Vasario 27d. Ketvirtadienis

Ar užterštas šulinių vanduo, aiškinsis ne visi

Peržiūrų skaičius: 27780
Ar užterštas šulinių vanduo, aiškinsis ne visi

Nors visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos perspėja, kad naudoti neištirtą per potvynį užlietų šulinių vandenį gali būti pavojinga, įspėjimų klausyti ketina ne visi nukentėjusių rajonų gyventojai. "Tyrimas būtų pravartus, bet kiek jis būtinas? Jei šuliniai būtų užlieti pirmąkart per dešimtmetį, tada rimtai reikėtų pasižiūrėti, bet dabar, kai potvyniai pastovūs..." - svarstė Piniavos gyvenvietės bendrijos vadovas.

Anot Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Užkrečiamų ligų skyriaus vadovės Nerijos Kuprevičienės, "potvynis gali padidinti užkrečiamų ligų plitimą".

"Jeigu į šulinį patenka kitas vanduo, jame esančio vandens saugumas sumažėja.

Kai šulinys yra užlietas, tuo momentu jo vandens kaip ir nėra prasmės tirti, kadangi jis naudoti ir taip yra netinkamas, tačiau vėliau, kada vanduo nusės, jį ištirti reikėtų.

Rekomenduojama vandenį, kurio kokybė nėra užtikrinta, kuris nėra vandentiekio vanduo, gerti ir maistui naudoti tik virintą", - teigia specialistė.

Nors už potvynio situacijos suvaldymą šiuose rajonuose atsakingi specialistai tikina, kad daroma viskas, jog būtų užtikrintas gyventojų saugumas, tačiau prisipažįsta, kad užlietų šulinių vandenį, ko gero, tirsis ne visi gyventojai.

Viena iš priežasčių ta, kad užlietų šulinių vandens tyrimai ne visiems gyventojams bus kompensuoti - kai kuriems iš jų už tyrimus reikėtų susimokėti patiems.

"Jeigu teritorijoje nėra paskelbta ekstremali situacija, tada tikrinti ar netikrinti vandens kokybę sprendžia pats gyventojas, tačiau jeigu yra paskelbta ekstremali situacija, jos savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo centras koordinuoja visos situacijos suvaldymą ir taip pat priemones, kad šulinių vanduo būtų saugus gerti", - informavo N. Kuprevičienė.

Tirtinų šulinių skaičius - tebeauga

Šilutės rajono savivaldybės sanitarijos inspektorė Violeta Baltutienė pažymi, kad "potvynis dar tik įsibėgėja", todėl dabar skaičiuoti užlietus šulinius nėra tikslinga.

V. Baltutienė pažymėjo, jog praėjus potvyniui pati savivaldybė organizuos šulinių ištyrimą, tačiau už jį žmonės turės susimokėti patys, "kadangi už savo vandenuką jie atsako patys".

"Nebent žmogus pateiks prašymą (dėl vandens tyrimų kaštų kompensavimo - lrt.lt), tada mes bandysime tą situaciją valdyti. Yra pensininkų, kurie galbūt neišgalės apsimokėti, tada per socialinės paramos skyrių rašys prašymus - mes kiekvienais metais pagal situaciją išsprendžiam šitą klausimą.

Pas mus ši situacija yra valdoma kasmet, nes pamariečiai pripratę prie ekstremalios situacijos, vadinamos potvyniu. Neturėjome jokių mirčių, jokių susirgimų, jokių kitų panašių nesusipratimų", - užtikrino Šilutės rajono savivaldybės atstovė.

Kauno rajono savivaldybės mero patarėja viešiesiems ryšiams Vilma Kasperavičienė teigė, jog potvynio užlieti šuliniai bus tiriami. Kaip pranešė Lietuvos radijas, tyrimus kompensuos Vyriausybė iš rezervo fondo.

"Jeigu šuliniai buvo užpilti toje vietoje, kur buvo paskelbta ekstremali situacija, žmonėms vandens tyrimai neturėtų kainuoti, tačiau kitu atveju gyventojai patys turėtų juos apsimokėti", - teigė pašnekovė.

Dalis gyventojų rizikuos

Piniavos gyvenvietės Panevėžio rajone pirmininkas Zigmantas Babilas pastebėjo, kad "tyrimas būtų pravartus, bet klausimas, kiek jis realiai būtinas".

"Gyvenvietėje neturi centralizuoto vandens apie 25 proc. gyventojų. Šiais metais planuojame pabaigti projektą - visas 100 proc. gyventojų turės centralizuotą vandenį.

Kažkokios tragedijos nematau, pas mus tai įprastas dalykas. Piniava yra apsemiama kiekvienais metais, kartais net du kartus per metus, tad žmonės jau turi pasitvarkę tuos dalykus - higieniškai gyvena, turi pasistatę specialius filtrus, kurie nitratus ir kalkes sulaiko.

Jeigu šuliniai būtų apsemti pirmą kartą per dešimtmetį, ar per penkmetį pirmą kartą, žinoma, tada jau rimtai reikėtų pasižiūrėti, o dabar gyventojams tai pastovus dalykas", - dėstė pašnekovas.

Kol kas Z. Babilas negali atsakyti, ar iš viso bus organizuojami potvynio metu užlietų šulinių vandens tyrimai.

"Bendruomenė - tai visuomeninė organizacija, ji nedarys šių darbų. Nežinau, kas galėtų tuos tyrimus dabar suorganizuoti, ar seniūnija, ar savivaldybė", - kalbėjo Piniavos bendrijos vadovas.

Panašiai svarstė ir Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Boleslovas Švabas.

"Pas mus dėl potvynio buvo paskelbta ekstremali situacija, bet jeigu žmogus to šulinio vandeniu nesinaudoja, o tik daržą laisto... Pats žmogus turi priimti sprendimą, ar jam tirti vandenį, ar netirti", - kalbėjo joniškietis.

B. Švabas teigė, jog dėl potvynio padarytos žalos kompensavimo ketina kreiptis į Valstybės rezervo fondą - tuo pačiu planuojama paprašyti padengti ir užlietų šulinių vandens tyrimų išlaidas.

Tuo metu tauragiškė Irena Timofejeva prisipažino, kad nors šulinį ir turinti, jo vandens maistui praktiškai nenaudojanti jau daug metų.

"Problema tame, kad Tauragėje ta tarnyba, kuri tirdavo, jau nebetiria. Reikėtų vandenį tyrimams vežti į kitą miestą. Dabar šulinio vandeniu palaistau daržus ir agurkus jame raugiu. Maistui naudoju miesto vandentiekį. Buvo prieš kurį laiką šiluminė trasa trūkusi, tai mano šulinio vanduo buvo pažaliavęs. Bijojau jį iš viso kam nors naudoti.

Jeigu atvyktų pas mane tarnyba, kuri pasiūlytų savo paslaugas ištirti šulinio vandenį, aš tikrai sutikčiau ir norėčiau žinoti, kokį vandenį geriu. Žinoma, jeigu to tyrimo kaina nebūtų kažkokia milžiniška suma - aš 30-50, gal ir 100 litų už jį tikrai galėčiau leisti, bet kitiems žmonėms tai būtų per brangu", - kalbėjo pašnekovė.

Kompensacijos kol kas dar nenumatytos

Finansų ministro patarėja visuomenės informavimo klausimais Giedrė Balčytytė informavo, kad nukentėjusiems nuo potvynio žmonėms galima finansinė parama iš Valstybės rezervo fondo.

"Įvykusių nuostolių padengimui šio fono lėšoms teikiami prašymai (savivaldybių, seniūnijų, pan.), kuriuose pateikiami patirtos žalos įvertinimai, patirtos išlaidos ir pan.

Visi prašymai būna įvertinami ir, įvertinus žalos kompensavimo prioritetus, gali būti skiriamos šio fondo lėšos. Lėšas savo nutarimu skiria Vyriausybė.

Šiuo metu Finansų ministerija dar nėra gavusi panašių, su potvynio padaryta žala susijusių, prašymų. Jie bus svarstomi kompleksiškai, atsižvelgiant į bendrus visoje Lietuvoje patirtus nuostolius", - teigė G. Balčytytė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos ir užkrečiamųjų ligų centro vedėjas Mindaugas Kašinskas pažymėjo, jog "Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tokių specialių lėšų neturi, tačiau esant būtinumui būtų galimybė panaudoti lėšas iš kitų jau vykdomų programų".

Didžiausią potvynio žalą Lietuvoje patyrė 8 rajonai: Joniškio, Tauragės, Kauno, Panevėžio, Jonavos, Telšių, Šilutės ir Pagėgių.

 

Medikai: neužmiega vis daugiau lietuvių

Medikai: neužmiega vis daugiau lietuvių

Pastebima, kad lietuvius nakties miego metu dažniausiai kamuoja nemiga ir kvėpavimo sutrikimai, knarkimas. Be to, medikai priduria, kad šiais laikais pas juos kreipiasi daug daugiau žmonių, sergančių miego sutrikimais. Tad jei miegate gerai,...


Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Du ar daugiau gaiviųjų gėrimų butelių per savaitę gali dvigubai padidinti susirgimo kasos vėžiu riziką, atskleidė JAV mokslininkų tyrimas. Jo rezultatai patvirtino saldintų gaiviųjų gėrimų vartojimo ir susirgimų kasos vėžiu koreliaciją, skelbia...


Joga padeda retinti pulsą

Joga padeda retinti pulsą

Retesnis pulsas lemia ilgesnį žmogaus gyvenimą. Tačiau ši tiesa dar jaudina ne visus. Kraujospūdį sekti įpratę žmonės į pulso tankį dėmėsį kreipia retai. Klaipėdiečiai iš visų šalies gyventojų mažiausiai rūpinasi savo kraujospūdžiu ir pulsu...


Ingrida Šaulienė. Žiedadulkės tapo problema XX a. pradžioje

Ingrida Šaulienė. Žiedadulkės tapo problema XX a. pradžioje

Kalendorinis ruduo ir prasidėjęs derliaus nuėmimas turėtų žymėti ir žiedadulkių sumažėjimą ore. Tačiau stebėjimai Šiaulių universiteto žiedadulkių tyrimo stotyse rodo, kad žiedadulkių ore būna iki pat rudens vidurio. Šiauliuose, Vilniuje ir...


Žalingi įpročiai pasendina 12 metų

Žalingi įpročiai pasendina 12 metų

Anksčiau tiek žalingų įpročių turintį žmogų būtų nelengva rasti, tačiau šiuo metu savo organizmą alina nemaža dalis žmonijos. Nenorite veidrodyje išvysti pasenusį savo atvaizdą? Prieš užsidegdamas cigaretę, keldamas taurę vyno ar atsisakęs pietų...


Pasaulis ir Lietuva mini Homeopatijos savaitę

Pasaulis ir Lietuva mini Homeopatijos savaitę

Šią savaitę Lietuvoje, kaip ir dar 45-iose pasaulio šalyse, minima Homeopatijos savaitė. Ją organizuoja Pasaulio informavimo apie homeopatiją organizacija (WHAO). Šiemet Homeopatijos savaitės tema – "Homeopatija ir muskuloskeletinės...


Problemos miegamajame – artėjančios ligos simptomai

Problemos miegamajame – artėjančios ligos simptomai

ydytojai neturėtų gėdytis savo pacientų klausti apie jų seksualinį gyvenimą. Tyriai rodo, kad problemos miegamajame gali būti rimtų ligų rodiklis ir seksualinių sutrikimų ignoravimas , praneša "Associated Press". Seksualinių funkcijų...


Skiepų reikšmė užkrečiamųjų ligų profilaktikoje

Skiepų reikšmė užkrečiamųjų ligų profilaktikoje

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad nuo daugelio užkrečiamųjų ligų galima apsisaugoti laiku pasiskiepijus. Skiepijimas yra toks efektyvus, kad baigiame pamiršti, kuo pasireiškia tos ligos, nuo kurių vaikus apsaugo skiepai....


Nustatyta, jog klaviatūros gali būti "purvinesnės nei unitazai"

Nustatyta, jog klaviatūros gali būti "purvinesnės nei unitazai"

Didžiosios Britanijos vartotojų organizacija "Which?" šių metų sausį atliko bandymus, kurie parodė, jog klaviatūros iš tikrųjų gali būti purvinesnės nei tualetų unitazai. Iš 33 tirtų klaviatūrų keturios buvo pripažintos kaip potencialiai...


Ir viena smegenų ląstelė "gali saugoti atsiminimus"

Ir viena smegenų ląstelė "gali saugoti atsiminimus"

JAV mokslininkų teigimu, viena smegenų ląstelė gali išsaugoti trumpalaikius, kasdieniniame gyvenime gyvybiškai svarbius atsiminimus, praneša BBC. Mokslininkai, ištyrę pelių smegenų ląsteles, nustatė, kaip jos išsaugo informaciją, kuri jau yra...


Kuo geriausia malšinti troškulį?

Kuo geriausia malšinti troškulį?

Jei be maisto žmogus gali išgyventi savaitę ar net mėnesius, be vandens jis numirtų po keleto dienų. Mokslininkai teigia, jog per 70 gyvenimo metų žmogaus organizmas perfiltruoja daugiau nei 70 tonų vandens. Troškulį geriau malšinti ne vienos, o...


Namų ruoša kenkia vyrų vaisingumui

Namų ruoša kenkia vyrų vaisingumui

Buitinių elektros prietaisų, įskaitant mikrobangų krosneles, dulkių siurblius ir plaukų džiovintuvus, generuojami elektromagnetiniai laukai mažina vyrų galimybes tapti tėvais, atskleidė JAV mokslininkų tyrimas. Vyrams išsisukti nuo namų ruošos...


Sportas sumažina gaubtinės žarnos vėžio rizika

Sportas sumažina gaubtinės žarnos vėžio rizika

Nustatyta, kad sportuojant ketvirtadaliu sumažėja rizika susirgti gaubtinės žarnos vėžiu, praneša BBC. JAV mokslininkai peržiūrėjo 52 anksčiau atliktus tyrimus ir padarė išvadą, kad fiziškai aktyvūs žmonės 24 proc. mažiau rizikuoja susirgti...


Storuliai svajoja apie greitą dietą

Storuliai svajoja apie greitą dietą

Kaip greitai ir be žalos sveikatai numesti svorio? Tas, kas atrastų tokį būdą, pelnytų viso pasaulio storulių meilę ir pagarbą. Šiuo metu yra siūloma daugybė greitai veikiančių dietų, tačiau kiekviena turi ir privalumų, ir trūkumų. Tai turbūt...


Unikalūs Step Forward ortopediniai batų įdėklai

Unikalūs Step Forward ortopediniai batų įdėklai

Žmogaus pėda - viena iš svarbiausių žmogaus kūno atramos dalių. Pėdas būtų galima palyginti su pastato pamatais, o kūną - su pačiu pastatu: tvirti ir tiesūs pamatai - tiesus ir tvirtas pastatas. Jeigu pamatai kreivi, vargu ar pavyks pastatyti...


Profilaktinių tyrimų baimė gali kainuoti vyriškumą

Profilaktinių tyrimų baimė gali kainuoti vyriškumą

Tokie duomenys gauti apibendrinus penkių sveikatos profilaktikos akcijų "Prostata – vyro gyvenimo kokybė", kurias organizavo Medicina practica laboratorija, rezultatus. Rugsėjo 15 –oji paskelbta pasaulinės kovos su prostatos...


Įdegio preparatas gali būti nesaugus

Įdegio preparatas gali būti nesaugus

Vasara - laikas, kai soliariumus keičia saulė. Įdegti padeda įvairūs preparatai, bet jie gali būti pavojingi sveikatai. Internete pasirodė informacija apie pardavinėjamą įdegį skatinantį injekcinį preparatą Melanotan-2. Tačiau Valstybinė vaistų...


Sveikata - vidinis apsisprendimas

Sveikata - vidinis apsisprendimas

Kartais mums reikia ilgai blaškytis, kol pripažįstame kai kuriuos akivaizdžius ir praktiškai tarsi lengvai suprantamus dalykus. Netgi senieji tikėjimai mums leidžia pažvelgti į realybę iš kitos pusės. Apakinti jau žinomų tiesų, mes nebesugebame...


Vėstantys orai verčia susirūpinti sveikata

Vėstantys orai verčia susirūpinti sveikata

"Atvėsus orams labai svarbu persiorientuoti į šaltesnį sezoną: neskubėti iš spintos gelmės traukti per šiltų drabužių, neatšalti, atidėti į šalį citrusinius-žiemos vaisius ir atsidžiaugti lietuviškomis rudens gėrybėmis. Taip pat —...


7 vietos, kur gyvena sveikiausi žmonės

7 vietos, kur gyvena sveikiausi žmonės

Čia žmonės nugyvena daugiau nei po aštuonias ar devynias dešimtis metų. Jų gyvensena - sveika, tačiau ją lemia ne tiek asmeninis pasirinkimas, kiek ilgainiui susiformavusi kultūra. Septynias vietas, kurias namais vadina sveikiausi pasaulio žmonės,...


Ar galima išgydyti žarnyno vėžį?

Ar galima išgydyti žarnyno vėžį?

Ar galima išgydyti žarnyno vėžį? Žinoma, taip. Svarbu tik, kad pacientas atvyktų pakankamai anksti, kol ši liga dar yra pradinės stadijos, neišplitusi, kol dar nespėjo išsekinti žmogaus imuninės sistemos, - sako virškinimo trakto ligas...


Kas kovoja su vėžiu, muša virusus

Kas kovoja su vėžiu, muša virusus (1)

Vitaminai gali pagelbėti ne tik kovojant su hipovitaminozėmis, bet ir padėti išvengti sunkių ligų ar jų komplikacijų. Įvairių autorių duomenimis, toks yra ir visiems žinomas vitaminas C. Bioterapijos ir revitalizacijos centro gydytojas, mokslų...


Kiek galime ištverti be miego?

Kiek galime ištverti be miego?

1963 metų gruodžio 28 dieną Randy Gardneris iš San Diego Kalifornijoje 6 val. ryto atsikėlė visiškai budrus ir degdamas nekantrumu. Kitą kartą miegoti jis nuėjo tik 1964 metų sausio 8 dieną, 11 parų išbuvęs be miego, rašo portalas...


Didesnė alga – ir dėl galimo pavojaus sveikatai

Didesnė alga – ir dėl galimo pavojaus sveikatai

Naujam Ignalinos AE vadovui Osvaldui Čiukšiui skirta 26 tūkst. litų alga, nes jam su šeima teks persikelti į Visaginą, kur kyla pavojus sveikatai ir gyvybei. Tai ketvirtadienį per Vyriausybės valandą sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas,...


Plastikiniai buteliai stiprina hormonų "taršą"

Plastikiniai buteliai stiprina hormonų "taršą"

Mokslininkams pirmą kartą pavyko įrodyti, kad gėrimai iš plastikinių butelių didina cheminio junginio, siejamo su žmogaus lytinių hormonų pusiausvyros "ardymu", keliamą pavojų. JAV mokslininkų atliktas tyrimas pirmą kartą įrodė, kad...


Kaip plaukų grožiu rūpinasi žinomos moterys?

Kaip plaukų grožiu rūpinasi žinomos moterys?

Prieš veidrodį – ne daugiau kaip dešimt minučių. Natūraliems plaukų dažams įsigerti – ne pusvalandis, o labai trumpai. Dainininkės Donatos Virbilaitės ir aktorės Doloresos Kazragytės receptai yra labai patogūs, o rezultatai –...


"Griponomika": baimė pavojingesnė už virusą

"Griponomika": baimė pavojingesnė už virusą

Baimė dėl gripo pandemijos plinta greičiau negu pats virusas. Nors skaičiuojama, kad gripas galėtų padaryti milijardinę žalą šalies ekonomikai, kol kas jis viso labo padidino vaistų ir citrusinių vaisių paklausą. Gripo pandemija Lietuvai gali...


Šokoladas padeda kovoti prieš chronišką nuovargį

Šokoladas padeda kovoti prieš chronišką nuovargį

Kasdieninės juodojo šokolado dozės gali sumažinti chroniško nuovargio požymius. Pirminiais tyrimais taip pat nustatyta, jog juodąjį šokoladą su dideliu kiekiu kakavos valgantys pacientai jausdavo mažiau nuovargio nei tie, kurie valgė baltąjį...


Selenas neapsaugo nuo vėžio

Selenas neapsaugo nuo vėžio

Naujo tyrimo apie seleno poveikį žmogaus sveikatai išvados prieštarauja PSO rekomendacijoms, kuriose teigiama, kad didelės seleno dozės ne tik pagerina sveikatą, bet ir apsaugo nuo vėžio. Pastarojo tyrimo metu mokslininkai nustatė, kad seleno...


Gydytojai pataria saugotis pavasarinės saulės ir dulkių

Gydytojai pataria saugotis pavasarinės saulės ir dulkių

Staigiai atšilęs oras ir po ilgos nušvitusi ryški saulutė į lauką savaitgalį išgynė net didžiausius namisėdas. Tačiau toks staigus oro pasikeitimas, anot medikų, nėra jau toks nekaltas. Tiesa, jei organizmas stiprus, jis prisitaiko prie bet kokių...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9