Spalio 17d. Ketvirtadienis

Ar užterštas šulinių vanduo, aiškinsis ne visi

Peržiūrų skaičius: 27780
Ar užterštas šulinių vanduo, aiškinsis ne visi

Nors visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos perspėja, kad naudoti neištirtą per potvynį užlietų šulinių vandenį gali būti pavojinga, įspėjimų klausyti ketina ne visi nukentėjusių rajonų gyventojai. "Tyrimas būtų pravartus, bet kiek jis būtinas? Jei šuliniai būtų užlieti pirmąkart per dešimtmetį, tada rimtai reikėtų pasižiūrėti, bet dabar, kai potvyniai pastovūs..." - svarstė Piniavos gyvenvietės bendrijos vadovas.

Anot Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Užkrečiamų ligų skyriaus vadovės Nerijos Kuprevičienės, "potvynis gali padidinti užkrečiamų ligų plitimą".

"Jeigu į šulinį patenka kitas vanduo, jame esančio vandens saugumas sumažėja.

Kai šulinys yra užlietas, tuo momentu jo vandens kaip ir nėra prasmės tirti, kadangi jis naudoti ir taip yra netinkamas, tačiau vėliau, kada vanduo nusės, jį ištirti reikėtų.

Rekomenduojama vandenį, kurio kokybė nėra užtikrinta, kuris nėra vandentiekio vanduo, gerti ir maistui naudoti tik virintą", - teigia specialistė.

Nors už potvynio situacijos suvaldymą šiuose rajonuose atsakingi specialistai tikina, kad daroma viskas, jog būtų užtikrintas gyventojų saugumas, tačiau prisipažįsta, kad užlietų šulinių vandenį, ko gero, tirsis ne visi gyventojai.

Viena iš priežasčių ta, kad užlietų šulinių vandens tyrimai ne visiems gyventojams bus kompensuoti - kai kuriems iš jų už tyrimus reikėtų susimokėti patiems.

"Jeigu teritorijoje nėra paskelbta ekstremali situacija, tada tikrinti ar netikrinti vandens kokybę sprendžia pats gyventojas, tačiau jeigu yra paskelbta ekstremali situacija, jos savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo centras koordinuoja visos situacijos suvaldymą ir taip pat priemones, kad šulinių vanduo būtų saugus gerti", - informavo N. Kuprevičienė.

Tirtinų šulinių skaičius - tebeauga

Šilutės rajono savivaldybės sanitarijos inspektorė Violeta Baltutienė pažymi, kad "potvynis dar tik įsibėgėja", todėl dabar skaičiuoti užlietus šulinius nėra tikslinga.

V. Baltutienė pažymėjo, jog praėjus potvyniui pati savivaldybė organizuos šulinių ištyrimą, tačiau už jį žmonės turės susimokėti patys, "kadangi už savo vandenuką jie atsako patys".

"Nebent žmogus pateiks prašymą (dėl vandens tyrimų kaštų kompensavimo - lrt.lt), tada mes bandysime tą situaciją valdyti. Yra pensininkų, kurie galbūt neišgalės apsimokėti, tada per socialinės paramos skyrių rašys prašymus - mes kiekvienais metais pagal situaciją išsprendžiam šitą klausimą.

Pas mus ši situacija yra valdoma kasmet, nes pamariečiai pripratę prie ekstremalios situacijos, vadinamos potvyniu. Neturėjome jokių mirčių, jokių susirgimų, jokių kitų panašių nesusipratimų", - užtikrino Šilutės rajono savivaldybės atstovė.

Kauno rajono savivaldybės mero patarėja viešiesiems ryšiams Vilma Kasperavičienė teigė, jog potvynio užlieti šuliniai bus tiriami. Kaip pranešė Lietuvos radijas, tyrimus kompensuos Vyriausybė iš rezervo fondo.

"Jeigu šuliniai buvo užpilti toje vietoje, kur buvo paskelbta ekstremali situacija, žmonėms vandens tyrimai neturėtų kainuoti, tačiau kitu atveju gyventojai patys turėtų juos apsimokėti", - teigė pašnekovė.

Dalis gyventojų rizikuos

Piniavos gyvenvietės Panevėžio rajone pirmininkas Zigmantas Babilas pastebėjo, kad "tyrimas būtų pravartus, bet klausimas, kiek jis realiai būtinas".

"Gyvenvietėje neturi centralizuoto vandens apie 25 proc. gyventojų. Šiais metais planuojame pabaigti projektą - visas 100 proc. gyventojų turės centralizuotą vandenį.

Kažkokios tragedijos nematau, pas mus tai įprastas dalykas. Piniava yra apsemiama kiekvienais metais, kartais net du kartus per metus, tad žmonės jau turi pasitvarkę tuos dalykus - higieniškai gyvena, turi pasistatę specialius filtrus, kurie nitratus ir kalkes sulaiko.

Jeigu šuliniai būtų apsemti pirmą kartą per dešimtmetį, ar per penkmetį pirmą kartą, žinoma, tada jau rimtai reikėtų pasižiūrėti, o dabar gyventojams tai pastovus dalykas", - dėstė pašnekovas.

Kol kas Z. Babilas negali atsakyti, ar iš viso bus organizuojami potvynio metu užlietų šulinių vandens tyrimai.

"Bendruomenė - tai visuomeninė organizacija, ji nedarys šių darbų. Nežinau, kas galėtų tuos tyrimus dabar suorganizuoti, ar seniūnija, ar savivaldybė", - kalbėjo Piniavos bendrijos vadovas.

Panašiai svarstė ir Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Boleslovas Švabas.

"Pas mus dėl potvynio buvo paskelbta ekstremali situacija, bet jeigu žmogus to šulinio vandeniu nesinaudoja, o tik daržą laisto... Pats žmogus turi priimti sprendimą, ar jam tirti vandenį, ar netirti", - kalbėjo joniškietis.

B. Švabas teigė, jog dėl potvynio padarytos žalos kompensavimo ketina kreiptis į Valstybės rezervo fondą - tuo pačiu planuojama paprašyti padengti ir užlietų šulinių vandens tyrimų išlaidas.

Tuo metu tauragiškė Irena Timofejeva prisipažino, kad nors šulinį ir turinti, jo vandens maistui praktiškai nenaudojanti jau daug metų.

"Problema tame, kad Tauragėje ta tarnyba, kuri tirdavo, jau nebetiria. Reikėtų vandenį tyrimams vežti į kitą miestą. Dabar šulinio vandeniu palaistau daržus ir agurkus jame raugiu. Maistui naudoju miesto vandentiekį. Buvo prieš kurį laiką šiluminė trasa trūkusi, tai mano šulinio vanduo buvo pažaliavęs. Bijojau jį iš viso kam nors naudoti.

Jeigu atvyktų pas mane tarnyba, kuri pasiūlytų savo paslaugas ištirti šulinio vandenį, aš tikrai sutikčiau ir norėčiau žinoti, kokį vandenį geriu. Žinoma, jeigu to tyrimo kaina nebūtų kažkokia milžiniška suma - aš 30-50, gal ir 100 litų už jį tikrai galėčiau leisti, bet kitiems žmonėms tai būtų per brangu", - kalbėjo pašnekovė.

Kompensacijos kol kas dar nenumatytos

Finansų ministro patarėja visuomenės informavimo klausimais Giedrė Balčytytė informavo, kad nukentėjusiems nuo potvynio žmonėms galima finansinė parama iš Valstybės rezervo fondo.

"Įvykusių nuostolių padengimui šio fono lėšoms teikiami prašymai (savivaldybių, seniūnijų, pan.), kuriuose pateikiami patirtos žalos įvertinimai, patirtos išlaidos ir pan.

Visi prašymai būna įvertinami ir, įvertinus žalos kompensavimo prioritetus, gali būti skiriamos šio fondo lėšos. Lėšas savo nutarimu skiria Vyriausybė.

Šiuo metu Finansų ministerija dar nėra gavusi panašių, su potvynio padaryta žala susijusių, prašymų. Jie bus svarstomi kompleksiškai, atsižvelgiant į bendrus visoje Lietuvoje patirtus nuostolius", - teigė G. Balčytytė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos ir užkrečiamųjų ligų centro vedėjas Mindaugas Kašinskas pažymėjo, jog "Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tokių specialių lėšų neturi, tačiau esant būtinumui būtų galimybė panaudoti lėšas iš kitų jau vykdomų programų".

Didžiausią potvynio žalą Lietuvoje patyrė 8 rajonai: Joniškio, Tauragės, Kauno, Panevėžio, Jonavos, Telšių, Šilutės ir Pagėgių.

 

Kraujospūdis. Kodėl reikia jį matuoti?

Kraujospūdis. Kodėl reikia jį matuoti?

Infarktas, insultas, staigi koronarinė mirtis – visa tai širdies ir kraujagyslių ligos, kurios mūsų dienomis yra viena pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje. Net trečdalis visų mirčių yra sukeltos būtent šių sutrikimų. Rizika susirgti...


Mankšta padeda atgauti jėgas

Mankšta padeda atgauti jėgas

Tyrimus atlikę mokslininkai nustatė, kad sergantiems vėžiu kai kurie fiziniai pratimai palengvina simptomus, sustiprina organizmą ir teigiamai veikia vidinį pasaulį. Tyrimuose dalyvavusios moterys, po krūties vėžio gydymo, atliko judėjimo -...


Kaip elgtis puolant bitėms, širšėms, vapsvoms ir kamanėms

Kaip elgtis puolant bitėms, širšėms, vapsvoms ir kamanėms

Įgėlimo rimtumą lemia keletas faktorių: vabzdžio rūšis, įgėlimų vieta kūne, įgėlimų skaičius bei žmogaus jautrumas. Įgėlimo išvengti ne visuomet įmanoma, bet atsargus elgesys gali padėti. Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių įkandimų. Atsargiai...


Černobylio katastrofos poveikis žmonių sveikatai iki šiol žadina ginčus

Černobylio katastrofos poveikis žmonių sveikatai iki šiol žadina ginčus

Volodymyras Palkinas kasmet bent du mėnesius praleidžia vienoje Kijevo ligoninėje. Šis vyras - vienas iš šimtų tūkstančių darbininkų, kurie 1986 metų balandį buvo pasiųsti likviduoti avarijos Černobylio atominėje elektrinėje, o ši užduotis, pasak,...


Depresija susieta su greito maisto racionu

Depresija susieta su greito maisto racionu

Jei asmens racionas gausus perdirbto, nenatūralaus maisto, didėja rizika, kad jis susirgs depresija, teigiama atlikto tyrimo išvadose. Žmonės, kurie valgo daug daržovių, vaisių ir žuvies susiduria su mažesne depresijos tikimybe, paskelbė britų...


Išsėtinė sklerozė paliečia vis jaunesnius žmones

Išsėtinė sklerozė paliečia vis jaunesnius žmones

Medikai pabrėžia, jog išsėtinė sklerozė yra vienas dažniausių neurologinių susirgimų, jauniems žmonėms sukeliančių negalią pačiame darbingumo pike. Gydytojų teigimu, dažnai paralyžiumi pasibaigiančios išsėtinės sklerozės priežastys nėra tiksliai...


Patarimai, kaip padėti sau ar draugui, kenčiančiam nuo depresijos

Patarimai, kaip padėti sau ar draugui, kenčiančiam nuo depresijos

Beveik kasdien jautiesi prislėgtas, nebejauti malonumo net darydamas mėgstamiausius darbus, kinta svoris, nekokybiškai miegi, jauti nuovargį, kaltės jausmą, kartais net pagalvoji apie savižudybę?.. Galėčiau teigti, jog tave užplūdo rudeninė...


Per šventes išvenkime maistu plintančių užkrečiamųjų ligų

Per šventes išvenkime maistu plintančių užkrečiamųjų ligų

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai (KVSC) primena kauniečiams, jog švenčių dienomis kai gaminama daug maisto ir jis ilgai vartojamas, gyventojai turi būti atidesni maisto saugumui ir kokybei. Per šventes beveik visada padaugėja...


Peršalus padės česnakas ar aspirinas?

Peršalus padės česnakas ar aspirinas?

Retai kuriam pavyksta žiemą išvengti slogos ar peršalimo. Ko griebiamės pasirodžius pirmiesiems peršalimo požymiams: česnako, medaus, imbiero, įvairių žolelių arbatų? Teisingai - tai laiko patikrintos priemonės, tačiau ar žinote, kaip teisingai...


Sutrikus tuštinimuisi

Sutrikus tuštinimuisi

Senyvo amžiaus žmonės dažnai kenčia nuo šlapinimosi bei tuštinimosi sutrikimų. Tai intymūs dalykai. Turintys šias problemas senyvo amžiaus žmonės paprastai apie juos nekalba būdami tikri, kad tai - senatvės požymis, arba nesuvokdami to dėl...


Omega-3 ir vitaminas E gali pagerinti autistų kalbą

Omega-3 ir vitaminas E gali pagerinti autistų kalbą

Kartu vartojant omega-3 polinesočiąsias rūgštis ir vitaminą E, gali pagerėti autizmu sergančių ir kalbos sutrikimų turinčių vaikų kalbėsena, rodo JAV atliktas tyrimas. Autizmas yra smegenų išsivystymo sutrikimas, kuris paprastai lemia nepakankamą...


Negyvosios Jūros kosmetika iš Izraelio

Negyvosios Jūros kosmetika iš Izraelio

Negyvoji jūra - sveikatos šaltinis. Negyvosios jūros populiarumo priežastis - gydomosios savybės, kurių priežastis yra šios jūros sudėtis. Ištirpusios druskos Negyvojoje jūroje sukuria daugiau kaip 27 mineralų kompleksą, kuris nėra būdingas nei...


Japonų jaunystės receptai

Japonų jaunystės receptai

Vidutinė japonų gyvenimo trukmė - apie 80 metų. Geros jų sveikatos priežastis slypi ne tik genuose. Jų įtaka gyvenimo trukmei nesiekia nė 25 proc. Kur kas daugiau reikšmės turi gyvenimo būdas. Tai ir dvasinė būsena, sugebėjimas įveikti stresą,...


Daugėja sergančiųjų gripu ir peršalimo ligomis

Daugėja sergančiųjų gripu ir peršalimo ligomis

Lietuvoje, kaip ir daugumoje Europos šalių, registruojamas didėjantis sergančiųjų gripu ir užkrečiamosiomis ūmių viršutinių kvėpavimo takų (ŪVKTI) infekcijų sukeltomis ligomis skaičius. Tačiau besikreipiančių į medikus pacientų mažėja, teigia...


Marso gyvybės detektorius leis išvengti galvos skausmo geriant raudoną vyną

Marso gyvybės detektorius leis išvengti galvos skausmo geriant raudoną vyną

Raudono vyno mėgėjai puikiai žino, jog padauginus šio iš pirmo žvilgsnio nelabai pavojingo gėrimo, galima susilaukti labai nekokių pasekmių - galvos skausmo, pykinimo, blogos savijautos. Nors mokslininkai ir nežada panaikinti tokio nemalonaus vyno...


Patalpų mikroklimatas ir sveikata

Patalpų mikroklimatas ir sveikata

Vilniaus visuomenės sveikatos centrą pastarosiomis dienomis pasiekia dažni daugiabučių namų gyventojų nusiskundimai dėl žemos patalpų temperatūros butuose, ir ne todėl, kad patalpos nepakankamai šildomos, o dėl kai kurių gyventojų noro gyventi...


Glutamatas prekių etikėtese slepiasi ne tik po kodu E621

Glutamatas prekių etikėtese slepiasi ne tik po kodu E621

Glutamatas organizme atlieka svarbią funkciją: jis yra pagrindinis centrinėje nervų sistemoje esantis neurotransmiteris, pernešantis dirglumo impulsą. Tačiau neurologijoje žinoma, kad perdozavus šio neurotransmiterio galima pakenkti centrinei...


Jei kamuoja pienligė...

Jei kamuoja pienligė...

"Man vis kartojasi pienligė. Išbandžiau jau ne vieną vaistą. Draugė teigia, kad taip yra dėlto, jog aš nešioju "stringus". Ar taip gali būti? Kas dar gali išprovokuoti šią ligą." - Nuomonė, kad kelnaitės su juostele gali būti...


Didelė juosmens apimtis lemia didesnį mirtingumą

Didelė juosmens apimtis lemia didesnį mirtingumą

Didelę juosmens apimtį turintiems vyrams ir moterims gresia didesnė rizika mirti, nustatė JAV mokslininkai. Ankstyva mirtis nepriklauso nuo tokių žmonių kūno masės indekso dydžio, tačiau ypač didelė juosmens apimtis riziką mirti padidina dukart,...


Hepatito C gydymui - šiuolaikiškos rekomendacijos

Hepatito C gydymui - šiuolaikiškos rekomendacijos

Hepatito C viruso (HCV) infekcija ir jos sukeltas kepenų uždegimas - viena aktualiausių sveikatos apsaugos problemų Lietuvoje. Ši virusinė liga palyginti nauja. C virusas pasaulyje buvo atrastas 1989 m., o Lietuvoje pirmieji hepatito C viruso...


Tikrinis blizgutis (reishi grybas) – magiškasis herojus Jūsų imunitetui ir dvasinei pusiausvyrai

Tikrinis blizgutis (reishi grybas) – magiškasis herojus Jūsų imunitetui ir dvasinei pusiausvyrai

Grybai? Supergrybai? Perskaitėte teisingai. Reishi galia jau tūkstančius metų garsėja visame pasaulyje. Tačiau jeigu manote, kad šie egzotiški grybai Jus apsvaigins - toliau galite nė nebeskaityti. Reishi grybai jau šimtus metų vartojami...


Nuotolinis darbas – produktyvesnis ir sveikesnis, atskleidė tyrimas

Nuotolinis darbas – produktyvesnis ir sveikesnis, atskleidė tyrimas

Organizacijos "Computer Technology Industry Association" atliktas nuotolinio darbo tyrimas, kuriame dalyvavo 212 įvairiose pramonės srityse dirbančių profesionalų, atskleidė, kad namuose dirbantys darbuotojai yra produktyvesni, sveikesni...


Ar pieną gerti gali visi?

Ar pieną gerti gali visi?

"Teko girdėti, kad suaugusiems žmonėms pieno gerti nereikėtų – saldus pienas skirtas tik mažiems vaikams, o vyresniems reikėtų vartoti rauginto pieno produktus. Ar tai tiesa?" – klausia dvi jaunos mamos Loreta ir Ramunė,...


Mažai angliavandenių turinti dieta kenkia arterijoms

Mažai angliavandenių turinti dieta kenkia arterijoms

Dėl mažai angliavandenių turinčios dietos gali užsikimšti arterijos ir padidėti širdies smūgio ir insulto rizika, rodo JAV atliktas tyrimas. Prieš dešimtmetį išpopuliarėjo dieta, kai valgoma daug mėsos, žuvies ir sūrio, o angliavandenių vartojama...


Kaulų lūžius gydys kamieninių ląstelių injekcijos

Kaulų lūžius gydys kamieninių ląstelių injekcijos

Gydytojai galūnių lūžius bei įvairias kaulų ligas netrukus gydyti galės paprasčiausiomis injekcijomis. Eksperimentų metu kamieninių ląstelių terapija padėjo laboratorinėms pelėms išauginti naujų kaulų. D. Britanijos mokslininkai atlieka bandymus...


Kaip plaukų grožiu rūpinasi žinomos moterys?

Kaip plaukų grožiu rūpinasi žinomos moterys?

Prieš veidrodį – ne daugiau kaip dešimt minučių. Natūraliems plaukų dažams įsigerti – ne pusvalandis, o labai trumpai. Dainininkės Donatos Virbilaitės ir aktorės Doloresos Kazragytės receptai yra labai patogūs, o rezultatai –...


Mankštą gali atstoti dainavimas

Mankštą gali atstoti dainavimas

Tingite mankštintis? Dainuokite! Dainavimas, kai kvėpuoti reikia giliai (kaip tai daro operos dainininkai) yra ir fizinė treniruotė, bent jau kvėpavimo raumenims. Atlikti tyrimai patvirtino, kad tokios treniruotės naudingos širdies ir...


Vartodami daug kalcio, brandaus amžiaus žmonės mažina mirties riziką

Vartodami daug kalcio, brandaus amžiaus žmonės mažina mirties riziką

Kalcio vartojant daugiau nei oficialiai rekomenduojama, rizika brandiems ir pagyvenusiems žmonėms mirti dėl kuo įvairiausių priežasčių sumažėja ketvirtadaliu, rodo Švedijoje atliktas tyrimas. Karolinska instituto mokslininkai išnagrinėjo duomenis...


Gydytojai pataria saugotis pavasarinės saulės ir dulkių

Gydytojai pataria saugotis pavasarinės saulės ir dulkių

Staigiai atšilęs oras ir po ilgos nušvitusi ryški saulutė į lauką savaitgalį išgynė net didžiausius namisėdas. Tačiau toks staigus oro pasikeitimas, anot medikų, nėra jau toks nekaltas. Tiesa, jei organizmas stiprus, jis prisitaiko prie bet kokių...


Sveiki aspirino neturėtų vartoti profilaktiškai

Sveiki aspirino neturėtų vartoti profilaktiškai

Sveiki žmonės neturėtų aspirino vartoti širdies smūgio ir insulto profilaktikai, teigia britų mokslininkai ir paneigia oficialias rekomendacijas. Išanalizavę daugiau kaip 100 tūkst. klinikiniuose tyrimuose dalyvavusių asmenų duomenis, mokslininkai...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9