Gegužės 29d. Sekmadienis

Ar užterštas šulinių vanduo, aiškinsis ne visi

Peržiūrų skaičius: 27780
Ar užterštas šulinių vanduo, aiškinsis ne visi

Nors visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos perspėja, kad naudoti neištirtą per potvynį užlietų šulinių vandenį gali būti pavojinga, įspėjimų klausyti ketina ne visi nukentėjusių rajonų gyventojai. "Tyrimas būtų pravartus, bet kiek jis būtinas? Jei šuliniai būtų užlieti pirmąkart per dešimtmetį, tada rimtai reikėtų pasižiūrėti, bet dabar, kai potvyniai pastovūs..." - svarstė Piniavos gyvenvietės bendrijos vadovas.

Anot Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Užkrečiamų ligų skyriaus vadovės Nerijos Kuprevičienės, "potvynis gali padidinti užkrečiamų ligų plitimą".

"Jeigu į šulinį patenka kitas vanduo, jame esančio vandens saugumas sumažėja.

Kai šulinys yra užlietas, tuo momentu jo vandens kaip ir nėra prasmės tirti, kadangi jis naudoti ir taip yra netinkamas, tačiau vėliau, kada vanduo nusės, jį ištirti reikėtų.

Rekomenduojama vandenį, kurio kokybė nėra užtikrinta, kuris nėra vandentiekio vanduo, gerti ir maistui naudoti tik virintą", - teigia specialistė.

Nors už potvynio situacijos suvaldymą šiuose rajonuose atsakingi specialistai tikina, kad daroma viskas, jog būtų užtikrintas gyventojų saugumas, tačiau prisipažįsta, kad užlietų šulinių vandenį, ko gero, tirsis ne visi gyventojai.

Viena iš priežasčių ta, kad užlietų šulinių vandens tyrimai ne visiems gyventojams bus kompensuoti - kai kuriems iš jų už tyrimus reikėtų susimokėti patiems.

"Jeigu teritorijoje nėra paskelbta ekstremali situacija, tada tikrinti ar netikrinti vandens kokybę sprendžia pats gyventojas, tačiau jeigu yra paskelbta ekstremali situacija, jos savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo centras koordinuoja visos situacijos suvaldymą ir taip pat priemones, kad šulinių vanduo būtų saugus gerti", - informavo N. Kuprevičienė.

Tirtinų šulinių skaičius - tebeauga

Šilutės rajono savivaldybės sanitarijos inspektorė Violeta Baltutienė pažymi, kad "potvynis dar tik įsibėgėja", todėl dabar skaičiuoti užlietus šulinius nėra tikslinga.

V. Baltutienė pažymėjo, jog praėjus potvyniui pati savivaldybė organizuos šulinių ištyrimą, tačiau už jį žmonės turės susimokėti patys, "kadangi už savo vandenuką jie atsako patys".

"Nebent žmogus pateiks prašymą (dėl vandens tyrimų kaštų kompensavimo - lrt.lt), tada mes bandysime tą situaciją valdyti. Yra pensininkų, kurie galbūt neišgalės apsimokėti, tada per socialinės paramos skyrių rašys prašymus - mes kiekvienais metais pagal situaciją išsprendžiam šitą klausimą.

Pas mus ši situacija yra valdoma kasmet, nes pamariečiai pripratę prie ekstremalios situacijos, vadinamos potvyniu. Neturėjome jokių mirčių, jokių susirgimų, jokių kitų panašių nesusipratimų", - užtikrino Šilutės rajono savivaldybės atstovė.

Kauno rajono savivaldybės mero patarėja viešiesiems ryšiams Vilma Kasperavičienė teigė, jog potvynio užlieti šuliniai bus tiriami. Kaip pranešė Lietuvos radijas, tyrimus kompensuos Vyriausybė iš rezervo fondo.

"Jeigu šuliniai buvo užpilti toje vietoje, kur buvo paskelbta ekstremali situacija, žmonėms vandens tyrimai neturėtų kainuoti, tačiau kitu atveju gyventojai patys turėtų juos apsimokėti", - teigė pašnekovė.

Dalis gyventojų rizikuos

Piniavos gyvenvietės Panevėžio rajone pirmininkas Zigmantas Babilas pastebėjo, kad "tyrimas būtų pravartus, bet klausimas, kiek jis realiai būtinas".

"Gyvenvietėje neturi centralizuoto vandens apie 25 proc. gyventojų. Šiais metais planuojame pabaigti projektą - visas 100 proc. gyventojų turės centralizuotą vandenį.

Kažkokios tragedijos nematau, pas mus tai įprastas dalykas. Piniava yra apsemiama kiekvienais metais, kartais net du kartus per metus, tad žmonės jau turi pasitvarkę tuos dalykus - higieniškai gyvena, turi pasistatę specialius filtrus, kurie nitratus ir kalkes sulaiko.

Jeigu šuliniai būtų apsemti pirmą kartą per dešimtmetį, ar per penkmetį pirmą kartą, žinoma, tada jau rimtai reikėtų pasižiūrėti, o dabar gyventojams tai pastovus dalykas", - dėstė pašnekovas.

Kol kas Z. Babilas negali atsakyti, ar iš viso bus organizuojami potvynio metu užlietų šulinių vandens tyrimai.

"Bendruomenė - tai visuomeninė organizacija, ji nedarys šių darbų. Nežinau, kas galėtų tuos tyrimus dabar suorganizuoti, ar seniūnija, ar savivaldybė", - kalbėjo Piniavos bendrijos vadovas.

Panašiai svarstė ir Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Boleslovas Švabas.

"Pas mus dėl potvynio buvo paskelbta ekstremali situacija, bet jeigu žmogus to šulinio vandeniu nesinaudoja, o tik daržą laisto... Pats žmogus turi priimti sprendimą, ar jam tirti vandenį, ar netirti", - kalbėjo joniškietis.

B. Švabas teigė, jog dėl potvynio padarytos žalos kompensavimo ketina kreiptis į Valstybės rezervo fondą - tuo pačiu planuojama paprašyti padengti ir užlietų šulinių vandens tyrimų išlaidas.

Tuo metu tauragiškė Irena Timofejeva prisipažino, kad nors šulinį ir turinti, jo vandens maistui praktiškai nenaudojanti jau daug metų.

"Problema tame, kad Tauragėje ta tarnyba, kuri tirdavo, jau nebetiria. Reikėtų vandenį tyrimams vežti į kitą miestą. Dabar šulinio vandeniu palaistau daržus ir agurkus jame raugiu. Maistui naudoju miesto vandentiekį. Buvo prieš kurį laiką šiluminė trasa trūkusi, tai mano šulinio vanduo buvo pažaliavęs. Bijojau jį iš viso kam nors naudoti.

Jeigu atvyktų pas mane tarnyba, kuri pasiūlytų savo paslaugas ištirti šulinio vandenį, aš tikrai sutikčiau ir norėčiau žinoti, kokį vandenį geriu. Žinoma, jeigu to tyrimo kaina nebūtų kažkokia milžiniška suma - aš 30-50, gal ir 100 litų už jį tikrai galėčiau leisti, bet kitiems žmonėms tai būtų per brangu", - kalbėjo pašnekovė.

Kompensacijos kol kas dar nenumatytos

Finansų ministro patarėja visuomenės informavimo klausimais Giedrė Balčytytė informavo, kad nukentėjusiems nuo potvynio žmonėms galima finansinė parama iš Valstybės rezervo fondo.

"Įvykusių nuostolių padengimui šio fono lėšoms teikiami prašymai (savivaldybių, seniūnijų, pan.), kuriuose pateikiami patirtos žalos įvertinimai, patirtos išlaidos ir pan.

Visi prašymai būna įvertinami ir, įvertinus žalos kompensavimo prioritetus, gali būti skiriamos šio fondo lėšos. Lėšas savo nutarimu skiria Vyriausybė.

Šiuo metu Finansų ministerija dar nėra gavusi panašių, su potvynio padaryta žala susijusių, prašymų. Jie bus svarstomi kompleksiškai, atsižvelgiant į bendrus visoje Lietuvoje patirtus nuostolius", - teigė G. Balčytytė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos ir užkrečiamųjų ligų centro vedėjas Mindaugas Kašinskas pažymėjo, jog "Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tokių specialių lėšų neturi, tačiau esant būtinumui būtų galimybė panaudoti lėšas iš kitų jau vykdomų programų".

Didžiausią potvynio žalą Lietuvoje patyrė 8 rajonai: Joniškio, Tauragės, Kauno, Panevėžio, Jonavos, Telšių, Šilutės ir Pagėgių.

 

Gripas: apsisaugoti padeda česnakai ir skersvėjis

Gripas: apsisaugoti padeda česnakai ir skersvėjis

Permainingi orai, vėjas ir drėgmė skatina peršalimo ligas. Kaip jų išvengti ir išlikti sveikiems bei žvaliems? Daugelis virusų ir bakterijų, sukeliančių įvairias peršalimo ligas, gyvena žmogaus organizme, dažniausiai nosiaryklėje ir ryklėje. Jų...


Neišsimiegantys labiau linkę persivalgyti

Neišsimiegantys labiau linkę persivalgyti

Beveik trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami ir tai tikrai ne laiko švaistymas. Kokybiškas miegas yra būtinas gerai savijautai. Miegant pailsi ne tik mūsų kūnas, bet ir smegenys. Suaugusio žmogaus organizmas privalo kasnakt ilsėtis ne...


Vitaminas C mažina insulto riziką

Vitaminas C mažina insulto riziką

Didelis vitamino C kiekis gali apsaugoti žmogų ne tik nuo peršalimo ligų, bet ir nuo insulto. Tokia išvada padaryta ilgą laiką tyrus maždaug 20 tūkst. vidutinio ir vyresnio amžiaus britų. Kembridžo universiteto mokslininkų tyrimo rezultatus...


Mobilieji telefonai pažeidžia atmintį, nustatė Švedijos mokslininkai

Mobilieji telefonai pažeidžia atmintį, nustatė Švedijos mokslininkai

Mobiliųjų telefonų radiacija kenkia trumpalaikei žiurkių atminčiai, atskleidė naujas Švedijoje atliktas tyrimas. Lundo universiteto tyrėjų eksperimento išvadose sakoma, kad po daug kartų kartotų elektromagnetinės spinduliuotės, pagal stiprumą...


Ar pankreatitas – tik švenčių liga?

Ar pankreatitas – tik švenčių liga?

Nors ūmus kasos uždegimas - pankreatitas - dažniau užklumpa žmones švenčių metu, kai organizmas perkraunamas sunkiau virškinamu maistu bei alkoholiu, anaiptol negalima teigti, jog šia liga negali susirgti bet kas ir bet kada. Ūmus pankreatitas...


Pavojingoji anemija išryškėja pavasarį

Pavojingoji anemija išryškėja pavasarį

Nuolat patiriamas stresas sukelia anemiją, kitaip vadinamą mažakraujyste. Dažnai jaučiant nuovargį, mieguistumą, silpnumą būtina pasitikrinti kraują. Dėl anemijos pasaulyje kenčia trečdalis ar net pusė įvairaus amžiaus žmonių. Daugiausiai...


Stresas- progreso variklis

Stresas- progreso variklis

Beveik prieš šimtą metų Hansas Selye, medicinos ir chemijos mokslų daktaras, pradėjo įdėmiai tyrinėti stresą, stresorius ir organizmo atsaką į jį. Taigi šis streso "tėvas" jau tuomet pasakė: "Stresas — tai gyvenimas." Ir...


Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Nuo balandžio iki spalio mėnesio daugiausia žmonių nukenčia nuo be priežiūros lakstančių augintinių ar laukinių gyvūnų. Per tris šių metų mėnesius Kauno mieste į medikus jau kreipėsi 144 žmonės, iš jų 111 suaugusiųjų ir 33 vaikai, kokiu nors būdu...


Selenu padengti kontaktiniai lęšiai bus saugesni

Selenu padengti kontaktiniai lęšiai bus saugesni

Kontaktiniais lęšiais besidžiaugiantiems žmonėms mokslininkai iš JAV rengiasi pristatyti dar vieną malonų atradimą. Kontaktinius lęšius rekomenduojama nešioti ne ilgiau nei mėnesį, nes ir per šį laiką jie susidrumsčia ir pasidengia pavojingų...


Kam pavasarį liejasi ašaros?

Kam pavasarį liejasi ašaros?

Be aiškios priežasties varva nosis, kamuoja kosulys, ašaroja akys ar net išberia odą? Didžiausias įtarimas – užklupo alergija, kurios kaltininką galima nustatyti ištyrus kraują. Ankstyvas pavasaris jau privertė kentėti daugybę alergiškų...


Vakarų Lietuvos vandens problema – fluoras

Vakarų Lietuvos vandens problema – fluoras

Fluoro koncentracija vandenyje Lietuvos regionuose yra skirtinga. Leistinas normas ji dažniausiai viršija šalies Šiaurės Vakarų ir Vakarų regionų vandenviečių geriamajame vandenyje. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovės...


Alkoholis palengvina smegenų traumas?

Alkoholis palengvina smegenų traumas?

Žodis "viskis" yra kilęs iš senovės keltų kalbos žodžio "usquebaugh", kuris reiškia "gyvybės vanduo". Gali būti, jog šis pavadinimas įgaus ir tiesioginę prasmę - Los Andželo (JAV) Cedars-Sinai medicinos centro...


Maisto etiketės: skaityti negalima pirkti

Maisto etiketės: skaityti negalima pirkti

Ar dažnai skaitote perkamo maisto etiketes? Ar suprantate viską, kas jose parašyta? Ar žinote, kada gamintojai jus bando apgauti? Šiuos klausimus turėjo progą sau užduoti kelios dešimtys Kaišiadorių rajono Kruonio gimnazijos 8–12 klasių...


Kraujo perpylimas didina riziką

Kraujo perpylimas didina riziką

Perpilant kraują siekiama geriau kūno audinius aprūpinti deguonimi. Tačiau tyrėjai pastebėjo, kad pacientams, kuriems buvo atlikta kraujo perpylimo procedūra, kyla triskart didesnės komplikacijos, susijusios su deguonies trūkumu. Bristolio širdies...


Ką reikia žinoti apie vaistažolių vartojimą, jei rengiatės operacijai

Ką reikia žinoti apie vaistažolių vartojimą, jei rengiatės operacijai

Čikagos universiteto mokslininkai paskelbė rekomendacijas gydytojams ir pacientams apie tai, kokios vaistažolės gali būti pavojingos tiems ligoniams, kurie ruošiasi operacijai. "Ruošdami pacientą operacijai gydytojai turėtų išsiaiškinti, ar...


Kaip plaukų grožiu rūpinasi žinomos moterys?

Kaip plaukų grožiu rūpinasi žinomos moterys?

Prieš veidrodį – ne daugiau kaip dešimt minučių. Natūraliems plaukų dažams įsigerti – ne pusvalandis, o labai trumpai. Dainininkės Donatos Virbilaitės ir aktorės Doloresos Kazragytės receptai yra labai patogūs, o rezultatai –...


Nuo internetinės priklausomybės gydo elektrošoku

Nuo internetinės priklausomybės gydo elektrošoku

Kinijos Šandunio provincijoje veikiančioje klinikoje praktikuojamas prieštaringai vertinamas gydymo metodas - žmonės, daugiausia paaugliai, nuo internetinės priklausomybės išvaduojami taikant elektrošoką. Klinikoje dirbantys gydytojai tvirtina,...


Jonizuoto vanduo išvalo organizmą

Jonizuoto vanduo išvalo organizmą

Užteršta gamta, žalingi mitybos įpročiai, stresinės situacijos trikdo medžiagų apykaitą organizme ir jame susidarančių atliekų pašalinimą. Rūgštinės medžiagų apykaitos atliekos – cholesterolis, inkstų akmenys, šlapimo rūgšties druskos...


Bobausis gundo ir nuodija

Bobausis gundo ir nuodija

Nutirpus sniegui Lietuvos gurmanai skuba rinkti tautinių triufelių – bobausių. Nors šie grybai mūsų šalyje valgomi, specialistai įspėja būti ypač atidiems. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto ekspertai primena:...


Ar infraraudonųjų bangų šalmas gali įveikti Alzheimer'io sindromą?

Ar infraraudonųjų bangų šalmas gali įveikti Alzheimer'io sindromą?

Vienam populiariausių rašytojų fantastų serui Terry Pratchett'ui ankstyvoji Alzheimer'io ligos stadija diagnozuota dar 2007 metais. Nuo tada jis pradėjo savanoriškai testuoti specialių infraraudonųjų spindulių šalmą, kuris kaip teigiama...


Dietų veiksmingumo tyrimas: laimėjo Atkinso dieta

Dietų veiksmingumo tyrimas: laimėjo Atkinso dieta

Amerikiečiai tyrė keturias populiariausias svorio metimo dietas ir nustatė, kad moterys numeta svorio beveik du kartus daugiau laikydamosi mažiausiai angliavandenių turinčios Atkinso dietos, praneša "Reuters". "Dauguma sveikatos...


Antioksidantai melanomos neskatina

Antioksidantai melanomos neskatina

Atioksidantinių vitaminų ir mineralų vartojimas nesiejamas su didesne odos vėžio rizika, rodo JAV atliktas tyrimas, paneigdamas ankstesnes išvadas. Dešimt metų trukęs ir maždaug 70 tūkstančių žmonių apėmęs tyrimas parodė, kad multivitaminų ir...


Karštis žmones veikia skirtingai

Karštis žmones veikia skirtingai

Pastarosiomis savaitėmis Europoje tvyrantis karštis skirtingai veikia gyventojus, parodė devyniose šalyse atliktas tyrimas. Milane, pavyzdžiui, per kaitrą mirčių skaičius išauga gerokai labiau nei Miunchene. Ilgai trunkantis karštis turi didelės...


Interneto skaičiuoklė parodys, kiek skysčių turime suvartoti per dieną

Interneto skaičiuoklė parodys, kiek skysčių turime suvartoti per dieną

Kiekvienam žmogui per dieną reikalingas geriamo vandens kiekis yra individualus. Jis priklauso nuo daugelio faktorių, tokių kaip sveikatos būklė, gyvenimo būdas, atliekamas darbas ir gyvenamos vietos klimatas. Deja, daugybė žmonių nežino, kiek...


Kodėl sportuoti geriausia gamtoje?

Kodėl sportuoti geriausia gamtoje?

Klestint sporto klubų industrijai, dažnas pamiršta sportavimo gamtoje svarbą. Mokslininkai neseniai atliktame tyrime tuo tarpu išsiaiškino, kad vos penkios minutės fizinio aktyvumo "žalioje erdvėje" gali akivaizdžiai pagerinti psichinę...


Ar sveiki jūsų plaučiai?

Ar sveiki jūsų plaučiai?

Sunku kvėpuoti? Dūstate? Galbūt jūs jau sergate lėtine obstrukcinė plaučių liga? Tai progresuojanti kvėpavimo takų liga, kai dėl sutrikusių bronchų pralaidumo įkvepiama mažiau oro ir jo trūksta. "Nors pagal oficialius statistinius duomenis...


Didelė juosmens apimtis lemia didesnį mirtingumą

Didelė juosmens apimtis lemia didesnį mirtingumą

Didelę juosmens apimtį turintiems vyrams ir moterims gresia didesnė rizika mirti, nustatė JAV mokslininkai. Ankstyva mirtis nepriklauso nuo tokių žmonių kūno masės indekso dydžio, tačiau ypač didelė juosmens apimtis riziką mirti padidina dukart,...


Vaistai nuo kraujo spaudimo padeda ir smegenims

Vaistai nuo kraujo spaudimo padeda ir smegenims

Aukštą kraujo spaudimą reguliuojantys vaistai dvigubai sumažina tikimybę susirgti silpnaprotyste, mano JAV mokslininkai. Kaip rašoma britų dienraštyje "The Guardian", kasdien milijonai pagyvenusių žmonių vartoja vaistus nuo aukšto kraujo...


Pasninkas gali sugrąžinti sveikatą

Pasninkas gali sugrąžinti sveikatą

"Pasninkas reikalingas ne tiek žmogaus dvasios, kiek kūno sveikatai. Visos pasaulio religijos žmones ragina pasninkauti bent kelis kartus per metus. Juk senovėje dvasininkai ir gydė. Viešpačiui Dievui gal ir nelabai svarbu, kad mes šimto metų...


Oro transporto sutrikimai atsiliepia ir medikų darbui

Oro transporto sutrikimai atsiliepia ir medikų darbui

Santariškių klinikose operacijos laukiančiam vaikui gydytojai donoro kaulų čiulpų į Vokietiją pirmą kartą išskubėjo automobiliu, o ne lėktuvu. Parsigabenti ligonių operacijoms reikiamų kaulų čiulpų gydytojams tenka iš įvairiausių pasaulio...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9