistau daržus ir agurkus jame raugiu. Maistui naudoju miesto vandentiekį. Buvo prieš kurį laiką šiluminė trasa trūkusi, tai mano šulinio vanduo buvo pažaliavęs. Bijojau jį iš viso kam nors naudoti.

Jeigu atvyktų pas mane tarnyba, kuri pasiūlytų savo paslaugas ištirti šulinio vandenį, aš tikrai sutikčiau ir norėčiau žinoti, kokį vandenį geriu. Žinoma, jeigu to tyrimo kaina nebūtų kažkokia milžiniška suma - aš 30-50, gal ir 100 litų už jį tikrai galėčiau leisti, bet kitiems žmonėms tai būtų per brangu", - kalbėjo pašnekovė.

Kompensacijos kol kas dar nenumatytos

Finansų ministro patarėja visuomenės informavimo klausimais Giedrė Balčytytė informavo, kad nukentėjusiems nuo potvynio žmonėms galima finansinė parama iš Valstybės rezervo fondo.

"Įvykusių nuostolių padengimui šio fono lėšoms teikiami prašymai (savivaldybių, seniūnijų, pan.), kuriuose pateikiami patirtos žalos įvertinimai, patirtos išlaidos ir pan.

Visi prašymai būna įvertinami ir, įvertinus žalos kompensavimo prioritetus, gali būti skiriamos šio fondo lėšos. Lėšas savo nutarimu skiria Vyriausybė.

Šiuo metu Finansų ministerija dar nėra gavusi panašių, su potvynio padaryta žala susijusių, prašymų. Jie bus svarstomi kompleksiškai, atsižvelgiant į bendrus visoje Lietuvoje patirtus nuostolius", - teigė G. Balčytytė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos ir užkrečiamųjų ligų centro vedėjas Mindaugas Kašinskas pažymėjo, jog "Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tokių specialių lėšų neturi, tačiau esant būtinumui būtų galimybė panaudoti lėšas iš kitų jau vykdomų programų".

Didžiausią potvynio žalą Lietuvoje patyrė 8 rajonai: Joniškio, Tauragės, Kauno, Panevėžio, Jonavos, Telšių, Šilutės ir Pagėgių.

 

Lėtinis skausmas žaloja smegenis

Lėtinis skausmas žaloja smegenis

Nemiga, prislėgta nuotaika ir depresija, nerimas, irzlumas ir nesugebėjimas nuspręsti paprastų dalykų. Kaip rašoma žurnale "Neuroscience", tyrimą atlikę mokslininkai nustatė, dėl ko atsiranda šie su skausmu susiję simptomai. Pasirodo,...


Dieta neprailgina gyvenimo senjorams

Dieta neprailgina gyvenimo senjorams

Nors viršsvoris susijęs su padidėjusia hipertenzijos, diabeto ir padidėjusio cholesterolio kiekio kraujyje rizika, tačiau svorio mažinimas vyresniame amžiuje neprailgina gyvenimo trukmės, rašoma internetiniame žurnale American Journal of Clinical...


Žuvis sumažina kūdikių egzemos riziką

Žuvis sumažina kūdikių egzemos riziką

Švedų mokslininkai nustatė, kad kūdikiui iki devynių mėnesių bent kartą gavus žuvies sumažėja rizika, kad jis susirgs egzema. Į kūdikių maistą įtraukus bet kokios rūšies žuvies, tikimybė, kad tokie vaikai susirgs šia odos liga buvo 25 procentais...


Vaistažoles pataria rinkti kruopščiai ir atsakingai

Vaistažoles pataria rinkti kruopščiai ir atsakingai

Žolininkai atkreipia dėmesį, kad vaistinius augalus būtina ne tik tinkamai vartoti, bet ir rinkti bei džiovinti, praneša Lietuvos radijas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad žmonės dažnai klysta maišydami vaistinius augalus. Būtina žinoti...


Lietuvos moterims svarbiau darbas, negu galimybė išvengti gimdos kaklelio vėžio

Lietuvos moterims svarbiau darbas, negu galimybė išvengti gimdos kaklelio vėžio

Tyrimo metu apklausta daugiau nei tūkstantis 18-55 metų amžiaus moterų iš Lietuvos. Dauguma apklausoje dalyvavusių moterų, t.y. 58 proc., teigė, kad geriau praleistų gimdos kaklelio ląstelių citologinio tepinėlio ( PAP) tyrimą, padedantį nustatyti...


Miego stygius - neatstatomas, tad verčiau juo nepiktnaudžiauti

Miego stygius - neatstatomas, tad verčiau juo nepiktnaudžiauti

Daugelis darboholikų mano, kad iki valios išsimiegoję poilsio dienomis, kompensuos savaitės miego trūkumą. Įrodyta, kad nuolat trūkstant miego neįmanoma už tai atsigriebti per poilsio dienas. Atvirkščiai - didėja nutukimo, širdies bei kraujagyslių...


Vitaminas D apsaugo nuo osteoporozės

Vitaminas D apsaugo nuo osteoporozės

Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir vaistų administracija (FDA) paskelbė naujas gaires dėl kalcio įtakos osteoporozei sveikatinimo teiginių, kurie dabar apima ir vitaminą D. Jau anksčiau ši agentūra buvo paskelbusi savo išvadą, kad sveikatinimo...


Vaistų poveikį sustiprina darni šeima

Vaistų poveikį sustiprina darni šeima

Neįgalų vaiką auginančios šeimos dažnai neatlaiko likimo siųsto išbandymo. Sutuoktiniai pasuka skirtingais keliais. Labdaros ir paramos fondo "Algojimas" atstovė Klaipėdoje Rasa Žemgulienė ėmėsi iniciatyvos suburti neįgalius vaikus...


Mityba: sunkus darbas pagerina maisto skonį

Mityba: sunkus darbas pagerina maisto skonį

Mokslininkai atrado, kad didesnis fizinis krūvis gali ne tik padidinti apetitą, bet ir pagerinti patiekalų skonį. Tyrimą su laboratorinėmis pelėmis atliko mokslininkai iš Johns Hopkins universiteto. Jų teigimu, įdėjus daugiau pastangų, siekiant...


Gerasis cholesterolis siejamas su ilgesniu gyvenimu

Gerasis cholesterolis siejamas su ilgesniu gyvenimu

Žalingą poveikį sveikatai turi mažo tankio vadinamasis blogasis cholesterolis (MTL), o didelio tankio gerasis cholesterolis (DTL) malšina pirmojo poveikį. Tyrimo ataskaitą paskelbė "American Journal of Cardiology", praneša "Reuters...


Gėdinimas mesti rūkyti nepadeda

Gėdinimas mesti rūkyti nepadeda

Mokslininkai išsiaiškino, kad asmenys, gėdinantys žalingo įpročio atsisakyti bandančius rūkalius, šį procesą dar labiau apsunkina. Kaip praneša Kanados dienraštis "National Post", Kalifornijos (JAV) universiteto tyrėjų grupė rekomenduoja...


kaip kovoti su pelėsiu?

kaip kovoti su pelėsiu?

Įprasta manyti, kad pelėsis labiausiai kenkia būstui – darko apdailą, mažina konstrukcijų atsparumą. Bet mokslininkų tyrimai rodo, jog įvairūs pelėsiniai grybai, arba mikromicetai, labiau kenkia žmogaus sveikatai nei pastatams. Anot...


Nuovargio priežastis – geležies trūkumas

Nuovargio priežastis – geležies trūkumas

Žiemos pabaigoje padaugėja į gydytojus besikreipiančių pacientų, kuriuos kamuoja nuovargis, mieguistumas, odos blyškumas ir sausumas. Dažniausią tokiais simptomais pasireiškiančią negalavimo priežastį – mažakraujystę, dar vadinamą anemija,...


Trūksta vitamino D? Jus gali ištikti stiprus astmos priepuolis

Trūksta vitamino D? Jus gali ištikti stiprus astmos priepuolis

Astma sergantiems ir palyginti nedaug vitamino D vartojantiems vaikams greičiausia iškyla grėsmė patirti stiprų astmos priepuolį. JAV mokslininkai 4 metus stebėjo daugiau nei tūkstantį astma sergančių vaikų ir nustatė, kad vaikams, kurių...


Traumų profilaktika – atsargumas ir mankšta

Traumų profilaktika – atsargumas ir mankšta

Visuomenės sveikatos specialistai įspėja: nuo traumų saugo atsargumas. Yra pargriuvę 60 proc. suaugusių žmonių, maždaug pusė jų – daugiau nei vieną kartą. Griūdami vienaip ar kitaip susižeidžia. Daugelio nuomone, dažniausia traumų...


Pasitikrinti sveikatą per 1 dieną – misija įmanoma!

Pasitikrinti sveikatą per 1 dieną – misija įmanoma!

Prieš Naujuosius metus į Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojus kreipiasi daug lietuvių, dirbančių ir gyvenančių užsienyje. Šiandien centre taip pat sutikome kelis tautiečius, atvykusius šventinių atostogų į Lietuvą. Pakalbinome p....


Kas įspėja apie gresiantį pavojų?

Kas įspėja apie gresiantį pavojų?

Skausmas ir kraujo su išmatomis pasirodymas - tai pagrindiniai storosios žarnos ir išangės ligų pasireiškimo požymiai. Vienas iš simptomų ar abu kartu suteikia juos patiriančiam asmeniui didelį diskomfortą, tačiau jis neretai iš pradžių nekreipia...


Galvos skausmą padeda įveikti gilus kvėpavimas

Galvos skausmą padeda įveikti gilus kvėpavimas

Skauda galvą? Kvėpuokite giliau! Daugelis žmonių tik todėl patiria galvos skausmą, kad pernelyg paviršutiniškai kvėpuoja. Tuomet jų smegenys gauna per mažai deguonies. Priežastis paprasta: giliai kvėpuodamas suaugęs žmogus per minutę gali įkvėpti...


Ankstyvą mergaičių brendimą daugiausia skatina viršsvoris?

Ankstyvą mergaičių brendimą daugiausia skatina viršsvoris?

JAV tyrėjai mano, kad pagrindinė priežastis, skatinanti ankstyvą mergaičių lytinę brandą, yra nutukimas. Manoma, kad nutukimas gali vaidinti svarbų vaidmenį, nes kūno riebalai gali skatinti lytinių hormonų gamybą. Kai kurie mokslininkai taip pat...


Žalioji arbata gali sumažinti vėžio riziką

Žalioji arbata gali sumažinti vėžio riziką

Žalioji arbata gali sumažinti riziką susirgti tam tikromis kraujo vėžio formomis, tačiau tam reikia maždaug penkių puodelių per dieną, nustatė Japonijos mokslininkai. Jau anksčiau žaliosios arbatos vartojimas buvo susietas su mažesne rizika...


Jonizuotas vanduo

Jonizuotas vanduo

Vanduo turi reikšmingą vaidmenį mūsų gyvenime. Pamokymai, kad be vandens galima išgyventi trumpiau nei be maisto skamba keistai, kadangi dauguma mūsų dažniau jaučia alkį nei troškulį. Užmirštama seniai kalta taisyklė – per dieną išgerti 1,5...


Ar dainavimas stiprina plaučius?

Ar dainavimas stiprina plaučius?

Ką tik gimęs ţmogus, vos tik nukirpus virkštelę, su riksmu įkvepia ir nuo tada kvėpuoja, kol gyvena. Įkvepiant aplinkos oras pripildo plaučius, pro plaučių sienelę iš kraujo atiduodamas medžiagų apykaitos produktas anglies dvideginis ir kai kurios...


Medus gerina atmintį ir mažina nerimo lygį

Medus gerina atmintį ir mažina nerimo lygį

Tai kad medus yra labai sveikas produktas - žinoma jau labai seniai. Tačiau dabartiniai laikai yra ypatingi - jei mokslininkai neįrodo, jog taip tikrai yra, tai produktas būna tik "šiaip sveikas", o ne "tikrai sveikas". Kažkas...


Moterų imuninė sistema stipresnė už vyrų?

Moterų imuninė sistema stipresnė už vyrų?

Kanados mokslininkai nustatė, kad moterų imuninė sistema stipresnė nei vyrų. Tai liudija McGillo universiteto ir jo Sveikatos centro mokslininkų atliktas tyrimas, kurio rezultatai šiandien paskelbti žurnale "Proceedings of the National...


Pienas susilpnina arbatos antioksidantines savybes

Pienas susilpnina arbatos antioksidantines savybes

Arbatą geriant su natūraliu arba nugriebtu pienu, gali susilpnėti jos antioksidantinės savybės, rodo Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas. Juodąją arbatą geriant su bet kurios rūšies pienu, jos antioksidantinis potencialas sumažėjo nuo 7 iki 25...


Nuo kanapių galima išprotėti

Nuo kanapių galima išprotėti

Kanapės (marihuana, hašišas) - vienos iš labiausiai psichiką žalojančių narkotinių medžiagų. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (ENNSC) ekspertai teigia, kad dirbtinu būdu išvedamos specialios svaiginimuisi skirtos kanapių...


Žaidimai išgelbėjo berniuko regą

Žaidimai išgelbėjo berniuko regą

Kaip praneša dailymail.co.uk, šešiametis berniukas, kuris buvo viena akimi aklas, dabar vėl gerai mato, dėka jo daktaro, paskyrusio reguliarius žaidimo seansus konsole "Nintendo DS". Dešinioji Ben Michaels akis kentėjo nuo ambliopijos...


Grilyje iškeptos rūkytos dešrelės tampa nuodais

Grilyje iškeptos rūkytos dešrelės tampa nuodais

Parduotuvėse yra keliolika rūšių dešrelių, kurios pasak specialistų, iškeptos virš atviros ugnies ar kepsninėje pasidaro nuodingos, nes jose yra konservantų - nitritų, praneša LTV "Šiandien". "Šių dešrelių mes negalime kepti grilyje...


Virusus įveikia švara

Virusus įveikia švara

Virusinės žarnyno infekcijos leisgyviais išguldo pačius mažiausius. Medikai pataria saugoti laikantis švaros, arba skiepijantis. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, per pirmuosius tris šių metų mėnesius mieste užregistruoti 389 ūmių...


Pornografija žaloja vyro seksualumą

Pornografija žaloja vyro seksualumą

Naujausi tyrimai atskleidė, jog pornografija paveikia vyro gyvenimą: stipriosios lyties atstovas praranda seksualumą bei nebesugeba susikurti intymių santykių. Tyrėjų teigimu, dažnai pornografija besimėgaujantys vyrai pradeda gyventi žiauraus...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9